DE STERRENHEMEL IN MAART NVJ-protest tegen bestuur van NOS ’1- ty// •aV NX Kort, alstublieft! ■\C \l N X' 11 MAANDAG 28 FEBRUARI 19 72 6 M Dierenmishandeling 1 Breuken gelijmd 1 Breuken gelijmd 2 Drie van Breda 1 Fluoridering 1 R. BAAY, Santpoort. Drie van Breda 2 Dierenmishandeling 2 H. C. MOOLENBURGH, Haarlem. Fluoridering 2 C. WIJT-DE MEIJER, Haarlem. Seksuele vorming De drie van Breda 5 De drie van Breda 4 Fascisme De drie van Breda 6 A. J. BAKKER, Haarlem hebben gestaan; Mars Prins voor aap Dag en nacht duren precies even lang Efemeriden Van 29 februari tot 31 maart lengen de dagen met één uur en 58 minuten. Maan: Laatste Kwartier Nieuwe Maan De drie van Breda 3 N '^i^UNGErq PHOCWNff KLE^-ttOTS fa Volle Maan 29 maart om 21.06 heid van deze lijn. Uiteraard moet de maan dan ook in con- TH. P. HUBBERS, Bloemendaal. aanspraak? Zien de aanhangers van de de de J. L. BLOEMHARD, Haarlem. de M. VAN EYK, Heemstede ts I 8.05 „In het openbaar is een eenzijdige uit spraak gedaan over het werk van de drie betrokken journalisten zonder hen te heb ben gehoord en zonder dat zii de gelegen heid hebben gekregen zich te verdedigen”, aldus het telegram. De besturen wensen ten spoedigste overleg over deze aangele genheid. M. M. HARREN, J. TILLEMANS, J. ROSENHART, Haarlem. Als trouw lezer van uw krant wil ik gaarne even reageren op het artikel van 15 februari, met als kop „Prins staat een week voor aap”. Wanneer een „prins” zich voor aap wil laten zetten, dan moet hij niet nalaten dit te doen. Maar van een „Prins Carnaval” verwacht ik toch iets anders, want een dergelijke figuur in een apepak op een ezel neemt hiereen weinig prinselijke houding aan. Ik ben lid van de carnavalsvereniging „De Lammelingen” en van plan dit ook te blijven. Met mij zijn dit ongetwijfeld vele anderen, omdat alles wat deze vereniging organiseert tot dusver nog altijd is geslaagd. Vandaag dat deze avonden steeds gaarne door mij worden bezocht. Ook het optreden van de Raad van Elf” is geregeld een succes. Maar er zijn lieden die hier kennelijk afgunstig op zijn, want -egelmatig worden de vrouwen van de „Raad van Elf” of de leden zelf door anonieme telefoontjes lastiggevallen of bedreigd. Wat laf! Ik ben er deson danks van overtuigd dat met mij nog velen hopen in IJmuiden met „De Lam melingen” nog dikwiils een prettig carna val te kunnen vieren. D. HEERINGA. IJmuiden. De grote toevloe van „Ingezonden stuk ken” die plaats vragen in onze rubriek ..Schrijvendelezersschrljvendelezersschrij- ven” noopt ons paal en perk te stellen aan de lengte van de ontboezemingen. Een lengte die de taatste tijd de spuigaten uitloopt. Wi' moeten onze schrijvende lezers met nadruk verzoeken zo beknopt mogelijk te zeggen wat zij willen zeggen, waarbij een lengte van 250 woorden als maximum moet worden beschouwd. De redactie behoudt zich het recht voor té lange bescho wingen te retourneren, ten zij de inzende er uitdrukkelijk zijn toe stemming bij voegt tot bekorting door de vrijlating werkelijk niet, dat deze drie in Duitsland als martelaars en helden inge haald en ruim beloond worden? En ver geet men dat zij een welkome aanvulling in het gevolg van Adolf von Thadden, nazi’s en antisemieten vormen, die zich overal en zeker in Duitsland weer roeren? Misschien kunnen de Arabieren nog van huin menselijke waardigheid lijden. wacht iemand erop hun memoires te ver spreiden tegen een vorstelijke beloning net als Herr Albert Speer, die na twintig jaar gevangenis rijk en in vreugde leeft, rijk in tegenstelling met zijn slachtoffers die heden nog in armoede en vernederd in hun monselijke waardigheid