Na golf van bedreigingen Laserwapens nog GEZIN VAN MR. VAN AGT niet in de praktijk IS ONDERGEDOKEN Eis 12 jaar tegen student die vriendin wurgde Officier eist 2| jaar tegen diamantairs Bende maakte voor half miljoen buit Meer metrovondsten in Amsterdam 'keukens Twee weken voor Wim Schul Fa. B. ENGELENBERG Monke’s keukendeur staat wagenwijd voor u open KONINKLIJKE WlNTERVAKANTIE Minister Schmelzer: Automatisch munt sorteren in postkantoor Premier Biesheuvel: Twee militairen omgekomen Drs. Soetenhorst gaat door OBSTAKELS ONDER WEESPERPLEIN Partij diamanten gekocht met 67.500 valse Engelse ponden adjunct bij NRC Handelsblad Afdamming Oo ster schelde „Ons volk is onverdraagzaam” 2 v Het verwondert ons! VRIJDAG 3 MAART 1972 „KRAUTZBERGER” VERFSPUITEN j. Minister Drees: Artikel in Soldatenkrant B randkastkrakers in arrest AMSTERDAM Behalve op het Waterlooplein zijn de Amsterdamse metrobouwers nu ook op het Wees- perplein obstakels tegengekomen. Het zijn twee uit 1794 respectievelijk 1806 daterende verswaterbakken, waarvan er in het stadsgebied bin nen de Singelgracht 33 onder de straat liggen. Voorts kunnen ook on der de Nieuwe Amstelstraat en de Nieuwe Herengracht hindernissen worden verwacht. Aan de hand van enkele onlangs tevoorschijn gekomen zeventiende-eeuwse landmeterskaar- ten is vastgesteld dat het metrotracé daar de plaats kruist waar eind zes tiende eeuw een bolwerk in de stads omwalling werd gebouwd. Dat het bolwerk op die hoogte heeft gelegen was bekend. Door de kaarten werd het mogelijk de plaats vrij nauwkeu rig vast te stellen. OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Bekendmaking Accountantskantoor Van Brugge BAKKER’S^BEHANG foon023-255432. Herensingels Ja, het verwondert ons altijd als wij niet hebben wat u 2 zoekt 1 2 Europa’s grootste stalenboek 2 700 dessins geplakt op e 750 m2. f J i ADVERTENTIE ADVERTENTIE dat de der, dr. (Van onze correspondent) (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bij de botsing waren, behalve de militai re drietonner, geladen met jerrycans met benzine, twee vrachtauto’s en een perso nenauto betrokken. .Enige inzittenden uiiit deze auto werden licht gewond. Een chauf feur van een bestelauto werd ernstig ge wond. DEN HAAG. Staatssecretaris Van der Stee (Financieën) heeft donderdag middag in het hoofdpostkantoor in Den Haag een sorteer- en telautomaat voor munten in gebruik gesteld. Tegelijk werden ook in de hoofdpostkantoren van Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam en Utrecht dergeljjke automaten in ge bruik genomen. Op deze kantoren kun nen munten nu ongesorteerd en ongeteld voor omwisseling worden ingeleverd. ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft donderdag de 23-jarige soldaat Wim Schul veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf. Hij moet voorts wegens onge schiktheid uit de militaire dienst worden ontslagen. De eis was één maand. deelde de Amsterdamse wethouder Lam mers aan de gemeenteraad mee, dat het aanvankelijk geraamde bedrag van ruim 400 miljoen was gestegen tot 650 mil joen. Volgens het Kamerlid heeft ir. Mey er, directeur van Publieke Werken in de hoofdstad, onlangs een bedrag van f 1 miljard genoemd, gerekend naar het hui dige prijspeil. Tenslotte gaat de heer Dijkstra in zijn vragen in op de indertijd met de NS gemaakte afspraak, dat het metrotraject ook geschikt gemaakt zou wordën voor het speciale randstadmaterieel van de spoorwegen. Hierdoor moesten de metro- buizen twintig centimeter hoger worden gemaakt, hetgeen een extra investering van vele miljoenen guldens betekende. Het Kamerlid wil nu horen of het waar is dat er moeilijkheden zijn gerezen bij de samenwerking tussen de NS en Amster dam. De NS zou nu materieel ontwerpen die niet geschikt is voor de op verzoek van de NS aangepaste metrobuizen. In de Waddenzee zijn geen werken voor veiligheid of waterhuishouding nodig, al dus minister Drees. In het regeerakkoord is de afspraak gemaakt dat de Waddenzee zo veel mogelijk behouden zal blijven, hetgeen niet uitsluit dat hier en daar beperkte ingrepen kunnen worden gedaan. AMSTERDAM. Twee jaar en zes maanden is donderdag geëist tegen twee Zuidafrikaanse diamantairs van 44 en 60 jaar die met 67.500 valse