Nederlander reed snelste tijd op 3000 meter op piste van Inzell aan flarden: 4.08.3 VERBETERING WERELDRECORD IS VOOR ARD SCHENK ROUTINEZAAK Gerard Maarse laat Visser en Lamberts langs de baan toe Handbalcoach Cras hoopt lastige stap Olympische Spelen te realiseren naar van 72 Lenteflora Het fleurige huishouden Haarlemse voorjaarsbeurs 3‘/ml2 maart I 4 VRIJDAG 3 MAART 1972 Kansloos Onzekerheid Vertrouwen Plaatsvervanger Mysterie Mogelijkheden Kennemer Sporthal, Delftlaan, Haarlem. van 's middags 1 uur tofs avonds 11 uur. Entree f. 3,50 Meer indruk .-■ el ft Ard Schenk: En passant een nieuw wereldrecord. (Van onze sportredactie) 'I in ADVERTENTIE Het prestatievermogen van de Russische concurrentie vormt het grote mysterie in naar het andere toernooi leefden. In prin cipe wil ik graag met de dames doorgaan, tenminste als zij er net zo over denken”. „Al blijft natuurlijk Oostenrijk, dat on der leiding van ook al een Tsjechische trainer zich goed heeft voorbereid, een geduchte outsider”. Wat het spel van de Bulgaren betreft zijn we aardig gedocu menteerd. We hebben ze eind vorig jaar in Rusland ontmoet, waarbij het natuur lijk de vraag blijft of zij inderdaad alles hebben laten zien. Wij hebben dat in elk geval niet Dat het tegen de Bulgaren moeilijk wordt is zeker. Het is een harde ploeg die een enorm hoog tempo kan spelen. Bovendien hebben ze de laatste maanden niets anders gedaan dan hand ballen. Reken erop, dat ze veel geleerd hebben in het trainingskamp waarin ze drie weken lang met de Roemenen waren ondergebracht. Maar win je die wedstrijd, dan ben je al een heel eind. Voor de ploeg is het natuurlijk een enorme stimu- Schenk zelf: „Och, het ging allemaal vrij gemakkelijk. Toen Kees had gereden besefte ik dat het er dik in zat. Alleen in Aan de schaatsen van At je kan het dus in ieder geval niet geweten worden als de Friezin het derde internationale titeltoer- nooi in Heerenveen geen gouden glans zou geven. Zelf wil de Europese kampioene overigens niets weten van de favorietenrol die velen, vooral in eigen provincie, haar toedenken. Een positie die eveneens een psychische belasting betekent al zegt Atje zelf: „Het maakt me niet veel uit of ik voor eigen publiek rijd of ergens anders. Veel belangrijker is hoe mijn 500 meter gaat want daar mag ik niet teveel op achter raken. Ik geef Diane Holum, Stien en ook Sigrid Sundby evenveel kans. En wie weet wat de Russinnen doen”. Bertus Cras, toen nog plaatsvervanger van Jaroslav Mraz, maakte moeilijke da gen door. Die laatste zo belangrijke pas sen, die de handballers op het juiste ogenblik precies op de afzetbalk moesten brengen; aan de gedurende de afgelopen Met de Holland Week, die na Heeren veen als sluitstuk van het seizoen op het programma staat, wordt het schaatsjaar voor de dames afgesloten. Op de balans van Maarse staat inmiddels een fraaie successenreeks die hem tot een voorlopige conclusie aanleiding geeft: „Het is een goed, maar in zijn totaliteit geforceerd toernooi geworden waarin we van het ene „Het zou ook unfair zijn om ze te laten schieten. In geen geval ga ik eventueel naar de herenploeg over zoals wel gesug gereerd is. Met de huidige heren is weinig meer te bereiken, die hebben nauwelijks een trainer nodig. Dan zou ik nog liever een sprintploeg formeren. Daar zie ik toekomst in, want de schaatssport heeft veel meer spektakel nodig”. was van het missen van de nationale titel, tijdens dat duel tegen Sittardia, Dit alles bij elkaar veroorzaakte even een moeilij ke periode, waaraan de handbalmoeheid niet vreemd was. De geselecteerden had den in de competitie en in de vele inter nationale ontmoetingen enorm veel moe ten geven” aldus Bertus Cras. Bertus Cras beseft echter terdege dat vooral de Fransen een moeilijk te nemen hindernis zullen vormen. Ruim een jaar geleden versloeg Oranje de Fransen tij dens het in ons land gehouden vierlan- dentoernooi. „Maar sinds die tijd hebben ze enkele spelers terug gehaald. Boven dien hebben de Fransen zich voorbereid op een wijze die veel doet denken aan de voorbereiding in