Mogelijkheden voor afvoer van afval uit IJmond Heemskerkse raad bracht werkbezoek aan Alkmaarse vuilverbrandingsinstallatie Simon v. Collem in De Schouw vertelt over filmontwikkeling Dader van van 72 pistoolschot ingesloten Het fleurige huishouden Haarlemse voorjaarsbsurs 3%i12 maart Kennemer Sporthal, Delftlaan, Haarlem, van’s middags 1 uur tot’s avonds 11 uur. Entree f.3,50 Weinig geluidshinder of luchtvervuiling i' ■t VERENIGIN1SNIEUWS f Kosten 7^2 miljoen Boeiende beelden uit verleden Marktberichten Havenberichten Hoogovenharmonie heeft 107 leden rf.I [gvt gul A II r DINSDAG 7 MAART 1972 1 I Wapen nog bij zich Beverwijk Heemskerk V elsen-IJmuiden SAMENWERKING BEGRAVEN Kort IJmondnieuws Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Leden van de Heemskerkse gemeenteraadscommissie voor Openbare Werken en verscheidene ambtenaren hebben maandagmid dag onder leiding van de wethouders G. Petersen en dr. A. G. N. van Beek een werkbezoek gebracht aan de Alkmaarse vuilverbrandingsinstallatie. Men wilde zich namelijk graag op de hoogte stellen van de manier, waarop deze plaats zich ontdoet van het vuilnis. Zoals bekend zullen in de maanden maart en april de gemeenteraden van Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen zich uitspreken over de „Gemeenschappelijke Afval verwerking IJmond”. Onlangs berichtten wij dat de „Bestuurlijke Com missie Afvalwerking” deze regeling heeft opgesteld en zo spoedig mogelijk na de oprichting van een regionaal instituut een rapport willen laten op stellen door een technische commissie over de verschillende mogelijkheden om afval te verwerken. V elsen-N oord - - 1 i-l'. f r ■Af*!- hi t - i - S (Van onze correspondent) te nieten. N[éfi 'is in een rapport tot de (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Een enorme poliepbunker mengt het vuil in de bunker en brengt daarna het ajval 21 meter omhoog, waar het in de oven wordt gestort. DINSDAG 7 MAART Het Groene Huis, Raamveld. 19 u. tie nerclub. De Grenspost, Soerstraat. 20 u. instuif jongeren. Bellevue, Breestraat. 20 u. vergadering VVD. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. conclusie gekomen, dat de installatie niet of nauwelijks stof uitstoot. Evenmin werkt het bedrijf op een andere manier luchtvervuilend. een van de verband met vuil door te Dezelfde twee agenten, die zondagnacht door de Italiaan werden belaagd, zagen de man maandagmiddag luttele uren na het lossen van het pistoolschot in de Beekse- laan lopen. De man liet zich zonder te verzetten in de surveillancewagen zetten. Dat de Italiaan zich van geen kwaad bewust was bleek wel, toen de agenten hem fouilleerden en het pistool uit de binnenzak van zijn colbert hiaalden. IJMUIDEN De Hoogovenharmonie heeft momenteel 107 leden en telt 20 leer lingen. In 1971 is het korps 25 maal naar buiten opgetreden. Dit is onder meer ge bleken uit het jaaroverzicht, dat de secre taris, de heer A. Dele, tijdens de algemene ledenvergadering heeft uitgebracht. Daarbij heeft men zich reeds op het standpunt gesteld dat een vuilverbran dingsinstallatie in het IJmondgebied het meest haalbaar is, zowel uit economisch als uit milieu-hygiënisch oogpunt. Wat dit laatste aspect betreft, er zal dan een einde komen aan het open-storten van vuil op de nog steeds in opspraak zijnde belt van Beverwijk. Niettemin moet men rekening blijven houden met het feit, dat verbran dingsresten van een dergelijke installatie, alsmede onbrandbare afvalstoffen op een terrein moeten worden gestort volgens de begraafmethode (controlled tipping). DINSDAG 7 MAART De Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. bar. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 u. VELSEN-NOORD. Voor de derde bijeenkomst in de cyclus van informatieve filmontwikkeling, die maandagavond in De Schouw werd gehouden door de Ne derlandse organisatie van amateurfotogra- ven (Nova) district Noord-Holland ’63, was grote belangstelling. Door een wisseling is het bestuur nu samengesteld uit M. Bal, voorzitter; A. Gele, secretaris; J. M. v. Osch, penning meester; H. W. T. C. Eggenhuizen, tweede secretaris; G. M. v. Beuningen, tweede penningmeester en uniformcommissaris; P. de Wit, muziekcommiissaris; R. C. Riem, instrumenten commissaris en klaroensecre- taris; A. Boom en M. Hogeweg, drum- ba nd vertegenwoordigers. Voor het komende jaar staat het mu ziekgezelschap weer een druk programma van activiteiten te wachten. De vuilverbrandingsinstallatie van Alkmaar staat op het zuidelijke in dustrieterrein aan het Noordhollands Kanaal. Hieruit kan gemakkelijk wa ter betrokken worden voor de koeling van rookgassen. Maandag aangekomen in IJmuiden: Aaltje, Londen; Centricity, Londen; Spaarneborg, Ber wick; Constance, Wisk; Merweborg, Uddevalla; Wolanda, Gunness; Alhena, Hamina; Waalborg, Oskarhamn; Irene Clausen, Klaipeda, IJmuiden; Jarstania, Fowey, IJmuiden; Pewsum, Bremen, IJmuiden; Tamworth, Dublin; Marika, Keadby; Penelope Everard Londen; Gullhav, Rotterdam; Titan Sevice, Cont Plat; Telena, Boyonne. Maandag vertrokken van IJmuiden: Reclaim, Schotland; Helga Mathiessen, Flixborough; Kor- moran, Antwerpen; Oriole, Dagenham; Sonori ty Londen; Prinses Margriet, Dublin; Harnis, Flixborough; Nestor, Hamburg; Irene Clausen, Le Treport, IJmuiden; Timca, Antwerpen, Vel- sen; Susan Gunness; Hendrik B, Ipswich; Adele Hagena, Gent; Dunveganhead, Londen; Atlantik 1, Bremen; Andwi, Durban; Heike Schluter, Danzig: Constance, Hamburg; Padua, Sevilla. Beverwijk; Volente, Boston; Wunner, Flixbo rough; Dixie, Duinkerken; Karonga, Hamburg; Marag Star, Malaga; Jean C, Londen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sirlum, Bergen: Mion Lloyd, Antwerpen; Julien Delmas, La Pallice. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Evanthla, Rotterdam; Noblesse, Flixborough; Tod Head, Londen; Sverker IJmuiden, Gothenburg; Jason, Paramaribo; Trader, Londen; Samba, Rouen; Werrastein, Hamburg; Montferland, Recife; Co- meta Antwerpen, Security, Londen. (Als geen nadere aankondiging volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) 1939-Bloemendaal 2 52. DES 2Exc. 2 25, DINSDAG 7 MAART Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden, 19.45 u. zangersavond Chr. zang- en ora- toriumverenigingen. Gebouw Velserduin, Velserduinplein, IJmuiden, 20 u. jaarvergadering Nivon. De Vogelvrienden, in oude Pencentrale, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u. contact- avond. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 19-23 uur B.C. IJmond. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat ing. Spaarnestraat, 19 en 20 uur: spreekuur: Medisch Maatschappelijk Consultatiebur. voor Alcoholisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur repetitie Velsens opera- koor Bel Canto. Oud. Kath. Ver.gebouw, Koningin Wil- helminakade, IJmuiden, 20 u. repetitie To- neelver. VAT („Schandaal in Parijs”). Manly Sport, boksles en wedstrijd-trai- ning, 19.3021.30 uur in gymzaal Moer- berg-Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmui- den. BEVERWIJK. De politie van Bever wijk hield maandagmiddag een 33-jarige in Velsen wonende Italiaan aan, die ervan wordt verdacht zondagnacht omstreeks half een een pistoolschot te hebben gelost op twee agenten. De agenten bemiddelden bij een ruzie tussen zeven Italianen. Een van hen haalde plotseling een pistool tevoorschijn en schoot hiermee in de rich ting van de agenten. De Italiaan is in het Beverwijkse politiebureau ingesloten op verdenking van poging tot doodslag. De man woonde sinds februari in Velsen. WOENSDAG 8 MAART Het Tolhuis, Soerstraat 3. 