lijden. Laten we alstublieft niet de tijd verge ten van 27 jaren geleden, maar laten we deze drie mensen vergeten. Dit is geen gedachte van wraak, maar van zelfbehoud en gerechtigheid. Laten zij blijven, waar zij zijn. In het programma van Farce Majeure herinnerde men dat we zoveel vandaag tegen de Amerikanen hebben, dezelfde Amerikanen die ons 27 jaar gele den bevrijd hebben, maar van de Duitsers kunnen we alles hebben, zelfs van dezelf de Duitsers, die 27 jaar geleden zoveel leed in Nederland veroorzaakt hebben. In deze satire ligt veel waarheid. Ik heb zelf vele goede ntet-Joodse Duitse vrienden, maar deze drie zijn geen Duitsers maar Nazi’s. Als de gevangenispredikant gisteren er van sprak dat deze drie oude mensen??? nog hun levenseinde bij vrouw en kinde ren beleven willen en hierop recht heb ben, laat hij en deze drie dan eerst de gedode vaders in het leven terug roepen waarvan vrouwen en kinderen nog leven moeten met het idee dat hun geliefden op de onzinnigste wijze en zonder reden vermoord waren. We willen geen wraak maar dezelfde gerechtigheid voor allen. F. GOLDSTEIN, Heemstede. Italië februari ’72 Neofascistenleider Almirante en de curie-kardinaal Vagnozzi zullen worden geridderd tot „ridders van het Nieuwe Europa”. Wie de prijzen beschikbaar heeft gesteld is niet bekend. Januari ’72 Op weg naar een groot Europa. Op 1 januari ’73 zal Europa uit tien EEG-landen bestaan (economisch) - De NAVO bestaat ook uit tien Europese landen. De heer Uitendaal is sprakeloos omdat ik ten aanzien van de gemeenteraad Haarlem het woord regentenmentaliteit in de mond heb genomen. Misschien heeft de heer Uitendaal gelijk en had ik dat niet moeten doen want dat is een zeer zware beschuldiging. Laten wij óns ver schil van mening nog even in de ijskast zetten, want in dit jaar zal worden bewe zen wie van ons twee er gelijk heeft. Als namelijk de gemeenteraad, tegen de wil van meer dan 70 percent van de bevol king in, de fluoridering van het drinkwa ter doorvoert (een volstrekt antidemocra tische maatregel die alleen door een refe rendum zou mogen worden beslist waar bij dan de bevolking unaniem vóór zou moeten zijn) dan blijf ik bij mijn uit spraak. Zou deze gemeenteraad daarente gen de wijsheid opbrengen om de fluori- dering af te wijzen dan bied ik hier bij voorbaat de gemeenteraad mijn veront schuldiging aan over het woord regenten mentaliteit. Evenals al vele anderen denk ik over die drie van Breda. Zou in hun geval niet over „vrijheid” in plaats van „gratie”, wat toch ook vergeving betekent, gesproken kunnen worden? Wat kost jaarlijks het vasthouden van deze misdadigers, die in ons land niet thuishoren? Zou dit bedrag enige malen vermenigvuldigd niet kunnen worden overgemaakt aan bijvoorbeeld een joodse instelling? Dan zou er nog iets goeds uitkomen. En mag men wel deze zware taak opdragen aan bewakers, die hun beste krachten aan zulke mensen moeten geven? Daarop zou ik de tegen standers van vrijlating (hoezeer ook in hun recht) opmerkzaam willen maken. M. HOFKAMP-NIEUWENHUIS, Haarlem. AMSTERDAM. Het bestuur van Nederlandse Vereniging van Journalisten en het bestuur van de sectie radio- en televisiejournalisten van de NVJ hebben in een telegram aan het bestuur van de NOS geprotesteerd tegen de handelwijze van het NOS-bestuur in de kwestie minis ter Boersma contra het programma „Ter Visie”. T Als de heren slachters In het openbaar al zo bruut optreden tegen gewillig mee lopende dieren, vraagt men zich toch wel af wat er dan binnen de muren van het slachthuis wel niet moet gebeuren. Het is duidelijk dat er strenger toezicht nodig