Welk tentdoek kan men Voordeel: zeer grote windvastheid het beste nemen? Huifkar-tent dit jaar voor het eerst vrij algemeen te zien Haar modejournaal Olympische Spelen zorgen voor w U krijgt tot 7% bij de postspaarbank altydsafe jeugdige haarmodelijn s al WOENSDAG 8 MAART 1972 Voor watersporters Ultra-lichtgewicht geënt op folkloristische kleder drachten, duiken dan met enige variatie op. Make-up, haardracht, schoeisel en accessoires worden daarbij grotendeels aangepast. AI met al wordt de inventiviteit van de mode-ontwerpers immer stevig op de proef gesteld. AMSTERDAM Als u dan uit eindelijk uw keuze hebt laten vallen op een bepaald type tent, dan komt er nog één kleine moeilijkheid: de keuze van het tentdoek. Want de meeste tenten zijn in verschillend materiaal leverbaar. Invloed damslapers I r v. Bungalowtenten Nieuwe constructies AMSTERDAM De huifkartent met zijn halfronde daklijn is dit jaar voor het eerst vrij algemeen te zien. Het huifkartype, zo zeggen de ken ners, munt uit door zijn grote windvastheid. De belangrijkste uit deze serie is de driepersoons Hillary. De binnentent is anderhalve meter breed. De totale tentoppervlakte is drie bij 3.10 meter. Het tonvormig gebogen dak geeft wat meer hoofd- en schouderruimte aan deze noktent van het bivak- type. Eén nadeeltje: de stokkenzak is wat groter, omdat er nu eenmaal gebogen buizen in opgeborgen moeten worden. Walker heeft ook een trek- tent in de huifkarlijn: de lichte Himalaya. ONVERBIDDELIJKE EIS is, dat er voor ieder modeseizoen steeds weer iets nieuws moet wor den bedacht. Men verwacht /im mers niet anders. Soms komen er verrassende vondsten uit de bus, maar daar staat tegenover dat ont werpers nog weleens in niet ge ringe mate willen teruggrijpen naar zaken, die reeds eerder wer den vertoond. Beelden uit een grijs of wat jonger verleden, dan wel J RT frame bezit t in HET IS DAAROM niet zo verwon derlijk dat actuele zaken, indien zulks uitkomt, gretig worden aangegrepen om die bij het op handen zijnde mode beeld aan te passen. De voor de deur staande Olympische Zomerspelen In München zijn daar een typisch voor beeld van. Op tendenzen in die richting heb ik u reeds een aantal keren mogen attenderen. De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Een wereldprimeur voor de Hiswa is deze ETAP-22, een vierpersoons po lyester familie-toerjacht. Roer en kiel zijn intrekbaar, zodat ook varen in zeer ondiep water mogeljjk is. Zee oppervlak 20 vierkante meter. Prijs 17.300 gulden. Op de foto een doorge sneden exemplaar van de zeewaardige ETAP. Naast de noktenten, dwarsslapers en bivaktenten behoort het grootste deel van de tenten op de Hiswa tot het type bungalowtent. De vierpersoons-bungalow is nog steeds veruit de populairste. Mate rialen: katoen, synthetisch doek en tenten met gecoate daken dit voor de slordi- gerds, die vergeten om om het jaar hun tent te behandelen met een waterdicht makend preparaat. Tegen de wind: bijvoorbeeld een pet- luifel. Tegen de regen, mits het niet al te hard waait, en tegen al te felle zon, een (losse) zonneluifel met pinnen door het dak of voorzien van een rits. Nederlandse en Duitse tenten hadden als het ware een lange tijd een claim op de kleuren groen, geel en oranje; de Fransen op blauw. Dat is nu wel bijna voorbij: de Fransen brengen ineens bruin en groen en hun prijzen zijn ook wat lager geworden. Herinner u de Dam in Amsterdam met zjjn bonte massa Damslapers en u zult zich kunnen voorstellen dat fabrikanten gingen denken aan slaapzakken die licht en waterdicht zijn. Dat deed bijvoorbeeld Carl Denig en hij ontwierp meteen een nieuwe buitenslaapzak: een die 1200 gram weegt. De voering is van aluminiumfolie. Slee Buitensport heeft twee nieuwe slaap zakken: een met een