Politie Academie leidt nu ook meisjes op IVROUW ORANJECERAMIEK IS UIT DE TIJD 1 OVER INVLOED VAN INFECTIES OP ZWANGERSCHAP TE WEINIG BEKEND recht op de af I /j IIP I Erbij ZATERDAG 4 MAART 1972 (Van een medewerkster) Meer taken Zelf studeren Beeltenissen Hele reeks Ernstig (Van onze medische medewerker) OVER DE ROL die bacteriële en vooral virusinfecties tijdens de zwangerschap spelen is nog lang niet voldoende bekend. De Rotter damse GG en GD gaat een onder zoek instellen naar twee bijzon dere virussen die gevaren kunnen opleveren voor het ongeboren kind. Deze virussen, het cytome- galie- en het Epstein-Barr-virus genoemd, behoren tot de groep virussen, die ook gordelroos en waterpokken veroorzaken. TTETE ZIEN ZE niet meer ver- V schijnen, de herinnerings- borden, bij de geboorte van een Oranjetelg. Voor 1940 zijn er nog verscheidene gemaakt: bij de geboorte der vier prinsessen, bij huwelijk en verloving van ko ningin Juliana en prins Bernhard, bij het jubileum van koningin Wilhelmina, toen zij 40 jaar re geerde, bij allerlei gebeurtenissen het Huis van Oranje betreffende. Het bekendst is wel het zo genoemde Wilhelmina-bordje, uit gevoerd in oranje, bruin en wit, met de gekroonde W, bij de troonsbestijging van de vorstin aan alle Nederlandse schoolkin deren verstrekt. Vandaar dat er zo veel waren en nog zijn. VROUWEN in politie-uniform zijn in het Nederlandse straatbeeld al lang geen nieuwigheid meer. Vrouwen in officiersrangen bij de politie zijn evenmin een novum: de hoofdstad heeft een vrouwelijke commis saris van politie, terwijl verscheidene vrouwen functies bij kinder- en zedenpolitie bekleden. Nieuw is wel het feit dat zulke vrouwelijke politie officieren (nu nog vaak afkomstig uit de rechtenstudie of het maat schappelijk werk) in de toekomst „gerekruteerd” kunnen worden uit de afgestudeerden van de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn. I de PETRA WASSENBERGH-CLARYS OOK DIT virus blijft dus „latent” in ons lichaam aanwezig, totdat het door heel bijzondere invloeden weer actief wondt. Al die tijd wordt het cytome galie-virus in de urine uitgescheiden en kan hieruit geweekt worden. Ook bij een klein aantal pasgeborenen is dit het geval, maar het aantal hunner dat er ziek door wondt is nog veel en veel kleiner. Ook als de aanstaande moeder in haar urine cytomegalie- virus uitscheidt betekent dit meestal nog geen gevaar voor de vrucht. Dat is alléén het geval wanneer de besmetting tijdens haar zwangerschap plaatsvindt, niet wanneer zij het virus al aan het begin der zwangerschap bij zich draagt. sterk in het vermoeden staat. Elke mo gelijkheid om méér over dit Epstein- Barr-virus te weten te komen moet dus worden aangegrepen, ook al wil het vinden ervan beslist niet zeggen dat de drager een Burkitt-gezwel heeft. Het cytomegalie-virus geeft bij de moeder geen verschijnselen, maar kan IN DE eerste week worden bijvoor beeld groepsgewijs bezoeken gebracht aan een gemeentelijk politiekorps, met als opdracht de „inventarisatie” van al le feiten waarmee zo’n korps gedurende 24 uur in aanraking komt. De aspirant-student wordt dus wel met de neus op de praktijk gedrukt en dan gebeurt het nog wel eens dat zo’n kandidaat zelf gaat twijfelen aan de juistheid van zijn of haar beroepskeu- HET EPSTEIN-BARR-VIRUS wordt om een geheel andere reden in het Rotterdamse speurwerk opgenomen. Er bestaat geen zekerheid in hoeverre dit virus verwant is aan het cytomegalie- virus, welk verband het verder heeft met de ziekte van Pfeiffer (klierkoorts) en welke rol het precies speelt bij het ontstaan van het Burkitt-gezwel. Daar uit is het namelijk geïsoleerd. Gezien de geografische verspreiding van dit gezwel bij kinderen in bepaalde ge bieden van Afrika wordt dit virus mis schien door een insect overgebracht. Het Burkitt-gezwel is één der eerste vormen van kanker bij de mens waar bij een virusinfectie op dit ogenblik ER IS tamelijk veel van dit goed, zoals hier afgebeeld bewaard gebleven en in de antiekhandel wel te vinden. Deze bevinden zich in het Openlucht museum te Arnhem. groot-opgzette onderzoek bij zwange- ren in Rotterdam, want het virus maakt nu slachtoffers. OP DE BODEM van deze politieke vete bloeit de Oranje-ceramiek welig op. Op borden, schotels, tegels en pla quettes, op kannen en kommen, boter- dozen en kaststellen verschijnen de beeltenissen van de prinsen Willem IV en Willem V met of zonder hun gra den, en dit te meer naarmate de zaak ER IS een hele reeks andere infectie ziekten die de vrucht via de moeder kunnen besmetten. Daaronder zijn pok ken (en pokken vaccinatie), mazelen, gordelroos, waterpokken en polio. In fluenza van de moeder besmet de vrucht niet. Wanneer de moeder in de eerste drie zwangerschapsmaanden met rode hond-virus wordt besmet, krijgt het kind ernstige aangeboren afwijkin gen, naast verschijnselen van een ac tieve infectie. Het resultaat hiervan is een te laag geboortegewicht, geelzucht, een te grote lever en milt, leveront steking, hersenvliesontsteking en long ontsteking. Daarnaast ook soms bot af wijkingen en ontsteking der hartspier. HOOFDINSPECTEUR Gosker wijst op de „enorm grote veranderingen” die de ze beroepsopleiding in de loop der ja- ren heeft ondergaan. Sinds 1969 is de opleiding vierjarig, toelating is nu mo gelijk vanaf het zeventiende jaar en de basis is veel breder geworden: uit breiding van vakgebieden, en meer praktische voorbereiding op de politie dienst. De rauwe werkelijkheid van alledag wordt daarbij binnengehaald door een voortdurende confrontatie met actuele problemen en hun gevolgen. Over de achtergronden van Vondelpark-, Was senaar- of Maagdenhuisaffaires wordt, waar mogelijk, gepraat en gediscus sieerd met vertegenwoordigers van alle partijen die erbij betrokken zijn ge weest, studentenactiviteiten en politie- DE NEGENTIENDE eeuw heeft wei nig Oranje-ceramiek opgeleverd, de achttiende daarentegen des te meer. Het is al begonnen kort na 1600 met heen, toen vrouwen bij uitstek geschikt werden geacht voor het werk bij kin der- en zedenpolitie. Carina van Len- teren voelt overigens juist veel voor dat kinderpolitiewerk, haar medestu denten denken daarnaast aan functies voor vrouwelijke politie-oficieren bij afdelingen als verkeer en recherche. ALS VOOROPLEIDING hebben ze alle vier h.b.s.-A of h.b.s.-B. In de ko mende vier jaar zullen ze tweeëneen half jaar theoretische voorbereiding op het beroep te verwerken krijgen, ge volgd door een praktische oriëntering van anderhalf jaar inclusief stagepe riode. Een greep uit het studieprogramma: lessen in algemeen juridische weten schappen, drie vreemde talen, sociaal- psychologische en economische weten schappen. Daarnaast het vaktechnisch en politieëel vormend onderwijs: poli tiewetgeving, beroepskennis en -me thoden, vorming, vaardigheden (waar onder exercitie, EHBO, rij-onderricht, lichamelijke ontwikkeling). VEEL SPORT, ook buiten de lesuren. Daarnaast de nodige ontspanningsmo gelijkheden waaronder een geanimeerd sociëteitsleven, al worden de vrije