LIBANON HERSTELT (E)motie heeft gewonnen GEZAG IN ZUIDEN met inkt Zes maanden voor gooien Mariner heeft taak bijna volbracht Portugese krant lanceert aanval op Angolacomité Madrileense faculteit gesloten Moordaanslag in Ulster Meerderheid van Brandt Na Israëlische acties tegen Palestijnse guerrilla’s Panagoulis’ moeder richt zich tot Rode Kruis DRIEKWART VAN MARS IN KAART GEBRACHT Pokkenepidemie ZEER FELLE KRITIEK OP NEDERLANDSE KOFFIE-ACTIE Functionaris bij Russische VN-delegatie wil in VS blijven Zoon in gevangenis mishandeld STAPELSTEIGERS Na gevechten tussen studenten en politie Het gezaghebbende Portugese dagblad „Diario de Noticias” heeft zich onlangs in een commentaar ernstig verontrust getoond over de gang van zaken in Nederland. In een artikel over de koffie-actie van het An golacomité zegt het blad dat „in een van de zeldzame democratieën, die nog als voorbeeldig worden aangeduid, het kennelijk mogelijk is dat een half dozijn agitatoren, waarvan de helft niet eens Nederlander is, in feite eerlijke handelslieden onder terroristische druk zet”. WOENSDAG 1 MAART 1972 Sn ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tegenover de Amerikaanse autoriteiten Verhuur Montage Demontage Vraag onze conc. offerte WWVWVVWWWVWMWWIMMMNWwmMMnMMMMMMMAnMMMMMMrawWWVWWVWWWWWWWWWWVWWWV* «WWWWWWWWWWWVWWMnAnMMMMMWVWWWWWMWWWWMWWVWWWWWWVWVWVWVWWWWWW Bij aankomst in Zuid-Libanon zei een Libanese officier: „Wij blijven hier”. Hier mee is opnieuw het probleem aan de orde gekomen hoe groot nu de macht van de Palestijnen in Libanon is. onder een of ander voorwendsel vere nigd hebben in een comité, zo consta teert het dagblad. „Het zou bijvoorbeeld een vergissing zijn het Nederlands volk te verwarren met de hippies, die in lompen en met hun koeiebellen de pleinen van Am sterdam bevolken. De Hollanders zijn een zindelijk, gezond, rustig volk; mis schien in werkelijkheid eerder conser vatief dan liberaal en zonder twijfel meer liberaal, in de grootmoedige bete kenis van het woord, dan op welke wijze ook extremistisch”. Er zijn ech te ook kwalijk dat het zijn acties richt Het comité en zijn „ultimatum” stel len in werkelijkheid niets voor, maar in een land waar men overal zachtjes spreekt, in het openbaar vervoer, in de cafés, op straat en zelfs in het parle ment met de lofwaardige bedoeling De Israëliërs hebben tijdens hun vier daagse operatie wegen aangelegd om bij eventuele operaties in de toekomst ge makkelijk te kunnen binnentrekken. Maar deze faciliteiten staan nu ook de Libanese PASSADENA. (Reuter) De Mariner- 9, het Amerikaanse „oog” bij Mars, heeft de hoofdopdracht voltooid en de prestaties van het ruimtevaartuig nemen geleidelijk af. De Mariner draait nu 90 dagen rond Mars en heeft 75 percent van de opper vlakte van de planeet in kaart gebracht. Het doel was 70 percent BONN. (DPA) De toch al zeer klein* meerderheid die de SPD van Bondskanse lier Willy Brandt samen met de liberalen in de Westduitse Bondsdag heeft, Is giste ren weer geslonken. Bondsdagafgevaarüig- de Herbert Hupka maakte bekend de SPD te verlaten en zich te scharen in de rangen van de CDU/CSU-fractie. golezen te zijn, maar het comfortabeler vinden in de Nederlandse kranten strijd te leveren tegen Portugal, dan de wapenen op te nemen tegen de Portu gese soldaten in de savannen van Mop- sico of in de bergen van Dembos. Het blad neemt het het Angolacomi té ook kwalijk dat ze haar acties richt tegen de koffie-importeurs, en niet te gen de Portugese regering. Voor zover wij weten, aldus het commentaar, heb ben slechts twee import-firma’s zich 'aten intimideren en aangekondigd dat ze de import zullen stopzetten". Dat zal de bloeiende economie van de provincie (Angola) zeker niet aantasten. ATHENE. (Reuter) De Griekse sol daat Alexandros Panagoulis, die ter dood is veroordeeld wegens poging tot moord op premier Papadopoulos, is eerder deze maand door zijn bewakers geslagen, zo heeft zijn moeder gisteren in Athene meegedeeld. De 60-jarige Anna Panagoulis is van plan een beroep op het Internatio nale Rode Kruis in Genève te doen, tussenbeide te komen om „haar zoon te redden van de schrikbarende omstandig heden in een militaire gevangenis éven buiten Athene”. BEIROET (AFP en UPI) De regering in Beiroet schijnt vastbesloten haar gezag over het zuiden van Libanon