is op het gedrag van deze lieden die men, naar is gebleken, niet met levend vee Jdleen kan laten. In Nederland is altijd op humane wijze geslacht. Laat dit zo blij ven. Het gebeurde kan toch ook de direc teur van net slachthuis niet onverschillig laten en zal zeker niet zijn instemming hebben. junctie met Mars bevindt zich immers tussen Venus en Sa- turnus. Dit gebeurt inderdaad op 19 maart om 15 uur zodat we deze samenstand niet te zien krijgen. Op 20 maart om 13 uur en 22 minuten begint de lente. Op dat ogenblik doorkruist de zon in haar schijn bare baan aan de hemel de hemelevenaar 8 maart om 15 maart om 12.35 Denken degenen, die van plan zijn „Drie van Breda” los te laten er wel aan wat dit „gebaar” betekent in verband met het weer de kop opstekende facisme in diverse landen? We hebben al eens eerder, zeer tot onze schade en schande, gedacht: het valt wel mee1 Op 9 en 10 maart ’s morgens bevindt de maansikkel zich bij Jupiter, op 18 maart om 19 uur staat de maan in conjunctie met Venus en op 20 maart om 2 uur staat 1___ 1O 4...— Openbaring 13 en 17 En ik (Johannes) zag uit zee een beest opkomen, hebbende zeven hoofden (wereldrijken), tien hoorns (tien landen) en tien kronen (koningen). En het getal van het beest was het getal van een mens en zijn getal is 666. Eén van die hoofden (wereldrijken) was dode lijk gewond, maar de dodelijke wond genas. Toen de Tweede Wereldoorlog was ge ëindigd bleek een ding heel duidelijk, het fascisme was voorgoed uitgeroeid. Maar de bijbel zegt daar iets anders over. Die zegt die dodelijke wond zal weer gene zen, want het (achtste) beest dat bestas’ uit tien landen met tien koningen, is het symbool van het fascisme. Hitlers getal dat 666 is, zal het getal zijn van het symbolische beest. Een verenigd fascis tisch rijk van tien landen. Verschrikkelijk te bedenken wat er weer met de kinderen Israels zal gebeuren in die dagen. Ver schrikkelijk te weten wat de christenen aangedaan‘zal worden in die dagen. Nog erger is het dat hun (mis) leiders het niet zien, want deze hebben het veel te druk met hun eigen wereld(se) problemen. Ondergetekenden protesteren tegen seksuele vorming (lees misvorming) gege ven in de schoolradiouitzending op woens dagmorgen om 9.40 uur. „Seksuele vor ming”? Samenstelling: Henja Schneider- Haasbroek. Dit is zuiver gezins- en maat schappij-indoctrinatie Het is dictatuur, en mag in een democratisch land niet voor komen. Deze dame hanteert dezelfde stuur- knuppel als de kritische leraren. Eenzelfde duwen, in een moraalverpestende richting. Enkele berichten overgenomen uit Uw krant. Italië - maart ’71 De neofascist prins Borghese van de pauselijke (en „zwaïrte”) adel verdwenen, na het door de Italiaanse veiligheidsdienst ontdekte neofascistische complot om de Italiaanse regering omver te werpen. Italië - mei en juni ’71 Giogio Almi rante, de neofascistenleider verklaart in een gesprek „een verenigd Europa” te willen. Een verenigd keizerrijk met Grie kenland, Spanje en Portugal (allen fascis tische landen). Duitsland september ’71 Ex-SS’ers hebben zich opnieuw georganiseerd om de tradities van de SS-divisie „Das Reich” met bloed en trouw uit de Tweede Wereld oorlog te verzegelen. Frankrijk oktober ’71 In Nanterre een hoofdkwartier ontdekt van neo-fascisten. Reeds eerder hebben leden van de neo fascistische „nieuwe orde” de rust in Pa rijs verstoord. Spanje oktober '71 Prins Borghese is in Madrid opgedoken. Madrid is volgens waarnemers één van de belangrijkste knooppunten in de internationale betrek kingen tussen fascistische groeperingen in de verschillende landen, die elkaar blijven steunen. Ze maken van de jeugd oude mannetjes en vrouwtjes, het echt spontane kinderleven brengen ze om zeep. En maken er vroeg rijpe, soms levensmoe geworden mensen van. Daarom zou ik de ouders op het hart willen drukken: allen, wakker worden. U bent mondig Protesteer tegen deze, zo voor de volksgezondheid ondermijnende voor lichting. Ouders, let op, het zijn uw kinde ren! Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Vermist. Reddingsploegen zoeken in de sneeuw op een berghelling bij de Japan se wintersportplaats Nikko naar circa twintig skiërs die. naar men vreest, door lawines bedolven zijn. Tekst onder de kaart: Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd hou den en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 maart om 21 uur Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aange geven. Ook de posities van Venus (V) Mars (M) en Satumus (S) zijn aange duid. De getallen duiden de dag van de maand aan. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak) De zon, de maan en de belangrijkste pla- Met stijgende verbazing heb ik in uw krant de artikelen over de staking in de metaal gevolgd. Het laatste artikel van 21 febr. „Breuken gelijmd” spant wel de kroon. Het zijn meer gevoelens dan argu menten die daar spreken. Wat heeft de industriebond van het NW toch gedaan? Is het dan niet de taak van de vakbond om in deze concurrentiemaatschappij- (waar ik geen voorstandster van ben) bij het vaststellen van een nieuwe CAP de werknemers te vertegenwoordigen tegeno ver de werkgevers en er voor hun leden uit te halen wat er in zit? Natuurlijk is het jammer, dat de werknemers niet één lijn zijn blijven trekken bij dat spel, de confessionelen achten te vroeg (dat bleek achteraf) dat zij er alles uit hadden gehaald. Moeten de NWers die er anders over dachten (naar later bleek terecht) dan maar mee gaan? Uw redacteur vergeet daarbij een paar dingen te vermelden. 1. Stonden de leden van de confessionele vakbonden wel zo sterk achter hun be stuur ais de leden van de NVV-bond? 2. De berekening van het bestuur van de confessionele bonden, dat een bepaald be middelingsvoorstel al meer gaf dan de NW-bond wilde is niet juist, omdat daar bij met de geldontwaarding, waar toch ook in uw artikel op gewezen wordt, geen rekening is gehouden, geld in 1972 is meer waard dan in 1974. Het is wel grappig, dat de confessionelen nu het NVV verwijten, dat zij emiet alles uit haalden. Je moet maar brutaal zijn! 3. Uw artikel eindigt met een bewogen verwijt over het ontbre ken van solidariteit. Maar was het juist geen solidariteit, die het NW vast deed houden aan een hogere vloer voor de vakantietoeslag, waardoor de lagere lonen eens wat meer zouden krijgen? Weet uw redacteur misschien, waarom de werkge vers daar zo’n bezwaar tegen hadden? Ik zie maar één reden, werkgevers met hoog betaalden tegen de rest. Maar een reden voor de houding van uw krant heb i*k niet kunnen vinden. MEJ. H. JOOSTEN, Haarlem. Bij dezen wil ik even met een kort commentaar komen op de redevoering van de voorzitter van de K.V.P. de heer De Zeeuw te Alkmaar. Daarin stelt hij dat de drie misdadigers in Breda vrijge laten moeten worden. Daar het anders een wraakoefening zou zijn. Even verder zegt dr. de Zeeuw; ik ben van mening dat het vrijlaten van deze 3 misdadigers een grotere straf is dan ze langer vast te houden. Hun terugkeer in de samenleving is een zware straf. Dat zou dan volgens mij een wraakoefening zijn, om ze in de samenleving terug te laten keren. Dus laat deze 3 misdadigers dan maar rustig in Breda blijven om hun welverdiende