Tracé Stamweg bij voorkeur zo oostelijk mogelijk Eis 6 maanden Bloemen en nieuwigheidjes op Lenteflora en Voorj aarsbeurs Motto: Creatie en recreatie tegen schrijver dreigbrieven VERENIGINGSN1EUWS UIT DE IJMOND 4 ri VARIANT OP PLAN-UNGER IS TWEEDE KEUS VAN HERO WIL CULINA VAN 3 TOT 13 MAART IN OVERNEMEN KENNEMER SPORTHAL Mini- loco- motief Zes maanden voor inkt gooien naar Heath lijders aan post- KZ-Syndroom Kliniek voor STICHTING RECREATIEGEBIED SPAARNWOUDE Mj 7 DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 Heemskerk V elsen-N oord Bufjer Beverwijk Bezwaarlijk Versnipperen (Van een onzer verslaggevers) Crèche il HAARLEM Vrijdag 3 maart om half een zal loco-burgemeester Geluk de officiële opening verrichten van de derde nationale Lenteflora en de 30ste Voorjaarsbeurs in de Kennemev Sporthal. Beurs en flora, die tot en met 12 maart geopend blijven, staan dit jaar in het teken van creatie en recreatie. Er worden een 50.000 be zoekers verwacht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een meerderheid in het bestuur van de stichting heeft gistermorgen de voorkeur uitgespro ken voor een zo oostelijk mogelijk Spaarnwouderbos-tracé van de Stam- weg. Het projectbureau had een der gelijke situering in verband met ver keerstechnische problemen, alsmede de mogelijkheid van een vijfde baan bij de luchthaven Schiphol, weinig zinvol genoemd, maar de bestuurs leden, op burgemeester Van Bruggen van Haarlemmerliede en Spaamwou de na, waren van mening dat er wat meer armslag was gekomen door het op de helling zetten van het streek- plan-Noordzeekanaalgebied en de onzekerheid over de plannen voor de vijfde baan. V elsen-IJ muiden Hoofddorfi r r- F-f-t slu iri idamRTj - Oils Breda Dit super-kleine locomotief je is te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg. Het is viereneenhalve centimeter lang en kan op een filtersigaret nog aardig uit de weg komen. Het is een copie van een bestaand model van de Bundesbahn. Schaal 1 220. Behalve het al eerder genoemde oostelij- ge tracé heeft ook het iets westelijker gele gen voorstel het plan-Buijze nadelen. Het zijkanaal-C zal moeten worden omge legd, bet stuk gebied tussen de Mooie Nel en rijksweg 6 wordt veel kleiner met uit breiding van de geluidshinder daar, de ge ringe afstand tot het dorp Spaamwoude is schadelijk en er is verkeerstechnisch maar DEN HAAG. De stichting Centrum Post-concentratiekampsyndroom heeft van ochtend bij het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne het plan inge diend voor de bouw van een stresskliniek in Oegstgeest. Bij Culina werken 200 vaste personeels leden, in de zomer met parttimers aange vuld tot 700 man. Het betreft een goed geoutilleerde fabriek in Wallonië, in een gebied dat ruime en optimale mogelijkhe den biedt voor teelt en verwerking van een aantal machinaal te oogsten groenten soorten van goede kwaliteit, in het bijzon der van doperwten. Het ligt in de bedoe ling een deel van de produktie in Neder land naar België te verleggen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 uur. DINSDAG 29 FEBRUARI Het Groene Huis, Raam veld, 19 uur tie nerclub. De Grenspost, Soerstraat, 19.30 uur in stuif jongeren. DINSDAG 29 FEBRUARI De Zandkraai, Handelstraat, 19.30 u. bar. Chr. LTS, Luxemburglaan, 20 uur be- groetingsavond Gemeenschapsraad Heems kerk. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vein 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherenstraat, 20.30 u. politieke discussie-avond. WOENSDAG 1 MAART De Mei, Geelvinckstraat, 20 uur film avond. Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg; geopend 14.30-17.30 uur. Als er toch een kink in de voorkeurska bel komt den is men unaniem van r.-;ning dat het tracé zo westelijk mogeljjk in het recreatiegebied moet komen te liggen, een variant op het plan-Unger dus, waarbij men ten noordwesten van Spaarndam nog meer de richting van Beverwijk op draait. De consequentie van een „oosteljjk” tracé is dat de ondertunneling van het Noord- zeekanaal misschien ook wat oostelijker komt te liggen. Tenslotte nog wat zakelijke gegevens. Vorig jaar bleek het aantal bezoekers in de ochtenduren minimaal, reden waarom beurs en flora dit jaar ’s morgens dicht- blijven en nu m 13.00 opengaan. Ze blij ven dat non-stop tot 23.00 uur. behalve op de laatste dag wanneer de tentoonstelling om zes uur dicht gaat. Een toegangskaart je kost 3,50. Bij groepen van tenminste 20 personen 1. reductie per persoon. Bejaarden met legimitatie betalen f 2,50. DINSDAG 29 FEBRUARI Sporthal Zeewjjk, Planetenweg, IJmui- den, 19-23 uur B.C. IJmond. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat ing. Spaarnestraat, 19 en 20 uur: spreekuur: Medisch Maatschappelijk Consultatiebur. voor Alcoholisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur repetitie Velsens opera- koor Bel Canto. Oud. Kath. Ver.gebouw, Koningin Wil- helminakade, IJmuiden, 20 u. repetitie To- neelver. VAT („Schandaal in Parijs”). Manly Sport, boksles en wedstrijd-trai- ning, 19.3021.30 uur in gymzaal Moer- berg-Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmui- den. Een van de hoogtepunten op de beurs wordt beslist het optreden van de ver maarde illusionist Hanson. Hij zal een voudige goocheltoeren op de beurs de monstreren, die door iedereen te leren zijn. Op de beurs komt tevens een stand, waar een klassieke VW-kever binnen de kortste tijd wordt omgetoverd in een fraaie polyester cabriolet, de Buggy (woestijn- rat). Het enige wat je nodig hebt is het chassis van een Kever, plus daarop na tuurlijk motor, versnellingsbak enzovoort WOENSDAG 1 MAART De Werf, Jan Ligthartstraat, 9.15 u. peu terspeelzaal; 16 uur striptotheek. De Zandkraai, Handelstraat, 9 uur bar; 13 uur bejaardensoos. De Lichtboei, Maasstraat, 9 uur kinder crèche; 14 uur kinderinstuif; 20 uur crea tief bezig zijn voor dames; 19 uur instuif jongeren. Duin terrein, ingang Rijksstraatweg, 8.30 uur sportinstuif voor dames (alle leeft.). De Vrijburcht, Vrijburglaan, 20 uur hea ring HOC over reconstructie Burgemeester Nielenplein. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Ver. openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur; Ruijs- daelstraat 7: jeugd 14.30-17 ur. Over de Lenteflora berichtten wij al eerder (12 januari). In het kort komt het er op neer, dat de tentoonstellingscommis sie de Randstadbewoner wil aantonen, dat ook hij op zijn eigen wijze kan bijdragen tot het verfraaien van zijn woonwijk en het bedwingen van luchtverontreiniging. Met uiteraard hulp van de bloemist kan hij zijn tijd dan creatief besteden. Evenals in voorgaande jaren is ook nu 'HIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIVBIII Een overzicht van de mogelijkheden J voor het tracé van de Stamweg door het recreatiegebied Spaamwoude. De voorkeur van het stichtingsbestuur gaat uit naar tracé I, de ononder- broken lijn, zij het dat men het ge- [t deelte ten noorden van rijksweg 6 wat oostelijker wil zien geprojecteerd Tweede keus is het tracé III, een idee van ir. Unger, voorgesteld door de streep-stip-lijn. Dit idee is door het K projectbureau zodanig gewijzigd, dat het tracé ten noordwesten van J Spaarndam meer in westelijke rich- ting afbuigt. Dit is op de kaart aan- gegeven met „variant tracé”. Deze projectie is de voorkeur van het pro- t* jectbureafi. Het plan-Buijzer, op de kaart tracé II genoemd en aange- geven door de streeplijn krijgt geen g bijval van bureau en bestuur. w DINSDAG 29 FEBRUARI De Mei, Geelvinckstraat, 19.30 u. instuif. Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg; geopend 19-21.30 uur. één aansluiting mogelijk op de stad Haar lem. Het plan-Unger, nog westelijker gelegen, heeft het nadeel dat het het recreatiegebied nog meer versnippert, dat de aansluiting met rijksweg 6 zeer storend zal zijn en dat de geluidshinder groter wordt. Daarom is de variant op het plan-Buijze volgens het bureau het meest aantrekkelijk. Dit tracé zal meer als buffer fungeren tussen het ge bied en het stedelijke element van Haar lem en Velsen. Verder wordt de situatie van het dorp Spaamwoude beter gewaarborgd, de kans op geluidshinder is minder, de oostgrens van het recreatiegebied is minder gefixeerd het zijkanaal-C, één van de „natuurlijke” grenzen van het recreatiegebied behoeft niet te worden omgelegd en de aanslui- tingsmogelijkheden met Haarlem zijn gun stiger. Bij deze variant zou een tweede Noordzeekanaaltunnel bij Buitenhuizen kunnen worden geprojecteerd. De ver keersafwikkeling vanuit het recreatiege bied via de rijks wegen is buiten beschou wing gelaten. gedacht aan invaliden en moeilijk ter been zijnde bejaarden, die de beurs komen bezoeken. Voor hen staan een aantal wa gentjes gereed. Moeders, die het moe zijn hun kinderen tussen de stands door te slepen,kunnen deze ook dit jaar kwijt in een crèche, waar leerlingen van de scho lengemeenschap De Driesprong zich over hen ontfermen. WOENSDAG 1 MAART Het Tolhuis, Soerstraat, 9 uur peuter speelzaal; 14 uur kinderinstuif. De Hoppers, IJsselstraat, 14 uur kinder instuif. Het Groene Huis, Raamveld, 20 uur tie nerclub. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. Ver. openbare bibliotheek, Hendrik Bur gerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur; Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 uur; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30- 17 en 19-21 uur; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat '2: jeugd 14.30-17 uur. AMSTERDAM Zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam maandag geëis* tegen een 32-jarige kantoorbediende uit Sant poort wegens het schrijven van zeker zeshonderd dreigbrieven. De gemeentelijke bestuurders spraken, bijna allemaal a titre personnel en dus niet namens het hele college van B. en W., over een nota van het projectbureau, waar in de pro’s en contra’s van de verschillende mogelijkheden waren opgesomd. Vooropge steld was dat iedere doorsnijding van het recreatiegebied Spaamwoude door een tracé van rijksweg 16 (de Stamweg) be zwaarlijk is uit een oogpunt van recreatie. De waarde van dit gebied zou aanzienlijk minder worden. BRUSSEL (ANP). Marie Louise Kviatkóvski, de 32-jarige vrouw, die op 22 januari inkt naar de Britse premier Heath gooide toen hij in Brussel het EEG- verdrag kwam tekenen, is vanochtend ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Drie maanden daarvan zijn voorwaarde lijk. Bovendien heeft de jonge vrouw een boete van ruim honderd gulden gekregen. In deze kliniek, waarvan de bouwkosten geraamd worden op 3,6 miljoen gulden, zul len slachtoffers van de Tweede Wereldoor log worden behandeld, die lijden aan het zogenoemde oost-concentratiekampsyn- droom. De kliniek heeft een opnamecapaciteit voor totaal twintig patiënten. De stichting heeft voor de financiering van het project rijksgarantie aangevraagd. Van de stichting Centrum Post-concentraitiekampsyndroom is prins Bernhard erevoorzitter en prof, dr. P. Muntendam voorzitter, v BREDA. Hero Conserven (personeel gemiddeld 1040) gaat voor een nog onbekend gedeelte deelnemen in het Belgische groenten-conservenbedrijf Culi na waarbij de mogelijkheid is geopend tot een volledige overneming binnen een aantal jaren. Op een persconferentie in restaurant „Het Bolwerk” toonden enkele standhou ders gisteren hun nouveautés, variërend van een bijzonder fraai klinkend elektro nisch orgel met een ingebouwd symfonie orkest tot donsdekbedden. Hoe warm het wel is onder zo’n donsdekbed zal op de beurs getoond worden door een half- geklede ongetwijfeld fraaie dame, die olaats neemt in een vrieskist, afgesteld op een temperatuur van —22 graden. Wethouder Ockeloen van Velsen wilde dat bij de studie de aansluiting op het ge bied boven het Noordzeekanaal meer zou worden betrokken dit in verband met mogelijke ontwikkelingen rond het Alk- maardermeer alsmede de structurering van de Zaanstreek. Hij zag voor de variant Unger wel mogelijkheden als Haarlem de plannen voor de Oostelijke Randweg wilde laten schieten. Wethouder Voskuilen van Haarlem was een sterk voorstander van een zo oostelijk mogelijk tracé, dat als een omsluiting van het gebied en een buffer tussen recreatie gebied en industriegebied zou kunnen fun geren. Voorzitter gedeputeerde Roelse zag hierin tevens een wens om het opdringen van het Amsterdamse industriegebied te stuiten. Wethouder Van Stam stelde zich op hetzelfde standpunt wat de voorkeur betreft maar wilde het geheel toch niet te vast leggen voor de beslissingen over het Noordzeekanaalgebied en Schiphol waren genomen. Burgemeester Van Bruggen zag bij een oostelijk tracé problemen opdoemen voor de plaatsen Halfweg en Zwanenburg. Voor zitter Roelse stelde nog eens dat het mo gelijk is dat