Zeer veel ernstig gewonden IN CENTRUM BELFAST Hovercraft Franco lijdt strategische nederlaag Paal tussen de rails Willy Brandt naar Iran om betrekkingen op te vijzelen DODEN BIJ BOMAANSLAG Twee doden bij ongeluk met Britse Hoogste schoonmaaktijd Raadselachtige bom Deskundigen staan voor raadsel Doden bij lawines in Noorwegen Russische hulp voor Bangladesj machine bankwerkers constructie- bank werkers kwaliteits- lassers elektro- monteurs kwaliteits ei ra a ie rs schavers stekers pijp- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN 3 MAANDAG 6 MAART 1972 IRA I (Van onze redacteur in Madrid) Opus Dei K leurentelevisie Evenwicht verbroken MADRID In zijn papieren oorlog tegen paus Paulus VI om de con trole over de Spaanse kerk moet generalissimo Franco vandaag een tac tische overwinning met een strategische nederlaag betalen. De listige Spaanse machthebber is er de afgelopen week in geslaagd om overeen komstig zijn lijfspreuk „verdeel en heers”, een scheuring te veroorzaken in de pauselijke gelederen. V achtergrond ADVERTENTIE Een moeilijk probleem (Van onze redacteur in Bonn) gunst van de Noordierse katholieken be houdt. Het verbergt zich in de bevolking. Door een afschuwelijke terreurdaad als die van zaterdag verliest het zijn be staansrecht zelfs bij de meest fervente voorstander van het katholieke rechtsher stel. Welke machten spelen hetzelfde spel als het IRA, maar met andere bedoelingen? Om het illegale leger te discrimineren? Of omdat in de sfeer van geweld het spel van terreur zo verleidelijk is? Misschien was die bom niet van het IRA, maar dan blijft de Ierse ondergrondse toch sterk verantwoordelijk voor de sfeer die het met zijn gewelddaden oproept. Rechtvaar dig geweld loopt bijna altijd uit de hand. Daarom is geweld maar zelden rechtvaar dig. van men Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 22 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Brandt heeft nu kritiek in eigen partij getrotseerd eft heeft de taak op zich genomen de goede betrekkingen in het belang van de Westduitse economie te herstellen. Iran staat op het punt kleu rentelevisie in te voeren en Bonn stelt er prijs op dat het kiest voor het Duitse systeem. Nog aantrekkelijker is het olie-project. En wat de politiek betreft is er tenslotte het openlijk geuite dreigement van premier Hoveida dat betrekkingen met de DDR voor Iran tot de mogelijkhe den behoren. Ondertussen is het evenwicht tussen conservatieve en vooruitstrevende kerk- OSLO. (AFP en Reuter) Bij lawines die zich dit weekeinde na zware sneeuw val in Noorwegen hebben voorgedaan zijn zeker vijf mensen om het leven gekomen. eenkomst, ging het regime tot de tegen aanval over in het Vaticaan. Hoewel de kardinaal tot driemaal toe heeft geweigerd het document uit handen van conservatieve Spaanse bis schoppen te aanvaarden („Als het een officieel document van het Vaticaan is, „Levenslang”. Generaal Jean Bedel Bokas- sa is tot president voor het leven van de Republiek van Centraal Afrika be noemd. in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar, in 4-ploegendienst, minimum salaris 16.446,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in 2-ploegendienst, minimum salaris 15.634,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 13.536,- per jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 73 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. Vermoord. De voormalige vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken van Syrië generaal-majoor Mohamed Am- ran is in zijn woning in Tri''"'’ in noordelijk Libanon vermoord. De bom explodeerde tegen theetijd. In het café-restaurant waren op dat moment driehonderd mensen aanwezig, voorname lijk vrouwen die hadden gewinkeld. Hoewel de bom betrekkelijk klein was De strijd begon met een brief van paus Paulus VI aan