EEN HAND VOL TIPS VOOR waan»? DE TWIJFELAARS In Frankrijk de Provence zegt Frank Onnen Zwitserland lanceert wm ft toeft* Met Arnold Lissauer Parachute- bij de Britten Waar heen zouden gaan NOG MEER SPOORWEG- NIEUWS Verkeer stip Voor mij zijn WIM TIMMERS: het de Schwabische Alpen springen vakantiepas „onze mensen” 17 WOENSDAG 8 MAART 1972 99 4 Voor al die mensen die nog niet precies weten waar ze nu n 99 99 VAKANTIETIP ZWITSERL. al -T' eens dit jaar hun vakantie moeten doorbrengen, op deze pa- gina een aantal tips. Van deskundigen met een grote onpar- S tijdigheid, omdat zij aan hun advies geen cent hoeven te ver- S J dienen. Het zijn onze eigen redacteuren in het buitenland. Zij zeggen: wanneer vVij in uw schoenen stonden, vanuit Neder- land met buitenlandse vakantie gingen en wisten wat wij nu weten, dan kozen wij De tips zijn van Frank Onnen (Parijs), Wim Timmers (Bonn) en Arnold Lissauer (Londen). I fWf* i Onder redactie van Udo J* Buys FRANKRIJKheeft zijn PARIJS. ia 11 L J --1M ia gallen Baseój Baislhal en het zomerse het medio augustus de zigeuners en noma den zich uit wijde omtrek rond de kapel van de haven verzamelen. Nederlandse gasten geïdentificeerd als een gebied van Eeuwige Regen Toch kan het jaarlijks op zijn klanten uit ons land rekenen. Als echter die praktische overwegin gen niet tellen, ligt de wat langere reis u IB ia ia Want de Britten bezitten een aller minst geveindsd zwak voor ons, vooral sinds tijdens de bevrijding 'zich hechte persoonlijke banden met Nederlanders hebben gevormd. Het plaatsje Polperro in Cornwall. Een stekkie waar Arnold Lissauer uren van kan dromen. a M ia ra ia ia >a <a ra I Zwitserland biedt een nieuwe snel weg BaselBern en BaselZürich. