Nieuw bungalowcomplex voor mavo Import-haring voor ons Hollandse exporteren en ontmoet veel protest Ook uw krant! BON Charterverkeer wordt niet afgestemd Nasleep van APA-bezetting OPROEP LOEK ZONNEVELD BIJ HERVATTING PROCESSEN in aanbouw bij Huurharmonisatie in Velsen Pius-college Beraad over ontwikkelingen Ingediende bezwaren door minister behandeld Actie voor Madras i maar veel meer R. Doctor door Tuinbouwclub IJmuider Courant Minder paling mosselen Natuurbescherming wil maatregelen Waddenzee gehuldigd IJMUIDER COURANT DINSDAG 7 MAART 1972 PROTESTEN TERMIJN Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Gevonden voorwerpen TOELICHTING Kruisinga: Eventueel naar Zestienhoven a (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zoals mocht worden verwacht is het verleden week ver zonden rondschrijven over de huur harmonisatie voor woningen van ge meenten en woningcorporaties ook in Velsen nu niet bepaald met een al gemene instemming ontvangen. Zo vernamen wij van de heer R. van Wetten, directeur-secretaris van de woningstichting „Velsen” dat bij hem reeds talrijke antwoordkaarten zijn binnengekomen van huurders, waar mee zij te kennen hebben gegeven niet met deze verhoging akkoord te Willen gaan. Voorts bereikten onze redactie enige brieven van lezers, waar zij hun negatieve reacties nog eens nader in wensten te omschrij ven. Meisje gewond bij aanrijding (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De bezetting van de Pedagogische Akademie in Bever wijk heeft een lange nasleep gekregen. Loek Zonneveld zoekt contact met de gehele groep bezetters, van wie de juiste adressen niet alle meer bekend zijn. De hervatting van de processen, nu nog na tweeëneenhalf jaar, is de aanleiding voor het volgende bericht aan de bezetters en zijn oproep .'O- s In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar vervolgens naar IJMUIDER COURANT - Antwoordnummei 416 - Haarlem huuradvies-commissie noodzakelijk zal Naam Adres i voorbaat vergeefs zouden zijn. te: Daarna kunt u mij noteren a!a door de heer Van Wetter nog aan toege voegd dat alle antwoordkaarten, hetzij Vervolgens werden alle woningen in Velsen, welke voor een huurharmonisatie in aanmerking komen nauwkeurig beke ken en gewaardeerd, waarbij elk type perceel afzonderlijk een bepaald aantal punten werd toegekend. Woningen zonder een douchecel bijvoorbeeld, kwamen op deze manier al direct voor zeven punten minder in aanmerking dan die, waarvan de huurder wel over een dergelijke voor ziening kan beschikken. En op deze -hier uiteraard nogal summier aangegeven- ba sis, werden in Velsen de verscheidene huurverhogingen vastgesteld. staan, in afwachting van de definitieve beslissing. Zij die geen kaart hebben inge zonden, of reeds met de verhoging inge stemd, dienen met ingang van 1 april de verhoogde huurprijs te voldoen. Aldus de aan de bezetters gerichte open brief, die vervolgt met: „Daarom is het noodzakelijk, dat de gehele groep bezetters zich over de straks te ontstane situatie gaat beraden. De lan ge aarzeling van de justitie heeft evenwel tot gevolg dat de adressen die de centrale processen-coördinatie van de APA inder tijd had, nu verouderd is. Daarom wordt iedereen aangeraden zijn nieuwe adres zo spoedig mogelijk te sturen naar: Loek Zonneveld p.a. Nes 128, Amsterdam of door te bellen 020-247033, zo spoedig mo gelijk. Zij horen dan meer van de ont wikkelingen. O maandabonnee f 7,80 ■ft kwartaalabonnea f 22,88 O Doorhalen wat niet verlangd wordt I che met zeven punten gehonoreerd. Op een kale huur van 183,55 per maand, gedeeld door 130, betekent dit dus ƒ1,41 per punt. ling zou kunnen betekenen, omdat voor het