Mgr, Gij sen aan Waddenzee een test voor taak begonnen Europees milieubeleid Turken steken Grieken neer BOTSING: DODE EN Koninklijke ski-pret ZEVEN GEWONDEN Nieuwe crisis van dollar VERDEELDE REACTIES OP REGERINGSBESLUIT Dr. Mansholt op vergadering Vereniging Behoud Waddenzee: Voormalig verzet: Beslissing over drie politieke oplossing Vier gewonden bij rel tussen Ambonnezen Pullovers horen er helemaal bij. mogelijk Verkeersongelukken in weekeinde OVERVAL OP POMPSTATION JERSEY SHOP NVJ-bestuur weer Voor 35 mille aan Drie gedetineerden ontsnapt uit Huis in Bijlmer aan de slag Sabotage aan kabel-tv Episcopaat bij pontificale mis afwezig Wasserij DUYN kleding gestolen van Bewaring MAANDAG 6 MAART 1972 2 ZEEHONDEN In Amsterdam SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS Dr. C. F. Karsten Amro): Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 PROCEDURE (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De beslissing van de regering om de drie Bredase oor logsmisdadigers nu niet gelijktijdig in vrijheid te stellen, maar hun indivi duele gratieverzoeken aan te houden in afwachting van een nader onder zoek, is niet onverdeeld gunstig ont vangen. In kringen van de vervolg den en het voormalig verzet be schouwt men de beslissing als een politieke oplossing, die niet de nodige rust zal brengen. De fracties van de regeringspartijen in de Tweede Ka mer zijn met de beslissing inge nomen, maar de oppositie vindt haar halfslachtig en voorziet nieuwe span ningen onder de oorlogsslachtoffers. Er wordt echter geen parlementaire actie overwogen, althans niet in de vorm van een interpellatie. Bij ons vindt u ze. Met een lange of een korte mouw. Of zonder mouw. Met een col of een ronde hals. Gebreid van fijne zachte fantasiegarens. In prachtige kleuren, al vanaf fl. 32.50 Bruestle hebben we, en nog tien andere Europese topmerken. Samen vormen ze de nieuwe voorjaarskollektie. Uw kollektie. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM In de Waddenzee kan het bewijs worden geleverd als Europa wil laten zien dat het zich iets gelegen laat liggen aan de natuur. „Een test voor het Europese milieubeleid”, noemde dr. Sicco Mansholt het zaterdag op de jaarvergadering in Amsterdam van de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee. Dr. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, was voor de Waddenzee-vergadering even overgewipt uit het jubileumcongres van de Wiardi Beckmanstichting, het GRENS BEREIKT w i JI 7 i heeft za- ADVERTENTIE t men wordt dat de drie mannen op die plek over de muur zijn geklommen. De mannen zaten in voorarrest op ver denking van valsheid in geschrifte, in braak en diefstal met geweld. blij- wel zee- bij nagaan wat er alsnog voor de slachtoffers kan worden gedaan. Als er een nieuwe crisis komt, verwacht dr. Karsten niet, dat de Verenigde Staten ook maar een vinger zullen uitsteken. De centrale banken in Europa komen dan voor de keus te staan de dollar te blijven steunen of weer te gaan zweven. VAALS. In Vaals is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overval gepleegd op een pompbediend» van een benzinesta tion. De man werd onder bedreiging met een pistool gedwongen ongeveer «00 gul den af te (geven in Nederlandse, Duitse en Belgische valuta. De verenigingsraad van de NVJ, bijeen gekomen om zich te beraden over een voorstel van een bemiddelingscommissie. nam een motie aan, die het dagelijks bestuur naar zijn mening voldoende ruim te geeft om de onderhandelingen met de Nederlandse Dagbladpers over de CAO voor dagbladjournalisten voort te zetten. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Het lijkt een welo verwogen sabotagedaad te zijn geweest die het de bewoners van het flatgebouw Florijn in het Amsterdamse stadsdeel Bijlmer zondag onmogelijk heeft gemaakt het lokale kabel-tvprogramma te volgen. In de antenneruimte van Florijn werden In de nacht van zaterdag op zondag de hoofdversterkers onklaar gemaakt. DEN HAAG. Dr. C. F. Karsten, lid van de raad van bestuur van de Amro- Bank, heeft in het VNO-blad de mening uitgesproken, dat „het gevaar van een nieuwe dollarcrisis er volop inzit.” Naar zijn mening is er eigenlijk al een crisis. „Wij kunnen er niet omheen”, zegt dr. Karsten, „dat w(j onder een dollarstan- daard leven. Dat betekent, dat de Verenig de Staten voorlopig kunnen dicteren wat er op monetair gebied gebeurt. Dat moe ten wij ons goed realiseren, nu de Ameri kaanse regering besloten heeft aan de binnenlandse economie topprioriteit te ge ven. VOORSCHOTEN Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, dat op 12 februari zijn func tie ter beschikking stelde, is zaterdag op zijn besluit teruggekomen. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 i Mgr. Gijsen tijdens zijn toespraak in de pontificale mis, waarin hij de lei ding van het bisdom Roermond op zich nam. Hij beloofde steun aan de „verontrusten”. Het was bepaald niet zonder reden, die opmerking. Dr. J. van Haaften van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer kwam vertellen dat het zeehondenbestand in de Waddenzee sedert 1968 is teruggelopen van vijftienhonderd tot minder dan ze venhonderd dieren. Oorzaken: groter wor dend rumoer op de Wadden door militaire oefeningen, watertoerisme en olieboringen. Veel dode zeehonden blijken trouwens ook hoge kwikgehalten in hun lichaam te bezitten. UTRECHT. —’Vermoedelijk uit wraak omdat even tevoren een Turk uit een Grieks café was gezet hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Utrecht vier Turken twee Grieken aangevallen en neergestoken. De Grieken zijn ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers zijn een 41-jarige fabrieksarbeider, die een messteek in de buik en verwondingen aan ztfn hoofd kreeg en zjjn vijftien jaar jongere broer die een messteek in de borst opliep. De Turken zijn nog voort vluchtig. wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. De Waddenzeevereniging doet verwoede pogingen om Neerlands noordelijke rand- zee te behouden en beschermd te krijgen. De Nederlandse afdeling van het Wereld Natuurfonds heeft haar steun ook al toe gezegd. Zij pleit er voor dat de Wadden zee internationale erkenning krijgt als beschermd natuurgebied. Verenigingsvoorzitter T. Pronker wist echter nog „niet veel optimistische gelui den te produceren. Het misbruik van het Waddengebied voor militaire oefeningen gaat door, niet alleen door de Nederlandse land- en luchtmacht, maar ook door de luchitmaichten van andere NAVO-landen. Inpolderingsplannen zijn nog steeds niet va nde baan en dijkverhogingen dreigen bijzonder waarde volle kweliderlandschap- pen te vernietigen”. Hij vond daarmee respons bij dr. Mans- waarin de overheid voorstelt industrieker nen in het noorden te vormen en uit te breiden. „Dat zou betekenen dat de gebie den langs de Waddenzee straks net zo verknoeid dreigen te worden als gebieden in het Westen al zijn. Concentratie van „natuurvernietiging” in gebieden waar het al gebeurt, is te verkiezen boven aantas tingen van de natuur overal”. De heer Pronker was blij met de kaart die staatssecetaris Vonhoff wil laten sa menstellen, waarop de gebieden aangeduid staan, waar oliezoekers weg moeten ven. „Maar we hebben inmiddels gevraagd of daar het belangrijkste hondengebied van het ogenblik, Schiermonnikoog, bij kan”. De overvaller droeg een nylonkous over het hoofd. Na de overval is hij de Neder landse grens overgevlucht. De Nederland se politie stelt in samenwerking met de politie in Aken een onderzoek in. GILZE-RIJEN. Inbrekers hebben voor 35.000 aan kleding gestolen uit een textielzaak in Gilze. De buit bestond uit pantalons, jacks, jurken, overgooiers, hemden, dekens, schorten en lappen stof. De rijkspolitie in Rijen denkt, dat de inbrekers in Gilze een bestelauto hebben gestolen om de buit te vervoeren. kon worden geplunderd. De vier gewonden zijn gevallen onder de aanvallers van beide families. De Bre dase politie houdt voldoende manschappen gereed om zonodig snel te kunnen optre den. De kans op nieuwe moeilijkheden in de