uren op gezette tijden ook doorkruist door zekere „huishoudelijke” verplichtingen zoals wachtdiensten. Ook de meisjesstu- SLECHTS een klein deel der kin deren bij wie dit virus wordt gevonden ondervindt er schade van. Die kan dan echter heel ernstig zijn, waarbij vooral het centrale zenuwstelsel wordt aan getast. Omdat er geen proefdieren zijn die met dit virus besmet kunnen wor den, moet het onderzoek over sytome- galie bij de mens zelf plaatsvinden, teneinde de mogelijkheid voor een vac cinatie uit te vorsen. Vandaar het HET TOCH al zo uitgebreide gebied der virusziekten, met zijn vele vraag tekens, neemt steeds in omvang toe. Nu ook voor de mogelijke oplossing van het geheim der ernstige aange boren ziekten die bij twee op de dui zend, of nog minder, pasgeborenen op treden, om nog maar niet te spreken van de rol die virussen ook bij het ontstaan van enkele gezwelziekten spe len. Naast het Burkitt-gezwel blijken ook borstkanker en leukemie in een zeker verband te staan met virus infecties. Onderzoekers aan de Colum bia Universiteit in Washington hebben hierover kort geleden weer belangrijke mededelingen gedaan. VIER MEISJES studeren sinds najaar 1971 aan dit even buiten Apeldoorn ge legen instituut. Het zijn de eerste vrou wen aan een opleiding die tot voor kort aan mannen voorbehouden leek, al stond nergens uitdrukkelijk geschreven dat vrouwen niet werden toegelaten. Het is overigens pok voor mannen niet zo eenvoudig om tot deze opleiding tot politie-officier, de enige van Nederland, door te dringen. Een lang niet malse selectie, een grondig lichamelijk en psy chotechnisch onderzoek en een drie we ken durende introductieperiode vormen een barrière waarover heel wat kandi daten, zowel mannen als vrouwen, struikelen. denten dragen het uniform waarvan ze zelf bepaalde modische details (model van het jasje, lengte en model van de rok) hebben kunnen bepalen. Belang rijk, zulke uiterlijke zaken? Ze vinden van wel: „Je leeft in een mannenwe reld, je moet een beetje vrouw blijven, zeker hier”. IN DE STRIJD tussen patriotten en prinsgezinden ging het wellicht minder om de persoon van de prins dan om pro of contra Oranje en de orangisten hebben hun voorkeur op ondubbelzin nige wijze geuit, ook op het aardewerk. Wie ergens een huis binnenkwam, en een kommetje zoals het hier afgebeel- de, op de kast zag staan, wist waar hij terecht was. Misschien zijn de kom men, vazen, borden en wat dies meer zij na 1795 wel IN de kast verdwenen, want in dat jaar kwam de Franse bezetting en moest de prins naar Enge land vluchten. Een situatie die velen van ons bekend is uit de jaren 1940- 1945, waarin wij de beeltenissen der voerd, maar vaker zijn de beeltenissen summier weergegeven, meer als deco ratie en nauwelijks herkenbaar. Dan moeten de initialen, die soms ook nog wel eens puzzels opleveren, verduide lijken wie is afgebeeld. Behalve op bor den komen deze voorstellingen wel op kannen voor. Beide soorten voorwer pen zullen wel meer sier dan gebruiks goed zijn. DE ACHTTIENDE eeuw heeft zich, wat ons land betreft, niet gekenmerkt door eclatante wapenfeiten en de rol der stadhouders als kapitein-generaal en admiraal werd een tamelijk passie ve. Ook wordt hun positie meer en meer omstreden. Na de dood van Wil lem III volgde een stadhouderloos tijd perk tot 1747 toe. De rest van de eeuw zal in het teken staan van de partij strijd tussen regenten en democraten. De laatsten waren prinsgezind, maar de regenten tegen Oranje, tot de zo genoemde