levenslange gevangenisstraf uit te zitten. Waartoe zij veroordeeld zijn. L. BUIS, Haarlem. Met ontsteltenis nam ik kennis van het Ingezonden stuk van de heer A. Oud te IJmuiden, betreffende ernstige dierenmis handeling bij het Openbaar Slachthuis te Beverwijk. Het is een schande, dat zulks bij een openbare instelling kan plaats vinden. Als lid van de Vereniging tot bescherming van dieren heb ik mij daaro ver tot het Bestuur van deze vereniging gericht. Het is te wensen, dat meerdere mensen, die dergelijke mishandelingen waarnemen, deze openbaar maken, opdat de Vereniging hiertegen officieel kan op treden. Mevr. N. RIGTER-POST. Heemstede Sinds het begin van dit thema weer aktueel is, heb ik zoveel mogelijk hierover in de krant gelezen en in de aktualiteiten- rubrieken van de tv gevolgd. Vooraf moet ik zeggen, dat ik als jood in Duitsland geboren ben, sinds ca. 37 jaren in Nederland gevestigd en genatura liseerd ben en Nederland vanaf 1921 gere geld jaarlijks bezocht heb, omdat mijn eerste vrouw een Nederlandse en om in de termen te spreken „Arisch is”. Ik weet voldoende van de ontwikkeling van religie en humanisme af zodat ik mij steeds verbaas, van overheidsinstanties, gelovige mensen en kerkelijk ingestelden, dat men van wraak spreekt. Het aanhalen van het bekende gezegde „oog om oog, tand om tand” volgens het oude testament (dit gezegde word overigens steeds volko men verkeerd geïnterpreteerd) en da<t het tijd is vergiffenis te schenken en nu moet de verzoening beginnen. Honderden jaren gebruikte men het gezegde: schuldig of niet schuldig, de jood moet hangen. Eens moet de verzoening beginnen en waarom nu voor deze drie? Van mijn prilste jeugd heb ik in Duits land van het antisemitisme genoten. De eerste jodenvervolging van Hitler heb ik in Duitsland, de tweede hier te lande beleefd. Als de joden wraak wensten, als de joden het standpunt huldigden: „oog om oog, tand om tand” dan moeten nu zes miljoen Duitsers gedood of tot de gaska mer veroordeeld worden, waaronder ba by’s, ongeboren en kleine kinderen, die met de hoofden tegen de muren geslagen en voor de ogen van hun ouders door laarzen vertrapt en vermoord werden. Wat een afschuwelijk mensonterend idee. Niemand van ons vraagt zoiets. We vra gen geen wraak en geen oog om oog, tand om tand. Hebben alle mensen die voor de vrijla ting van deze drie uit Breda pleiten de foto’s, films, literatuur etc. van de con centratiekampen en de gaskamers niet gezien? Is het deze mensen niet duidelijk dat Joden en niet-Joden, die zich niet verweren konden geen wapens hadden en voor alle dingen zich niets hebben ten schulde komen laten, beestachtig af geslacht geworden zijn, zonder gratie, zonder genade, zonder iedere rede en zonder barmhartigheid. Is het al de rede naars niet bekend dat families uit elkaar gescheurd werden, kinderen voor de ogen van hun ouders gedood zijn, met mensen afgrijselijke medisch niet verantwoorde experimenten ondernomen werden? Die drie in Breda zaten tegelijkertijd met gepoetste laarzen, in pronkende uni formen, zwaar bewapend en bewaakt in comfortabele bureaus en bekrachtigden met een pennestreek deze onbegrijpelijke wandaden. Indien Hitler, Eichmann en Seys Inquart zulke orders gaven, moesten dan deze drie medewerking verlenen? Geldt nu weer voor hen bevel is bevel en is de heler niet even slecht als de steler? Uit dit gezichtspunt gezien zijn de argumen ten van dr. L. M. de Jong zeer weinig overtuigend. En alle mensen die zich op het evange lie en hun geloof beroepen, waarom heb ben zij niets gedaan tegen zulke gruwel, als deze gebeurden en als het nog tijd