LANDBOUW AAN DE GALG PvdA-KAMERFRACTIE TEGEN VRIJLATING Grote vraag of Humanistisch 1973 haalt Verbond F inanciën klemmende zaak Drie auto’s botsten; dode en 8 gewonden Rotterdam versierde stad zich in de nesten Regering werkte Demonstratie voor bouw van cardiologisch centrum Man gooit dochtertje in water Voorzitter Expogé overleden VU-bezetting opgeheven VVD-politici tegen gratie voor „de drie” Mr. Rood op buitengewoon congres: Kleren wonden zich REACTIES OP VRIJLATING FELLER DAN VERWACHT AMSTERDAMS WATER 15 PCT DUURDER om tractor-as; jongen omgekomen Wasserij DUYN T Korr en bondig N 2 MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 In Zaandam Protesten H erinneringen Schaamte Speciaal voor de gezin.' - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dat de regering zichzelf met de drie van Breda in de nesten heeft gewerkt, is de afge lopen dagen wel duidelijk geworden. Zonder de gevolgen daarvan te over zien, heeft zij de Kamer om een uit spraak over hun vrijlating gevraagd in de verwachting dat die uitspraak positief zou uitvallen. De nog jonge minister van Justitie, mr. Van Agt, wist aanvankelijk een meerderheid achter zich. Hij heeft niet bevroed dat de kansen zo snel zouden keren Door te verzuimen de joodse organi saties, het voormalig verzet en de oud-gedetineerden te polsen, heeft hij zich op de reacties verkeken. Boek nü uw voorjaarsvakantie Door VROEGBOEKEN f25.- EXTRA KORTING PER PERSOON op de toch al super-voordelige D-TOURS vakantiereizen in maart, april, mei. augustus of september (seizoen AenB)l lïfflRS internationale reisorganisatie vai Neergeschoten zeeman overleden 1 Betaal minder! Ga óók met de i X ADVERTENTIE I 1 l DE KAMERLEDEN staan voor een groot dilemma, waar zij zelf moeten zien uit te ALS MENDEN opnieuw door syndromen worden geteisterd en er, zoals de deskun- Mevrouw Van Someren verklaarde dat zij eerst voorstandster was van het rege ringsvoorstel, maar dat haar mening door de talrijke protesten is gewijzigd. Mr. Van Riel vond dat Nederland alleen tot vrijla ting mag overgaan als een groot staats kundig belang in het spel is. Mr. Berkhouwer zond dat de tweede Kamer zich van een uitspraak moest ont- LEEUW ARDEN. De 10-jarige Har- men Hazenberg uit het Friese Rotster- gaast is zaterdag op het land van zijn vader omgekomen. Een kledingstuk van de jongen wond zich om de draaiende aftakas van een tractor, die daar stond voor bemaling van het land. De motor sloeg wel af maar toen bleek de jongen al dood te zijn. MAAR OOK IN DE Kamer is de zaak uit de hand gelopen. Zelden heeft een re geringsvoorstel zo veel emoties opgeroepen Het is dan ook veel volksvertegenwoordi gers al te veel geworden. Bedolven als zij zijn onder de telefoontjes, brieven en tele grammen achten velen onder hen zich door de druk waaronder zij staan nauwelijks meer tot objectief oordelen in staat. Van daar dat zij de afgelopen week probeerden de zaak terug te schuiven naar de plaats waar de beslissing staatsrechtelijk behoort te vallen: naar de ministerraad. ROTTERDAM. Op het Stationsplein in Rotterdam zullen zes lantaarnpalen binnenkort volgens een ontwerp van de beeldende kunstenaar Cor Kraat kleurig worden beschilderd. Dit project is het eerste van een reeks, waarmee Rotterdam probeert, de stad een fleurig aanzien te geven. Het plan tot de beschildering is opge steld door de Rotterdamse Kunststichting en de Dienst Stadsontwikkeling. DEN HAAG. De 26-jarige zeeman Winston Caarington, die maandagavond in het centrum voor buitenlandse arbeiders „De Poort” in Den Haag werd neergescho ten, is zondagavond aan zijn verwondingen overleden. De Haagse politie heeft in de afgelopen nacht een de 20-jarige uit Curacao af komstige jongeman aangehouden in ver band met de aanslag pp de zeeman. De commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. van Praag is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat er een basis is voor een vrchtbare samenwerking tus- nancieel niet. „Ik schaam me hun een pen sioenregeling te hebben onthouden”, zei een lid van een regeringspairtij donderdag na afloop van de hoorzitting. HET IS wel duidelijk dat het kabinet de zaken niet erg handig heeft aangepakt. Als de regering de drie had willen laten gaan, had zij dat zonder inschakeling van de Kamer moeten doen. De Kamer was dan weliswaar voor voldongen feiten geplaatst, maar er zou gebeurd zijn wat mr. Bies heuvel wil: onszelf verlossen van de drie van Breda. De regering zou zich weliswaar politieke moeilijkheden op de hals gehaald maar de zaak zou wellicht met het aftre den van minister Van Agt voor altijd en eeuwig uit de wereld zijn geweest. Matroos opgedregd. De rijkspolitie te wa ter van Rotterdam en Spijkenisse heb ben zaterdagavond het stoffelijk over schot van de 16-jarige matroos A. Jans sen uit de Oude Maas gedregd. De jongen was op 23 december van het vorige jaar ter hoogte van de Spijkernisserbrug van de Nederlandse sleepboot „Njord” te wa ter geraakt en verdronken. Recordbezoek. De internationale katten tentoonstelling „Kat-expo ’72” in het Congresgebouw in Den Haag heeft dit weekeinde 15 000 bezoekers getrokken. Er waren 640 katten uit Nederland, West Duitsland, Frankrijk en België, die wer den beoordeeld door een groep interna tionale keurmeesters ZEGT DE Kamer „nee”, dan kan de mi nister eenvoudig van gratiëring afzien en aanblijven. Hij heeft dan altijd nog het recht de drie later, afzonderlijk, te gratië ren. Zou hij echter toch doorzetten en daartoe is hij bevoegd dan komt het voortbestaan van het hele kabinet op het spel. De minister zal dit niet gauw doen De consequentie is immers dat er nieuwe verkiezingen zouden komen met dr drie van ’’’•‘■da als inzet. Dat is iets wat !eder- een op het B’nnenhof koste wat het kost wil voorkomen. ALS DE hoorzitting, behalve als uitlaat klep voor de vervolgden, een functie heeft gehad dan is het wel dat we nu allemaal weten hoeveel leed het nazi-regime heeft berokkend en hoe diep dat leed nog bij vee] Nederlanders verankerd zit. Dat is tot nu toe nooit voldoende onderkend, ook fi- NU ZIJN vele vervolgden opnieuw met de verschrikkingen van het nazi-regime ge confronteerd. Door de beslissing naar de Kamer te verschuiven, heeft de regering een golf van reacties veroorzaakt, die op de slachtoffers een optimaal psychisch ef fect heeft gekregen. De wijze waarop ook nog de Kamer handelt (behalve een hoor zitting ook nog een uitwisseling van stuk ken) heeft telkens nieuwe impulsen gege ven aan de publiciteit. Duizenden worden daardoor opnieuw door afschuwelijke her inneringen wakker gehouden en er zijn mensen die in deze dagen hun werk niet meer kunnen doen. De bezetters besloten tot opheffing naar aanleiding van de toezegging van directie en curatoren dat de termijn van kandi daatstelling voor de universiteitsraadver- kiezingen tot 7 maart wordt verlengd. Aan alle faculteiten worden deze week discussies gehouden over een door de bezettingsraad opgesteld pakket eisen in zake het bestuursreglement. Ook zal ge tracht worden de kandidaatstelling voor de verkiezingen te boycotten. wacht rechtsaf sloeg. Bij de botsing vond zij de dood. In een ziekenhuis in Rotterdam is de 89-jarige C. Schep overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk in zijn woonplaats Berkel en Rodenrijs. Bij het oversteken van de weg was hij door een auto aangereden. De 81-jarige H. Roos die in zijn woon plaats Schagen met zijn fiets de provinci ale weg wilde oversteken, werd door een auto aangei eden en dodelijk gewond. In het Groningse Watum is de 59-jarige mej. T. Swijghuizen uit Usquert dodelijk gewond