9 u. peuter speelzaal, 14 u. kinderlnstuif. De Hoppers, IJsselstraat. 14 u. kinderin- stuif. Het Groen Huis, Raamveld. 20 u. tiener club. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70; volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. Voor deze bijeenkomst was als spreker uitgenodigd Simon van Collem, die juist uit de VS terug was. Van Collem nam, na een korte inleiding door secretaris E. van BEVERWIJK. De noteringen van maandag 6 maart aan de Beverwijkse vei ling waren als volgt: Groenten: spinazie 80—125, sla 24—26, radijs 61—65, boeren kool 4555, rodekool 8—18, wittekool 7— 11, groenekool 3440, spruiten 8298, breekpeen 1624, knolselderij 710, uien 5—11, witlof 72—90, prei 4568. Bloemen: amaryllis (per kelk) 21, anjer 203051, trosanjer 285, anemoon 6575, blauwe druif 5671, chrysant (jaarrond) 90140, crysant 18, cyclamen 90, forsythia 3269, fresia 125—230—340—470, hyacint 43—47, iris 105, lelie 4090—165, narcis (kas) 110— 135195, orchidee 4070140, roos 4080 100, babyroos 182842, statice 110175 290, tulp 47. Planten: anthurium 450 600—880, azalea 200—380—550—700, bego nia 5090130, cyclamen 90, hedera 95, potchrysant 40—75145, primula 60, St. Paulis 70—100—145. De Alkmaarse installatie bestaat uit twee oven-eenheden en verwerkt veertig duizend ton vuil per jaar van dertien samenwerkende gemeenten. Het bedrijf is na een bouwperiode van anderhalf jaar in oktober 1971 in gebruik genomen. De totale bouwkosten bedroegen ruim 7*/a miljoen gulden. De verbrandingskosten per ton vuil komen op ongeveer 26, afgezien van de vervoerskosten die tot f 5 per ton kunnen oplopen. De dertien ge meenten zijn op het ogenblik in overleg om al het rijdend materieel dat bij het ophalen van huisvuil wordt gebruikt, on der te brengen in een „pool”. Dit zal een kostenbesparing met zich meebrengen, on dermeer door het feit dat op deze wijze het aantal vuilniskarren van 21 tot 11 kan worden teruggebracht. De installatie verbrandt hoofdzakelijk huisvuil. Dit wordt de gehele dag gestort in een enorme voorraadbunker. Door twee kolossale grijpers wordt het afval ge mengd om een geleidelijke verbranding te bevorderen, waarna het 21 meter omhoog gehesen wordt. Hier wordt het gestort in een van de oventrechters. Via een vier meter lang toevoerkanaal zakt het vuil dan op een hellend vlak, waar het onder extreem hoge temperaturen (1000° Celsi us) wordt verbrandt. Beweegbare roosters laten het afval langzaam naar beneden glijden en speciale kleppen regelen de aanvoer van de benodigde lucht voor de verbranding. Aan het eind van het ver- brandingsvlak worden de resten of slak ken door een wals verpulverd en in een groot waterreservoir geduwd. Van hieruit wordt het residu óp een transportband geworpen. Buiten de hal zorgt een elec- tro-magneet voor de afvoer van schroot. Een ander probleem wordt gevormd door de afvoer van rookgassen. Hoog in de verbrandingstoren worden grote hoe veelheden water naar binnen gesproeid, waardoor deze gassen tot onveer 300° Celcius worden bekoeld. Speciale electro filters scheiden het vliegas af. Dit wordt opgeslagen in een silo. Door de 63-meter hoge schoorsteen worden tenslotte de gas sen overigens weinig chloor bevattend afgevoerd. Door deze verbrandingsmethode ziet men kans elke honderd kubieke meters afval te reduceren tot zeven meter en wat het gewicht betreft elke honderd ton tot ongeveer vijfentwintig ton. De verpulver de slakken en het vliegas kan men ge bruiken