Advies Nederlandse Kampeerraad: Man dood NATUUR MAG GEEN TENTENSTAD WORDEN Sta-caravan tweede huis Gemeentehuis en sociëteit door vuur verwoest CNV wil wettelijke lonen gelijkheid Officier van Justitie mr. Abspoeh Sleutelgeldzaak voorspel van omvangrijke vervolging een na avondje uit Rotterdam explosieve stad De Stoeterij RODIER CHARME PARIS? [ji Pil lui Nederlandse student in Ontsnapt drietal in arrest VOOR MANNEN EN VROUWEN meer In 1973 geen zilveren guldens en rijksdaalders In enkele uren twee grote branden in Wageningen Parijs omgekomen DINSDAG 7 MAART 1972 2 VRIJE BOEREN Politie controleert transporten Komt gerust U oriënteren. U zult er geen spijt van hebben. Collectie 1972 is overweldigend in kleuren en modellen. BESCHEIDEN Plaatsing van gewetensbezwaarden zoveel mogelijk conform opleiding van De Uilen boom Zeer aantrekkelijke prijzen MOBIEL in ADVERTENTIE SANTPOORT Dit is het gemeentehuis in Wageningen dat gisteravond door brand werd verwoest. bureaus tien en ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 26 Tegen negen uur had een gast laten we ten dat de hotellift niet meer werkte. Men was gaan kijken en had de student ge vonden die met zijn hoofd bekneld zat in de liftkoker. Hij bleek dood te zijn. Verder blijven volgens het standpunt van de Kampeerraad de bekende voor waarden (géén sta-caravans, géén zicht baarheid vanaf de weg) gehandhaafd. Met een vriend was de man zondaga vond met de auto naar een feest geweest in Oldenzaal. Op de terugweg reed de vriend door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in een bocht naar rechts recht door waardoor de auto in een water langs de weg belandde. De heer Sieltjes raakte hierbij bewusteloos. Minister Boersma heeft advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad over de manier waarop vrouwen, die minder loon ontvangen dan mannen die gelijk of gelijk waardig werk doen, hun recht op gelijke beloning tot de invoering waarvan Ne derland zich door de ondertekening van Crematies Het aantal crematies in Neder land bedroeg in 1971: 17.942. In 1970 wa ren deze cijfers 14.949 Dit vermeldt de Stichting Voorlichtingscentrum Crema- toriumbouw. Er zijn thans crematoria in voorbereiding of in aanbouw in Schagen, Leeuwarden, Eindhoven, Meppel, Rijs wijk en Emmeloord. eerste instantie het aangewezen instru ment is om leiding te geven aan deze ontwikkeling PARIJS, (AFP). De Nederlandse stu dent K. Jongsma uit Alkmaar is maan dagavond in een Parjjs hotel om het le ven gekomen. Hotelemployees vertelden dat de student met een groep vrienden maandagavond om half zeven in het hotel was aangekomen. De jongelieden waren direct weggegaan om Parijs te gaan ver kennen. UTRECHT. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is van mening dat de gelijke beloning van mannen en vrouwen wette lijk verplicht moet worden. Het voelt niets voor de suggestie van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, de gelij ke beloning met het oog op de conjunctu rele situatie niet af te dwingen, maar door middel van aanbevelingen vrijwillig en geleidelijk te verwezenlijken. Huize Torek in Wageningen waarin de studentensociëteit was gevestigd. Enkele uren nadat het gemeentehuis was afgebrand ging ook dit gebouw in vlammen op. ROTTERDAM. De politie in Rotter dam, die maandag 316 voertuigen met gevaarlijke stoffen controleerde, heeft 86 overtredingen geconstateerd. Vier voertui gen werden naar de plaats van herkomst teruggestuurd, omdat er geen keuringsdo- cumenten aanwezig waren. Bij thuiskomst bleek dat bij één van de auto’s de beno digde papieren voorhanden waren. De overige drie moesten worden leeggepompt. Met de behoeften van deze groep kam peerders moet ernstig rekening worden