toen zij op haar fiets de provinci ale weg opreed en door een auto werd overreden. In HoUandscheveld is de 29-jarige me vrouw B. Koster-Metselaar zondagavond door een automobilist, een 36-jarige inwo ner van Hoogeveen, aangereden en dode lijk gewond. De automobilist verkeerde onder invloed van alcohol en reed zigzag gend met zijn auto over de weg. komen. „Ik sta voor de moeilijkste beslis sing uit mijn leven en moet die helemaal alleen nemen”, vertrouwde een vertwijfel de afgevaardigde mij deze week in de wandelgangen toe. Waar de volksvertegen woordigers een antwoord op moeten geven is de vraag wat moet prevaleren: het ont zag voor het leed dat de vervolgden en hun nabestaanden met de vrijlating van de drie wordt aangedaan of de onverkorte toepas sing van ons rechtsbeginsel dat ook aan levenslange gevangenisstraf eens een einde komt, wil het geen doodstraf op termijn worden. UTRECHT. Met op de achtergrond de uiterst precaire financiële situatie heeft (ongeveer Het bestuur !s evenwel van mening dat de voorgestelde plaats de enig geschikte is in verband met andere uitbreidingen. digen verzekeren, nieuwe slachtoffers val len, kan men niet zeggen dat regering en Kamer de geestelijke volksgezondheid heb ben gediend met deze zaak. Zij zullen de consequenties dan ook moeten overzien. In ieder geval heeft de regering evenzeer de verantwoordelijkheid voor de slachtoffers als voor een normale rechtsgang met be trekking tot de drie van Breda. KOMT DE regering niet op haar stand punt terug en gaat het Kamerdebat door, dan kunnen de dagen van minister van Agt wel eens geteld zijn. Het is zo langzamer hand de vraag of de regering wel een meer derheid voor gratiëring in de Kamer zal vinden en de minister heeft nu eenmaal als eerste zijn nek uitgestoken. Zegt de Kamer met een uiterst krappe meerder heid „ja”, en daar ziet het naar uit, dan kan de regering de drie volgens velen niet meer met goed fatsoen laten, gaan. Doet zij dat wel, dan zal mr. Van Agt het veld moe ten ruimen, vanwege de psychische schade die hii heeft aaneericht. GenTcronjéstraat 54 - (023) 263869 f auuuiuiiiiiiuuuiiuuiiuuiiHiuuiiiiuuuuiuiuiiuiuiiuiuiiuiiuuuiuï Het Israëlische parlement houdt zich vandaag ook bezig met de drie van Breda. Zowel de liberale partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, als de oppositie heeft moties ingedfend, waarin de rege ring wordt gevraagd bij de Nederlandse regering op niet-vrijlating aan te dringen. In Amsterdam hebben leden van de Joodse Jeugd zondagavond bij een groot aantal verzetsmonumenten en plaquettes een zwart omrand geel bord geplaats met daarop het woord: „Overbodig” en daar onder een vraagteken. Toen dit bord en jen bord met het opschrift „Voor hen dit nog leven” bij het nationale monument op de Dam was geplaatst, werden twee leden van de groep aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Na verhoor werden zij heengezonden. De politie meende dat zij ook drie pamfletten met een David-ster en de tekst: „Herinnert u zich dit nog, Van Agt, Ariër?” op de pyloon van het nationale monument had den geplakt. Dit was echter niet het geval. De Joodse Jeugd zal morgenmiddag op het Binnenhof in Den Haag, waar dan de Tweede Kamer debatteert over de vrijla ting, een demonstratie houden. Zij heeft daarvoor toestemming gekregen. Het moderamen van de Utrechts» Raad van Kerken zegt in een verklaring dat pas dan over vrijlating van de drie van Breda kan worden gesproken wanneer eerst klaarheid is gebracht in de plannen ten aanzien van het achterhalen van een ach terstand in de behandeling van psychische kwetsuren van oorlogsslachtoffers. Het moderamen zegt met een gevoel van teleurstelling er kennis van te hebben genomen dat de Landelijke Raad van Kerken in de kwestie van de vrijlating geen verklaring