Ria Ahlers (1.78 hoog) een toekomsttopper OPMERKELIJKE JEUGDPRESTATIES DOET HOOP BIJ KNAU HERLEVEN Zwemploeg overklaste buitenlandse elite tijdens Bremense wapenschouw Linda de Boer: Hansje Bunschoten hoofdfiguur bij record jacht Ben Willemze zorgde voor ommekeer DWR geen topsport F Equipe van twee man Van Hamburg komt naar Nederland Niloc zorgde voor verrassing MM* Recordregen Ji o lp 17 MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 1 A s t I „Nationale ramp” zegt John Steen Olsen over thee. Zoals alle voetballers drinkt ook Steen Olsen, middenvelder van de F. C. Utrecht en 11 maal Deens International, thee in de rust van een wedstrijd. En niet alleen omdat het nou eenmaal gewoonte is in de voet ballerij. Want een prof weet, dat thee het beste is voor de dorst. En een pittige opkikker als je bezweet en vermoeid in de kleed kamer zit. En dat je lichaam thee snel verwerkt, zodat je er geen last van hebt bij het verder spelen. En natuurlijk is thee ook gewoon heel erg lekker. John Steen Olsen vindt dat ook. Al zegt ie ’t wat moeilijk. i Thee is goed voor de dorst h WWWWWWVVVVWWWWWWWVWtRfWWWWW»fWWWWWWWWWWW»fWWVWWWWWWWWWWVWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWVWWWWVWWWWVVWWWW*i A#VWVVWVVVVWWVWVWWV\AAAAAiVVVVVVWWWVVVVVVWVVVVWVVVVWVWVVVWWWVVVWWWVVWiaA (Van onze sportredactie) Dellensen 2 0 s te i (Van onze sportredactie) Een meisje als Ria Ahlers is een duide lijke topper voor de toekomst. Zij koestert nog geen enkele gedachte aan Olympische Spelen, maar werd gisteren wel de eerste Amerikaanse Linda Johnson. Rechts Nancy Spitz. volledig af te stemmen op sterspeelster Barbara Toth, die ondanks haar lengte van 1.98 meter weinig gevaarlijk was. nummer 800 vrij 800 vrij 1500 vrij 100 rug 200 school 100 vrij 200 rug 100 rug 100 school 200 school 100 vlinder 200 vlinder 200 wissel 100 wissel tjjd 9.09,5 8.42,2 16.27,8 1.06,8 2.28,6 59,6 2.08,9 59,7 1.16,1 2.41,4 58,3 2.10,6 2.27,2 4.28,4 >rg are PP B. *io r 1 3 ij le JE g d r n >r Jr e st X ït □re 80; iz- ?y; ?p- ol- ta; 30; sr: 2r; )0; (F Id- 50; o- z.; 30. n- >P- i de oud. ree. I 9.21.6 8.50,6 1 16.42,8 1 1.07,3 J 2.30,3 evenar. 2.11,2 1.00,2 1.16,6 2.43,6 58,4 2.11.5 2.28.4 4.33,7 DWR op een 5-2 voorsprong zette. Vlak voor het verstrijken van de tweede spelpe- riode knabbelden de Hagenaars nog iets van de achterstand af, 5-3. In het derde speldeel was de beweeglijke Rattenploeg een groot gevaar voor de verre van hechte Haagse achterhoede. Vooral door toedoen van de kwikzilverachtige Ben Willemze werd het 6-3 en 7-3, alvorens een zwak moment van Hans v.d. Booren tot 7-4 leidde. Een snel genomen vrije worp bij Die Haghe betekende 7-5, maar Ben Wil lemze haalde opnieuw uit, 5-8. In het laat ste kwart hield DWR het hoofd koel. Rob Borgerding werd weliswaar tweemaal ach tereen voor een domme overtreding uit het water gezonden, maar eerst hield DWR goed stand, terwijl Die Haghe de laatste maal vlak voor het einde wel wist te pro fiteren, hoewel aan deze treffer een 2-me- ter lucht je kleefde. DWR speelde daarna op balbezit en consolideerde de 8-6 be kwaam. Ben Willemze was voor een groot deel verantwoordelijk voor de ommekeer bij DWR, die in Den Haag tot een 8-6 over winning leidde. Willemze (17 jaar) bewees bij de nationale selectietraining in Bussum veel te hebben geleerd. Eerst vertolkte hij met de gebroeders Stocker in de achter hoede een hoofdrol om vervolgens geduren de de laatste kwarten