China naar Zware bom PAKISTAN GAAT STAAT VAN BELEG OPHEFFEN Iedere dag nieuwe berichten over arrestaties Grote politieke spanning in Bonn explodeert Belfast Op tijd! de postgiro do’s makkelijk! Vandaag begint slotfase van „terroristenproces” „Panters" Akkoord over datum: 14 augustus in Watertoren opengebarsten Appel van oppositie in Tsjecho-Slowakije: de rechter Roemenië Overleg Malta opnieuw mislukt achtergrond Bernadette Devlin voor „China belooft kernwapens” Demonstratie in van abt Dodencijfer in Barcelona tot Rome tegen afzetten 16 gestegen 3 DINSDAG 7 MAART 1972 Tientallen gewonden Grondwet Druk TEGEN 13 NIETEUROPEANEN IN ZUID-AFRIKA Volgens „Der Spiegel" Haat Geweten (Van onze redacteur in Bonn) Opinieonderzoek V olksstemming Ingestort flatgebouw RAWALPINDI (Reuter) Presi dent Bhoetto heeft bekendgemaakt dat de staat van beleg in Pakistan op 14 augustus wordt opgeheven. Zijn „Volkspartij” heeft daarover een ak koord bereikt met de meerderheids partijen in de noordwestelijke grens provincie en Baloetsjistan. BONN In Bonn roepen regering en oppositie nu om het hardst dat zij niet bang zijn voor vervroegde verkiezingen. Er nadert een kritieke datum, namelijk de 23ste april. Dan wordt in Baden-Württemberg een nieuw deelstaat-parlement gekozen en de uitslag van die stemming heeft direct gevolgen voor de situatie in Bonn. Gelukt het SPD en FDP om de CDU in de deelstaat naar de oppositie te verjagen, dan komt er een verschuiving in de Bondsraad, een van de Kamers van het West duitse parlement. *4 (Van onze redacteur in Londen) Een groep Amerikaanse „Zwarte Panters" is vandaag in Hongkong aangekomen, (Van onze redactrice in Wenen) ADVERTENTIE Met een kleine meerderheid kunnen dan de regeringspartijen voor instem ming met de verdragen van Moskou en Warschau zorgen. Ook de Bondsdag zal die aannemen, want daar hebben SPD en FDP samen nog vier stemmen meer dan CDU en CSU. Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen. Autobusongeluk. Zeker twaalf mensen zijn om het leven gekomen, doordat bij de Peruaanse stad Ayacucho een autobus in een ravijn reed. In zijn toespraak verklaarde de presi dent dat de nationale vergadering op 14 enkele fundamentele hervormingen brengen en het hoofd te bieden De assemblee zal een commissie instel len voor het ontwerpen van een nieuwe grondwet. Deze commissie moet voor 1 augustus verslag uitbrengen, waarna de assemblee op 14 augustus opnieuw bijeen komt om de staat van beleg op te heffen. april vooi ten hoogste drie dagen bijeen zal komen om te beraadslagen over een voorlopige grondwet. Volgens de bewuste publicatie uiten de officieren van de politie en van de staats veiligheidsdienst onverholen hun haat je- tweede kans krijgt hij ih juni, nadat de Bondsraad heeft gestemd. Als redenen voor de terugval der regeringspartijen zou zijn opgegeven: slechte regeringsstijl, zwakke leiding door de bondskanselier en kritiek op de Ostpolitik. De oppositionele Springer-pers heeft een opinieonderzoek gepubliceerd waar bij is berekend dat. als nu verkiezin gen plaatshadden, de CDU 50 percent van de stemmen zou krijgen, de SPD 44 eri de FDP drie. Onlangs heeft dit nog de journalist Jiri Lederer getroffen vanwege een publicatie in mei 1968, waarvoor hij twee jaar kreeg. En vijf acteurs van het „Waterloo-theater” Vuurwerkfabriek. Een grote vuurwerkfa briek in Orland Park een voorstad van Chicago, is na een reeks enorme ont ploffingen volledig verwoest Er is één dode gevallen. Zeker 17 mensen liepen verwondingen op. Twee mensen worden vermist. Men vreest dat ook zij zijn om gekomen. BARCELONA (EFE). Gistermiddag heeft men uit het puin van het ingestorte flatgebouw in de Spaanse stad Barcelona nog de stoffelijke overschotten van een vrouw en een kind geborgen. Het doden cijfer is hiermee gestegen tot zest en. HAMBURG. (AFP) China zou Roe menië kernwapens toegezegd hebben inge val van een conflict tussen Moskou en Boekarest. Het Westduitse weekblad „Der Spiegel” dat dit meent te weten, schrijft in een lang artikel over een staatsgreep, waartoe in juni 1971 hoge, in de Sovjet unie opgeleide Roemeense officieren, een poging zouden hebben gedaan. Het gehele complex van problemen is verantwoordelijk voor de nerveuze stemming in Bonn. Oppositieleider Barzel is niet te benijden als hij in het buitenland straks de brokken zou moe ten opruimen van drie