KROMME VERHOUDINGEN TUSSEN VAN HANEGEM EN FEYENOORD COACH FADRHONC MAG TOCH BLIJVEN Van Beveren het grote struikelblok in slotfase afhakende Telstar voor Goedwillend Ex celsior miste klasse tegen Ajacieden: 0-4 de dienaar Rotterdammers tweemaal in eigen doel Fadrhonc, Trainers op vingers, getikt Cijfers eredivisie bezien MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 13 (Van onze sportredactie) Hasil 'W I w- (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Linder: (Van onze sportredactie) k Programma voor Het moment, waarop Hasil, Flinkevleugel en doelman Jongbloed van DWS missen. De bal (tussen de benen van de keeper) zou in het doel rollen. in kon tikken, trachtte Cruyff Van Dijk op zijn beurt twee maal te bedie nen. Wel merkte zij op: „U kunt al uit de omschrijving van Feyenoord op maken, dat het niet veel om het lijf heeft anders zou Brox het zo niet zeggen. We willen geen commentaar geven, omdat Feyenoord dan onge twijfeld zou proberen zijn straatje schoon te vegen”. „Overigens be grijp ik Happel niet. Hij beweert altijd „Als Van Hanegem niet kan kert, dan is het niet goed. En als Willem dan wat zegt, zit de zaak onmiddellijk fout. Feyenoord speelde namelijk zon der Van Hanegem en Hasil allerbe labberdst. Vooral de linker vleugel vorige week in de oefenwedstrijd tegen Spartak Praag het sterkste deel van het elftal was zwak. De combinaties tussen Moulijn en La- dinski klopten niet zonder het ver nuft van „de Kromme”. Een tweede probleem lijkt nu de man naast Fadrhonc te gaan worden, waar over men nog niet tot overeenstemming kon komen. Bondsvoorzitter Meuleman hierover: „Daar zijn we nog niet aan toe gekomen. Binnen afzienbare tijd ho pen we er een beslissing over te nemen.” 19 18 11 11 11 11 10 8 9 7 7 5 4 5 2 1 2 3 1 8 8 6 5 4 7 4 7 6 8 9 7 4 5 6 4 0 3 3 3 5 6 8 7 9 8 9 8 8 11 13 15 15 16 41 37 30 30 28 27 24 23 22 21 20 20 19 15 14 9 8 8 FRANTISEK FADRHONC „Ik wilde graag dit karwei afmaken” Stand: Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Den Haag FC Utrecht NEC Go Ahead E MVV Telstar PSV NAC FC Groningen Excelsior DWS Volendam FC Den Bosch Vitesse 54—13 48—11 47—23 25— 8 34—21 40—26 27—28 34—31 22—24 25—33 30— 21 31— 38 27—29 12—31 17—35 8— 37 9— 42 12—51 Het kwam echter zelden zover. Casten miller: „Wij hadden te veel balverlies door onzuivere passes. Steeds weer moest de hele ploeg dan terug. Dat kostte te veel kracht”. Fadrhonc: „Ik ben blij dat ik de moei lijke weg naar de wereldkampioen schappen tot in het einde mee zal kun nen maken. Ik had er min of meer op gerekend, maar ik had ook al andere aanbiedingen. Die zeiden me echter niet zo veel. Ik wilde graag het karwei af maken waar ik aan begonnen was. Het is voor mij een uitdaging en ik ben er vast van overtuigd, dat ik tot nu toe de goede weg bewandeld heb. De laatste resultaten lijken mijn gelijk te bewij zen.” DEN HAAG. De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft de besturen van de semi-profclubs door middel van een brief op het hart ge drukt hun oefenmeesters te waarschu wen geen denigrerende kritiek meer te uiten op scheidsrechters. Ook bij Feyenoords’ Rotterdamse concurrent Sparta is er „mot”. Jan Klijnjan werd in de belangrijke ontmoeting met de FC Twente niet opgesteld. Pas in de tweede helft stuurde Elek Schwartz hem het veld in. In het „kasteel” wilde men geen commentaar verstrekken. 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 6 22 22 22 22 22 22 Ondanks de 0-4 nederlaag kon Joop Castenmiller na afloop terecht stellen dat zijn team niet was weggevaagd. Dat was dan in de eerste plaats echter geen verdienste van de Rotterdammers, maar meer een gevolg van het feit, dat de Amsterdammers zaterdag bepaald hun slag niet hadden. Bovendien werk te het sobere Rotterdamse spel als zand tussen de ketting van de Amster damse machine, die slechts door toe doen van de werklustige Cruyff „bete re” momenten doormaakte. Maar hij moest het te vaak alleen opknappen, waardoor het rendement van zijn ac ties eigenlijk nog zeer beperkt bleef. ZEIST Het communiqué van het KNVB-bestuur was opvallend eensge zind. Met algemene stemmen besloot men dat bondscoach Fadrhonc tot na de wereldkampioenschappen aan zal blij