naar voren te trek ken en drie doelpunten te scoren. Rob Bor gerding opende voor DWR de score via een listige omhaal, maar Die Haghe kwam vrij snel aan het gelijkmakende doelpunt, 1-1. DWR kwam door toedoen van Jan Verdel weer aan een voorsprong, welke door Rob van Kampen tot 3-1 werd opgevoerd. Toch wist Die Haghe weer tegen te scoren, 2-3. DWR kreeg vervolgens tweemaal een meerderheid en beide malen werd de si tuatie koelbloedig benut. Eerst sehoot Rob Borgerding raak, terwijl Martin Schulze Hij vestigde daar wel een nieuw record op een 50 meter-baan, maar bleef toch boven de minuut (60,4). Na een trainers- wisseling hij ging van Bartelsman naar Wil Storm had hij even nodig om zich aan te passen. „Ik train nu vier a vijf kilometer per dag. Nee, ik kan niet zeggen dat ik daar nu echt zin in heb, maar ik kan het wel opbrengen. Ik weet dat het nodig is.” Nederlandse hoogspringster, die aan 1.80 meter kan gaan denken. Met 1.78 meter verbeterde zij als 17-jarige het senioren record van Anita Meyer met drie centi meter. De HBS-leerlinge uit Emmen neemt niet deel aan de centrale trainin gen, omdat zij daar geen tijd voorheeft vanwege het naderende eindexamen. Aan techniek heeft zij vrijwel nog geen aan dacht besteed en hoogspringen is zelfs niet haar enige specialitedit. Vorig jaar kwam zij al naar voren als een veelbelo vend vijfkampster. En Ria Ahlers was dit weekeind niet de enige juniore, die „uit de losse hand” sprong. De 18-jarige Raymond de Vries verze kerde iedereen, die het maar wilde weten, dat hij sinds mei van het vorig jaar niet meer getraind had. Als discjockey gaat hij elke nacht om half vijf naar bed. In dat licht was zijn nieuwe juniorenrecord van* 2,05 meter een waarlijke sensatie. Helaas zelfde eremetaal lag klaar voor Joan Keijser (Atmodes) op de 60 meter horden meisjes A. Jos Moojen werd derde bij het kogelstoten (12.84 m.). BREMEN. Het had veel weg van heldenverering. De grote man achter de jaarlijkse zwemwedstrijden in Bremen, de dictatoriale Karl-Walter Fricke, droeg Hansje Bunschoten de afgelopen dagen op handen. Fricke, die als speaker optrad, liet zijn landgenoten in drie dagen wel vijf keer weten dan Hansje een zwem- wonder van nog maar 13 jaar was Toen zij zondag tijdens een oponthoud in het water dook, kondigde hjj dat met trots aan, terwijl hij iedere andere zwemmer of zwemster ongetwijfeld met een repriman de uit het water had gestuurd. Gerard Gielen en Tineke Hofland kon digden hun terugkeer in het elitekorps van de zwembond aan. Beiden waren tijdens de zomerkampioenschappen van vorig jaar jit de voorlopige selectie voor München verdwenen. Nu bleek Gielen op de 200 meter ruglslag met 2.11,60,4 secon den onder de limiet en Tineke Hofland deed dat op de IOC meter schoolslag via 1,16,9 met 0,3 seconden. Deze limiet op de schoolslag bleek echter niet scherp genoeg te zijn. Tineke werd met haar tijd slechts negende. BREMEN. Linda de Boer, twee jaar geleden goed voor zilver bij de Europese kampioenschappen in Barcelona zal. zoals de zaken nu staan bij de Olympische Spelen van München ontbreken Een groeistuip en de daarmee gepaard gaande lichaamsveranderingei. maken het haar in feite ónmogelijk nog langer de zwemsport op topniveau te beoefenen. In de wedstrijd HPCPSV namen de Heemstedenaren revanche voor de eerder geleden 5-4 nederlaag. De Heemsteedse Polo Club startte aanvallend, hetgeen re sulteerde in een fraai doelpunt van