DERDE OPLEIDING IN NEDERLAND Santpoort krijgt nieuwe onderwijsafdeling Umond-MTS m proces-techniek voor Afgestudeerde technici kunnen milieu-vervuiling tegengaan zeevishandel in IJmuiden Door dichte mist misleid Auto reed jongen aan sloop voor Aanleg verbindingsweg De Baandert begonnen Goedkeuring voor jeugdhuis Uitwisseling met Neuwied beëindigen? TV-antennes rijp I ■SKi. Loon voor trouw van deze brave Nederlanders Havenberichten Siem Kistemaker Ur gentieverklaring van nieuwbouw van Gesprek over stofrapport circa IV2 miljoen verlengde contract voor drie jaar Klachten over i' 5 WOENSDAG 1 MAART 1972 (Van een onzer verslaggevers) DOORTREKKING J. VAN KUIKWEG I SANTPOORT Als derde onderwijsinrichting in Nederland heeft de IJmond-mts aan de Roos en Beeklaan in Santpoort van het rijk toestem ming gekregen om onderwijs te gaan geven op het gebied van de proces techniek. Op 1 augustus hoopt de school te starten met deze op leiding, tijdens welke de aanstaande technicus geleerd wordt natuurkun dige en chemische industrieprocessen te leiden. Eveneens dit jaar wil men op het terrein van de middelbare technische school aanvangen met de bouw van een speciale „proeffabriek”, twee laboratoria, alsmede een nieuwe schoolvleugel met twaalf theorieklassen. Ondanks alle bezuini gingen is hiervoor een urgentieverklaring door het ministerie van Onder wijs afgegeven. Teneinde tijdens de bouwperiode toch te beschikken over experimenteerruimten zal men zelf in de school laboratoria inrichten en denkt men gebruik te maken van de faciliteiten van de Papiervakschool in Velsen-Noord. Met de nieuwbouw en de inrichting van de nieuwe af deling is een bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid. CPN-raadslid Dudink: I 1 I I I (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onze*' verslaggevers) de in (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslagggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) 'A'-s 1™ (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring gehecht aan de stichting van een jeugdhuis in Heemskerk aan Duin wijzigt zich de laatste tijd vrij en de Oudendijk. Het karakter van het gebied Heemskerk aan Duin wijzigt zich de laatste tojd rij snel. B. en W. hebben de indïuk, dat het nieuwe jeugdhuis bij kan dragen en een inzet kan zijn voor het uitbouwen van de •igen leefgemeenschap in dit gebied. HEEMSKERK. Wethouder mr. dr. H. G. van Beek zal, mede naar aan- ding van hetgeen er tijdens de laatste raads vergadering over het zogenoemde stofrap port van Hoogovens is gezegd, binnenkort een onderhoud hebben met de Zaanse Commissie over dit rapport. Deze opleiding in proces-techniek is voor de mts een aanzienlijke uitbreiding van het totale leerstofpakket. Op het ogen blik heeft de school drie afdelingen, name lijk bouwkunde, elektrotechniek en werk tuigbouwkunde. Evenals de bestaande zal ook de nieuwe opleiding vier jaren duren drie jaar theorie en twaalf maanden praktijk en zal beschouwd kunnen wor den als eind-onderwijs. De directeur van de IJmond-MTS, de heer A. P. Rutten. wil door middel van dit onderwijs technici opleiden, die zeer ter- zakekundig zijn op het gebied van natuur kundige en chemische industrieprocessen. „Het is nu zo dat veel technici alleen maar weten hoe zij een knopje moeten indruk ken. Men heeft dikwijls geen flauw benul dit altijd nog meer is dan wanneer een beroep wordt gedaan op de Brusselse pot. Van de zijde der Nederlandse groothan del is in de laatste jaren herhaaldelijk gewezen op het potentiële gevaar van marktverstoringen in de EEG bij maatre gelen met teveel ontvluchtingsmazen. Er zit gewoon geen uniformiteit in. In structuurmaatregelen en vangstbepa- lingen ziet de groothandel in vis geen enkel nut als niet in de eerste plaats gezorgd wordt voor valorisatie van het aangevoerde produkt. Meestal na