weer te doen gelden en te ver hinderen dat nog meer Palestijnse commando’s het land binnenkomen. Na dat de Israëlische troepen zich maandag van Libanees gebied hadden teruggetrokken, arriveerden voor het eerst sedert november 1969 Liba nese legereenheden in het zogenoemde Fatah-land en vier Libische trans portvliegtuigen met guerrilla’s die de Palestijnen in Zuid-Libanon wilden versterken, kregen maandagavond geen toestemming tot landen op het vliegveld van Beiroet, zo is gisteren van goedingelichte zijde vernomen. De toestellen zijn doorgevlogen naar Syrië. In voorraad diverse modellen met belslag of Westminster speelwerk. In eiken en notehout. Hoogte 192 cm, voetmaat 47 x 27 cm en groter. Opgeheven. De „New York Daily Mirro” is evenals het vroegere dagblad van dezelfde naam opgeheven. In New York komen nu nog drie grote dagbladen uit: de New York Times, News in the Morning en The New York Evening Post WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56: b.g.g. 32 67 92 Als jurist en als bouwer aan de bijna volmaakte rechtsstaat had minister Van Agt misschien wel gelijk. Als oorlogsmens faalde hij op alle fronten. „Met verdere gevangenhouding van de Drie van Breda kan geen zinnig doel meer worden gediend” zei hij. Hij miste het gevoel voor de emo tie, die hem had kunnen doen beseffen dat ook het behoeden van oorlogsslachtoffers voor nog verdergaande kwetsuren een zin nig doel van een straf kan zijn. Minister Van Agt en enkele andere mi nisters in het kabinet missen blijkbaar ook het doorleefde oorlogsgevoel van „Bijltjes dag”, omgezet in een menswaardige rechts pleging. Zij wijzen een in de oorlog gebo ren honger naar gerechtigheid af, die niets te maken had en heeft met de fraaie, onweersprekelijke volzinnen van een knap juridisch betoog in 1972. De bijzondere rechtspleging na de oorlog heeft toch al een tamelijk gebrekkig en vaak schromelijk tekortschietend pendant van „Bijltjesdag” opgeleverd. Een groot deel van het Nederlandse volk en waar lijk niet het slechtste heeft in de oorlog de gedachte aanvaard, dat het voor één keer in zijn geschiedenis, na een zó onmen selijk ervaren, wel eens „wraak mocht ne men”. Men moet in de oorlogsjaren be daagde dames, die geen vlieg kwaad wen sten, met van hoop schitterende ogen over Bijltjesdag hebben horen spreken om te kunnen beseffen dat het Nederlandse ge weten zich best heeft willen belasten met „wraak”, vooral ook omdat „straf” niet meer mogelijk was door de onmetelijkheid van de misdaden. Dat restje primitieve maar afdoende hardheid is nu de drijvende mijn, waarop de heer Van Agt met zijn zeer beschaafde, hoogstaande en wetenschappelijk sluitende theorieën lekgestoten is. Hij wist niet, dat hij in oorlogswateren voer. In april 1969 hadden zij een zekere macht verkregen en dit leidde tot span ningen en ongeregeldheden in Beiroet. Even werd het rustig maar in oktober van dat jaar kwam het tot een confronta tie tussen het leger en de guerrillastrij ders. Bij de overeenkomst van Cairo op 2 november kregen de Palestijnen bepaalde gebieden in Zuid-Libanon toegewezen voor hun operaties tegen Israel. Terwijl de Palestijnen in Jordanië nog erg actief waren, hielden zij zich voorals nog in Libanon vrij rustig, maar vorig jaar werd Libanon de voornaamste Pales tijnse uitvalsbasis tegen Israel nadat ko- ning Hoesseins leger een einde aan hun grote activiteit in Jordanië had gemaakt Bij de overeenkomst wi Cairo had het Libanese leger zich teruggetrokken uit het Arkoeb-gebied, 70 kilometer ten zuiden van Beiroet. Het werd bekend als Fatah- land. DACCA. (AFP) Een pokkenepidemie heeft de afgelopen tien dagen in de pro vincie Barisal in Bangla Desj honderd mensen het leven gekost. Driehonderd mensen lijden aan de ziekte. In dezelfde provincie zijn vijf mensen aan cholera overleden. Nog zelden heeft de vergaderruimte van de Tweede Kamer zulke emotionele tone len te zien gegeven als gisteravond en de afgelopen nacht, toen de naar te hopen valt laatste slag van de Tweede Wereldoorlog op Nederlands gebied werd uitgevochten met vele woorden. Vele woorden, felle woorden, ootmoedi ge woorden ook de laatste vooral uit de mond van de ongelukkige minister Van Agt die op jeugdige leeftijd zo blijmoedig de politiek is binnengestapt en daar nu zeer waarschijnlijk veel spijt van