patriotten-partij, strijdende tegen de prinsgezinden. VAN BEELTENISSEN is bij de stukken, die op Willem V betrekking hebben trouwens haast geen sprake meer. Meestal ziet men twee naar elkaar toegewende profielen, die dan Willem de Vijfde en zijn echtgenote Wilhelmina van Pruisen voorstellen, of liever, symboliseren. De tekening is vaak heel summier, in enkele lijnen uitgevoerd, en slordig. Een oranje boompje tussen de profielen vertolkt dikwijls duidelijker de bedoeling dan de koppen zelf, vooral voor de moder ne beschouwer, die met de interpreta tie van de portretten meer moeite heeft dan de tijdgenoten. Soms ook worden ze helemaal weggelaten, en staat er alleen het symbool, de oranje loot. Of er staan twee gekroonde har ten. Initialen komen voor en ook op schriften, die er niet om liegen: Vivat Oranje, Oranje Boove, en zelfs hele gedichten, geschilderd op de voorkant van borden (zie de afbeelding) of, als de voorstelling er geen plaats voor laat, op de achterkant, ook wel op beide: Ziet wat hier van Agteren staat. Bidt voor uw vorst wenst hem geen kwaat. Vraagt men zich af, waar deze voor werpen gemaakt werden dan gaat gedachte natuurlijk direct uit naar Delft. Inderdaad is uit de Delftse fa brieken veel oranjegoed tot ons geko men. Maar tegen het einde van de achttiende eeuw ging het daar met de produktie hard achteruit, hetgeen te wijten was aan de concurrentie van het buitenlandse, vooral Engelse aarde werk. Engeland had een produkt ont wikkeld, dat veel minder bros was dan het Delftse en daardoor als gebruiks goed meer geschikt. Het was mooi wit en zacht-roomkleurig geglazuurd. Cream-ware heette het daarom. Het komt effen zowel als gedecoreerd voor. De beide hier af geheelde stukken zijn gemaakt van deze Engelse cream-ware en waarschijnlijk later in Nederland gedecoreerd. De kleuren verschillen van die van het Delfts aardewerk en bestaan uit groen, bruin, oranje, zwart en wat roze. De onbeholpen tekening is geen vakwerk. Maar het geheel heeft de charme van de spontane volkskunst en van een stukje intens beleefde ge schiedenis. IN DE zitkamer van de vleugel van het gebouw die ze gevieren bewonen praten Charlotte Arends, Mariëtte Christophe en Carina van Lenteren (collega Ineke de Jongh ontbreekt we gens ziekte) over het „politievak” zoals ze dat tot nu toe hebben leren kennen en later in de praktijk hopen uit te oefenen. Waarbij ze het er wel over eens" zijn dat er, ondanks het wegvallen van steeds meer drempels, toch speci fieke taken zullen blijven die wel voor de politieman maar niet voor de vrouw- bij-de-politie geschikt is. Charlotte Arends: „Ik zie vrouwen bijvoorbeeld nog niet uitrukken als aanvoerdsters van mobiele eenheden peloton bij rellen. Zulke dingen lijken me voor een vrouw, praktisch onmoge lijk”. Ze zien hun toekomstige werkterrein wel aanmerkelijk ruimer dan voor leden van het koninklijk huis ook maar liever niet voor ieder zichtbaar lieten. portret-afbeeldingen op tegels. Van Willem de Zwijger zijn geen cerami- sche portretten gemaakt tijdens zijn leven of vlak na zijn dood. Begrijpe lijk, want in die tijd had men wel andere zorgen. De zeventiende eeuw begint vooral met afbeeldingen van Maurits en Frederik Hendrik als leger aanvoerder. Soms worden zij op een enkele tegel afgebeeld, soms op een groot tegeltableau. voor de groeiende vrucht in haar baar moeder dodelijk zijn. Als het kind toch nog levend ter wereld komt, heeft het een grote kans op ernstige neurologi sche en geestelijke stoornissen. Deze cytomegalie (grote