komende dagen wordt aanwezig ge acht. Zijn de regeringspartijen blij dat een kabinetscrisis is voorkomen, drs. Den Uyl, de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, zei zaterdag dat de rege ring met dit besluit de motie-Voogd maar half heeft uitgevoerd. Hij betreurde dat op dè hangende gratieverzoeken niet af wijzend is beschikt. Individuele gratiëring is naar zijn mening pas mogelijk als de drie niet meer in staat zijn de straf te ondergaan. De beoordeling daarvan is echter een zaak van dokters. Drs. Den Uyl meende dat de procedure, die de regering nu heeft gekozen, de discussie in gang houdt en daarom van iedereen veel zelf beheersing zal vragen. De premier gaf zaterdagavond voor de televisie toe dat door deze beslissing de zaak ,ons zal blijven bezighouden” Maar dat zou ook van elke andere beslissing het gevolg zijn geweest. Dat het beraad zo lang bad geduurd, weet premier Biesheu vel aan het ingrijpende karakter van de beslissing. Hij gaf toe dat ook binnen het kabinet de meningen verdeeld waren, maar zei dat men tenslotte eensgezind tot dit besluit was gekomen. Er is volgens hem niet met portefeuilles gerammeld. Omdat de gratieverzoeken zijn aangehou den, kon het beraad met de Kroon ach terwege blijven „De aantijging „haatsyndroom” beledigt verzetsstrijders en slachtoffers". Dat heb ben enkele verzetsorganisaties in een tele gram aan premier Biesheuvel geschreven naar aanleiding van diens constatering dat er in ons land sprake is van een „haat syndroom” Die uitlating betekent volgens de organisaties „Expoge” de Nationale Federatieve Raad van het voormalig ver zet Nederland (NFR), het Auschwitz-co- mité en „Verenigd Verzet” een „minach ting voor het Nederlandse volk”. De Bijlmer had voor zondag zijn derde eigen televisieuitzending op het program ma staan. Voor het gebied waarin Florijn staat, zou dat betekenen dat men gedu rende de Bijlmer-tv van twaalf tot twee zondagmiddag het eerste pro gramma van de Duitse televisie niet kon ontvangen. De kabeluitzending is doorgegaan. In totaal zijn met de Studio-Bijlmer in de flat Fleerde tegen de 4000 huizen aange sloten. In Florijn was het nog slechts een beperkt aantal flats, omdat het gebouw nog niet helemaal klaar is. ROERMOND. Mgr. Gijsen terdagmorgen tijdens een pontificale heili ge mis de leiding van het bisdom Roer mond in handen genomen. Geen van de andere bisschoppen van het Nederlandse episcopaat, met uitzondering van mgr. Si- monis, was aanwezig. Wel woonden de scheidende bisschop mgr. Moors, de wij bisschop van Roermond mgr. Beel, enkele missiebisschoppen en een aantal wereldlij ke prominenten de plechtigheid bij. Op vallend was overigens dat het overgrote deel van de belangstellenden hoorde tot de groep van boven de 40 jaar. Van de jonge priesters uit het bisdom waren er maar weinig aanwezig. De nieuwe bisschop zei in zijn preek blij en dankbaar te zijn in Rome zijn wijding te hebben mogen ontvangen, om dat daaruit kan blijken hoeveel waarde de paus hecht aan ons deel van de wereldkerk. „Ik ben een gezondene”, zei hij, „niet om mijn eigen ideeën te gaan Mongolië. Nederland en de Mongoolse Volksrepubliek hebben besloten diplo matieke betrekkingen aan te knopen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van daag meegedeeld. De landen zijn over eengekomen diplomatieke vertegen woordigers uit te wisselen op het ni veau van ambassadeur. Nieuwe auto werd wrak. Twee Joegosla- ven hebben 's nachts voor zeker 22.000 schade aangericht door met een in Den Haag gestolen gloednieuwe auto van 18 mille tegen een van de politieauto’s op te rijden, die hen door Rotterdam en Schie dam had achtervolgd. Beide auto’s werden zwaar beschadigd. De Joegoslaven hadden de auto gestolen bij een autohandel Het Auschwitz-Comité heeft in een te legram aan de regering het besluit een groep van deskundigen in te stellen, afge wezen. Ook het Expogé is er niet gelukkig mee. Voormalig Verzet Nederland ziet er een mogelijkheid in om tot volledig afstel van gratie te komen. Volgens