Rijvers KEES KRIJGH: mag ik niet laten lopen punten als je het Eerste succesje voor de SBB SAMENWERKING TUSSEN COMITE’S PROFKOERSEN Toni Houbrechts won in Ronde van Sardinië „Kans die PSV biedt niet eens verdient9' I ion Meldde Ducke Balk-Schuiten zich aan bij FC Twente? Cambuur wijkt voor schaatsen Van Steenbergen af getreden als voorzitter van Kwestie Feyenoord Van Hanegem nu opgelost «liDÉODLju. kampioen koppelkoers ABW diEdd „Soms krijg je vijf Sportcommissie naoKEc DOfflODp Vonhoff: „Geen geld voor betaald voetbal” aooaoOEBDqu O Medinfl,wwiend«i 20stuks/250ct DD 0' I *i,*“*!c do’s «M10800DUI 0 21 WOENSDAG 1 MAART 1972 (Van onze sportredactie) 1 BIJ KNWU (Van onze sportredactie) Grootste koersen Medina. Een pittig sigaartje. Van Velasques. Voor vrienden. Met een prijsje waar niets pittigs aan is: 12V2 cent goedkoop. \Ëc. (Van onze sportredactie) m.t De tototips van Kees Krijgh luiden: RIJVERS KOMT IVVVUMMWMMMMWMMVMVVVVMWWIMVVMWVWAAAnAMAMAAAAW (Van onze sportredactie) THEO KLEIN ADVERTENTIE NUORO. De Belg Toni Houbrechts heeft dinsdag de derde etappe van de wielerronde van Sardinië over 141 km van Christano naar Nuoro gewonnen. Hij had een tijd nodig van 3 uur, 20 min. en 33 sec. De Italiaan Giuseppe Perietto werd tweede en de Belg Patrick Sercu derde. De Italiaan Marino Basso behield de lei ding in de algemene rangschikking. ROTTERDAM. De moeilijkheden tus sen Wim van Hanegem en de technische leiding van Fejjenoord, die dit weekeinde resulteerden in het niet spelen van Van Hanegem tegen DWS, zijn maandag opge lost. Tussn Van Hanegem en vertegen woordigers van de Rotterdamse club is een openhartig gesprek gevoerd waarop men verder geen commentaar wilde geven. Het ligt in de bedoeling dat Van Hanegem vrijdagavond in de vervroegde competi tiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles zal meespelen. gische promotor Theo Balemans. Derksen: „Het is mogelijk dat Balemans er wegens tijdgebrek van af zal zien. Hij is onlangs namelijk benoemd tot coach van de Belgische Olympische ploeg. Voor mij maakt dat niet zoveel uit. Ik heb voldoen de werk aan de overige koersen die nu al van renners voorzien moeten worden". wel zonder uitaondertng gebruik van beide mogelijkheden. Alleen voor de Acht van Chaam is nog niet helemaal zeker of de renners dit jaar door Jan Derksen gecon tracteerd zullen worden. De organisatoren van dit grootste criterium van Nederland hebben van oudsher contacten met de Bel- JAN DERKSEN coördinator Hoewel het reclamepakket en het ren- nersveld door de comités afzonderlijk „be sproken” kunnen worden, maakt men vrij- 3 1 3 1 1 1 1 2 3 1 2 1 1 oefenmeesters zullen resorteren. Het was voor PSV mogelijk Rijvers te contracteren dank zij de medewer king van de directie van FC Twente, waaraan deze trainer contractueel nog tot en met het seizoen 1972-1973 gebonden was. Ook directielid H. Olijve verklaarde dat FC Twente de uitbouw van Rijvers’ car rière niet in de weg heeft willen staan. „De perspectieven liggen voor hem bij PSV gewoon op een hoger niveau dan bij ons. Maar we hebben gedurende een aan tal jaren gezamenlijk iets opgebouwd en als het dan ineens definitief wordt dat de trainer weggaat, kom je toch wel voor problemen te staan. Het zal niet eenvou dig zijn in het technische vlak en ten aanzien van de speelmethodiek een even bekwame figuur terug te krijgen. „We zullen ons er daarbij van bewust moeten blijven dat we als FC Twente, incidenteel succes uitgezonderd, onder de huidige om standigheden en met de nu ter beschik king staande middelen niet in staat zijn de hegemonie van Ajax en Feyenoord