Twee jongens Uitbundig feest bij opening Verhoging tarieven redden vrouw Joegoslavisch centrum slachthuis van uit water Directeur met Baldadigheid viert hoogtij Afsluiting overwegen Oosterschelde dicht betekent groot gevaar voor visstand Met bromfiets tegen auto Twee inbraken m in Castricum JUBILEA iï stoulenbeek Intrede ds. R. Reiling Floralia-tentoonstelling Maarten Lutherse hooi pensioen BOUSSAC-STOFFENSHOW? „IJmond” Werkers uit IJmond en Zaanstreek Matthaus Passion in Nieuwe Kerk IJmuiden B romf ietsdieven Zevibel-Lockefeer Wisselbeker naar Voorlichting over drugs in De Brulboei Zeewijkschool pleit voor open eerlijke discussie aangehouden Open bijeenkomst classis Haarlem Ir 5 MAANDAG 6 MAART 1972 Vol huis Schandalig W oestijn Onder elkaar Leest VMjnnxnnnwnnnxnnnnininnnnnk 'mm EXAMENS mmmm/m// K (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) de (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een correspondent) bij de op de derde prijs. MODEHUIS BEVERWIJK LL (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met gevaar voor eigen leven hebben zaterdagmorgen twee acht tienjarige jongens, afkomstig uit Haarlem en Bennebroek, bij de Steigerweg een 45- jarige vrouw uit het water gehaald. Door de ongevallendienst zijn de vrouw en twee verkleumde redders de Haar lemmer had nog een diepe snijwond aan zijn voet gekregen door deze reddingsactie naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) niet denkbeeldig is dan zal men met een variant op Heyermans kunnen verwach ten: De dam wordt duur betaald.” (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een bewoner van de Jan Ligthartstraat is zaterdagmiddag om streeks drie uur door tot nu toe onopge helderde oorzaak voor zijn woning met zijn bromfiets tegen een geparkeerde per sonenauto gebotst. De man is met vermoedelijk een her- 1 senschudding naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. (Van onze stadsredactie) OVERVEEN Donderdagavond 9 maart wordt in het kerkeljjk centrum aan de Ramplaan in Overveen een open bijeen komst van de classis Haarlem, waartoe ook de Haarlemmermeer en IJmond be horen, gehouden. Er zal daar gesproken worden over het rapport „Intensivering en radicalisering van het gemeenteleven”. Op verzoek van de synode van de Her vormde Kerk wordt dit rapport, dat vorig jaar werd behandeld op de Algemene Kerkvergadering in Driebergen, in alle classes besproken De bijeenkomst begint om half acht. (Van een onzer verslaggeefsters) Hebt u reeds kaarten voor de Deze show, welke gehouden wordt in Cultureel Centrum „De Schouw” op vrijdag 10 maart, aanvang 20 uur, moogt u beslist niet missen. KAARTEN 4 4.75 incl. koffie-complet aan onze parterre kassa verkrijgbaar Ouders en tieners zullen dan geïnfor meerd wordeiï over de problemen en eventuele gevaren door een forum, ge vormd door: mevrouw Brugman, medisch analiste; Flip Dronkers of Koos Zwart, van het Drugsinformatiecentrum-Amster- dam; twee leden van Release Werkgroep Drugs-Haarlem. In een inleiding zullen voor de hand liggende vragen reeds worden beantwoord als: Wat moet je doen als je merkt dat je kind drugs gebruikt?; wat zijn drugs en welke drugs zijn er?; kun je eraan ver slaafd worden?; waarom worden drugs ge bruikt?; waar moet je heen als je drugs gebruikt en er gaat iets fout? Wie nadere inlichtingen wil, kan tel. 02550-10652 bellen. IJMUIDEN Het kabinet blijft er bjj: het afdammen van de Oosterschelde moet doorgaan, uit het oogpunt van vei ligheid; ook al worden milieuhygiënische eisen nu anders gewogen dan toen het Delta-plan werd geboren. Minister Drees heeft het dezer dagen bij het zilveren feest van