Ir. Schoenmaker was jubilaris Stereodenken met ruimteschaakspel NIEUWE SPELVORM Discussies over onderwijs op kaderweekend NKV FAILLISSEMENTEN Wandelen in IJmuiden Mexico bij DES milieu School en Mammoetkraan voor ertskade FANCY FAIR MET ATTRACTIES IN ZEEWIJKSCHOOL MIKE JANGA ONTWIERP Springen op trampoline Zilveren feest Nieuwe expositie van bestuurslid bij Felison Hoogovens op Beeckestijn Schepen tot 100.000 ton zijn welkom -c 7 VELSEN TOT MitH i 'ft i I I I MM» WOENSDAG 1 MAART 1972 - ft® urgente - stencil- schrijver van ongeveer 2.200. Met dit apparaat zal het onder wijzend personeel in het kader van de onderwijsvernieuwing in staat worden gesteld noodzakelijk, doch bijzonder moeilijk te verkrij gen les- en leermateriaal zelf te vervaardigen. 1 „DE EERSTE REACTIE van de meeste mensen is altijd.: wat ont zettend moeilijk. Maar dat is het helemaal niet, ik heb zelfs op het Hoogoventoernooi kleine kinderen leren ruimteschaken”. Trots zit Mike Janga, bouwkundig tekenaar van beroep, achter zijn schepping: het ruimteschaakspel. Ook wij grijpen vertwijfeld naar ons hoofd: vijf glazen platen boven elkaar, daarop de schaakstukken. Stereo, driedimensionaal. De werkgroep „Ontspannings- evenementen” van de Zeewijk- school aan de Orionweg in IJmui den, welke destijds werd opgericht met de bedoeling de ouders meer bij het schoolwerk te betrekken, heeft na een langdurige voorbe reiding voor zaterdag 4 maart in het schoolgebouw een gezellige fancy fair georganiseerd. De op brengst hiervan is bestemd voor het aanschaffen van onderwijsbenodigdheden, waaron der een elektronische 1 1111 3 lift ft Mm t f ift I (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het jaarlijkse kader weekend van de districten Amsterdam IJmond en Alkmaar van het Nederlands Katholiek Vakverbond wordt dit keer ge houden op vrijdagavond 10 en zaterdag 11 maart in „Kennemerduin” aan de Verleng de Voorstraat in Wijk aan Zee. Tijdens (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De rechtbank in Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: De naamloze vennootschap Donze Van Leeuwen schildersbedrijf in Zaandam, Ho- gendijk 134, rechter-commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller, curator: mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur in Wor- merveer, Zaanweg 66. André Neefs, wonende in Zandvoort, Stationsplein 17, aldaar handelende onder de naam „Caramella”, rechter-commissa ris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller, cura tor: mr. L. J. M. Bos, advocaat en procu reur in Haarlem. Ged. Oude Gracht 92. Cornells Herman Koning, wonende in Haarlem, Kleverlaan 179, rechter-commis saris: mr. A. J P. de Haseth Möller, cura tor: mr. H. J. F. Reeringh, advocaat en procureur in Haarlem, Nieuwe Gracht 60. Cornells Bakker, wonende in Zaandam, Perim 121, gehandeld hebbende onder de naam „Uitleenbureau De Schakel” in Zaan- Velsen-Noord. Op het terrein van de Java Deurenfabriek in Velsen-Noord zijn een aantal dekzeilen ontvreemd. OVERLEDEN: H. M. Mayen, 58 j., echtgenote v. J. Jan sen, Zwaanstraat 1, IJmuiden; J. van der Wal, 71 j., echtgenoot v. C. Metz, Platanen straat 7, IJmuiden; G. Helder, 78 j., Da Costastraat 69, Amsterdam; A. Brandwijk, 74 j., echtgenoot v. M. van den Braber, Willebrordstraat 22, IJmuiden; G. Mooij, 76 j„ weduwe v. K. Ligthart, Keizer Wil- helmstraat 1, IJmuiden; H. Knijnsberg, 85 j., weduwe v. L. P. van der Waal, Schag- chelstraat 17 rd., Haarlem. t congres 23 en 24 Door de groep turnen van de Cultu rele Sportbond IJmuiden zijn voor don derdag 2 maart in de „Orionzaal” aan de Orionweg in IJmuiden (tegenover de Bellatrixstraat) onderlinge trampoline- wedstrijden uitgeschreven. Sinds no vember 1970 beschikt men hier immers voor deze sport over een eigen groep. Vanzelfsprekend zullen de organisa toren ook anderen dan Zee- en Duin- wijkbewoners gaarne op deze fancy fair begroeten. De openingstijden zijn van 10 tot 16 uur, terwijl het schoolgebouw is gelegen achter de 12-hoog flat aan de Orionweg. resse evenmin. De heer Justman Jacob overhandigde vervolgens de gouden zee ster met robijn, het jubileumbord en de gratificatie. De heer W. Bunte, secretaris van de Ondernemingsraad, vond 29 febru ari typisch een dag om het jubileum van een lid van de raad van bestuur te vieren: „Het is schrikkeljaar en die dag is dan toch over. Een lofwaardig voorbeeld”. Hij hoopte dat de fundamentele bijdra gen die de heer Schoenmaker in het werkoverleg heeft geleverd een blijvende voedingsbodem zullen zijn. Met het „excuus” dat ook hij wat geschenken had meegebracht, overhandig de de heer Bunte een mandje diversifica tie; symbolische cadeaus van de deelne mingen. Voor mevrouw een vaas met bloemen. Na een dankwoord van de heer Schoenmaker werden de honderden aan wezigen in de gelegenheid gesteld om de jubilaris en diens echtgenote te feliciteren. Eerder op de dag was de heer Schoen maker in een besloten bijeenkomst door Mekog gehuldigd. Ook hier had het infor mele karakter de overhand. Als cadeaus ontving de jubilaris een schaalmodel van een turbogenerator en een uit hout vervaardigde verkleinde uitgave van De Zaaier. dam, Langestraat 22, rechter-commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller, curator: mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procu reur in Wormerveer, Zaanweg 66. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement: B. van de Oudewetering, wo nende in Heemstede, Industrieweg 12-14, uitgesproken op 9 juni 1970, curator mr. J. H. Dantuma te Haarlem. Aan deze wedstrijden wordt deelge nomen door ongeveer vijfentwintig le den die, afhankelijk van leeftijd, ge slacht en prestatie zullen uitkomen in groepen voor meisjes, jongens en oudere meisjes. Voor het vaststellen van de uitslag gelden de officiële reglementen, dus onder meer met een jury en een wedstrijdleider. Deze jury is samenge steld uit de beste trampolinespringers en -springsters van Nederland. Een der grote attracties van deze avond bestaat ongetwijfeld uit een demonstratie door enkele kampioenen, oud-kampioenen en finalisten van diverse kampioenschap pen. Wedstrijden en demonstraties begin nen om 19 uur en zullen omstreeks 22 uur worden beëindigd. De Indische vereniging voor Kenne- merland „Door Eendracht Sterk” heeft voor zaterdag 4 maart in het cultureel centrum „De Schouw” in Velsen-Noord een Mexicaanse avond georganiseerd, waarvoor de dansmuziek wordt ver zorgd door „De Evergreens”. Het ligt in de bedoeling dat de feestgangers zo veel mogelijk Mexicaanse accenten bij hun kleding zullen aanbrengen. Ook kan men deze avond zowel bingo als het kienspel beoefenen, terwijl bovendien de Indische hapjes weer verkrijgbaar worden gesteld. Vrijdagavond om acht uur wordt ge start met een inleiding door de heer M. R. A. Luijpen over een aantal onderwijspro blemen. Tot ongeveer tien uur kunnen aan de inleider informatieve vragen wor den gesteld. Aan de hand van een aantal richtvra- gen over enkele thema’s worden op zater dag van ’s morgens 9 tot ’s middags 3 uur groepsdiscussies gehouden onder leiding van gespreksleiders en enkele deskundigen als begeleiders. Met een wethouder van onderwijs