enige maanden, wanneer zich geen klachten meer voordoen, worden de oude, soms in zeer slechte staat verkerende antennes verwijderd. Als dat eenmaal gebeurd is, blijkt dikwijls pas dat het beeld door mid del van het nieuwe systeem veel beter geworden is, omdat de oude obsta kels de nieuwe antennes vaak hadden beïnvloed”. Er wordt met de be woners vooraf overlegd of zij hun oude antenne willen terughebben. De meeste antennes blijken echter rijp voor de sloop. HEEMSKERK. Een 25-jarige inwoner van Heemskerk werd op de Communicatie- weg door de dichte mist misleid en kwam met zijn personenauto in de sloot terecht. De Heemskerker werd niet gewond en de schade bleef beperkt. Door welke oorzaak een automobilist op de Euratoomsingel een lichtmast met dub bele armatuur ramde en omver reed, zal voorlopig wel een raadsel blijven De be stuurder reed namelijk door zonder zijn identiteit bekend te maken. In Uitgeest was de mist ook oorzaak van een verkeersongeval. Er ontstond slechts lichte materiële schade. Moeilijkheden deden zich niet in Cas- tricum voor. De eerste fase van de aanleg van de verbindingsweg tussen De Baandert en de Jan van Kuikweg wordt thans uitgevoerd door het leggen van een riool. Maandag draaiden maar even driedui zend kisten vis in IJmuiden door. Koste lijke schol en gul, die gemakkelijk had kunnen worden opgenomen als men zich overal maar gehouden had aan de vastge stelde regels. Deze tegenslag, bij die welke werd on dervonden als gevolg van de langdurige staking in Engeland, waardoor circa 250 ton vis uit IJmuiden daar niet kon wor den gelost, hebben hier wel een meer dan geprikkelde stemming veroorzaakt. VELSEN. Op het Gijzenveldplant- soen, nabij de Lange Nieuwstraat werd dinsdagmiddag omstreeks half twee een achtjarige jongen aangereden door een personenauto. De jongen, die bang was dat hij te laat op school zou komen, liep van uit de Lange Nieuwstraat haastig tussen geparkeerde auto’s de weg op om over te steken. Hij liep tegen een voorbijrijdende auto en werd tegen de grond gesmakt. De Ongevallendienst heeft hem naar het Zee weg Ziekenhuis vervoerd. van de weg in De Die, dan „Zevenhoeven” geheten, eveneens met een dergelijke ge leider op de Baandert aansluiting geeft. Aan het einde van de Jan van Kuikweg is men nu bezig het diepriool aan te slui ten. Zoals bekend komt in de nieuwe Jan van Kuikweg een 12 meter brede brug over de Neksloot, die wordt verlegd en verbreed. Het bestaande, oude bruggertje (in de volksmond, het bruggetje van Dijk man geheten) wordt vervangen door een moderne, houten voetbrug. De Neksloot zal tevens van een nieuwe beschoeiing Baandert aangesloten, terwijl het vervolg worden voorzien. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Deze week is met de doortrekking van de Jan van Kuikweg naar de Baandert begonnen. Over drie a vier maanden kan de aansluiting tot stand worden gebracht, waarna het lokale ver keer, komende uit de richting van de G. van Assendelftstraat gemakkelijker én sneller de nieuwe wijk De Die zal kunnen bereiken. De 12 meter brede asfaltweg wordt door middel van een verkeersgeleider op de De heer Rutten vertelde verder dat de proeffabriek die op het terrein van de school gebouwd gaat worden, een opper vlakte krijgt van twintig bij veertien me ter en elf meter hoog wordt. In dit gebouw worden op kleine schaal processen nage bootst. Men denkt bijvoorbeeld aan de fabricage van kunstmest, zeep, alsmede aan het proces van destilleren. De twee laboratoria worden ingericht voor onder zoekingen enerzijds op chemisch gebied en anderzijds op natuurkundig terrein. De gezamenlijke oppervlakte zal ruim drie honderd vierkante meters zijn. (Van onze sportredactie) ZAANDAM. Ex-EDO-trainer Siem Kistemaker heeft gisteravond zijn con tract met het in de derde klasse furore makende ZFC voor drie jaar