de Vereniging Water, land en ruimte in Utrecht duidelijk gezegd. Dit is geen zaak die alleen zuidwest-Nederland betreft. Het zal z’n invloed hebben op de visserij in de Noordzee. LEIDEN Zondag 9 april, des morgens om tien uur zal ds. R. Reiling uit Leiden zijn intrede doen bij de Baptistengemeente in IJmuiden. De bevestiging geschiedt door ds. G. van ’t Wout, die onlangs van IJmuiden naar Utrecht is vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Van de twee inbra ken, welke tijdens het afgelopen weekein de gepleegd zijn, heeft er slechts een een buit van vierhonderd gulden opgeleverd. Dit was het benzinestation aan de Dorpsstraat, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken. In de nacht van zondag op maandag brachten inslui pers een bezoek aan een benzinestation aan de Heerenweg. Hier werd niets ver mist. BEVERWIJK. De Floraliavereniging heeft zaterdag gebroken met een 40-jarige traditie. In plaats van de gebruikelijke tentoonstelling van uitsluitend planten heeft zij in de Maarten Lutherschool een expositie van bolbloemen gehouden. Het is weliswaar nog geen overweldigende show geworden, maar het lofwaardig streven van Floraliabestuur is zeker voor herha ling vatbaar. De heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen („Zevibel”) geeft de strijd tot behoud van de Oosterschelde echter niet op. Dit oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, oud-burgemeester van Hulst, heeft zich van het begin af geheel ingezet om het te voorkomen. Alleen Waterstaat spreekt en handelt: het propaganda-apparaat geeft geen ob jectief beeld van meningen en opvattingen in ambtelijke, departementale kringen, ook al klinkt de stem van de visserijbio- logen de laatste tijd meer en duidelijker naar buiten, aldus de heer Lockefeer. dig alternatief plan, waarbij de Ooster schelde open zou blijven, aarzelde hij aanvankelijk om op deze vraag antwoord te geven. Hij verklaarde ten slotte te menen, dat men, nuchter overwegend, ze ker niet tot hetzelfde emotionele stand punt zou komen als destijds. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In De Brulboei, aan Kanaalstraat (228) in IJmuiden, wordt donderdag 9 maart, aanvangende om 20 uur, voorlichting gegeven omtrent het ge bruik van drugs. Dit was zaterdagmiddag in gebouw „De Meerpaal” de aanleiding tot een groot nationaal gebeuren voor de Joegoslaven, die niet alleen in de IJmond werkzaam zijn maar voor een zeer belangrijk deel in de Zaanstreek hun werkzaamheden wisten te vinden. Alleen in Wijk aan Zee verblij ven als pensiongasten, verdeeld over ver schillende hotels, een paar honderd Joe goslaven, voor wie de heer Boris Nau- mowski de leider en tolk is, verbonden aan de Peregrinusstichting te Beverwijk. De meesten van de Joegoslavische gas ten kwamen zaterdagmiddag van de Zaanstreek, waar vrijwel allen werkzaam zijn bij Albert Heyn en beschikken over een prachtige eigen band en volksdans groep, die uiteraard bij dit feest niet ontbrak en de feestelijke stemming aan zienlijk verhoogde. DE HEREN A. C. SMIT EN J. F. VAN LITH zullen morgen 7 maart worden ge huldigd voor het feit dat ze 25 jaar in overheidsdienst zijn. De twee jubilarissen zullen door de directie van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf op het hoofd kantoor in Bloemendaal worden ontvan gen. De heer Smit, die in de Gijsbrecht van Aemstelstraat in Haarlem woont, was op 1 maart al een kwart eeuw in overheidsdienst. Hij is thans werkzaam als technisch opzichter B bij de machine- en ketelhuizen van de centrale in Velsen. De heer Van Lith uit de Lorentzstraat in IJmuiden-Oost is werkzaam als tech nisch ambtenaar