Herman heeft kippevel Geprolongeerd Improvisatie Caligula I k. BLAZERS PANTALONS Tsjechische FILMS IN HAARLEM Oude muziek Pinter Trio Zangersavond Kamadjojo Micro Kamermuziek Heebie Jeebie Mr. J. L. Heldring weg bij NRC- Handelsblad dirigent voor NPO Leerlingen uitvoering KNTV in „Merry Minstrels uit Beverwijk op de televisie Expositie Op hoop Morriën Passion Bloesem HERENMODE 13 VRIJDAG 3 MAART 1972 S Dinosaurussen Tristana 36,50 LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 123 48 MODEPRUIKJES vanaf 59,— vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Dameskapsalon N O O Y Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15 0 20 Bloedbruiden Herhalingen Eenogige sheriff Vreemd liefdesspel IW A 1 HANS RICHTER-HAASER Herman van Veen. Saunders ADVERTENTIE AMSTERDAM. Met ingang Carré tot en met 19 maart Seth Gaaikema. Met de aanvaarding van zijn nieuwe Truce andere dacteur werd. AD VERTENTIE UIT V unie 9 9 wijzer Herman van Veen en zijn onafscheidelijke viool. kleuren zwart en donkerbruin dubbele rij knopen Over deze stukken zullen de regisseurs, respectievelijk Peter Oosthoek en Jacques Comman deur, zaterdagmiddag 4 maart om half vijf in de Haarlemse schouwburg komen vertellen. de hand die ik geef geef ik aan een ander en de tranen die ik laat huil ik om een ander de zin die ik heb heb ik in een ander en de liefde die ik voel is voor een ander alleen mijn kippevel is van mijzelf. vorm en de beweging in het stuk zijn daarom simpel ge houden. De voorstelling in de schuur begint om half negen. Plaats- bespreken in de SBK-galerie, Ged. Oude Gracht 121, dagelijks tussen 13 en 17 uur of ’s avonds aan de zaal, telefoon 320938. Studenten improviseren Caligula. volgende vrijdag van gericht met ouwen”. BIJ „JEUGD EN MUZIEK” in de Sanderzaal is zaterdagavond om kwart over acht een kamer- concert te beluisteren, te geven door ensembles van jonge men sen en solisten. Ingang, Klein Heiligland 47. met uitlopende pijp diverse kleuren vanaf 'W' Gratis naar wens gekapt. (Van een onzer verslaggevers) HET ENSEMBLE Syntagma Musicum van Kees Otten, dat muziek brengt op zeldzame ou de instrumenten geeft maandag 5 maart in het gemeentehuis van Bloemendaal een concert. Het programma bestaat uit lie deren en instrumentale stukken van grote Nederlandse compo nisten uit de 15e eeuw, die door Petrucci in Venetië werden uit gegeven in 1501. Ockeghem, Ghiselin, de la Rue, Compere, Isaac, Obrecht en uiteraard Josquin des Prez zijn een paar namen. Van de laatste staan enige liederen op het program ma, die gezongen zullen worden door de alt Will Kippersluys en de tenor Marius van Altena. Het ensemble bestaat verder uit Anneke Pols, Leo Meilink en Kees Otten. Zij bespelen onder andere de kromhoorn, vedel, bornhardt, gemshoorn, dulcian, zink en de worstfagot. stuurde iets anders doen ver moeden: Herman, zegt het kind en ik loop door Herman, zegt de vrouw en ik voel me oud Herman, zegt de wind en ik krijg het koud, alles wat ik zeg zeg ik aan een ander en alles wat ik geef geef ik aan een ander alles wat ik heb is alleen een naam en die heb ik van een ander Cen- week twee „Bloesem seringen brengt herinnerin- HET OUDE THEMA van maagden die geofferd moeten worden aan de draak komt voor in de film „De bloedbruiden”. Door atoomproeven zijn op een eilandje in de Stille Oceaan allerlei mutaties onder de dieren ontstaan, die een bedreiging vormen voor de inlanders. Bomen krijgen vang armen en worden vleeseters, een kakkerlak wordt een wild dier en een vlinder grijpt ook al wat-ie krijgen kan. De dappere Amerikaan van het Vredeskorps zal de boel opknappen. Dat lukt. En de bloedbrui den leefden nog lang en gelukkig. In Frans Hals. IN DE EXPOSITIEKELDER van het Bloemendaalse ge meentehuis wordt van 4 tot en met 18 maart een tentoonstel- ing gehouden van de Haarlem se schilderes Margarethe van der Colk-Verheus en van wij ten Theo Groeneveld. DE TONEELVERENIGING Vondel speelt op dinsdag 7 maart in de Lingezaal in Haar lem Noord het beroemdste stuk van Herman Heijermans „Op hoop van zegen”. DE KON. BOND van Chr. Zang- en Oratoriumverenigin- gen Ring Aalsmeer, hoopt op dinsdagavond 7 maart a.s., een zangersavond te houden in de Nieuwe Kerk aan de Kanaal straat te IJmuiden, aanvang kwart voor 8. Hieraan zullen 8 koren resp. uit Vijfhuizen, Haarlem, Sant poort en IJmuiden hun mede werking verlenen. Uit IJmuiden werkt hieraan mee het Gerefor meerd Kerkkoor o.l.v. de heer J. te Loo. De toegang tot deze avond is gratis. Belangstellen den zijn hartelijk welkom. IN DE WAAG is vanavond de schrijver-dichter Adriaan Morriën vanaf half negen te gast. Morriën is 59 jaar en afkomstig uit IJmuiden. Hij gaf Franse les voordat hij zich aan de letteren wijdde. Hij was re dacteur van Litterair Paspoort in Criterium, criticus van Het Parool en schreef gedichten bundels en verhalen. Zijn eer ste bundel poëzie heet „Hart slag en Landwind”, zijn eerste proza „Een slordig mens” (ook wel „Mens en Engel”). In 1962 kreeg hij de Nijhoffprijs voor zijn vertalingen in het Neder lands. DANSER INDRA Kamadjojo treedt vrijdagavond op in het Micro-theater in Beverwijk met zijn op de filosofie en reli gie uit het verre oosten geënte danskunst. Indra Kamadjojo kwam als kind reeds veelvuldig in contact met de Javaanse cultuur. Tij dens zijn studie in ons land ont moette hij de Russische danser Igor Schwezoff, die hem liet in zien dat dansen in Europa een beroep kon zijn. Na zijn rech tenstudie te hebben afgebroken en zich volledig te hebben ge concentreerd op de klassieke ballettechniek, heeft hij zich volledig ingezet voor de ooster se dans. Hij heeft zich er tot in het diepst mee bezig gehouden de resultaten daarvan zijn bij balletliefhebbers bekend. De typisch oosterse rust die er van Indra Kamadjojo’s danskunst uitgaat geeft de danser tevens de gelegenheid zich intensief op indringende wijze te uiten. Hij roept daarmee een voor Euro pese begrippen practisch onge kende sfeer op, die het bijwonen van zijn dansavonden tot een unieke gebeurtenis maakt. In het Micro-theater danst Indra Kamadjojo de Javaanse dans „Raden Pandji en Dewi Anggreni”, en „Nala en Damay- anti”, afkomstig van Bali. Bei de dansen dragen als thema de spontaan opbloeiende liefde tus sen twee mensen. De dans „Krishna en Radna” gaat over het herdersmeisje Radna dat zich de uitverkorene waant van Krishna en daarover op nogal hoovaardige wijze opgeeft. Belangstellenden die met op- pasmoeilijkheden zitten kunnen daarvoor wellicht een oplossing vimden door de nummers 30273 en 32519 in Heemskerk, of 26178 in Beverwijk, en 27567 in Vel- sen-Noord te bellen. mersma, de violist Jan Plas en de cellist Eduard Biele, terwijl de „blazerssectie” is vertegenwoordigd door leerlingen van m Louise van ter Tholen (fluit), Quirien