BEVERWIJK VIER DAGEN AAN DE IJK nieuwe progressieve partij W oonwagen afgebrand Subsidie aan VVV wordt niet verhoogd Resteert nog 7250,- tekort Voor ruim een miljoen verzekerd bij veefonds Nieuwe visie op spel en groenvoorzieningen „Nog niet zoeken naar ideologie voor Overwerk voor „plakkers” Andere kijk op Wijkertoren xx~-- r fip sii W. Schavenmaker nieuwe voorzitter Discussie-avond van PvdA in De Zandkraai te Heemskerk VERBETERING in Meerestein Onderhoud aan kleuterschool Marktberichten Nieuwe toestellen voor gymzaal aan Groenelaan PAND „EASY” Sluiting begraafplaats Verbetering van „De Slof” Wedstrijden rolschaatsen „Zeekleuters” Opwekking voor reumacollecte o i.if f 7 STEL EEN DAAD •x J IJMUIDER COURANT VRIJDAG 3 MAART 1972 •99 In verband met brandpreventie Kiezers .'KfcK.: i t S f s dbfe*/ - g? I fel WwWil-x M (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) Slopen wordt pas toegepast als het verleden zich niet meer in het heden (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) tot een geanimeerd het meer pragmatisch aanpakken, door bijvoorbeeld een aantal problemen voorop te stellen, en dat willen wij gaan doen in de komende vier jaar en ga maar achter ons staan (tot de kiezers gericht). Maar hoe moet het dan met de andere, evenzeer belangrijke punten, zoals defensie, onder wijs, woningbouw? Zal de kiezer zich laten leiden door de hoofdthema’s van het programma en zich niet bekommeren over de overige zaken? Helemaal uit dit pro bleem is men niet gekomen. Laten we nu niet zoeken naar een ideologie, maar con stateren dat wij gelijkgericht zijn. Die In het boekjaar 1971 gingen 21 koeien en twee pinken verloren. De verzekerde waarde bedroeg 26.025. Er werd uitge- zitter. De heer J. de Wit legde na negen jaar zijn functie neer. Met ruime meer derheid van stemmen werd de heer W. Schavenmaker uit Assendelft tot nieuwe voorzitter benoemd. Ook de heer J. Schoehuis vond, dat na 35 jaar als bestuurslid te hebben meege draaid voor hem de tijd gekomen was zich niet meer herkiesbaar te stellen. In deze vacature werd voorzien door de ver kiezing van de heer G. Nieuwenhuizen uit Uitgeest. De administrateur van de veeverzeke- ring, de heer Jac. Termes, bood de schei dende functionarissen een leuke attentie aan. gemeenschappelijke mentaliteit is een ge zonde basis om voort te werken naar een grote partij, die niet een- twee- drie kan en moet ontstaan, zo was een mening. Mr. Heidinga, die de discussie-bijeenkomst rustig en zakelijk leidde, constateerde die gelijkgerichtheid ook, hoewel in mindere mate aanwezig bij de P.S.P. Hij zag in dit soort gespreksavonden veel heil, want de progressieve partij dient van onderaan te worden opgebouwd. In de nabije toekqmst land eveneens te houden, bijeenkomsten zullen meer van dergelijke, elders in het worden georganiseerd. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 1 maart aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: boe renkool 7-45; rode kool 8-20; groene kool 20-37; witte kool 6-10; spruiten 82-125; waspeen 33-37; breekpeen 10-19; spinazie 145-180; prei 25-65; selderij knollen 6-12; uien 6-14; witlof 55-85. Bloemen: anjer 18- 43; trosanjer 180-360; blauwe druif 60-78; chrysant 180-340; forsythia 27-48; fresia 120-440; hyacint 34-47; lelie (per tak) 45; narcis 125-190; roos 40-110; roos (per tak) 30-60; babyroos 18-43; tulp 130-320; tulp met bol 4-11. Planten: anthurium 650-980; azalea 160-1400; begonia 40-160; cineraria 40-95; cyclamen 85; hedera 65-95; herts hoorn 210-280; kalanchoe 40-110; potchry- sant 40-135; primula 30-54; St. Paulia 85- 120; vriesia 180-450; gemengde planten 90- 240. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op het woonwagen centrum IJmond aan de Communicatie- weg is vannacht omstreeks kwart voor één een woonwagen in vlammen opge gaan. De brandweer pakte het vuur met groot materiaal aan, maar kon toch niet voor komen, dat er grote materiële schade ontstond. De oorzaak van de brand in de woon wagen, welke pas sinds twee dagen een standplaats op het centrum had, kon nog niet worden vastgesteld. WIJK AAN ZEE. B. en W. achten het noodzakelijk, aan het hulplokaal Dorpsduinen 1 in Wijk aan Zee, waarin de christelijke kleuterschool „De Zeekleu- ters” is gevestigd, voorzieningen te treffen. Het noodlokaal, dat veel te lijden heeft van het weer, vertoont reeds geruime tijd een aantal gebreken. Aangezien het nog enige tijd zal duren voordat een perma nent gebouw voor deze kleuters is gereali seerd, vragen B. en W. aan de raad een krediet van 13.000 voor onderhouds werkzaamheden. Wel kwam de vraag naar voren vanuit welke basis die grote partij moet werken. Is er een programma nodig of gaat men (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het kerkbestuur van de Aghatha-parochie heeft aan het ge meentebestuur verzocht de rooms-katho- lieke begraafplaats aan de Peperstraat met ingang van 1 maart 1972 voor geslo ten te verklaren. De opkomst was niet zo groot, maar degenen die wel aanwezig waren hadden duidelijk een zeer gerichte belangstelling. Zij werden naeen inleidend gesprekje ingedeeld in discussiegroepen, aan welke onder meer de volgende vragen werden voorgelegd. Waar denkt u aan bij groen en spelvoorzieningen? Hoe moeten deze worden gerealiseerd? Door de gemeente, door particulier initiatief, door de bewo ners? Welke soorten aktiviteiiten? Over dekte speelplaatsen? Voor jongens en/of meisjes?, Voor verschillende leeftijden? BEVERWIJK. In het gymnastieklo kaal aan de Groenelaan dienen een aantal toestellen en materialen te worden ver vangen, omdat deze versleten of verou derd zijn en gevaar opleveren. B. en W. hebben aan de raad een krediet van 5.800,-. gevraagd voor de aanschaf van een parterre-turnbrug, vier tuiplaten en afdekplaten, een lange turnmat en vijf ringenstellen. HEEMSKERK Discussiëren over so cialisme nu is een uitermate vermoeiende, zij niet onmogelijke taak. Daar zijn de deelnemers aan de donderdagavond in De Zandkraai gehouden bijeenkomst, georga niseerd door de P.v.d.A., afdeling Heems kerk wel achter gekomen. Inleider mr. P. Heidinga, lid van de gemeenteraad van Heemskerk voor de P.v.d.A., zei het reeds in zijn openings woord: het socialisme is een vaag begrip. Maar de „nieuwe Marx”, dr. Sicco Mans holt ziet het wel iets anders als hij stelt, dat socialisme is: „het streven naar een maatschappijdie iedere mens gelijke kan sen geeft, overschillig stand, kleur en geloof, op het grootst mogelijke welzijn,is een zo evenwichtig mogelijke verhouding van vrijheid en binding, voortvloeiend uit het feit, dat de enkeling een zo groot mogelijke mate van vrijheid en ontplooi ing dient te hebben, maar tevens dient te beseffen dat hij een deel van de menselij ke gemeenschap is waarvoor hij in een kring van rechten en plichten leeft”. Een visie die volgens de politicologen ook als V.V.D-etiket kan worden gebruikt en daar was mr. Heidinga het helemaal mee eens. De discussie in De Zandkraai stond dan ook meer in het teken van de toekomstige politieke partijvorming en daarvoor ook waren de D’66’ers, P.v.d.A.’ens, P.S.P.’ere en P.P.R.-leden uit Heemskerk, Velsen en Beverwijk naar de Zandkraai getogen. Men was het er over eens, dat samen werking tussen de partijen mogelijk is, hoewel de P.S.P.’ers bedachtzamer op dit punt waren dan de D’66- en P.P.R.-leden. De P.S.P. zou graag in die partij of samenwerking de P. van Pacifisme willen handhaven en of dat samengaat met de visie van de overige deelnemende partijen staat nog niet zo vast. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Van 13 tot 19 maart wordt huis-aan-huis een collecte ten be hoeve van de reumabestrijding gehouden. Wethouder P. J. Schipperus van volksge zondheid schreef hiervoor onder de titel „Stel een daad” de volgende aanbeveling: U bent een gelukkig mens, wanneer U gezond van lijf en leden bent. Er zijn velen die dat geluk niet kennen. Wij denken aan hen, die door reuma getrof fen zijn .Reuma een vijand van ons volk. Niet alleen door het grote per soonlijk leed, maar ook wegens de ern stige sociale gevolgen voor hen, die aan deze ziekte lijden. Want reuma treft niet alleen ouderen, maar ook kinderen en mensen in de kracht van hun leven. Reuma is vaak de oorzaak van hart ziekten, misvormingen en ernstige inva liditeit. Het Nationaal Reumafonds be strijdt de gevolgen van de reumatiek onder andere door de financiële zorgen van reumapatiënten te verlichten, door huisvrouwen weer in staat te stellen zelf hun huishouden te doen, huisva ders te helpen de kost voor hun gezin weer te verdienen en voor kinderen de mogelijkheden te scheppen een zo nor maal mogelijk leven te leiden. Dit doet het Fonds door financiële hulp bij me dische behandeling, huishoudelijke voor zieningen en het verstrekken van aan gepaste vervoermiddelen. Maar ook door reumapatiënten in de gelegenheid te stellen eens een vakantie in het eigen reuma-vakantiecentrum door te brengen. Hoeveel geld dit ook kost, dit werk moet worden voortgezet. Help daarbij door een daad te stellen. Laat uw geluk ook hun geluk zijn. Steun de collecte, die van 13 tot 19 maart gehou den wordt met een gulle gift in de collectebus, tijdens de huis-aan-huis- collecte. w.g. P. J. Schipperus wethouder van volksgezondheid. Er worden nog collectanten gezocht voor deze collecte. Opgaven bij mevrouw Los-Prummel, M. van Heemskerkstraat 35 te Heemskerk, tel. 33446 en mevrouw Schipperus-Rutgers van der Loef, Prinses- aelaan 4, Beverwijk tel. 28220. Vier dagen is de bestuurskamer van het Rode-Kruisgebouw aan de Del- laertlaan te Beverwijk het ijklokaal, waar twee personeelsleden van het Ijkkantoor te Amsterdam nauwkeu rig de maten, gewichten en meet werktuigen van de Beverwijkse neringdoenden controleren. Een zéér nauwkeurig karwei, want de heren gebruiken onder meer een balans, die door een glazen hokje is afgeschermd van de omringende ruimte. De balans namelijk wijkt af bij een geringe ver plaatsing van de hoeveelheid lucht in de kamer en is zelfs niet te gebruiken als de man, die de balans bedient, te dicht bij het voorwerp gaat zitten. De lichaamswarmte van de man kan dan gemakkelijk door de lucht naar de balans worden geleid en een geringe, maar niet gewenste afwijking is hier van het gevolg. Het IJkkantoor Am sterdam houdt toezicht op alle maten en gewichten in de gehele provincie Noord-Holland. Beverwijk en Wijk aan Zee moeten in vier dagen worden af gehandeld. Donderdag waren de maten en gewichten van de apothe ken, goud- en zilversmeden en bezit ters van grote partijen aan de beurt. Een herijk geschiedt om de twee jaar. En vaak is dat dringend nodig, want gewichten, die in een apotheek wor den gebruikt staan vaak bloot aan zuren en zouten, gaan groen uit slaan en het gewicht vermindert bij het verwijderen van deze oxydatie- uitslag. „En dan slaan wij weer een stukje lood in het gewicht als de hoe veelheid grammen niet in overeen stemming is met onze standaard maat”. Het gewicht is niet meer bruikbaar als de onderkant volledig is bezet met de ijkstempels van het ijkkantoor. Het rijdende ijkkantoor controleert niet de milligramgewich- ten, want die moeten in het ijkkan toor te Amsterdam worden gewogen. Iedereen, die maten, gewichten en meetwerktuigen in een dienstver lening gebruikt is verplicht tot her keuring van de voorwerpen. Bij het geen gehoor geven aan een oproep en het gebruiken van niet herijkte maten, gewichten en meetwerktuigen kan door de politie proces-verbaal worden opgemaakt. Maar dat komt zelden voor, zeggen de twee herijkers. BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk wil de VVV Wijk aan Zee-Beverwijk een subsidie verlenen van f 27.650. Dit bedrag werd reeds vermeld op de primi tieve gemeentebegroting voor 1972. Het totale begrotingstekort van de VVV be draagt 34.900, zodat nog 7250 resteert. Het bestuur van de VVV heeft de ge meente Beverwijk toegezegd „ernstig te zullen trachten met een subsidie