D bij de mechanische werkplaats van de Velsense centrale. Spreekuur. De wethouder van finan ciën in Velsen, de heer H. A. de Boer, houdt op woensdag 8 maart alleen spreek uur volgens afspraak. De individuele prijzen werden als volgt toegekend. Hendrik Mandeschool: Anne- mieke van Rijn, Simon Davids, en An ja Lodeijks; Cassianusschool: Annelies Bou- ma, Frans Konijn, Alda Oud en Bennie Konijn; Prins Bernhardschool: Marion Schilder en Bart Meijer; Cupertinoschool: Hans de Jong; Margrietschool: Bea Jan sen, Hans Niesten, Sonja Dam, Wanda Jansen, Frans Hogervorst, Elisabeth Groen en Fietje Niesten; Wollem van Graft school: René Hartog en Peter Comis; Wilhelminaschool: Anne Cupido, Adri van der Wal, Marcel Lindeman en Chrisjan Harberts; Don Boscoschool: Sandra ten Brugge en Marjan de Graaf; Apostel Pau- lusschool: Linda de Boer en José van der Zon; W. van der Hulstschool: Jan Heien, Dorien de Jong en Paula Bakker; Maar ten Lutherschool: Peter Mensing en Roe land Marree; Vondelschool: Johan Katers, Monique Grapendaal, Edwin Doesburg, R. Schuman, Bart Smit, Bas Smit en Kees Smit; Wolff en Dekenschool: Maaike Huy- ser, Frans Stafecki, Peter Langendij k, Ka rin de Vries en Martin Muijs; Juliana- school: Arnout Krook, Frank van Mons- jou, Ostar Stoelman, Marjan Reijnders, Peter van Monsjou, Eelco Eykhout en Marcel Smit; Zeewijkschool: Marcel Klin- kert, Nanny Vissarius, Peter Loonstra, Klaas Steyn, Judith Kaspers, Loeki van der Berg, Wim Sauer, Ina Stratman, An- nemieke van den Berg, Ronnie Visser en Wim Ruygenberg; Mattheüsschool: Ton Komman. GRONINGEN Doctoraal geneeskunde (II) W Adema, Heemskerk. Artsexamen (I) F. Schreuder, Bloemendaal. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor kandidaatsexamen scheikunde J. D. Bru ning, Badhoevedorp. Het aantal inzendingen was niet groot. Van de 1.300 aan de schooljeugd uitge reikte tulpen- en hyacintenbollen waren er 227 ingezonden. Over het algemeen hadden de kinderen erg hun best gedaan om eer. mooie bloeiende bloem te krijgen. Blijkbaar viel het nog niet mee om pre cies op tijd de bollen in bloei te krijgen en tegelijkertijd voor goede kwaliteit te zorgen. Duidelijk merkbaar was ook het verschil tussen het resultaat bij buiten opgekuilde en in kasten bewaarde bollen. Er waren ook nog op glazen gezette hyacinten, die het heel goed deden. De jury had bij het beoordelen van de IJMUIDEN. De Christelijke Oratori- umvereniging IJmuiden is in volle voor bereiding voor twee uitvoeringen van de Matthaus Passion. Ook dit jaar zullen zij worden gegeven in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat en wel op woensdag 22 en donderdag 23 maart, telkens aanvan gende om 19.30 uur. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest en het Jongenskoor onder leiding van de heer A. J. M. Stam doen mee aan deze uitvoeringen door COV-IJmuiden; solisten zijn Arjan Blanken, evangelist; Herman Schey, Christus-partijAnnette de la Bije, sopraan; Martha van Kerkhoff, alt; Jan Waayer, tenor; Max van Egmond, bas; Simon C. Jansen, orgel; Jaap Spigt, clave- cymbel. Het geheel staat onder leiding van Wil lem Wiesehahn. Het secretariaat van COV-IJmuiden is gewijzigd. Secretaris A. Fraterman is te bereiken op; De Noostraat 132, tel. 02550- 10386. verschillende schoolinzendingen niet al te veel moeite met het toekennen van de wisselbeker aan de Zeewijkschool. Deze school behaalde 20 punten. Tweede werd de Margrietschool met 17 punten. De Julianaschool legde met 16 punten beslag De heer A. A. J. van der Velden, directeur van de Peregrinusstichting te Beverwijk, overhandigt het nieuwe centrum-aanduidingsbord aan de heer Boris