Engelse ponden een partij diamanten hadden betaald. De partij was in november vorig jaar in Amsterdam door beide verdachten ge kocht van twee Portugezen uit Angola. Terwijl wij deze overigens vrijblijvende offerte uitwerken, bieden wij u graag een keuze aan uit een aantal heerlijke salades en sandwiches.en vanzelf sprekend is de koffie klaar. C AMERSFOORT Twee militairen. W. Hoogvliet uit Rotterdam en J. Wortel uit Maartensdijk, beiden 20 jaar, zijn donder dag om het leven gekomen bij een botsing op de Doomseweg in Leusden. De dienst plichtige huzaren eerste klas waren gele gerd in de Dumoulin-kazerne te Soester- berg. Gaopand van maandag t/m zaterdag fAmsterdam maandags gesloten) Ontslag genomen. Een van de drie direc teuren van de fabriek van behangselpa pier gebr. Sanders, de heer B. A. Her- melink, is met ingang van 15 maart op eigen verzoek ontslag verleend. De re den van het ontslag is een verschil van opvatting over het te voeren directiebe leid. De verschillen van mening zijn onoverbrugbaar gebleken, zo heeft de directie aan het personeel (ongeveer 440 mané bekendgemaakt. tatie van de biljetten om de tuin geleid”, aldus mr. Van Rensse. „De bankbiljetten waren gloednieuw en verpakt in wikkels van bestaande banken. Achteloos op het bed geworpen bij de afbetaling, wees niets erop dat zij vals waren”. Volgens Scotland Yard is de partij de grootste die in beslag genomen is uit deze vervalsing, die reeds in 1968 is begonnen. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. UTRECHT. „Ook al worden milieu hygiënische eisen nu anders gewogen dan toen het Deltaplan werd geboren, de wa terstaatkundige eis van veiligheid heeft de doorslag gegeven bij het besluit van het kabinet om bij afdamming van de Ooster- schelde te blijven.” Dat zei minister Drees van Verkeer en Waterstaat gisteren in Utrecht, waar hij de viering van het 25- jarig bestaan van de vereniging „water, land en ruimte” bijwoonde. Naar de me ning van minister Drees is het Deltaplan steeds aan nieuwe inzichten getoetst. Het Deltaplan, de Zuiderzeewerken en de Waddenzee noemde hij objecten waar de veranderde benadering van waterstaat kundige aangelegenheden kunnen worden waargenomen. Dr. Drees zei voorts, dat bij de beslis singen over de Markerwaard, „een gebied dat levensruimte zal kunnen geven aan allerlei activiteiten, die op het oude land geen plaats meer vinden” de waterhuis houding en de zuiverheid van het water een grote rol spelen. Uit de rechtszitting bleek dat de student gekker op het meisje was dan zij op hem. Zij overwoog hun vriendschap uit te ma ken. hetgeen de student niet kon verdra gen. „Laten we elkaar drie dagen niet zien” stelde zij voor. Nog voordat de drie proefdagen om waren sneed de student zelf alle banden met Lauretta onherroe pelijk door. Hij wurgde haar. Daarna stikte hij 40 aispirines met de bedoeling een eind aan zijn leven te maken. De uitspraak is 16 maart. Ubentgastinde MonkeKeuken! DEN HAAG. De Nederlandse rege ring handhaaft haar zienswijze, in 1970 ter kennis gebracht van de ontwapenings conferentie in Genève, dat het voorshands niet nodig is wapenbeheersingsmaatrege- len te treffen ten aanzien van laserwa pens. Aldus heeft minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken donderdag geant woord op vragen van het Kamerlid Roet hof (P.v.d.A.) over een recent bericht over een Amerikaanse vinding van een nieuw type laser voor mogelijk gebruik in een krachtig laserkanon. Het Kamerlid sprak in dit verband over „dodelijke lichtstralen”. Donderdag zijn prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen in Lech (Oostenrijk) aangekomen voor hun wintervakantie. De koninklijke gas ten werden op het stationnetje van Langen door veel fotografen en fil mers „onder vuur’’ genomen. Volgens adjunct-conservator W. Hof man van de Gemeentelijke Archiefdienst weet men niet precies wat zal worden aangetroffen als de metrobuis straks de Nieuwe Herengracht passeert. Er heeft bijna een eeuw lang een zware aarden wal gelegen, die aan de buitenkant bij de stadsgracht in ieder geval een houten beschoeiing had. Midden op het bolwerk, precies op de plaats waar de metro langs moet, stond een molen. Of tijdens het graven van de wallen alles