Méchanieus (blokfluit) en Henrl Gouder de Beauregard (hobo). HERMAN VAN VEEN is’ vier dagen in de Haarlemse stads schouwburg: van 4 tot en met 7 maart, samen met zijn con- tra-band en zijn pianist Lau rens van Rooyen. De „contra B” bestaat uit Erik v.d. Wurff, Albert Monteyn, Tonnie Ko- ning, aan het „euphonium” Hans Koppes en aan het licht Gerard Jongerius. Van Veen is ongetwijfeld de grootste theaterfiguur van de laatste tien jaar en hij weet het ook nog. Zijn programma heeft een unieke vorm, die hoogst muzikaal is, ook als er geen muziek te horen is. Het onderwerp is meestal Herman van Veen, al zou zijn gedicht, dat hij ons ter aankondiging DE HEEMSTEEDSE Christe lijke Oratorium Vereniging geeft een uitvoering van de Jo hannes Passion van J. S. Bach op vrijdag 10 maart in het concertgebouw in Haarlem. De solisten zijn Annette de la Bije sopraan, Marianne Dieleman alt, Willy van Hese tenor evan gelist, Hans Hageman tenor, Liewe Visser Christuspartij, Ruud v.d. Meer bas, en Corry Tansen-Reder viola da gamba en Simon C. Jansen orgel. Het Moordhollands Philharmonisch Orkest begeleidt. Het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. BEVERWIJK. De twintig le. m tel- lende vocalgroup „The Merry Minstrels” uit Beverwijk ziet hedenavond drie jaar J nauwgezette ijver gehonoreerd met een televisieoptreden bij de NCRV, waar zij J het in het programma „Haal het doek maar op” een deel van hun repertoire zal laten horen. DE VOLGENDE twee pre mières van de toneelgroep Cen trum zijn stukken van Engelse schrijvers. Op 18 maart gaat „Vroeger” in de Haarlemse schouwburg in première, het jongste stuk van Harold Pinter dat door de Engelse toneelcriti ci tot het beste stuk van het jaar 1971 is uitgeroepen. Op 23 maart volgen „En verder” en „De opvoeder” van James Saunders. trad is nog een zaterdagje ge prolongeerd. Men kan het vijftal Wageningers weer op 4 maart zien. EEN AMERIKAANSE trucagefilm die geacht wordt te spelen toen de maan zich losmaakte van de zon. De fraai gebouwde doch primitieve lieden die toen geleefd zouden hebben, krijgen het aan de stok met verscheurende dinosaurussen. Dat komt al lemaal omdat de heldin van het verhaal, 'n schone volborstige blondine, de zon bele digd zou hebben. Wat men al niet moet verzinnen om fraai nagemaakte plastic monsters in een film te gebruiken. Het repertoire van „The Merry Min- strels”, die voor de tweede maal op de B buis verschijnen, bestaat voor een belang- J rijk deel uit arrangementen van Norman Luboff. De eerste maal dat de groep zich op de televisie presenteerde, was tijdens au het vorig jaar vanuit de Beverwijkse sporthal uitgezonden programma „Met de r muziek mee”. Voor het optreden van vanavond werd ‘J de Beverwijkse groep geselecteerd uit een speciale auditie en een finale in de pro- JJ vincie. De zangers en zangeressen hebben de komende tijd nog een druk programma in m het vooruitzicht. Onder de verschillende optredlens valt ook een deelname aan een zang- en muziekfestival dat op 29 april in de Sporthal in Beverwijk gehouden wordt, J terwijl tevens wordt uitgekeken naar de deelname aan een concours dat de Konink- lijke Bond van Zang- en Oratoriumver- enigingen samen met de AVRO elk jaar organiseert en waarvoor „The Merry Min- strels” vorig jaar de tweede prijs mee naar huis namen. STUDIO VERTOONT weer „Tristana”, een van de beste films van Luis Bunuel. Hij toont