van f 27.650 rond te komen”. Men wil dit bereiken door de personeelskosten van het kantoor te Beverwijk te perken, hetzij door personeel uit Wijk aan Zee in te schakelen, hetzij door een beperkte op stelling gedurende het stille seizoen an derzijds door het voeren van een actieve ledenwerfactie in Beverwijk zo schrijven Burgemeester en Wethouders in het voor stel aan de raad. kan handhaven. De slopers komen dan onverbiddelijk uit hun bedrijven en slaan binnen de kortst mogelijke tijd een voor vele inwoners levendige her innering uit een grijs verleden tot puin. Maar altijd ontstaat er hierna een nieuwe situatie, zoals momenteel aan de Alkmaarseweg. Hoog boven het stadsgewoel uit torent de Wijkertoren. Wie Beverwijk vanuit de richting Castricum binnen kwam rijden zag wel het silhouet van de stoere toren, maar eenmaal in het hartje van de stad beland, op de Alkmaarseweg, was men het gezicht op de toren kwijt. Verscholen achter het baksteen van de hem omringende huizen leidde de Wijkertoren een eigen bestaan. Dat is nu anders. Althans, het geldt slechts voor een klein gedeelte van de Alk maarseweg, waar onlangs zes huizen zijn gesloopt. Het nu ontstane door kijkje schept een heel ander beeld: fraai en levendig, zoals de Wijkertoren de omgeving beheerst. keerd een bedrag van 22.562.50 en de opbrengst was 8.451.37. In 1970 waren de verliezen 19 koeien en 5 pinken met een verzekerde waarde van 23.060. Aan uit kering kostte dit 19.649 terwijl de op brengsten toen 6.264.91 waren. De balans sloot met een totaal van f 4.276.97 en de algemene verlies- en winst rekening vertoonde een totaal van f 47.598.31. Het batig saldo was f 71.35. Tijdens de jaarvergadering in zaal „Flo ra” werd donderdagavond ook een be stuursverkiezing gehouden. Tevens moest worden voorzien in de vacature van voor- BEVERWIJK. Het woonhuis Popu lierenlaan 41 is door de gemeente ter beschikking gesteld van de Stichting Ex perimenteel Advies Sentrum Ymond (EASY). Op korte termijn dienen evenwel on derhoudswerkzaamheden te worden uitge voerd. Deze betreffen in hoofdzaak het uitbreiden en moderniseren van de elek trische installatie, het herstellen van de pannendakbedekking, het uitvoeren van buitenschilderwerk en nog enkele andere voorzieningen. B. en W. hebben aan de raad verzocht, hiervoor een krediet van f 6.200 ter be schikking te stellen. B. en W. maken wel de opmerking, dat de subsidie voor 1973 en volgende jaren opnieuw zal worden bekeken aan de hand van de in 1972 bereikte resultaten. De personeelskosten vormen voor de VW een zware belasting. Hiervoor was indertijd f 23.000 geraamd, maar het is nu al Uitgelopen tot f 31.000. De verhoging is voornamelijk veroorzaakt door het weg vallen van een bejaard bestuurslid, dat kosteloos het kantoor in Huize Schey- beeck aan de Velserweg beheerde. Men komt tot de volgende personeelsbezetting: te Wijk aan Zee een ervaren informatrice, 12.000, en gedurende vier maanden in het hoogseizoen twee informatrices als part time krachten f 9000. Te Beverwijk een informatrice gedurende het gehele jaar 9000. Voorts is 1000 geraamd voor de kosten van diensten van een professionele kracht van elders onder meer voor inter nationale contacten. De overige uitgaven, zoals huur van gebouwen, onderhoud, te lefoon, propaganda, porto. bedragen 19.000. Dit alles bij elkaar wordt 50.000 waar tegenover staat f 15.000 aan eigen inkomsten. HEEMSKERK. Het verzekerd kapi taal bij de veeverzekering „Onderling Vertrouwen” is over 1971 niet teruggelo pen, maar het aantal verzekerde dieren wel. Per 1 januari 1971 was het totaal van de verzekerde waarden f 1.071.875 voor 1.100 stuks vee. Bij de voorjaarstaxa- tie in april waren 964 koeien en pinken verzekerd voor een bedrag van 1.043.925 terwijl bij de najaarstaxatie deze cijfers respectievelijk 960 en f 1.118.950 waren. In april gold een gemiddelde waarde van f 1.081 en in december van 1.165. Als bijzonderheid geldt, dat een vijfde gedeel-: te van het