Franco met het verzoek om, overeenkomstig de wensen van het tweede Vaticaanse Concilie, af te zien van zijn vetorecht op bis schopsbenoemingen. Franco weigerde. Sindsdien zijn de onderhandelingen over de kerk-staatbetrekkingen, in het bijzonder over de vernieuwing van het concordaat tussen Madrid en het Vati caan, in het slop geraakt. Kardinaal Tarancon zal de vergade ring van de bisschoppen openen en hij heeft al laten weten dat hij daar de troeven op tafel zal leggen die hij van zijn audiënties met paus Paulus VI heeft meegebracht. Sommige waarne mers zijn verbaasd dat Rome het tot een dergelijke open confrontatie in haar eigen rangen heeft laten komen. Anderen menen dat de kerkleiders, die kardinaal Tarancon steunen, overtuigd zijn dat dit de beste manier is om de manoeuvres van mgr. Guerra Campos en zijn aanhangers eens en voorgoed aan de kaak te stellen. Dat zal onge twijfeld een zware strategische neder laag voor de conservatieven betekenen. zijn er evenwel verscheidenen die in levensgevaar verkeren. Kardinaal William Conway, rooms-ka- tholiek primaat van Ierland zei gisteren van de kansel: „Dit was een afgrijselijke daad die door niets gerechtvaarigd kan worden”. Als het kabinet besloten heeft om de resten van Hitlers heidenkorps in de Bre dase koepel te behandelen alsof het om relikwieën gaat, dan weten de vervolgden en psychisch gekwetsten nu al meer dan genoeg: de drie moeten vrij, en als het niet tegelijk mag dan moet het maar apart. Geen gezamenlijke start richting Duitse grens, maar een afzonderlijke met een ruim tijdsverschil dat nog door een groep van deskundigen zal worden vastge- steld. Wij hopen van de drie nooit meer iets te horen of te zien, noch uit de mond van de minister-president, noch uit de mond van de oppositie, noch uit de mond van de deskundigen. Van dit moment af moet het niemand meer iets kunnen schelen of zij in een Utrechtse kliniek op een onder- zoektafel liggen, danwel in een Duitse kliniek op een rustbed. Wét wel iedereen van nu af aan heel erg zal moeten kunnen schelen is de vraag wat de rege ring en de deskundigen denken te doen aan de beloofde hulp voor de slachtoffers van ’40-'45, die nog te helpen zijn. Daar over mag veel en druk gepraat worden, maar dan met de bedoeling om tot daden te komen die nog een beetje geluk bren gen in het bestaan van de duizenden, wier enige schamele troost tot nu toe is ge weest het besef dat hun beulen tenminste nog in de koepel zaten. Er is veel werk aan de winkel. De schoonmaak van de koepel van Breda is het minste. zal ik het wel langs de officiële weg ontvangen”) moest hij erkennen dat het inderdaad bestaat. Donderdag nam hij het vliegtuig naar Rome om de zaak aan de paus en kardinaal Villot voor te leggen. MOSKOU. (Reuter en AFP) De Sov jet-Unie heeft Bangladesj hulp beloofd bij de wederopbouw van de industrie, de spoorwegen, de koopvaardij en de visserij. Dit staat in een communiqué dat zaterdag avond in Moskou is gepubliceerd na het eerste officiële bezoek van premier Moed- jiboer Rachman. Volgens het communiqué kan een echte vrede op het Indische subcontinent alleen maar worden bereikt zonder „inmenging van buiten”. De Sovjet-Unie zal Bangladesj onder meer een elektrische centrale, radiosta tions en hefschroefvliegtuigen leveren en helpen bij het geologisch onderzoek naar olie en gas. De Russische leiders Brezjnev, Podgorni en Kosigin hebben een uitnodiging voor een bezoek aan Bangladesj aanvaard. de paal stond er al, toen dit gedeelte van een industriespoor werd aange legd. De spoorwegen kunnen overi gens gerust zijn, want de paal en het draadwerk zullen worden verplaatst leiders in Spanje ten gunste van de laatsten verbroken, vooral omdat Franco nu eenmaal niet kon verhinde ren dat zijn conservatieve vertrou wensmannen in de kerkleiding de ou derdom ten