cellenziekte) werd al in het begin van onze eeuw beschreven bij pasgeboren en jonge kinderen. Bij volwassenen veroorzaakt dit virus slechts zelden ziekteverschijnselen. Toch wordt bijna iedereen gedurende de eerste dertig levensjaren ermee be smet, zonder dat men er iets van merkt. ze. Maar de vier meisjesstudenten die vorig jaar als eerste vrouwen deze ho gere politie-opleiding zijn binnengestapt voelen zich tot nu toe in deze voor meer dan 90 percent uit mannen bestaande gemeenschap volledig op hun plaats en op hun gemak. TOEKOMSTIGE taken voor de vrouw bij de politie ziet hij onder meer duidelijk liggen bij bepaalde aspecten van de afdeling verkeer, zoals voorlich ting en verkeerspropaganda. Ook bij de recherche, waarbij hij bijvoorbeeld aan het verschijnsel van de winkeldiefstal len denkt. „En waarom geen vrouwen in de al gemene surveillancedienst, in gecombi neerde patrouilles van mannen en vrou wen?” vraagt hoofdinspecteur Gosker zich af. „In bepaalde zaken kunnen vrouwen heel goed optreden. Ik denk bijvoorbeeld aan echtelijke twisten of burenruzies waarbij kinderen betrokken zijn. Aan de andere kant is een politie man natuurlijk beter op zijn plaats wanneer ergens een dronkeman bezig is het huisraad in elkaar te slaan”. „HET IS een wederzijds belang dat we zo streng selecteren en de aspiran- der Oranjes hachelijker wordt. Zo komt het, dat er van Willem V, de minst krachtige figuur van alle stad houders, de meeste Oranje-ceramiek is gemaakt. Willem V was geen militair en had meer aanleg voor kamergeleer de. Zijn grote verdienste heeft dan ook gelegen in het culturele vlak: als kunstverzamelaar heeft hij eep collec tie bijeengebracht, die thans de kern uitmaakt van de belangrijkste onzer rijksmusea. Maar dat heeft men uiter aard pas veel later beseft. ten het vuur vrij na aan de schenen leggen”, vindt hoofdinspecteur J. W. Gosker, hoofd van het internaat en stafdocent verkeerskunde aan de aca demie. Hij vertelt één en ander over de drieweekse introductieperiode waarin een vracht beroepsinformatie wordt verstrekt en waarin de aspirant-studen- ten „een compleet exposé van de politie, een volledige confrontatie met het po litievak” krijgen. Engels Cream-ware, waarschijnlijk in Nederland gedecoreerd. Links met opschrift „Soo Lang de Son En Maan sal aan den heemel schijnen Soo Lang zal Oranie niet ver- dwyne”. Rechts een afbeelding van Stadhou der Willem V en Wilhelmina van Pruisen. MAAR DE grote produktie van Oranje-ceramiek begint na 1672, na de verheffing van Willem III, die bijzon der populair was, ook doordat hij, tengevolge van zijn huwelijk met Ma ria Stuart, de koningskroon van Enge land h eeft gedragen. De koning-stad- houder en zijn gemalin werden niet alleen op tegels, maar vooral ook op borden en schotels herhaaldelijk afge beeld, hier zowel als in Engeland. Soms is de tekening zorgvuldig uitge- mensen zitten bij zulke gelegenheden broederlijk samen in één forum. DAARNAAST ligt het accent vooral sterk op zelfstudie. De heer Gosker: „We trekken een heel zware wissel op het zelf studeren. Dat betekent niet dat het hier een soort drive-in bioscoop is waar iedereen maar komt en gaat als hij zin heeft. De grote nadruk ligt op zelfwerkzaamheid, op eigen verant woordelijkheid voor de studie. Aan de gestelde studietermijnen valt niet te tornen. Op zeker ogenblik gaan de stu denten zelfstandig een jaar op kamers wonen in de stad. Ook dit is bedoeld als een stuk vorming”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15