was?. Mag ik herinneren hoe de Amster damse arbeiders bij de februaristaking voor hun Joodse landslieden hun leven riskeerden. De Joden konden zich niet verdedigen niet toen en honderden jaren ervoor evenmin. Waarom hebben deze drie helden niet hun wapens gebruikt toen het spel uit was? Zij hadden zich beter kunnen dood vechten, waardoor zij voor hun overtui ging dan gestorven waren. Hebben alle aanhangers van vrijlating het woord „Gerechtigheid” vergeten? En hebben Joden en niet-Joden die vermoord Waarom moeten wij Nederlanders me delijden hebben en bevrijding wensen. Is het wel tot de willers doorgedrongen dat deze drie zich weer zullen voegen bij de groep die zoveel ellende heeft gezaaid. Deze bevrijding zal gevaar opleveren, want de sensatie van wraak zal opgang maken. Zij zullen de mensen die wij het meest liefhebben leed aandoen. Zelf heb ik zes joden geborgen en goed verzorgd. Wij werden verraden. Zeven mensen werden meegenomen uit mijn huis, waaronder mijn man. De Joden gingen naar Westerbork, mijn man eerst Amstelveenseweg, later Amersfoort. Met zeven gevangenen in één-persoonscel, om de beurt slapen. Geen van de Joden teruggezien, man ook overleden ten gevol ge verblijf Amersfoort. Mijn broer een week na overval in mijn huis aan hart- krampen overleden, hij had de eerste Jood bij mij gebracht waarmee hij be vriend was. Er is nog geen dag voorbijge gaan zonder dat die overschaduwd werd door de herinnering aan die vreselijke tijd. Ben nu 75 jaar en begrijp nog niet waarom oorlog niet tot het verleden be hoort. Ik heb geen haat tegen al wat leeft, maar vind wel dat een gevaarlijk soort levende wezens onder toezicht moe ten blijven. Maart biedt de gelegenheid alle met het blote oog waar neembare planeten op te sporen, De kleine planeet Mercurius, kan men best waarnemen omstreeks 14 maart. Die dag om elf uur bevindt Mercurius zich namelijk op haar maximale oostelijke elongatie, wat betekent dat zij dan op haar grootste schijnbare afstand van de zon staat Dit is voor ons de gunstigste avondelon- gatie van het jaar; toch bevindt de planeet zich ook nu nog dicht in de nabijheid van de zon, men dient dus te kijken net na zonsondergang boven de westelijke horizon. Mer curius zal er te zien zijn als een fel lichtpuntje in de sche mering. Op 31 maart om 13 uur bevindt Mercurius zich in benedenconjunctie, met andere woorden Mercurius loopt tussen de aarde en de zon door en wordt bijgevolg morgen ster. Haar licht wordt nu volledig overstraald door het felle zonlicht Ook Venus bevindt zich ’s avonds in het westen. Het waarnemen van deze planeet levert geen moeilijkheden op, daar Venus het helderste object zal zijn. De „rode planeet” Mars, die dit jaar verschillende van haar raadsels zal prijsgeven door het bezoek van een Ameri kaanse Mariner-satelliet en van twee Russische Marssatel lieten, kan, eveneens ’s avonds in het westen worden opge- spoori Mars bevindt zich tussen Venus en Saturnus. Ook Saturnus is helderder dan Mars. Op 15 maart om vijf uur begint de lente op Mars; de jaargetijden op Mars duren bijna twee keer zolang als bij ons; het Mars-jaar duurt bij gevolg ook ongeveer twee aardse jaren. De planeet Jupiter kan ’s morgens worden opgespoord in het zuidoosten. Jupiter is momenteel vrij helder, zij be vindt zich in het sterrenbeeld Schutter. Als laatste in deze van planeten goed voorziene maand, treffen we Saturnus aan, die aan de avondhemel staat, eveneens in het westen. De vier planeten die zich deze maand in het westen vertonen, manifesteren zich als volgt: het dichtst bij de horizon staat Mercurius, „linksboven” Mercurius