wenst af te leggen. orgaan moeten zijn voor het hoofdbe stuur. Het hoofdbestuur verbond aan dit voorstel de portefeuillekwestie, omdat volgens mr. Rood het bestuur niet nog eens zin heeft de hele kwestie van de stretuur van de organisatie aan weer een nieuwe werkgroep uiteen te zetten. Met de strekking had het hoofdbestuur vol gens mr. Rood geen moeite. Daarop werd dit voorstel teruggenomen en vervangen door een met grote meer derheid aangenomen voorstel snel met een takenpakket voor het verbond te komen, dat door zowel hoofdbestuur als afdelin gen moet worden ondersteund. Dit taken pakket zal in verband met het tekort aan financiële middelen noodzakelijkerwijze beperkt dienen te zijn. Belangrijkste ie hierbij dat het overleg over het beleid tussen hoofdbestuur en afdelingen op nieuw inhoud en betekenis gaat krijgen. Nieuwe Ambassadeur. Julio Ego-Aguirre Alvarez is benoemd tot ambassadeur van Peru in Nederland. Hij volgt Max de la Fuente-Locker op, die sinds mei 1970 zijn land in Den Haag vertegenwoordigde. Daarvoor is De la Fuente-Locker ook reeds enige tijd in Nederland geaccredi teerd geweest. Rovers ingerekend. De Middelburgse poli tie heeft in verband met de overval op twee banklopers, die vorige week in Mid delburg werd gepleegd, een 33-jarige in woner van Middelburg en een 27-jarige Utrechter aangehouden. Fatale val. De 26-jarige steigerbouwer T. van Pol uit Roermond is zaterdagmiddag bij een ongeluk in Düsseldorf om het leven gekomen. Hij stortte bij het af breken van een steiger van een hoogte van 25 meter op straat. DIEVER Een grote meerder heid van de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer verzet zich tegen het voornemen van de regering de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda vrij te laten. Dat zei fractie voorzitter drs. J. M. den Uyl zater dagavond tijdens een bijeenkomst van de PvdA in het Drentse Diever. De meerderheid van de fractie heeft daarvoor twee hoofdredenen. In de eerste plaats is er de ernstige schade die vrijlating aan vele slachtoffers zou toebrengen. De tweede reden is het karakter van „streep er onder”, dat in het regeringsstandpunt ligt op gesloten nu de regering tot collec tieve vrijlating wil overgaan, aldus drs. Den Uyl. De voorzitter van de V.V.D., mevrouw Van Someren-Downer heeft zich eveneens gekeerd tegen vrijlating van de drie van Breda. Ook het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel en zijn collega uit de Tweede Kamer mr. dr. C. Berkhouwer spraken zich uit tegen vrijlating tijdens een regio naal V.V.D.-congres in Alkmaar. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 sen het hoofdbestuur en de staf. In januari kwam het conflict, dat ging over de vraag of het maatschappelijk engagement hoofddoelstelling of één van de doelstel lingen van het verbond is, naar buiten toen aan drie functionarissen ontslag werd aangezegd. Als motief voor dit ont slag werd het nijpende geldgebrek aange voerd. Daarnaast bestond onduidelijkheid over de wijze waarop en door wie de beslissin gen binnen het verbond werden genomen. Een deel van de stafleden wenste grotere invloed op de besluitvorming. In het rapport van de commissie, die is ingesteld door de verbondsraad in een eind januari gehouden vergadering wordt voorgesteld dat enerzijds de functionaris sen de beslissingsbevoegdheid van het be stuur erkennen, maar dat anderzijds het hoofdbestuur de deskundigheid van de functionarissen erkent De commissie heeft een aantal „spelre gels” opgesteld, die behulpzaam kunnen zijn bij de uitvoering van de beslissings structuur. Meningsverschillen moeten openlijk in daarvoor bestemde organen aan de orde worden gesteld. Als functionaris sen onderling of in vergelijking met het bestuur verschillende beleidslijnen blijken te volgen, wordt zo spoedig