jaar verstoken van Brandts ontspanningspolitiek. Mos kou heeft hem nu al gewaarschuwd voor de gevolgen van het afwijzen der verdragen. LONDEN. Tussen de veertig en de vijftig voorbijgangers liepen gisteren snij- wonden op door een zware bomexplosie in het centrum van Belfast. De bom was verborgen in een gestolen bestelauto die was geparkeerd voor de ingang van een bioscoop. Omdat deze bioscoop op dat moment niet in gebruik was, is het aantal slachtoffers op wonderbaarlijke wijze ge ring gebleven. Men heeft nu zijn hoop gevestigd op het onderhoud dat premier Heath gistera vond met zijn collega van Malta zal hebben. Daarbij zal Lord Carrington aan wezig zijn. In de Zuidafrikaanse stad Pietermaritz burg begint vandaag de slotfase van het langste proces in de Zuidafrikaanse ge schiedenis: het proces tegen 13 niet-blan- ken, die terecht staan onder de „wet op het terrorisme”. Het proces werd geopend op 2 augustus 1971, dezelfde dag waarop het proces tegen deken Ffrench-Beytagh begon, die onder de wet op het terrorisme tot vijf jaar gevangenisstraf is veroor deeld. Vorige week ging hef stranden van de belangrijke belastinghervorming sa men met geruchten over het aftreden van minister Schiller, die juist zijn derde staatssecretaris was kwijtge raakt. In het weekeinde gebruikte die minister uitgerekend een boulevardblad van Springer om uit te varen tegen zijn collega Helmut Schmidt. om aan te 1 aan de situatie na de oorlog met India. Nu is altijd gezegd dat de regering vervroegde verkiezingen, die praktisch een volksstemming over de Ostpolitik zouden worden, niet uit de weg be hoeft te gaan. Volgens de laatste bere keningen is 68 percent van de kiezers vóór die politiek. Maar het is de vraag of het nog mogelijk is de verdragen zózeer centraal te stellen. Steeds sterker merkt de regering- Brandt dat ze met haar reeks ambi tieuze hervormingsplannen en de voor veel Duitsers moeilijk aanvaardbare erkenning van de realiteiten in Oost- Europa, zóveel op zich heeft genomen dat niet alleen de Westduitse politiek, maar ook haar eigen coalitie het niet allemaal kan verwerken. Zij adviseert evenwel met pamfletten en ondergrondse publicaties aan de trieste situatie van de dissidenten in Tsjecho- Slowakfte meer ruchtbaarheid te geven. Ze hopen zodoende het geweten van de wereld wakker te schudden. Het aangrenzende gloednieuwe Europa Hotel, dat veel gebruikt wordt door de tientallen buitenlandse journalisten die over Noord-Ierland rapporteren, werd tij dens de explosie zwaar beschadigd. Het is de tweede maal binnen 48 uur, dat een lading explosieven is gebruikt voor een aanslag op willekeurige groepen van de burgerbevolking. Afgelopen zater dag kwamen twee jonge vrouwen om het leven toen het drukbezochte Abercorn- restaurant in Belfast werd opgeblazen. Toen werden 136 mensen gewond, sommi ge daarvan zeer ernstig. Een vrouw ver loor beide benen, een arm en een oog. Hoewel beide afdelingen van het IRA (de militante „provisionals” en de als wat rustiger beschouwde „officials”) ontken nen iets te maken te hebben met de aanslag van zaterdag, geloven de politie en legerautoriteiten in Belfast wel dege lijk te maken te hebben met de zoveelste terreurdaad van deze illegale organisatie. Volgens een verklaring van het hoofd kwartier van het IRA in Dublin was de aanslag op het Abercorn-restaurant al enkele weken geleden aangekondigd door leden van een extreme protestantse orga nisatie. in Zuid-Afrika weinig van zich heeft laten horen, heeft haar hoofdkwartier in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka en een bureau in Londen. oordeel van de Bondsraad te doorbre ken. Als de regering van nu af geen enkele aanhanger in de Bondsdag meer verliest, gelukt dat. Een forse winst voor de CDU in Baden-Württemberg kan echter voor zo’n twijfelaar, die door Brandts Ostpolitik in een „gewe tensconflict” is geraakt, aanleiding zijn om alsnog het voorbeeld te volgen van de collega’s die al naar de oppositie zijn overgelopen. De kern van Brandts politiek is in gevaar. De bondskanselier zal desnoods verkie zingen forceren om de verdragen met Moskou en Warschau en de daaraan gekoppelde overeenkomst voor Berlijn te redden. In geval van nood kan hij begin mei aan de stemming over de vedragen in de Bondsdag de vertrou wenskwestie verbinden, waarmee ver kiezingen kunnen worden ingeleid. Een in