prooi vielen. Het overlijden verleden jaar van de aartsbisschop van Madrid en voorzitter van de bisschop penconferentie, mgr. Morcillo, versnel de een ontwikkeling die Franco nog jaren dacht af te remmen Morcillo’s rechterhand, bisschop Gu erra Campos, die hem ook als secreta ris van de conferentie ter zijde stond, slaagde er niet in de lege plaats over te nemen. Paus Paulus VI promoveer de daarentegen de liberale mgr. Enri que y Tarancon tot kardinaal, maakte hem aartsbisschop van Madrid en gaf hem bovendien volle steun als waarne mend voorzitter van de bisschoppen conferentie. Toen bekend werd dat de bisschop penconferentie die vandaag begint, niet alleen een nieuw bestuur zal kiezen waarbij niemand eraan twijfelde dat Guerra Campos en zijn conservatieve ploeg uitgerangeerd zouden worden maar ook een uitspraak zal doen over de conclusies van de gezamenlijke bij- Enkele sleutelfiguren in de Congre gatie voor de Geestelijkheid (waar vol gens bepaalde inlichtingen het katho lieke lekeninstituut Opus Dei veel in vloed heeft, dat de laatste jaren steeds meer van zijn leden in Spaanse kabi- netsposten heeft gekregen) stelden een uitzonderlijke harde veroordeling van die bijeenkomst op. Het document van 18 pagina’s, zonder ondertekening, vraagt de bisschoppenconferentie om de conclusies van die bijeenkomst zon der meer te verwerpen. Het document draagt de datum 9 februari en werd enkele dagen later door een Spaans persagentschap, dat bekend staat als spreekbuis van Opus Dei. gedeeltelijk bekend gemaakt. Kardinaal Enrique y Tarancon had het document nog niet langs de officië le weg uit het Vaticaan ontvangen (waarschijnlijk omdat de congregatie wel wist dat zij hiermee grote risico’s zou lopen) en ontkende het bestaan ervan. In de daarop volgende dagen merkte hij echter dat zijn rivaal Guer ra Campos, die op volle steun van generaal Franco’s regering kan reke nen, goed beslagen ten ijs was geko men. Aangenomen wordt dat de bom door leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in het café is geplaatst. „Natuurlijk was het het IRA, wie anders”, reageerde een politiefunctionaris. Echter een man, die zei de militante voorlopige vleugel van het IRA te verte genwoordigen, verklaarde telefonisch te genover journalisten dat zijn beweging niet voor de aanslag verantwoordelijk is. Meestal wordt van deze zjjde wel de ver antwoordelijkheid voor aanslagen en schietpartijen opgeëist. Volgens de man is hier een rechtse organisatie aan het werk geweest die de „voorlopigen” in een kwaad daglicht wil stellen. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van het voorlopige IRA in Dublin verklaarde evenwel dat dezerzijds geen mededelingen van deze strekking zijn uit gegeven. De politie kreeg een waarschuwing dat er een bom in het restaurant was ge plaatst, doch de tijd was te kort om de aanwezigen in veiligheid te kunnen bren gen. In Dublin veroordeelde de premier de Ierse republiek, Jack Lynch, de aanslag. Hij zei „alleen een politieke oplossing zal een einde aan de reeks van gruweldaden kunnen maken”. Zaterdag is even buiten Londonderry het lijk gevonden van een 39-jarige rooms-katholieke boer, die door het IRA was vermoord. De man was tot vorige maand lid van de para-militaire politie. De IRA gaf zondag een verklaring uit waarin gezegd werd dat de man was gedood omdat hij voor de Britse inlichtin gendienst werkte. Zondagavond is een man officieel van moord beschuldigd in verband met de bomaanslag van 22 januari op de offi ciersmess van een parachutistenbrigade in Aidershot. Bij deze aanslag werden zeven mensen gedood en 19 gewond. De man, wiens naam niet bekend is gemaakt, is vrijdag in het noorden van Londen aangehouden. Een vrouw die in zijn gezelschap was, werd later vrijgela ten. De man zal vandaag voor de rechter in Aidershot moeten