totaal aantal verzekerde dieren pinken en ander jong vee is. f"” BEVERWIJK. Het gebouw Raamveld 2, in gebruik bij de Stichting Vrijetijds centrum „De Slof”, is sedert enige tijd tegen brandschade verzekerd. Vanwege de grote brandgevaarlijkheid, mede gezien de huidige onderhoudstoe- stand van het gebouw en mede gelet op het gebruik dat er van wordt gemaakt, acht de verzekeringsmaatschappij het evenwel niet alnger verantwoord het pand in dekking te houden, tenzij op korte termijn een aantal urgente voorzie ningen worden getroffen. Deze voorzienin gen zijn in overleg met de verzekerings maatschappij tot het uiterste beperkt ge houden, maar belopen in totaal nog een bedrag van 8.000,Het college van burgemeester en wethouders heeft nu aan de raad gevraagd, voor dit doel een kre diet van f 8.000 beschikbaar te stellen Het uit nood geboren bondgenootschap tussen de P.v.d.A., P.P.R. en D’66 zal dus moeten leiden tot een grote, brede pro gressieve, vooruitstrevende niet socialisti sche volkspartij. Dat er geen termijnen moeten worden gesteld waarin die vor ming gestalte krijgt was geen punt van discussie, ook de samenwerking an sich ondervond bij de aanwezigen geen moei lijkheden. groen- en heeft en de heer verbonden is aan voor de Jeugd. Dit alles leidde gesprek over en weer, dat voor vele nauw bij deze materie betrokkenen stellig nieu we gezichtspunten heeft opgeleverd. Als die hun weerslag zouden vinden in groen- en spelvoorzieningen in de ge meenten Beverwijk, Heemskerk, Castri cum en Uitgeest, waaruit de aanwezigen afkomstig waren, dan heeft deze bijeen komst niet alleen aan de verwachtingen maar ook aan het doel beantwoord. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op verschillende plaatsen in de gemeente hebben tot nu toe onbekend gebleven personen affiches van het actiecomiité Angola-koffie geplakt. De actieve plakkers kozen zowel win kelpanden als openbare gebouwen als werkterrein uit. De politie probeert de daders te achterhalen. - 'N HEEMSKERK. In het kader van de tentoonstelling experimentele woningbouw in het pand Constantijn Huygensstraat 99 in Heemskerk, wordt uiteraard ook aan dacht besteed aan groen- en spelvoorzie ningen. Donderdagavond is daar een afzonder lijke bijeenkomst aan gewijd - in „De Vrjjburcht” - waarvoor speciaal gemeen teraadsleden, besturen van woningbouw corporaties en andere groepen, die zich in de vier bij de tentoonstelling betrokken gemeenten met deze onderwerpen bezig houden, waren uitgenodigd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zaterdagmiddag 11 maart worden er weer rolschaatswedstrij- den georganiseerd, ditmaal in de Wijk Meerestein. Het initiatief gaat uit van de Stichting voor sociaal cultureel werk in de wijken Meerestein, Oosterwijk, Zwaansmeer en Zuidbroek in oprichting. Bij voldoende deelname wordt gestart in drie groepen. 6 tot 8 laar, 8 tot 10 en 10 tot 12 jaar. De jeugd kan zich vóór vrijdagavond 10 maart om zes uur laten inschrijven bij de Grenspost, Soerstraat 1, tel. 34941 bij mevrouw Van de Heuvel, Olieslagerslaan 33 of bij mevrouw Andrea, Bleriotlaan 52. De wedstrijden beginnen om twee uur. Als het hard regent wordt het programma verschoven naar zaterdagmiddag 18 maart. Kortom, vragen die een discussie los zou den kunnen maken en dus ook weer vele vragen op zouden kunnen leveren. De resultaten van de gesprekken in de groepen werden later in plenaire vergade ring besproken onder leiding van de heer J. Haasbroek. Op wat op die manier op tafel kwam konden twee op dit terrein deskundigen inhaken, te weten de heer E. Ackermans, werkzaam op het terrein van de sociale psychologie, die onder meer in Zweden en Denemarken is geweest om te onderzoe ken wat men daar op het gebied van spelvoorzieningen te bieden L. van Haaien, die de Stichting Ruimte Si^Cxx x v. xxX ,JmEbkI.x\xx\' Axxx wx Xx-i 'x X x xx x\< xx \lXxxx XX f C^X^x', fc' x... N'x,. gg^js^xX., .x ■i,' -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7