HISWA 1912: BOTEN VAN PAAR TIENTJES TOT HALF MILJOEN Hiswa neemt Er zullen nog veel offers worden gevraagd NEDERLANDSE JACHTBOUW Sportduiken NIET TE MISSEN HOEFT BOOT een steeds geliefder recreatie Tips voor kampeerders Plezierboten aan de kant Waterskiërs bedelen om een paar hectare water het op tegen vervuiling I <JI I Voor de jonge beginnelingen z fell AANBEVELINGEN lilliii WOENSDAG 8 MAART 197. (Van onze redactie in Amsterdam) Veiligheid bovenal I AMSTERDAM Als de Nederlandse jacht- en botenbouw er eventueel met (tijdelijke) overheidssteun, in slaagt op redelijk korte termijn een aan tal aanbevelingen te realiseren die een structuuronderzoek heeft opge leverd, dan zal de toekomst er voor deze bedrijfstak zeer aantrekkelijk uit zien. Eerst zullen echter, aldus ingewijden, nog vele offers en inspanningen noodzakelijk zijn. Nog deze maand zullen de eerste deelrapporten ver schijnen van het structuuronderzoek dat de organisatie-adviseurs Horringa en De Koning n.v. over de Nederlandse jacht- en botenbouw hebben uit gevoerd. 1OTM 19 MAART amsterdam r Het is een open vraag, «eggen de men- Wel heel gemakkeljjk te vervoeren, ook op een kleine wagen, is de twin Dory. Eenvoudig maar praktisch: de Stresa. in de mooie meisjes blijven zoeken om hun produkten te showen. Deze blondine introduceert de nieuwe Ta- lamex gasdetector, die op de kleinste concentratie van gevaarlijke gassen en dampen reageert. Een zoemer en een rood lampje waarschuwen wan neer explosiegevaar dreigt. AMSTERDAM. Ook recreatie te wa ter draagt, zij het dan in zeer geringe mate, eigenlijk bjj aan de verontreiniging van het milieu. Daar 1 s de Hiswa zich terdege van bewust. Ze wil er ook wat tegen doen. Om te beginnen is er gratis standruimte weggegeven aan een paar in stellingen die uit puur ideologische motie ven zich beijveren voor het behoud en-of herstel van het recreatiemilieu. AMSTERDAM Kamperen is een schone zaak en schenkt het mensdom vee] vermaak maar: u moet wel aan enige zaken denken vóór, tijdens en na het kam peren. Anders wordt het huilen. sen van de Nederlandse Waterski Bond, of en hoe die groeiende belangstelling kan worden opgevangen in de weinige en nu al overbelaste accommodaties waarover de waterskisport in ons toch waterrijke land kan beschikken. De Hiswa krijgt elk jaar meer de allure van een boten show (die overigens tot ver in het buitenland faam geniet). Nieuw geïntroduceerd in ons land wordt deze Gobbi Mini uit de Balkan. Met een motortje erachter kan ermee worden geskied. Prijs exclusief motor, maar met riemen erbij. 1.350 gulden. Toch wordt de situatie in de bedrijfstak minder rooskleurig beoordeeld. De voor naamste oorzaken: die men heeft. Met als resultaat dat het Nederlandse trainingssysteem en de Ne derlandse trainers gelden als de beste in Europa. „Maar zo lang er over de waterskisport nog de meest zonderlinge misverstanden bestaan, blijft het een moeilijke zaak de medewerking van de overheid en de sym pathie van het publiek te verwerven. Daaraan wil de NWB nu iets gaan doen. De eerste actie zal zijn het deelnemen aan de Hiswa”. onvoldoende benutten van de ove rigens onvoldoende gecentraliseerde theorettsch-technische en technologische „know-how”. AMSTERDAM Dat Willy Staehle het als enige Nederlandse tot een wereldkampioenschap op de wa terski’s heeft gebracht is prachtig, maar één van de gevolgen kan zijn dat de waterskisport nog sneller aan belangstelling zal winnen. En dat geeft problemen. AMSTERDAM Kleine vaartuigen, zowel motor- als zeilboten, die