gehouden, omdat hun mogelijkheden door het toenemen van het aantal vaste stand plaatsen op de regulaire kampeerterreinen worden beperkt. De Raad stelt dan ook voor, het kamperen met een tent of toer- caravan niet meer te binden aan enige vergunning, zolang er op een erf wordt gekampeerd. Op een dergelijk erf mogen echter ten hoogste drie tenten en-of toer- caravams (maximaal 10 personen) staan en niet langer dan 72 uren achtereen. De mogelijkheid tot verlenging van het ver blijf tot maximaal 24 dagen achtereen in verband met het doorbrengen op die plaats van de vakantie, is onderworpen aan de toestemming van het desbetreffen de college van B. en W. Deze wijze van „vrij kamperen” kan volgens de Kampeerraad worden toegela ten in bepaalde gebieden (zones), die daar voor na afweging van alle belangen zijn aangewezen. Het individuele kamperen is vooral een planologisch probleem. De Raad stelt zich voor dat het streekplan in AMSTERDAM. De Amsterdamse of ficier van Justitie, mr. J. Abspoel, is belast met de coördinatie van de strafver volging van woningbemiddelingshureaus in Amsterdam, waarover de afgelopen ja- ren klachten bij poiitie en Justitie zijn binnengekomen. Dit heeft hij maandag meegedeeld na afloop van de behandeling van een sleutelgeldzaak voor de Amster damse rechtbank. In die Algemene Kampeerwet zou het centrale beleid ten aanzien van het kam peren moeten worden verankerd, voor zover dit niet in de Wet ruimtelijke ordening (planologische aspceten) is gere geld. Aldus luidt het advies van de onaf hankelijk, door het ministerie van CRM, provinciale en gemeentelijke besturen, ge subsidieerde stichting Nederlandse Kam peerraad, dat maandag aan staatssecreta ris Vonhoff van CRM is aangeboden. In een romantisch paardespul, anno 1780, met een riant terras, een wan delterrein van bijna 6000 m2 en een eigen parkeerterrein, vindt u het juiste sfeertje voor diners, recepties, koude buffetten en feesten van uit eenlopende aard. Beschikbaar vanaf 15-3-72 voor grote en kleine gezelschappen. De Nederlandse Kampeerraad merkt voorts op dat zijn voorlopige standpunt ten aanzien van het kamperen bij de boer („vrije recreatie”) als volgt is: a. Er zal steeds een vergunning op basis van een kampeerverordening noodzakelijk zijn, b. Elk geval zal steeds afzonderlijk moeten worden beoordeeld, c. In het kader van het individuele kamperen moet het kam peren op of bij de boerenerven beperkt blijven tot maximaal drie a vijf tenten en-of toeristische caravans, dus maximaal 10 tot 20 personen, d. De feitelijke agrari sche bestemmingen moeten worden ge handhaafd, met andere woorden de conti nuïteit van het agrarische bedrjjf moet worden gewaarborgd, e. De tijdelijke ver gunning zal slechts voor één seizoen gel den. i Schoenfabriek dicht. De schoenfabriek Bloch en Stibbe in Brunssum 23 vrouwelijke werkkrachten zal vrijdag zijn deuren sluiten. Volgens de directie in Waalwijk is de economische situatie en een teruglopen van opdrachten de reden van de sluiting Het Brunssumse bedrijf is twee jaar geleden overgeno men van de Duitse schoenenbedrijf Gal lus. Aanvankelijk bestonden er plannen om het personeel tot 160 man uit te breiden In v w 9 I 1 s t OW Het voorbereidend onderzoek is gewel dig moeilijk. Het probleem is de samen hang van de zaken. Bovendien zijn ze vaak lang geleden, aldus mr. Abspoel. In zijn requisitoir m ae sleutelgeldzaak, die hij het voorspel noemde, kondigde hij aan dat veel omvangrijker zaken aan de rechtbank zullen worden voorgelegd. Er liggen stapels dossiers klaar, aldus mr. Abspoel. De wortel van het kwaad ligt in het sleutelgeld. De officier zei te begrij pen waarom de minister van Justitie hui verig is om sleutelgeld vragen strafbaar te