te doorbreken. Wanneer we kans zien om mee te blijven doen in de strijd om de plaatsen daarachter, vind ik dat we het goed doen. In die geest ook moeten we een opvolger voor Rijvers zien te vinden.” om op ere-divisie-niveau mee te kun nen. Bovendien zijn wij de enige club in de hoogste afdeling waarvan de spelers alleen maar ’s avonds kunnen trainen. Er zijn jongens die om zes uur *s ochtends de deur uitgaan, de hele dag hard werken en 's avonds dan nog eens afgebeuld thuiskomen van een voetbaltraining. Dat kun je het erg gauw vergeten als je ’s zondags tegen voetballers moet spelen die halve of vaak zelfs hele dagen met hun sport bezig zijn.” Wanneer een trainer zoveel kunde ten toonspreidt ais Rijvers is er geen enkele reden om hem weg te sturen. Eerder nog hadden we er over willen denken naar middelen te zoeken om hem te kunnen houden” aldus de heer Hilbrink, die voorts zei dat de spelers zeker gelegenheid zullen krijgen hun ideeën over een opvol ger kenbaar te maken. „Maar dat zal dan in het vlak van het „soort” trainer liggen. Uiteraard niet in de persoon, dat is een kwestie van beleid.” GRONINGEN. Klaas Balk en Roy Schuiten zijn dinsdagavond in de Gro ningse Martinihal Nederlands kampioen koppelkoers voor amateurs geworden. Balk en Schuiten ontsnapten na 55 van de 60 minuten uit een groepje van vijf duo’s. Alleen het koppel Van der Leist-Jan Breur kon het tempo van de leiders volgen. Balk en Schuiten legden 47.476 kilometer af. De Eerste Kamer heeft de CRM-begro- ting reeds in januari aangenomen opdat de bewindslieden machtiging hadden tot uit gaven over te gaan. GRONINGEN. Teneinde het wereld kampioenschap schaatsen voor dames in Heerenveen geen concurentie aan te doert is de competitiewdstrijd Cambuur-HVC één dag vervroegd. De ontmoeting vindt nu zaterdagavond plaats. Aanvang 19.00 uur. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Vonhoff van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, die onder andere de sportzaken in zjjn portefeuille heeft, ziet geen rol voor de rijksoverheid als het gaat om financiële steun aan het betaalde voetbal. „Hier wordt het profijtbeginsel terecht tot gel ding gebracht”. De staatssecretaris zei het woensdag tijdens de behandeling in de Eerste Kamer van de CRM-begroting 1972. De heer Vonhoff liet zich niet uit over de subsidies, die lagere overheden verstrek ken. Zeer waarschijnlijk zal na afloop blij ken dat in de dinsdag gereden etappe de beslissing is gevallen voor de overwinning in de ronde van Sardinië. De Belgen Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck, beiden favoriet voor de eindzege, verloren in de rit van Christano naar Nuoro (141 kilo meter) meer dan zes minuten en mogen daardoor wel als kansloos voor de over winning worden beschouwd. De Belg Toni Vitesse—MVV Utrecht—DWS Telstar—NEC VolendamPSV Den BoschNAC Den HaagSparta HeraclesDe Volewijckers VeendamRoda JC Helmond SportSW EindhovenAZ ’67 FSCHaarlem CambuurHVC Blauw Wit—DFC - «.Sport 5g]f| c.-Aj«« 6 rj 3| Jansen liet na afloop van de bijeenkomst dan ook duidelijk merken dat dit wat hem betrof de laatste gelegenheid was waar door de comités tot een acceptabele pro fessionele opzet van hun wedstrijden kon den komen. Die waarschuwing is begre pen. Er blijven weliswaar nog altijd twin tig organisaties over die op hun eigen hout je door willen gaan, maar daar staat tegen over dat zich bij de aanmeldingen vóór samenwerking met de stichting de groot ste criteria van Nederland, t.w. Chaam, Ulvenhout en Valkenswaard, bevonden. Reclameman L. Gosewehr: „Door de deelname van die grote comités staan