Partijen verklaren: Vierdaags VAN AGT HOEFT NIET WEG van IRA bij China als Tsjang Zusjes Nixon naar China Werkloosheid weer gestegen K.v.K. Haarlem zegt (nog) geen voorhaven KNAC stort zich op reiswereld Malfatti weg bij EEG jac.waming Rijn zeer laag „F ormosa komt „ja” tegen dood is” „bestand” Koninginnekerk verwoest I In Londonderry Rolschaatsen erg in trek AGENDA pagina 19 Verder in de krant HET WEER Voorlopig cijfer: 134.000 Sovjet-Unie helpt Bangladesj „Makarios hoort af te treden” See morns before you buy VRIJDAG 3 MAART 1972 JAARGANG NUMMER 102 62 e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Scheepvaart bedreigd Het woord is aan... China-kenner Malraux 1,00 Automatiek Dekkers 10, 12 Tijdelijk regen Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 Radio en tv Bisschoppen van Cyprus: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van Justitie, mr. Van Agt, zal waarschijnlijk niet aftreden. Er wordt flinke druk op hem uitgeoefend aan te blijven en mee te werken aan een regeling, die individuele gratiëring van de drie van Breda op grond van hun persoonlijke omstandigheden mogelijk moet ma ken. Een dergelijke regeling is niet in strijd met de uitspraak die de Twee de Kamer heeft gedaan. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. 3 2 3 3 9 11, 17 15 ...19 ...19 ...23 23 ...23 25, 27 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. i uw afspraken UST - IJMUIDEN IJmuider Courant F Lessing: WASHINGTON (Reuter). President I naar van 1,50 voor een mon- pindasauzen 4,— (Van onze redactie economie) Marktplein, IJmuiden, telefoon 13500 Luidsprekers (Zie verder pagina. 5J. Het meest volkomen gebed is een dankbare gedachte, omhooggericht. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Honing Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Uit het binnenland Buitenlands nieuws <4 chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Kunst Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Verwachting van het K.N.M.L tot zater dagavond Nixons dochters Tricia en Julie zijn door premier Tsjoe En Lai uitgenodigd voor een bezoek aan China. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Ook de echtgenoten van beiden, Ed Cox en David Eisenhower, zijn uitgenodigd. Wanneer het bezoek zal plaatshebben is nog niet bekend. Ieder jaar om deze tijd, aldus de woord voerder van Sociale Zaken, is zo’n omslag uit de grafieken af te lezen. Het gaat dan Verder dient meer inzicht verkregen te worden in de wijze waarop de te verwach ten goederenstromen in de voorhaven zul len worden afgevoerd naar het achterland en welke invloed dit transport zal hebben op de bestaande infrastructuur. Indien in het Noordzeekanaalgebied industriële ont wikkeling verwacht wordt in samenhang met de voorhaven zal bezien moeten wor- De Westduitse redersvereniging voor de Rijn-Scheepvaart kondigde donderdag aan dat scheepvaart binnenkort niet meer mo gelijk zal zijn als de situatie nog iets verslechtert. Standaard-vrachtschepen van 1.200 ton kunnen nu maar voor 40 percent worden geladen, omdat hun diepgang an ders te groot is. Schippers vrezen dat bij aanhoudende droogte een groot deel van de internationale Rijnschepen opgelegd zal moeten worden. De drinkwaterreservoirs van de grote steden in het Roergebied zijn voor minder dan de helft gevuld. A.s. zaterdag als reclame: 3 KROKETTEN SPECIAAL DEN HAAG. Momenteel worden er meer rolschaatsen gekocht dan ooit. Vol gens importeur J. J. Nooitgedagt heeft de gestegen vraag alles te maken met de successen van de Nederlandse schaatselite en de ruime aandacht die daaraan op de televisie is besteed. EDELSMID - JUWELIER Unieke kollektie handgesmede eigentijdse sieraden Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. DEN HAAG Uit voorlopige werk loosheidscijfers' is te lezen dat er eind februari ongeveer 134.000 Nederlanders zonder werk zaten. Dat is 5.500 meer dan eind januari. Het departement van Sociale Zaken zei vanmorgen te verwachten dat de definitieve cijfers van dinsdag niet veel van de eerste .conclusies zullen afwijken. Dit betekent dat in de afgelopen maand de verwachte teruggang in de werkloos heid door conjunctuuromslag is uitgeble ven. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De Italiaan Franco Maria Malfatti neemt op 7 mei voortijdig ont slag als voorzitter van de Europese Com missie (uitvoerend orgaan van de EEG), om te kunnen deelnemen aan de ver vroegde Italiaanse verkiezingen. Hij heeft dit voornemen donderdag bekendgemaakt. Tussentijds treedt Wilhelm Haferkamp in zijn plaats op. De fractiebesturen van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. hebben na gezamenlijk beraad mi nister Van Agt laten weten dat hij naar hun mening niet hoeft weg te gaan. De minister mag ook van V.V.D. en DS’70 aanblijven, al vindt men in deze partijen dat hij de zaak niet handig heeft gespeeld. Maar niemand wil een ministerscrisis om een stel oorlogsmisdadigers. Vanuit de K.V.P. is de minister voorgehouden dat hij geen prestigeverlies behoeft te lijden als hij aanblijft en een stapje terug doet. De minister heeft grondwettelijk het recht de drie op grond van hun slechte gezondheid of hun leeftijd te laten gaan. Het is echter de vraag of de minister zich in zijn rechtsgevoel bevredigd zal gevoe len als voorlopig alleen de zieke Kotalla zal worden vrijgelaten. Mr. Van Agt heeft er in de Kamer sterk de nadruk op gelegd, dat naar zijn mening ten aanzien van alle drie recht moet worden gedaan. De ministerraad heeft zich vandaag met de zaak beziggehouden. Maar als het tot een beslissing komt, zal die vanavond nog niet worden bekendgemaakt. Het besluit moet aan de Raad van State en de Hoge Raad worden voorgelegd. Premier Bies heuvel en minister Van Agt hebben gister avond de koningin van de ontwikkelin gen op de hoogte gebracht. (Zie verder pagina 2). Het bovenste gedeelte van de Ko ninginnekerk in Rotterdam is in de afgelopen avond en nacht door brand verwoest. De politie neemt aan dat het vuur dat in deze al voor de helft gesloopte kerk woedde, is aangesto ken. De brand brak uit in de rechter toren. Enkele honderden mensen zagen kwart over negen een kwar tier nadat de brand was uitgebroken de groene koepel van de toren in een vonkenregen naar beneden stor ten. De wolken van vonken, door de brand veroorzaakt, leverden een di rect gevaar op voor de omliggende huizen in Crooswijk. De brandweer gaf de bewoners de raad de ramen te sluiten. De brand trok een enorme be langstelling, waardoor de politie zich genoodzaakt zag het verkeer om te leiden en de toeschouwers op flinke afstand te houden. Pas vanmorgen vroeg had de politie de brand onder controle. Makarios heeft later het Cyprische ka binet bijeengeroepen. Hij heeft daarop volgens goed ingelichte kringen in Nicosia zijn ministers meegedeeld dat hij inder daad zal aftreden als hij niet de steun krijgt van de Griekse regering. Van gezaghebbende zijde is verder ver nomen dat Makarios ermee heeft inge stemd de wapens die hij uit Tsjecho- Slowakije heeft ontvangen voor „de be wapening van zijn lijfwacht” aan de vre desmacht var, de Verenigde Naties op het eiland over te dragen. Officieel heeft hij nog niet geantwoord op de Griekse eis daartoe. Hij zou echter hebben toegezegd de wapens over te dragen om rust op het eiland te brengen en een gesprek tussen de Turkse en Griekse bevolkingsgroepen mogelijk te maken. Overigens is het al tot incidenten geko men in verband met de bekendmaking van de drie bisschoppen. In Kyrenia be zetten aanhangers van de president het bisschoppelijk paleis waar zij bisschop Kyprianos vasthouden, één van de drie. In de omgeving van de twee andere bis schoppelijke paleizen houden zich ook aanhangers van Makarios op. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie en Bangla Desj hebben een akkoord ge sloten waarbij een groot hulp-pakket, dat voor de afscheiding aan het oostelijk deel van Pakistan was toegezegd, nu de nieuwe staat zal worden aangeboden. Het pakket vertegenwoordigt een waar de van 150 miljoen gulden en bestaat uit het bouwen van een electriciteitscentrale, het zoeken naar olie en gas en het leveren van radio-materiaal. Voornamelijk in de avond en nacht tijdelijk regen, morgen ook zonnige perioden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest tot west. Mini mum temperatuur omstreeks 2 graden. Maxima ongeveer 8 gra den. om zo’n zesduizend tot zevenduizend man. Deze keer is het effect van de seizoenom- slag kennelijk ondergeschikt aan dat van de algemene economische ontwikkeling in ons land. Uit de voorlopige cijfers blijkt o.m. een stijgende werkloosheid in de bouw en in de metaal. In de tweede helft van februa ri liep de werkloosheid wel terug, maar over de hele maand bezien werd die daling teniet gedaan. Verwacht wordt dat deze teruggang zich in maart zal voortzetten, als de rege- ringstoezeggingen voor de bouw effecten zal gaan opleveren. Vooral het mooie weer van de afgelo pen maanden heeft de bouwnijverheid parten gespeeld. Ook in februari kon wor den doorgewerkt waardoor projecten eer der gereed kwamen dan aanvankelijk was gepland. Doordat geen nieuwe projecten in aanbouw konden worden genomen, PARIJS (AFP) „Tussen Peking en Taipeh bestaat al minstens vijf jaar een akkoord dat afhankelijk is van de dood van Tsjang Kai Sjek. Zjj hebben echter niet gedacht dat Tsjang zo oud zou wor den”, zo heeft André Malraux, minister van Cultuur onder president de Gaulle en kenner van China, in een vraaggesprek met AFP verklaard. Volgens hem komt Formosa bij China, zodra Tsjang dood is. „Dat zal op een subtiele manier gebeuren, maar dat kunnen wij de Chinezen wel toevertrouwen”. „Per slot weten de Amerikanen dat zij niet zullen vechten om Formosa en de Chinezen weten dat ook”, aldus Malraux. Naar zijn mening gelooft niemand meer in een „Aziatisch communisme” of een „Chi nees imperialisme over Azië”. „Serieuze mensen hebben allen begrepen, dat het streven van China op China zelf is ge richt, zoals het streven van de Russen op Rusland is gericht. De Chinezen moeten te eten hebben”. Deze kampioenschappen zouden nor maal gesproken hun invloed op de ver koop van ijsschaatsen niet hebben gemist, maar omdat er deze winter maar korte tijd is is geweest en de jeugd toch graag wil schaatsen heeft de vraag zich volgens de heer Nooitgedagt verlegd naar de rol schaats. NICOSIA (Reuter, AP en UPD De drie bisschoppen van de orthodoxe kerk op Cyprus hebben aartsbisschop Makarios gisteren verzocht af te treden als presi dent van Cyprus. Ze zijn tijdens een synode tot de slotsom gekomen dat het uitoefenen van wereldlijke macht door een aartsbisschop niet in overeenstemming is met de wetten van de orthodoxe kerk. Makarios is zowel hoofd van de Cyprische kerk als staatshoofd. basis daarvan is behoefte aan een kwanti ficering van de totale woningbehoefte als mede een uitspraak waar deze behoefte in bestaande streekplannen zou kunnen wor den ingepast. Meer inzicht zal dienen te worden ver kregen in het pendelverkeer dat een voor haven met zich zal brengen alsmede in de vervoersmogelijkheden voor de pende laars. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In een door het bestuur van de Haarlemse Kamer van Koophandel en fabrieken gepubliceerde nota over de Amsterdamse plannen voor een voorhaven in IJmuiden staat dat de aanleg van een voorhaven op verschillende gebieden een enorme ingreep zal betekenen in het dis trict van de Kamer. Mogelijkerwijs zo stelt het bestuur kan worden aange toond dat de nationaal-economische voor delen van dien aard zullen zijn, dat regio nale belangen daaraan ondergeschikt die nen te worden gemaakt. Doch daaraan moet een duidelijke afweging van de regionale belangen tegenover de nationale voordelen voorafgaan. Een dieper gaande studie zal nodig zijn omtrent het werkgelegenheidseffect. Óp steeg het aantal werklozen onder de bouwvakkers in februari sterk. In de metaalsector schijnt het aantal werklozen mede door de stakingen te zijn opgelo pen. Minister Van Agt reed vanochtend in gezelschap van rechercheurs naar het Catshuis, waar de ministerraad vergadert. Hoewel het vertrek van deze derde commissievoorzitter (na grootheden als Hallstein en Rey) in het algemeen in Brussel geenszins wordt betreurd, omdat