netjes is opgeruimd, is, aldus de conservator, niet bekend, maar valt zeer te betwijfelen. Inmiddels is ook een tekening gevonden meit het palleniplan van die zeventiende- eeuwse stenen boogbrug over de Nieuwe Herengracht in de Weesperstraat. De verswaterbakken of -kelders werden aangetroffen bij werkzaamheden ter voor bereiding van de bouw van het metrosta- Mr. Biesheuvel verklaarde dat de beslis sing over de vrijlating van de dirie van Breda, die vandaag in de ministerraad wordt genomen, pas enkele dagen later openbaar zal worden gemaakt. De beslissing hoe die ook uitvalt wordt namelijk opgehouden door proce dures die noodzakelijk zijn bij een gratie verlening. De premier ging niet diep in op de kwestie van „die ,drie” maar stelde wel vast dat bij sommige groeperingen in het land een haatsyndroom is losgeslagen, hetgeen hij veroordeelde. „Wij moeten tegenover deze polarisatie een dam opwerpen. Juist voor een chris telijke partij ligt hier een taak de onver draagzaamheid. die zich van het Neder landse volk meester maakt, doet ons el kaar niet meer verstaan. Wij dreigen aan onze principes te ontwortelen, het hand haven van de rechtsstaat geeft een extra dimensie aan de politiek”, aldus de minis ter-president. „In het verleden hebben we financiële GRONINGEN. Voor de Groningse rechtbank heeft de officier van Justitie mr. J. Muntendam donderdag een gevan genisstraf van 12 jaar en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen een 22-jarige student. Op 26 april van bet vorig jaar bracht hij op zijn kamer in Groningen zijn vriendin, de 19-jarige Lau retta den Hollander door wurging om het leven. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 In verband met de verzorging van de aangiften Inkomstenbelasting 1971 van onze relaties, zijn wij gedurende de maand maart op onze kantoren even eens aanwezig, op zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Wilhelminastraat 5, Haarlem, (tel. 023-316550) Scheldestraat 7, IJmuiden, (tel. 02550-15423). tion Weesperplein. De komende maanden zal de ene gedeeltelijk worden gesloopt, de andere, die buiten het metrotracé ligt, wordt leeggepompt en volgestort met zand. De bovenzijden van de zich hier en elders in de stad bevindende bakken lig gen ongeveer een meter onder de grond, de funderingen zes tot zeven meter. Zij werden tussen 1790 en 1824 gebouwd. Tot het midden van de negentiende eeuw hadden de kelders met een inhoud van 100 tot ruim 200 kubieke meter een func tie in de drinkwatervoorziening. Minister Drees van Verkeer en Water staat dient, naar het oordeel van het Tweede-Kamerlid Dijkstra (D’66) de Ka mer volledig in te lichten over de huidige stand van zaken van de Oostlijn van de metro. Dat overzicht zal. aldus het Ka merlid in donderdag gestelde vragen, moeten gaan over de kosten, de wijze van financiering, de kostenbewaking en de uitvoering zelf. Tegen het einde van het vorige jaar „Als ik de 44-jarige verdachte moet geloven, krijg je in Engeland zo acht ton in je handen, als je je paspoort maar laat zien. Beide verdachten ontkenden aanvan kelijk te hebben geweten dat ze valse biljetten in handen h adden, en de 44- jarige ontkent ook nu consequent alles. Maar de ander geeft wel toe dat hij vóór zijn aanhouding heeft geprobeerd biljetten te verbranden”, aldus de officier van Jus titie, mr. H. E. van Renesse. „Bij de betaling wordt achteloos 40.000 gulden méér betaald dan afgesproken, maar er is niet één van de biljetten in Amsterdam gebruikt om zelfs maar een broodje kaas te kopen. Toch geloof ik niet dat deze twee de grote mannen in deze valsheidszaak zijn, dat zijn de mensen die de biljetten hebben gedrukt. Ze hebben er wel van willen profiteren”, aldus de offi cier. In november vorig jaar ontmoetten de verdachten volgens afspraak in Amster dam twee Portugezen uit Angola, om een partij ruwe diamant van 450 gram (2.250 karaat) te kopen. De transactie geschiedde in het Victoriahotel, waarbij de Angolezen in het bezit kwamen van een koffer met circa 13.500 biljetten van vijf Engelse ponden. Zij moestten 67.500 pond verte genwoordigen, een bedrag van circa 567.000 gulden. De Angolezen ontdekten dat alles vals was toen zij bij een bank er een paar van wilden wisselen. De