ven en dat zegt toch wel iets. Vooral als men bedenkt dat in datzelfde fonds bestuur korte tijd geleden nogal eens stemmen opgingen om de bondscoach niet te handhaven. De ommezwaai Is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de spelersraad, die vorige week trachtte de fondsbestuurders op andere gedachten te brengen en de bondscoach voorlopig nog even aan te laten blijven. De eerste keer (in de 23e minuut van de tweede helft) onderschepte Van Nierop de pass voordat Van Dijk de bal aan zijn voet had. De Rotterdamse verdediger deed het echter zo onbe heerst dat het leer toch nog achter Van der Roer sprong. De tweede keer kopte Van Dijk faliekant mis, waarop Van der Heijden het trieste voorbeeld van Van Nierop volgde door zijn eigen keeper te passeren. De inhoud van de brief aan de clubs luidde als volgt: „De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft ge constateerd dat de laatste tijd in toene mende mate trainers en/of coaches het zij direct na een wedstrijd hetzij in een later stadium middels de pers negatie ve, dikwijls denigrerende kritiek uiten op scheidsrechters en grensrechters. De tuchtcommissie betaald voetbal, die hierover ten zeerste verontrust is, heeft besloten in de toekomst streng te gaan optreden tegen die trainers, coaches of andere clubfunctionarissen, die zich op de een of andere wijze in beledigende of laakbare zin uitlaten over scheids rechters en/of grensrechters”. Telstars onbetwiste uitblinker in de defensie, Fred André, weet hier nog redding te brengen, voordat Oeki Hoekema verscholen achter het lichaam van André) gevaarlijk kan worden. helft veel te veel gelopen”. Telstar liet de bal dus te weinig het werk doen, iets wat Rab wel enigszins kon onder strepen. Rab: „Er waren inderdaad te veel ballen die meteen hadden kunnen worden afgespeeld. Nu kwam het vaak voor dat er onnodig vaak nog meters werd gedreven terwijl er ook gepasst had kunnen worden”. Het had ook zijn terugslag op Jonker en André, die na een voortreffelijke wedstrijd in de slotfase ook moesten afhaken. PSV kon vanaf die 2-0 voor sprong weer alles. Het voetbalde als vanouds. Rustig elkaar de bal toeschui ven en plotseling met dieptevoetbal of uitvallen mogelijkheden scheppen. Schmidt Hansen was het, die tenslotte met een erg mooi schot, de laatste Velsense verdedigingsfout genadeloos afstrafte. Rab verving in de spits nog wel Stout (voor Stanic) en Bond (voor de Wit), maar zelfs het duo Radovic-Strik liet zich niet meer verleiden tot onno dige fouten. Een „doelpunt van .de maand” schot van Van der Kuylen verdween nog rakelings over het doel van Van der Meeren, voordat scheids rechter Korver tenslotte maar voor het einde floot. Merkte Pleun Strik nog op: „Ik vind dit Telstar wel een aardig ploegje, maar dat vond ik twee seizoe nen geleden ook al”. Het was dan ook niet zo verwonder lijk dat Rab en Linder tot een min of meer gelijkluidende conclusie kwa men. Rab: „Wij hebben deze wedstrijd duidelijk in de eerste helft laten lig gen”. Iets wat Linder volmondig kon beamen om hier vervolgens nog aan toe te voegen: „Telstar heeft technisch een knap elftal. Dat houdt dus in dat je het niet te veel aan de bal mag laten. Dat is in de eerste helft toch niet goed opgevangen door PSV. Daar door kreeg je ook enkele gevaarlijke situaties voor het doel van Van Beve- ren, die de wedstrijd voor ons in deze periode gered heeft”. Fadrhonc mag blijven. De KNVB- bestuurders maakten na de sprekende 5-0 overwinning van het nationale team op Griekenland, rechtsomkeert. Fadrhonc, die in de week voor de vriendschappelijke interland nog niet zeker was van zijn benoeming mocht eindelijk zaterdagavond vertellen hoe sterk hij gelooft in een uiteindelijke victorie. Fadhronc mag blijven dankzij zijn spelers. Hij bevalt hun. Zijn joviale manier van doen, de grote vrijheid, die hij toestaat en het geld, dat er onder andere door zijn inspanningen op tafel komt om München te halen, bepalen hun genegenheid. De „liefde” van zijn voetballers is voor de bonds coach aan de ene kant een enorme steun, maar beperkt tegelijkertijd aan de andere kant zijn mogelijkheden. Want wat gebeurt er, als hij in de toekomst de impopulaire maatregelen moet nemen, die