vaststellen van een nieuwe huurprijs in vele gevallen het inschakelen van de huuradvies-commissie noodzakelijk zal blijken. Het is dus absoluut onjuist dat protesten tegen de verhoging reeds bij I Voor de goede orde werd hier tenslotte g positief of negatief in behandeling zullen „Nu ruim twee jaar geleden werd de Pedagogische Akademie te Beverwijk door 108 studenten en solidaire buitenstaanders bezet. Van 8 tot en met 14 januari waren de bezetters in het gebouw. Op de ochtend van de veertiende januari werden zij er door de politie uitgesleept en geverbali seerd. Bijna een half jaar later begonnen de processen tegen de bezetters voor de Haarlemse politierechter. Het werden roe rige dagen voor de Haarlemse justitie. Eén van de studenten werd opgepakt en zestien dagen vastgehouden. Na drie da gen werden de processen opgeschort. Toen waren al ongeveer twintig mensen ver oordeeld tot honderd gulden boete, subsi diair twintig dagen gevangenisstraf. Zij gingen in hoger beroep. De heer’ R. van Wetter toonde zich op ons verzoek onmiddellijk tot het geven van enige toelichting bereid, waarbij hij in de eerste plaats even wenste vas. te stellen dat ook het bestuur van de wo ningstichting „Velsen” met de voorge schreven gang van zaken allerminst ge lukkig is. En dat stellig niet alleen omdat de uiterst ingewikkelde berekeningen het administratief personeel van de stichting reeds enige weken lang vele uren over werk hebben bezorgd. Voor deze harmonisatie heeft men de nieuwe woningen in Zeewijk als basis genomen, waarvan alle voorzieningen en comfort uiteindelijk met honderddertig punten werden gewaardeerd. Zo werd bij voorbeeld de aanwezigheid van een dou- Mochten de protesten echter eventueel worden toegewezen, dan worden laatstge noemde categorieën de verschillen terug betaald, terwijl in het tegenovergestelde geval dit bedrag bij de weigeraars zal worden nagevorderd, telkens met terug werkende kracht. Het zal nu waarschijnlijk duidelijk zijn dat door de administratie van de stichting nog voor 1 april twee soorten kaarten moeten worden verzon den, vandaar het vasthouden aan de reeds genoemde termijn. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Vlaggetjesdag” aan het begin van het haringseizoen mag dan door de verkopers van zeevis nog als een goede propaganda bij het publiek worden gezien, de vraag is of men gezien de gesloten perioden voor de haringvisserij die ook in 1972-’73 zullen gaan gelden wel door moet gaan met deze ietwat kunstmatig geworden manifestatie. Onge twijfeld zal het de consument meer inte resseren hoe het met de kwaliteit staat en hoeveel hij daarvoor moet neertellen. Volgens de heer Van Wetter kan de termijn voor het terugzenden van de ant woordkaarten uiterst moeilijk worden verlengd, omdat in deze gemeente het innen van de huur nu eenmaal geheel langs automatische weg geschiedt. En hiervoor dient de administratie tijdig over alle juiste gegevens te beschikken, omdat de verzending anders teveel zou worden vertraagd. Wat is namelijk het geval. De huurders die met de bedoelde kaart te kennen hebben gegeven niet met de verhoging accoord te gaan, zullen met het betalen van hun huidige huurprijs kunnen vol- maart hebben bereikt. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In de maandagavond in de kantine van de veiling gehouden jaarvergadering van de Tuinbouwstudie- club is de heer R. Doctor gehuldigd. De heer Doctor maakte als penningmeester 25 jaar deel uit van het bestuur. De heer G. Tabak overhandigde hem een cadeaubon. Mevrouw Doctor ontving een plant De Beverwijkse Tuinbouwstu- dieclub mag zich nog steeds in een flinke belangstelling verheugen. Men bezit nu 232 leden. Financieel draait men ook goed, al gaf het afgelopen jaar een klein nade lig saldo te zien. De contributie voor 1972 werd op 7,50 vastgesteld. In samenwer king met enkele Noordholland^e afdelin gen van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal men van 6 tot 12 september deelnemen aan de binnententoonstelling van de Floriade, die in Amsterdam wordt gehouden. Na afloop was er een feestelijke bijeenkomst, waar aan The Oldtimers onder leiding van Henk Out medewerking verleende. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 23-jarig meisje uit Beverwijk moest vanmorgen met een gebroken been en sleutelbeen in het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. Het meisje, dat een bromfiets bereed, werd op de kruising Kerkweg-Ridder Arnoudlaan geen voorrang verleend door een perso nenwagen. De bromfietsster klapte tegen de wagen en sloeg hierbij over de motor kap. AMSTERDAM. De regering diem thans een reeks van maatregelen te tref fen gericht op het behoud van de Wad denzee zoals toegezegd in het regeerak koord van juni 1971. Dit zegt de contact commissie voor natuur- en landschapsbe- schermfng in een vandaag gepubliceerde verklaring. De contactcommissie, het Nationaal Ac tiecentrum voor Natuurbehoud en Milieu beheer waarbij 120 organisaties zijn aan gesloten ondersteunt daarmee de gedachte van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. tie zo groot, dat het produktschap er bijna nerveus van wordt. Jammer, dat de prijs door marktorde- nende maatregelen voor dit artikel aan de hoge kant is gebleven. Hierdoor wordt verhinderd dat mosselen weer, zoals heel lang geleden, „populair volksvoedsel” worden. De mensen die de vis aan de man (huisvrouw) moeten brengen vinden dat de afslagen, zij het op vrijwillige basis, moeten blijven; zij vinden de EEG-rege- lingen maar erg ingewikkeld en betreuren het dat de zaak nog gecompliceerder zal worden nu men er niet in is geslaagd tot één gezamenlijke producentenorganisatie te komen: twee organisaties in de aan voer sector lijkt één teveel. De EEG-club wordt groter en dit stemt de leveranciers van de huisvrouw ietwat pessimistisch. Want, zo redeneren zij: er kan een situatie ontstaan, waarbij de over het algemeen uitstekende kwaliteiten die Nederland vangt in toenemende mate worden uitgevoerd en daartegenover de wat slechtere kwaliteiten van buitenland se herkomst worden geïmporteerd. Dit geldt uiteraard ook voor andere vissoorten dan haring. Intussen is de detailhandel dankbaar dat de import van goede haring uit Frankrijk en Denemarken zo lang kon voortduren: het is een goede steun ge weest voor de haringverkoop ook buiten het hoofdseizoen. Frankrijk heeft, met België, zich niet willen binden met be trekking tot de gesloten perioden 1971- 1972, maar de detaillisten dachten niet dat dit tot excessen heeft geleid. In Amsterdam en elders in het binnen land zijn de kosten voor bevoorrading met haring hoog opgelopen. Gevolg: ver antwoorde verkoopprijs aan de kust zestig cent pe’ visje, landinwaarts tachtig cent. Maar sommige verkopers blijven van me ning, dat de consument graag acht dub beltjes betaalt, als de haring maar van goede kwaliteit is. Dit ligt natuurlijk wel even anders als het om grote gezinnen gaat. Door het kuilverbod op het Ijsselmeer bleef de omzet in paling vorig jaar uiter mate klein. Voor het merendeel van de detaillisten is paling slechts een bij-arti kel. Degenen die in sterke mate getroffen werden door de niaatrègel konden om een bijdrage vragen (in de aanvrage van een „rijdende viswinkel”) maar hiervan is na genoeg geen gebruik gemaakt omdat het verband met de werkelijke oorzaak