Leve de KNVB ’’Ajax heeft WAT g een breker nodig” JOHAN NEESKENS VOETBALT MET LEF PM •A rwl H 3 B -J o lill* s A I r IJ Onwankelbaar Belofte Snel Onbevangene^ IWU sport tal i 14 dien nodig, het aangetaste midden veld versterking kan verlenen om van daaruit met dodelijke accura tesse spitsen als Cruyff, Van Dijk en Swart de diepte in te sturen. woordigt zal misschien het duide lijkst worden geaccentueerd door de schorsing die de Ajacied woens dagavond wacht in de eerste con frontatie met de Engelse kam pioen Arsenal. Ajax beschikt na melijk niet over een tweede voet baller met die specifieke brekers- kwaliteiten van de jeugdige Nees kens en aangezien deze er in de thuiswedstrijd niet bij zal zijn, voetbalde Ajax tegen Excelsior zaterdagavond al met een enigs zins aangepast concept zoals dat tegen Arsenal vaste vorm kan aan nemen. Met een ietwat terugge trokken Piet Keizer, die, tegen Ex celsior was dat vanwege het grote krachtsverschil niet zo urgent, in- ZATERDAG 4 MAART 1972 Erbij Welke kapitale inbreng Johan P - wj w I w JU ■- Ir W’A a ■i' O--..- HANS ROMBOUTS MARC SERNé Neeskens deelt niet alleen uit, hij moet ook ontzettend veel incasseren. Hier buigen Ajax-clubarts Rolink, verzorger Salo Muller en op de voorgrond Horst Blankenburg, zich over Neeskens heen, die na een botsing in het competitieduel tegen FC Den Bosch geblesseerd zou uitvallen. De noodoplossing heeft Neeskens weer met een facet geconfronteerd wat hem in het prille begin van dit seizoen, toen de successenreeks nauwelijks op gang was gekomen, ook al eens tot nadenken heeft gestemd. Neeskens: „Je bent in feite met één breker erg kwetsbaar. Als de betrokken man wegvalt, dan zit je voor het blok. Ajax zal daar in de toe komst volgens my zeker in moeten voor zien en nog een tweede breker moeten aantrekken. Tot nu toe is het allemaal nogal meegevallen omdat de tegenstan ders, zeker in de competitie, zich op ons moeten instellen en niet omgekeerd. In bepaalde wedstrijden kan het in de zij schuift, heeft ook de andere Nees kens zijn kans gekregen. Vooral de laat ste maanden ontpopt Neeskens zich als een bijzonder knap spelverdeler. Hij wordt vaak in de combinatie betrokken met Cruyff en Keizer en scoort in die hoedanigheid ook regelmatig. Zijn spel is karakteristiek voor het voetbal zoals Ajax dat ook als elftal ten toon spreidt. Beide spelen met lef. Een opmerkelijke gedaanteverwisseling. Het contract van Neeskens loopt aan het einde van dit seizoen af. Hij is bezig met een zaakwaarnemer omdat hij wel beseft dat hij als 20-jarige ook zakelijk de dingen nog niet zo kan overzien als iemand met meer ervaring. Daarom kan h(j wel vrede hebben met de spelers- raden zoals die bij Ajax en nu ook bij het Nederlands elftal floreren. „De men sen die daarin zitten, zijn erg zakelijk ingesteld. Zij nemen op grond van hun ervaring ook de juiste beslissingen. Dat is natuurlijk voor de toekomst een be langrijk punt.” dan wordt dat uitstekend aangevoeld en ook uitgevoerd.” met mijn eerste wedstrijden voor het Nederlandse elftal. Je zag er een beetje tegen op. Wat dat betreft heb ik toch veel aan Michels te danken. Hij heeft veel met mij gepraat. Hij heeft mij naast allerlei tactische zaken ook veel zelfvertrouwen aangepraat. Hij zei in die beginfase ook altijd: „het maakt niets uit als je een bal kwijt raakt, pro beer alleen maar je eigen spel te spelen.” Daardoor ben ik veel doelbewuster gaan voetballen. Tenslotte is het allemaal wel erg snel gegaan.” Johan Neeskens hier als opkomende middenvelder in het oefenduel aan het begin van deze competitie tegen Borussia Mönchen-Gladbach. Een rol, waarin hij later in de competitie regelmatig zou doelpunten. Neeskens: „Het loopt nu allemaal zo gemakkelijk. Ik ben zelfverzekerder geworden. Ik durf nu ook veel meer een bal bij mij te houden. Vorig seizoen speelde altijd toch een beetje de angst mee dat je je plaats zou verliezen. Het was in het begin precies hetzelfde als Neeskens doelt daarbij op München. Hij zal ongetwijfeld tot de kerngroep behoren die over twee jaar in West- Duitsland dan eindelijk de grote belofte moet gaan inlossen. Of zal toch België gaan? Neeskens: „Ik denk het niet. Het is nu toch nu of nooit. Wij hebben drie keer een Europa-cupfinale gehaald, twee keer gewonnen en beschikken over voetballers die tot de besten ter wereld behoren. Bovendien wordt er zeer pro fessioneel gereageerd. De spelers die in het veld staan, zijn allemaal op de hoog te van de voornaamste tactische ontwik kelingen. Als er tijdens de wedstrijd van tactiek moet worden