en een onderwijsdeskundige zal onder meer var. gedachten worden gewisseld over het plaatselijke en regionale onderwijsbeleid. Over de bestuurlijke kant van de school en de verhouding ouders-school wordt gesproken met het hoofd van een school en een voorzitter van een schoolbestuur. De inhoudelijke kant van het onderwijs en onder andere de vraag welke invloed ouders en kinderen hebben op de school keuze na het basisonderwijs worden be handeld met het hoofd van een school en een student aan een pedagogische acade mie. Omstreeks drie uur zullen de rappro- teurs van de discussiegroepen de conclu sies van deze groepen uitbrengen. De heer Luijpen maakt hiervan een samenvatting als uitgangspunt voor nadere nog te reali seren gesprekken. Het weekend is bedoeld als start voor meer acties en gesprekken over het on derwijs, zowel plaatselijk als regionaal. BEVALLEN: D. J. van de PloegVermeer, z., Keet- berglaan 178, IJmuiden; H. T. PlugBak ker, z., Zwarte Mierenvlak 56, IJmuiden; H. J. BouwmeesterStaphorst, d., IJmui- derstraatweg 128, IJmuiden; J. H. Schoone Van Baekel, d., Brederoodseweg 33, Santpoort; J. de VriesWezeman, z., IJs- selstraat 85, IJmuiden; M. van Gelder Balk, z., Gurvenlaan 10, IJmuiden; M. J. J. H. RobbensLoots, d., Dolfijnstraat 302, IJmuiden; C. StamMathijssen, d., Pres. Krugerstraait 48, IJmuiden. De heer Schoenmaker kwam in dienst bij NV Mekog, waar hij in 1958 bedrijfs leider werd. Op 7 december 1961 bij de oprichting van de NV Verenigde Kunst- mestfabrieken Mekog-Albatros, werd de heer Schoenmaker lid van de directie van deze vennootschap. Met ingang van 1964 werd hij benoemd tot lid van de directie (thans raad van bestuur) van Hoogovens. Zijn verantwoor delijkheid strekt zich uit over de sectoren personeelsaangelegenheden, organisatie en managementplanning, alsmede diversifica tie. Het personeeldossier van de jubilaris bleek voor drs. P. J. Justman Jacob, voorzitter van de raad van bestuur, wei nig aanknopingspunten te bieden. Ook aan het verzoek van de heer Schoenmaker om de viering informeel te houden en be scheiden te vieren wilde de heer Justman Jacob niet voorbijgaan. Een compromis sluiten tussen de wensen ging hem toch goed af. Hij liet in kort bestek de carrière van de zeer snel afgestudeerde chemisch ingenieur passeren. Eigenschappen als ijverig, rusteloos en bescheiden wilde spre ker toch niet verzuimen te vermelden. De ruime sociale en maatschappelijke inte- dit weekend wordt gesproken en van gedachten gewisseld over het onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij Hoogovens werd dinsdagmiddag in het directierestaurant een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig dienstver band van ir. W. H. Schoenmaker uit IJmuiden, lid van de raad van bestuur. De organiserende werkgroep acht dit voor de Zee- en Duin wijkbewoners een unieke gelegenheid eens te komen ken nismaken met de school en daarbij te ervaren wat hier, dank zij de gezamen lijke inspanning van leerlingen, onder wijskrachten en ouders, ook op het recreatieve vlak kan worden bereikt. Doel van de groep is enerzijds het milieuonderwijs te stimuleren door bijvoorbeeld projectonderwijs, ander zijds daadwerkelijk aktie te voeren tegen milieuverpesting in eigen omge ving, zoals bijvoorbeeld de aanleg van een nu noodzakelijke” weg ten koste van een stuk natuur, terwijl (zegt de groep) voorspeld kan worden dat een dergelijke weg over enkele jaren niet meer geschikt is voor het beoogde doel. De eerste aktiviteit van de groep, betreft het ruchtbaar maken van al deze zaken op de scholen, het activeren