Pionier-10 voorlopig niet naar Een vernieuwde wereld Jupiter Aanslag op krant in Noorwegen Proces in Zweden over onkruidverdelgers Hanoi verwerpt weer Nixons vredesplan Commentaren op Chinees-Amerikaans communiqué: Edgar Faure overwinning voor President Nixon voor terugkeer naar VS HEEFT VERANDERD” „WEEK DIE DE WERELD Bij een col pull past een pantalon. En omgekeerd. Geweldige diplomatieke de Chinezen” Zelfbestuur voor Zuid-Soedan JERSEY SHOP Borg van Angela Davis bedreigd ft MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 3 Lancering uitgesteld I ft Gebouw totaal verwoest Visa Film Formosa 99 T okio Bonn y Formosa Moskou Wij hebben ookvaste kombinaties: pull plus pantalon. Kies er één. Kies ’m sportief of gekleed. Kies’m fel of pastel. Kies ’m opvallend of simpel (of opvallend simpel). Kies wat u wilt, want bij ons kiest u altijd een grote Naam. Lucia bijvoorbeeld, voor f 149.75. Wanneer komt u kiezen? Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 r. ig et f- (Van onze speciale verslaggevers) Tsjoe (Van onze redacteur in Stockholm) ADVERTENTIE ;e IL i i Hij verzekerde zijn gastheren dat China noch enig ander onafhankelijk land ter wereld te lijden zal hebben van buiten landse overheersing of bezetting. Het laat ste was een zinspeling op de Japanse bezetting in de Tweede Wereldoorlog. Kissinger zei gisteren nog dat er geen verkeerde uitleg mag worden gegeven aan het feit, dat de Amerikaanse president geen tweede ontmoeting heeft gehad met Mao Tse Toeng. „Hoewel de Chinese par tijvoorzitter slechts een uur met de presi dent heeft gesproken, zijn wij ervan over tuigd dat Tsjoe En Lai en hij tijdens het bezoek voortdurend overleg met elkaar hebben gepleegd”. SJANGHAI Aan het einde van zijn bezoek aan China heeft president Nixon de uitbundige maar misschien wel iets al te theatrale verklaring afgelegd, dat de gesprekken die deze week in Peking door hem en de Chi nese regeringsleiders zijn gevoerd „de wereld hebben veranderd”. „China en de Verenigde Staten, gescheiden door een afstand van 25.000 kilometers en 22 jaar vijandigheid, hebben nu een begin gemaakt met de overbrug ging van de tussen hen bestaande kloof. Wij zullen die brug bouwen”, zei de president. Aan een banket, dat hem in Sjanghai op zijn laatste a vond i n China werd aangeboden door het revolutionaire comi té van Sjanghai sprak Nixon de al aange- haialde veelbetekenende woorden over de historische betekenis van hetgeen er deze week in Peking is bereikt. I Een Russische reactie op het communi qué was gisteren niet te krijgen. Westelij ke waarnemers in Moskou zijn van oor- STOCKHOLM Zweden, die vermoe den het slachtoffer te zijn geworden van nevenverschijnselen veroorzaakt door het gebruik van onkruidverdelgingsmiddelen bereiden een proces voor tegen de fabri kanten waaronder ook de Zweedse Shell. deel, dat de bezorgdheid van de Russen nauwelijks kan zijn weggenomen, maar eerder zal zijn toegenomen. Aan de andere kant is men in Taipei verheugd, dat Nixon vasthoudt aan de Amerikaanse militaire verplichtingen je gens Formosa. OSLO. Bij een explosie en een brand is in de nacht van zaterdag op zondag het gebouw van de Noorse krant Faedernes Vaenner (Vrienden des Vaderlands) ver woest. De politie in Kristiansand is ervan overtuigd dat het hier een aanslag betreft. Er is voor ruim 7,5 miljoen gulden schade aangericht. te s- ?n ar m a- ti- et lit *n. JSt a- i» r s 1- ip- t. t e e n a n 5. k Dat de kwestie-Formosa China hoog blijft zitten blijkt uit het feit dat terwijl de wereld met spanning wachtte op de tekst van het communiqué om te weten welke concessies er aan beide kanten zouden worden gedaan (later was de eer ste indruk, dat Nixon het meeste water in de wijn heeft moeten doen en dat Tsjoe En Lai praktisch aan zijn oude posities vasthoudt, de Chinese televisie opieuw een oude film uitzond die de burgeroorlog voor de be vrij ding van 1949 in herinne ring brengt tussen de goed gedisciplineer de communistische troepen en de nationa listische Igers die een beeld van verwar ring toonden. KAAP KENNEDY (AP). De eerste