Groningen gewillige sparring-partner (7-0) OOK GROENENWOUD VERBIJSTERD OVER WEERGALOZE KLASSE AJAX m De Vroet tast in het duister TELSTAR - N.E.C Selectie amateur elftal moeilijke zaak is een Haarlem uit tegen FSC Vijf nieuwe Nederlandse records niet voldoende voor plaats naast Amerika Telstar en NEC zijn aan elkaar gewaagd Feyenoord slecht in generale repetitie 2 dagen Brussel Jonger dan 21? iNTCftó* Angst van zwemtop bleek Engeland opnieuw ongegrond Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- Grandioos werk Pijnen-Duyndam Eén winnaar Tabak derde in ronde Levant in sporttoto 9 ZATERDAG 4 MAART 1972 SPORTPARK SCHOONENBERG voordelig uit met NS van elk station. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Nog meer dan Excelsior vorige week zaterdag in de Kuip is FC Groningen gisteravond het kansloze slachtoffer geworden van een Ajax dat nog eens wilde uit testen hoever de capaciteiten van het elftal strekken als enkele spelers een andere rol toebedeeld krijgen dan men normaal gewend is te voetbal len. Vanuit een versterkt middenveld werd de trucendoos volledig openge trokken en nadat de show van even gemakkelijk verdedigende als aanval lende achterspelers, middenvelders en spitsen was afgelopen, was de bal zeven keer op vaak sublieme en on navolgbare wijze achter de vertwij felde Groningse doelman Nordstrom verdwenen. Eagles (10), was er letterlijk niets waarover de oefenmester zich zou kunnen verheugen. Feyenoord ac teerde in een door drieënveertigdui zend toeschouwers gevulde Rotter damse kuip als de eerste de beste ze nuwachtige debutant; en zelfs dan nog als een nieuweling zonder aan- aanwijsbaar talent. Kracht Uitgalm, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus iuel. hotel, maaltijd en reis: f49 Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar is; mag van 1 maart t/m 30 november onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ernst Happel lachte gisteravond zijn zorgen weg. In feite wist de Oostenrijkse trainer van Feyenoord zich geen raad, maar hij bepaalde zich met galgehumor tot cliché’s als „op een slechte generale repetitie volgt een goede première” en „de bal is rond”. Behalve de twee winstpunten, overgehouden uit een bitter slecht duel met Go Ahead IB o in het veld van voor ADVERTENTIE A.s. zondagmiddag aanvang HALF 3 ADVERTENTIE ADVERTENTIE i 9 Vlak daarop liet Keizer zich vervangen door Arnold Mühren. De vraag is alleen de keuze uit zo’n drie- a vierduizend voetballers”, aldus de heer Brokx, bege leider van het Nederlands A-amateur- elftal. „Het spreekt dus vanzelf dat hjj nimmer op zyn eentje in staat zal zijn tot een optimale „scouting". Hy moet afgaan op de bevindingen van het selectie-appa- raat in de districten. Met het oog op het toernooi om het Europees kampioenschap hebben we er alles aan gedaan om de samenstelling van de districtselftallen, de basis van het Nederlands elftal, zo goed mogelijk te laten verlopen. Vooral van be lang is dat de mensen van zaterdag- en zondagvoetbal elkaar vinden in een goede samenwerking”. 