hij volgens waarnemers altijd ruimschoots onder het formaat van zijn functie is gebleven, toont deze stap aan dat de EEG in een crisis verzeild is geraakt. De kern daarvan ligt in de voortduren de verwatering van de politieke betekenis van de Europese Commissie ten opzichte van de ministerraad en het voortdurend Frans verzet tegen een versterking van zulke Europese instellingen als deze com missie en het parlement. Op een crisis wijst ook een hoogst ongewoon initiatief van oud-voorzitter van de commissie Jean Rey, die te zamen met een groep oud-commissieleden en Eu ropese coryfeeën in een gemeenschappelij ke verklaring ernstige verontrusting uit spreekt over de wijze waarop de Europese Gemeenschap zich institutioneel ontwik kelt. BELFAST (UPI) De militante „voorlopige” afdeling van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft vandaag een bestand van vier dagen afgekondigd in de rooms-katholieke wijk van de Noordierse stad London derry. Op aanplakbiljetten heet het, dat er geen incidenten of onlusten zullen zijn tot 6 maart, „op bevel van de leiding in Derry van het voorlopige IRA. Politieke waarnemers in Londonderry en in Belfast menen, dat het „bestand” verband zou kunnen houden met berich ten in Britse kranten, dat een besluit van de Britse regering omtrent Ulster binnen kort is te verwachten. De Londense Daily Mail meent te we ten, dat de Britse regering een plan over weegt tot invoering van rechtstreeks be stuur vanuit Londen en opschorting van het huidige bewind in Noord-Ierland, dat beheerst wordt door de protestantse Unio nisten. In het plan zou ook sprake zijn van invoering van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging in Ulster. Tenslotte zou het plan voorzien in vrij lating uit interneringskampen van velen, die ervan verdacht worden lid van het IRA te zijn. den op welke wijze de vervoersmogelijk heden voor de alsdan ontstane goederen stromen kunnen worden ingepast in be staande streekplannen. Naar de mening van de Kamer ligt dit dieper gaande onderzoek op het terrein der diverse provinciale diensten zoals Pro vinciale Planologische Dienst, Provinciale Waterstaat en Economisch Technische Dienst. De tot nu toe beschikbare gegevens vor men voor de Kamer aanleiding om de aanleg van een voorhaven in IJmuiden vooralsnog negatief te beoordelen, waarbij niet uitgesloten is dat verdere gegevens beschikbaar komend uit het hierboven aanbevolen onderzoek deze beoordeling alsnog kunnen beïnvloeden. BONN (Reuter). De waterstand in de Rijn is thans even laag als tijdens een abnormaal droge zomer. In West-Duits- land is in twintig jaar niet meer zo weinig regen gevallen in februari als dit jaar, terwijl er al een abnormaal droog jaar aan vooraf ging. Bij Kaub, ten zui den van Koblenz, was de waterstand in het scheepvaartkanaal donderdag gedaald tot 1.37 meter, zo bericht de Westduitse Wa terstaat. DEN HAAG. Met het doel goede reisroutes alsmede hotelreserveringen aan vakantiegangers te leveren gaat het reis bureau KNAC/Pullman binnenkort KNAC auto-ite’s verkopen, waartoe samenwer king is gezocht met de Bovag belangenge meenschap. Het is de bedoeling via 4200 Bovag- leden, garagebedrijven en benzineverkoop- punten folders en aanvraagkaarten te verspreiden. Als voordelen noemt de KNAC de vooraf te bepalen kosten, het beschikbaar hebben van meer reistijd omdat men niet hotels behoeft te zoeken, vrijheid in de keuze van vakantiedata. De KNAC meent in eerste instantie zeker 5.00 afnemers te zullen vinden. en de Bovendien voor elke klant ster mosterdsaus gratis. Ravigotte-, mosterd- en p (houdbaar) in bekers van diverse for maten verkrijgbaar. Eigen fabrikaat mayonaise liter 2,25, 1 liter Diverse soepen per liter 2, Gebakken scholfilets 1,10 Gebakken schelvisfilets 0,55 Gezinspatates (plm. 5 pers.) 2 Gezinssalade 2 Uitgebreide sortering dames-, heren- en kinder-, suède-, nappa-en lamsvachtjassen. Dames» en heren-, suède- en nappa pantalons. Pigskins sports-coats Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 181

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1