we op een goed uitgangspunt. Daarbij komt dat zich in de loop van het seizoen waar- ■schijnlijk nog verschillende organisaties zullen melden, die nu eerst de kat uit de boom willen wijken”. Karei Jansen vult aan: „Dit eerste seizoen moet nog als een experiment worden gezien. Er zitten nog veel comités in de wachtkamer. Sluiten wij dit eerste jaar met redelijk succes af dan komen zij vanzelf wel”. Vanavond worden alle reacties geïnven tariseerd en begint men aan een planning, die onder meer tot de samenstelling van een het reclamepakket moet leiden. Co ordinator Jan Derksen: „Het is al met al wel wat laat geworden. Nu moeten er nog bedrijven gezocht worden voor de reclame, terwijl vrijwel elke firma zijn reclame budget voor dit jaar al rond heeft. Ik be twijfel of het voor het komende seizoen helemaal in orde kan komen”. Hoewel het bericht van Rijvers’ vertrek na de eerste publicaties hierover en de mededelingen van de oefenmeester zelf niet meer als een erg grote verrassing kwam, wilde fungerend voorzitter C. C. Hilbrink +och wel met nadruk stellen hoezeer het bestuur van de FC het be treurt dat aan de verbintenis thans een einde komt. „Eind vorige week hebben we er ons al uitvoerig over beraden Juist gezien het vele dat Rijvers voor ons heeft betekend hebben we toen unaniem gecon cludeerd dat we hem moesten laten gaan wanneer hij zal vragen om voortijdige beëindiging van zijn contract. De kansen die PSV biedt mag hij niet laten lopen. HAARLEM Als vanavond voor de eerste maal het voltallige bestuur van de Stichting Bevordering Be- roepswielrensport in Den Bosch bij eenkomt, zullen er enkele hoop gevende cijfers op tafel komen. In de twee maanden die verstreken sinds de SBB veertig organiserende wieler- comités verzocht hun reclame en de samenstelling van het deelnemers veld door de stichting te laten re gelen, hebben 19 organisatoren van grote en kleine profwielerwedstrij- den laten weten dat zij met de SBB in zee willen gaan. Zij zullen met in gang van het nieuwe seizoen breken met de voor hen traditionele organi satievorm, waarin vrijwel alles op vaak amateuristische wijze door de comitéleden zelf werd gedaan. In plaats daarvan gaan zij in het ver volg gebruik maken van het door de SBB aangeboden reclamepakket, dat door collectief landelijk gebruik zo wel voor de sponsors als voor de wedstrijdorganisatoren aantrekkelij ker is, en accepteren zij de diensten van Jan Derksen als samensteller van het deelnemersveld. vaardigden van de KNWU. twee man na mens de organisatoren en één afgevaardig de van de sponsors zitting hebben) als een meevaller. De secretaris van de VVCS liet zich na de bijeenkomst van 8 januari, waarop de wieLercomités voor het eerst door de stichting werden benaderd, zeer pessimistisch uit over de kans van sla gen. Nu vult hij aan: „Er is toch meer uitge komen dan ik twee maanden geleden dacht. Na die vergadering had ik weinig hoop meer. Wij hebben die stichting in het leven geroepen als hulpmiddel voor de organisatoren. Zij kunnen er hun voor deel mee doen, terwijl wij er tegelijker tijd natuurlijk de werkgelegenheid van de beroepswielrenners mee veilig stellen. Ik verwachtte dus alom blijde gezichten, Maar wat gebeurt er? Je komt terecht in een zaal met mensen, die allemaal kramp- achitig vanuitt hun eigen straatje praten. Dat werkte enorm ontmoedigend op me”. Derksen houdt zich in de eerste plaats zelf bezig met het rennersveld, dat naar de aangesloten koersen gedirigeerd zal moeten worden. Hij geeft de organisaties daarbij de keuze uit een drietal mogelijk heden: een groep met toprenners, een ploeg