Centrale sociale werkplaats over enkele maanden reeds in gebruik Kistjes cognac aan boord van reddingsboten K.N.Z.H.R.M Release wil naast sociale !iiD hulp ook politieke actie „De Tunnel” lil Wethouder P. J. Wijte: „Optimale C. Melse werd tot directeur benoemd Landrotten niet zeeziek MEUBELHANDEL WESTENBRINK beveiliging gebouw noodzakelijk” JAARVERSLAG, BEZINNING OP TAAK EN DOEL Twee gewonden in het verkeer FAM ILIE-DRUKWERK La 9 VRIJDAG 3 MAART 1972 RIXEL VAN A rheidsvreugde zo’n drukker! V oorzitter (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vrijwilligers Nadelig saldo 3500 m2 woonplezier kolen,olie, gas? HAARLEM Uit het nu reeds gepubliceerde jaarverslag over 1971 van Release Haarlem blijkt dat de verschillende groepen van deze organisatie vorig jaar 827 maal hulp hebben verleend. Dit aantal slaat slechts op lang durige en/of moeilijke hulpverleningen. De meeste hulpaanvragen kwa men uit Haarlem, verder werd hulp gevraagd uit de IJmond (7 percent), Zuid-Kennemerland, de rest van Noord-Holland en zelfs uit andere pro vincies. Verder blijkt dat Release er niet alleen voor de jongeren is, want 54 percent van de aanvragen kwamen van ouderen. Overigens is het jaar verslag niet alleen een weergave van allerlei activiteiten, maar vooral een introspectie van Release op haar eigen taak, doel en middelen. Een ver antwoording tegenover de maatschappij, maar ook tegenover zichzelf. „BRANDENBURG” Veiligheid WIELERFORMATIE „Steeman-Huipen” stelt zich voor Hh ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Electrotechnisch Bureau ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK Tijdens de openbare vergadering werd in het begin van de avond op voordracht de heer Th. C. Witte, wethouder van So ciale Zaken in Velsen, tot voorzitter ge kozen. De heer Witte dankte na zijn una nieme verkiezing voor het vertrouwen dat MAAR IN IEDER GEVAL Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar U ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. men in hem stelde en zei: „Het voorzitter schap van d'it werkvoorzienliingschap is be paald geen sinecure, maar ik hoop uw ver trouwen naar beste vermogen waar te ma ken. Ik reken daarbij graag op uw aller medewerking, teneinde mijn steentje bij te kunnen dragen om, laat ik maar gerust zeggen, onze idealen te verwezenlijken.” Wethouder Witte is gekomen als opvol ger van de heer P. J. Schipperus, die ge durende de laatste acht maanden als ge volg van het overlijden van wethouder J. van Leeuwen, als waarnemend voorzitter de hamer hanteerde. Even eensgezind als het bestuur was in de verkiezing van haar voorzitter, koos zij voor de benoeming van de heer C. Melse als directeur. De heer Melse, die reeds vanaf het begin van dit jaar als adjunct- directeur bij het Sociaal Werkvoorziening- schap werkzaam was aanvaardt z(jn benoe ming per 1 april. De heer Schipperus zei tijdens de in- werkperiode van de heer Melse diep onder de indruk te zjjn gekomen van diens be trokkenheid bij zjjn nieuwe werkkring. In zijn dankwoord aan de vergadering betrok de kersverse directeur ook zijn da gelijkse medewerkers, die in ruime mate van hun belangstelling hadden blijk ge geven door met velen de vergadering bij te wonen. Hij zei in hen een groot ver- Er is een groot aanbod van deskundigen en op het ogenblik staan zo’n 35 experts Release regelmatig terzijde. Daarbij zijn dan niet de maatschappelijk werkers van professie ’nbegrepen die binnen Release werken. Aanvankelijk had men zich de rol van deskundigen buiten Release voor gesteld. Verrassend is echter dat steeds meer deskundigen zich als gewoon mede werker binnen de werkgroepen aanmel den. ONVERTROUWD: A. Paap, Piet Heinstraat 36, IJmuiden, en T. van der Hoek, Lorentzstraat 52, Een kistje met twee flessen cognac, bestemd voor één der reddingsboten, wordt door de heer F. ten Cate over handigd aan de voorzitter van het be stuur van de Redding-Maatschappij jhr. H. van Lennep. Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp. Oosterduinweg 29 IJmuiden - telefoon 1 47 68 BEVERWIJK Heemskerkerweg 85 Tel. (02510)-27682 HEERHUGOWAARD Middenweg 554 (t.o. H.H Kerk) NACO-bushalte v. d. deur Tel. (02207)-1287 ALKMAAR Herculesstraat 6 A t/o het bodecentrum bij de Massamarkt Tel. (02200)-11225 kennemerlaan 150. telefoon 10745", ijmuiden mensenheugenis maakt een gloedvol slokje namelijk deel uit van de vaste reddings- bootinventaris. Echter niet bedoeld voor de stoere bemanning, doch uitsluitend voor hen die er na het doorleven van barre omstandigheden behoefte aan hebben. Een en ander werd donderdag in hotel Augusta symbolisch bezegeld. De heer F. ten Cate, directeur van de wijnkoperij, overhandigde daar een kistje met twee flessen Courvoisier aan de voorzitter van het bestuur van de Redding-Maatschappij, Jhr. H. van Lennep, die de flessen terstond veilig stelde bij de schipper van een der boten, de heer L. ’t Hart. „Eigenlijk had mijn vader hier moeten staan”, zo sprak de heer Tén Cate, „Want hij was het die mij met het reddingswezen in kennis bracht. Hij liet mij destijds on der meer de „Neeltje Jacoba” zien en hij Het nieuwe Release-huis aan de Gast- huisvest 47a in Haarlem. In dit pand was de vroegere hulppost van het Elisabeth’s Gasthuis gevestigd. Re lease is dagelijks open van 11 tot 23 uur. Het telefoonnummer is 023- 313428. In het verslag stelt Release dat sociaal bezig zijn ook politiek bezig zijn. Hulp verlening is. aldus Release niet effectief als niet op lange termijn wordt gewerkt aan verandering of verbetering van maat schappelijke structuren. Zo is naast de directe hulpverlening een tweede functie gecreëerd, die van de actie. Daarbij stelt Release alles in het werk om de mentaliteit van „of je nou door de hond of door de kat gebeten wordt, het blijft lood om oud ijzer” te doorbreken. In het jaarverslag staat „We hoeven niet te berusten. En er kan wat gedaan wor den. Er wordt wat aan gedaan. We mogen niet met onze handen in onze schoot zitten? Want dan verandert er niets Release stelt verder dat men in de loop van het jaar selectiever is gaan werken. Alleen die hulpaanvragen worden in be handeling genomen, waarmee men ner gens anders terecht kan. Allereerst is dat de problematiek waar andere instanties weinig of geen ervaring mee hebben, ver der de problematiek waarmee men bij het OVERLEDEN: J. van ’t Veer. 82 jr., weduwe van A. Groot, Zuiderkruisstraat 74, IJmuiden: H. G. Nahuis, 78 jr., echtgenote van F. H. Colenbrander, Santpoortse Dreef 50, Sant poort; P. Krijgsman, 67 jr., echtgenoot van G. de Boer, Balthasar Florisstraat 27 III, Amsterdam. Rest nog het levensgrote probleem van de financiën, treffend geïllustreerd in de affiche „Help, Release” een variant op „Release helpt.” Uit het financieel over zicht blijkt dat het nadelige saldo gefinan cierd wordt met geld voor de hulpverle- ning. Als voor 1971 geen subsidie wordt I verkregen, zal na de betaling van de nog openstaande rekeningen. nog slechts I 65.00 overblijven, waardoor de hulpver- lening verminderd zal moeten worden. Heemstede heeft een subsidie toegezegd van duizend gulden, met de gemeente Haarlem