hij tot nu toe angst vallig heeft vermeden; zoals het afsto ten van voetballers uit de selectie, het op veel grotere schaal uitwisselen van spelers, etcetera. Misschien slaagt Fadrhonc er in zijn opdracht te vervullen. Misschien is zijn omschrijving van de functie van bondscoach („Fadrhonc, Uw dienaar”) onder de huidige kwalitatieve hoogcon junctuur juist. Aan zijn meesters, de heren vedet ten, is nu het woord. De weg naar München ligt voor hen. Misschien kan Fadrhonc behulpzaam zijn. EINDHOVEN Dat Telstar zaterdagavond uiteindelijk zo’n verrassend groot uitgevallen 30 nederlaag leed was niet eens zo zeer de verdienste van een vooral de tweede helft verras send sterk voetballend PSV. Met name in de eerste helft kregen de Velsenaren twee zulke opgelegde kansen, dat de wedstrijd een to taal ander verloop zou hebben ge kregen als Van Kooten en Stout iets fortuinlijker waren geweest bij de afwerking ervan en niet een excellerende Jan van Beveren op hun weg hadden getroffen. Willem van Hanegem, gistermid dag op de tribune van het JJlympisch Stadion bij de wedstrijd DWS-Feye- noond, was niet de enige gestrafte in het team van Happel. Ook Hasil „zat” aanvankelijk een straf uit. Wil lems Oostenrijkse collega mocht echter in tegenstelling tot „de Kromme” op de reservebank plaats nemen. Een positie, waaruit hij door zijn trainer Ernst Happel na de rust noodgedwongen werd verlost. Ook over de derde zaak, die de spe lersraad onder de aandacht van het fondsbestuur bracht, de financiën, werd nog geen beslissing genomen. Boven dien is het nog niet duidelijk of de taak van Fadrhonc bij het opstellen van het contract duidelijker zal worden. Zoals bekend vroeg de spelersraad de KNVB of het niet mogelijk zou zijn de bonds coach louter en alleen met de begelei ding van nationale elftallen te belasten. Woordvoerder Coder zei na het be raad: „In feite heb ik niets meer dan dit communiqué mee te delen. Ook niet of de mening van het sectiebestuur Betaald Voetbal na het gesprek met de spelers raad veranderd is. Daar laat ik me lie ver niet over uit.” De kansen kwamen aan de andere kant. Een onbegrijpelijke nonchalance tussen het duo Strik-Radovic werd door de in de competitie verdienstelijk debuterende Van Kooten goed af ge straft. Hij pikte de bal mee en ging op Van Beveren af. De nationale doelman had zijn uitloper goed getimed en de hoek om te doelpunten voor Van Kooten zo verkleind dat deze actie tenslotte strandde doordat Van Kraay weg kon werken. Toch meende Rab: „Van Kooten is mij zeker niet tegenge vallen. Strik is natuurlijk een sterke speler in de mandekking, maar Van Kooten heeft bijvoorbeeld alle dopdu- els van hem gewonnen”. Maar Van Kooten, die vooral in het begin enkele Van Beveren toonde zich inderdaad de volwassen prof die niet geleden bleek te hebben onder de frustaties van de slechte resultaten van de afgelopen maanden. Het stond vaak in schrille tegenstelling tot het veldspel van de Eindhovenaren. PSV startte met veel bravour en ijver, de kwaliteit is ten slotte nog steeds in het elftal aanwezig, maar iedere overtuiging ontbrak. Eén- twee combinaties mislukten vaak op te simpele wijze en in de spits was Van Woerkum (vervanger voor de deze week door griep gevelde Johan De- vrindt) niet de aangewezen man om de ijverige acties op de vleugels van Eef Mulders en vooral die van de zeker in de tweede helft als vanouds voetbal lende Schmidt Hansen, doeltreffend af te ronden. Bovendien hadden de Rotterdammers op de conventionele Ajax-opstelling gerekend. Met het oog op de ontmoe ting met Arsenal had trainer Stefan Kovacs Johan Neeskens (diie voor het komende, Europese duel geschorst is) echter buiten het elftal gelaten, waar door er plaats kwam voor een extra- aanvajler in de persoon van Dick van Dijk. Kovacs: „Neeskens heeft vorige week griep gehad, maar hij had deson danks best kunnen spelen. Ik heb hem er echter uit gelaten om met een opstelling voor de wedstrijd tegen Ar senal te kunnen experimenteren”. Dick van Dijk verzuimde echter van deze gelegenheid gebruik te maken en zich te rehabiliteren. Hij schoof de bal na een half uur spelen voor de voeten van uitblinker Johan Cruyff, die de eerste goal maar voor het