sterke renners en een gewoon rennersveld. Hjj ontvangt per categorie respectievelijk 1000, 750 of 500. Een positieve reactie van bijna vijftig percent van de aangeschrevenen, kwali ficeert Karei Jansen (met Eddie Beugels namens de Vereniging van Beroeps Wiel renners vertegenwoordigd in het stich tingsbestuur, waarin verder twee afge- pitti goedkoop nooit opgevallen, maar diezelfde oefen meesters zien wel iedere week je naam op het scherm. Dat men daarbij de opdracht krijgt om mij goed in de gaten te houden heb ik vooral de laatste maanden kunnen merken. Er wordt duidelijk rekening met de naam Krijgh gehouden.” Hecht hij verder veel waarde aan de ranglijst in Studio Spgrt? Krijgh: „Och, ik vind het wel leuk. Alleen de manier waarop die puntenuitdeling tot stand komt begrijp ik niet altijd Soms heb ik voor mijn gevoel helemaal niet zo’n beste wedstrijd gespeeld en dan krijg je toch ’s avonds vijf punten, terwijl het ook voorkomt dat wanneer je die vijf punten werkelijk verdiend, hebt je ndam niet eens wordt genoemd. Dat is voor mij persoonlijk de meest opvallende zaak aan die Eddy-P.G.- trofee.” Toch zou dit publiciteitsmeevallertje voor Krijgh wel eens gunstig kunnen uitpakken. Een eventuele contractver- betering of een transfer ligt wellicht in het verschiet want Krijgh maakt er geen geheim van dat hij liever met een elftal voetbalt dat onder in de ere divisie vertoeft dan met een team dat in de top van de eerste divisie mee draait. Toch heeft hij de moed wat betreft degradatie nog niet opgegeven. Krijgh: ,Wij wisten al voordat dit seizoen begon dat het moeilijk werd maar dat het zo slecht zou gaan had den wij binnen de vereniging toch ook niet verwacht. De situatie is nog altijd niet uitzichtloos. Volendam staat ten slotte maar één puntje voor”. Vervolgens vertelt de 22-jarige Krijgh, die na vier wedstrijden in het UEFA-elftal, anderhalf jaar NEC („Coerver lag mij niet”), en een half seizoen De Graafschap, toch weer in zijn woonplaats Den Bosch terecht kwam, iets over de oorzaken van het Bossche debacle. Krijgh: „Wij zijn in de ere-divisie gestart met te veel nieuwe spelers zonder enige ere divisie-ervaring. Dat heeft zich ge wroken. Wij hadden alleen wat ou dere spelers die genoeg routine hadden DEN BOSCH. De geregelde kij kers van het programma Studio Sport kunnen zich iedere zondagavond op nieuw vergapen aan de merkwaardige ranglijst voor de aan het einde van het seizoen uit te delen Eddy Pieters Graafland-trofee. Op de eerste plaats, Rinus Israel heeft ook nu weer een lichte puntenvoorsprong, valt weinig aan te merken. De tweede en derde plaats, respectievelijk voor Gert Bals van Vitesse en Eddy van der Roer van Excelsior, tonen echter al aan dat er fundamenteel toch wel iets aan het systeem van puntentoekenning schort. Het daarbij veelvuldig geopperde argu ment dat Bals en Van der Roer, omdat hun elftallen vaak onder druk staan, meer de kans krijgen om zich positief te onderscheiden en daardoor meer punten kunnen vergaren dan bijvoor beeld een Van Beveren, Schrijvers, Doesburg of Thie, doet daarbij een beetje knullig aan. Ook de vierde man op de ranglijst is een opvallende zaak. FC Den Bosch middenvelder Kees Krijgh heeft meer punten bij elkaar geschopt dan een Neeskens, Van Hanegem, Mühren, Ha- seil, Haan, Jansen, Pahlplatz, Klijnjan, Bosveld, Advokaat, Olsen en zo zouden we nog wel even kunnen doorgaan als we alleen al de middenveld-sector on der de loep nemen. Voeg daarbij dat voetballers als Cruyff en Keizer zondagsavonds ook bijna nooit op het scherm geprojecteerd worden als de bewuste ranglijst in het