Naumovski, leider en tolk, ver bonden aan de stichting voor de Joe goslavische werknemer s (ster s) in onze omgeving. BEVERWIJK. Als gevolg van voortgaande stijging van salarissen, socia le lasten, kosten zuivering afvalwater en overige lasten sluit de begroting 1972 van de Vleeskeuringsdienst-Slachthuis IJmond met een nadelig saldo van 73.500. In verband hiermee wordt een tariefsverho ging voorgesteld. Voor alle buitenlanders is het in ons land prettig om met eigen landgenoten bij elkaar te kunnen zijn in een „eigen” home, een eigen trefplaats. Daarom kon de heer Van der Velden zijn voldoening uitspreken over het totstandkomen van dit nieuwe centrum om feest te vieren te midden van de Nederlanders, zich aan te passen aan ‘s lands gewoonten en leren samen te leven met anderen. Om aan die behoefte tegemoet te ko men, was er thans feest bij de opening BEVERWIJK. De exploitant van het sporthalrestaurant maakte zich in het weekeinde verdienstelijk als jager op bromfietsdieven. Zaterdagavond wist hij twee jongens aan te houden, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van twee brommers. Zondagavond greep hij opnieuw twee jongens uit Beverwijk, die ook in het bezit waren van een gestolen bromfiets. Het slachtoffer afkomstig uit Driehuis, was op onverklaarbare wijze in het ka naal geraakt en werd door de jongens opgemerkt, toen zij op zoek waren naar visaas. Onmiddellijk sprong de Benne- broeker te water. Met behulp van een toegeworpen boei zag hij kans de vrouw naar de kant te loodsen. Toen hij er echter niet in slaagde het slachtoffer op het droge te krijgen, ging de Haarlemmer gekleed het water in, waarna de jongens gezamenlijk de bewusteloos geraakte drenkelinge met grote moeite op de één meter hoge kade konden duwen. Volko men uitgeput werden zij later door de gealarmeerde politie op de weg bij het slachtoffer aangetroffen. Waterstaat moet bij z’n leest blijven en deskundigen op ander terrein onbevan gen en vrij hun visie laten geven op de gevolgen van deze afsluiting. Zo hebben de biologen toch al duidelijk gemaakt, dat zij zonder meer ertegen zijn, ondanks het feit dat zij lange tijd voor zichtig waren in hun uitlatingen in het openbaar. De heer Lockefeer beschikt terzake over een uitgebreide documentatie, onder meer het rapport „Biologische consequen ties van de afsluiting van de Oosterschel de,” dat vorig jaar uitkwam van de Stu diegroep Milieubeheer van de Oecologi- sche Kring, in samenwerking met het Delta-instituut voor hydro-biologisch on derzoek. Elke ingreep in de bestaande toestand is vanuit biologisch standpunt te betreuren, zegt dit rapport, dat rechtrekking van de bestaande dijken als een juister middel ziet voor de veiligheid, die andere waarden niet hoeft te verwaarlozen. De heer Lockefeer beroept zich voorts op de visies van deskundigen als ir. N. Tideman, hoofdingenieur van Staatsbosbe heer Zuid-Holland en Zeeland, de biolo gen drs. C. Drinkwaard, drs. J. J. Zijlstra en prof. dr. P. Korringa van het Rijksin- stituut voor Visserij Onderzoek in IJmui den. Laatstgenoemde, directeur van het RI- VO, gaf vorig jaar november zijn per soonlijke mening op een bijeenkomst van de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. Toen prof. Korringa werd gevraagd, of hij dacht, dat wanneer op dit moment een Deltaplan zou moeten worden ontwikkeld, waarbij men zich zou kunnen distantiëren van de emoties die in 1958 golden, het zelfde plan als nu zou worden uitgevoerd of dat men zou komen tot een evenwaar- Aangezien niet allen een plaats konden vinden in de centrumruimte, die als „soos” aan de Wijkerstraatweg is gelegen en gemakkelijk