staat Venus, die zeer helder is; op het verlengde van de lijn Mercurius-Venus ontmoeten we achtereenvolgens Mars, Saturnus en de ster Aldebaran, naarmate de maand vor dert, vervormt deze denkbeeldige rechte lijn zich tot een kromme. Op 31 maart. Mercurius is nu niet meer waarneembaar, ziet men in het westen een driehoekje met als basis, van links naar rechts, Aldeba ran Saturnus en Venus en de tophoek is Mars. Met verbazing vernam ik, dat de ge meente Amsterdam en Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland in hoger beroep zijn gegaan tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank. Zijn eerstgenoemde colleges zó deskundig, dat ze een uitstel van zes maanden ten behoeve van een gedegen research fataal vinden voor hun snoeplustige nakomelingen? Als men niet op de hoogte is van andere alternatieven om tandbederf tegen te gaan, zoals fluori- detabletten en het geslaagde experiment in Monchweiler en het prestige opgehou den moet worden, maakt men rare dingen mee. Immers Amsterdam heeft er in 1963 al zo’n moeite voor gedaan. Nu 9 jaar later is de wetenschap met sprongen vooruit gegaan (zie de inzichten over leef baarheid met de lucht- en watervervui ling) dienen chemicaliën in het drinkwa ter nader bekeken te worden. Fluoridering ligt in het zuiver wetenschappelijke me dische vlak, waarvan de facetten niet door genoemde colleges kunnen worden beoordeeld, vooral waarover deskundigen het nog niet eens zijn. En wat te denken van het pleidooi van de gemeenteadvocaati mr. Wemer, waarin hij het zwaartepunt legt op het belang van een kleine groep, dat niet opweegt tegen de gezondheid van 1,15 miljoen voorstanders? Dit laatste is beslist niet waar maar het doel heiligt de middelen. Er zijn nu ook onder Amster dammers veel meer tegenstanders dan in 1963. Ik hoop dan ook, dat het gerechtshof het oordeel van mr. Bloemarts zal respec teren, die niet makkelijk denkt over che micaliën in ons water. Bovenstaand artikel is bij mij uitermate slecht gevallen. We hebben een regering, die het zo nodig vond een inflatiecorrectie uit te betalen, die vooral de meest draag- krachtigen ten goede kwam. Daarnaast vond ze het nodig bezuinigingen in te voe ren, waardoor de cultuur en het onderwijs worden aangetast, speciaal ten nadele van de minst draagkrachtigen. Waar blijft de structurele verhoging van de AOW en hoe staat het met de woningen voor de we derom minst draagkrachtigen? Bij de aanvang van het loonoverleg hebben de overkoepelende vakbondsorganisaties eige ner beweging toegezegd gezien de eco nomische toestand een matiging van loonsverhogingen te zullen bevorderen. In antwoord daarop kwam de voorzitter van het verbond van ondernemingen, drs. Bakkenist, met zeer aanmatigende en mijn inziens provocerende eisen, zonder daar ook maar enige matiging van de prij zen tegenover te kunnen stellen. Ik vond dit psychologisch bezien een ontstellend onverstandig optreden. De gezamenlijke metaalbonden (confessioneel en niet-con- fessioneel) waren tot een gelijk voorstel gekomen reeds een compromis inzake de voorwaarden voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten. De werkgevers en werknemersorganisaties werden het niet eens. En wat gebeurt er: de heer P. Brus sel van St. Eloy laat zich chanteren door de bedreiging van de heer Prins, dat als de voorwaarden van de werkgevers niet zou den worden aanvaard zoals op dat moment hogingen en de premieverlagingen geen door hem eenzijdig gestelde pensioenver- doorgang zouden kunnen vinden. Dit werd de heer Groenevelt, voorzitter van de In dustriebond NVV te machtig en hij zei