de Oostbloklanden. „En dat niet alleen wat betreft de spelers zelf. Vanuit het sportministerie ging regelmatig een video-ploeg op pad om de prestaties van de tegenstanders op de beeldband vast te leggen. De Fransen waren zelfs in Rusland en ook bij onze recente interlands tegen Zwitserland. Ik hoop nu eigenlijk maar dat omdat we in Rusland lang niet alles hebben laten zien en tegen de Zwit sers nogal zwakspeelden, de Fransen ons nu wat onderschatten”. „Nu liggen de zaken echter anders. Er zijn gesprekken geweest met de spelers; de onzekerheid rond Mraz is verdwenen; de luchtballon die even leeggeprikt was, is weer helemaal opgeblazen. We zijn weer duidelijk op de goede weg. De jongens werken nu ook elke dag zelf aan hun conditie, en ik heb alle hoop dat we in Spanje in optimale vorm aan het toernooi kunnen beginnen”. In Spanje ontmoet Ne derland in de voorronden Bulgarije, Frankrijk en Oostenrijk. Er zal tenminste een tweede plaats veroverd moeten worden om een kans te maken op één van de vijf vrjj kaartjes, die er onder de 16 deelnemen de landen te verdelen zijn, Bertus Cras ziet mogelijkheden, zeker wanneer Neder land overtuigend start. En dat moet dan gaan gebeuren tegen de Bulgaren. Waar schijnlijk naast Frankrijk de sterkste te genstander in de poule. Gerard Maarse met zijn vrouwen. V.l.n.r. Trijnie Rep, Sijtje v. d. Lende, Maarse, Atje Keulen-Deelstra, Stien Baas-Kaiser, Wil Schenk en masseur Jansma. Maar liefst 14 rijders bleven onder de 40 sec.; een bewijs voor de mogelijkheden die het ijs van Inzell kan bieden. Hierbij waren twee Nederlanders. Jan Bazen en Ard Schenk. Voor Bazen betekende de 39 sec., rond een verbetering van zijn eigen toptijd met 0,2 sec., terwijl Schenk op 39,5 uitkwam. Schenk had trouwens veruit de zwakste opening van allen die beneden de 40 sec. bleven (10.4). De start verliep namelijk evenals in Eskilstuna erg traag, wat een gevolg moet zijn van onvoldoen de concentratie. Bazen heeft zich nu in ieder geval duidelijn gemanifesteerd als de beste Nederlandse 500-meterrijder, wiens mogelijkheden allerminst uitgeput blijken. Merkwaardig is evenwel de tijdopname in Inzell, die met de hand geschiedt. In het weekeinde zullen de tijden wel elek tronisch worden geregistreerd, wat overi gens onzichtbaar blijft voor het publiek. De kosten van een scorebord (3000 gul den) vinden de organisatoren te hoog. Dan zullen de tijden echter wel honderdsten worden weergegeven waar door niet de bedenkelijke situatie zal ontstaan dat het wereldrecord op de 500 meter met tienden van seconden verbe terd kan worden. Dit zou donderdagavond wel het geval zijn geweest omdat de reglementen hierin niet voorzien. Bertus Cras geeft toe dat die hoop maar heel gering is. Ook maar gering kan zijn. „Want al op de eerste dag zien wij de Fransen tegen de Oostenrijkers spelen en zij zien ons tegen de Bulgaren spelen en in die wedstrijden moet je alles laten zien vandaar ook dat er met ons twee mensen meegaan om de tegenstanders in Spanje te bestuderen. Ja, ook al de ploegen die wij eventueel bij promotie naar de vol gende ronde zullen ontmoeten. Ijsland en Noorwegen dus”, aldus Bertus Cras die beslist geen functie als fulltime bondstrai- ner ambieert. „Het is overigens nog de vraag of de bondsvergadering in april weer tot het aanstellen van een nieuwe fulltimetrainer besluit. Wanneer we ons op het huidige niveau willen handhaven of nog hoger willen reiken dan zal de aanstelling van een nieuwe beroepstrainer niet mogen uitblijven”. aan flarden, en dat terwijl men de omstandigheden waaronder Schenk aan de startlijn verscheen allerminst ideaal kon noemen. Het ijs was vol gens de maatstaven die in Inzell ge hanteerd worden niet perfect. De vrij vochtige lucht was er oorzaak van dat de toplaag niet volstrekt glad was, maar iets dergelijks schijnt Schenk niet te deren. (Van onze sportredactie) INZELL Het was voor Ard Schenk eigenlijk niet meer dan een routinezaak. Vluchtig stak hij zijn rechterhand omhoog naar de paar honderd Nederlandse supporters, die vervolgens muisstil op de