stellen, want zodra er een verschoten gordijn hangt of een stuk zeil ligt noemt men het „overnamekosten” aldus de offi cier. DEN HAAG. Gewetensbezwaarden kunnen aan de wet geen recht ontlenen op tewerkstelling overeenkomstig hun op leiding. Dit heeft minister De Koster (De fensie) geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Wijk (P.S.P.). Wel mag een gewetensbezwaarde volgens de minister in redelijkheid verwachten dat al het mogelijke wordt gedaan om hem zo’n plaatsing te bieden. „In het overgrote deel van de plaatsin gen lukt dat ook, zij het niet altijd op korte termijn” aldus minister De Koster. Het Eerste Kamerlid had gesteld, dat een door onderwijs en opleiding gekwalifi ceerd erkende gewetensbezwaarde een recht heeft op zodanige tewerkstelling, dat de lange tijd die hij in burgerdienst moet doorbrengen geen verloren tijd bete kent Door een tot nog toe onbekend gebleven automobilist uit Dalen bij Coevorden werd het tweetal naar Slagharen gereden. Hier werd het bewusteloze slachtoffer voor zijn woning uit de auto getild en voor de woning neergelegd. Op hun bellen zouden de mannen geen gehoor gekregen hebben. De onbekende automobilist reed daarna met de bestuurder van de veron gelukte auto naar een arts om enkele verwondingen te laten behandelen. Ook de toestand van de voor zijn woning achtergebleven heer Sieltjes kwam ter sprake. Volgens de rijkspolitie adviseerde de arts de vriend van het slachtoffer hem te waarschuwen ais de heer Sieltjes nog bewusteloos zou zijn. De kameraad zou zich hiervan op de hoogte hebben gesteld. De man zou nog steeds bewusteloos op zijn rug op het grindpad hebben gelegen. De politie verwondert zich erover, dat zijn kameraad daarna zonder zich verder om hem te bekommeren naar huis gegaan is. In het streekplan kunnen bepaalde ge bieden worden aangewezen waar het vrije kamperen op bescheiden schaal kan wor den toegestaan. De streekplanrichtlijnen kunnen in de gemeentelijke bestemmings plannen worden. uitgewerkt en verfijnd, waarbij gemeenten sommige gebieden ook kunnen uitsluiten. In afwachting van zo’n „inbouw” in streekplannen, zou als over gangsregeling een zogenoemde „indicatieve planologische schets” moeten worden ge bruikt. Het individueel kamperen kan niet worden los gezien van andere belangen in de openluchtrecreatie. Conservering van het landschap en de zorg van het milieu, zowel als medisch-hygiënische aspecten, leggen beperkingen op. Derhalve zal vol gens de Kampeerraad zeker niet overal individueel kamperen mogelijk zijn. De raad is van oordeel dat de belangen van de exploitanten van de regulaire kam- peerplaatsen niet door deze wijze van kamperen zullen worden geschaad, hoewel aan de andere kant het concurrerende effect nog nauwelijks valt af te meten. De Raad vindt voorts dat het perma nent kamperen moet worden beperkt tot die terreinen, die voor dat doel zijn aan gewezen in bestemmingsplannen. Het con- tinu-kamperen oefent immers een grotere invloed uit op het landschap en het mi lieu dan het „mobiele” kamperen. De Raad r 'ht het toelaten van vaste stand plaatsen in het kader van het individuele, vrije kamperen niet verantwoord, even eens uit een oogpunt van landschapsbe- scherming en milieubehoud. Op het moment dat de brand in „Sela” uitbrak bevonden zich vijftien studenten in het sociëteitsgebouw. Zij stelden zich via één van de vier brandtrappen in vei ligheid. Over de oorzaak is nog niets be kend. Het vuur werd in de garderobe ont dekt. In een ommezien stond het gehele pand in lichterlaaie. De schade wordt op één miljoen guldens geschat. Van het stadhuis brandden de eerste en tweede verdieping van het drie bouwla gen tellende gebouw volledig uit. Ook van de parterre is niet veel