veranderd toekomst toch weer een probleem wor den en ben je genoodzaakt om zo’n tweede breker achter de hand te heb ben.” Dat is ook één van de redenen dat Arsenal een onbevangener Ajax tege nover zich zal treffen dan twee jaar geleden. Iets wat uiteraard nog geen waarborg voor succes is. Neeskens’ ge dachten gaan ongetwijfeld ook al uit naar de return op 22 maart, als hij op Highburry wel van de partij zal zijn, als hij opmerkt: „Het zal toch niet eenvoudig worden. Daar is het Engelse voetbal veel te onberekenbaar voor. Het is resultaatvoetbal waarbij de bal desnoods negentig minuten lang maar diep gespeeld wordt. Snel, opportunis tisch en met een verschrikkelijke inzet. „Dat is toen (toen Ajax met 3-0 in Londen verloor red.) ook wel gebleken. En sindsdien zijn zij nog sterker gewor den.” Arsenal is waarschijnlijk toch wei één van de slechtste tegenstanders die jullie hadden kunnen treffen. Nees kens: „Misschien wel ja. Maar als ik het rijtje bekijk dan is het toch wel een heel verschil met bijvoorbeeld vo rig jaar. Het zijn dit keer stuk voor stuk tegenstanders van een enorm ge halte. Ook Upjest zie ik daarbij echt niet als een elftal waar Ajax zo maar even van zou winnen. Zij hebben in de Europa-cup met die Bene in de spits tot nu toe wel de meeste doelpunten gemaakt. Als je dan Inter, Celtic en Feyenoord even buiten beschouwing laat dan blijven over Benfica en Stan dard. Maar ook Luik is een sterker elftal dan de meesten vermoeden.” Daardoor ging Neeskens ook wel eens over de schreef. Hij was betrekkelijk snel te provoceren en bouwde een repu tatie op die nu tenslotte is uitgemond in een schorsing voor de Europa-cup. Niet zo verwonderlijk indien men be denkt dat Neeskens (is er wel eens iemand zo snel doorgestoten naar de ab solute voetbaltop als hij?) in één sei zoen mentaal moest verwerken wat er kende vedetten als Suurbier, Hulshoff, Krol en ook Johan Cruyff in zes, zeven jaar internationale ervaring konden le ren. Maar ook op dit punt is Neeskens, wat uiteraard ook gedeeltelijk valt te rug te voeren tot het feit dat hij in een uitgebalanceerd geheel met volwassen profs is terechtgekomen, een snelle leer ling. Neeskens: „Je wilde je vooral die eerste wedstrijden iedere keer opnieuw waar maken. Dan kon het niet anders of je ging op een bepaald moment in de fout. Je had tenslotte nog niet zo veel ervaring en daardoor kon je sommige situaties gewoon nog niet overzien. Je wordt in de competitie ook veel uitge daagd. Daar komt bij dat je in Neder land erg snel bekend raakte. Als je een speler onderuit kaaide dan stond het de volgende dag in alle kranten. Maar ook dit heeft zich spelenderwijs opgelost. Voor mezelf zie ik nu dat het veel beter gaat. Je gaat het allemaal wat beter overzien. Dat heeft zijn tijd gewoon no dig gehad. Ik heb voor mijzelf ook het gevoel dat ik steeds beter begin te spe len. Ik zie ook niet in waarom ik vol gend jaar weer geen goed seizoen zou maken.” Daarom is het duidelijk dat trainers als Fadrhonc en Kovacs ook geen kwaad kunnen doen. Oefenmeesters die ook duidelijk het voetbalplezier enta meren. Het Nederlandse topvoetbal 1972 beschikt over spelers, van wie Neeskens er één is, die je niet meer hoeft te leren hoe ze een bal moeten stoppen of behandelen. Daarom zijn de mannen die zorg dragen voor een goe de onderlinge verstandhouding, zoals Kovacs en de bondscoach dat doen, wellicht een betrouwbaarder keuze voor de afloop van de goede zaak dan onvervalste voetbalacademici als Mi chels en Kessler, die zich onuitputtelijk leegzwoegden in allerlei tactische en psychologische benaderingen van de voetbalsport, maar waaraan diezelfde vedetten toch ook veel te danken heb ben. En het gebeurde dan in die dagen, dat Johan Noerejev besloot zijn pirouettes en arabesques in dienst te stellen van het Nationale Ballet, Hij kondigde eveneens aan graag zijn befaamde pas de deux met de „kei zer” van het Ballet der Lage Landen te willen uitvoeren ten dienste van de nationale zaak. Maar één ding wilde Johan Noerejev voorop stellen: de artistieke leider van het gezel schap moest Frantisek Geskell zijn en niemand anders. Per slot van re kening had deze Frantisek het voor elkaar gekregen om de leden van het Ballet der Lage Landen, het Rot terdams Ballet en enkele provinciale balletgroepjes tot een homogeen corps de ballet samen te voegen, waarin de grote nationale vedetten konden gloriëren. Hoe had de man dat voor elkaar gekregen? Frantisek Geskell wist donders goed, dat de tijden voorbij I zijn, dat de pliés en grand battiments (de