toen al nauwelijks meer verrassende melding van de microfonist wachtten. „Schenk heeft zojuist een nieuw wereldrecord gereden op de 3.000 me ter”, echode het tussen de donkere bergreuzen in het hel verlichte wonderijs van Inzell. Op zich was het misschien geen schokkende gebeur tenis, omdat Ard Schenk voor geen enkele prestatie meer terugdeinst, maar toch was die 4.08.3 onthutsend. Met maar liefst 4,3 seconden reed hij zijn toptijd van het vorig jaar immers (Van onze sportredactie) HAARLEM De generale repetitie heeft het komende weekeinde plaats. Een sporthal in Boedapest vormt hiervoor het decor. In de Hongaarse hoofdstad ontmoet het Nederlands herenzaalhandbalteam namelijk twee keer de sterke Hongaarse landenploeg: duels die de afsluiting vor men van de aanloop naar Spanje waar het nationaal zaalhandbalteam zich vanaf woensdag 15 maart hoopt te kwalificeren voor de Olympische Spelen in München. De afsluiting van een lange aanloop die eigenlijk al een jaar of drie geleden begon met de komst van de Tsjechische hand- balprofessor, Jaroslav Mraz, die echter juist voordat zijn handballers de afzetbalk voor de sprong naar Spanje, bereikten, terug moest naar zijn geboorteland. Ook al gezien de resultaten, die het nationale zaalhandbal sinds het vertrek van de Tsjech in dubbele interlands tegen de Tsjechen en de Zwitsers bereikten, leek het erop dat de pessimisten, die met het vertrek van Mraz ook de kansen van Oranje op kwalificatie voor München duidelijk zagen dalen, gelijk zouden krij gen. Een overigens niet geheel gerecht vaardigd pessimisme, want zowel in het eerste duel tegen de Tsjechen als tegen de Zwitsers lieten de Nederlandse zaalhand- ballers bijzonder sterk spel zien. Inder daad gevolgd door duidelijke terugvallen die de Tsjechen en Zwitsers in staat stelden om in die twee duels duidelijk afstand te nemen van Oranje. Dat gebeur de allemaal in het begin van februari; een week of vijf dus voor de start van het kwalificatietoernooi in Spanje, en toen daarna eenzelfde terugval te constateren viel in het oefenduel tegen de Westduitse Bundesliga-ploeg Tus Wellinghofen, ble ken de pessimisten toch gelijk te krijgen. Dat is trouwens met alle Nederlanders het geval in tegenstelling tot de Noren bijvoorbeeld. Roar Grönvold kwam welis waar ook tot twee nieuwe persoonlijke records, maar de Noor was in de directe confrontatie met Verheyen kansloos. Een enorme tegenvaller op deze afstand was zelfs Sten Stensen, die door Verkerk zoek werd gereden. Verkerk had daarbij weer de handicap dat hij in het eerste paar een tijd moest realiseren die voor alle anderen een aantrekkelijk doelwit vormde, maar eerder had hij zich andermaal vergalop peerd op de sprint. Zijn 42 seconden rond viel volledig uit de toon in het sprintge- weld dat door de gespecialiseerde snel heidsduivels werd ontketend. Uit het boeiende gevecht trad de bonki ge Zweed Hasse Boerj es tenslotte als win naar tevoorschijn. Hij was merkwaardig genoeg de enige van de topsprinters die in de nadelige binnenbaan moest finishen. Het kostte Boerjes dan ook alle moeite om op volle snelheid op de been te blijven. Bij het uitkomen van de bocht moest hij zelfs enkele slagen op de baan van zijn tegenstander, Haennenen, maken. Boerjes kwam niettemin uit op 38,4 sec., 0,1 sneller dan het Duitse idool Erhard Keller. Keller was aanvankelijk niet van plan geweest donderdagavond te starten omdat hij zich volledig wenste te concentreren op de beide 500 meter-ritten in het weekeinde. Toen hij zijn concurrenten echter op de ranglijst zag staan meldde hij zich alsnog aan want de Duitser vrees de de recordlustige Finnen en Zweden. Tot een wereldrecord is het dus niet gekomen, maar door de voortreffelijke vorm van de sprinttop lijkt de kans groot dat zaterdag of zondag de 500 meter voor het eerst in de schaatsgeschiedenis binnen 38 sec. wordt afgeroffeld. Keiler be schouwt zichzelf niet ten onrechte overigens tot de belangrijkste gegadigde voor dit historische karwei. Keiler: „Ik had nu al dicht bij dat record kunnen komen als mijn start