meer over. Enkele delen van het gebouw staan op instorten. Van de oorzaak van deze brand is ook niets bekend. GRONINGEN. In de afgelopen nacht zijn op de Grote Markt in Groningen de drie mannen aangehouden die zondag avond waren ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Amsterdam. Zij hadden daar een tralie van de gevangeniskeuken door gezaagd. De mannen worden nog in Gro ningen door de politie vastgehouden we gens diefstal van een leren jack uit een woonboot. Bij de totstandkoming van het (una nieme) advies aan de staatssecretaris heeft de ontwikkeling van het zogenaamde indi viduele kamperen een belangrijke rol ge speeld. Op het ogenblik is kamperen bui ten de kampeerplaatsen mogelijk voor houders van kampeerpaspoorten voor maximaal 72 uur (uiteraard met toestem ming van de landeigenaar). De Kampeer raad meent dat de belangen van toeristi sche en vakantiekampeerders (mobiel kamperen, kort verblijf van één of enkele dagen tot enkele weken) gediend zijn bij een verruiming van de mogelijkheden daartoe). Vorig jaar september deelde minister Van Agt van Justitie, op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Van Tijn mede, dat bij het onderzoek naar de praktijken van woningbureaus in Amsterdam veertien personen zijn geverbaliseerd wegens ver moedelijke oplichting. Tegen vier ver dachten is een vervolging ingesteld Het onderzoek waarbij driehonderd klachten .werden behandeld, strekte zich in Am-, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Toekomstige ontwikkelingen van het kamperen Nederland, die zouden kunnen leiden tot een soort verstedelijking van het kwetsbare en spaarzame „buitengebied”, maken een Algemene Kampeer wet noodzakelijk. Steeds meer mensen beschouwen hun stacaravan als een „tweede huis”. Het karakter van het kampeerleven is daardoor geheel ver anderd. een internationaal verdrag heeft verplicht tot gelding kunnen brengen. De uitspraak van de werkgeversorgani satie staat volgens het CNV lijnrecht tegenover de opvatting van minister Boersma, dat een wettelijke verplichting nodig is. Met deze opvatting is het CNV het helemaal een* Er kan dus een ver deeld advies van de SER over dit onder werp tegemoet worden gezien. WAGENINGEN. Vanmorgen vroeg is in Wageningen de sociëteit „Sela” van de christelijke studentenvereniging SSR tot de grond toe af gebrand. Toen tegen vijf uur brandalarm werd gegeven sloegen de vlammen al zo hoog uit het honderden ja- ren oude gebouw dat de brandweer zich moest beperken tot het nathouden van de aangrenzenden gebouwen. Dit is de tweede De politie voerde met achttien man negen uur lang de controle uit. De con trole op de naleving van de voorschriften werd gedaan aan de hand van een boekje, dat speciaal voor deze gelegenheid was samengesteld. Er waren 27 voertuigen zonder oranje schild, dat bij bepaalde gevaarlijke stoffen zichtbaar moet zijn. Bij 22 wagens bleken de pechlampen niet in orde te zijn en acht auto’s hadden geen of ondeugdelijke blusapparatuur. De politie constateerde negen overtredingen voor wat de ver voersdocumenten betreft. Naar de mening van de Kampeerraad gaat de in de loop van de jaren bereikte uniformiteit ten aanzien van de gemeen telijke kampeerverordening langzamer hand enigszins verloren door wijzigingen, die de gemeenten, door de lokale praktijk gedwongen, aanbrengen. De aan de ex ploitatievergunningen verbonden voor waarden worden niet altijd meer juist nageleefd. Het ontbreekt de gemeenten aan mogelijkheden om een effectieve con trole uit te oefenen op het aantal toe te laten gasten en kampeermiddelen, op de omvang van de sanitaire voorzieningen op een kampeerterrein enzovoort. Nu reeds is echter al gebleken dat een te soepel beleid tot nadelige