Ale van de Veen. Hij schoot het leer vanuit een onmogelijke hoek in de touwen, 1-0. In de resterende speeltijd van het eerste kwart hield de verdediging van PSV onder leiding van Chris van Lint goed stand. De Eindhovense ploeg probeerde in de 2e pe riode de achterstand weg te werken, maar keeper Bakker hield gedurende het PSV- offensief zijn doel schoon. Voor het ver strijken van deze spelfase doelpuntte Ale van de Veen voor HPC, toen hij een snel opgezette aanval zelf met een flitsend schot afrondde, 2-0. Verdediger Auke Sik- ma zorgde in de derde periode voor een veiliger HPC-voorsprong, toen hij met een hard schot in de hoek de PSV-goalie voor de derde maal het nakijken gaf. Pas aan het einde van deze spelfase kon PSV via Paul v.d. Meeren tegen scoren, toen de Eindhovenaren een spelersmeerderheid kregen. In het laatste speldeel speelden de Heemstedenaren op balbezit en kreeg PSV geen kans meer om de achterstand goed te maken. En zelfs het onderdeel hinkstapspringen schijnt de oude garde afgelost te gaan worden door de 17-jarige Surinamer Roy Sedoc, die met 14.90 meter bijna l’/a meter verder reikte dan het oude record van Jan Willem Boogman. Naast het voortreffelijke optreden van Ruud Wielart klasseerde ook Annemieke Bouma (AT- modes) zich zeer goed bij het hoogsprin gen. Evenals Mieke van Doorn kwam ze ondanks alle drukte op en om de baan tot 1.75 meter. De tegenwoordig voor Atmo des uitkomende Mieke Sterk had weinig tegenstand op de horden (8.5 sec.) en werd knap derde op de 60 meter vlak: 7.5 sec. Mary van der Raadt werd vöör Marjan Ackermans tweede op de 60 meter hor den; bij het hoogspringen voor senioren veroverde deze laatste zelfs zilver. Het- Trudy Ruth wordt op de been geholpen door TC-lid Hes Grewer. Ze gaat niet naar Grenoble. BREMEN. Na aanvankelijk mislukte pogingen om in contact te treden met de familie Van Hamburg is bij de KNZB het bericht binnen gekomen dat Roger van Hamburg za) deelnemen aan de nationale winterkampioenschappen begin april in Den Haag, teneinde zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. HAARLEM. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben zowel HPC als De Wa terratten winst geboekt. HPC revancheerde zich voor de eerder geleden nederlaag te gen PSV in Eindhoven en versloeg de Phi- lips-ploeg nu met 3-1. Die Haghe moest in Den Haag zijn meerdere erkennen in DWR. Uitblinker Ben Willemze was zowel verde digend als aanvallend op dreef (3 doel punten) en onderstreepte daarmee terecht deel uit te maken van de selectieploeg voor het Nederlandse jeugdzevental. DWR hield de tijdens de wedstrijd verworven voor sprong ook in het laatste kwart goed vast en passeerde tenslotte op 8-6 de eindstreep. In LEIDEN. Een rijk arsenaal jeugdig talent toonde het afgelopen weekend aan, dat de Nederlandse atletiek nog niet hoeft te verdrinken in pessimisme. De Neder landse indoorkampioenschappen in de Leidse Groenoordhal leverden dermate spectaculaire jeugdprestaties op, dat er weer enige hoop opleefde in de door voorafgaande interlands geschokte KNAU-harten, Eigenlijk is het wachten nu op de deskundigen, die in staat blijken de opgaande lijn te bewaren. Daarvoor is het noodzakelijk, dat de aandacht verlegd wordt van de huidige seniorentop naar het jeugdfront of in andere woorden: van München naar Montreal. op de laatste meters geklopt. Claudia Clevenger maakte 2.41,34 en Alie 2.41,37, waarmee ze haar begin januari