de aftakeling van een oudere, steile Spaanse vrijdenker, die zich tenslotte zelfs lijkt te verzoenen met de clerus, die hij altijd bestreden heeft. Dat allemaal ter- wille van een jonge beeldschone, helaas verlamde vrouw, r rine Deneuve spelen de hoofdrollen in deze tegelijk koele als broeierige film. CINEMA PALACE herhaalt Pasolini’s J vermakelijke en fraaie „Decamarone”. b Luxor heeft nog „Daniël”, de oubollige Ne- derlandse film. Cinema Palace herhaalt in r de nachtvoorstelling Hitchcocks „The birds”. Frans Hals toont een film over de r woestijnoorlog in de jaren '40, „Het laatste pantsercommando”. Lido heeft zondagoch- J tend om elf uur de onvergefelijke „Zorba r de Griek” met muziek van Theodorakis. JJ Palace toont in de matinees de Russische r jeugdfilm „Tanya en haar politiehond”. „Vroeger” gaat over drie mensen begin veertig: een man, zijn vrouw en haar vriendin van vroeger. Deze vriendin roept het verleden op, maar op zo’n manier dat de herinnerin gen een deel van het heden wor den en zelfs verwijzen naar wat later in het stuk zal gebeuren. Het zijn drie mensen die zeg gen met elkaar bezig te zijn, maar in feite steeds meer zich zelf blootleggen, wordt gespeeld Römer, Elisabeth Ingeborg Elzevier. „En verder” van toont het leven van alledag in ilichégesprekjes, die net zo’n s veentje meekrijgen dat ze zo wel humoristisch als diepzinnig worden; een middel om het leven toch maar voort te zet ten. Er spelen in mee Ben Hulsman, Ad van Kempen, Frans Koppers, Lettie Oosthoek en Els van Rooden. „De op voeder” is een monoloog, van een leraar voor de klas, ge speeld door Frans Vorstman en geregisseerd door Han Bentz van den Berg. HET CABARET Stepin-Step- uit dat de afgelopen twee zater dagen in Haarloheim, Smede- straat 23, met veel succes op- Alles wat ik weet weet ik van een ander en alles wat ik laat laat ik voor een ander alles wat ik heb is alleen een naam en die heb ik van een ander Herman, zegt de man en ik aarzel gespeeld door Kitty Courbois, Els Inge- B functie zal geen volledig eind komen aan TT—I. 4— M Hugo Claus. Het blijft 14 dagen in dit JJ theater. Het mimespektakel Funhouse r Horror van Rob van Houten is in Shaffy terug. In Desmet is een café chantant in- waarvan hij in '58 adjunct-hoofdredacteur gericht met Truce en andere „gouwe en in 1968 naast mr. A. Stempels hoofdre- Op 4 en 11 maart in het Tropenmuseum het Javaans ballet „De bruiloft van Ardjuna”. Het Amsterdamse Toneel zal in maart B drie premières uitbrengen. De eerste is S „Teresa” De tweede volgt op 16 maart, r als Sigrid Koetse en Guus Hermus in de Brakke Grond te zien zijn in „De greep Jj van de macht” van Eduardo Manet (Eux, B ou la prise du pouvoir). De regie heeft J Karl Guttmann. De derde en laatste is r ,Dag Boefje” op 17 maart in de stads- schouwburg. De voornaamste rollen wor- r den vertolkt door Canci Geraedts als Boef- B je. Kees Brusse als Meheer, Elly van Ste- J keienburg als moeder, Lex Goudsmit als r Vader en Nell Koppen als Floddermadam. B DE HAARLEMSE Jazz Club, Klein Heiligland 47, organiseert vrijdagavond 3 maart een op treden van de Original Dixie land Heebie Jeebie Band, een van de huisorkesten van de Bredase Roaring Twenties Club. IN DE AULA van het Tey- lers Museum kan men zondag middag 5 maart om drie uur een eerste uitvoering beleven van een trio van Jan van Dijk. Het wordt uitgevoerd door Kees van Hage trombone. Bouw