geding is dan kan men zich toch wel af vragen: wie is Kees Krijgh eigenlijk? Krijgh: „Dat vragen de meeste trai ners zich ook wel af denk ik. Je bent het merendeel der trainers wellicht En hij vervolgt: „Maar ik heb dat natuurlijk niet alleen gedaan. De directie van de FC onder aanvoering van de heer Hilbrink een man voor wie ik toch wel bijzonder veel waardering en bewondering heb Spitz” Kohn als mijn naaste medewerker en gedurende de laatste ja ren verzorger Wim Snellenberg hebben daar eveneens veel toe bijgedragen. De wetenschap zó te kunnen werken garan deerde het succes. We zijn steeds beter gaan voetballen, ook al gebeurde dat doorgaans uit beter dan thuis. En als ik het goed zie moet de mooiste tijd voor FC Twente eigenlijk nog komen.” DEN HAAG. De heer W. van Steen bergen is af getreden als voorzitter van de Sportcommissie van de KNWU. Hij heeft dit besluit schriftelijk bekend gemaakt aan het hoofdbestuur. De reden van zijn heen gaan is „drukke werkzaamheden”. De 61-jarige heer Van Steenbergen heeft vele functies in de wielrennerij bekleed nadat hij zelf in de jaren dertig een be kwaam renner was geweest. Hij was voor zitter van de ASC Olympia, jurylid, wed strijdleider, lid van de Sportcommissie en de laatste jaren voorzitter van dit instituut. Over de opvolging zal op korte termijn door het hoofdbestuur in overleg met de Sportcommissie worden beslist. Houbrechts, ploegmakker van de leider in het algemeen klassement, Marino Basso, maakte goed gebruik van het versagen der „azen’. Na een zeer goed gereden etappe, welke mede door drie steile klims erg zwaar was, spurtte hij in de eind sprint iets rapper dan de Italiaan Giusep pe Berletto. Zijn ritzege bracht hem op de tweede plaats in het algemeen klassement, op 28 seconden van Basso. De wanprestatie van Merckx, maar ook van Roger de Vlaeminck en van Gosta Petterson, in deze derde etappe gaf veel stof tot praten. Enerzijds is het natuurlijk wel zo dat deze coureurs de ronde van Sardinië, de eerste etappewedstrijd van het seizoen, beschouwen als een goede training, maar anderzijds hebben zij met name Merckx vaak genoeg gezegd een overwinning op hoge prijs te stellen. ENSCHEDE. Bij FC Twente heeft zich maandagavond een jongeman ge- meld, die zei de internationaal zeer', bekende voetballer Peter Ducke van', de Oostduitse club Carl Zeiss Jena te1 zijn. Hij deelde mee het trainingskamp 1 dat de ploeg enige tijd geleden ini Zweden hield, heimelijk te hebben ver- 1 laten en te zijn uitgeweken naa* West- Duitsland, waar hij politiek asie' vroeg. Vervolgens zou hij enige tijd hebben', doorgebracht in een doorgangskamp voor uit Oost-Duitsland gevluchte per sonen. Uiteraard niet in het bezit van een Westduits paspoort zou hij toestem ming hebben gekregen voor een kort I bezoek aan vrienden in Nederland met', de bedoeling contacten te leggen met semi-profclubs. De man slaagde er evenwel niet in de inderhaast bijeenge- roepen directie van de Enschedese voetbalstichting de nodige bewijzen over te leggen, dat hij inderdaad de Oostduitse international Peter Ducke I is. Hij ging echter in op de uitnodiging van FC Twente dinsdag terug te ko men voor het afleggen van een proef- i training onder overlegging van de ver eiste legitimatiepapieren. Peter Ducke is een van de bekendste voetballers van Oost-Duitsland. Hij is 31 jaar en speelde bijna 30 keer in het nationale elftal, onder andere in okto ber tegen Nederland in het Feyenoord- stadion. In 1965 kwam hij als gevolg van een ernstige beenblessure voor ve le maanden buitenspel te staan, maar deze tegenslag temperde zijn vurige