bij de wegenbouw, het dempen van sloten, het bouwrijp maken van ter reinen enzovoorts. Wanneer dit niet het geval is wordt het begraven op een vuil nisbelt, hetgeen eveneens het geval is zoals gezegd met onbrandbaar vuil (puin). Chemisch afval wordt door de Alkmaarse Reinigingsdienst niet geaccep teerd. Voor advies wordt men dan verwe zen naar de Stichting Vaste Afvalstoffen. Naar alle waarschijnlijkheid zal men de installatie uitbreiden met een derde oven, waarvoor reeds bij de bouw allerlei voor zieningen zijn getroffen. Na de uitbreiding is het mogelijk gedurende zeven dagen continu te werken in een vierploegen- dienst. Nu branden de ovens slechts vijf dagen, namelijk van maandagochtend tot zaterdagmorgen. Meestal schakelt men in het midden van de week ovens uit, om de andere in de beschikbare hoeveelheid kunnen latten branden. Deze uitbreiding is volgens wethouder J. F. J. dc Lange van de Alkmaarse gemeen tedienst Openbare Werken noodzakelijk, omdat bet te verwachten is dat spoedig de aanvoer van afval zal toenemen. Want op het ogenblik is men reeds met verschil lende gemeenten in bespreking voor ver branding van huisvuil in Alkmaar. In het IJmondgebied zal een verbran dingsinstallatie niet voor 1974 gaan wer ken. Volgens wethouder De Lange bestaat er ook voor de vijf samenwerkende ge meenten de mogelijkheid een deel van het vuil naar Alkmaar af te voeren tot het tijdstip van het in werking treden van een installatie in de IJmond. De „Bestuur lijke Commissie Afvalverwerking” zal de ze mogelijkheid onderzoeken. Engen, meteen een duik in de historie en vertelde hoe reeds in 1890 op de kermis in Leeuwarden getracht werd de eerste band met levende en bewegende beelden te vertonen, wat eerst later beter lukte toen een Amsterdams zakenman over een ap paraat beschikte. Eerst toen de Haarlemse onderwijze Maurits Binger de Hollandia- film had gesticht, waarbij destijds zeer bekende acteurs hun aandeel hadden, kon van een echte Nederlandse film worden gesproken. Sedert 1920 zijh dan ook enkele honderden Nederelandse films uitge bracht. waaronder „Pro Dmo,” waarin de familie Bouwmeester en Eduard Verkade excelleerden maar op een voor ons nu wel ongebruikelijke manier acteerden. In 1930 was het de Engelse dokter Massingham, die la Hitchcock in „Teil me if it hurts” (zeg me als ’t pijn doet) een geïnspireerd maar ook komisch film talent als amateur aan de dag legde. De heer Van Collem vertelde met zicht baar genoegen van zijn relaties onder bekende acteurs met wie hij verscheidene belevenissen had. De in kleur uitgevoerde film „Buren” van Norman Mc. Laren toonde welke mogelijkheden de trucage in de film heeft. Kostelijk was een fllmstuk over een parade voor Hitler, waarbij allen zich op de muziek van de Lambeth-walk over het doek bewogen, voor, achteruit en zijdelings. Collem, gemakkelijke koutend over zijn „filmleven” liet dea mateurfil- mers niet alleen kennis maken met de vele mogelijkheden op dit gebied maar heeft hun ook een kostelijke avond be zorgd. Benzine nodig. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een service station in Bakkum-Noord; er wordt niets vermist. De politie neemt aan, dat iemand dringend om benzine verlegen zat en op zoek geweest is naar sleutels. Autoradio’s ter waarde van circa dui zend gulden en nog andere artikelen zijn namelijk ongemoeid gelaten. Spelmiddag. Ruim 140 jongens en meisjes tussen 8 en 12 jaar, jeugdleden van de gymnastiekvereniging Tumlust, hebben in het vrijetijdscentrum De Slof een ge slaagde spelmiddag gehouden. De lei ding is van mening, dat deze spelmiddag zeker voor herhaling vatbaar is. Jeugddienst. In de Nederlands Hervormde kerk aan het Kerkplein in Heemskerk wordt op zondag 19 maart ’s avonds om zeven uur een jeugddienst gehouden. Wilia Pietersen spreekt in deze dienst over het onderwerp „Milieubeheer”. WOENSDAG 8 MAART Verenigde openbare bibliotheek, D« Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30-17.30 en 19- 21 u. WOENSDAG 8 MAART De Werf, Jan Ligthartstraat. 