President Nixon reist vandaag naar Hangtsjoe SFEER IN PEKING HARTELIJK GERING MAAR RESULTATEN Wat brengen de Nixons mee? Lekke vaten Afpersing in Aden goed georganiseerd Bloedige veldslag bij Parijse fabriek Vieze oude mannetjes zijn in feite schoner met cyanide gestort Miljoenenbuit verdwenen in omgeving van Beiroet Texoro shirts dan steeds handenwassende huisvrouwen” Brandbommen in Italiaanse ambassade EEN DODE EN VEERTIEN GEWONDEN AMERIKAANSE SPECIALIST DR. JOHN KNOX: V erontwaardiging •- in Engeland F; Wasserij DUYN 3 2 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Licht Struikelblok Codewoord 99 H ongerstaking Niet bang zijn SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS Protest tegen proces- Valpredo in Brussel Twee keer in bad Maandag terug Rol X\®er//ZfrSoepel... dus altijd korrekt Vandaag vloog Nixon naar Hangtsjoe, (Van onze redacteur in Brussel) i t (Van onze redacteur in Bonn) i L ADVERTENTIE ADVERTENTIE l t I 1 I I i Wét men ook op de vuurrode Chinese continentale natie kan tegen hebben, het is een waarneembaar feit dat zij een sterk eigen karakter heeft ontwikkeld, dat eigen dom geworden is van de gehele bevolking voorzover dat aan openlijke gedragingen van de Chinese mens kan worden afgeme ten, nu Nixon op visite is. i i i i i i r „Moeders moeten ook niet zo bang zijn dat hun kinderen vuil worden. Een beetje vuil op een kind zal het niet schaden. Blijf er niet op staan dat het elk moment in bad gaat” BONN De grote Palestijnse verzets organisaties „El Fatah” en het „Volks front voor de Bevrijding van Palestina” hebben zich gedistantieerd van de kaping en het voor grof geld weer vrijgeven van de Jumbojet van de Duitse Lufthansa. Zij hebben de Westduitsers zelfs laten weten dat de „Organisatie van slachtoffers van het Zionisme”, die het vliegtuig dinsdag naar Aden ontvoerde, voor hen niet eens bestaat. toonden te- gebrek aan Kosmos-475. De Sovjet-Unie heeft opnieuw een kosmos-satelliet gelanceerd, de 475- tigste sinds het begin van de lanceringen in 1962. i I i i t Het ontbreken van gegevens over de resultaten van de gesprekken die Nixon en Tsjoe En Lai hebben gehad, wordt gezien als een aanwijzing dat het daarbij moeilijk is toegegaan. HOUSTON (Reuter en UPI) „Vieze ouwe mannetjes lopen veel minder kans op huidziekten dan de gemiddelde huisvrouw die ten koste van alles schoon wil blijven”. Deze overtuiging is dr. John Knox, hoofd van de afdeling dermatologie van de me dische hogeschool „Baylor” in Houston toegedaan. Knox keert zich scherp tegen de reinheidswoede. Een van de 36 lekke vaten cyanide wordt door een deskundige onschade lijk gemaakt. De vondst van de vaten op een plek waar vaak kinderen spelen heeft Engeland gisteren opge schrikt. Zo ongeveer zijn de genuanceerde waar nemingen en berichten te interpreteren, zoals die gedurende het verblijf van het echtpaar Nixon en hun stoet naar de bui tenwereld zijn overgekomen. Het is moei lijk te raden welke indruk president Nixon van zijn bezoek tenslotte zal overhouden, en bovendien is er geen peil op te trekken op welke manier hij die indruk zal ver werken in zijn politieke daden ten op zichte van China. Wel staat vast, dat dit presidentiële bezoek voor hem en zijn ge zelschap veel heeft opgehelderd. Hij be hoefde niet naar China te gaan om te we ten te komen dat dit land communistisch geregeerd wordt en in staatsnationalisme wordt gedrild. Wat hij eerder niet wist, was waarschijnlijk het feit dat ook zo’n land en zo’n volk een soort levensvreugde kennen, die volgens conservatieve opvat tingen eigenlijk alleen in een echte wes terse democratie kan worden aangetroffen. Dat China volkomen verloren is voor het kapitalistisch-democratisch stelsel waar mee de vroegere Kwo-Min Tang onder Sjang Kai Tsjek het wilde opzadelen, wist indertijd president Truman al. Vijf presi denten later zal dat dus ook wel geen ge heim meer geweest zijn in het Witte Huis. Dat China aan de vooravond van een revolutie tegen het marxisme staat zal de heer Nixon