bereikbaar is, werd de openingsceremonie in de grote bovenzaal gehouden. Hier waren inmiddels met de vele gas ten aangekomen de heren Novakovic, so ciaal attaché en tweede secretaris van de Joegoslavische ambassade in Den Haag en Menger, voorzitter van de Nederlands- Joegosiavische vereniging uit Amsterdam, die allen werden begroet door dé heer A. A. J. van der Velden, directeur van de Peregrinusstichting, die deze bijeenkomst en de mogelijkheid tot een eigen centrum voor de Joegoslavische gasten had voorbe reid. De heer Van der Velden herinnerde eraan hoe vorig jaar november op de feestdag van de Joegoslavische republiek, in De Meerpaal gevierd, de wens naar voren was gekomen tot de stichting van een eigen ontmoetingscentrum, waartoe de Peregrinusstichting toen alle medewerking toezegde. De heer Van der Velden merkte op, dat sinds enkele jaren een groot aantal Joegoslavische mannen en vrouwen in Nederland werkzaam zijn bij verschil lende bedrijven Bij de uitbreiding van het werkgeoied van de stichting, dat zich zelfs al uitstrekt tot Heerhugowaard en Hoorn, waar nu ook voor Turken en Marokkanen centra worden voorbereid, kwam ook een steeds groter aantal Joe goslaven in dit gebied. Sinds een jaar is de heer Naumowski als leider van zijn landgenoten en als begeléidend functiona ris aan de stichting verbonden. VELSEN-NOORD. Aan gebouw „De Meerpaal” in Velsen-Noord zal dezer da gen het bordje .Sükran” (welkom), dat een paar jaar dienst deed ter aanduiding van de pleisterplaats ten behoeve van de in de IJmond werkende Turken en Ma rokkanen, worden vervangen door een fraai beschilderd nieuw bord met het opschrift „Kultumo Zabavni za Jugosla- venska Radnika” (ofwel in goed Neder lands „Cultuur- recreatiecentrum voor Joegoslavische werknemers(sters)”, waarop links afgebeeld het landswapen van Joe goslavië en rechts de nationale vlag. verhogen, dat het gemiddelde opbrengst 10 per kilogram bedraagt, hetgeen een extra opbrengst oplevert van ongeveer f 90.000.- Het kg-tarief wordt, behoudens goedkeuring door het algemeen bestuur, gesteld op 10 per kilogram warm ge slacht gewicht. Het algemeen bestuur vergadert vana vond, maandag 6 maart, in het Bever- wijkse Stadskantoor. K Op de agenda staat onder meer ook het verlenen van ontslag aan de heer J. H. Naafs, directeur van het bedrijf, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. van het nieuwe centrum. Dit centrum zal elke twee weken ’s zaterdags openstaan voor onderlinge ontmoetingen in een pret tige sfeer. Zo nodig kan gebruik gemaakt worden van de grote bovenzaal van „De Meerpaal” waarvan de heer Verheijde, beheerder, voor een grote fleurige attentie zorgde. De heef Van der Velden was de mu ziek-, zang- en dansgroep van de Joego slavische gasten zeer erkentelijk voor haar medewerking. Het gesprokene, dat her haaldelijk door applaus werd onderbro ken, werd vertolkt door de heer Nau mowski. die alle gasten vervolgens uitno digde naar de parterrezaal, waar de soos haar vestiging heeft Deze soos was ver lucht met een groot portret van president Tito en de Joegoslavische driekleur met rode ster en verscheidene kleurige platen van het land. Hier heeft Van der Velden met een hartelijke gelukwens het eerder genoemde vestigingsbordje overhandigd aan dé heer Naumowski en de heer Novakovic namens de ambassade een aantal grammofoonpla ten met liederen uit de verschillende Joe goslavische provincies en een kaart van het land aanbood. In de bovenzaal van „De Meerpaal” begon daarna het uitbundige feest van de buitenlandse gasten met prachtige muziek van de eigen muziekclub. Volksdansen noodden tot meedoen. Het feest