grote veldslagen, zoals in de hel van de Koninklijke Vlaamsche Schouwburg) louter en alleen uitge voerd werden uit idealisme en een soort zelfbevrediging („zag je dat pasje van me? Mieters, hè, Harm”). Pas de deux, pas de trois, zelfs pas d’onze? Oké, maar dan wel op een aardige financiële basis. Dus wat deed de uiterst slimme Geskell? Hij De stroomversnelling van successen waarin de Amsterdammers dit seizoen zijn geraakt hebben het spel van Nees kens een extra-dimensie verschaft. Ook hij heeft de door Kovacs geboden gele genheid tot oogstrelend voetbal met bei de handen aangegrepen. Was het vooral vorig jaar nog zo dat Neeskens met Nico Rijnders vooral het onwankelbare mid denrif vormde om te zorgen dat de on tegenzeglijke klasse van het elftal ook tot tastbare resultaten zou leiden, dit seizoen is er een accentverschuiving ont staan. Door het enorme klasseverschil en het gemak waarmee Ajax in de com petitie achteloos iedere tegenstander op- bespeelde de harp van het nationa lisme en tokkelde daarop ook wat commerciële wijsjes. Resultaat: een landelijke horlogemaker wilde een flink bedrag beschikbaar stellen, mits de dansers zijn horloges duidelijk zichtbaar zouden dragen bij hun op treden en mits zijn merknaam bij de warming up bij open doek natuur lijk op de tricots zouden staan. Een bekende vervaardiger van spitzen (iets anders dan voetbalspit- sen) wilde elk lid van het Nationale Ballet voorzien van twee paar spitzen met de bekende drie zwarte strepen. Voor elke perfect uitgevoerde pi rouette, alleen mogelijk dank zij zijn schoeisel, stelde hij een premie in het vooruitzicht. Er kwam een beoor delingscommissie van oud-leden van het Nationale Ballet. Dat alles had Frantisek Geskell voor elkaar gekregen in het belang van het Nederlandse ballet, de drie kleur en de nationale zaak. Hij had alleen naar buiten-uit wat ongeluk kige uitdrukkingen gebruikt. Dingen over het ballet in het algemeen en het Nederlandse in het bijzonder. En dét zinde de raad van bestuur van het Nationale Ballet allerminst. Men wilde Frantisek door de achterdeur van het theater laten verdwijnen. Maar zie, de gezamenlijke sterren van het ballet sloten die deur af en stop ten de sleutel onder de tutu’s ter plaatse. De sterren eisten een gesprek met de raad van bestuur (voorzitter ene Meulebroek, een bankdirecteur, die als jongetje ook eens getracht had een jeté fouetté te maken, daarbij door de enkel gezakt was, maar zich sins die dagen wel als deskundig beschouwde). De raad van bestuur ging door de nog van de meniscus voorziene knieën. Daar was wel een keihard gesprek -o nd de groene tafel voor nodig (is het toeval, dat het beroemde ballet Der grüne Tisch van Kurt Jooss op muziek gezet is door Cohen? Niet dezelfde Cohen, tegen woordig Coler hetend, van het dage lijks bestuur sectie betaald van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van het Ballet, de KNVB). Tijdens dat gesprek lichtten ineens de ogen van de voornoemde Meule broek op. Het was alsof de schellen hem met een luide klap van de ogen vielen. Hij riep dan ook als een pro feet, die het grote licht heeft gezien, uit: „Maar deze mensen, deze een voudige dansers, kunnen ook praten als verstandige lieden. Dét vind ik de grote winst van dit gesprek”. En hij noteerde deze historische woor den in zijn rap getrokken zakboekje, tussen een afspraak voor een gesprek over de opheffing van het bankge bouw te F. en de datum van een party met de staatsraad van Lichten stein. „Zal ik de man vertellen, zal-ie van opkijken”. Na lang („hij is tenslotte maar een werknemer”) wachten, geen kans ziende Geskell te wippen, omdat de publieke opinie en de balletpers vóór het aanblijven van de goedmoedige Frantisek bleken te zijn, besloot men dan maar de doctor (in de choreo grafie, een echte vakman, jazeker) te handhaven. Wel met een sterke man naast hem, een man, die goed is in enlèvements of lifts. Kan die man Frantisek optillen, als hij weer eens zou uitglijden over een door de raad van bestuur veroorzaakte gladde plek. De naam van die sterke bege leider? Henk van Manen, die veel ervaring heeft opgedaan in de lokale Rotterdamse balletclub Excelsior. Nu kan Meulebroek zich weer, niet meer gehinderd door allerlei nare, lastige balletrecensenten, wijden aan het bankwezen en in zijn vrije tijd aan zijn hobby: het Nederlandse bal let. Geef mij die andere KNVB (voet bal) maar "i I A. -■ r W ..-gal »*sli W'. mijis HfcpSfhl» -roiw’“Sis .hii||Bw T Pk WVit J u - H “r ‘“rh‘l uui ‘•f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14