Ostrava, zijn veroordeeld vanwege de opvoering van een stuk, dat in 1969 door de censuur nota bena was goedgekeurd. De illegale beweging is tegen openlijk verzet, omdat dat volgens haar zinloos is en alleen maar verliezen met zich zou brengen. De vorige president, generaal Jaja Chan, had de staat van beleg op 25 maart 1969 afgekondigd na bloedige onlusten. Bhoetto, die in december het president schap overnam na de zware militaire nederlaag tegen India en het verlies van Oost-Pakistan, had al eerder het „herstel van de democratie” voor dit jaar in het vooruitzicht gesteld. De zitting werd vorige maand geschorst om gelegenheid te geven voor het opstel len van het requisitoir en het slotpleidooi. Vandaag begint de slotzitting. De dertien verdachten negen Afrika nen, twee Indiërs en twee kleurlingen werden in februari/maart vorig jaar tij dens een grote arrestatiegolf gearresteerd. Volgens de aanklacht zijn ze lid van een ondergrondse beweging, de „Non-Europe- an Unity Movement”, (NEUM), en van de miliante vleugel van deze anti-apart- heidsbeweging, de „African Peoples De mocratie Union of South-Africa” (Apdu- sa). Deze organisatie, die de laatste jaren Bhoetto, wiens volkspartij een meerder heid heeft in het parlement, bereikte het akkoord na drie dagen van overleg met Chan Abdoel Wali Chan, de machtige leider van de Pathanen en voorzitter van de Nationale Awamipartij, en de Maoela- na Moefti Machmoed, de secretaris-gene- raal van de Jamiat Oelema Islam-partij. Er is aanzienlijke druk op de president' uitgeoefend om de militaire bepalingen af te schaffen. Volgens hem waren ze nog noodzakelijk Zij hadden het nationaal-communisti- sche bewind van Nicolas Ceausescu omver willen werpen met de hulp van Moskou. Na de bevolking gemobiliseerd te heb ben en de greep op de partij versterkt te hebben, hadden de leiders in Boekarest een beroep gedaan op Chinese hulp. „Der Spiegel” schrijft verder, dat twee weken voor de hernieuwing van het Rus- sisch-Roemeense vriendschapsverdrag van juli 1970, Ceausescu op demonstratieve wijze een militaire delegatie naar Peking had gezonden, onder leiding van de minis ter van Defensie, Ion Ionita. De Chinezen zegden hun gasten „broe derlijke hulp voor dë verdediging van de soevereiniteit van Roemenië” toe. Zij zou den zich bereid verklaard hebben Boeka rest in het geval van een Russisch- Roemeens conflict kernkoppen voor Roemeense raketten te leveren. In Feluy, een Belgische gemeente in het Waalse landsgedeelte, is gisteren een splinternieuwe watertoren open gebarsten. Er vloeide twee miljoen liter water uit. Arbeiders en barak ken werden door de vloedgolf meege sleurd. Zeven mensen raakten daar bij gewond. De betonnen watertoren was pas gereed gekomen. Men was bezig, de toren met water te vullen, toen plotseling de stalen banden, die het reservoirgedeelte van de toren omvatten het begaven. gens Dubeck en zelfs jegens de huidige partijleider Husak. Deze laatste schijnt zich nog steeds tegen de repressieve maat regelen te verzetten. Maar in werkelijk heid zijn het allang weer de veteranen uit de tijd van Novotny, die aan de touwtjes trekken: Indra, Kolder, Bilak, Strougal, Kapek en de veiligheidschef Mamula. Husaks belofte, geen politieke processen te zullen houden, is ondubbelzinnig gelo genstraft. Alleen n Tsjechië zijn al in de eerste helft van 1970 506 personen vanwege „staatsvijandige activiteiten” veroordeeld. Intussen is het aantal vonnissen tot ver boven de tweeduizend gestegen. Het zijn vooral mensen die niet bereid zijn geweest zelfkritiek te bedrijven en hun „revisionstische” houding tijdens de Praag se lente openlijk in te trekken. Dit ondanks de dreigementen met represailles in de vorm van ontslag uit hun werk, uitsluiting van hun kinderen uit middelbare en ho gere scholen en verbanning uit hun woon plaats. van waaruit de reis wordt voortgezet naar de Volksrepubliek China. Links twee leden van de groep met hun Chinese reisleider. De panters waren zondag door de Canadese douane in de Canadese provincie Brits Columbia aangehouden en naar de Verenigde Staten teruggestuurd, omdat ze volgens de douane „onvol doende medewerking hadden getoond”. In Seattle namen de zwarte panters een lijnvliegtuig met bestemming Tokio, vanwaar zij doorreisden naar Hongkong. LONDEN (Reuter). Het overleg tus sen premier Mintoff en de Britse minister van