poging om een ruimteschip te lanceren voor de verkenning van de planeet Jupi ter is gisteravond om twee redenen uitge steld: een storing in het elektriciteitsnet en harde wind op grote hoogte. Een nieuwe lanceringsdatum is nog niet vast gesteld. Op Formosa is men enerzijds geschokt over het feit, dat president Nixon akkoord is gegaan met de formulering, dat de regering in Peking de enige wettige regering van China is en dat Formosa een Chinese provincie is. PARIJS (Reuter, DPA en UPI) „Een geweldige diplomatieke overwinning voor Peking”, zo heeft de Franse oud-premier Edgar Faure het Amerikaans-Chinese communiqué genoemd. Hjj was de man die in 1963 in Peking onderhandelde over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen het Frankrijk van president De Gaulle en de Volksrepubliek China. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Takeo Foekoeda, zei te hopen, dat president Nixons reis naar China zal wer ken als „smering voor de Japans-Chinese betrekkingen”. Volgens hem verschilt de politiek van zijn land tegenover Peking niet van die van Washington tegenover China. „Als dat zou kunnen, zou ik graag China bezoeken”, aldus de Japanse be windsman. Ze worden in hun actie gesteund door erfelijkheidsspecialisten en andere weten schapsmensen die van de kankerverwek kende bestanddelen van deze onkruidbe strijdingsmiddelen overtuigd zijn. Juridisch zullen ze worden bijgestaan door een van de beste advocaten van Zweden, die op dit gebied een veelzijdige ervaring heeft. Hij wist een schadevergoe ding uit de bus te slepen ten bate van de mensen die door de Softenon-tragedie werden getroffen. De afgelopen week is er een fel debat gevoerd over de onkruidverdelgers en de Daar is zestien jaar om gevochten in het zuiden van het Noordafrikaanse land. Een afschrift van de overeenkomst is overhandigd aan keizer Haile Selassie, die heeft bemiddeld bij het overleg tussen Noord- en Zuid-Soedan, dat twee weken heeft geduurd. Des te meer belang zal Moskou daar door hechten aan het bezoek dat president Nixon eind mei aan Moskou zal brengen. De Russische pers verwijt China vrijwel dagelijks dat het door zijn toenadering tot Washington een kloof in het communisme teweeg brengt. In Zuid-Vietnam en op Formosa wil men graag nadere bijzonderheden weten omtrent de resultaten van Nixons bezoek aan China. Een naaste medewerker van president Thieu zou al naar Washington zijn gereisd zo werd gisteren in goedinge- lichte kringen in Saigon vernomen. Zweedse regering heeft naar aanleiding hiervan het gebruik voorlopig verboden. De oorzaak van het opvlammen van het debat was het bekend worden van de snel op elkaar volgende dood van zes mensen, die dagelijks voor rekening van de spoor wegen besproeiïngswerk verrichten. De gezinnen van de slachtoffers willen nu fabrikanten, zoals de Shell, voor de rechter halen en schadevergoeding eisen zoals dit al in Japan sedert enige jaren gebeurt. Verwacht wordt dat bij een eventueel schuldig bevinden de aange klaagde fabrikanten miljoenen op tafel zullen moeten leggen. Een vernuftige oplossing voor de kwes tie van diplomatieke erkenning van Peking door de Verenigde Staten, die door de kwestie-Formosa is vertaagd, werd gevon den door het van tijd tot tijd oversturen door Washington van een topfiguur om over concrete dingen te praten ter bevor dering van de normalisering van de be trekkingen tussen de beide landen. FRESNO. (AFP) De eigenaar van een coöperatief landbouwbedrijf in Fresno in Californië, die zich garant heeft gesteld voor de borgsom van 102.500 dollar voor de vrijlating van de negeractiviste Angela Davis, heeft meegedeeld dat zijn gezin met de dood is bedreigd. In de uitzending van radio-Hanoi werd met geen woord gerept over het bezoek van Nixon aan Peking of over diens overleg met premier Tsjoe. Britse functionarissen verklaarden dat de regering-Heath ingenomen is met het akkoord van Nixon en de Chinese leiders over een uitbreiding van de onderlinge contacten. Volgens deze functionarissen heeft Nixon het meeste gekregen waarop hij in ernst had kunnen hopen, dat