Muskie Prijs op BIJ FOKKER-VFW hoofd GAAN 900 MAN Mengele KORTER WERKEN Ombudsman te duur Bomaanslag op warenhuis in Belfast Luchtgevecht boven Noord-V ietnam Een dode na Klaar terwijl u wacht Staking bij Billiton opgeschort Meevaller van 0,75 miljard bij belastingopbrengst aanvaring op Noordzee Kruisen op Harvard Meer geld voor defensie JOIIA VCIUVII OI’EVI «■&ABC KllhlVG vraagt steun Bijna twee ton Te weinig orders voor Friendship M1G-17 NEERGESCHOTEN AGENDA pagina 10 Gestoorde diefstal Verder in de krant HET WEER Winstuitkering Hoogovens 5,2 Speeldoosmuseum DINSDAG 7 MAART 1972 62 e JAARGANG NUMMER 105 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan VARA gaat collecteren Verzekering Commissie meent: 4 Weinig verandering INTEKENBON pagina 5 A.B.C.-Kleding Grootwinkelcentrum SCHALKWIJK HAARLEM. 2-daagse reis plus verblijf naar Londen met gratis toegangsbewijs voor de wedstrijd 2 3 3 7 9 9 10 10 11 11 ...11 12, 13 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar 89.85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 't' i kleding IJmuider Courant Anna Dix: in bekend voorzover pitje zetten”. (Zie verder pagina 3). op c Luisprekers (Van onze redactie economie) Genoegens kan men missen, maar vreugden zijn onmisbaar. Deze krant bestaat uit veertien pagina's Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Plaatselijk nieuws, 4, 5, Kunst Radio en tv Beeldverhalen Weerrapport Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport lln de Amerikaanse staat New Hampshire beginnen vandaag de „primaries", de voorverkiezingen voor de president van de Verenigde Staten. Op de foto praat de Democratische senator Edmund Muskie met arbeiders op een bedrijf in de stad Nashua. Slechts enkele leden een geringe verlaging Op het terrein van de Harvard Uni- versiteit in de Amerikaanse stad Cambridge zijn 500 zwarte kruisen neergezet door leden van het Pan- Afrikaanse Bevrijdingscomité ter her denking van de Afrikanen die door Portugezen zijn gedood. Het protest is gericht tegen de oliemaatschappij Gulf Oil die de grootste Amerikaanse investeerder in de Portugese gebieden in Afrika zou zijn. De ZB 462 is, geassisteerd door de B 506 en ZB 571 onderweg naar Zeebrugge. Er bevindt zich slechts één man aan boord van de kotter, de overige bemanningsle den waren overgegaan op de twee andere kotters uit Zeebrugge. Aan belastingen die niet door middel van een aanslag zijn binnengekomen (zo als omzet en loonbelasting) kwam volgens het overzicht van het ministerie van Fi nanciën 24.249 miljoen in de schatkist. Dat is 241 miljoen meer dan de raming voor Prinsjesdag. De meevaller bedroeg voor de omzetbelasting 185 miljoen en voor de loonbelasting 151 miljoen. Verschuivingen in de sfeer van betalingsoverlopen zouden hier een rol bij hebben kunnen spelen, ver onderstelt minister Nelissen. De opbreng sten van benzine- en alcoholaccijns ble ven respectievelijk 31 en 38 miljoen achter In 1972 wordt een extra grote opbrengst van deze inmiddels verhoogde accijnzen verwacht. De meevallers voor de inkom sten - en de vennootschapsbelasting, waar voor wél een aanslag wordt opgelegd, wa- Grootwinkelcentrum Schalkwijk, Haarlem. BIRMINGHAM (AP). Een abortus kliniek in Birmingham heeft een nienw dienstbetoon voor echtparen ingevoerd de man kan worden gesteriliseerd, ter wijl hij wacht op zijn vrouw bij wie de zwangerschap wordt afgebroken. Tien echtparen ondergingen verleden week deze behandeling. De kosten: onge veer 600 gulden voor beide operaties. SAIGON. (Reuter, UPI en AP) Bij een luchtgevecht boven Noord-Vietnam is gisteren een Mig-17 door een Amerikaan se Phantom neergeschoten, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon be kendgemaakt. Amerikaanse straalvliegtui gen die in de buurt opereerden van het vliegveld Kwan Lang, dat ongeveer hal verwege tussen de gedemilitariseerde zone en Hanoi ligt, werden aangevallen door vijf Noordvietnamese Migs en bestookt door luchtdoelgeschut en raketten. Geen Amerikaans toestel zou zijn beschadigd. BELFAST. (Reuter en UPI) Door de ontploffing van een door vier gewapende mannen geplaatste bom is vandaag een gat „ter grootte van een autobus” geslagen in de vloer van een warenhuis in de Noordierse hoofdstad Belfast. De zwangerschapsadviesdienst van de Engelse stad zegt: „Het is voor de vrouw een troostrijke gedachte wanneer haar man bij de abortus in de buurt is en het geeft de vrouw de zekerheid, dat zij in de toekomst voor een tweede abortus niet naar de kliniek hoeft terug te keren.” SCHIPHOL Fokker-VFW n.v. heeft na overleg met de onder nemingsraad en de vakverenigingen bij de arbeidsinspectie Dordrecht een aanvraag ingediend voor werktijdverkorting in de produktie- afdelingen in de toeleveringsbedrijven te Dordrecht en Papendrecht voor 900 van de 1400 werknemers. Zoals eerder werd gemeld zal het bedrijf ongeveer 1000 mensen van de concernbezetting van 7200 man moeten ontslaan. een maand na officiële einddatum van rapport uitbrengen. President Ngoeyen van Thieu van Zuid- Vietnam heeft de verzekering gekregen, dat er geen enkel geheim contact is ge weest tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam tijdens het bezoek van president Nixon aan China. Ook zou er in Peking geen enkele geheime overeenkomst zijn gesloten over Vietnam, aldus heeft het Zuidvietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. Marshall Green, onderminister van Bui tenlandse Zaken van de VS en John Holdridge, medewerker van dr. Henry Kissinger, hebben de Zuidvietnamese pre sident gisteren deze verzekering gegeven tijdens een gesprek van twee uur met de president. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Ongeveer twintigduizend werknemers van Hoogovens kunnen over 1971 een winstuitkering verwachten die 5,2 percent van haar jaarsalaris zal bedra gen. Voor winstuitkering over 1971 is totaal 19,5 miljoen beschikbaar. Het jaar daar voor was het 26,3 miljoen. De uitkeringen zijn afgeleid van de bedrijfswinst Umui- den, die 229,6 miljoen was (het jaar daar voor 309.96 miljoen). Korter werken in de toeleveringsbedrij ven is onvermijdelijk geworden door tem- porisering van de F-27 Friendship-pro- duktie in afwachting van mogelijke nieu we opdrachten en door vertraging in de aanloop van de serieproduktie van VFW 614” aldus Fokker. Op zaterdag 11 maart as. 's morgens om 10.00 uur verricht Johan Cruyff de feestelijke opening van het nieuwe filiaal Als speciale attraktie ontvangt elke koper die voor een bedrag boven de f 25,- besteedt, een bijzondere paasverrassing met bovendien voor 15 personen de kans op een Arsenal-Ajax Reis georganiseerd door D-TOURS De directie heeft tot dusver niet verder willen gaan dan 20 percent. Verder is de vakbond ontevreden over het feit dat bij bevorderingen in het bedrijf in plaats van daarvoor in aanmerking komende Surina mers. Nederlanders worden aangesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van leden in de commissie-Van Rijckevorsel, die de Nederlandse defensietaken kritisch bekijkt, blijkt toch veel voor een verho ging van het defensiebudget (thans 3,8 percent van het nationaal inkomen) te voelen. Op 27 maart zal de commissie het verstrijken van de het onderzoek DEN HAAG In 1971 is de belasting opbrengst ongeveer miljard meegevallen. Dat bljjkt uit de nieuwste cijfers van het ministerie van Financiën. De eerste ra ming van minister