is men nog in onderhandeling. Ook werd in maart 1971 een bijdrage gevraagd aan de Provincie. Tot op heden is het nog niet duidelijk hoe men hierop zal reageren. GETROUWD: A. W. LieftingS. Poeder, Velsen-Noord, Wardenaerstraat 24; J. W. J. Kastermans M. H. G. C. Burger, Ijmuiden, Kleine Pan 79; M. N. M. Steenmeijer—A. A. G. van den Helder, Egmond-Binnen, Oranje- plein 9A; J. H. DekkerW. van Houwe- lingen, Haarlem, Aletta Jacobsstraat 202; L. J. MastemakerA. M. Fröger, IJmui- den, Pres. Steijnstraat 19; E. E. Paap A. M. M. Joosen, IJmuiden, Kleine Pan 69; R. DobberA. C. Broekhuizen, IJmuiden, Groeneweg 65; R. L. van de KuilT. C. M. Jansen, Haarlem, Pegasusstraat 56; J. H. B. VermeerG. Broek, IJmuiden, Warmen hovenstraat 25 rood; J. WiggermansM. W. A. E. van Es, Amsterdam, Hudson - straat 25 II. IJMUIDEN. Drenkelingen die voort aan gered zullen worden door een der red dingsboten van de Koninklijke Noord- en Zuid Hollandsche Redding-Maatschappij zullen in plaats van het traditionele scheutje rum op verhaal kunnen komen met een hartverwarmend cognacje. Dit dankzij een Haarlemse wijnkoperij, die het goudgele Franse edelvocht in de toekomst gratis ter beschikking zal stellen om de reddingsboten mee te bevoorraden. Sinds (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op het kruispunt Zee weg-Willemsbeekweg werd gistermiddag een bromfietser uit Santpoort gesneden door een personenauto. De bromfietser viel en moest met een mogelijk gebroken been naar het Zeeweg Ziekenhuis worden ver voerd. In Velsen-Nootd stak eveneens gisteren middag een 49-jarige vrouw uit IJmuiden op haar fiets een kruispunt bij de Schulp weg over, juist voor een vrachtwagen. Een naderende personenauto merkte zij niet op. De vrouw raakte de achterkant van deze auto en bleef na haar val op straat liggen. De Beverwijkse ongevallendienst heeft het slachtoffer naar het Rode Kruis Zie kenhuis gebracht. trouwen te stellen en sprak de hoop uit samen te werken aan een sociaal instituut, waarin een ieder de arbeidsvreugde zal vinden waar hij recht op heeft. Aan de vorige directeur van „De Tun nel”, de heer J. Hühl, werd onder dank zegging „in de meest uitgebreide zin” per 1 april eervol ontslag verleend. De traditionele rondvraag werd door de heer Th. C. Witte benut om ook het aan wezige kader van het Sociale Werkvoor- zieningsschap „De Tunnel” uit te nodigen het hunne aan de vergadering bij te dra gen aan opmerkingen of suggesties. Niet voorbereid op zulk een democratische geste, kwam het slechts tot enkele posi tieve opmerkingen, waaruit de vergadering kon af leiden dat men dit initiatief tot in spraak bijzonder op prjjs stelde en dat men in de toekomst veel zag in een nader ge sprek met het bestuur. BEVALLEN: A. K. MookKammenga, z., President Krugerstraat 1, IJmuiden; B. M. Oort huisVan de Laar, z., Orionweg 176, Ijmuiden. Ijmuiden, t.a. Ijmuiden, Trompstraat 190; F. van der Plas, Uranusstraat 6, IJmui- den, en W. G. de Klerk. Van Nieuwkoop- straat 22, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Uranus straat 6; A. J. Otto, Lange Nieuwstraat 105, Ijmuiden, en C. van der Schee, Middeloo- laan 7, Driehuis, t.a. Heerhugowaard, Al bert Cuyplaan 7; A. B. van de Ree, Vleet- straat 15, IJmuiden, en N. den Duik, Middenhavenstraat 36, Ijmuiden, t.a. Ijmuiden, Bakkerstraat 15; G. M. Visser, Sluiseiland 56, IJmuiden, en Y. M. Bakker, Zeeweg 301, IJmuiden, t.a. Velsen-Zuid, Stationsweg 89; P. Bouma, Lindenstraat 15, Ijmuiden, en C. C. A. Arisz, Irissenstraat 5, Santpoort, t.a. IJmuiden, Gijzenvelit- plantsoen 