beter was geweest Viertiende seconde verspeelde ik zodoende op Linkovesi en dat is toch erg veel.” Leo Linkovesi was overigens enorm snel op de eerste 100 meter, die hij in 9,4 sec. aflegde. Het laatste rechte eind was ech ter weer een kwelling voor de Fin, die zodoende finishte na 38,6 sec. „Vorige week hebben we met de natio nale selectie en ook met Swift Arnhem, dat met acht spelers in de nationale selectie is vertegenwoordigd tegen het Westduitse BSV Berlin gespeeld. En goed gespeeld. Er werd lustig op los gescoord en aan de speelwijze was te merken dat veel zorgen waren verdwenen. Ik geef toe, dat we in de tweede duels tegen de Tsjechen en Zwitsers sterk zijn terugge vallen. Maar daarvoor zijn oorzaken aan te wijzen. Tactische oorzaken, waaruit we lering kunnen trekken, maar ook andere oorzaken. Die interlands vielen in een periode juist nadat de competitie was beëindigd. Een, ook al in verband met de voorbereiding op Spanje, compacte dik- wijks ook op door-de-weekse-dagen competitie. Hoe krap het schema soms was, bleek duidelijk toen we in december terugkwamen van die tiendaagse Russi sche t rip. Zaterdags zagen de jongens Schiphol en op zondag moesten ze alweer de zaal in voor een competitiewedstrijd. En al die tijd speelde voor de spelers van de selectie ook al de kwestie-Mraz. De onzekerheid of hij toch nog terug zou komen of niet. Voeg hierbij nog de te leurstelling bij Swift, dat dus een belang rijk deel van de spelers voor de ploeg levert. Een teleurstelling die het gevolg de laatste ronde ging het wat moeilijker, omdat ik een stijf gevoel in mijn boven benen kreeg. Daarom kwam ik toen iets boven de 33 seconden uit.” Het deed echter nauwelijks afbreuk aan Schenks imposante score, die hoge verwachtingen wekt voor het naderende weekeinde, waarin, zo kan nu gesteld worden, geen enkel record nog veilig staat. Schenk is in deze vorm tot alles in staat, maar dat hij niet de enige van Pfrommers formatie hoeft te zijn die voor toptijden zorgt is donderdagavond óók duidelijk geworden. Want er viel nog wel degelijk meer te feesten in de Nederlandse ploeg, want buiten Schenk zorgden al zijn vijf ploeg genoten voor persoonlijke toptijden op de drie kilometer. Van dlift vijftal kwamen Eddie Verheyen en Jan Bazen zonder meer tot de beste prestaties. Verheyen verscheen direct na Schenk op de baan en ging brutaal het toen al naar de geschie denis verwezen record van 4.12.6. te lijf. Verheyen liet de stopwatches na exact 4.10.7 stilstaan, waarmee hij op de drie kilometer meer dan acht seconden sneller was dan ooit. Bovendien had Verheyen al eerder op de avond zijn 500 meter in recordtijd af geroffeld. (40.2.) Hij bewees hiermee zijn uitstekende vorm van de laatste weken te kunnen continueren. lans. Bovendien ben ik ervan overtuigd dat de Bulgaren dan tenminste op die tweede promotieplaats naar één van de eindgroe pen van vier clubs beslag gaan leggen en dan zou je in die nieuwe groep waarvoor zich normaal gesproken Ijsland en Noor wegen ook zullen kwalificeren al met twee punten beginnen en de Bulgaren met niets” Ook lijkt hij immuun te zijn voor de ongeregelde leefwijze, sinds zijn vier-af- standentriomf in Oslo. In een uitbundige stemming arriveerde hij donderdag rond het middaguur pas in Inzell om even later ter afwisseling zijn „vertier” te zoeken op de ijsbaan. Na een korte inspectie van de ijsvloer en zijn lichamelijke gesteldheid kwam Schenk reeds tot de ontdekking: „Een nieuw werelrecord zit er wil in. Ideaal is de toestand niet, maar die 4.12.6 moet toch haalbaar zijn. Als Kees Ver kerk in het eerste paar heeft gereden weet ik echter pas zeker of het zin heeft een recordpoging te wagen.” Nu, daarover hoefde niet lang getwij feld te worden. Verkerk gleed soepel naar Het standpunt van Maarse wordt niet door iedereen gedeeld. Niet door Atje Keulen-Deelstra bijvoorbeeld en evenmin door de man die haar voor een belangrijk deel groot maakte. Klaas Visser. Atje stelt nog altijd een onbegrensd vertrouwen in haar vroegere trainer die haar ook nog Immer van advies dient. Geen