Lenkes viool en René van Ast cello. Wim Daim speelt aan het orgel oude en nieuwe muziek. HET NOORDHOLLANDS Philharmonisch Orkest staat volgende week dinsdag in het Haarlems Concertgebouw ondei leiding van een Tsjechische di rigent, dr. Otakar Trhlik, de gerste dirigent en artistiek lei- ier van het Staats Philharmo- tiisch Orkest in Ostrava. Dr. Trhlik is afkomstig uit Bmo, waar hij compositie en directie studeerde aan het con servatorium. In 1948 haalde hij in de directieklas het einddiplo ma bij prof. Vaclav Talich. Hij dirigeerde een paar jaar de opera in Ostrava, waar na hij tien jaar voor het Staats Philharmonisch Orkest van Brno stond. Daarna was Trhlik arstistiek directeur van het Radio Symfonie Orkest in Bratislava, tot hij in 1968 weer in Ostrava kwam werken. Sij heeft vele gastdirecties ver vuld in Oost- en West-Europa, Japan, Noord-Amerika en Australië. Op het programma staan drie werken: „Symfoni sche muziek” van de Neder landse componist Marius Flot- huis, het tweede pianoconcert van Frédéric Chopin en de schtste symfonie van Antonin Dvorak. De solist in het concert van Chopin is niemand minder dan Hans Richter-Haaser, een we reldberoemd pianist, vooral be kend om zijn Beethoveri-vertol- kingen. Hij begon zijn interna tionale loopbaan onder Eduard Flipse bij het Rotterdams Phil harmonisch Orkest. JOHN WAYNE is in een van zijn laat ste rollen te zien in „True Grit”. Hij is in deze wildwest episode, die eigenlijk gaat over een doortastend meisje, een verloe derde „marshall”, de sheriff uit de Ne derlandse titel. Met een jongere man helpt de oude Wayne het meisje, dat de moord op haar vader wil wreken. Vele ruige avonturen monden uit in een spectaculaire ontknoping, waarbij Wayne het meisje van een slangebeet redt door haar uit een slangenkuil, rond welke de laatste gevech ten zich af spelen, naar een dokter te rij den. Een pittig filmpje. In Roxy. EEN KRUISING tussen een sex- en een griezelfilm is „Vreemd liefdesspel”, een werkje van Italiaanse huize waarin een jonge bibliothecaris in een oud paleis be trekkingen onderhoud met een oudere da me en haar dochter, die mogelijkerwijze een en dezelfde persoon kunnen zijn. De film eindigt met een heksenverbranding. Des nachts in Roxy. DE HAARLEMSE graficus Rob Clous evposeert van 3 maart tot 4 april zijn grafiek en polyester panelen bij Galerie Van der Vlist aan de Leidse Botermarkt. Zijn mede-expo- sant is Willy Dohm met kera- miek-plastieken. Rob Clous krijgt ook een tentoonstelling in Duitsland. Zaterdagavond om 8 uur wordt een expositie van zijn grafisch werk en schilderijen geopend in „Kellergalerie 195” aan de Nijmegerstrasse 56 in Kleve. De expositie duurt tot 6 april. toneelstukken geschreven en vele romans. Hij toont in zijn werk de tweespalt aan van de mens tussen het verlangen naar klassieke harmonie en de aan wezigheid temidden van een chaotische situatie van van daag de dag. Camus heeft wijze dingen gezegd over geluk en ongeluk, dood en liefde, geweld en eenzaamheid. De groep wil dat de ideeën van Camus zo goed mogelijk overkomen. De DE TONEELGROEP van de Stichting Amsterdams Univer sitair Theater (STAUT) geeft zaterdagavond in de Toneel schuur een improvisatie op teksten van het toneelstuk Caligula” van de Franse schrij ver Albert Camus. Deze is een van de grootste schrijvers uit Frankrijk van na de tweede wereldoorlog. Hij kwam in 1957 