45; P. Emmelot, Kanaalstraat 50 rood, IJmuiden, en E. Schekkerman, Kanaalstraat 44, IJmuiden, t.a. Ijmuiden, Kanaalstraat 44; R. Goossen, Velserduin- weg 182, Ijmuiden, en A. M. Sandmann, Velserduinweg 36, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Daltonstraat 13. Bermbrand. Door een bermbrand je zijn donderdag bij een benzinestation aan de Wenckenbachstraat in Velsen-Noord ongeveer zeshonderd vierkante meter ruigte verloren gegaan. wist er wat van, want hij was vroeger stuurman op de grote vaart en via omwe gen is hij in de drank terecht gekomen”. Vooral het laatste deel van die opmerking veroorzaakte enige hilariteit. De heer Ten Gate verklaarde als Nederlander trots op de Redding-Maatschappij te zijn en het bijzonder plezierig te vinden op deze wijze een bescheiden steentje bij te mogen dra gen aan dit mooie werk. Hij zag diverse pamaMetflen tussen zijn werk en dat van de mensenredders en adviseerde voor deze maal: „Wel alcohol bij snelverkeer, want u rukt met cognac aan boord als de donder uit, wanneer de nood aan de man komt”. Ten slotte zei de gulle gever: „Ik hoop dat u onze slechtste klant zult zijn, dan gaat het de mensen op zee ook goed”. Daarna verscheen de ober met een mud vol dienblad dat feestelijke glazen cognac voor de aanwezigen aanvoerde en tenslotte mondde de bijeenkomst uit in een verfris send tochtje buiten de pieren op de red dingsboten Johanna Louise”, en de „Ko men”. De laatste boot, met een vaarcapa- citeit die driemaal zo groot is als die van de „Johanna Louise”, scheerde regelmatig in schuimspattende bochten rond de rustig voorttuffende grotere reddingsboot. In volle zee stapten de passagiers over, zodat een ieder op beide boten een deel van de tocht maakte. Een kalme zee zorgde er voor dat het uitje een aangenaam karakter droeg, zonder een spoortje zeeziekte bij de genodigde „landrotten”. Het sociaal Wcrkvoorzieningschap „De Tunnel” is het product van een samenwerkingsverband tussen vijf ge meenten. Beverwijk, Castricum, Heems kerk, Uitgeest en Velsen hebben per 1 januari 1970 een gemeenschappelijke regeling getroffen, die voorziet in een voorziening van werkgelegenheid aan lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Het bestuur van het Werkvoorzlening- schap is samengesteld uit vertegen woordigers van de vijf deelnemende gemeenten. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de vijf wethouders van Sociale Zaken. De organisatie werkt nog steeds op basis van een aantal werkgroepen met vrijwilligers. Op 1 januari 1971 telde de gehele groep acht van deze afdelingen, namelijk huisvesting, minderjarigen, mili tairen, abortus, vreemdelingen, drugs, al gemeen en diversen. In mei kwamen daar drie groepen bij: psychiatrische problema tiek, werkbemiddeling en opvangcentrum. De laatste groep heeft nog steeds geen praktische hulp kunnen bieden om de simpele redenen dat er nog geen opvang centrum is. De werkgroep huisvesting spant als vanouds de kroon met 341 hulpaanvragen. Dan komen minderjarigen en militaire zaken. Iedere groep heeft haar aandeel dan het jaarverslag geleverd door een rapport van eigen activiteiten Service en storingen binnen 24 uur. s- In het jaarverslag schrijft Release ten slotte dat velen zich een verkeerd beeld van deze organisatie hebben gevormd. „Er wordt nog altijd veel onzin over ons gezegd en geschreven. Met name in som mige gemeenteraadszittingen kan mem sterke staaltjes beluisteren. In Heemstede vond men dat wjj de desertie uit het leger bevorderen en in Zandvoort maakte men het helemaal bont door ons groeps- sex en het onttrekken van minderjarigen aan het wettig gezag in de schoenen te schuiven”. Release vraagt zich af op deze volgens haar irrelevante opmerkin gen in te gaan. „Wat die onfrisse inciden ten en verdachtmakingen betreft willen wij ons niet al te veel zorg maken. Er staat per slot van rekening ook weer genoeg tegenover.