gevestigde record van 2.43,6 op 2.41,4 bracht. Een opmerkelijke sprong vooruit, die vooral een psychische achtergrond heeft. „Toen ik vorige maand dat record op de 200 meter van Klenie Bimolt overnam, was ik eindelijk over de grens heen. Ik had al zo 'ang tegen dat record aangehan gen. Ja, die 200 meter is mijn favoriete afstand; hij ligt me beter. Jammer dat ik niet won. Ik ben waarschijnlijk iets te hard van start gegaan. Ik wilde gewoon proberen die Amerikaanse te pakken.” Bob Schoutsen is er nu eindelijk ook in geslaagd de hem zo frustrerende barrière te overwinnen. Al enkele jaren probeert hij op de 100 meter rugslag onder de minuut te komen. Zondag was het zo ver: 59,7, waarmee hij tweede werd achter de Amerikaan Mei Nash (58,5). Als Schoutsen deze tijd ook op een 50 meter-baan weet te raliseren, behoort hij weer tot de eerste tien op de wereldranglijst. Drie jaar geleden naderde Schoutsen in Bremen met 60,2 de minuut-grens. „Ik dacht toen, dat ik er hetzelfde jaar nog wel onder zou komen, maar mijn inzet werd daarna bij de training minder.” Met een wetenschappelijk begeleide duur- training heeft men toen alsnog getracht hem verder te helpen. Die training was gericht op de Europese kampioenschap pen, september 1970 ’n Barcelona. De belangrijkste uitslagen zijn voorts: Dames 60 meter: 1. Van Gooi (De Keien) 7.3 sec.; 2. Van den Berg (De Keien) 7.5; 3. Sterk (Atmodes) 7.6. 400 meter: 1. Ruth (GAC) 54 5 sec.; 2. Burggraaf (©SS- Wik 55.7; 3. Kooy (Sagitta) 58.0. 800 meter: 1. Anneke de Lange (Sparta) 2.09.3 min.; 2. Ans Hofstee (Fortis) 2.10.4; 3. Stans Brehm (AVR) 2 13.3. Verspringen: 1. Van Klaveren (ADA)'5.88; 2. Hoogendoom (PAC) 5.58; 3. Van Dam (Hellas) 5.50. Kogelstoten 1. Schalk (PAC) 14 22 meter; 2. de Bruin (Sliedrecht Sport) 13.63; 3. Mooyen (Atmodes) 12.84 MISKOLC. Handbalkampioen Niloc heeft sinds zaterdag onverwachte perspec tieven op de derde ronde van het toernooi om de Europese beker. Geheel tegen de verwachtingen in versloeg Niloc voor 2700 wild enthousiaste toeschouwers het Hon gaarse Backoney Vegyesz, (9-11, rust 3-6) dat de ernstige fout maakte de taktiek Coach Frans van der Heijden was voor al verheugd over de zelfbeheersing, waar mee Niloc de sterke tegenstandster tege moet getreden was: „We speelden op safe ty en balbezit. Pas als we reële kansen zagen, probeerden we te scoren. We had den het voordeel dat de Hongaarsen het precies andersom deden en erg nonchalant waren bij de break-outs”. Hongaarse officials spraken na afloop van een „nationale ramp” Zij hadden gerekend op het bekende systeemspel van het Nederlandse team, maar werden vol ledig verrast door het sterke improviseren van de Amsterdamse dames, van wie Yvonne Smit drie 7-meterworpen benutte (een zelfde aantal strafworpen werd ge mist door Backony). Carry Piller, Ineke Straatmeijer en Myrna Kalshoven doel puntten elk twee maal. Wil van Draanen en Adri Meijer maakten het totaal van elf treffers vol. Heren 6» meter: 1. Sam Monsels (AAC) 6.7 sec.; 2. Eddy Mon sels (Holland Lelden) 6 7; 3 Tammlnga (Slomo) 6.7. 100 meter: 1 Veldhoen (PSV) 49.0 sec.; 2. Drenth (Unitas) 49.8; 3. Boer (Sisu) 50.6. 800 meter: 1. Reynders (Klmbria) 1.51.4 min.; 2. Middel koop (AV ’23) 1.53 9 3. Moser (Coubertin) 1.57.0 1500 meter: 1 Wassenaar (AV '23 3.44.2 min.; 2. Veld (Da- ventria) 3 49.4: 3. Scharn (Ciko '66) 3.49.5. 