op 43-jarige leeftijd om bij een auto-ongeluk. Hij heeft enkele IN HET CONCERTGEBOUW te Amster- B dam is vrijdagavond 3 maart het Quar- J tetto Italiano te beluisteren, evenals za- r terdagavond. Vrijdagnacht The Moody Blues. Zaterdagmiddag het Radio Filhar- r monisch Orkest onder Fournet en 's avonds B het Amsterdams Philharmonisch Orkest J onder ötvös. Zondagmiddag een modern r concert door het Concertgebouworkest on- der Hans Vonk; ’s avonds het Omroep- r orkest met de sopraan Magda Olivero en B Jan Derksen bariton in een operaconcert. J Het Concertgebouworkest is woensdag en b donderdag te horen onder Rozjdjestwensky met o.a. een symfonie van Skrjabin. In de Waalse kerk zingt op 5 maart, de B Amsterdamse Cantorij „Membra Jesu r Nostri” van Buxtehude en een kantate van B Bach, onder leiding van Louis Mol. In de Amsterdamse stadsschouwburg 3 r maart „Rigoletto” door de Nederlandse Operastichting. Op 4 maart het Nieuw J Rotterdams Toneel met „De Vijanden” van B Gorki; op 5 maart hetzelfde gezelschap met „Liefde half om half” van Ayckbourn, r Op 6 maart het Nationale Ballet met een openbare repetitie van „De schone slaap- ster” (Doornroosje) Op 7 maart het Ned. B Danstheater met de première van „Pud- JJ ding en Gisteren”. Op 8, 9 en 10 maart het r Amsterdams Toneel met „Interieur” van b Hugo Claus. 5 augustus zal mr. J. L. Heldring, hoofdre- jJ dacteur van NRC Handelsblad, zijn functie n neerleggen, aangezien hij benoemd is tot secretaris-generaal van het Nederlandscb In vervolg op het orgelconcert door r leerlingen, dat vorige week in Santpoort B plaatshad, zullen zondag 5 maart 14 uur J andere instrumenten en ook zangstemmen B aan bod komen tijdens een tweede leer- J lingenuitvoering, welke eveneens onder r auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging wordt gege- ven, ditmaal in de Tuinzaal van het B Concertgebouw. 2 In tegenstelling tot soortgelijke mani- B festaties in vorige jaren, toen er bijna uitsluitend pianospel was, is er thans een r veel grotere verscheidenhied aan muzikale uitingen hetgeen heeft geleid tot een aan- r trekkelijk samengesteld programma. B Behalve pianoleerlingen van Willy JJ Haak, Ciska van der Laan, Heleen de la B Porte, Wiep Zijlstra, Rinus Groot. Greet Land-Stam, P. Beyersbergen van Hene- gouwen en Peter de Kleer zijn er ook leerlingen van de zangpedagoge Coby Rie- Fernando Rey en Cathe- loi-» hnnfHvrïllor» in Hp7P DE TONEELGROEP trum brengt donderdag en voorstellingen van gen”, een lichtvoetig stuk door Peter Nichols over de jeugd herinneringen van een man van een jaar of 42,die zich af spelen in de oorlogsjaren in Engeland. Han Bentz van den Berg regis seert het, terwijl meespelen: Allard van der Scheer, Els van Rooden, Piet Römer, Elisabeth Hoytink en anderen. Het stuk door Piet Hoytink en B In het Nieuwe de la Mar tot 9 maart r „Hartenvrouw” van W. Douglas Home. In JJ de Kleine Komedie de hele maand „Trijn- E „c„„lallusv„ tie Cornells’ van Huygens door Globe. In n Genootschap voor Internationale Zaken in Cnrrc tot on mot 19 moort Sotn Gr-ooikomo. Haas In Shaffytheater gaat „Teresa” vrijdag in première, een stuk van Natalia Ginzburg borg Smits en Henk Meijer in regie van B de journalistieke activiteiten van de heer Heldring. De heer Heldring trad in 1945 in dienst van de Nieuwe Rotterdamse Courant, i;,vj/.- 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13