rabbijn Soetendorp van de joods-liberale gemeente in Den Haag kan de regering de deskundigen beter laten BARNEVELD. Zondagmorgen is bjj een frontale botsing tussen twee auto’s onder Voorthuizen de 19-jarige M. Kleyer uit Voorthuizen om het leven gekomen en zijn zeven inzittenden zo danig gewond dat ze in een ziekenhuis in Amersfoort moesten worden opgeno men. Het ongeluk gebeurde in een bocht. Twee personen uit de auto waar mee de 19-jarige jongen de dood vond en een echtpaar met drie kinderen uit de andere auto weiden naar het zieken huis vervoerd. ging erkend doel meer dient”. Maar zij heetf tenslotte „alleswat zo fel en emotio neel op ons is afgekomen” sterker laten wegen .Ook is ernstig rekening gehouden met de uitspraak van de Kamer. De minister van Justitie, mr. Van Agt, noemde herziening van het aanvankelijke regeringsstandpunt op grond van deze ele menten „volstrekt honorabel” en hij zag daarin geen reden af te treden. „Als de Kamer anders oordeelt, dan siert het de minister van Justitie in een zaak als deze een dergelijk oordeel te volgen”, meende hij. De minister ontkende dat het de bedoeling is de drie toch op redelijk korte termijn volgens een bepaald tijdschema vrij te laten. Anderzijds vond hij dat ook niet gewacht mag worden tot de drie in het zicht staan van de dood. AMSTERDAM Uit het Huis van Be waring aan de Amstelveenseweg in Am sterdam zjjn zondagavond drie gedetineer den ontsnapt. De gedetineerden, een man van 23 jaar en twee 20-jarigen, allen Amsterdammers, zijn volgens de politie rond half acht ont snapt via een luchtrooster, waarvan zij een tralie hadden doorgezaagd. De mannen waren in de keuken tewerk gesteld. De ontsnapping werd ontdekt door wacht- lopers van de zogenaamde buitenbewa king. Op hun ronde in de tuin vonden zij vlak bij de muur kokskleding. Aangeno- Voorzitter Pronker vroeg van de rege ring om bepalingen die voorkomen dat de Waddenzee (nog verder) wordt aangetast en die een eind maken aan de activiteiten die de Wadden nu al aantasten. Hij wil dat er overleg komt met buurlanden op dat de Wadden ook van die kant niet bedreigd kunnen worden. Hij vond daarbij respons bij dr. Mans holt. „Er moet in Europa een bestem mingsplan komen, dat voor de aangesloten staten bindend is. De natuurgebieden die het waard zijn beschermd te worden, dienen daarin te worden aangeduid”. De Waddenzee vond hij daar één van. Een koninklijke wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech. Op de foto: prins Willem-Alexander met een Oostenrijkse skileraar, prinses Bea trix met prins Johan-Friso en prins Claus met prins Constantijn. Gister avond zijn koningin Juliana en prins Bernhard ook in Lech am Arlberg aangekomen. Prinses Beatrix en prins Claus zijn hier al enige dagen. (Van onze correspondent) BREDA. De sluimerende haat tegen twee gezinnen in de Bredase Ambonne- zenwijk, is zaterdag tot een uitbarsting gekomen. De woningen van de twee ge zinnen, die pro Indonesisch zouden zijn, werden vernield. Bij de gevechten werden vier Ambonnezen gewond. Al eerder hebben de twee gezinnen, samen 20 personen, het hard te verduren gekregen. Nadat zij contacten hadden ge had met de Indonesische ambassade kwa men de andere wijkbewoners lot een ultimatum. Vóór een bepaalde datum moesten de twee gezinnen de wijk verla ten hebben. Dankzij bemiddeling van bur gemeester ir W Merkx zijn de gemoede ren toen gekalmeerd. Zaterdag werd de politie gealarmeerd, omdat rond half één in het clubgebouw van de wijk en op straat ernstig gevoch ten werd. Daarbij werden messen als wapens gebruikt De ruiten van de panden in de Ambonnezenwijk werden in digge len gegooid. De eigen ordedienst van de Ambonnezen, de KPK, en de politie zagen kans de rust te herstellen, maar aan de politie werd meegedeeld, dat er een be middelingsgesprek nodig was met de bur gemeester en met het hoofd van de poli tie. Zo niet, dan viel het ergste te vrezen. Er volgde een bespreking op het politie bureau tussen de burgemeester en verte genwoordigers van de wijkraad Om