van de schade in feite niet aanwezig was. Minder paling dus, maar wel veel meer mosselen: vorig jaar waren die ruimer dan voorheen beschikbaar voor de bin nenlandse markt en dit jaar is de produk- Zo meende een huurder van een du- plex-woning uit de Rivierenbuurt een verhoging van twaalf percent zonder meer als „teveel” te mogen kwalificeren, vooral omdat hij had berekend dat op deze wijze het bedrag over vijf jaar zal zijn opgelopen tot éénhonderdtweeënder- tig gulden. „En dat voor onze duiventillen, zonder douces en met weinig comfort”, luidt een van zijn argumenten, zodat deze briefschrijver besluit met de betrokkenen op te wekken zoveel mogelijk kaarten naar de woningstichting terug te sturen, waarop de aanduiding „wel” is doorge haald. Volgens hem kan op deze Wijze de in het vooruitzicht gestelde huurverhoging weer ongedaan wórden gemaakt. Dit laatste is ook de bedoeling van de huurder van een woning aan de Lange Nieuwstraat, die ook de van de zijde van de woningstichting verstrekte informatie onvoldoende acht. Vandaar dat door hem wordt aangedrongen op meer inzicht bij de gehanteerde vergelijking met Zeewijk. Bovendien is het deze briefschrijver bij informatie in zijn omgeving gebleken dat de voorgestelde verhoging vrijwel alge meen als onredelijk wordt beschouwd en dat vooral, wanneer hier door de ver huurder geen enkele prestatie tegenover wordt gesteld. Een ander bezwaar is de korte termijn voor terugzending van de antwoordkaar ten, hetgeen binnen acht dagen dient te geschieden. Deze periode is immers vol strekt onvoldoende om alle belanghebben den op de onlogische gang van zaken te kunnen wijzen, zodat ook het organiseren van een gezamenlijk protest niet goed meer mogelijk is. worden genomen, mits zij de stichting met de ochtendpost van donderdag 9 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op 24, 25 en 26 maart wordt in de LIA-huishoudschool aan de Schouwenaarsstraat een fancy-fair gehou den, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor Pater Frans Schlooz, een Salesi- aan, die probeert de nood en ellende te verlichten van de duizenden werklozen en zieken in Madras, Zuid-India. Het initiatief tot deze fancy-fair is ge nomen door de Sociale Aktie Groep IJ- mond. Het programma van Pater Frans Schlooz omvat het dagelijks verstrekken van voedsel aan 3.000 a 4.000 mensen en 700 liter melk aan kinderen en bejaarden; de verzorging van 4.000 lepra-lijders in de melaatsenkolonie en het stichten en in stand houden van werkplaatsen, waar ge zonde mensen een vak kunnen leren. SCHIPHOL In dit stadium lijkt er geen direkte aanleiding te bestaan om de groei van het charterverkeer op Schiphol af te remmen. Staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld, nu het aantal chartervluchten in de laatste jaren ster ker is toegenomen dan in de jaren daar voor. Deze toename heeft bijgedragen tot een snellere groei van het aantal vlieg tuigbewegingen. Ofschoon er thans geen aanleiding is deze groei af te remmen acht de staatsse cretaris het van belang de intensievere inschakeling van regionale luchthavens bij de afwikkeling van het charterverkeer te overwegen, indien de noodzaak daartoe zou blijken. Een en ander blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op kamervragen. Dr. Kruisinga zegt ook dat het nog niet mogelijk is een verantwoord oordeel te geven over het rapport van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium over de capaciteitsberekeningen van Schiphol. De Willibrordus-mavo zal betrek kelijk kort na de aanvang van het nieuwe schooljaar het oude gebouw aan de Kees Delfsweg verlaten. De hele schoolgemeenschap betrekt dan het