heeft. In zekere zin is de heer Van Agt een verlaat oorlogsslachtoffer. Als bekwaam jurist en uiterst deskundige op het gebied van de strafwetgeving heeft hij geprobeerd juist en rechtvaardig te oordelen over een restje van de oorlog, dat zich binnen de muren van de Bredase koepel bevindt. Dat restje van de oorlog behoort eigen lijk volledig in de jaren van vlak na de oorlog thuis. De bijzondere rechtspleging heeft toen de vaak bezongen „Bijltjesdag” weten te voorkomen. „Bijltjesdag” was de dag van de wraak, de dag van de uitroeiing van het addergebroed dat zo veel onherstel baar leed met zoveel sadisme over Neder land had gebracht. In de oorlogsjaren was er geen behoefte aan knappe juristen. Er was alleen maar de kwestie van leven of dood en alle daarmee gepaard gaande in stincten. De wraakgedachte hield velen op de been, die anders het loodje zouden heb ben gelegd. Wraak was hoop, en kracht, en vertrouwen op de gerechtigheid. Het was een emotie, maar het was een onmisbaar fundament voor datgene wat in leven wilde blijven. „Bijltjesdag” is nooit werkelijkheid ge worden. Toch hebben de emoties het zover geschopt dat in Nederland tientallen dood vonnissen ten uitvoer werden gebracht. Executies in Nederland! Het klinkt nu als een herinnering aan de tijden van Johan de Witt. Maar de hele oorlogsperiode was pas een kleine veertig jaar geleden, en het was Emotie met een hoofdletter. Minister Van Agt was net daarvoor geboren. Een geboren minister, in de wieg gelegd om eenmaal Nederland wee*- tot een zo volmaakt mogelijk functionerende rechtsstaat te maken. Maar de jongen, die misschien schoentjes met papieren zool- Brandts sociaal-liberale regering kan zich na het vertrek van Hupka nog slechts baseren op 250 van de 496 zetels in het parlement, een zeer wankel meerder heid om straks de verdragen met Moskou en Warschau door de Bondsdag te slepen. Overigens werd toch al verwacht dat Hupka zich tegen de verdragen zou uit spreken. BELFAST, (AFP en UPI). Een lid van het „Ulster Defence Regiment” de Noordierse vrijwillige politie is gister avond in zyn woning in Lurgan, in het graafschap Armagh, doodgeschoten. Zijn dochtertje van elf jaar werd door een schot aan een been gewond. Gemeten is dat per dag 455.000 liter waterdamp uit de ijle dampkring van Mars ontsnapt en het is een groot raadsel waardoor dit water wordt aangevuld. Een der theorieën is dat er onder de opper vlakte, mogelijk in de poolstreken, per mafrost ligt die door een of andere in wendige warmtebron wordt gesmolten. Er draaien ook twee Russische sondes rond de planeet, maar de Russen hebben nog niet veel meegedeeld over hun bevin dingen. „Als de Russen ontdekkingen ge daan hebben, hebben ze daar niets van gezegd”, aldus een woordvoerder. Wel heeft de Russische academie van weten schappen aan de NASA inlichtingen ge vraagd over een „hete plek” die een der marssondes heeft waargenomen. De NA SA heeft bevestigd dat het betrokken gebied ongeveer zes graden warmer is dan de omgeving. Een andere ontdekking van betekenis is de afplatting van Mars. De planeet puilt enorm uit aan de evenaar en is aan de polen afgeplat. Nu de aarde en Mars zich van elkaar verwijderen wijst de antenne van de Ma- riner-9 niet langer recht naar de aarde. De overdracht van foto’s is teruggebracht tot 24 26 beelden per rondwenteling in plaats van 32. De foto’s blijven echter zo scherp als men zich maar kan wensen, aldus de woordvoerder. Tussen 2 april en 4 juni komt het ruimteschip bij elke omwenteling rond Mars in de schaduw van de planeet, waardoor de kou de batterijen een klap zal geven, maar verwacht wordt dat de Mariner tot november zal blijven uitzen den. strijdkrachten ter beschikking en zij ma ken er al dankbaar gebruik van. Dit laatste wil niet zeggen dat de Palestijnen verdreven zullen worden, maar voor toekomstige acties tegen Israel moeten zij wegversperringen van het le ger passeren en dat zou niet sympathiek tegenover hun activiteiten staan. De Palestijnen kunnen bovendien niet rekenen op de steun van de plaatselijke bevolking. Toen de eerste gevluchte Pa lestijnen na de Israëlische actie terug keerden, werden zij bepaald onvriendelijk door de Libanezen ontvangen. Volgens ramingen zijn er in Libanon ongeveer 2000 guerrillastrijders, dat is 4000 minder dan Israel beweert, aldus