in overleg met bestuur, kader en leden van de bond: neen. Dit was van de heer Groene velt bijzonder moedig; hij was zich zijn verantwoordelijkheid terdege bewust en hij wist, dat als hij a zei, hij ook tot z zou moe ten doorgaan als het niet anders zou kun nen. Maar hij wilde manifest maken dat de werkgevers in Nederland het niet alleen voor het zeggen hebben. Groenevelt heeft gehandeld tegen de achtergrond van de ge hele situatie. Naar mijn mening zijn de werkgevers op democratische, maar krach tige wijze duidelijk gemaakt, dat ook de werknemers iets mogen vinden. Toen de stakingen begonnen, heb ik ook even mijn hart vastgehouden, maar ik heb zelden een vakbondsbestuurder op een dermrte be kwame, krachtige en toch beheerste wijze zo succesvol zien optreden. Uiteindelijk bleek dat de pensioenverhogingen rustig konden doorgaan en er toch een verbete ring van de voorwaarden kon worden be reikt. Hoe groot dit materiële gewin nu precies is, is minder belangrijk. Het thans gebeurde zal zijn licht vooruit werpen en doorwerken. Daarom viel uw artikel me tegen. En nu wat de economische progno ses betreft de regering blijkt er ook tel kens naast te zijn Mijn leraar econo mie (de reeds overleden dr. M. Spaander) zei reeds in de iaren twintig: „De econo men staan aan het ziektebed van de tijd, zij voelen de pols, zij stellen de diagnose maar prognoses stellen kunnen zij niet, omdat er zo veel imponderabilia door elkaar spelen, dat de uitkomst toch altijd weer anders is dan men verwacht.” Daarmede zal de heer Groenevelt ook wel rekening gehouden hebben. Hoe het zij: ik heb voor hem be wondering. Want ik ben zeker, dat voor hem maar een ding geldt: „Hier sta ik en ik kan niet anders” in het belang van zijn leden. r Bij de vele artikelen die er in de diverse dagbladen zijn verschenen zou ondergetekende de lezers van dit blad zijn zienswijze langs deze weg willen kenbaar maken. Ik verbaas mij er over hoe het mogelijk is een uitspraak- van koningin Wilhelmina bij haar gratieverlening aan de drie beu len (eigenlijk een blunder) dat deze nooit meer in de maatschappij mogen terugke ren, onze huidige regering de moed en de lef heeft deze uitspraak zonder meer naast zich neer te leggen. In de tweede plaats van tevoren de Tweede Kamer hier omtrent niet heeft ingelicht. In de derde plaats is de invrijheidstelling geen zaak van de regering bij monde van de minis ter van Justitie, de heer Van Agt, noch van de minister-president, doch het is de taak van het Nederlandse volk hierover te beslissen. Onze regering kan zich er niet mee afmaken door te suggereren dat lan ger vasthouden geen zin meer heeft. Noch de brief die de drie beulen hebben ge schreven als zouden zij schuldbewust zijn. Dan komt het wel wat laat. Ondergete kende heeft zelf ook met een zwager in het concentratiekamp „Oranienburg” doorgebracht. Ook mijn zwager heeft zijn gevangenschap met de dood betaald. Hoe is het mogelijk dat ene meneer dr. De Jong durft te schrijven alsdat deze drie beulen niet verantwoordelijk zouden zijn voor hun daden, doch meneer Hitler. Voor mij is elke SS’er (deze zijn immers vrij willig in dienst gegaan?) verantwoordelijk voor de gruweldaden op ons volk ge pleegd. Of het nu een gewoon soldaat, dan wel een generaal is geweest. Voor mij is er maar één oplossing. De drie mogen nooit meer vrij komen. Deze uitspraak doe ik niet uit wraakgevoel, doch wel in het belang van de duizenden invalide gebleven slachtoffers, die door deze vrij lating opnieuw een slag in het gezicht zouden krijgen. H. BLANSERT, Haarlem

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6