II AARDE, GEVANGEN IN EEN COMPUTERMODEL Hl ÉL VOORBEREIDINGEN OUDE ZAAK RICHARDSON - a w Over enkele jaren weervoorspelling voor 14 dagen mogelijk Erbij draaien. De belangrijkste storende in vloed gaat uit van de zon, die één helft van de aardbol verwarmt, grote hoe veelheden water uit zeeën doet ver dampen en luchtstromingen In stand houdt, die de wolken transporteren. De gedachte om de aardatmosfeer na te bootsen in een mathematisch model is niet nieuw. Maar de gedachte bleef theorie totdat de computer zijn intre de deed. Met name de meteoroloog Lewis F. Richardson uitte in 1920 al de Astronautenfoto van de aarde. De wolkenformaties zijn goed zicht baar. Dit is IBM Systeem 360. Deze computer, een van de grootste van de wereld, wordt gebruikt door het Britse meteorologische insti tuut in Bracknell. De computer simuleert de atmosfeer van het noordelijk halfrond. SINDS DE opkomst van de meteoro logische berichtgeving omstreeks het midden van de vorige eeuw is de zogenoemde synoptische methode het meest toegepast. Twee onafhankelijk van elkaar werkende meteorologen te kenen elk een verschillende weerkaart en doen verschillende voorspellingen. Men probeert evenwel deze gegevens objectief te maken met behulp van computers. Deze krijgen de gegevens ingevoerd van een zo groot mogelijk gebied. De computer schakelt daarmee een groot stuk subjectiviteit uit door volgens een bepaald program de meet waarden van een aantal elementen over dat gebied door te rekenen. Nadat de computer zijn berekeningen over dat gebied heeft voltooid kan de ver werking in grafische vorm worden weergegeven door een tekenmachine, die de weerkaart produceert kort nadat de waarnemingsgegevens zijn inge voerd en verwerkt. Een andere techniek om weervoor spellingen te doen is de statistische methode, die eigenlijk altijd het stief kind van de meteorologie is geweest. Onlangs is deze methode nieuw leven ingeblazen door twee geleerden van het Massachusetts Institute of Techno logy, dr. T. Prohaska en dr. Donald B. Devorkin. Zij zeggen dat hun statisti sche methode in staat is langs reken kundige weg algemene weertrends per maand of zelfs per seizoen en per half jaar aan te geven. De statistische me thode gaat als volgt te werk. De maan delijkse weerrapporten sinds 1899 wor den met computers geanalyseerd. Daarbij ontdekte men dat de atmosfe rische druk op willekeurige punten wetmatige relaties vertoont met tem- peratuursverlopen van andere geografi- nen. Het werk wordt per sector ge coördineerd door een chef, die met zijn bureauchefs gegevens en resultaten uitwisselt. In het midden van het sta dion” staat een pilaar met daarop een kansel vanwaar men het hele werk kan overzien. Dit is de plaats van de centrale chef, bijgestaan door assisten ten en boodschappers. Zijn belangrijk ste taak is ervoor te zorgen dat het rekenwerk in alle sectoren gelijke tred houdt. Hij is te vergelijken met een dirigent, maar in plaats van een diri geerstok hanteert hij twee schijnwer pers: één met rood, de ander met groen licht. De rode lichtbundel richt hij op de sectoren die een voorsprong hebben in het totale rekenwerk en de groene op de mensen die achter zijn of dreigen te geraken. Op de begane grond rennen vier boodschappers van sector naar sector om de resultaten van het rekenwerk te verzamelen,die na door de centrale chef bekeken te zijn per buizenpost naar een aangrenzende centrale reken kamer wonden geschoten. Daar is een legertje rekenaars druk bezig met het uitwerken van rekenresultaten om te komen tot een totaal overzicht. Is dat gebeurd dan kan de weersverwachting worden opgesteld. Intussen gaat het rekenwerk door, omdat het model in stand gehouden moet worden. Grote bakken blanco papier voor de reke naars worden binnengebracht, terwijl beschreven papier met karrevrachten wordt afgevoerd naar de brandstapel. Inmiddels is de afdeling research bezig met het uitdokteren van een nieuw soort meteorologisch model. Richardson heeft duidelijk de be hoefte aan computers naar voren ge bracht. Het gigantische werk van de rekenaars kan veel sneller en betrouw baarder worden verricht door snelle computers. Tot nu toe is dit beperkt gebleven tot het noordelijk halfrond dat tot op wens de atmosfeer na te bootsen en daar uit het weerbericht te voorspel len. Hij beklaagde zich echter over de enorme hoeveelheid rekenwerk die verricht zou moeten worden en die een barrière vormde tussen theorie en wer kelijkheid. In zijn fantasie had Ri