zette zich tot de late avonduren voort. HEEMSKERK. Tijdens het afgelopen weekeinde is nogal wat schade aangericht door baldadigheid. Zo werden onder andere aan de Kerk- weg de armaturen van drie lichtmasten met brokken van tegels kapot gegooid. Voorts zijn in de Puccinistraat drie ruitjes in een schuurdeur vernield met kogels uit een luchtbuks. Dit zelfde gebeurde bij de kleuterschool „De kariboe” aan de Ra- meaustraat. Hier sneuvelden zes grote rui ten en een deurruit. Een grote bloemenbak werd vanaf het Burgemeester Nielenplein naar de rijbaan gesleept en daar op een voor het verkeer gevaarlijke plaats neergezet. Een ver keersbord op de kruising Deutzstraat-Bur- gemeester Nielenplein moest het ook ont gelden. De uitgaven zijn zodanig geraamd, dat er ruimte is om gebouwen en installaties in behoorlijke staat te houden en de hygiëne in de inrichting te waarborgen. De ontvangsten zijn geraamd op basis van de gunstige ontwikkeling van de om zet in het afgelopen jaar. Om het nadelig saldo op te heffen is een verhoging van de tarieven noodzake lijk. Daarvoor komen in de eerste plaats in aanmerking de keur- en slachtgelden, omdat deze rechten veel lager zijn, dan de lasten die deze diensten van de overheid vragen. Bovendien zijn de vergoedingen, die de Vleeskeuringsdienst-Slachthuis IJ mond berekent, veel lager dan de rechten, die in de omliggende slachthuizen worden geheven. Voorgesteld wordt het in 1967 vastge stelde tarief voor de keuring en het gelegenheid geven tot slachten zodanig te Lockefeer citeert uit Korringa’s artikel „De rand van de zee” (in Land en Water no. 6, 1971): „Verloren gaan van aanmer kelijke gedeelten van de ondiepe wateren, hetzij door afsluiting en inpoldering, het zij door waterveronreiniging, zal waar schijnlijk een enorme terugslag hebben op de gehele visserij in de Noordzee. De oceaan is voor de visserij een woestijn en kan dus geen compensatie bieden als de visstand in de Noordzee terugloopt. Een beleid dat al te zeer steunt op specialistische technische adviezen kan tot desastreuse beslissingen leiden, omdat de uitwerking op andere gebieden niet werd overzien. Als Westerscheldewater in noordelijke richtin^ zal gaan stromen, kan zich dat wellicht voegen bij het Rijnwater, dat via de E ringvlietsluizen uitstroomt. Dit kdn de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Als het internationale visserijbedrijf op de Noordzee daarvoor Nederland ooit de rekening zal presenteren, wat zeker ADVERTENTIE I De Belgische professor Polk noemde het plan om de Oosterschelde af te sluiten rondweg „schandalig,” ook hij voorziet catastrofale gevolgen voor visstand en visserij. Lockefeer vindt, dat zij die tot nu toe hebben gezwegen(en hiertoe behoren Ka merleden van wie toch anders was ver wacht) voor de toekomst van land en volk zware verantwoordelijkheid dragen. Hij is en blijft van mening, dat over een open Oosterschelde opnieuw een open discussie moet komen, waarbij alles onver bloemd en on vertekend op tafel komt: „Wij, voorstanders van een open Ooster schelde, zijn, als dat kan gebeuren, voorbaat gerust over de concusies.” HEEMSKERK. In verband met werkzaamheden wordt de spoorwegover gang in de Communicatieweg gedurende de nacht van 7 op 8 en van 8 op 9 maart voor alle verkeer afgesloten met uitzonde ring van fietsers en voetgangers. De werkzaamheden beginnen ’s avonds om elf uur en duren tot ’s morgens half zeven. De minder belangrijke spoorwegover gang in de Zuidermaatweg is niet berijd baar in de nacht van 9 op 10 maart van ’s avonds elf uur tot ’s morgens half ze ven. K

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5