temperament als aanvalsspits aller- minst. Ook met Carl Zeiss behaalde hij de nodige triomfen, doorgaans samen met zijn zeven jaar oudere broer Ro- land. In Jena wordt Carl Zeiss bewon- 1 derend het Ducke-elftal genoemd. „Het zijn veertien moeilijke dagen voor me geweest sedert ik voor het eerst door PSV werd benaderd” aldus Kees Rijvers dinsdagavond. „Zoals ik al eerder gezegd heb, ga ik niet graag weg uit Twente. Maar daarnaast wil ik wel verklaren dat ik Philips (zoals Rijvers PSV doorgaans pleegt te noemen: red.) altijd heb gezien als een club die ik graag wil trainen. Het feit dat ik zelf Brabander ben speelt daarbij echt geen rol. Maar je hebt nu eenmaal bepaalde clubs die je liever zijn dan andere. En al heb ik er echt wel even over moeten nadenken, de toekomstmoge lijkheden bij PSV lijken me van dien aard dat ik er graag naar toe ga.” FC Twentes vertrekkende trainer, die bij PSV de opvolger wordt van de als toekomstige Zwitserse bondscoach ge noemde Kurt Linder, is van oordeel dat PSV juist bezig is het groeiproces te beëindigen van een traditionele clubsitua- tie naar een voetbalbedrijf met een professionele instelling. „In het laatste sta dium daarvan zijn de fouten echt niet alleen door Linder gemaakt. Er komt nu evenwel een andere opzet waarbij naast de technische leider een administratief- zakelijk directeur wordt aangesteld. Die functie zal worden vervuld door Ben van Gelder, de huidige secretaris-administra- teur”. Het is in dit licht ook de bedoeling dat de commissie betaald voetbal, be staande uit Van Gelder, Brusselers en Linder, wordt opgeheven. Wat is de mening van Kees Rijvers over het huidige PSV dat dit seizoen met een bescheiden plaats op de ranglijst ge noegen moet nemen na daarvoor diverse keren hoog geëindigd te zijn, met aanslui tende successen in de Europese toernooi en? „Ik ga er nog steeds van uit dat het een erg goede ploeg is. Bepaalde myste rieuze omstandigheden zijn er naar mijn idee de oorzaak van dat het juist dit jaar anders is gegaan dan eigenlijk het geval had dienen te zijn. Ik heb nog geen gelegenheid gehad om daarvan een juist beeld te krijgen, maar dat zal ongetwij feld nog gebeuren.” Wat FC Twente be treft handhaaf ik mijn oordeel dat deze formatie de kwaliteiten bezit om het hele maal waar te maken. Dit zonder dat er op korte termijn nog andere spelers aange trokken behoeven te worden. Dit moet uit henzelf kunnen komen” aldus Rijvers die duidelijk met grote tevredenheid terug kijkt op een periode van binnenkort zes seizoenen, waarin hij FC Twente van een met enig wantrouwen en veel schulden gestarte combinatie uit Sportclub Ensche de en Enschedese Boys naar de top van het nationale voetbal voerde. ENSCHEDE Enkele uren na zijn terugkeer uit Eindhoven, aan het einde van de gebruikelijke middag- training, zijn de spelers van FC Twente dinsdag officieel in kennis gesteld van het vertrek na afloop van deze competitie van trainer Kees Rijvers naar PSV. Na vanaf 1 juni 1966 bij de Enschedese voet balstichting werkzaam te zijn ge weest tekende Rijvers, zoals wij dinsdag nog konden melden, maan dagavond in Eindhoven een twee jarig contract met de Philips Sport vereniging. Rijvers krijgt bij PSV de functie van technisch directeur- coach, wat wil zeggen dat hij wordt belast met de technische leiding van de sectie betaald voetbal van deze vereniging, waaronder nog twee fcKHtxn 7 vS.V.V. 8 Uitslag: 1. Balk/Schuiten in 60 min. 47.476 km.; 2. Van der Leist/Breur: op één ronde: 3. Niemeyer/Been; 4. Moret/Perfors; 5. Aling/Schuer. 'ft- 4^*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21