3000 meter: 1 Hermens (UNC) 7.58.4 min.; 2. Veld (Da- ventria) 8.05 6; 3. Tiebosch (Metro) 8 14.6 1000 meter snelwandelen: 1. Ras (RWV) 13.21.6 min.; 2. Vos (RWV) 14 17.4; 3. Van Hoogrehoud (RWV) 14 25.0. Hoogspringen: 1. De Noorlander (AVR) 2.05 meter; 2. Geelen (Kimbria) 2.00; 3. Smit (Kronos) 2.00. Verspringen 1. Saris (Gen. Michaelis) 7.10 meter; 2. Spek (Fortuna) 7.10; 3. Van Wilgen (Sparta) 7.05. 60 meter horden: 1. Van Enkhuizen (AAC) 8.0 sec.; 2. Smeman (AVR) 8.0; 3. Van Venrooy (Sprint) 8.0. Hinkstapspringen: 1. Hogenbirk (AAC) 14.01 meter. Polsstokhoogspringen 1. Krtjnen (GAC) 4.40 meter; (AAC) 4.40; 3. Smeman (AVR) 4.30 Kogelstoten 1. Van Wees (AAC) 14.87 meter. vielen de prestaties van Ruud Wielart daardoor enigszins buiten de belangstel ling, maar deze 17-jarige scholier blijkt binnen enkele weken het niveau van 2- meterspringer bereikt te hebben en pogin gen om tot 2.05 meter te komen misluk ten omdat een beetje geluk ontbrak. Maar ook De Vries en Wielart moeten al weer oppassen voor een volgende generatie: de 15-jarige Frans Krechting kwam tot 1.95 meter. LEIDEN. De equipe, die Neder land zal vertegenwoordigen op de Eu ropese indoorkampioenschappen te Grenoble zal uit slechts twee atleten bestaan, hoewel er een geringe kans is dat het grote talent Jos Hermens als nog zal bezwijken voor de verleiding van een attractieve onderbreking van wintertraining. De 22-jarige 3000 meterloper (7.58,4 min.) zal in dat geval Bram Wassenaar en Jan Reyn ders vergezellen. Wassenaar toonde zijn klasse zondagavond in Leiden door op zijn specialiteit, de 1500 meter, zonder noemenswaardige tegenstand te zege vieren in de respectabele tijd van 3.44.2 sec., 0.2 sec. onder zijn eigen nationale record. De „bloedarmoedige” Kimbria- atleet Reynders had zich reeds waarge maakt in de interland tegen de DDR, toen hij 1.50.0 min. op de 800 meter liep. Voor hem heeft kennelijk niet de KNAU-eis, maar de internationale li miet gegolden. Maar ook Sammy Mon sels. Anneke de Lange-Stalman en Mie ke Sterk hebben aan de IAAF-limiet voldaan. Hun afvaardiging is voor de KNAU waarschijnlijk een te begrote lijke zaak. Een afvaardiging van twee, ;l maximaal drie atleten zal ongetwijfeld i consequenties hebben voor de Europese kampioenschappen van 1973, die in Rotterdam worden gehouden. De kosten, daaraan verbonden, lijken onverant woord, wanneer zich een zo gering aantal kandidaten meldt. Als excuus moge gelden, dat Trudy Ruth en Wil ma van Gool-van den Berg zich met het oog op München terugtrokken voor Grenoble, hoewel zij aangewezen waren door de NTC. BREMEN In Bremen werden de volgen de records gebroken: Naam Bunschoten Van Klooster Van Klooster Vermaat Elserman Brigitha Schoutsen Schoutsen Te Riet Te Riet Rood Rood Penterman Dames 4 maal Toegegeven, Hansje speelde in het sfeervolle Zentralbad een hoofdrol. Maar zij was toch ook weer niet zo dominerend dat alle andere Nederlandse zwemmers en zwemsters in haar schaduw stonden. De cijfers bewijzen het tegendeel. De oranje- formatie behaalde op 8 van de 27 num mers een overwinning; verbeterde maar liefst 14 records en er werd door 9 meisjes en 2 jongens in totaal 21 keer beneden de limieten voor München ge zwommen. Het is duidelijk dat men met enig optimisme de winterkampioenschappen. begin april in Den Haag, tegemoet kan zien. Aan de hand van de daar geleverde prestaties wordt de Olympische ploeg sa mengesteld. Na dit weekeinde in Bremen kan men een vrij grote ploeg, die ook wat de meerderheid betreft kwalitatief