Defensie Lord Carrington over de huurprijs voor de Britse bases op Malta is gisteren geen stap dichter bij een akkoord gekomen. De slachtoffers zijn hoofdzakelijk intel lectuelen, journalisten, kunstenaars en partijfunctionarissen uit de Dubeck-tijd. De bedoeling van deze campagne is vol gens betrouwbare kringen in Praag om de dissidenten de moed te ontnemen en iedere verder oppositie de kop in te drukken. Er is een duidelijke parallel met de toestand in de Sovjet-Unie, waar de druk op de on dergrondse protestbeweging in de laatste maanden eveneens voelbaar is versterkt. ROM (DPA). De leden van de St. Paulus-parochie in Rome willen met alle middelen de afzetting van de progressieve Benedictijner-abt Franzoni verhinderen. In het weekeinde hebben circa honderd mensen in het licht van meegebracht fakkels in de St. Paulusbasiliek voor hem gebeden. Tijdens de mis riep een meisje in de microfoon „God sta onze abt bij.” Franzoni heeft onder meer geldinzame lingen gehouden voor de arbeiders van „bezette” en gesloten bedrijven in Rome. Hij heeft zich verder uitgesproken tegen het concordaat tussen het Vaticaan en Italië en tegen de voorgenomen volks stemming inzake de echtscheidingswet. De secretaris van de Vaticaanse congre gatie voor de orden, aartsbisschop Meyer, zou daarom het aftreden van de abt hebben geëist. Nadat beide bewindslieden twee uur lang met elkaar hadden gesproken, werd van goedingelichte Britse zijde vernomen dat niets er op wijst dat Mintoff bereid is het gezamenlijke aanbod van Engeland en de NAVO te accepteren. Mintoff eist 18 miljoen pond sterling, de NAVO en Enge land willen niet verder gaan dan 14 miljoen. De verdachten worden beschuldigd van het recruteren van tenminste 32 mensen in Zuid-Afrika om in Zambia een politie ke en militaire opleiding te volgen en zo de beweging nieuw leven in te blazen, van het streven om de Zuidafrikaanse regering met geweld en met buitenlandse hulp omver te werpen; van het helpen van Zuid-Afrikanen om het land illegaal te verlaten en aan de politie te ontkomen, en van het inzamelen van gelden om de recruteringscampagne te financieren. De verdachten geven toe dat ze lid zijn van de NEUM, ze hebben volgens hun verkla ring alleen mensen gerecruteerd voor het volgen van een politieke opleiding in Zambia en zijn tegenstanders van het gebruik van geweld. WENEN „In Tsjecho-Slowakije heeft de situatie zich dusdanig toegespitst, dat iedere burger toevallig en zonder onderscheiding kan worden gearresteerd”. Dit staat te lezen in een appèl van de illegale „socialistische beweging van Tsjechoslowaakse burgers”. De golf van arrestaties, die in november 1971 met de voorbereidingen van de verkiezingen is begonnen, houdt nog steeds aan. Iedere dag komen er nieuwe be richten over binnen. Bij alle kritiek moet echter op dit moment de overweging worden betrok ken dat de oppositie in haar natuurlij ke streven naar het heroveren van de regeringsmacht te doen heeft met een regering, die veel te lichtvaardig over een gegarandeerde meerderheid voor de verdragen heeft gesproken en die bovendien door een serie misrekenin gen (van de prijspolitiek tot het onder wijs) zichzelf bijzonder kwetsbaar heeft gemaakt. ENNISKILLEN (UPI). Het Britse parlementslid Bernadette Devlin, de Noordierse afgevaardigde Frank McNaus en zeventig andere mensen zijn gisteren in Enniskillen voor de rechter verschenen. Ze worden beschuldigd van het deelne men aan een verboden mars van de beweging voor de burgerrechten, die op 28 februari in deze Noordierse stad is gehou den. Alle beklaagden berklaarden onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. De rechter heeft de zaak tot 27 maart ver daagd. In een radiotoespraak verklaarde Bhoetto dat „de vloek van de staat van beleg, die ik nooit gewild heb, op 14 augustus 1972 zo Allah het wil voorgoed zal worden begraven.” Nu de laatste tijd de zwakke punten van Brandts beleid niet alleen door de oppositie, maar ook door het kabinet zelf vrolijk worden blootgelegd, is er echter geen reden om te verwachten dat de CDU in het conservatieve zui den verliest. De oppositie blijft dan de sterkste in de Bondsraad en in de Bondsdag zullen de coalitiepartijen de absolute meerderheid der stemmen (de helft van het totale aantal leden plus één) nodig hebben om een negatief

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3