chardson een mogelijkheid uitgewerkt om de atmosfeer na te bootsen. De simulatie heeft plaats in een enorm groot gebouw dat er uitziet als een overdekt stadion. De wanden zijn in het rond beschilderd met zeeën en continenten waarbij het plafond de Noordpool en de kelder de Zuidpool voorstelt. Op de galerijen van het „sta dion” zitten duizenden mensen te reke- sche punten. Deze wetmatigheid strekt zich uit over geldigheidsperioden van één tot twaalf maanden. Speciaal voor dit doel geschreven computerprogram ma’s kunnen de statistische analyses uitvoeren voor elk willekeurig geogra fisch punt. Hierdoor wordt het moge lijk voorspellingen te doen over tempe- ratuursverloop, neerslag en wind. De statistische methode kan echter geen rekening houden met allerlei verander lijkheden, die invloed uitoefenen op ons weer. Deze zijn niet in het minst de luchtvervuiling, ontbos sing, de aanleg van stuwmeren, de ontsluiting van nieuwe vuil en warmte producerende industriegebieden en pol ders, die water veranderden in land. Bij de natuurkundige of numerieke methode worden weersveranderingen en op grote schaal het gedrag van de atmosfeer in een natuurkundig ver band gebracht met bijvoorbeeld de in vloed van de zon, de temperatuur van het zeewater en de afwijkende kracht van de draaiing van de aarde. Deze betrekkingen kunnen in de vorm van wiskundige vergelijkingen worden om schreven en door berekeningen worden voorspeld. De voorbereidingen die de World Weather Watch treft om binnen enkele jaren tot weerberichten op langere ter mijn te komen zijn ito volle gang en richten zich hoofdzakelijk op het ge bied van de Stille Oceaan om meer inzicht te krijgen van de tropische weerdynamiek. Over het ontstaan van het tro pisch weerbeeld is nog weinig bekend. Van het al dan niet slagen van het experiment dat men gaat uitvoeren hangt af of een generale repetitie op wereldwijde schaal rond 1975 zal door gaan. Zuidelijk en noordelijk halfrond moeten dan wat de weersystemen be treft als een legpuzzel in elkaar passen, zodat men voor het eerst een overzicht zal hebben over de totale aardatmo sfeer. Het wiskundige model van de aard atmosfeer zal aanvankelijk worden onderhouden in drie grote en snelle, over de continenten verdeelde compu tersystemen, die via communicatiesa tellieten met elkaar in verbinding staan en onderling gegevens kunnen uitwisselen. De afstanden spelen daar bij geen rol van betekenis, zodat de drie computers in feite één supercom puter vormen. De metingen die sche- WEERVOORSPELLINGEN zijn al zo oud als de mensheid. Chinezen en Egyptenaren hielden statistieken bij van hoeveelheden regenval over lange re perioden en trachtten zo de gunstige data af te leiden voor het binnenhalen van de oogsten. Aristoteles zag in dat het weer geen resultaat was van het humeur der góden. Inplaats van baker praatjes kwam hij met zijn „Theorieën over meteorologica”, die 1500 jaar lang stand hielden. Het duurde tot de acht tiende eeuw voor er grote vorderingen werden gemaakt. Torricelli vond de barometer uit, Fahrenheit de thermo meter en De Saussure de hygrometer. Deze instrumenten vormen de basis van de wetenschap die het gasmengsel van voornamelijk stikstof, zuurstof en kooloxyde, dat onze aarde omhult wil doorgronden en zijn gedragingen wil vóórspellen. En dat zou allemaal niet moeilijk zijn als de aarde niet om zijn as, de maan niet om de aarde en de aarde niet nog eens om de zon zou Zo ziet de tekenaar de satelliet Nimbus-4 boven de Zuidpool. Gegevens wor den opgevraagd van drijvende boeien en weerballons. Tezamen met de door de satelliet zelf vergaarde informatie worden de gegevens doorgeseind naar de grondstations. De toestand van een heel halfrond, door de computer weergegeven iji cijfers. De meteoroloog bestudeert foto’s van de weersatelliet. DE BILT Voor het weerbe richt bestaat zo veel belangstelling dat het dagelijks de voorpagina’s van de kranten haalt. Het is zon der twijfel het nieuws waarop ook het meest wordt gekankerd, om dat, zo meent het publiek, het „nooit klopt”. „Daar in De Bilt zeggen ze maar wat”. Het weer is ook een kolfje naar de hand van „kwakzalvers”, die een half jaar tevoren voorspellen of er een kwakkelwinter komt. En in een zondagochtend-programma voor de radio wordt steevast gevraagd naar de mening van de molenaar in het noorden, of de visser in het zui den. Al is het weerbericht dan in dit opzicht een terrein voor vrij buiters, die met een natte vinger in de lucht