9.15 u. peu- teroppas, 16 u. striptotheek. De Zandkraai, Handelstraat. 9 u. bar, 13 u. bejaardensoos. De Lichtboei, Maasstraat. 9 u. kinder crèche, 14 u. kinderinstuif, 19 u. instuif jongeren, 20 u. creatief bezig zijn voor da mes. Duinterrein, ingang Rijksstraatweg. 8.30 u. sportuitstuif voor dames (alle leeftij den). De Vrjjburcht, Vrijburglaan. 15 u. dis cussiemiddag onder auspiciën van BNA- kringen Alkmaar - Haarlem voor alle bij bouw betrokken personen. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Verenigde ppenbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 14.30-17 u. DINSDAG 7 MAART De Mei, Geelvinckstraat. 19.30 u. instuif. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. WOENSDAG 8 MAART De Mei, Geelvinckstraat. 20 u. film avond. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 u. Maandagmiddag werd aan de Heems kerkse deputatie niet alleen een techni sche uiteenzetting gegeven, maar bestond er eveneens de gelegenheid de verbran dingsinstallatie te bezichtigen. Onder lei ding van het waarnemend hoofd van de Alkmaarse Reinigingsdienst, de heer A. Valbracht, trok het gezelschap door de fabriek, waar men zich niet alleen gecon fronteerd zag met omvangrijke, ingewik kelde apparatuur, maar eveneens ontzet tend veel lawaai te verwerken kreeg. De aanwezigheid van vliegas, een ragfijn stof dat door verbranding ontstaat, was soms benauwend. Buiten het gebouw ondervindt men geen geluidshinder. Want door het uitste kende isolerende materiaal dat bij de bouw van de hal is gebruikt, valt op enige afstand niet veel meer te merken van de brullende ventilatoren en andere veel la waai producerende apparaten. Daarnaast heeft de Dienst voor de Hygiëne van het Milieu voor de Zaanstreek vrij recent de luchtvervuiling rond het bedrijf proberen x a if A f 2. tA 4 WOENSDAG 8 MAART Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; IJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, van 19.30-17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek- weg, 14.30-17.30 u. en 19-21 u. filiaal Wij- kerstraatweg 17, Velsen-Noord, 14.30-17.30 uur. Velserbad, Briniostraat 8.15-9.45 uur schoolzwem wedstrijden, 10.45-11.15 uur zwemlessen dames, 11.20-13 uur school zwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14.15-15 uur gemengd zwemmen, 16.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemvereniging R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemvereni ging VZV, 21.30-22.30 uur gemengd zwem men. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: 9.30-11.30 u. peuterspeelgroep, allerleiclub jongens 6-7 jaar, 14-15.15 u. en 7-8 jaar van 15.45-17 u., meisjes 6-8 jaar 14-15.15 u.; kleuters 4-5 jaar 14-15.15 u.j bejaar densoos 9-11.30 u.; Mack Home tienersoos 14-18 jaar 19.30-22 uur; cursus pottenbak ken volwassenen 19.30-21.30 uur; ontspan- ningsgymnastiek volwassenen 19-19.50 uur en 20-20.50 uur Zee- en Duinwjjkclubs in Pleiadenschool voor jongens (10-12), 20.15 uur handenar beid; in Zeewijkschool 19-20.15 uur van allerlei voor meisjes. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 15.45-19 uur tennis, 19-23 uur badmin tonclub Velsen. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur in Ossendorpschoo.1, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden, trainen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7