1 Hennie Penterman werd tweede in de nieuwe recordtijd van 5.17,2 (oud 5.17,8) en Gerda Lassooy derde in 5,19,7. Bij de heren, die alleen met de Britten duelleren en na de eerste dag met 38-44 achter staan, kwam de Eindhovenaar Francois van Kruijsdijk tot een recordverbetering op de 200 meter wisselslag persoonlijk. Hij finishte in 2.16,7 (oud 2.16,9). Na de goede prestaties van vorige week in Bre- ALICANTE. De Spaanse coureur Domingo Perurena heeft de derde etappe van de ronde van de Levant gewonnen. Hij versloeg in de sprint onze landgenoot Tino Tabak. De Deen Leif Mortensen ein digde als derde. In het grote peloton dat met twee mi nuten achterstand werd aangevoerd door de Italiaan Gimondi, eindigde op de ne gende plaats Gerard Vianen. Harry Stee- vens en Harry van Leeuwen staakten de strijd. In het algemeen klassement gaat Peru rena nog steeds op kop. Tabak staat derde op acht seconden. Vianen neemt de der tiende plaats in op één minuut. (Van onze sportredactie) HAARLEM. IJMOND. NEC-trai- ner Wiel Coerver Ijjkt veel op een band recorder. Al sedert het begin van de competitie draait Coerver iedere week het zelfde verhaaltje af. Dat NEC nog geen keer met zijn sterkste formatie heeft kunnen voetballen en dat het best moge lyk is dat hy ook Miel Pys zondag wegens een knieblessure weer aan de kant moet houden. De praktijk is echter dat Pljs iedere week toch wel voetbalt. Met uitzondering van de geblesseerde Bonnen is het elftal dat Coerver iedere week binnen de lijnen brengt dan ook niet half zo zwak als hij graag wil afschilderen. De (vermoedelijke) opstelling van NEC voor het duel op Schoonenberg tegen Telstar luidt dan ook: De Bree - Cornelis, Pjjs, Kamps, Mellaard - Krons- horst, Eggenkamp, Visser - Thijsen, Jans sens, De Jong. Nog steeds is het de praktijk dat de districtselftallen tegen elkaar wat wed strijden spelen, zodat Arie de Vroet ten minste enige mogelijkheid heeft tot ver gelijking. Nu aan de vooravond van de wedstrijd tegen Finland heeft De Vroet overigens nog maar een districtswedstrijd gezien. „Maar wij streven naar een com petitie om een districtenkampioenschap, zodat de heer De Vroet meer kansen heeft alle in die elftallen gekozen spelers aan het werk te zien. Een nieuwtje is verder dat deze districtsteams ook nadat de selectie voor A- en B-ploeg heeft plaats gehad, blijven bestaan. Op die manier heb ben we steeds een arsenaal, waaruit we indien nodig kunnen putten”, aldus de heer Brokx. Voor de wedstrijd tegen het Finse elftal, dat in Nederland oefent omdat thuis tot 1 april geen voetbal mogelijk is, heeft Arie de Vroet de volgende spelers uitgenodigd: Reitsma (Zwart-Wit ’28), Van Dullemen (RVC), Marijt (RVC), Van de Oever (RVC) en Van Kesteren (Noordwijk), Lagendijk (UVS), Desar (UVS) en Kiel (Go Ahead Kampen), Verver (UVS) Gritter (ACV) en Ensinck (Heer). Reserves: Bezem (Gouda), De Jong (Xerxes), Zwamborn (Alblasser- dam), Meertens (Emmen) en Veeken (Uit hoorn). GRONINGEN. De zekerheid dat de ernstige toestand van de in de nacht van dinsdag op woensdag in de zesdaagse van Groningen gevallen Willem Braven boer een flinke verbetering is gekomen, heeft heel wat opluchting gebracht bij de renners. Het was hun aan te zien dat zij van een zware last waren bevrijd. De gedrukte stemming die er tot donderdag heerste in en rond de piste in de Martini hal ebde geleidelijk weg. De renners her vonden zich weer en langzamerhand keerde het vertrouwde beeld van de ope ningsavond terug. Er kwam weer leven in de brouwerij. ken van doelpunten vormt, al zou men geneigd zijn daar wat betreft de Nijmege- naren, na hun 3-1 zege tegen Utrecht, enigszins anders over te denken. Telstar: Van der Meeren - Driesen, Zwaan, André, Bischot - De