nieuwe, zeer moderne schoolge bouw, dat op het ogenblik in aanbouw is op het terrein tussen het Pius X- college en het Stadskantoor. De nieuwe school, in bungalowstijl, zal onder meer omvatten een cen trale ontmoetingsruimte met patio, een bibliotheek, een talenprakticum, moderne vaklokalen, een eigen sport terrein en een basketbalplateau. Een riante huisvesting dus voor degenen die er in het komende cursusjaar zul len doceren en studeren. De nieuwe mavoschool is een be langrijke aanvulling op het totale scholenbestand van de gemeente Beverwijk. Het gebouwencomplex neemt, zoals op deze foto blijkt, ook stedebouw- kundig een belangrijke plaats in. Deze foto werd gemaakt vanuit een der hoge flats boven het Stadskantoor. VELSEN Van 26 februari tot en met 3 maart 1972 zijn bij de Velser politie de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: Aansteker, sleutel, drie sleutels in etui, bedelarmband) e met vier bedels, scheer- apparaat in doos, zak met tafeltennis- spullen (schoentjes, truitje, broekje enzo voorts), twee Lipssleutels, armbandje, hon- deketting, damesportemonnee met inhoud, tas met gereedschap, kinderwant, vestzak- horloge, schooltas, polaroid voorzetbril, voetbal, capuchon, fietstas, ring met zes sleutels, paar glacé handschoenen, ring met steen kunsttand met haakjes, ring, sleutel in etui, sjaal, tas honderiempje, paar autosleutels. Inlichtingen over deze voorwerpen bij het hoofdbureau van politie. Het bureau gevonden voorwerpen is alleen op dinsdag en vrijdag geopend van 16.30 uur tot 17.30 uur. Er wordt naar gestreefd om na nader onderzoek zo spoedig mogelijk een meer definitief standpunt te formuleren. Lange tijd liet de justitie niets van zich horen. Nu, ruim twee jaren na het ge pleegde delict, komen twee van de bezet ters, die volgens het arrest van het Am sterdamse Hof van 24 december 1971 het zelfde „tarief” kregen als voor de politie rechter, voor de Hoge Raad. Dat betekent dat voor hen de laatste beroepsmogelijk heid is aangebroken, overigens zonder ook maar de minste hoop op enige strafver- 'ichting. Nadat deze twee bezetters, de andrago- gie-student Karei Besseling en de onder wijzer Dick Boekhorst, voor de Hoge Raad zijn geweest, zullen de processen tegen de Beverwijkse bezetters ongetwij feld weer in volle hevigheid beginnen. In Haarlem, waar nog een tachtigtal „ver dachten” voor de politierechter moet ver schijnen en in Amsterdam, waar zowel tegen een aantal reeds veroordeelde bezet ters als tegen een achttal ouders een behandeling in hoger beroep zal volgen. Daartegen zijn de volgende bezwaren aan te tekenen: Een en ander impliceert dus dat alle protesten wel degelijk op hoog niveau zullen worden onderzocht. De kaarten waarmee de huurders te kennen geven niet met de huurverhoging in te stemmen, I worden namelijk door de stichting verza- g meld en vervolgens naar de minister doorgezonden. Hetgeen wel eens het begin van een langdurige ambtelijke behande- g 1. De opnieuw hervatte behandeling van de processen tegen de Beverwijkse bezetters zal naar alle waarschijnlijkheid dus 2’/ï jaar na het plegen van het „delict” plaatsvinden. Dat is zelfs voor Nederlandse rechtsbegrippen een onge hoord lange wachttijd tussen de strafbare handeling en het ontvangen van de dag vaarding. 2. Het merendeel van de geverbaliseer- den is reeds in het onderwijs werkzaam of staat op het punt te beginnen. Het alsnog veroordelen van deze mensen kan moeilijkheden opleveren bij het verkrij gen van voor een betrekking inhet on derwijs noodzakelijke documenten (de „verklaring van goed gedrag”). Dit achten wij onverantwoord".

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5