wil zeggen een basis voor verdere en meer belovende contacten. De Chinezen hebben op hun beurt enige algemene toezeggingen van de VS los gekregen over omstreden kwesties. -ft-ft'' Nauwelijks twee uur nadat de Verenig de Staten in een toneelzaal van een hotel in Sjanghai openlijk hadden aangekondigd dat zij hun troepen geleidelijk uit Formo sa zullen terugtrekken, vertoonde de te levisie van Peking een film, waarop men een politieke commissaris van het Rode Leger boven op een Amerikaanse tank ziet zitten, uitroepende: „Wij moeten de kliek van Tsjang Kai Sjek en het Ameri kaanse imperialisme verslaan!” „De hemel is hierboven, maar be neden zijn Hangtsjou en Soetsjou”, zo citeerde president Nixon op een feest maal een Chinees spreekwoord. Daar kreeg hij een luid applaus voor als dank. De Amerikaanse president, die tijdens de maaltijd naast premier Tsjoe En Lai zat manipuleerde Chi nese eetstokjes alsof hij ze dagelijks in het Witte Huis gebruikt. Maar zo nu en dan (foto beneden) keek Nixon wel tersluiks naar buurman of hij alles wel goed deed In een vraaggesprek voor de Franse radio zei Faure, dat vooral de erkenning dat Formosa een deel van China vormt een grote zege voor de Chinese Volksre publiek betekent. „Ik had niet verwacht dat president Nixon zo ver zou gaan”, aldus de oud-premier, die echter ook hul de bracht aan de „werkelijkheidszin” van het Amerikaanse staatshoofd bij het zoe ken van een uitweg uit de impasse, waar in zijn regering door de kwestie-Formosa is geraakt. Faure is van oordeel, dat het Ameri kaanse publiek het beleid van de presi dent zal goedkeuren, omdat het met op luchting kan constateren dat er een oplos sing mogelijk is voor het probleem-China. De Franse regering zal, naar men ver wacht, het streven naar een verzoening tussen Washington en Peking volledig steunen. De Franse diplomaat Herve Al- phand vertelde vorige week de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko nog, dat Frankrijk geheel achter Nixons streven in dit opzicht staat. Het communiqué besloot met uitdruk king van <ie hoop van beide zijden, dat „het bezoek van president Nixon nieuwe perspectieven opent voor de betrekkingen tussen beide landen. De partijen geloven dat de normalisering van de betrekkingen niet alleen van belang is voor de Ameri kaanse en Chinese volken, maar ook bij draagt tot de vermindering van spanning in Azië en de rest van de wereld”. De tank was veroverd door de troepen van Mao Tse Toeng op die van Tsjang Kai Sjek, die na 22 jaar geleden het onderspit te hebben gedolven tegen de communisten een goed heenkomen zoch ten op een eiland, waar ze als gevolg van het gezamenlijke communiqué dat giste ren om half zes Chinese tijd is gepubli ceerd door hun ergste tegenstanders en hun „oude vriend” Nixon van de Ameri- De Westduitse regering verklaarde bij monde van woordvoerder Ahlers ver heugd te zijn over de eerste vorderingen op de weg van normalisering van de Chinees-Amerikaanse verhouding. „Een politiek van toenadering is noodzakelijk voor de wereldvrede”, aldus Ahlers die zei dat de regering-Brandt Nixons reis naar China met grote belangstelling heeft ge volgd. Franz-Josef Strauss, de leider van de Beierse Christen-Democraten verklaarde in een radiovraaggesprek dat de Bondsre publiek nu eerst haar houding tegenover China opnieuw moet gaan bezien, voordat zij zich bezighoudt met de bekrachtiging van de verdragen met Moskou en War schau. Als West-Duitsland zoveel mogelijk vrijheid van handelen wilde behouden, zou het land zich eerst moeten aanpassen aan de nieuwe situatie ten aanzien van China, zo is hij van mening. ADDIS ABEBA (AP) Door de rege ring van Soedan en de bevrijdingsbewe ging van Zuid-Soedan is vandcag een overeenkomst getekend waarbij het zui den zelfbestuur krijgt. Nixon zei dit na de bekendmaking van het gemeenschappelijke communiqué. Men heeft bij de Amerikaans-Chinese onder- handelingen een aantal zaken onaange roerd of open gelaten, om zich te concen treren op bilateriale overeenstemming over andere zaken, met name de verdere ontwikkeling van „contacten