verschijnen. voor elke treinmachinist, zo’n paal tussen de rails. Maar de oplossing van het vraagstuk dat zich in de Verenigde Staten voor doet is tamelijk simpel: BONN. Bondskanselier Brandt is gis teren voor een vierdaags bezoek naar Iran gereisd. Hij heeft de zware taak de per traditie hechte banden tussen Duitsers en Perzen te herstellen van een schade waarvoor zijn eigen politieke vrienden goeddeels verantwoordelijk zijn. Een bom in Belfast, geplaatst in een ©vervol restaurant in het hartje van de stad, maakte tientallen doodonschuldige slachtoffers. Toen de rook optrok lagen katholieken en protestanten bloedend en verminkt tussen de resten van het café. Jonge echtparen, kinderen, winkelende huisvrouwen, mensen die zonder enige waarschuwing plotseling midden in de hel van de Noordierse conflictsituatie zaten. Wat was het doel van deze aanslag? Natuurlijk werd van officiële en ook protestantse zijde het I.R.A. als de dader aangewezen, terecht waarschijnlijk, omdat dit illegale leger tot dusver trots de eer voor bijna alle aanslagen heeft opgeëist. Maar als men het volstrekt zinneloze van deze laatste bomaanslag beschouwt, raakt men aan het twijfelen. Het IRA heeft er in de eerste plaats belang bij, dat het de BELFAST (Reuter en UPI) De politie in Noord-Ierland heeft een dure eed gezworen degenen te pakken die verantwoordelijk zijn voor de bom aanslag van zaterdag op het café-restaurant „Abercorn”, in het centrum van Belfast. Toen de bom ontplofte was het etablissement tjokvol bezoe kers. Het is een wonder dat er niet veel meer doden zijn gevallen. De ex plosie kostte namelijk twee jonge vrouwen het leven. Bij de 136 gewonden Premier Hoveida van Iran heeft de afgelopen weken in vraaggesprekken met Westduitse journalisten ronduit verteld dat hij ontevreden is over de Bondsrepu bliek. Tegelijkertijd sprak hij echter over plannen om zo mogelijk samen met de Westduitsers een nieuwe grote oliemaat schappij op te richten. Het feit, dat Perzische studenten in de Bondsrepubliek vrij tegen de sjah ageren, is de voornaamste reden der ontevreden heid. Daarbij komt echter de in het alge meen zeer kritische houding van de rege rende sociaal-democraten jegens het regi me van de sjah. Bij de opbouw van Iran heeft de Duitse industrie een dominerende rol gespeeld Nu het land zelf industrieprodukten expor teert, toont de Westduitse markt echter nauwelijks interesse. Tegenover een uit voer van 347,9 miljoen dollar naar Iran stond vorig jaar een import van slechts 39,2 miljoen uit dat land. De Westduitse industrie heeft zich de laatste jaren grote zorgen gemaakt over de behandeling van het omvangrijke af zetgebied in het Nabije Oosten. Niet al leen de Japanners veroverden een sterke positie op de Iraanse markt. Ook landen als de Sovjet-Unie en China bleken aller minst vies te zijn van hechte economische betrekkingen met het regime waarvoor de sociaal-democraten in Bonn zo principieel de neus ophalen. richtte hij een enorm onheil aan. Een van de politie-agenten die aan het reddings werk deelnam sprak in bewogen bewoor dingen van een slagveld. „Ik zag twee doden waarvan armen en benen waren afgerukt. Er lagen minstens drie vrouwen die geen benen meer hadden. Hevig bloe dende gewonden lagen overal op de grond. Een meisje van een jaar of twintig was beide benen en een arm kwijt. Drie anderen verloren een of beide ogen”. Andere gewonden hadden fracturen of waren ernstig verbrand. In acht operatie kamers van het ziekenhuis van Belfast waren artsen en verpleegsters zes uur na de explosie nog onafgebroken bezig de gewonden te helpen. Een chirurg die gis terochtend doodvermoeid naar buiten kwam zei: „Dit was de vreselijkste nacht die ik sinds het begin van de moeilijkhe den in Noord-Ierland heb meegemaakt”. De premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, noemde