wellicht ook niet hebben ge dacht. Het feit dat hij in zijn politiek van Twee weken geleden waren circa hon derd betogers, onder wie Jean-Paul Sar tre, de fabriek binnengedrongen om er pamfletten uit te delen waarin werd op geroepen tot steun aan de hongerstakers en in het algemeen aan geïmmigreerde ar beiders. Ze werden door de fabrieksleiding zonder pardon van het terrein verwijderd. „Wij gebruiken allerlei soorten deodo rants die de poriën van de huid blokke ren, de openingen van de zweetklieren. Moeder natuur heeft die openingen daar met een bepaald doel aangebracht en wij moeten niet proberen die te verstoppen”, aldus de Amerikaanse specialist. „Het is belachelijk tweemaal per dag in bad te gaan omdat daarmee de bescher mende olielaag van de huid wordt verwij derd. Die zit daar met een bedoeling, anders zou de evolutie die wel hebben verwijderd” „Veel vrouwen voelen de neiging in zich opkomen om hun handen te wassen als ze maar een kraan zien, zelfs als ze De regering in Bonn heeft slechts kort geprobeerd een andere oplossing te vin den. Er werd een vertegenwoordiger van de regering naar Aden gezonden. deden op de Verenigde Staten, aldus ra- dio-Moskou. Een andere opmerkelijke verklaring rond het bezoek van Nixon kwam uit de Chinese hoofdstad zelf. Na afloop van het Amerikaanse bezoek aan de verboden stad zei maarschalk Jen Tsjen Jing dat presi dent Nixon „vrede en een goede oogst” heeft meegebracht. Dit compliment van een belangrijk Chinees persoon als de maarschalk lijkt een betekenis te hebben die ver uitgaat boven een eenvoudige beleefdheidsformule. „Wij hopen, zei de maarschalk nog, dat de volken van onze beide landen en van de gehele wereld wel zullen varen bij de vrede en de overvloe dig oogst”. Maarschalk Jen Tsjen Jing is momen teel de belangrijkste politieke persoonlijk heid in de Chinese hiërarchie na premier Tsjoe En Lat Hij schijnt de hoogste figuur in het militare apparaaat te zjn nu Lin Piao is verdwenen. Inmiddels heeft echter de Westduitse regering ervaren dat die vage organisatie in staat is een afpersing voortreffelijk te organiseren. Er zijn zoals gemeld zestien miljoen gulden betaald om de veertien- koppige bemanning en het vliegtuig weer uit handen van de ontvoerders te krijgen. Dinsdagmiddag was, tegen half vijf, bij het bureau van de Lufthansa in Keulen een keurig in het Engels gestelde brief afgegeven, waarin de „Organisatie van slachtoffers van het Zionisme” zich voor stelde. Verklaard werd dat de Jumbojet in opdracht de organisatie was ontvoerd, maar dat hij tegen betaling van vijf De onlusten braken uit tijdens een be toging van circa tachtig leden van het maoïstische „Actiecomité Renault”, die het fabriekspersoneel wilden oproepen tot so lidariteit met een ontslagen arbeider die al vier weken in hongerstaking is. Ze deelden pamfletten uit waarin dreigemen ten werden geuit tegen het kaderpersoneel en de directie van de staatsfabriek. „De fascistische maffia wordt in het oog gehou den. Haar bloed zal vloeien”, aldus de pamfletten. Volgens het actiecomité werd plotseling de 23-jarige René Overney door een agent in burger doodgeschoten. Maar volgens politie en directie waren de betogers met bewakers slaags geraakt toen ze, gewapend met ijzeren staven en knuppels, een van de fabriekspoorten poogden te forceren. Overney was een ontslagen arbeider van Renault en een voormalig student. Een lid van de bewakingsdienst van Re nault heeft volgens de politie waarschu wingsschoten gelost toen hij in het nauw werd gedreven. De gevechten woedden voor een deel op het fabrieksterrein. Ook personeel mengde zich er in. Volgens een mededeling van de directie richtten de be togers vernielingen aan en verschansten arbeiders zich in de fabriekshallen. De po litie zou niet tussenbeide zijn gekomen. In de fabriek werken 40.000 man. bondsleiders. Drie jonge arbeiders, die be hoorden tot het comité, werden ontslagen en gingen vervolgens in hogerstaking om de directie te dwingen hen weer in dienst te nemen. Twee van hen beëindigden hun hongerstaking vrijdag, de derde Sadok ben Mabroek ligt sinds donderdag in het ziekenhuis. (Van onze speciale verslaggevers) PEKING President Nixon heeft gisteravond op het afscheidsbanket in de Grote Zaal van het Volk verklaard, dat er tijdens de besprekingen in China een wezenlijke toenadering is bereikt, maar evenals premier Tsjoe En Lai wilde hij niet aangeven op welke punten de partijen dich ter tot elkaar zijn gekomen. Zowel Tsjoe En Lai a Is Nixon gaven uitdrukking aan hun vastbeslotenheid om tot een normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen te komen, ondanks de enorme kloof die er nog steeds gaapt. Die slaagde er in de verzekering van de ontvoerders te krijgen dat de passagiers zouden worden vrijgelaten zodra de man met het geld, op weg naar Beiroet, in Athene was aangekomen. Omdat het le ven van de bemanningsleden in gevaar bleef, waagde men het niet lang te wach ten. Achter de organisatie zou namelijk een zekere dr. Habbasj staan, een van de meest ongure Arabische terroristenleiders. Per radio werd dan ook contact gezocht met de organisatie en werd de bereidheid uitgesproken het geld te betalen. Het dreigde even mis te gaan, aangezien de piratenzender een codewoord eiste in plaats van het aanbod. Er was in Bonn niets omtrent een codewoord bekend. Later ervoer men dat de radioman aan de andere kant eenvoudig al een fase verder moet zijn geweest. De koerier met het vijf miljoen dollar zware koffertje trof voor het vliegveld van Beiroet, over eenkomstig de aanwijzingen, een oude Volkswagen aan. Hij kon zich daarvan bedienen en vond in de wagen nieuwe aanwijzingen. Via enkele controleposten bereikte hij een plaats ongeveer veertig kilometer buiten Beiroet, waar het geld werd overhandigd. Op dat punt pas werd hem een code woord ingefluisterd, een woord dat vol doende was om per radio doorgegeven naar Aden bemanning en vliegtuig uit handen van de ontvoerders te krijgen. miljoen dollar zou worden teruggegeven. De Duitsers kregen, in die brief, precies te horen wat hun te doen stond. Een in blauwe broek en zwarte jas gestoken man, met in de linkerhand het Ameri kaanse blad „Newsweek” en in de rechter een koffer met het losgeld, zou zich woensdagochtend om negen uur voor het vliegveld van de Libanese hoofdstad Bei roet moeten bevinden. Daar zou een auto klaar staan met verdere instructies. Tsjoe En Lai, die het betoog van Nixon herhaaldelijk met luid handgeklap onder brak, zei in zijn korte antwoord dat de besprekingen voor beide partijen nuttig zijn geweest. „Wij zijn er diep van over tuigd, dat de wil van het volk de doorslag geeft en dat, ondanks de grote verschillen, de ontwikkeling in de wereld eerder wijst naar het licht dan naar de duisternis”. Tsjoe zei dat hij dankbaar was als gast aanwezig te mogen zijn bij het door president Nixon aangeboden diner, dat afgezien van de grapefruit en de Califor- nische champagne vrijwel volledig Chinees was samengesteld. Voordat de eend met pikante saus werd opgediend, speelde het orkest van het Volksbevrijdingsleger het bekende wijsje „She will be coming around the moun tains”. Alle zeshonderd aanwezigen klap ten ritmisch mee. Een zekere eigenwaarde, gekoppeld aan een koele beheerstheid, bepaalt niet alleen het gedrag van Mao, maar ook van een eenvoudige straatveger in Peking. Een uiterlijke onbewogenheid van de mensen op straat de Amerikaanse kranten spra ken er de eerste dag van Nixons verblijf in Peking over alsof zij het een belediging vonden is in de loop van deze histori sche week gebleken een pose te zijn, die trots en voldoening moest verbergen. De Chinees is trots op het feit dat een Ameri kaans president zijn moderne leeftrant en zijn oeroude schatten komt gadeslaan, en koestert voldoening over de nog steeds niet officieel uitgesproken verklaring van vriendschap tussen twee naties die elkan der méér kunnen geven dan afnemen het laatste jaar Formosa heeft laten vallen, was daar eigenlijk ook al een onmisken baar teken