precies weten te ver tellen uit welke hoek de wind mor gen zal waaien, ook uit dit gebied van onze steeds gecompliceerder wordende maatschappij zullen zij straks zjjn verdreven door de op- rukkende computer. Het weerbe richt is gesteld in heel voorzich tige bewoordingen. De terminolo gie van een meteoroloog komt na melijk voort uit de onvolledige in formatie waarmee hij nog moet werken en welke hjj moet aanvul len met ervaring en intuïtie. Meer houvast zal hem de numerieke weervoorspellingstechniek op lan gere termijnen brengen, waarbij men afhankelijk van de volledig heid van de gegevens, concretere uitspraken hoopt te kunnen doen. a EEN BETROUWBARE weer voorspelling voor veertien dagen behoort over enkele jaren tot de mogelijkheden. Om dit in 1978 te realiseren heeft de Wereld Meteo rologische Organisatie van de Ver enigde Naties twee organisaties opgericht, te weten de „World Weather Watch” (WWW) met een coördinerende taak en het Global Atmospheric Research Program (GARP), die dit project technisch uitvoert. De GARP beschikt over indrukwekkende middelen: zes weersatellieten, enkele duizenden weerballonnen, een netwerk van automatische weermelders in oceanen en woestijnen, koop vaardijschepen, vliegtuigen, radio sondes en een aantal radarstations. De stroom van gegevens, die deze stations opleveren wordt gecentra liseerd in computersystemen, die er een mathematisch simulatie model van de gehele aard atmosfeer mee in stand houden. Bovendien verrichten deze com puters vele miljarden bereke ningen, die nodig zijn om zinvolle voorspellingen op korte en langere termijn mogelijk te maken. DE HUIDIGE weersverwachtingen op korte termijn komen voort uit de kennis, die meteorologen hebben van de toestand van de atmosfeer op dit ogenblik. Deze kennis kan nooit volle dig zijn, omdat tien tot twintig percent atmosfeer vanaf de grond gemeten en geobserveerd, soms niet van de wordt gemeten en ■Weervoorspellingen komen uit omdat ze zijn gebaseerd op onvolle dige informatie. De schuine stand van de aardas op het vlak van de ecliptica maakt het probleem op langere termijn nog inge wikkelder, doordat de zon jaarlijks schijnbaar tussen steenbokskeerkring en kreeftskeerkring op en neer wan delt. Er wordt voortdurend energie uit gewisseld tussen de verschillende luchtlagen, waardoor de gevolgen kunnen variëren van moleculaire ver schijnselen tot cyclonen en orkanen toe. Juist door het gebrek aan meetge gevens van deze verschijnselen is het zo moeilijk orkanen te voorspellen. Voorspellingen over de kracht van een orkaan en de richting waarin deze zich begeeft liggen binnen een tijdsduur van 24 uur. Vandaar dat in de Verenigde Staten, die vaak door orkanen worden geteisterd, jaarlijks gemiddeld 1200 slachtoffers zijn te betreuren. De ma teriële schade bedraagt daarbij 35 mil jard gulden. zekere hoogte als één weersysteem kan worden beschouwd en dat maar weinig wordt beïnvloed door het zuidelijk half rond. De evenaar ligt als het ware als een barrière tussen beide systemen. Het noordelijk halfrond wordt nage bootst in een computermodel waarin randvoorwaarden zijn opgenomen. Dit halfrond heeft een opper vlakte van 500 miljoen vierkante kilo meter. De meetgegevens komen binnen van 4000 zogenoemde roosterpunten. Voor een 72-uurs voorspelling volgens de numerieke methode zijn vele hon derdduizenden berekeningen en verge lijkingen nodig. En deze berekeningen moeten in een zo korte tijd worden ui'tgevoerd om nog recht op de bena ming voorspelling te hebben. FRANS KEIJSPER - .J «f-- X* 4-, X XX. pen, satellieten, observatoria over de hele wereld verrichten moeten zo snel mogelijk worden doorgeseind naar de stations die de gegevens verzamelen. De satellieten sparen hun gegevens en foto’s op in hun geheugens en seinen hun berichten in code naar de grond stations, zodra ze boven de horizon verschijnen en binnen het ontvangstbe- reik komen van de schotelantennes. De plaatselijke weerstations kunnen de wereldgegevens met hun eigen compu ters verwerken tot lokale weersver wachtingen op langere termijn. Met deze mondiale uitwisseling van gege vens zou er dan eindelijk eens een stukje efficiënte wereldwijde samen werking tot stand zijn gekomen. Want sneeuw is sneeuw en is nog niet onder hevig aan een politieke kleur, of hij nu valt in Moskou, Amsterdam of Was hington. En de wereld kan dan zelf zien aankomen wanneer zij van de regen in de drup komt. de - f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11