Vries, Fens, Jonker - Bond, Van Kooten, Stout. Ook Joop Brand zal waarschijnlijk niet teveel aan zijn elftal sleutelen. Aangezien Ton Smit vrijdag weer voorzichtig de training heeft hervat zal Haarlem waar schijnlijk met dezelfde formatie in Sittard tegen FSC van start gaan als het elftal dat in Eindhoven afgelopen zondag voor een vlekkeloze vertoning zorgde. Piet van den Berg is al enkele weken niet fit. Maar Brand hoopt dat dokter Hilbrink, die deze week uitstekend werk heeft ver richt om een vijftal geblesseerde spelers weer op tijd fit te krijgen, ook Van den Berg voor zondag weer klaar zal stomen. Brand: „Van den Berg heeft al enkele weken last van een spierblessure. Het valt volgens mij echter terug te voeren tot het feit dat hij dit seizoen overbelast is. Dat geldt touwens ook een beetje voor Tonie Smit. Zij waren vorig seizoen gewend om veel minder intensief te trainen en dat wreekt zich nu een beetje”. Haarlem: Pol dervaart - Wentink, Hoeben, D e Haan. Peijs - Nieuwenhuys, Burgers, Van den Berg - Bregman, De Goede, Boszhard. FSC: Nieling - Vrösch, Ernst, Roemgens, Aben - Cebinac, Titalaij, Pfenings (Plum) - Geijselaars, Erkens, Bohnen. Kwam Excelsiors Castenmiller vorige week al tot de uitspraak: „dit Ajax is één van de sterkste elftallen ter were’d”, FC Groningens Ron Groenenwoud wist nauwe lijks superlatieven te bedenken om de verbijsterende krachtmeting onder woor den te brengen Twee uitspraken illus treerden in dit verband echter wel de gelatenheid waarmee Groningen dit ver plichte nummer onderging. Groenenwoud: „In dit soort wedstrijden ben ik altijd blij dat ik trainer ben en geen supporter. Als vakman zit je namelijk vreselijk te genie ten van de tegenstander, van de ongeloof lijke klasse van dit Ajax”. En vleugel - verdediger Fransje Gubs: „Voordat ik de bal maar had aangeraakt stonden we al met 2-0 achter”. De wankele voorsprong van het gele- genheidskoppel Jan Janssen-Sigi Renz is door Bugdahl-Kemper, maar zeker ook dóór Duyndam-Pijnen fel geattaqueerd. Duyndam is weer volledig hersteld van zijn leverklachten. Dat het koppel van de toekomst weer in tact is, heeft het overige deel van de blauwe trein ervaren. Het applaus klaterde uitbundig voor elke krachtsexplosie van het in Groningen po pulaire duo. Bij Telstar heeft Manders in de A- selectie plaats moeten maken voor Bijl. Aangezien zowel Frans van Essen als Paul van Egmond vanmiddag met he t B-elftal spelen lijkt het niet waarschijnlijk dat he elftal van de Velsenaren dat vorige week in Eindhoven een geflatteer de 3-0 nederlaag tegen PSV leed veel wijziging zal ondergaan. Telstar en NEC zijn aan elkaar gewaagd. Twee van de betere voetbalelftallen uit de ere-divisie voor wie het grootste probleem het ma- Annemarie Groen was op de 200 meter rugslag de Amerikaanse concurrentie wei de baas. Zij won in de nieuwe recordtijd van 2.25,7 (oud 2.27,1) en is nog 1,3 seconde van het Europese record van de Hongaarse Andrea Gyarmati verwijderd. Keena Rothammer werd met dezelfde tijd tweede. Opvallend was dat de nummer drie van de wereldranglijst Barby Darby zelfs nog de tweede Nederlandse, Jozien Elzerman voor moest laten gaan: 2.28,0 tegen 2.27,6. Nog verrassender was de afgang van Cindy Plaisted op de 400 meter wisselslag persoonlijk. Het Ameri kaanse meisje heeft vorig jaar de beste wedstrijd gemaakt, maar nu reikte zij niet verder dan een vierde plaats (5.22,5). Haar landgenote Terry Blok nam haar taak echter over en werd eerste: 5.10,7. voetbalde zoals het ook tegen Arsenal zal spelen, dus met Dick van Dijk (als meest vooruitgeschoven spits) en zonder Johan Neeskens. Was er normaal al meer dan een klasseverschil bij ieder individueel duel tussen een Ajacied en een Groninger, het verschil viel niet meer uit te drukken als Cruyff en Keizer de combinatie aan gingen. Er viel van verbijsterende staal tjes voetbal te genieten als het duo (Keizer speelde veelal enigszins achter de voor hoede, terwijl Cruyff overal zwierf) de diepte inging. Na dertig seconden wipte Cruyff de bal met de buitenkant voet al over Nordstrom toen Keizer al vast aan het oefenen was voor woensdagavond en uit een vrije trap de Ajax-spits met een lage voorzet feilloos bediend had. Het derde doelpunt was nog veel mooier. Alsof het een partijtje straatvoetbal gold tikten Cruyff en Keizer (na een mislukte poging van de weinig fortuinlijke Van Dijk) el kaar tussen de volkomen ontredderde Groninger defensie de bal toe, voordat de eerste het beslissende tikje gaf. Daarvoor had Swart met een kopstoot al voor 2-0 gezorgd. Het was daarbij niet zo verwonderlijk dat vooral de gave technici bij Ajax met deze gewillige tegenstander erg op dreef waren. Gerrit Mühren maakte daardoor twee doelpunten (het vierde met een ef fectvolle trap over een meter of dertig en het zevende door een passje van Cruyff ineens in te volleyen) zoals men ze zelden kan bewonderen. Daarvoor had Van Dijk Cruyff alweer bediend, die zijn hattrick voltooide (5-0). De mooiste treffer kwam toch weer van Piet Keizer. Twaalf minu ten na rust maakte Keizer, met drie Groninger-verdedigers in de aanslag, en kele keren met zijn befaamde linkerbeen de dreigdende beweging voordat hij de bal met de rechtervoet van twintig meter ineens langs Nordstrom joeg (6-0). Het derde doelpunt, waarbij Keizer en Cruyff de Groningse-defensie op onnavolgbare manier uit positie heb ben gespeeld. Keizer heeft de bal al langs de vertwijfeld graaiende Nord strom gespeeld, terwijl Cruyff al staat te wachten om de combinatie af te ronden. Hansje Bunschoten wie anders trad vrijdagavond weer het meest op de voor grond. Op de 800 meter vrije slag leek zij in de Amerikaanse Vicky King, vijfde op de wereldranglijst, eindelijk een gelijk waardige tegenstandster te hebben. Hansje liet echter slechts 400 meter onze kerheid bestaan over de vraag wie de sterkste was. Met groot machtsvertoon won de 13-jarige Hilversumse in de nieu we recordtijd van 9.18,2 (oude record 9.22,8) waarmee zij in de buurt komt van het Europees record van de Oostduitse Gudrun Wegener (9.17,1). Vicky King werd tweede met 9.20,9 en Astrid Verver verrassend derde met 9.32,4. Hansje is overigens niet de enige, die op jacht is naar Europese records op de 400 meter is zij trouwens al Europa’s snelste maar ook Anke Rijnders en Annemarie Groen zijn volop in de race. Anke Rijnders vorige week niet in Bremen liet zien dat haar voorberei ding eveneens bijzonder goed is geweest. Op de 200 meter vrije slag verbeterde zij haar record (2.10,6) met 1,1 seconde. De beste Europese tijd is van Gabriëlle Wetz- ko met 2.08,2. Anke moest in de Ameri kaanse Sandy Neilson (vierde op de we reld toptien) overigens wel haar meerdere erkennen: 2.07,9. Bij de recordraces van Hansje en Anke waren er overigens wel problemen. De