ook van de scholieren. Met gezamenlij ke inspanning wil men dan ook naar oplossingen zoeken van problemen Op de genoemde scholen zal een krantje worden uitgegeven in verband met een milieudag omstreeks Pasen. Dan zullen sprekers worden uitgenodigd, en staan films, discussies en zelfwerkzaamheid op het programma Een programma dat overigens voor alle scholen ver schillend zijn. De eerstvolgende bijeenkomst is 3 maart jm 8 uur in het Christelijk Lyceum op de Emmakade, Contacta dres voor de milieugeïnteresseerde: D. de Kraker, Dickmanstraat 20. Haarlem (post Overveen), tel. 241035. IJMUIDEN. Aan buitenkade II van Hoogovens meerde een grote dekschuit met onderdelen voor de derde mammoet- loskraan, bestemd voor ertsloskade III. Deze kade vormt met zijn 325 meter de verlenging van buitenkade 2 en is speciaal bestemd voor de aanvoer van ijzererts met grote schepen tot 100.000 ton. Achtereenvolgens werd het portaal (126 ton) en het machinehuis (151 ton) met uiterste precisie door de „Amsterdam” de grootste drijvende bok van de firma Goedkoop, aan wal gehesen. Het portaal kon meteen op poten worden gezet. Wan neer alle montagedelen zijn gearriveerd kan de ertsloskraan worden opgebouwd. Hij zal een totale hoogte van 52 meter krijgen, een personenlift en zal met één hap circa 25 ton erts uit de ruimen kunnen tillen. De uitbreiding van de los capaciteit heeft als gevolg dat thans twee grote zeeschepen van 106.000 ton gelijktij dig kunnen worden gelost. Het portaal van de mammoetkraan wordt met behulp van een drijvende bok op de wielstellen geplaatst. Door de Noordhollandse Wandel- sportbond zal zondag 5 maart het nieu we seizoen worden geopend met een propaganda-wandeltocht, met als af standen tien en twintig kilometer. Mee lopen is mogelijk voor de jeugd van acht tot en met vijftien jaar en voor ouderen. Men start hiervoor tussen tien uur en half een bij de speeltuin „In veilige haven” aan de Heerenduinweg in IJmuiden-Oost. Behalve aan de startplaats kan hiervoor worden inge schreven bij de heren H. C. Smit, Lan ge Nieuwstraat 408, telefoon 13024 en W. Huïjer, Sparrenstraat 29. Voorts worden zaterdag 22 april door de Nederlandse Sportfederatie natio nale trim-wandeltochten gehouden, waarvoor bij de heer H. C. Smit reeds nu alle inlichtingen verkrijgbaar zijn. Deze fancy fair omvat weer de ge bruikelijke attracties, waarmee voor de deelnemers diverse aantrekkelijke'rarijs- jes beschikbaar worden gesteld. Ver der heeft men voor de rommelmarkt vele curiosa aangeschaft, terwijl boven dien de mogelijkheid zal worden open gesteld de resultaten aan te kopen van de handvaardigheidslessen van de leer lingen. „De spelregels zijn in 1870 uitgevon den door dr. Ferdinand Maack”, legt Mike uit. „In Duitsland heeft het korte tijd gefloreerd, toen raakte het in on bruik. Ik had er iets over gelezen en ben toen naar een praktische realisering gaan zoeken. Met moeite vond ik enige documentatie en tenslotte heb ik drie boekjes van Maack uitgetrokken in een folder. Van de verschillende systemen koos ik dit.” Jules Dekker, modelbouwer in zijn vrije tijd ontwierp dit model waar iedereen mee kan spelen. „In andere landen bestaan nog enkele systemen, maar die zijn veel onspeelbaarder. Mijn spel is doorzichtig, compact en handig met de verschuifbare glasplaten.” „Ben je een „schaakgek”? „Welnee, ik speel wel schaak, maar ik doe dit gewoon als curiositeit.” Ruimteschaak is gebaseerd op het ruimtelijke principe van hoogte en diep te naast het platte vlak, meer richtingen dus. De stukken zijn vrijwel dezelfde: er ontbreken drie