Nelissen was 31,8 mil jard. Later werd die herzien tot 32,4 mil jard en tenslotte werd het 33.7 miljard. Verschuivingen in de afdrachten en een snellere belastinginning hebben met de nieuwste ontwikkeling te maken. ren 538 miljoen en 745 miljoen groter. Bij de inkomstenbelasting was de versnelde inning van betekenis, bij de vennoot schapsbelasting de verhoging van voorlo pige aanslagen van 75 tot 80 percent, de wiebeltaxmaatregel (5 percent extra) en het feit dat in 1971 nog een flink aantal definitieve aanslagen 1970 werd opgelegd Verwachting van het K.N.M.L tot woens dagavond „Het streven is er op gericht om deze werktijdverkorting zoveel mogelijk over het personeel te spreiden, waardoor ca 900 medewerkers een of meer dagen per week niet zullen kunnen werken. De aan vraag is voorlopig voor 6 weken" Voor het betrokken personeel betekent de ingediende aanvraag intussen alleen, dat het meer vrije tijd krijgt, want Fokker zal de wettelijke uitkeringen die de werk nemers ontvangen voor niet gewerkte da gen aanvullen tot het normale loon. Over de gemelde temporisering van de F-27 Friendship zegt Fokkers voorlich tingsdienst: „Als gevolg van de depressie in de gehele burgerluchtvaart is de vraag naar nieuwe vliegtuigen wat gedaald. Met een orderlijst van 582 toestellen is de Friendship een enorm succes geweest, maar langzamerhand neemt de behoefte af. We moeten de produktie daarom op een laag zouden nu voor van het budget voelen. Wegens de ingewikkelde materie is het aantal speculaties over voor- en tegenstanders van bepaalde veranderingen of besnoeiingen groot geweest. Volgens het Amerikaanse opperbevel werden een verkenningsvliegtuig van de marine en zijn escorte van jachtvliegtui gen beschoten door luchtdoelbatterijen en door raketten. Bovendien werden zij aan gevallen door vier Mig-17 en één Mig-21. De Amerikaanse vliegtuigen bombar deerden de luchtdoelartillerie en de raket- lanceerir.stallaties terwijl vier Phantoms de strijd opnamen tegen de Migs, die zeker twee raketten op de Amerikaanse vliegtuigen af vuurden. De Phantoms scho ten op hun beurt zes raketten af. Eén Mig-17 zou zijn neergeschoten. Het (Van onze correspondent) UTRECHT Bij een inbraak in het Nationaal Museum van Speeldoos tot Pie rement in Utrecht zijn de afgelopen nacht een zingend en dansend vogeltje in een stolp (waarde f 400) en een speeldoos 5000) gestolen Bovendien is voor enkele duizenden guldens schade aangericht. De inbrekers zijn het museum binnen gekomen door een ruitje aan de voorzijde van het pand in te slaan. Daarvoor heb ben zij waarschijnlijk een plastic huis- vuilzak met papier gebruikt. De zak is voor het museum op straat gevonden, evenals de resten van een Weense kolom- pendule met speelwerk uit 1850. De politie vermoedt dat de dieven zijn gevlucht, toen zij een speeldoos (f 20.000) naar een raam versleepten en het mecha nisme van de doos begon te spelen. toestel stortte volgens de Amerikanen neer op een berghelling. Het is de vierde Mig, die door Amerikaanse jagers boven Noord-Vietnam en Laos werd neergehaald sinds 19 januari. De totale ontvangsten aan inkomstenbe lasting (4.959 miljoen) vennootschapsbe lasting (3 791 miljoen), vermogensbelasting (329 miljoen), grondbelasting (164 miljoen) en personele belasting (169 miljoen) belie pen 9.412 miljoen. Dat was 1.271 miljoen meer dan in 1970. PARAMARIBO. De staking bij de Billiton in Suriname is opgeschort. Hier toe heeft de vakbond besloten even voor dat de staking zou beginnen. Een bemiddelingsraad vroeg de bond de staking uit te stellen om alsnog te probe ren tot overeenstemming te komen. De raad zei meer tijd nodig te hebben om een oplossing te vinden in het