en uitwisse lingen” op gebieden zoals wetenschap, technologie, cultuur, sport en journalis tiek. Verder werd overeenstemming be reikt over de wederzijdse bevordering van de handel. kaanse bescherming dreigen te worden beroofd. De krant, die in een oplage van 33.000 exemplaren verscheen, stond politiek links van het midden en werd meer om zijn kwalitatieve dan om zijn kwantitatieve inhoud gewaardeerd. De aanslag wordt in verband gebracht met de diefstal van 70 kilo dynamiet zaterdag op een bouwterrein in de buurt van Kristiansand. De rond 200 werknemers die op straat komen te staan zullen vandaag een mini- krant uitgeven waarin het geheel nader uit de doeken wordt gedaan. anti-amerikanisme, wanneer men over Mao en zijn rode boekje sprak zonder er meteen op te spuwen. In Europa, in Nederland zelfs, zijn tegenstellingen ge groeid met ais inzet pro of anti Mao. In Nederland zijn kranten groot geworden door handige uitbuiting van die tegenstel ling, waarbij „Mao” als een soort landvër- raderlijke bacil werd gebrandmerkt. Op de hetze tegen „maoïsten” (vertaald als „de rode jongens”) zijn campagnes geënt tegen politieke partijen, radio- en tv- omroepen, publicisten, politici en religieu ze voormannen. Waar moet het nu met die hetze en die campagnes naar toe, nu alle Amerikanen met een speldje op hun jas lopen die de beeltenis van de „grootste rode jongen aller tijden” draagt? Wordt anti-communisme nu identiek met anti-amerikanisme? En het gaat ver der. Want Nixon reist in mei naar Mos kou. Als hij ook dèar een akkoord tot co ëxistentie sluit, tegen welk soort commu nisme moet men dan bij ons nog hetzen? Tegen Cuba? Nee, want Nixon gaat onge twijfeld ook nog naar Cuba.... Voor sommigen is deze situatie mis schien sterk frustrerend, rpaar dan toch alleen voor degenen die zich hebben laten opzwepen en nog bereid zijn zich te laten opzwepen, al is het regelrecht de andere kant op. Voor anderen, die in het kostbare bezit van een eigen mening wensten te blijven en met gezond verstand de wereld en de manipulaties van politieke leiders bekijken, is deze situatie alleen maar een bewijs dat zij verstandiger zijn geweest dan anderen. Voor de Amerikanen, die na de roes wakker worden met het besef dat de dingen nu eens anders moeten worden aangepakt, liggen grootse dingen in het vooruitzicht. De handelslieden kunnen vrijelijk- naar China en Rusland gaan om voordelige contracten af te sluiten, de kunstenaars, culturele specialisten en de sportslieden hebben heel wat in te halen en zullen er graag aan beginnen. De politici hebben het veel moeilijker. Wie zal de nieuwe politiek realiseren? Er is een man die spoedig naar China zal gaan, omdat hij zijn hele verkiezings campagne zal willen bouwen op .de nieu we wereld” waarvan Nixon gewaagt: se nator Muskie. Hij is namelijk de demo cratische voorman die zijn partij en zijn omgeving voortdurend heeft gewezen op de noodzaak van een algehele ommezwaai van de Amerikaanse politiek. Voor alle andere presidentschapskandidaten komt een moeilijke en drukke tijd, maar Mus kie hoeft niet meer om te schakelen. Ofschoon nog niemand serieus aan hem als de nieuwe president denkt, behoort hij onmiskenbaar tot de figuren die „door de geschiedenis omhoog worden gestuwd”. Dergelijke grote mannen 'verschijnen altijd, als de omstandigheden en noden van de tijd hun felle licht op hen doen vallen. Het licht schijnt nu op senator Muskie. Als hij de intriges en het gemar chandeer de baas kan worden, die onge twijfeld in de nieuwe situatie zullen ont staan rondom de begeerde zetel in het Witte Huis krijgt hij misschien de kans om in de V.S. een nieuwe politieke wer kelijkheid tot stand te brengen volgens de theorieën die nu door Nixon worden ver kondigd. TOKIO (AP). Acht uur na het ver trek van president Nixon uit China naar de Verenigde Staten heeft radio Hanoi opnieuw het acht punten tellende vredes plan van Nixon voor Vietnam verwor pen. Het slotcommuniqué van Nixon en Tsjoe En Lai, bevattende de hoofdpunten van de overeenstemming die in Peking tot stand gekomen is, geeft uiteraard