Frans Verbeeck liet wereldkampioen in eindsprint Omloop Het Volk kansloos EDDY MERCKX KON DE FOUT VAN Grote opkomst (9000) door fraai weer twaalfde strandloop AAC Opnieuw winst voor poloteams HPC en DWR Mars Stars was opnieuw kansloos tegen Transol R-Z Tabak derde Van Lienden zwom 54.9 Hans van Kasteren winnaar SARDINIË NOG NIET GOEDMAKEN I 'V Hulme winnaar in G.P. Zuid-Afrika Handbalteam verloor van de Hongaren Stand zesdaagse van Groningen I 15 '1 - I pr i i r I MAANDAG 6 MAART 1972 Eerste kans Lekke band g A. i Mi g J ^1 t I 3 l; j r i mik THEO KLEIN vullen. Frans Verbeeck glundert; zijn seizoen kan niet meer mislukken. (Van een medewerker) waterpolomedewerker) (Van onze sportredactie) GENT Diep teleurgesteld stond wereldkampioen Eddy Merckx zater dagmiddag in Gent te bekomen van de tegenslag die de 27ste editie van de „Omloop Het Volk” hem bracht. Hij had de Belgische openingsronde zo graag gebruikt om aan te tonen dat zijn opmerkelijke nederlaag in de Ronde van Sardinië, waarin hij in de derde rit op ruim zes minuten werd gereden, een vergissing was. Dat zijn vrij rustige start in het voorseizoen, waarin hij tot nu toe geen noemenswaardige krachttoeren verrichtte, ge heel past in zijn streven dit keer niet zo overmoedig te beginnen, om zo doende over het hele jaar tot een meer evenwichtige krachtverdeling te komen. De Belg Albert van Vlierbergbe heeft zaterdag de wielerwedstrijd van Sassari naar Cagliari over een afstand7 van 225 km gewonnen voor Polidori en Tumellero. Karstens was elfde. („Morgen is er weer een dag. Het seizoen is nog lang”) derde. Van de deelnemende Nederlanders liet debutant Wim Kelleners (Rokado) een uitstekende indruk achter. Hij was na 40 kilometer als enige Nederlander bij de beslissende ontsnapping, die een kopgroep van 25 man opleverde. De Limburger wist zich bij de sterksten te handhaven en kwam tenslotte als 23e over de eindstreep. De overige Nederlanders (waaronder een mini-ploegje van Goudsmit-HoffKrekels, Van der Vleuten, Koeken, Harings, Van Beers en Van Katwijk. De rest nam deel aan de ronde van de Levant) eindigden in de achterhoede. BOEDAPEST. Het Nederlands hand balteam heeft in Boedapest de interland wedstrijd tegen Hongarije met 13-17 ver loren. Bij rust was de stand nog gelijk: 7-7. De uitslag: 1. Verbeeck (Belg) 198 km in 4 uur en 51 min., 2. Dierickx (Belg), 3. Merckx (Belg), 4. De Geest (Belg) zelfde tijd als Verbeeck. Op 18 sec.; 5. Abelshausen (Belg), 6. Wolfshol (WD1) Op 28 sec.: 1. Godefroot (Belg), 8. Planckaert (Belg), 9 Van Tieghem (Belg), 10. Mourioux <I'r), 11. Claes (Belg), 12. Vekemans (Belg), 13. Cambré (Belg), 14. Mintjens (Belg), 15. Vrijders (Belg), 23. Kelleners (Ned), 37. De Koning (Ned). De uitslag van de wedstrijd voor amateurs is: 1. Knetemann (Ned), 120 km in 3 uur en 6 mi nuten, 2. Van de Wauwer (Belg), 3. De Poorter (Belg). Op 45 seconden: 4. Pels (Belg). 5. De- clerq (Belg), 9. Lubbers (Ned). Hij kon de tegenvaller maar moeilijk verwerken, zo moeilijk zelfs dat hij bij zijn verklaring de toevlucht nam tot goedkope excuses. „Toen ik op het laatst met De Geest, Verbeeck en Dierickx weg was, weigerden de anderen kopwerk te doen. Ik moest het weer helemaal alleen opknappen”, lispelde hij, terwijl winnaar Frans Verbeeck enkele meters verder in de bloemetjes werd gezet. De 30-jarige melkboer, die zich de laat ste jaren via het kopmanschap van Wat- ney’s van een aardige „bijverdienste” ver zekert, maakte geen woorden vuil aan een verdediging. Hij wist dat de grote Merckx er in tegenstelling tot vorig jaar ,toen hij in de Vlaamse openingsklassieker iedereen op zijn gemak losreed om alleen te fini- De ongelukkige Molteni-rijder kreeg juist op het moment dat het viertal hem inhaalde een lekke band, waardoor hij zjjn rol in de voorste lijn als beëindigd kon beschouwen In feite was daarmee de bezetting van de eerste vier plaatsen in het klassement bekend, want terwijl Pin- tens, ploeggenoot van De Geest ,en Planc kaert, evenals Verbeeck in het Watney’s- tricot, een mislukte jacht inzetten, sloeg het leidende kwartet een beslissend gat van **uim een minuut. De laatste twee ritten van de ronde van de Levant ztfn geëindigd in massale aan komsten, waaruit Guido Reybroeck win nend te voorschijn kwam. Perurena ein digde als totale winnaar. Helemaal toevallig zijn deze vroege „toppen” overigens niet. Als het grote kanspaard van Watney’s moet Verbeeck De wedstrijd in de hereneredivisie tus sen Levi’sFlamongo’s en Transol A/ zal. daar de Kennemer-Sporthal gebruikt wordt voor de damesbeurs, nu gespeeld worden in Nieuw-Vennep. De wedstrijd is donderdag, aanvang 20.30 uur. shen dit keer ondanks een uiterste inspan ning niet in geslaagd was zijn drie mede vluchters van zich af te schudden. André Dierickx, Willy de Geest en Frans Verbeeck hadden attent gereageerd toen de grote Merckx op 5 kilometers van de eindstreep wegsprong in een po ging zijn gevluchte ploegmaat Joseph Bruyère te bereiken Het feit dat hij daarmee de laatste kansen van zijn trouwe knecht om zeep hielp was van onderge schikt belang. „De Zwarte” rukte zich los uit een groepje van 25 man, trok het genoemde trio mee en dichtte bij de beklimming van de glooiing, die de naam Volkegemberg draagt, in no time het laat ste restant van Bruyère’s voorsprong. STAND: Haarlem Cardinals 28-22, Bona Stars 29-22, Racing Agon 29-22, Donar 29- 16, Landlust 29-14, en Suvrikri 28-10. In de tweede divisie leed alleen Hoofd dorp een nederlaag. Tegen Amstelveen in Amstelveen werd met 51-41 verloren. Exercitia hield het ongeslagen record in Amsterdam tegen Tor./Mosquito’s vast. Had Exercitia in IJmuiden destijds veel moeite met de Amsterdammers, nu was de strijd na de eerste helft al beslist. Exercitia, dat John de Graaf in verband met een enkelblessure miste, leidde hal verwege met 32-19. In de tweede helft liep Exercitia steeds verder weg. Frits Borst (12-12) en Bob Opdam (8-4) zorgden voor een 63-37 eindstand. Akrides heeft het tegen HAV precies tien minuten moeite met de ploeg uit Den Helder gehad. Vooral Cor Haver ging zich toen echter roeren. Het lengtevoordeel zorgde voor een steeds grotere voorsprong. Het klasseverschil werd in de tweede helft steeds duidelijker. Veel breaks ble ven aan HAV-zijde onbenut. Cor Haver (14-12) en Jos Meijer (6-10) bleven ook nu ongrijpbaar en met 71-32 nam Akrides revanche voor de eerder geleden neder laag. Zij gaven, in navolging van cracks als Ocana en Gimondi, de voorkeur aan deel name aan de ronde van de Levant of de Italiaanse semi-klassieker Sassari-Cagliari. Desondanks redde de „Flandriaan” het niet. In Gent had Verbeeck geen enkele moeite met zijn drie collega’s een krachtige aanzet op enkele tientallen me ters voor de streep leverde hem een kostbare overwinning in een klassieker op. Dierickx („Hij is nu eenmaal de rapste onder