pionnen van beide kleu ren, de „eenhoorn” vult de extra rich ting, ontstaan door de derde dimensie op, en de zaak staat wat anders gerang schikt. De loop van de stukken is ook bijna identiek aan die van gewoon schaak: alleen kun je nu ook naar bo ven en beneden in alle combinaties op het basispatroon. Je krijgt meer uitwijk eri aanvalsmogelijkheden, en ook heel andere problemen. Niet speciaal een spel voor wiskun dige bollebozen vindt Mike, niet meer althans dan andere denkspelen. Een „ge wone” schaker heeft alleen voor dat hij de regels al kent. Mike ziet er echt wel een wedstrijdsport in. „Het verschil met gewoon schaken is al dat het daar op concentratie- en combinatievermogen gaat, hier in eerste instantie om het ruimtelijk voorstellingsvermogen. Het is een nieuw spel, zonder de dikke boe ken over openingen en eindspelen.” Het heeft in de praktijk al enige waardering gekregen. Op het Hoogoven- VELSEN. Bij Felison op Beeckestijn opent vrijdagavond half negen de publi- cist-criticus Laurens Vancrevel een nieu we expositie. Tot en met 27 maart zijn dan dagelijks van 14 tot 17 uur lino leumsneden en pentekeningen, vervaar digd door Geert van Mulken te bezichti gen. De 25-jarige in Den Haag geboren Geert van Mulken heeft eerder geëxposeeerd onder andere in Den Haag, Scheveningen en Leeuwarden. Hij woont en werkt in Leeuwarden. Bij vonnis van de rechtbank is opge heven wegens gebrek aan baten het fail lissement van: Michiel Marchand, wonen de in Haarlem. Kromme Elleboogsteeg 2-6, en Hermanus Gerardus Lutgerink, wonen de te Alkmaar, Rozenstraat 23, vennoten van de v.o.f. Technisch Bureau Thermecon in Haarlem, Kromme Elleboogsteeg 2-6, uitgesproken op 7 oktober 1969, curatrice mevrouw mr. J. M. Oberman-Moll van Charante in Haarlem. Het faillissement t.n.v. v.o.f. Technisch Bureau Thermecon zal door uitkering aan de crediteuren worden beëindigd. Mevrouw Schoenmaker speldt haar echtgenoot het gouden ere-insigne op; rechts de heer Justman Jacob. toernooi waar Mike demonstreerde en speelde met twee meesters, op het Men- delcollege waar iedereen enthousiast was, in de Toneelschuur waar Mike les sen gaf, die moesten stoppen door ge brek aan belangstelling. „Er wordt over schaaklessen op school gesproken, het lijkt me goed om ruimteschaak te ge bruiken om bijvoorbeeld oudere kinde ren ruimtelijk inzicht bij te brengen. Er zijn nu drie modellen en er is octrooi op. Handel zit er nog nauwelijks in, er is nog geen markt en de kosten zijn nog te hoog. Mike: „Je zou het spel ook best zuiver decoratief kunnen ge bruiken.” Hij heeft nog meer plannen met schaakborden. Zo komt er van de zomer een proef op de Dreef met een door hem en Willibrord Groen ontworpen demon tabele betonnen schaaktafel met zithoe ken. „Je kunt er het straatleven mee stimuleren, het gebruiken voor een praatje, voor spellen, als speakerscor- ner.” Tijdverdrijf, zo noemt Mike al zijn ideeën. Hij bekent dat hij er soms zo veel heeft dat hij geen tijd meer heeft voor andere dingen. Zijn adres voor de geïnteresseerden: Pres. Steynstraat 15, Haarlem, tel. 265378. j -A' van een de aktie- Naar aanleiding van het „School en milieu” op 22, december van het vorig jaar in IJmui den hebben afgevaardigden aantal Haarlemse scholen werkgroep „Mammoet en Milieu” opge richt. Deze scholen zijn: Eerste Chris telijke Lyceum, Theresia Mavo, Stede lijk Gymnasium, Sancta Maria, Rijks Pedagogische Akademie, Lorentz ly ceum, Mendel College, Marnix van St. Aldegonde, Spaarne Scholengemeen schap, Triniteitslyceum. .r -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7