van. Het belangrijkste echter is, of de Amerikaanse president zijn grote en demonstratieve argument is kwijtge raakt dat China zich voorbereidt op ver overing van heel Azië. Want dat argument is het enige, wat nog is overgebleven voor de instandhouding van de Amerikaanse Azië-politiek en de slepende oorlog in de landen van Indochina. Als het werkelijk tot een verklaring van vertrouwen en vriendschap tussen Amerika en China komt, wordt daarmee de oorlog in Viet nam plotseling letterlijk gedegradeerd tot een zinneloze vernietigingsveldtocht zon der werkelijk politieke en veiligheids- noodzaak. Het is daarom niet ondenkbaar dat pre sident Nixon, die men een groot realiteits besef niet kan ontzeggen, juist in Peking en door zijn nieuwe relatie tot China de moed heeft verzameld om de natie thuis te confronteren met een snelle beëindiging van de vijandelijkheden en bombarde menten. Er is echter één ding, dat Mao hem zou moeten schenken: de toezegging tot bemid deling in Hanoi tot uitlevering van alle Amerikaanse krijgsgevangenen. Als dat in geheimgehouden besprekingen tot een af spraak zou hebben geleid, zou het echtpaar Nixon uit Peking terugkomen met een dier baar cadeau aan alle Amerikaanse gezin nen die een man missen, omdat die in Noord-Vietnam gevangen zit. Het is niet overdreven als men daaraan zou toevoegen dat dit cadeau (en de manier waarop Nixon dat in Peking is gaan halen) mogelijk de toverstaf is die zijn herverkiezing zou be werkstelligen. Het zou niet eerlijk zijn te veronderstel len dat Nixon alleen ten bate van die her verkiezing naar Peking is gegaan. Men zou hem trouwens niet kwalijk kunnen nemen dat hij bij zijn initiatief tot de reis inder daad aan die herverkiezing heeft gedacht want het zou in de Amerikaanse histo rie der presidentsverkiezingen een stunt zijn die tenminste uitmunt door originaliteit en durf. Maar het risico dat Nixon met le ge handen en een nutteloos glimlachje te rugkomt, is nog volop aanwezig. Niemand is uitgesproken optimistisch. Men wacht wél in grote spanning op het moment, waarop Richard Nixon met zijn bekend ge- gevoel voor dramatische effecten in kleur op de televisie van alle Amerikaanse sta tions verschijnt om te komen vertellen wat er in zijn koffertje zit. niet van plan zijn om iets aan te raken”, aldus Knox. Vrouwen wassen hun handen elke keer als ze door een keuken komen. Zij wassen hun handen zelfs wanneer ze een badkamer binnen gaan. Dat bescha digt de normale bescherming tegen bacte riën. Jonge moeders vooral zijn zo schoon dat zij positief gevaarlijk zijn”. Dr. Knox zei dat een vieze oude man die zelden zijn handen wast in feite schoner is dan de huisvrouw, omdat zijn normale bescherming tegen bacteriën nog werkt. LONDEN (Reuter) De Britse politie zoekt een vrachtwagenchauffeur die in Nuneaton (Midden-Engeland) op een on beheerd stuk land waar vaak kinderen spelen, cyanide heeft gestort. De hoeveel heid gif is zo groot dat een miljoen mensen ermee gedood zouden kunnen worden. Het zijn 36 vaten met industrieel af val, waarvan sommige vaten al lek waren. Bij firma’s die zich bezig houden met de af voer van deze stoffen, wordt het personeel ondervraagd. De vaten en him inhoud zijn inmiddels vernietigd. Een politiewoordvoerder zei: „Eén lik van een kind zou fataal geweest kunnen zijn”. In het Huis van Afgevaardigden sprak Labour-afgevaardigde Denis Howell van „een daad van misdadige krankzinnig heid”. Minister voor het Leefmilieu Peter Wal ker zei de strafmaatregelen zo spoedig mo gelijk te zullen verscherpen. Maar hij twij felde eraan of dan een einde zou komen aan het op onverantwoordelijke wijze storten van giftig afval. Andere aanwijzingen van dr. Knox zijn: „Wees niet bang dat de kinderen puisten krijgen van chocola. Het is niet bewezen dat chocola de acne verergert. Er zijn maar weinig vrouwen die huidcrème moeten gebruiken voordat zij 30 jaar zijn, de meeste hebben het voor hun 40ste niet nodig en er bestaat geen geheim ingrediënt dat rimpels voorkomt. Er is