gevolgen leidt voor de kampeerbedrijven en de gebruikers daar van. De door de Kampeerraad voorgestelde Algemene Kampeerwet geeft regels, waaronder in en buiten de kampeerplaat sen het kamperen kan geschieden. Daarbij is rekening gehouden met aspecten als de openbare orde, de zedelijkheid, de veilig heid, de welstand, algemene voorzieningen en de rechtsverhouding tussen kampeer ders en kampeerbedrijf-exploitanten. Daarbij zouden de milieu-hygiënische as pecten van de kampeerplaatsen moeten worden geregeld op basis van de Wet hygiëne kampeerplaatsen. De uitvoering van een Algemene Kampeerwet zal aan lokale overheden moeten worden toever trouwd. TUBBERGEN. De rijkspolitie in Tubbergen stelt een diepgaand onderzoek in naar de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van de 32-jarige G. H. Sieltjes uit Slagharen. Maandagochtend vroeg werd deze door zjjn vader na een avondje uit in Oldenzaal levensloos voor de deur van de ouderlijke woning aange troffen. De man bleek toen al enkele uren dood. DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1973 zullen zilveren guldens en rijksdaal ders uit de omloop worden genomen. Dit betekent dat van die datum af deze mun ten geen wettig betaalmiddel meer zijn. Voor de desbetreffende maatregel is thans een wetsontwerp bjj de Tweede Kamer ingediend. In een toelichting daarop stelt staats secretaris Van der Stee van Financiën, dat de voorgestelde maatregel een logisch gevolg is van de invoering van nikkelen guldens (1968) en rijksdaalders (1970). Het naast elkaar bestaan van nikkelen en zilveren is volgens de staatssecretaris slechts gedurende een overgangsperiode aanvaardbaar, maar als blijvend ver schijnsel ongewenst. De Nederlandsche Bank brengt sinds geruime tijd de aldaar binnenkomende zilveren guldens en rijksdaalders niet op nieuw in omloop. Hierdoor is het aantal in omloop zijnde zilveren guldens terug gelopen van 183,5 miljoen (augustus 1968) tot 137,8 miljoen (eind december 1971). In oktober 1970 stond voor een bedrag van 116,4 miljoen aan zilveren rijksdaal ders uit. Eind december 1971 was dit ge daald tot het bedrag van 115,8 miljoen. brand die Wageningen in enkele uren heeft getroffen. Gisteravond brandde het gemeentehuis voor een groot deel uit. De studentensociëteit staat op nog geen hon derd meter afstand daarvan. Eindexamen MEAO. Voor het eindexamen aan scholen voor middelbaar economisch en administratief onderwijs (meao) zijn de data vastgesteld. Het mondeling examen wordt tussen 24 mei en 2 juni af genomen, het schriftelijk en praktisch deel tussen 19 juni en 22 juni, in welk tijdvak ook de eventuele herexamens voor het mondeling gedeelte plaats hebben sterdam uit over 51 particulieren. Mr. Abspoel deelde voorts nog mede dat één der grote Amsterdamse huiseigenaren, een 71-jarige man, een bezwaarschrift bij de raadskamer van de Amsterdamse rechtbank heeft ingediend tegen de ken nisgeving van verdere vervolging terzake van oplichting, welke de officier van Jus titie hem had gezonden Mr. Abspoel eiste maandagmiddag tegen een 47-jarige eigenaresse van een kamer- bemiddelingsbureau aan wie oplichting in mei 1966 ran een woningzoekende voor 4000 ten ‘aste was gelegd, een boete van 1.500 en twee maanden voorwaardeli.jke gevangenisstraf. De gedupeerde een mevrouw die via een advertentie met het bemiddelingsbu reau in contact was gekomen, had welis waar de woning kunnen betrekken, maar had deze in november vorig jaar met haar zoontje en moeder moeten ontruimen om dat ze geen woonvergunning had. Zij had van de vrouw van de huiseigenaar f 2.500 terugontvangen. De rechtbank doet op donderdag 16 maart uitspraak. -.f ■e A’ x '1 s

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2