elektronische tijdwaarne ming was namelijk aangevallen. Er moet nog worden bekeken of de records kunnen worden erkend. wat blijft er over van dit voetbal als Ajax tegen Arsenal wellicht gelijkwaardi ge tegenstand krygt. Kovacs: „Dan krijg Je niet zoveel kansen als nu. Je moet het dan veel sneller spelen en dat maakt de kans op fouten zoveel groter. En vergis singen mogen woensdagavond niet ge maakt worden” Het is dan ook niet toevallig dat Happel vandaag in de wedstrijd Feyenoord B- DWS B een aantal spelers opnieuw zal testen alvorens hij zich zal wagen aan een opstelling van het elftal, dat woensdaga vond wordt geacht Benfica partij te geven in de Europa-cup voor landenteams. Voor DWS B zal Feyenoords tweede team dan ook geen aantrekkelijke partner zijn. Geilman, Boskamp Vos, Ladinski en Schoenmaker; zij allen zullen willen be wijzen, dat ze de aangewezen figuren zijn om het falende Feyenoord-team over het dode punt heen te slepen. Groenenwoud was echter wel vo slim geweest om te zorgen dat zijn elftal niet ook mentaal de vernieling in zou gaan. Groenenwoud: „Het is maar net hoe je naar zo’n wedstrijd toeleeft. Als ie tegen je spelers 'egt: Ajax zit voor een Europa- cupduel dus we kunnen hier wel een punt pakken dan is dat toch niet reëel. Dat kun je misschien bij Feyenoord doen maar hier ga je er toch gewoon in Wij hebben geprobeerd te voetballen en Ajax heeft van ons de medewerking gekregen om dit sublieme voetbal te spelen” De Amsterdammers maakten hier in derdaad dankbaar gebruik van. Ajax Gisteravond trachtte Happel zich vooral een idee te vormen over de kracht van de spitsen, die hij tot zijn beschikking heeft. Ladinski, nummer één op zijn lijst faal de in een vier-mans-voorhoede, naast een zich als rechtsbinnen duidelijk niet op zijn plaats voelende Willem van Hanegem, zo nadrukkelijk, dat Happel hem in de rust wel moest vervangen. Hij greep daarna terug op Schoenmaker. Op de Hagenaar, die zich in het begin van deze competitie een plaats in de harten van de Rotter damse „légionairs” veroverde, maar die later te kampen kreeg met een inzinking. „Lexie” mislukte eveneens. Hij paste ech ter duidelijk beter in de combinatie dan Atilla, die werkelijk geen bal op maat van zijn schoen liet vertrekken. In de achterhoede speelde Theo van Duivenbode op de plaats, waar de laatste weken Vos zijn vroegere vorm trachtte terug te vinden. Van Duivenbode voetbal de weliswaar niet imponerend, maar zijn acties kwamen in ieder geval beter „over,” dan die van Vos. Koopt de Telstarbode. U kunt hierop de wedstrijdbal winnen met de handtekeningen van de spelers. Vraag op 't station naar de folder over de kaart Inter- Rail '72. men viel Bob Schoutsen op de 100 meter rugslag nu wat tegen. Hij won wel, maar met 1,01,3 bleef hij 0,9 seconde boven zijn record. Resten nog de estafettes. De 4 maal 100 meter vrij dames medaille kandidaat voor Mönchen viel wat te gen met 4.04,0 (Amerika won met 4,03,7) maar de ploeg was ook niet op zijn sterkst. Gardy Jansen was de zwakke schakel met meer dan 62 seconden. De 4 maal 200 meter heren voldeed ook niet aan de verwachtingen. De 8.09,3 ligt nog veel te ver boven de Olympische limiet van 8.05,7. (Van onze sportredactie) CRYSTAL PALACE. Weer bleek de angst ongegrond. Net als vorig jaar demon streerden de Nederlandse zwemtoplieden dat zij zich weinig of niets aantrekken van de overgang van 25 naar 50 