bij verschuiving van het tun nelplan (Buitenhuizen) andere projecten, zoals bijvoorbeeld Dordrecht, prioriteit zul len krijgen. De vertegenwoordiger van Amsterdam benadrukte dat van deze zijde geen bezwaren bestaan tegen een tunnel bij of ten óósten van Buitenhuizen. en een bouwpakket voor de doe-het-zel- ver, dat bijna 1900 gulden kost. Voor deze gedaantewisseling staat een record van 23 minuten, gevestigd tijdens een beurs in Rotterdam. Het kunstje zal enkele malen per dag worden vertoond. De brief waarmee de verdachte door de mand viel, richtte hij op 20 september 1971 aan een Amsterdams dagblad Hij schreef onder meer dat de krant een goed en gesmeerd lopend wagenpark heeft. „Jammer dat er binnenkort niet® meer van over zal zijn. Rode Jeugd”. De brief ging vergezeld van fotokopieën van verzekeringspapieren van bedrijfsau to’s van het dagblad. Vanaf maart 1970 had de man de brieven geschreven uit „sociale bewogenheid” aan allerlei mensen en bedrijven, zoals prins Bernhard, minis ter Luns, mr. Geertsema, mr. G. B. J. Hiltermann, het Nieuw Israelietisch Weekblad, de liberaal joodse gemeente in Amsterdam, Gerzon, C. en A.. El Al, de Nederlands Israëlische hoofdsynagoge, za kenman M. Caransa, burgemeester Sam- kalden, officieren van Justitie, hotels, voetballers, en kranten en journalisten. Alle brieven waren gemerkt met een auto-embleem dat was bedoeld als ban- de-bom teken. De officier van Justitie mr. J. J. Abspoel betoogde dat de kantoorbediende met zijn dreigementen mensen te vermoorden en gebouwen op te blazen of in brand te steken „enorme onrust” in de maatschap pij heeft aangericht. „Ik ken persoonlijk mensen die tiiomfantelijk de brieven aan hun kennissen hebben getoond. Maar er waren ook mensen die alle redenen had den om zich bedreigd te voelen, want in die .tijd gebeurden er dingen als waarmee hij dreigde, wel niet in Nederland maar wel in het buitenland. Ik neem het ver dachte het meest kwalijk dat hij joden bedreigde en beledigde”. Uitspraak 13 maart. Verder op de beurs reisbureau’s, een uitzendbureau en voorlichtingstands van de politie en het Rode Kruis. Ook de traditionele modeshows ontbreken niet. Dit jaar zal niet alleen dameskleding, maar ook kinder- en herenkleding worden ge showd. Huisnijverheidsprodukten uit onder meer Spanje en India, tuinversieringsma terialen, waaronder nieuwe tegels met kleurrijke motieven en nog veel meer completeren deze voorj aarsbeurs. WOENSDAG 1 MAART Ned. Ver. Huisvrouwen, afd. Santpoort, 14 uur in Jeugdhuis Ned. Herv. Gem., Burg. Enschedélaan 67, Santpoort-N., voorlich ting door Produktschap Pluinmvee en Eie ren. NVV-Vrouwenbond, afd. IJmuiden, 20 u. in gebouw Velserduin, Velserduinplein, IJ muiden, mevrouw Hees met haar poppen over klederdrachten in Nederland. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; IJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, van 19.30-17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek- weg, 14.30-17.30 u. en 19-21 u. filiaal Wij- kerstraatweg 17, Velsen-Noord, 14.30-17.30 uur. Velserbad, Briniostraat 8.15-9.45 uur schoolzwemwedstrijden, 10.45'11.15 uur zwemlessen dames, 11.20-13 uur school zwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14.15-15 uur gemengd zwemmen, 16.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemvereniging R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemvereni ging VZV, 21.30-22.30 uur gemengd zwem men. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: 9.30-11.30 u. peuterspeelgroep, allerleiclub jongens 6-7 jaar, 14-15.15 u. en 7-8 jaar van 15.45-17 u., meisjes 6-8 jaar 14-15.15 u.; kleuters 4-5 jaar 14-15.15 u.; bejaar densoos 9-11.30 u.; Mack Home tienersoos 14-18 jaar 19.30-22 uur; cursus pottenbak ken volwassenen 19.30-21.30 uur; ontspan- ningsgymnastiek volwassenen 19-19.50 uur en 20-20.50 uur. Zee- en Duinwjjkclubs in Pleiadenschool voor jongens (10-12), 20.15 uur handenar beid; in Zeewijkschool 19-20.15 uur van allerlei voor meisjes. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 15.45-19 uur tennis, 19-23 uur badmin tonclub Velsen. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden, trainen. -I.- JZr //f f <8^

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7