geen volledige informatie. Het is een stuk voor de „public relations”, zowel naar Chinese als naar Amerikaanse kant. In dat licht bezien is het welhaast verbijsterend, dat het communiqué onom wonden de volslagen ommekeer van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië vermeldt. Verbijsterend omdat deze inlichting nog maar een minimum aan informatie geeft, zoals een ijsberg zich slechts met zijn puntige bovenkant aan het oog vertoont en driekwart van zijn massa onder water verbergt. Het puntige bovenstukje van wat Nixon met Tsjoe En Lai overeengekomen is, beschrijft al voldoende om de conclusie te wettigen dat de hele Azië-politiek van de Verenigde Staten op de veiling is gelegd, en dat daarvoor in de 'plaats een geheel nieuwe benadering van het fenomeen „Azië” aan het Amerikaanse volk en de bondgenoten zal moeten worden gepresen teerd. De beloofde terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Azië, met name In de eerste plaats uit Taiwan (Formosa), is weliswaar niet aan een termijn gebon den maar kentschetst van heden af iedere Amerikaanse militaire aanwezigheid of neiging tot militaire inmenging als een ongeoorloofde, onverantwoorde zaak. De terugtrekking van troepen uit Tai wan is veelbetekenend in verband met het feit, dat deze expeditionaire troepenmacht niet op Formosa was tot verdediging van het eiland, maar om te worden ingezet tegen Vietnam. Formosa was een uitvals basis in de richting van Indo-China. Men behoeft niet eens een letterzifter te zijn om uit het communiqué te kunnen lezen dat de Verenigde Staten hun eigen politiek-militaire beleid ten opzichte van Indo-China nu hebben veroordeeld. Dat kan onmogelijk zijn gebeurd bij wijze van on voorwaardelijke capitulatie. Er moet iets tegenover staan en die tegenwaarde be vindt zich in dat deel van de afspraak die „onder water is gebleven”. Want in het communiqué is verder niets te vinden dat duidt op een wijziging van de Chinese politiek of van het Chinese beleid ten opzichte van Azië, of het zou moeten zijn dat China zich nu duidelijker dan ooit heeft uitgesproken tegen de Japanse ex pansiedrang en herbewapening. Maar dat is moeilijk als een tegemoetkoming aan de V.S. uit te leggen.... De tegemoetkoming moet er echter wel zijn. Welke is dat dan? Zal Nixon er zich na terugkomst over uitspreken? Ondanks alle pessimisme moet toch worden gespe culeerd op een mogelijke stap van China bij de regering in Hanoi. En aangezien het probleem der krijgsgevangenen Washing ton het zwaarst op de maag ligt, blijft de hoop gewettigd dat dié hinderpaal voor een snelle aftocht van de Amerikanen uit Indo-China op een of andere manier is of zal worden weggenomen. Nixon heeft wél gelijk: de wereld is deze week veranderd. Men kan niet over zien welke gevolgen voor Amerika en nagenoeg alle landen ter wereld zich zul len demonstreren in deze totale wijziging der verhoudingen. De Mao-rage in de Verenigde Staten is bijna ongelofelijk. Nog kort geleden gold het als regelrecht Het aftellen van de Atlas-Oentaurraket was vlot verlopen tot 59 minuten voor de start om 02 uur 52 onze tijd toen de elektriciteit plotseling uitviel. Onmiddel lijk werd een noodgenerator ingeschakeld, maar die leverde onvoldoende energie voor de lancering van de raket plus het Pionier-10 ruimteschip. Binnen een half uur was de stroomle- vering hersteld, maar toen moesten op- nieuw alle raket- en ruimteschipsystemen gecontroleerd worden, waarmede zeker een uur gemoeid zou zijn. Daardoor zou het vertrek moeten plaats hebben op het ogenblik, dat de gunstige lanecrtngs- periode al voorbij was. Berekend was, dat de lancering uiterlijk om 03 uur 22 diende te gebeuren. En terwijl de stroom uitviel ontdekte een weerballon die van Kaap Kennedy was opgelaten dat er op grote hoogte een harde wind stond, die voor de lancering niet aanvaardbaar was. Twee Amerikaanse journalisten, die president Nixon vergezelden hebben visa gekregen om langer te blijven. De ande- len zijn vandaag samen met hem naar Washington vertrokken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3