kwart over twee werd er weer gevochten. Politiemannen met helmen en schilden waren toen ook gearriveerd en ambulan- ce-auto’s van de GGD voerden de gewon den af naar het ziekenhuis. Voorkomen dat de woningen werden verkopen, niet om naar willekeur te gaan handelen, niet om door te voeren wat mij goeddunkt, maar om de blijde boodschap van het evangelie te gaan prediken zoals de wereldkerk die ziet”. Naast prediking met woorden wil hij hulp bieden aan ieder die zich ongeluk- king weet en aan mengen in nood. Hij meent dit te kunnen bereiken via de weg der zelfverloochening. Opmerkelijke figuur bij de receptie, die na de mis werd gehouden, was zaterdag de Hagenaar Frans van Dooren, die naar zijn zeggen de hand heeft gehad in de benoeming van mgr. Gijsen tot bisschop en die nu „nogmaals” zijn gelukwensen kwam aanbieden. De 54-jarige mevrouw A. A. Menntak uit Apeldoorn is zaterdag in Terschuur om gekomen toen zij met haar auto op een tegenligger botste toen zij een file pas seerde. Zij was op slag dood Drie personen uit de andere auto liepen zware verwondingen op. In Lathem (Gld) zijn bij een frontale autobotsing een vrouw gedood en twee kinderen gewond. De verongelukte vrouw is de 44-jarige mevr. C. Kroon dijk uit Rotterdam. In Ederveen (gemeente Ede) is de 25- jarige monteur A. H. Harwijnen uit Ede met zijn auto m volle vaart op een stilstaande vrachtwagen met melkbus sen gereden. De man was op slae dood. De 24-jarige H. A. Snijders uit Som» ren is zondagavond om het leven gekomen toen de auto vzaarin hij zat op een dijk in deze Brabantse gemeente op een aan de kant van de weg geparkeerde vee wagen reed. De bestuurder van de auto is in een ziekenhuis opgenomen De 24-jarige Th. L. Hageman is zondaga vond in zijn woonplaats Didam door een personenauto aangereden terwijl hij Volgens de minister is bij elk van de drie al de grens bereikt waarbij geen redelijke strafexecutie meer mogelijk is. Anderzijds hadden naar zijn indruk de slachtoffers het gevoel vergeten te zijn. De indringende beschouwingen in de Ka mer hebben volgens hem echter laten zien dat het leed, dat is aangedaan, niet wordt weggepoetst. Door de groep deskundigen bij het gratiebeleid te betrekken, wil de regering betrokkenen duidelijk maken dat hun bezwaren serieus worden genomen, dat zij erkenning hebben gevonden. In de groep zullen ook vertegenwoordigers van de illegaliteit en de vervolgden worden opgenomen. Het kabinet besloot zaterdag na langdu rig beraad de wil van de Kamer te volgen en de motie-Voogd, waarin de Kamer meerderheid zich tegen directe vrijlating keerde, te honoreren. Maar tegelijkertijd liet het weten dat de drie individuele verzoeken om gratie, die KotSlla, Fischer en Aus der Fünten hebben ingediend, zijn aangehouden en dat met het oog daarop een nader onderzoek zal worden ingesteld naar hun lichamelijke en geestelijke toe stand. Bovendien zal een groep van des kundigen worden ingeschakeld om de re gering te informeren over het effect dat gratiëring op de vervolgden zal hebben. Premier Biesheuvel deelde, zaterdaga vond' na afloop van de ministerraad mee dat de regering haar standpunt handhaaft „dat verdere voortzetting van de vrij heidsstraffen geen in onze strafrechtsple- met een vriend op de weg stond te praten, de jongeman was op slag dood. In een ziekenhuis in Groningen is zondag avond de 9-jarige Carla Vink uit die plaats overleden aan de verwondingen die zij een paar uur eerder had opgelo pen bij een. verkeersongeluk. Het meisje was door een personenauto aangereden toen zijn plotseling de weg overstak. i Zaterdagavond is de 35-jarige G. P. van Meerwijck uit Arnhem, toen hij op de oude rijksweg Eist-Elden liep, door een achteropkomende auto aangereden. De» man overleed ter plaatse. In de nacht van zaterdag op zondag is de 16-jarige K. van de Linde uit Vollenho- ve op de Veneweg onder Zwartsluis met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij verloor daarbij het leven. l '-‘■t ft

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2