sterk zal zijn, verwachten. Terug naar Hansje Bunschoten, die na haar goede prestatie van vrijdag op de 800 meter vrije slag zaterdag en zon dag imponeerde met overwinningen op de 400 en 200 meter vrij (4.26,3 en 2.0,8) en een derde plaats op de 100 meter vrij (1.00,5) en een tweede op de 200 meter wisselslag persoonlijk (2.28,5). Direct na Hansje moet Enith Brigitha worden genoemd. Het IJ-zwemstertje liet zich op de 100 meter vrij niet van de wijs brengen door twee valse starts (de eerste leek opzettelijk) van Hansje Bunschoten en won met 59,6 een evenaring van haar eigen record voor de Canadese Angela Coughlin, die 0,02 seconden sneller was dan Hansje Bunschoten (1 00,51 tegen 1.00,53). Op de 200 meter vrij greep Enith verrassend de tweede plaats achter Hansje met de sterke tijd van 2.08,8. Het Neder landse duo toonde zich veruit superieur aan de Amerikaanse sterren Lynda John son en Nancy Spitz. Ook de Utrechtse Alie te Riet trad op de voorgrond Zaterdag verbeterde zij ein delijk het stoffige record van Klenie Bi molt op de 100 meter schoolslag (1.16,6) door met 16,1 als tweede achtei de Amerikaanse Claudia Clevenger (1.15,5) te eindigen. Een fraaie prestatie, te meer omdat de Amerikaanse als tweede op de wereldranglijst staat Op de 200 meter was het verschil nog kleiner. Nadat Alie lange tijd de leiding had gehad, werd ze „The ergodtjbr torst Hansje Bunschoten wordt na de 800 meter gelukgewenst door de De vruchten werden in Bremen geplukt. Naast zijn record op de 100 meter ging hij ook op de 200 meter sneller- 2.08,9 (oud record 2.11,2) Resten nog enkele bijzondere prestaties. Op de 100 meter rugslag doken maar liefst drie zwemsters onder de <imiet voor München. Marianne Vermaat (1.06,8 - nieuw record). Jozien Elseman (1.07,3) en Annemarle Groen (1.07,4). Van dit trio viel op de 200 meter Marianne Vermaat af. Annemarie Groen won deze afstand en liet weer een we reldtijd (2.22,4) op de klokken verschijnen. De estafetteploeg voor de 4 maal 100 meter wisselslag (Vermaat, Te Riet, Buys en Brigitha) verbeterde het record, dat vier jaar geleden door een ploeg met onder meer Ada Kok in Bremen werd gevestigd De verbetering bedroeg ruim vijf seconden: 4.28,4 tegen 4.33,7 Opval lend hierbij was de enorm snelle tijd van Frieke Buys op de vlinderslag: 1.04 2. Op het persoonlijk nummer was zij minder snel: 1.05.4. Goede „Haarlemse” prestaties kwam ook op naam van Wijndert Wielart (vier de in de 400 meterfinale voor jongens A: 53.3 sec.), Bert de Jager (vijfde op de zestig meter in 6.9 sec.), Loes Visser en Anja Smits bij het verspringen. Ook de DEM-atleten P. Hurkans. R. van den Brink en P. Appelman weerden zich uit stekend in diverse finales. Hoewel het hoogspringen de meeste hoogtepunten tijdens de nationale kampi oenschappen opleverde, viel ook het lopen van de jeugd op. Margriet de Graaf (GAC) verpletterde het 800 meter-jeug- drecord en kwam tot 2.10.1 min., Mieke van Doorn (De Spartaan) realiseerde een junioren record op de 60 meter horden (9,- sec.), Rik Snoep diende zich aan als toe komstig vedette op de 800 meter (1.54.8 min.). Evert Hoving was dat al (1.54.3 min.) en de iets oudere Trudy Ruth (21 jaar) verbeterde het vijf jaar oude seniorenre cord van Lia Louer op de 400 meter met maar liefst 1.2 sec. Zij eindigde ver voor de slecht getrainde Marjan Burggraaf in 54.5 sec., een zeer knappe tijd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17