betere accommodatie bieden dan open boten, maar minder dan kajuitschepen, nemen in populariteit toe. De weerslag daarvan herkent men op de Hiswa, de grote watersport-, kampeer- en nu ook hengelsportbeurs die vrijdag 10 maart zijn slui zen opent, in het RAI-tentoonstellingscomplex in Amsterdam-Zuid. De populaire klassen zijn er ruim vertegenwoordigd, maar de Armada die in de hallen en in het haventje achter de RAI te bewonderen ligt, omvat kleine opblaasbootjes van een paar tientjes, tot grote 20 meter lange, 42 ton zware motorzeilers van een half miljoen gulden. „Het is nog de vraag hoe de Waterski- bond op korte termijn aan dat stukje water komt, dat het mogelijk moet maken het hoge niveau dat het Nederlandse wa terskiën heeft bereikt, te handhaven en zo Uit deze rapporten blijkt dat de water sport in West-Europa met gemiddeld tien percent toeneemt, een groeppercentage ge lijk aan dat van Nederland. Ook blijkt dat de Nederlandse jacht- en botenbouw een goede reputatie in het buitenland geniet wat betreft degelijkheid en afwer king van de produkten. Vóór u gaat kamperen moet u even uw tent opzetten op de speelweide om de hoek. Hebt u alles nog? Is alles heel? Zet uw tent op een plaats neer die vrij is van stenen, glas, denneappels of haringen van vorige bewoners. Leg onder uw grondzeil een lap plastic. Vermijd scherpe stoel- en tafelpoten. Naaldhakken zijn gelukkig al lang uit de mode. O Kamperen op zachte grond: plankjes onder de stokken. Kamperen op losse grond: lange, houten haringen. Kamperen op rotsachtige bodem: de tent vastzetten met vijfduimers, dat zijn grote spijkers. Ga niet in uw eentje met harde wind een tent opzetten. Wacht tot iemand u komt helpen. Zet de achterkant van de tent naar de wind toe. Wat zeggen al jaren de pad vinders? De opening naar het oosten en gelijk hebben ze. Zet uw tent niet op een drassig plekje, noch onder al te harsige bomen, liefst helemaal niet onder bomen want dan blijft uw tent zo lang nat. Mijd spuitbussen met insecticiden in de tent. De chemicaliën die in die bussen zitten tasten uw tentdoek aan. Om van uw gezondheid nog maar niet te spreken. Uw gaspit moet zo ver mogelijk van de kant af staan een brandje is waarlijk niet zo leuk, want zonder tent kampeert het zo lastig. Zet ook geen stoelen en dergelijke tegen het tentdoek aan: dat geeft maar lekkages als het regent ten minste. Zet daar waar de scheerlijnen vastzitten, overdag een stoel of een ander opval lend obstakel neer. Anders vallen uw kinderen (of u zelf) over de lijnen, en dat is noch voor de kinderen noch voor uzelf, noch voor de tent een gezellige zaak. Vakantie-op en huisje-toe? Best, maar eerst even de tent laten drogen, daarna schoonborstelen, grondzeil schoonmaken, alles opbergen in de daartoe bestemde zakjes, en dan oprollen. Vergeet niet de haringen, de pennen en de stokken in de smeren met zuurvrije vaseline. te weinig specialisatie in een beperkt aantal typen waardoor onvoldoende een heden per type kunnen worden geleverd om voor importeurs in het buitenland aantrekkelijk te zijn. onvoldoende commerciële slagvaardig heid, geen adequate afzetorganisatie. Het organiKatiebureau merkt op dat aan recla me, ditributienet en exportorganisatie nog veel mankeert. te lang vasthouden aan ambachtelijke produktie, waardoor de (naar het indus triële groeiende) serie-bouw in ons land nog meer of minder in de kinderschoenen staat, enkele uitzonderingen daargelaten. De jacht- en botenbouw in enige andere landen hebben op dat punt een (nog niet onoverkomelijk