inleggen had, maar daar bleef het wat Van Dijk betreft bij. In de overige zestig voet- balminuten bleef zijn aandeel in het spel beperkt tot een serie missers, waarvan er twee vreemd genoeg indi rect toch doelpunten opleverden. Nadat Cruyff drie minuten na de hervatting voor 0-2 had gezorgd toen doelman Eddie van der Roer welwillend over een voorzet van Hulshof dook, waar door Europa’s beste voetballer opnieuw ROTTERDAM. Het is voor Excel sior te hopen dat het (na een eventuele overwinning op Volendam) Ajax niet loot voor de halve finales van het bekertoernooi. Want dat zou onherroe pelijk het einde betekenen. Mochten Joop Castenmiller c.s. nog enige hoop hebben gehad langs de Europese kampi oen te kunnen komen, dan werd hen die zaterdagavond in het competitiedu el zonder veel omhaal ontnomen. Met een marge van vier doelpunten (0-4) toonde Ajax in het met 23.000 man gevulde Feyenoord-stadion onomstote lijk aan dat Excelsior ook met een maximum aan inzet nog altijd enkele klassen lager blijft steken. Trainer Joop Castenmiller, die de geschorste Thijs Libregts moest missen, stuurde zijn ploeg met een zeer voorzichtig (4-4-2) concept het veld in. Zonder dat de overige acht man hun defensieve plicht mochten verzaken, moesten de spitsen Coenen en Bassant bediend worden. aanstaande zondag: VitesseMVV FeyenoordGo Ahead E. (vrijd. 3/), FC UtrechtDWS, Telstar NEC, Volendam—PSV, FC Den Bosch— NAC, AjaxFC Groningen (vrijd. 3/3), FC Twente—Excelsior, FC Den Haag— Sparta. opvallende dingen deed: „Het is mij allemaal niet tegengevallen maar toch zou ik het wel prettig gevonden heb ben als uitgerekend in mijn eerste wedstrijd dat doelpunt er was ingevlo gen. Dan had je ook een heel andere wedstrijd gekregen. Dan had ik nog niet geweten of PSV wel zo eenvoudig over ons heen was gelopen”. Telstars tweede kans werd onschade lijk gemaakt door de fenomenale klas se van Van Beveren. De bal werd na een vlekkeloze combinatie tussen het trio Bond-Fens-Stout door de PSV- doelman in een reflex-beweging naast het doel geranseld. Toen PSV slechts tien minuten daarna zijn eerste doel punt maakte kreeg Telstar ook men taal een dreun. Van Woerkum liet de bal, na een goede solo van Van der Kuylen, bekeken lopen voor Mulders, die 1-0 aantekende. Het tweede doel punt viel vlak daarop en tien minuten na rust. In deze treffer had Hoekema (ingevallen voor Van Woerkum) een werkzaam aandeel. Hoekema, die na vele weken weer eens mocht invallen („ik praat ook helemaal niet meer met Linder”) gaf het beslissende tikje naar Mulders, die voor de tweede keer raak kon schieten. Telstar knapte af. Verklaring van „Telstar heeft in de eerste amsterdam. Manager Guus Brox van Feyenoord omschreef het nieuwste conflict tussen de leiding van de Rotterdamse stadionclub en ster-speler Willem van Hanegem als een gebrek aan plichtsbetrachting van „De Kromme” ten opzichte van zijn werkgever”. Truus van Hane gem (Willem hield zich gisteravond wijselijk niet thuis) wilde niet zeg gen waarom haar man en zijn bazen voor de zoveelste maal ruzie hebben en waarvoor hij disciplinair werd gestraft met één wedstrijd. Go Ahead Eagles—MVV 1-1, DWS— Feyenoord 0-2, NECFC Utrecht 3-1, PSV—Telstar 3-0, NAC—Volendam 2-0, FC GroningenFC Den Bosch 1-0, Excel siorAjax 0-4, SpartaFC Twente 1-1, FC Den HaagVitesse 4-0. Pas in de tweede helft, nadat Posthumus was vervangen door Lex Schoenmaker en Boskamp door Franz Hasil, lukte het Feyenoord tot enigszins gevaarlijke aanvallen te komen. DWS moest terug. Het bezweek tenslotte aan de door de Rotterdammers uitgeoefende druk. Het eerste doelpunt van de voet van Lex Schoenmaker was een „wegge vertje”. Zowel Hasil als Flinkevleu gel en Jongbloed misten de lang zaam in het doel rollende bal. De tweede treffer had meer allure. Een voorzet van Schneider, werd terug- gekoipt door Ladiinstó en ineens ingeschoten door Wim Jansen. Hap pel zei na de wedstrijd te geloven, dat de gerezen problemen met Van Hanegem en Hasil geen uitwerking zullen hebben op het resultaat van de Europa-cupontmoeting met Ben fica. De situatie kan eventueel in drie dagen totaal veranderen. Me ningsverschillen komen overal voor.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13