betrouwbare Palestijnse kringen. MADRID. (UPD De universitelt van Madrid heeft gisteren de faculteit van letteren en wijsbegeerte tot „nader order” gesloten na gevechten tussen studenten en politie. Maandag kwam het aan de universiteit tot incidenten toen de politie een einde maakte aan een bijeenkomst van 150 studenten en een hoogleraar zijn gearre steerd. De politie zegt „ondermijnend ma- teerd. De politie zegt „ondermijnend ma teriaal” in beslag te hebben genomen. Gisteravond zijn in twee gebouwen van de Falange-partij en in de drukkerij van het blad „Vanguardia” drie bommen ont ploft. De drie gebouwen zijn door de explosie zwaar beschadigd. tjes heeft gedragen, heeft als volwassen man ondervonden dat de emoties van „Bijltjesdag” een lang leven kunnen heb ben. Gisteravond stond hij voor een hope loze taak, nog hopelozer door de aan wezigheid van een ijzig zwijgende mi nister-president, die geen enkele emotie stelde tegenover de wassende stroom van opwinding van het parlement. Mevrouw Panagoulis verklaarde, dat haar zoon zich, toen zij hem bezocht, had beklaagd over de behandeling. „Ten over staan van verscheidene bewakers die zijn beschuldigingen niet tegenspraken, zei hij me, dat zijn bewakers hem op 17 februari, zonder bepaalde reden, in de aanwezigheid van enige officieren hadden geslagen. Door een gat in de deur van zijn cel toonde hij mij de verwondingen op zijn gezicht.” Le 33-jarige Panagoulis werd in no vember 1968 ter dood veroordeeld. Zijn vonnis werd na internationale druk niet uitgevoerd. De jonge vrouw Marie-Louise Kviat- kovski (links op de foto), die in januari een pot inkt over het pak van de Britse eerste minister Heath gooi de, toen deze in Brussel de toetre ding van Groot-Brittannië tot de EEG wilde bekrachtigen, is gisteren in Brussel veroordeeld. Ze kreeg een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. „Dat een machtige Nederlandse koopman (waarschijnlijk is Albert Heijn bedoeld) zo berustend afstand doet van zijn recht op vrijheid van handelen en buigt voor de eisen van een comité, waarvan alle leden com munisten zijn, verontrust ons zeer ern stig. Niet als producenten van Angolese koffie, maar als vrienden van Holland, dat als volk onlosmakelijk verbonden is met het lot van Europa, dat voort zal gaan vry te zyn of zal ophouden Europa te zyn”. Diario de Noticias vindt het overi gens infantiel te veronderstellen dat NEW YORK. (AFP) Een Russische functionaris bij de Verenigde Naties, de 41-jarige Michail Belov, die sinds drie jaar als vertaler in New York werkt, heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Voordat hij naar Amerika kwam, was hij redacteur bij het Russi sche persbureau Tass. koffie te verhinderen, de economische ontwikkeling van Angola kan vertra gen of remmen. Angola, zo vervolgt het artikel, produceert behalve koffie ook ijzer, olie en diamanten. De mening van een volk wordt ech ter niet vertegenwoordigd door een half dozijn losse Individuen, die zich bazuinen dat ze namens het volk spre ken en zijn aspiraties tot uitdrukking brengen. Dat is de opzet, aldus de krant, van een merkwaardig comité voor de bevrijding van Angola, ge vormd door vijf of zes notoire extre misten, een aantal meelopers en ook een aantal Afrikanen, die zeggen An- Kort bezoek. De Oostenrijkse bondskanse lier dr. Bruno Kreisky heeft gisteren met een delegatie van vijf leden een bezoek aan Nederland gebracht. Hij sprak met premier Biesheuvel en met minister Schmelzer over de gevolgen voor Oos tenrijk van de uitbreiding van de EEG. Vandaag is de Oostenrijkse bondskan selier per trein naar Bonn vertrekken. Overigens meent Diaro de Noticias dat Angola al bevrijd is. „Maar dat was toen Portugezen uit Europa en Portugezen uit Brazilië samen de Hol landers uit Loeanda verdreven”. GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 :uist de schreeuwers gehoord en is *emverheffen al zoveel als dreigen”. Moskou het bevel had gekregen, met zijn vrouw en dochter het vliegtuig naar de Sovjet-Unie te nemen. In Washington zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, dat hij er niet zeker van was, of er in dit geval van politiek asiel kon worden gesproken. Volgens hem had Belov toe stemming gevraagd om in Amerika te blijven.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3