conflict. De bond had hiervoor begrip. Het conflict gaat om een loonsverhoging van 39 per cent. De geredde opvarenden van de gezon ken kustvaarder zijn in veiligheid; ze zijn opgepikt door een ander schip en zullen eveneens naar Zeebrugge worden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vanmorgen heeft acht mijl ten noorden van het lichtschip Noordhinder op de Noordzee een aanva ring plaatsgehad tussen de Engelse coaster „Katie-H.” en de Belgische viskotter ZB (Zeebrugge) 462. De kustvaarder is gezon ken. Een opvarende is omgekomen. Eerder waren zeven opvarenden van de „Katle- H.’ in een dinghy van boord gegaan. Ze waar- dat hij weg te Volgens in Haifa ontvangen inlichtingen zou de Duitse oorlogsmisdadiger zich ver borgen houden in het oerwoud van Peru. Hij zou betrokken zijn geweest bij de moord op de Peruaanse industrieel Luis Rossi. Friedman heeft verder nog meegedeeld dat de beloning ter beschikking is gesteld door de directeur van een Amerikaanse bouwbedrijf, Abraham Bardatt genaamd. Mengele, wordt ervan beschuldigd als arts in Auschwitz joden als menselijke proefkonijnen bij sadistische medische ex perimenten te hebben gebruikt. Hij is sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog verdwenen. Mengele zou in Brazilië. Ar gentinië en Paraguay hebben gewoond. In januari van dit jaar is hij in Uruguay ge signaleerd. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De VARA zal op 23 mei een grote nationale actie orga niseren ten behoeve van het program ma Ombudsman. Tussen acht en tien uur ’s avonds zal een huis-aan-huis- coilecte worden gehouden die zal wor den ondersteund met een speciaal tv- programma. Directe aanleiding voor een actie is dat het programma de VARA boven het hoofd dreigt te groeien. Sinds de start van het programma, ruim twee jaar geleden, zijn namelijk meer dan 75.000 hulpaanvragen binnengekomen. Het uitgangspunt van het programma is steeds geweest: alle hulpaanvragen in behandeling nemen en alle hulp gratis verlenen zonder aanzien des persoons. Het budget dat de VARA aan de om budsman moet verschaffen om hem in staat te stellen dit omvangrijke werk te doen, wordt nu zo groot dat alle kos ten onmogelijk nog langer door de VARA alleen kunnen worden gedragen. Daarom is de VARA voornemens het individuele hulpwerk van Ombudsman onder te brengen in een op te richten stichting met contribuanten. Deze stich ting zou dan het individuele hulpwerk voor haar rekening moeten nemen. De programmakosten blijven dan wél voor rekening van de VARA. De actie zal ten doel hebben de stichting aan een startkapitaal te helpen. Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Minimumtemperaturen rond een graad, maxima mor gen ongeveer 8 graden. Overwe gend matige wind t"'t ''-'«telijke richtingen. HAIFA (AFP en Reuter) De direc- teur van het joodse j centrum voor onder- fl zoek naar nazimisda- 1 den in Haifa, Touvia 1 Friedman, heeft mee- gedeeld dat aan de i politie in Peru een be- I drag van ruim 170.000 i gulden is uitgeloofd i als zij de beruchte, voortvluchtige arts van het concentratiekamp Auschwitz, dr. Menge- le, weet te arresteren, De mannen hadden de nachtwaker van het pand door middel van hun vuurwa pens in bedwang gehouden, schuwden hem bij hun vertrek moest zorgen „als de weerlicht komen”. Slachtoffers zijn er niet, maar de politie sprak de vrees uit dat zich in het grote warenhuis nog meer afgestelde bommen zouden kunnen bevin den. Bij een schietpartij in Belfast is gistera vond een jongeman zwaar gewond ge raakt Hij werd badend in zijn bloed gevonden door een patrouille van het Britse leger. Tel. 023-335195.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1