ons”) werd tweede en Merckx Wolves 16-14, Racing agon 15-10, FAC 16-8. KNSM 16-8, Akrides 14-6, KVH 17-4. Het was geen toeval dat Merckx bij zijn vlucht vergezeld werd door de Wat- ney’s-kopman Verbeeck en Flandria-troef Dierickx (met De Geest als fortuinlijke outsider). Reeds voor de start stond vast dat zij als Merckx’ voornaamste tegen standers zouden fungeren. Terwijl Merckx duidelijk nog naar zijn goede vorm toe werkt, is Verbeeck reeds in zijn beste dagen. De fietsende melkboer heeft er een gewoonte van gemaakt in het voorseizoen reeds zijn slag te slaan. Dat deed hij vorig jaar onder meer met een eerste plaats in de Amstel Gold-race en dat prolongeerde hij de afgelopen weken met niet minder dan vier overwinningen in Zuidfranse Grand Prix. HAARLEM. Tijdens zwemwedstrij den in Utrecht heeft de HPC-er Herman van Lienden zaterdagavond op de 100 meter vrije «lag een tijd gemaakt van 54,9 sec. Van Lienden schaarde zich met deze tijd bij de beste vier Nederlandse sprin ters van dit moment. HPC was de sterkste vereniging van de vijf aan de door De Vechtstreek georganiseerde zwemwedstrij den. wedstrijd Polar BearsHPC duidelijk naar voren dat de onderaan de ranglijst van de eerste klasse staat. HPC De volgende HPC-zwemsters en zwem mers behaalden goede tijden in het zwemstadion Den Hommel: 100 m vrije slag heren: Herman van Lienden (eerste) 54.9. Rob v.d. Nol! (tweede) 58 200 m rugslag jongens o 16 Leo van Lent (eerste) 1.14,6. 200 m wisselslag jongens 12: Patricia Wesseling (tweede) 1.15 100 m rugslag meisjes o. 14: Paula van Eijk (eerste (1.14.6. 200 m wisselsl. jongens onder 14: Robert Loof 2.41,9 (eerste) 100 m rugslag beren: Karim Ressang (eerste) 1.02,5, Dick van Elsas (tweede) 1.04,1 100 m vrije slag j. o. 16: Jos Kras (eerste) 1.03,2, Dick v.d. Burger (tweede) 1.04 100 m vlindersl. j. o. 14. Robert Loof (eerste) 1.15.9, 4 x 100 m vrije sl. dames est HPC (tweede) 4.36.6. 4 x 10C m vrije sl. heren est. HPC (eerste) 3.58,4. Vanwege dit kampioenschap was er aan de twaalfde A.C.C. - strandloop geen wedstrijdloop verbonden. Het fraaie weer heeft ongetwijfeld aan de grote opkomst van strandlopers meegewerkt. Er waren ditmaal ook veel jeugdige lopers en loop sters van de partij. Men schatte hun aantal op 2.500. De start verliep ondanks de monsterdeelname stipt op tijd. Van A.A.C. heeft men daar alles aan gedaan om dat te kunnen bewerkstelligen. Er werd een reclamewagen voor de meute geposteerd en de voorzitter van de organi serende club deed vervolgens een beroep op de sportiviteit van de deelnemers. Hans van Kasteren deed als snelste man over de ongeveer 11,5 kilometer 41 minuten. De 69-jarige Amsterdammer Tos- cani, een bekend atleet uit vroeger jaren, en oudste actieve lid van A.A.C., deed er ongeveer 56 minuten over. Zijn 60-jarige stadgenoot Frits Günther, die met een pacemaker door het leven moet en van zijn arts toestemming had gekregen om mee te lopen, kwam na 81 minuten terug aan de finish. Iedere loper of loopster die binnen negentig minuten het karwei vol bracht, kwam in het bezit van een vaan tje. Onder de deelnemers waren ook weer verschillende buitenlanders. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Mars Stars, dat eerder dit seizoen in eigenhuis twee keer van Transol R/Z won, is er wederom niet in geslaagd in de Maasstad de punten op de Rotterdammers te veroveren. De Zand- voorters troffen het in Rotterdam bepaald niet in de strijd om de derde plaats. Mars, dat goed van start ging en via 4-3 na tien minuten een voorsprong van 15-11 kon nemen, verloor toen pivot Frans Stiphout met een enkelblessure. Tot op dat ogen blik had Stiphout het leeuwenaandeel in de score van Mars. Het vertrek van Stiphout verlamde de scoringsdrift van Mars. Bovendien faalde Bissant volledig. De Amerikaan kon nau welijks gevaarlijk worden en werd volle dige overschaduwd door zijn opponent Hesdie van Wilgen. Tot aan 28-26 kon Mars bijblijven. Een tempoverhoging bracht Transol R/Z toen een lichte voor sprong, die bij de rust was opgelopen tot 42-32. Een voorsprong, die uiteindelijk de basis voor de zege werd. In de tweede helft heeft Mars van alles geprobeerd om het gat te dichten. En hoewel de Rotterdammers iets van hun voorsprong moesten prijsgeven, slaagde Mars niet in zijn opzet. Vooral Jan Loor- bach heerste in de verdediging van de thuisclub. De spanning steeg ten top bij het ingaan van de laatste drie minuten. De voorsprong van Transol was toen ge slonken tot 69-66. De resterende tijd was echter tekort. Met 77-72 hield Transol dankzij Ruud Harrewijn (18-4) en Hugo Harrewijn (12-13) de winst vast. Childress erd topscorer bij Mars met 11-6. Door de winst van Fiat Stars over DED met 100-71 veranderde er aan de kop van de ranglijst niets. STAND: Levi’s 29-54, Fiat Stars 29-52, Transol R/Z 29-42, Mars Stars 29-40. Fac- totum/punch 29-34 én DED 29-18. In de degradatiepoule vergaarden de laagst geplaatste ploegen opnieuw winst punten, zodat hier de strijd nog open blijft. Het rennersveld werd beheerst door de Spaanse ploeg van KAS, die twee man, Peburena en Lazcano, in dezelfde tijd aan de top van het klassement had. In de slot-etappe heeft Tino Tabak nog gepro beerd de Spaanse macht te doorbreken. Hij ontsnapte uit het veld in een groepje van tien renners. Het tiental veroverde nimmer meer dan een winst die in secon den moest worden geteld, maar voor Ta bak was dat voldoende. In zijn groep zaten echter drie renners uit de ploeg van Perurena en Lazacano en dit drietal slaagde erin de vaart uit het kopgroepje te halen. Op minder dan tien kilometer voor Valencia werd de ijver van Tabak, die werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner uit de ronde, te niet gedaan. Peru rena werd eindwinnaar, Tabak derde, Via- nen dertiende. Staf van Roosbroeck heeft gisteren de Omloop van de beide Vlaanderens, met start en finish te Kuurne gewonnen. De ruim 200 kilometers door oost- en west- Vlaanderen werden in een hoog tempo afgelegd, waardoor ontsnappingen vrijwel onmogelijk waren. In de massasprint van meer dan vijftig renners waren Noel van Clooster (tweede) en Willy Planckaert (derde) de gevaarlijk ste concurrenten voor van Roosbroeck. De Nederlanders Buckacki en Duyker werden resp. nr. 11 en 38. Frans Verbeeck heeft gisteren in de ronde van Limburg met een tweede plaats genoegen moeten nemen Verbeeck won de -.print van de grote groep, die een achterstand van tien seconden had op Jos Abelshausen Dolman (tiende was de beste Nederlander). JOHANNESBURG. De Nieuwzeelan- der Denis Hulme heeft zaterdag in een Mac Laren de Grand Prix van Zuid- Afrika gewonnen. Het was de eerste race meetellend voor het wereldkampioen schap. Tweede werd de Braziliaan Emer son Fittipaldi. Onder de uitvallers bevond zich de Schotse wereldkampioen Jackie Stewart. Hij nam in de tweede ronde de