meter baden. „We verwachten natuurlijk een terugslag in de tijden”, zei trainingsadvi- seur Nico van Dam voor de strijd in het fraaie bad van Crystal Palace. „Maar zouden we daarom deze gelegenheid om internationale ervaring op te doen; om te kunnen knokken met sterke tegenstanders voorbij moeten laten gaan? En vergeet niet, als je wat mindere tijden verwacht, is het ook geen tegenvaller als het ge beurt”. Van Dam zag het te somber. Slechts enkele zwemmers en zwemsters bleven wat boven hun beste tijden, het geen ruimschoots gecompenseerd werd door vijf nieuwe Nederlandse records. Was er enerzijds aanleiding tot vreugde in het Oranje-kamp, anderzijds werd de ploeg ook met de neus op de realiteit gedrukt. In het duel met het Ameri kaanse damesteam lang niet het sterk ste dat de V.S. op de been kan brengen werd de Nederlandse meisjes namelijk duidelijk gemaakt dat zij er nog lang niet zijn. Dat kwam niet alleen tot uitdruk king in de puntenstand (V.S. 71, Neder land 63 en Groot-Brittannië 31) maar dat bleek ook uit het feit dat bij twee Neder landse recordverbeteringen een Ameri kaans meisje toch nog sneller was. De wedstrijd van gisteravond leverde verbazingwekkend weinig scoringskansen op. Uit een vrije schop, genomen door Rinus Israel puurde Feyenoord de enige treffer. Wery knalde de „kort” genomen bal door de Go Ahead-muur. Een fout, die trainer Barry Hughes zijn ploeg terecht in rekening bracht. „Wery had niet vrij mo gen staan. Zulke trappen mogen het doel niet bereiken. In zo’n geval is het een doelpunt of je wordt per brancard van afgedragen. Ik vind dat het laatste had moeten gebeuren. Dan was het 0-0 gebleven.” DEN HAAG. - Slechts één van de ruim 630.000 deelnemers aan de toto van afgelopen weekeinde maakt aanspraak op de eerste prijs en de extra-premie, samen ruim 310.000 gulden bruto. Aan toto 32 van het afgelopen weekein de werd deelgenomen door 634.050 spelers, die voor een totale inleg van 1.482.399 gulden zorgden. Voor de prijzen was be schikbaar 627.054,80 gulden. De eerste, tweede en derde prijs en de extra-premie zijn stuk voor stuk 156.763,70 gulden groot. Wanneer er voor het verstrijken van de termijn op woensdag 29 maart geen recla mes zijn ingediend .ontvangt de ene win naar van de eerste prijs tevens de premie van 156.763,70 gulden. De 88 winnaars van de tweede prijs zullen ieder 1781,40 gul den bruto ontvangen en voor de 1029 aanmelders met elf juiste voorspellingen is er een uitkering van 152 gulden. DEN HAAG. Wanneer het bonds- amateurelftal dinsdagavond het veld van de Voorburgse vereniging Wilhelmus op komt voor de officieuze interland tegen Finland, dan weet coach Arie de Vroet niet of hij inderdaad de beste elf spelers uit de zes districten van de KNVB heeft gekozen. Vrijdagavond tijdens een pers conferentie in Voorburg kwam eens te meer naar voren dat het nog altjjd een heksentoer blijkt tot een volledig juiste selectie te komen. „De heer De Vroet heeft LONDEN. Ian Moore, de 27-jarige Engelse international van Nottingham Fo rest tekende vrijdagavond een contract voor Derby County. Zijn transferbedrag bedroeg 200.000 pond. Het record staat op naam van Alan Ball die van Everton naar Arsenal overging voor 220.000 pond. Ian Moore heeft tot nu toe slechts een wed strijd in het Engelse elftal gespeeld, in januari tegen Nederland. W ■i. I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9