geen crème zo goed voor de huid als de natuurlijke huidolie. Nagelriemen moeten niet steeds los ge duwd worden, dat vraagt om infectie. De nagelriem is een waterdichte afsluiting, die bacteriën buiten houdt. Voortdurend schoonmaken van de nagels is eveneens riskant omdat daardoor de verbinding tussen de huid en de nagel wordt bescha digd, waardoor een eldorado voor bacte riën ontstaat. Het haar kan ook beschadigd worden door voortdurend wassen, borstelen, per manenten of verven. Doe alleen maar het hoogst nodige om het schoon en netjes te houden, aldus dr. Knox. Aardverschuivingen. Bij aardverschuivin gen en overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in de dorpen Jeh Memphe en Tedjakoala op de hellingen van de berg Agoeng op Bali veertien mensen omgekomen. Er hebben zich al herhaaldelijk bot singen voorgedaan tussen het maoïstische actiecomité en het kaderpersoneel of vak- Aangenomen wordt dat Formosa het grootste struikelblok is geweest, o mdat China geen volledige diplomatieke betrek kingen wil aanknopen met enig land dat het regime van Tsjang Kai Sjek erkent, terwijl de Verenigde Staten, die middels een defensieverdrag met Formosa verbon den zijn, het standpunt innemen dat de toekomst van Formosa een vraagstuk is dat Peking en Taipeh gezamenlijk moeten oplossen. naar een baai ten zuiden van Sjanghai, een geliefde verblijfplaats van Mao Tse Toeng, die de president hier waarschijn lijk nog zal ontmoeten. Maandagmorgen aanvaardt de Amerikaanse president van uit Sjanghai de terugreis. BRUSSEL. Een groepje protesterende jongeren heeft gisteren drie brandbom men gegooid in de hal van de Italiaanse ambassade in de Belgische hoofdstad. De benzinebommen ontbrandden weliswaar alle drie, maar toesnellend ambassadeper soneel kon de vlammen met schuimblus- sers snel de baas worden. De schade bleef dan ook gering. De demonstranten protesteerden tegen een proces dat op het ogenblik in Italië tegen de anarchist Valpredo wordt gehou den. Een van de betogers ging de ambas sade binnen, zogenaamd om toeristische informatie te vragen. Toen hij weer bui ten kwam liet hij de deur open staan en zodoende was het voor anderen mogelijk de flessen benzine naar binnen te slinge ren. De politie heeft geen arrestaties ver richt, want de daders van de aanslag waren al verdwenen toen zij arriveerde. Volgens radio-Moskou wil China, dat de Verenigde Staten een rol in Azië spelen en zich niet volledig uit het gebied terug trekken. Volgens een in Hongkong opge vangen radiobericht zou China de VS hebben gevraagd een „bepaalde” rol in Azië te spelen. Dit meldt het Britse pers bureau Reuter. Radio-Moskou verklaarde verder dat de Chinese nieuwsmedia de Amerikaanse deelname aan de Indo-Chinese oorlog vol ledig hebben genegeerd sinds Nixon maandag in Peking is aangekomen. Dit is in scherp contrast met de lijn die de „Chinese propaganda-media” voorheen aanhielden toen zij voortdurend aanvallen PARIJS (Reuter en DPA) Bjj een hevige vechtpartij voor de poorten van de Renaultfabriek in de Parjjse voorstad Boulogne-Billancourt zjjn gistermiddag een dode en veertien gewonden gevallen. Acht van de gewonden hebben ernstig let sel opgelopen. De overledene is door een kogel omgekomen. „U gelooft nog steeds even sterk aan uw politieke systeem als wij geloven aan het onze”, zei de Amerikaanse president. „Het is dan ook niet het gezamenlijke politieke geloof dat ons heeft bijeenge bracht, maar het zijn onze gezamenlijke belangen en verwachtingen die ons aan één tafel hebben gezet”. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 In principe zou overeenstemming be reikt zijn over een beperkte uitwisseling van studenten, bezoeken van journalisten en wetenschapsmensen, nader overleg over een vergroting van de wederzijdse handel en het opzetten van een communi catiesysteem bij gebrek aan formele di plomatieke relaties. De aanwezige journalisten kenen van teleurstelling bij bemoedigender nieuws. 'W:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3