verlengd. IJMUIDEN. De zeevisgroothandel IJmuiden voelt zich genomen voor ruim een half miljoen gulden, alleen maar omdat hij zich gehouden heeft aan het EEG-boekje. In de laatste weken zijn op de verschil lende zeevismarkten in Nederland tiendui zenden kisten koolvis, schol en gul door gedraaid. Een gevolg van concurrentiever valsing, zeggen de benadeelde groothande laren. De vis is doorgedraaid, omdat de mini mumprijs _niet kon worden gehaald. De producentenorganisaties in Nederland hebben zich bij het zo genoemde Fonds van Brussel aangesloten en krijgen der halve uit dit fonds eenderde vergoed bij doordraai; tweederde komt voor eigen re kening. In West-Duitsland en Frankrijk heeft men zich in totaliteit niet aangesloten bij het fonds en kon men onder de door Brussel vastgestelde minimumprijzen ver kopen. Bij de zeer grote aanvoeren was dit wel het voordeligste. De Nederlandse markt werd hierdoor in hoge mate ver stoord. De producenten in Duitsland en Frank rijk gaan uit van de gedachte, dat indien men z’n vis maar verkoopt voor tweeder de van het minimum, zoals vastgesteld door Brussel, plus een kleine winstmarge, hoe het proces in werkelijkheid verloopt. Door op dit proces het accent te leggen, krijgt men als het ware een hoogwaar dige bedieningsvakman, die van wanten weet, een juist inzicht heeft en daardoor ondermeer in staat is verontreinigingen van het milieu dikwijls ontstaan door onjuiste handelingen te voorkomen of tegen te gaan. Vandaar dat dit onderwijs een bijzonder milieu-hygiënisch aspect heeft. Bovendien besteden wij veel aan dacht aan de meet- en regeltechniek, het geen alleen maar gunstig genoemd mag worden in verband met de steeds verder gaande uitbreidingen van de meetnetten die milieuverontreinigingen vastleggen. Ik kan U vertellen dat Fluor Nederland N.V. uit Haarlem, een firma die zich on dermeer bezig houdt met het ontwerpen van industrieën op bestelling, bijzonder veel interesse heeft voor technici die op onze afdeling zullen gaan afstuderen. Maar toch willen wij niet lonken naar één be drijf. Integendeel, wij willen vakmensen opleiden op een zo breed mogelijk basis, zonder gebondenheid aan welke industrie dan ook”. Op de nieuwe afdeling zal in het eerste stadium onderwijs gegeven kunnen worden aan 48 leerlingen. Later denkt men dit aantal uit te breiden, ook omdat men er op de IJmond-MTS vanuit gaat dat elke geschikte leerling aangenomen dient te worden. Het speciale leernlan is ontworpen door een commissie van de Vereniging voor Middelbare Technische Scholen in Neder land. waarbij men uitgegaan is van de ervaringen die men in Hilversum en Roer mond met dit soort onderwijs heeft opge daan. BEVERWIJK. De discussies rond gratieverlening aan en de vrijlating van de drie in Breda gedetineerde oorlogs misdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fiinten zijn voor het C.P.N.-raadslid N. Dudink de aanleiding geweest om zich met een aantal vragen over de uitwisse ling met Neuwied tot het college van burgemeester en wethouders te richten. De heer Dudink begint met te stellen, dat de tweede wereldoorlog ook in Bever wijk diepe sporen heeft achtergelaten. „Vele plaatsgenoten zijn omgekomen of hebben nog te lijden van de gevolgen van de nazi-bezetting” aldus het raadslid voor de C.P.N. Zijn eerste vraag is of het college van mening is, dat de discussies rond de drie van Breda het nodig maken de uitwisse ling met Neuwied opnieuw te bezien. „Is uw college van mening, dat het niet verantwoord is tegenover de slachtoffers van de nazi-bezetting dat de gemeente raad van Beverwijk de bezoeken aan Neuwied nog langer voortzet?”, zo vraagt de heer Dudink verder. Hij vervolgt met „Doet de ontvangst, die de oorlogsmisdadigers bij hun onver hoopte vrijlating in Duitsland te wachten staat en de grote geldbedragen die hun dan zullen worden