mogelijk naar coördinatie gestreefd. Zolang dit nog niet is gebeurd, dient het naar buiten brengen van het conflict te worden vermeden. Indien een conflict onoplosbaar lijkt, eist het conflictmodel, zegt de commissie, te streven naar conflictbeheersing door onder meer aanwijzing van wederzijds aanvaardbare oplossingen. Tijdens het congres werd door een aan tal afdelingen uit de drie Randstadprovin- cies een voorstel ingediend een ontwikke lingsgroep in te stellen om beleid en aanpak van het Humanistisch Verbond te begeleiden. Deze ontwikkelingsgroep zou tot het volgende congres een consultatie- De voorbereidingen voor de bouw van een cardiologisch centrum zijn al geruime tijd aan de gang. Het bestuur van het Juliana Ziekenhuis, dat in deze zaak nauw samenwerkt met het Johannes Zie kenhuis, is echter bang dat de zogenoem de ziekenhuiscommissie, die de minister van volksgezondheid advies moet uitbren gen, het plan zal afwijzen omdat het centrum ongunstig gesitueerd zou zijn. DE DIRECT daarop aansluitende vraag is waarmee de slachtoffers meer zijn ge diend- met de vrijlating die definitief een streep door de rekening zou halen of met telkens weerkerende discussies rond gratie verzoeken, die oude wonden openrijten. Psychiaters als prof. Bastiaanse. hoofd van de Jelgersmakliniek. die veel met gevallen van het postconcentratiekampsyndroom te maken heeft, hielden het donderdag op de hoorzitting unaniem op het laatste. Zij vre zen dat er nieuwe slachtoffers zullen val len. Een tweede plan bestaat uit de versiering van de straat met zit-eiementen. Deze zijn door de beeldende kunstenaar W. Elenbaas ontworpen voor plaatsing bij het Technikon. De elementen worden beschilderd door leerlingen van het Technikon. Een derde plan bestaat uit de beschildering van drie ventilatiehuisjes op het Schouwburgplein WINSCHOTEN. In Winschoten is za terdag de 19-jarige T. Werkman uit Oost- wold om het leven gekomen. De jonge man kwam met zijn auto op het linker weggedeelte in botsing met een tegemoet komende personenauto, bestuurd door T. Veldman uit Winschoten. Deze wagen sloeg om. Tachtig meter erachter reed de 25-jarige mej. A. Kleve uit Winschoten met haar auto. Zij botste op de andere wagens. Mej. Kleve en haar ouders, die bij haar in de auto zaten, werden ernstig gewond. De heer Veldman, zijn echtgenote en drie kinderen, werden minder ernstig gewond. De drie auto’s werden totaal vernield. Op de provinciale weg RosmalenBer- licum raakte de 29-jarige vertegenwoordi ger G. J. M Verbakel uit Lieshout bij een inhaalmanoeuvre in een bocht een andere personenwagen en reed een sloot in. Hij overleed korte tijd later. In Steenbergen is de 25-jarige caféhou der C. J. C. M. Geers om het leven gekomen, toen de auto, waarin hij mee reed bij het inhalen tegen een boom botste. In Someren is de 30-jarige G. A. A. van Kessel uit Venray met zijn motor op de rijksweg EindhovenVenlo door onbe kende oorzaak gevallen. Hij werd dodelijk gewond. In Wateringen is het 17-jarige meisje M. M. van der Knaap uit Naaldwijk om het leven gekomen. Zij wilde op de brom fiets een vrachtauto passeren die onver- internationale reisorganisatie van het OIRK VAN OEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: AMSTERDAM. De bezetting van het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam is zaterdagavond formeel op geheven. De bezetting heeft honderd uur geduurd. het Humanistisch Verbond 15.000 leden) zaterdag op een buitenge woon congres in Utrecht de oplossing aanvaard, die een speciale commissie heeft aanbevolen om het tussen ’t hoofdbe stuur en een groep functionarissen gere zen conflict op te lossen. „Het is de vraag of we financieel het eind van 1972 nog halen en daarom is het eigenlijk uiterst vreemd dat wij over conflicten moeten vergaderen bij