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De nieuwbouw van de centrale werkplaats van het Sociaal Werkvoorzieningsschap „De Tunnel”, aan de Cruquiusweg in Velsen- Noord, is in een dusdanig stadium gekomen dat oplevering nabij is. Tij dens de openbare vergadering van het algemeen bestuur van „De Tun nel” deelde de heer P. J. Wijte, die als wethouder van Sociale Zaken in Uitgeest lid is van het dagelijks be stuur en daarnaast ook voorzitter is van de bouwcommissie, bijna aan het slot van de vergadering mede, dat men dank zij het strikt volgen van het bouwschema, ultimo maart de beschikking over het efficiënt en aantrekkelijk opgezette complex zal kunnen krijgen. Dat het gebouw echter nog niet onmid- delijk zal kunnen worden betrokken, vindt zijn oorzaak in het feit dat er nog diverse nevenvoorzieningen getroffen dienen te worden, zoals het leggen van vloerbedek king en het plaatsen van machinerieën en dergelijke. Wanneer dan nog een periode van „op gang komen” in aanmerking wordt genomen, en de prognose van de heer Wijte komt uit, zal het nieuwe gebouw in de tweede helft van mei officieel kunnen wor den geopend. „Het venijn zit echter in de staart”, zo waarschuwde wethouder Wijte en na ge ruststellend te hebben medegedeeld dat de centrale verwarmingsinstallatie automa tisch beveiligd was op een wijze dat een eventuele brand reeds in het beginstadium op het Beverwijkse het dichtstbijzijnde politiebureau kan worden gesignaleerd, kwam hij met een suggestie voor een uit- gebreider beveiliging, zodat overal in het nieuwe gebouw brand en inbraak tijdig kunnen worden gesignaleerd. „Dit zal een optimale beveiliging moeten zijn, waardoor de continuïteit van de werkzaamheden voor juist de mensen die daar werken, ge waarborgd blijft”, aldus de heer Wijte. Het benodigde bedrag daarvoor schatte hij op veertig a vijftigduizend gulden en hij vroeg het algemeen bestuur dit voorstel ernstig in overweging te nemen. Aanvullend hier op zei de wethouder dat het ondoenlijk zou zijn om precies binnen de grenzen van het bankkrediet te blijven, doch hij kondigde aan dat overschrijding minimaal zal zijn. BEVERWIJK. De onlangs gegroe peerde wieleramateurformatie Steeman- Huipen wordt maandagavond 13 maart in de kantine van De Kennemers op het sportpark aan het publiek gepresenteerd. In 1972 zullende volgende leden van BRC ..Kennemerland” voor de ploeg uitkomen: B. Brouwer, R. Haller, N. Hendriks, J.J. van Hooff, Th. van Kouteren, J. van Lieshout, P. Slikker en J. Vendel. Als ploegleider treedt de heer W. Zonneveld op. „geïnstitutionaliseerde maatschappelijk werk” niet durft aan te komen en tenslotte de problematiek op terreinen waar andere instellingen „ronduit falen”. „Niet zonder spijt en zeer schoorvoe tend” geeft Release in het jaa-verslag toedat zij zelf min of meer geïnstitutiona liseerd dreigt te raken. De contacten met divese instanties, waaronder ook de ge meentelijke overheden zijn momenteel vrij goed. Over en weer is er basis van vertrouwen en ook verwijzen ontstaan. De kring van mensen en instellingen die bij het werk van Release zijn betrokken, wordt steeds groter en dat kan tot samen werking leiden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9