leiding maar moest in de zevenenveertig ste tonde opgeven met versnellingsbak- moeilijkheden. In de kwam al thuisspelende vereniging speelde erg snel waterpolo en nam spoe dig een voorsprong. Een hard schot van Kees Mantje belandde via de paal weer in het veld, vlak voor de vrijliggende Wim Geurtsen, die dit buitenkansje benutte, 1- 0. Polar Bears deed al het mogelijke om iets gevaarlijks terug te doen, maar de stootkracht ontbrak om het keeper Bakker moeilijk te maken. Bij de Heemstedena ren klopte de aanval wel en de snel opzwemmende Ale van de Veen gaf de Heemsteedse ploeg een 2-0 voorsprong. Toch gelukte het Polar Bears om in het tweede kwart iets van de achterstand af te knabbelen, toen een snel genomen hoek- worp listig werd doorgetikt en achter keeper Bakker belandde, 1-2. HPC kreeg daarop een spelersmeerderheid toegewezen en profiteerde via Matty Prenen, die de voordelige marge weer tot twee punten opvoerde. Even leek het erop dat Polar Bears in de derde spelfase nog gevaarlijk terug zou komen. Toen Wim Geurtsen uit het water werd gestuurd, verkleinde de ploeg uit Ede de achterstand tot 3-2. Polar Bears gooide alles op de aanval, maar door te steriel spel, kon men de Heemsteedse defensie niet tot capituleren dwingen. Auke Sikma maakte daarop aan alle onzekerheid een einde door met een afstandsschot de stand op 2-4 te brengen. Dat Ale van de Veen er in de laatste periode nog 5-2 van maakte was alleen nog van belang voor de statistiek. GRONINGEN. De stand aan het begin van de laatste dag van de zesdaagse van Groningen luidt: 1. Verschueren-Gilmore (Belg-Austr) 554 pnt., 2. Bugdahl-Kemper (WDld) 493, 3. Janssen-Renz (Ned-WDld) 461, 4. Duyndam-Pijnen (Ned) 423; op twee ronden: 5. Loevesijn-Stam (Ned) 571, 6. Koel-De Wit (Ned) 288; op zes ronden: 7. Van der Lans-Hill (Ned-GB) 506, 8. Mount- ford-Van Midden (VS-Ned) 397; op acht ronden: 9. Ottenbros-Den Bosscher (Ned- Belg) 442 pnt. „Ik hoop dat Dierickx zich gunstig ont wikkelt, anders zijn we in de sprint nog slechts aangewezen op de betere dagen van Jan Janssen”, vertelde een ongeruste Schotte. Zaterdag kreeg de 24-jarige Dierickx zijn eerste grote kans. Niet alleen stond de hele formatie, inclusief Zoete melk, Dolman en De Koning, tot zijn beschikking, maar bovendien ontbraken in deze omloop van Het Volk verschillende prominenten op het sprintnummer, zoals Karstens, Leman en Roger de Vlaeminck. zich prepareren op het hoogtepunt van het seizoen, en dat is voor zijn formatie niet de Tour de France, maar de ronde van Spanje, die reeds van 28 april tot 15 mei wordt verreden. André Dierickx zat vorig jaar met de zelfde opgave. De rappe sprinter was een jaar eerder om de moordende concurren tie met Roger De Vlaeminck en Eric Leman die beiden de eer van de snelste spurter voor zich opeisten in de Flan- dria-equipe te onlopen, naar Watney’s overgestapt. Toen het duo De Vlaeminck en Leman bij Briek Schotte vertrok, was hij echter binnen de kortste keren terug bij de rood-witten om het tekort aan een coureur met een sterk eindschot aan te STAND: HAV 16-28, US 17-28, WOV 17-28, Zeemacht 15-20. Exercitia 15-16, IJMUIDEN. Aan de twaalfde strand- loop van de Amsterdamse Atletiek Club, zondag op het strand van IJmuiden, na men bijna negenduizend atleten, sportlie den en trimmers deel. Met dit grote aantal waren de organisatoren uiteraard in hun nopjes. Als snelste koper van dit grote legioen diende