grote) voorsprong weten te krijgen, vooral waar het de kleine en middel-grote pleziervaartuigen betreft. te weinig rekening houden met de marktontwikkeling, vooral buiten ons land, waardoor onvoldoende rekening is gehouden met het in produktie nemen van typen die „gaten” in de markt zouden kunnen vullen, en te veel met typen die de bouwer zelf aantrekkelijk voorkomen. land in 1970 voor 143 miljoen gulden geproduceerd. Engeland voert de Europese lijst aan met een produktie ter waarde van 366 miljoen. Het blijft allemaal nog ver achter bij de Verenigde Staten waar in 1970 voor drie miljard werd gebouwd. In Nederland zijn 565 botenbouwers, die 30 percent van hun produktie exporteren. Van de totale produktie is 44 percent zeilboot en 56 percent motorboot. Naar West-Duitsland gaan de meeste Neder landse pleziervaartuigen. In 1970 waren het er 895, in de eerste tien maanden van vorig jaar al 1084 op een totale export van 1521 (heel 1970: 1408, heel 1966: 1497) met een waarde van 54 miljoen. Maar daarnaast en dat is uiteraard nog belangrijker heeft de Hiswa samen met buitenlandse zusterorganisaties een commissie ingesteld, die zich gaat buigen over de mogelijkheid recreatie-artikelen verontreinigin.gsvrij te maken. De punten die in deze commissie aan de orde komen zijn: opslag van afval en ander vuil aan boord van jachten, en het gevaarloos lozen ervan op vastgestelde plekken; beperking van lucht- en water verontreiniging door uitlaatgassen en olie van recreatieschepen; beperking van ge luidshinder van motoren e n agregaten. Bovendien streeft men naar uniforme aanduidingen over de gehele wereld van plaatsen waar afval en vuil geloosd kun nen worden. Tevens is men bezig een handleiding samen te stellen, waarin te lezen valt hoe men de watersport kan bedrijven zonder het mileu schade te berokkenen. gebruik, omdat zij ook een functie hebben in het jeugdwerk van de NWB, de school- sportdagen en de vakantiekampen. „Het water is er wel degelijk. Overal in Neder land liggen vergeten zand- en grintafgra- vingen, afgesloten rivierarmen en kanalen, half-voltooide recreatieprojecten en der gelijke, die door hun geringe afmetingen vrijwel nergens bruikbaar voor zijn be halve nu juist voor de waterskisport”. De Nederlandse Waterski Bond heeft echter geleerd te roeien met de riemen De tenten raken steeds duidelijker op het tweede plan. De hengelaars zijn dit jaar duidelijk aan de winnende hand. Hun sector maakt nadrukkelijk zijn entree op de Hiswa. De beurs is van vrijdag 10 tot en met zondag 19 maart open, dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 10, met uitzondering van zondagen, want dan is hij 's avonds dicht. Er liggen op de Hiswa 59 schepen die zwaarder zijn dan vijf ton. Zij hebben de tentoonstelling bereikt door zelf tot in de Amstel te varen, en zich met diepladers verder te laten vervoeren. De grootste schepen krijgen wederom een plaats in de Europahal, die in het midden een hoogte heeft van 16,5 meter. De tenten en kampeeruitrustingen liggen in de Zuidhal, de hengelaars kunnen hun stekkie vinden in de westhal. Nieuws is er, vooral in de botensector, genoeg dit jaar. Een merkwaardige: het meeneem-zeil-, roei-, vis- en bijbootje, dat de jachtwerf Zuiderzee in Volendam op de markt brengt. Het vaartuigje bestaat uit twee delen die afzonderlijk te be varen zijn, maar die, aan elkaar gehaakt, een snelle zeilboot vormen. Wat in de schepensector opvalt is het toenemende aantal bedrijven dat naast complete schepen, vooral voor motor - cruisérs casco’s