wonder dat met het naderen van de titelstrijd de herinnering aan het „braamdrama” van Helsinki in 1971 bij de Friezin weer opleefde en de nabijheid van Visser alleen al van een belangrijke psychische invloed is. Ondanks de bedenkingen van Maarse tegen de inmenging van derden in zijn werkzaamheden heeft de schaatscoach toch voor een soepel beleid gekozen nadat de afgelopen dagen moeilijkheden rezen over het slijpen van de schaatsen tijdens de wereldkampioenschappen. Maarse is er een fel voorstander van dat de rijdsters deze, volgens hem eenvoudige, activiteit zelf beoefenen. Maarse: „Het is gewoon een onderdeel van het schaatsen dat ieder onder de knie kan krijgen. Het moet geen werk zijn van een coach. Het is droevig dat hier in het verleden niet meer aan dacht aan besteed is.” Heerenveen. Terwijl in Inzell drie Russin nen met schaatslengten verschil vergeefs op Atje joegen zijn vedetten als Nina Statkevitsj, Loedmilla Titova en Loedmil- la Savroelina daarna diep weggezakt. Sap poro werd voor hem bijna een volledige afgang. Desondanks leeft echter bij Atje Keulen de herinnering aan de geslaagde greep naar de macht die Nina Statkevitsj twee jaar geleden op hetzelfde is juitvoer- de. jaren zo zorgvuldig mogelijk afgemeten aanloop, bleek juist op dat beslissende moment iets te haperen. De man, die sinds kort als officieel trainer-coach van het zaalhandbalteam optreedt, de in het bij Arnhem gelegen Gelderse Heelsum woonachtige Bertus Cras, kwam voor een lastige opgave te staan: het corrigeren van die laatste passen, alvorens die afzet balk wordt bereikt. Bertus Cras, de trai- ner-coach, van de Arnhemse hoofdklasser Swift en al sinds jaren de rechterhand van Jaroslav Mraz, ontkent niet dat het een moeilijke opgave is, maar onmiddel lijk voegt hij eraan toe: „We groeien op het ogenblik alweer duidelijk toe naar onze oude vorm.” En hiervoor kan de tot aan Spanje of hopelijk tot aan München opererende „vrijtijds”~bondscoach die uiteraard niet die tijd aan de ploeg kan besteden als full-timer Mraz dat kon, bewijzen aanvoeren. 4.14.9, sneller dan hij op deze afstand ooit was. Schenk: „Daarom sprak ilk met Leen Pfrommer af om maar op 4.15 weg te gaan, een schema dat echter razendsnel gewijzigd moest worden omdat Schenk ronden produceerde van nauwelijks meer dan 32 seconden. De richttijd werd toen op 4.08.0 bepaald. Zonder een spier te vertrekken raasde Schenk, misschien niet als een perfect stilist, maar wel uitermate krachtig en efficiënt glijdend, naar de beoogde eindtijd. Het werd 4.08.3, op een afstand die weliswaar minder tot de verbeelding spreekt dan de vier klassieke trajecten van de vierkamp. Waarschijnlijk dat dit wereldrecord daardoor meer indruk wekt met de constatering dat hij in wezen twee keer een 1500 meter reed in iets meei dan twee minuten en vier seconden. „En”, voegde Pfrommer daar later nog aan toe, „als hij zo door was gegaan had hij de vijf kilometer onherroepelijk binnen de zeven minuten tien gereden”. HEERENVEEN. In een voortdurend op scherp staand gezelschap sportbeoefe naren bloeit een conflict snel op. Ook Gerard Maarse heeft dat in de vier maan den die hij werkzaam was als trainer van de dames-schaatsploeg ondervonden. Maarse. gestart als leidsman met vaste principes, moest de afgelopen maanden reeds enkele malen afwijken van eerder ingenomen standpunten en meningen om de goede sfeer binnen een groepje top sport bedrijvende individualisten te hand haven. In een conflict met Stien Baas-Kaiser was hij niet onwillig om zijn ongelijk te bekennen dat door Stien uiteinde! jjk in Sapporo werd aangetoond. Het wisselen van koers op een moment dat binnen zijn selectie frustraties dreigen manifesteert zich ook het komende weekeinde in Hee renveen op twee gebieden. Klaas Visser zal ondanks de aanvankelijke bezwaren van Maarse de schaatsen van Atje Keulen- Deelstra slijpen, Maarse's „concurrent” Henk Lamberts mag zijn pupil Wil Schenk-Burgmeijer langs de baan moreel ondersteunen. ..a'.' z' Z F - - -zz.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25