zich de Schiedamse atleet Hans van Kasteren (lid van Metro R’dam) bij de finish aan. Hij had er het nationale veldloopkampioenschap in Dwingelo voor laten lopen. In de eerste periode van DWR tegen Kroosduikers, was het duidelijk de Rat- tenploeg die het beste uit de startblokken kwam. Via de achterhoede werden ge vaarlijke aanvallen opgezet, die echter voorlopig door het falen van de Haarlem se voorwaartsen niet in doelpunten omge zet konden worden. Bij de Kroosduikers was er geen lijn in het spel te bespeuren en de Westzaanse ploeg beperkte zich tot afstandsschoten, die Hans v.d. Booren met konden verontrusten. Lange trjd bleef de 0-0 stand dan ook gehandhaafd. Pas in de laatste minuut van het eerste kwart loeg Ben Willemze na goed aangooien van Ed Beere het leer voor de eerste maal m de touwen, 1-0. De Kroosduikers kregen m de tweede spelfase de gelegenheid om naast de Waterratten te komen, toen Hans Stocker voor een minuut uit het water werd gezonden. DWR hield de bal in bezit; waardoor de Kroosduikers er niet in slaagden de 1-0 achterstand weg te wer ken. Toen Ed Beere echter dezelfde straf kreeg opgelegd, schoot Hamel zijn ploeg naast DWR, 1-1. Het spel werd in de derde periode steeds slechter. Eerst wei gerde DWR een spelersmeerderheid uit te buiten, waarna Kroosduikers door een fout in de achterhoede van de Ratten via Versteeg voor het eerst de leiding nam, 2- 1. Door dit doelpunt werd DWR blijkbaar wakker geschud. De Haarlemmers namen het heft weer in handen en kwamen naast de Kroosduikers toen Rob van Kampen na een pass van Martin Schulze de keeper met een laag schot verraste. 2- 2. DWR dat in het laatste kwart al meermalen door voorgaande tegenstanders was overspeeld, sloeg nu echter in die laatste periode meedogenloos toe Coach Kerkhofi had Ben Willemze opnieuw naar voren gestuurd en Willemze knalde DWR na flitsend samenspel met Ed Beere al dra naar een 3-2 voorsprong. Een minuut later trof Willemze opnieuw de roos en zette daarmee de Kroosduikers op een onoverbrugbare achterstand van 4-2. DWR bleef de strijd verder beheersen en de Kroosduikers mochten van geluk spre ken dat verschillende schoten van Hans Stocker door paal en lat werden gekeerd. STAND: Exercitia 17-34, Akrides 18-26, BV Amstelveen 15-20, Azimma 17-20, Hoofddorp 17-18, Tor./Mosquito’s 18-16, EBOH 17-14, Wolves 18-14, APGS 18-14, Black and White 18-14. HAV 18-12, en The Typhoons 17-6. De HAV-dames namen afdoende revan che voor de nederlaag van de heren. Hoewel verwacht mocht worden, dat Akrides tegen het bovenstaande HAV weinig kans op de winst had, was de grote 43-18 nederlaag toch wel teleurstel lend. Akrides, dat aanvankelijk met 6-3 leidde en bij de rust nog maar met 10-16 achterstond, werd in de tweede helft vol ledig overspeeld. In de laatste acht minu ten kwamen de IJmuidense dames zelfs niet meer tot scoren. HAARLEM, hebben zowel HPC Ede de hekkesluiters van de eerste klasse Polar Bears Kroösduikers uit Westzaan met 4- 2 de baas bleef, hoewel de laatste periode nog met een gelijke stand (2-2) inging. In die laatste periode bezorgde Ben Willemze met twee fraaie treffers zijn team de voile winst. (Van onze Evenals verleden week “O uit Heemstede als DWR de beide winstpunten behaald. HPC versloeg in 1-- eerste klasse Polar Bears met 5-2, terwijl DWR in het Haarlemse Sportfond- senbad AF' Eggs® 1!

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15