aanbiedt waaraan de doe-het-zelver zijn eigen schip kan maken. AMSTERDAM. Tien jaar geleden dacht nog bijna geen mens in ons land aan sportduiken. Op het ogenblik zijn het er al enkele duizenden die het onder water zoeken. Als variant op het recrea- tiezwemmen. Onderwatersport kent als elke andere sport zijn eigen wedstrijdelement. Bij voorbeeld: afstandzwemmen met zwem vliezen, onderwateroriëntatie, onderwater- hockey en rugby en Keulkamp-behendig- heidswedstrijden. Op nationale en interna tionale wedstrijden worden door Neder landse teams steeds betere resultaten be reikt. AMSTERDAM. Het ongeluk met het motorjacht Corné dat vorig jaar juli op de Donge bij Geertruidenberg gebeurde, dient een waarschuwing te zijn voor pleziervaartuigen en visboot- jes om zo dicht mogelijk bij de wal te gaan liggen. Dat is het oordeel van de commissie binnenvaartrampenwet, die naar de toedracht van het ongeluk, dat aan een vrouw het leven kostte, een onderzoek heeft ingesteld. De Corné werd door een lege motor- spits overvaren, toen de eigenaar zat te vissen. Weliswaar werd de schipper van de motorspits onzorgvuldigheid verweten, maar volgens de commissie had de eigenaar van de Corné zelf ook voorzichtiger kunnen z(jn door dichter b(j de wal ten anker te gaan. WVUWMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMH WW Het eindrapport van het structuuron derzoek zal verscheidene aanbevelingen bevatten om deze min-punten te corrige ren. Er zijn al enige tekenen van kente ring aanwijsbaar, zoals kan blijken uit verschillende produkten van de Neder landse jachtbouw op de Hiswa en de niet onbelangrijk gestegen cijfers van de ex port in de laatste twee jaar. Aan jachten en boten werd in Neder- Het kleine zusje van de Sunfish, die met de Hiswa in Nederland is ge komen. Zes vierkante meter zeil, 35 kilo, onzinkbaar, polyester, 1.450 gulden. Interessant voor de jonge be ginnelingen. Op internationaal niveau hebben we inmiddels al zo’n goede naam opgebouwd, dat de wereldorganisatie van onderwater- sportbonden ons land heeft gevraagd om dit jaar de Europese kampioenschappen onderwater-oriëntatie te organiseren. Dat gebeurt dan ook: van 20 tot 24 september in Arnhem en Huissen. De Nederlandse Onderwatersport Bond heeft ook zijn ideële kant. Interessante duikgebieden zoals de Waddenzee met zijn vergiftiging van het water en de Ooster- schel.de, met de problemen rond de afslui ting, worden uitgebreid onderzocht. De resultaten daarvan komen ter beschikking van de groepen die bij de problematiek betrokken zijn. Er is trouwens nog een vorm van waterverontreiniging die de onderwater- sporters bijzonder opvalt: het dumpen van afval en rommel. Daarom gaat de NOB begin juni een schoon-schip-dag organise ren op welke dag de sportduikers op him favoriete plekjes te water zullen gaan om alle rommel, die door anderen in het water is gegooid, te verzamelen en in te leveren bij de gemeentereiniging ter plek ke. Een symbolisch gebaar weliswaar, maar toch een kleine bijdrage tot een schoner milieu. hi. 3 mogelijk nog op te voeren”, aldus de waterskibestuurders in Nederland. Onder leiding van coach Piet Slot is in de afgelopen jaren een jong en veelbelo vend team opgebouwd, dat al verscheide ne goede successen op zijn naam heeft gebracht. Dat team gaat, „als we snel genoeg redelijke trainingsmogelijkheden in eigen land vinden”, een grote toekomst tegemoet. Maar de trainingsgelegenheden zijn, volgens de Waterskibond, voortdurend in r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13