waterdicht overtrek en een slaapzak met capuchon. Afkoelen is er niet meer bjj als je tenminste de rits dichthoudt. Helemaal nieuw voor ons land is de Broom 30. In het voorschip een 2-persoons gastenhut met eigen toilet. Daarachter een grote salon met open dak en binnenbesturing, een zeer complete kom buis met onder meer warmwatervoorziening. In het achterschip de eigenaarshut met eigen toilet en douche. Ruim negen meter lang en een prjjs vanaf tachtig mille. Er staan dit jaar veel Duitse tenten op de Hiswa, maar Nederland is met eigen produkten ook rijkelijk vertegenwoordigd. Frankrijk iets minder dan gewoonlijk, doordat één van de vaste exposanten niet kon meedoen. Er worden de laatste jaren steeds meer rugzakken verkocht, want wandelen en meerdaagse trektochten maken raakt in. Het ladder-model heeft het de laatste jaren terecht gewonnen van het traditio nele model met (eventueel) ingebouwd draagstelframe. Slee Buitensport heeft er een enorme sortering van: 16 modellen, prijs variërend van 50 tot 220 gulden. IN HET NIEUWE kapsel zijn de aflopende volumes karakteristiek zowel in de kortere als in de langere model len. Waar het de oortjes betreft kunt u er alle kanten mee op. Ze mogen door een lok worden bedekt, maar het Katoen is vanouds een uitstekende grondstof voor tentdoek. Het is sterk, en in natte toestand zelfs zeer sterk. Katoen kan regelmatig geweven worden, het kan geïmpregneerd, duurzaam geverfd worden en krimpen is er tegenwoordig behalve bij een stortbui, en dan nog maar tijdelijk nauwelijks meer bij. Alleen: katoen kan niet tegen schimmel, en ook niet tegen langdurige inwerking van ultravio lette stralen uit het zonlicht. Tegen die schimmel is trouwens iets te doen: houdt uw tent stofvrij, breek hem in droge toestand af, en berg hem droog op. Lukt dat niet, hang hem dan eenmaal thuisge komen, ogenblikkelijk te drogen. Een ex tra keertje luchten in het „rustseizoen” kan trouwens ook nooit kwaad. Polyester en polyvinylalcohol (je kunt het niet drinken) zijn 100 percent synthe tische materialen. Net als bij katoen zwelt de vezel als hij vochtig wordt. Synthetisch materiaal droogt snel, is elastisch, twee keer zo sterk als katoen en is goed SHCF stelt het niet als een ijzeren wet. Wél echter de frivole golvende lokjes op het voorhoofd, wellicht om vat op de voorhand het uitbundige plezier te symboliseren van komende overwinningen voor welke strijder in de Olympische arena dan ook. En zo ik het coiffure mogelijk iets te vrij voor u heb vertaald, dan hoop ik oprecht dat de strenge met scharen en messen werkende leden van het Syndi- cat toch wel lief voor mij zullen blijven. Beleefd aanbevelend, Bé TER MAAT. luchtdoorlatend. Bijna alle soorten kun nen zeer goed zonlicht verdragen zonder te vergaan. Schimmels tasten deze vezel niet aan maar willen nog wel af en toe kleurveranderingen teweeg brengen. Kort om: ook synthetisch materiaal moet zorgvuldig behandeld worden. Vogelpoep moet u nooit met chemische middeltjes van uw tent trachten af te halen. Laat het rustig opdrogen en borstel het dan af Sommige soorten synthetisch doek ge ven de tijdelijke bewoners wel eens last met condens; daarom wordt in syntheti sche tenten wel eens een absorberend binnenlaagje van schuimrubber tegen het dak aangebracht. 