Zuidafrikanen werden in Hoek van Holland aangehouden toen zij naar Lon den wilden vertrekken. In een flat in Amsterdam die zij hadden gehuurd werd in een koffer nog eens bijna 32.500 pond gevonden. De Zuidafrikanen hadden de partij Angolese diamant achtergelaten bij de Amsterdamse diamantslijpers Holshuij- sen en Stoeltje. De politie noemde de firma in deze affaire zonder blaam, maar in de Amsterdamse diamantwereld deden prompt de wildste geruchten de ronde. Op de rechtzitting verscheen de als getuige opgeroepen heer Holshuijsen niet. „De Portugezen werden door de presen- Gen, Cronjéstraat 135, tele- 2 Hoek Amsterdamstraat, tele- A toon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. In onze showroom vindt u Monke keukens voor iedere woonsituatie en elk budget Loopt u eens bij ons binnen en leg uw specifieke wensen voor aan onze keukenarchitect Neem ’n ruwe maatschets van uw keuken mee en hij maakt ter plaatse een offerte op tekening voor u klaar. Kosteloos? Showroom. VandarHnda N. V. Amsterdam/WeteringdrcoitS0^2/Tal.020-226822 Rotterdam/Hetmmdslngel 126/Til. 010-268816 ROTTERDAM. Drs. J. R. Soeten horst. hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, is benoemd tot adjunct-hoofdre- dacteur van NRC Handelsblad en Han delsblad NRC. De benoeming gaat waarschijnlijk op 1 september in. De aanstelling is voor de redactie als een verrassing gekomen. Volgens staatssecretaris Van der Stee zijn de wel eens gehoorde klachten over gebrek aan wisselgeld terug te voeren op onvoldoende circulatie van de pasmunt. Sinds 1948 zijn er zoveel munten in omloop gebracht dat er per hoofd van de bevolking van 13 miljoen zielen 4 rijksdaalders, 15 guldens, 31 kwartjes, 60 dubbeltjes, 36 stuivers en 120 centen beschikbaar geweest moeten zijn. Totaal is d at per Nederlander 41,75. Om de circulatie van de pasmunt te verbeteren zijn de sorteer- en tetauto- maten nu in gebruik genomen. Bij de PTT, die van oudsher voor het minis terie van Financiën de in ’s rijks munt geslagen pasmunt in circulatie brengt, is voorts het aantal kantoren van de muntendienst uitgebreid van 250 tot 500. Op deze kantoren kunnen munten worden ingeleverd en af gehaald Sinds kort worden bij deze kantoren ook guldens en rijksdaalders in ontvangst genomen en omgewisseld Wim Schul stond terecht voor onder mijning van de krijgstucht en belediging van twee generaals in een artikel in een soldatenkrant in december, dat als titel droeg „Bericht uit Nieuwersluis” Wim Schul is kort geleden uit Nieuwersluis ontslagen. Hij was gestraft voor een soortgelijk vergrijp tegen de krijgstucht. In„De Soldatenkrant” beschreef Wim Schul ervaringen van enkele mede-gevan- genen in Nieuwersluis. Schul wees er met nadruk op dat de tekst in het artikel niet helemaal van hem was. Hij had een stuk geschreven voor de soldatenkrant, maar daarnaast waren er roze velletjes bij, die niet be doeld waren voor de krant. Die waren er alleen maar bij gevoegd ter informatie van de redactie. De zinnen Over twee gene raals waren volgens Schul niet bedoeld voor publikatie. „Bovendien zei hij. heb ik een der generaals openlijk mijn excuses aangeboden” In een commentaar op het vonnis stelt de Vereniging Van Dienstplichtige Militai ren, „dat weer eens is gebleken dat er op het punt van de vrijheid van meningsui ting in de krijgsmacht niets is veranderd. Het is ondenkbaar dat men in de burger maatschappij voor hetzelfde feit twee we ken de gevangenis zou moeten ingaan. Het vonnis druist tegen alle democratische rechtsbeginselen in.”. De kans is groot dait Schulp die half maart zou afzwaaien, in dienst moet blijven totdat zijn beklag in beroep door het Hoog Militair Ge rechtshof wordt behandeld. (Van onze correspondenten) NIJMEGEN Het gezin van mi nister Van Agt van Justitie heeft zijri woning in Groesbeek verlaten en is elders „ondergedoken” in verband met de golf van schriftelijke en tele grafische bedreigingen. Het huis werd reeds dag en nacht door de po litie bewaakt. Tot dusver hebben zicH geen incidenten voorgedaan. De post wordt, zodra deze is bezorgd, opge haald, want er kan van alles door de brievenbus worden gegooid. Premier Biesheuvel: die gisteravond In een AR-bijeenkomst in Leeuwarden sprak, wees op „de onverdraagzaamheid die zich van het Nederlandse volk heeft meester gemaakt”. „Minister Van Agt en ik weten nu wat het betekent als je huis een vesting wordt en je gezin wordt bedreigd”, zei hij. en economische problemen teveel op de voorgrond geschoven. Het wordt nu tijd dat we echt diep doorstoten tot de ge rechtigheid en daarbij zal de bijbel een toetssteen zijn”, aldus de premier. Meer wilde hij niet zeggen over zaken waarover de regering nog geen besluit heeft geno men. Hij verklaarde, met minister Van Agt van vijf uur tot kwart voor zeven bij de koningin geweest te zijn. Met een speciaal vliegtuig was hij daarna naar Leeuwarden gekomen. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Scheel, heeft gisteren een even tuele gratieverlenirfg aan de oorlogsmisda digers Aus der Fünten, Kot alia en Fi scher een louter Nederlandse aangelegen heid genoemd. De huidige Westduitse re gering acht evenwel, evenals haar voor gangsters, een begenadiging op humanitai re gronden na 27 jaar gevangenschap gewenst, aldus minister Scheel in een vraaggesprek met het Israëlische blaid „Yedioth Achronoth”. Zij heeft ook begrip voor hen die in of buiten Nederland wegens de ernst van de begane misdaden een ander standpunt innemen. Rabbijn A. Soetendorp heeft donderdag avond in Groningen gezegd erop te ver trouwen dat het kabinet een beslissing over de drie van Breda zal nemen in overeenstemming met de wil van de meerderheid van de Tweede Kamer. Daarbij wil hij de mogelijkheid openlaten van individuele gratie in het aangezicht van de dood. „Wanneer niet de meerderheid van de Tweede Kamer en het grootste deel van het volk tegen vrijlating gestemd zou hebben, dan zouden wij weer gevoeld hebben dat er een wig gedreven werd tussen joden en niet-joden. Nu weten wij dat wij niet alleen staan”, aldus rabbijn Soetendorp. Desgevraagd bevestigde hij slechte gezondheidstoestand van zijn va- J. Soetendorp, mede verband houdt met de gebeurtenissen van de laat ste weken. om u de kans te geven in één showroom ongelofelijk veel keukens te zien. Van verschillende typen, in allerlei opstellingen en in een veelheid van kleuren. Elk keukentype heeft honderden variatiemogelijkheden. Bovendien zijn er 7 verschillende prijsklassen. U treft er al een complete keuken aan voor fl. 1.300,-. Uit ter beschikking staande gegevens blijkt, aldus de minister, diat nog een aantal moeilijke technische problemen moet worden opgelost, voordat toepassing van de lasers als wapens in de praktijk mogelijk zou zijn. In de ontwapeningscommissie in Genève is zowel van Zweedse als van Russische zijde instemming betuigd met de Neder lands zienswijze. In zijn antwoord merkt minister Schmelzer op, dat laserwapens, zo ze al mogelijk zouden zijn, door hun kenmer kende eigenschappen van zeer nauwe straalbundeling hun vernietigende wer king slechts op één plaats tegelijk kunnen uitoefenen. Hun werking is voorts beperkt doordat de laserstraal zich slechts langs een rechte lijn kan voortplamten. De effec tieve werking van de straal wordt verder beperkt door wolken of slechte weersom standigheden. De mogelijke werking van deze wapens zou dan ook essentieel anders zijn dan die van de wapens die als wapens voor mas sale vernieti'gimg bekend staan, aldus de minister. Het gebruik van eventuele laser wapens zal in de eerste plaats van typisch defensieve aard zijn. Het onderzoek naar de ruim 100 inbra ken en diefstallen, die de bende volgens de bekentenis heeft gepleegd, kwam in een beslissend stadium na de vondst op 2 december van tien opengebroken brand-, kasten in het Markkanaal bij Breda, waar Rijkswaterstaat een schoonmaakactie hield. De schade die de bende aan gebouwen en goederen heeft aangericht, loopt vol gens de politie in de miljoenen. De politie zegt over aanwijzingen te beschikken dat de bende nog meer op haar kerfstok heeft. MAASTRICHT. De rijkspolitie in Maastricht heeft licht gebracht in een grote serie brandkastkraken en diefstal len, met een totale buit van rond een half miljoen gulden, die de laatste jaren in Nederland en België is gepleegd. Tien personen, afkomstig uit Dordrecht Breda en Heerlen, zijn in verband hiermee gear resteerd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2