een dergelijke financiële misère”, zei voorzitter mr. Max Rood tijdens het congres. Duizenden boeren togen zaterdag naar Winschoten om te protesteren tegen de volgens hen te laag gestelde graanprijzen. Eén van de boeren had houden, omdat het onderwerp reeds teveel in de politieke sfeer is getrokken. In zijn rede in Diever legde drs. Den Uyi er de nadruk op dat in ons rechtsbestel niet de slachtoffers oordelen over hun vervolgers, maar de onafhankelijke rechter. Dat is destijds gebeurd. Bij gratieverlening gaat het echter riet om rechtspraak, maar om het verlenen van een gunst. Daarbij be hoort ook overwogen te worden wat deze gunstverlening betekent voor de Neder landse samenleving en voor de slachtof fers van de misdaden, waarvoor de drie veroordeeld zijn. Drs. Den Uyl wees erop dat achtereen volgende ministers van Justitie co’lectieve gratieverlening als in stijd met het wezen van het gratierecht hebben afgewezen. De regering vindt nu, dat er een eind moet komen aan de gevangenhouding van de drie en vraagt daarover het oordeel van de Kamer. Dat is een beslissing die niets met individuele gratieverlening en de in dividuele situatie van ieder van de drie te maken heeft, aldus drs. Den Uyl. De mogelijkheid van het beëindigen van de straf in een individueel geval, waarin door fysieke of psychische omstandighe den de betrokkene niet meer in staat is de straf te ondergaan, heeft drs. Den uyl altijd opengehouden. „De drie in Breda zitten daar niet uit wraak of vergelding, maar omdat rechter in ons rechtsbestel de doodstraf en het levenslang gerechtigd vond. Zij zitten er van rechtswege, merkt, drs. Den Uyl op. ZAANDAM. Ongeveer 600 mensen hebben zaterdag in Zaandam een demon stratie gehouden voor de bouw van een cardiologisch centrum bij het Juliana Zie kenhuis in Zaandam. De stoet ging van het ziekenhuis naar het gemeentehuis, waar aan de wethouder van Volksgezond heid 5000 handtekeningen werden aange boden. ZEVENAAR. Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-poiitieke Gevangenen (Expogé) is zaterdagavond tengevolge van een hart aanval overleden. Hij was op familiebe zoek in Zevenaar. Mr. Aalders die 59 jaar is geworden, was advocaat en procureur in Dordrecht. Hij is meer dan 20 jaar voorzitter geweest van de Expogé. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. AMSTERDAM. B. en VV. van Am sterdam hebben de raad voorgesteld per 1 april de waterleidingtarieven voor huis houdelijk gebruik met 15 percent en voor zakelijk gebruik met circa 15,6 percent te verhogen. De hogere opbrengst hiervan voor 1972 kan worden geraamd op 4,3 miljoen gulden. SCHIEDAM. Een 31-jarige Rotter dammer heeft zondagmiddag zjjn drie jarig dochtertje in het water van de Lange Haven in Schiedam gegooid. De moeder sprong het kind na. doch raakte zelf in moeilijkheden. Beide drenkelingen werden door een onbekende jongeman gered. De man reed na zijn daad naar het hoofdbureau van politie waar hij uitriep: „Ik heb mijn kind vermoord”. De politie heeft de man, die een zeer overspannen indruk maakte, in bewaring gesteld Uit het onderzoek is gebleken dat man en vrouw thuis reeds onenigheid hadden. Per auto reden zij naar de ouders van de vrouw in het centrum van Schiedam, waar de ruzie werd voortgezet. Op een gegeven moment greep de man zijn dochtertje, rende naar buiten onder de uitroep dat hij het kind iets zou gaan aandoen. De vrouw ging hem achterna en zag dat de man vlak in de buurt het kind in het water wierp. Moeder en kind werden naar het zie kenhuis vervoerd, doch de vrouw kon spoedig weer naar huis. Het kind wordt in observatie gehouden. aan zijn tractor een soort galg beves tigd die de regering voorstelt. Aan de galg bungelt een stropop: de ge slachtofferde landbouw.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2