de aanslag monsterlijk. PORTSMOUTH (Reuter en AFP) Do experts die een onderzoek instellen naar het ongeluk met de Britse Hovercraft, waarbij zaterdag voor de kust van Zuid- Engeland vier passagiers omkwamen, hebben verklaard dat zij er niets van be grijpen. Het is de eerste maal dat met een der gelijk voertuig, dat zich op een kussen van lucht voortbeweegt, een ongeluk is gebeurd. Het tien ton metende toestel, dat meer dan een miljoen gulden kost en een snel heid van 52 knopen haalt, naderde juist een steiger in Portsmouth toen ooggetui gen het steil omhoog zagen schieten waar na het met een klap ondersteboven in het water terecht kwam. De Hovercraft onder hield een geregelde dienst tussen het eiland Wight en Portsmouth, een tochtje van slechts zeven minuten. Hoewel hulp snel ter plaatse was ver dronken twee vrouwen, een man en een meisje van negen jaar in de cabine van het ondersteboven liggende voertuig. De overigen van de 26 mensen aan boord wisten zich via de ramen in veiligheid te stellen. Gisteren zijn deskundigen begonnen de nogsteeds ondersteboven drijvende Hover craft te inspecteren. Na alles wat men dit weekeinde in radio en televisie aan woordenstromen heeft moeten verwerken over het onder werp „Drie van Breda” krijgt men de sterke overtuiging dat het nu uit moet zijn. Er moet in alle talen verder over gezwegen worden, hoeveel voor- en tegen argumenten er ook zouden zijn op te sommen voor critiek danwel instemming ten opzichte van het kabinetsbesluit. Niet alleen de drie miserabele mannen in Breda gaan steeds meer de keel uit hangen, ook die miserabele lieden die dreigbrieven schrijven en een ministerieel gezin tot onderduiken dwingen. En zelfs de overigens honorabele mensen die zich als volksvertegenwoordigers of anderszins bijna dag en nacht voor microfoons en camera’s uitsloven om iedereen duidelijk te maken dat al dat gepraat zo pijnlijk is voor de oorlogsslachtoffers ook die gaan knapjes vervelen. Het hele probleem gaat op het redelijke verstand precies dezelfde invloed uitoefenen als een teveel aan slagroom voor de maag. Ook in slagroom zit venijn. Het zoet gevooisde geluid van minister Van Agt, het streng professorale van de heer Biesheuvel en het korzelig gehakketak van links rechts en het midden vloeit over van mededogen voor de getroffenen, maar ieder gesprek treft de getroffenen opnieuw en iedere bekvechterij over collectieve of persoon lijke gratiëring betekent het schuren met formele argumenten over ongeneeslijke wonden. Twee kinderen van acht en tien jaar vonden de dood onder een lawine waar door zij in Knaben, in het zuiden van het land, werden bedolven. Drie Noorse studenten verloren het le ven toen zij tijdens een skitocht in de bergen bij Volda, in westelijk Noorwegen, in een lawine terechtkwamen. Daarop vloog ook mgr. Guerra Cam pos naai Rome, en kwam triomfante lijk terug met een brief van kardinaal John Wright, prefect van de congrega tie, die het document bevestigde en nem toestond het onder de Spaanse bisschoppen te verspreiden. Zaterdag was het tactische succes van generaal Franco’s aanhangers compleet: het do cument was nu officieel en werd in zijn volle lengte door het Opus Dei- persagentschap en door het Spaanse -taats-persagentschap verspreid. Paulus VI zat met de brokken: hij kon het document niet meer laten verdwijnen en het Vaticaan pleegt niet terug te komen van officiële verklaringen. De terugslag van dit succes op de Spaanse bisschoppenconferentie, die vandaag een doorslaggevende vergade ring begint, kan op den duur alleen de vooruitstrevende vleugel van de Spaanse kerk helpen, die men nu krampachtig probeert te torpederen. Franco zou de eerste militair niet zijn die de fout begaat te vragen „hoeveel divisies heeft de paus?”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3