uitgekeerd en waarte gen uit Duitsland en speciaal uit Neuwied geen protesten zijn gehoord, niet de vraag wettigen de uitwisseling met Neuwied te beëindigen?” uiuiueii, iur x"aiiöja Tenslotte stelt hij het college de vraag, buttel;^Pullborough, of B. en W. bereid zijn de „partnerschaft” op te zeggen en de gelden besteed aan de reizen, door de bevolking als „snoepreis jes” gekarakteriseerd, voor nuttiger zaken te gebruiken. Zoals op vele andere plaatsen in de gemeente Veisen, zijn ook de huizen blokken in de Lange Nieuwstraat, die behoren tot de Woningstichting Vel sen. enige tijd geleden voorzien van een gemeenschappelijk antenne- systeem. Op de foto zijn werklieden bezig de oude anennes, die tezamen een woud van stalen buizen vormden, te verwijderen. De heer R. Wetter, directeur van de Woningstichting Velsen, zei er over: „De oude anten nes laten wij altijd nog geruime tijd na de plaatsing van het gemeen schappelijk systeem intact. Er doen zich in het begin namelijk wel eens kinderziektes voor en dan kunnen de bewoners in noodgevallen nog ge bruik maken van hun oude antenne. HEEMSKERK. Bij het Heemskerkse gemeentebestuur komen de laatste tijd tamelijk veelvuldig klachten binnen over loslopende honden, vooral in het polder en tuinbouwgebied, waar zij schade toe brengen aan de gewassen en het andere dieren moeilijk maken. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat het volgens de politieverordening ver boden is honden los te laten lopen. De fondsen van Brussel worden aller eerst gefinancierd door de nationale re geringen van de lidstaten en dus indirect ook door de belastingbetalers in Neder land. In IJmuiden voorziet men, dat wanneer niet op korte termijn ingegrepen wordt door ons ministerie van Landbouw en Visserij, het Nederlandse visserijbedrijf hetzelfde lot tegemoet gaat als onze fruit teelt heeft ondergaan. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaanstroom, Felixtowe; Amstelstroom, Hull; Alberta, Ant werpen; Rijnstroom, Shoreham; Petrotank, Da genham; Longhope, Rotterdam: Thuntank 3, Ko penhagen; Wollin, Emden; Genie. Baltimore; Edelgard, Rotterdam; Gratia, Mo-I-Rana, IJmui den: Kormoran, Bremen; Titan Service, Noord zee, IJmuiden; Westondyke, Huil; Eemsmond, Boston; Nordkyn. Flixborough: Solent. Gunness, Zaandam; Graveland, Hamburg; Tor Anglia, Gothenburg; Otello, Husum: Greta Gunda, Zee- brugge; Hackney, Londen: Hermann Russ. Bre men; Susan Constant, Thames; British Tenacity, Drammen; Oriole. Dagenham. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Dania, Go thenburg, IJmuiden; Dintelborg, Sharpness, IJ muiden; Tor Parisja, Kopenhagen; Alca, Bruns- buttel; Pullborough, Kingsnorth; Jobst Olden- dorff, Bilbao. IJmuiden; Novel. Perth IJmuiden: Gdynia 2, Solvesborg; Similarity, Great Yar mouth; Lublin, Hamburg; Amstelstroom, Hull: Antonie Jr„ Rotterdam. IJmuiden: Konstantin Savelyen, Le Treport, Velsen; Zuiderzee. Lon den; Wodan, Orion; Spaarnestroom, Rotterdam: Scheldeborg, Delfzijl. Beverwijk; Pergo. Midd lesborough. IJmuiden; Gullhav, Leith; Honds- bosch, Rochester Zaandam; Rolf Behrmann, Londen: Korean, Antwerpen; Pleyone, Gent; Zaanstroom, Felixtowe; Noordsee, Newcastle. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Smit Lloyd 41. Cont. Plat, IJmuiden: Schieborg, Fra- neker; Diogenes, Antwerpen; Meteoor, Bremer haven: Oder, Rotterdam; M. I. Transporter, Rou- aan; Eden Fisher, Isle of Wight: Lindisfarne, Antwerpen: Dreestrom, Colchester. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Eems mond, Vlaardingen: Mercurius, Willemstad; Christine. Duinkerken; Sir Archibald Page. Ips wich; Sakumo Lagoon. Hamburg; Pericles, Ham burg; Palamedes, Puerto Barrios; British Vision, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). De IJmond-mts in Santpoort.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5