1 Enkele fabrikanten leveren ook tenten zowel in katoen als bij synthetisch materiaal met gecoate daken. Erg han dig voor wie van tevoren van zichzelf weet dat het er tóch nooit van komt om de tent ieder tweede jaar een waterafsto tend bad te geven. Stelt u zich eens voor: een enkeldaks- tent van water- en dampdicht polyester doek, die maar 1950 gram weegt. Nou, die is er dan: de twee-persoons Variamulta van Denig. De vorming van condens in deze tent een onvermijdelijke zaak ui teraard wordt op een vernuftige en tochtvrije wijze voorkomen door drie ventilatiegaten, die zelfregulerend werken. Als het koud is, kan in die enkeledakstent nog een binnentent worden opgehangen van 300 gram polyester. Slee Buitensport komt met een noviteit: de bries-tent, twee-persoons, isothermisch nylon, dub- beldaks, van 1800 gram. Dezelfde uitvoe- Op de Caravanrai ook al geïntroduceerd, maar toch de moeite waard om nog eens te noemen is het Protect Car wielstel tussen auto en caravan of boottrawler. Geen geslinger en geschaar meer. Watersport- en visliefhebbers kunnen op de kampeerafdeling van de Hiswa, behalve kleine tentjes, slaapzakken en wat meubeltjes ook nog andere dingen van hun gading vinden. Om er enkele te noemen: een drukwatertank voor vaste montage in een boot met inhouden van 30, 60 en 135 liter; watertanks van 40 en 60 liter zonder druk; kranen en handdou- ches voor montage in o.a. boten; kleurig en modern reuk- en krasvrij melamine serviesgoed van Texas-ware, kersvers uit Amerika geïmporteerd en ook allerhande onbreekbaar serviesgoed uit eigen land. HET ACHTENSWAARDIGE Syndl- cat de la Haute Coiffure France et Coiffure Création bleek die zomerspe len dan maar onmiddellijk op het hoofd uit te werken. Er vanuit gaande, dat een Olympisch festijn sportief en dynamisch behoort te zijn, moest zulks eveneens op het charmante hoofd van vrouwlief tot uitdrukking komen. Dienovereenkomstig creëerde het ge nootschap voor het komende seizoen een nonchalante en jeugdige haarmo- delijn. Zowel tijdens hun dagelijkse werkzaamheden als bij het gezellige avondje uit zullen de vrouwen zich daarmee volkomen op hun gemakt kunnen voelen. Opzoek naar h°ge rente? tenten met deze constructie wordt gebracht in twee grootten: één met een grondvlak van 2,20x2,20 meter en één van 2,80 in het vierkant. Voor de fervente zwervers: een huttent met extra zonneluifel, een combinatietent, of een bivaktype. Dan zijn er ook nog tenten met lichtgewicht doek en de fla mingo's: één-stoks bungalowtenten die er op gebaseerd zijn ruimte en gewicht te besparen. Een nieuwtje: een vierpoots bungalowframe, blijvend bevestigd In het doekgedeelte van de tent. ring in katoen: 2200 gram en dat Is ook niet veel. Geïmporteerd uit Groot-Brittannië: een nylon tweepersoons-bergsporttentje en een tweepersoons-enkeiedaks-Huntertent- je, gewicht 1400 gram. Een goed-geventi- leerde dwarsslaper. Bungalowtenten bltfven favoriet. De Grand Tourisme bijvoorbeeld meet 4.20 by 4.30 meter, heeft een keuken die ruim is en veilig uit het gedrang ligt, en bezit een frame van aluminium. Wie al weer wat grotere kinderen heeft en over een auto beschikt, heeft vaak geen zin in het lang kamperen op één plek: het is vaak te saai een beetje reizen en trek ken van hier naar daar is veel plezieriger. Mobiel kamperen noemt men dat met een fraaie kreet, iets dat overigens wel speciale eisen stelt aan de ideale tent: een vier persoons bungalowtent met bijvoorbeeld een petluifel, een aparte keukenuitbouw, een tweede deur en een zonneluifel. Een tentframe opzetten was tot nu toe •en kwestie van simpelweg buizen in elkaar steken. Er is nu een ander, nieuw systeem: scharnierende constructies, die hun stijfheid krijgen doordat de verticale delen van het poot-frame blijvend zijn bevestigd in de zijbanen van de tent. Trekt men de onderste punten van de tent uiteen, dan ontvouwt men enerzijds de scharnierende frame-constructie en spant men anderzijds tevens zijwanden en dakbanen. Drie jaar geleden was dat nog een onopvallend experiment op de Londense vakbeurs, nu is het een grote noviteit van Sporthuis Centrum. De frame-delen zijn corrosievrij. De Star Kwik zo heten ADVERTENTIE i ié

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15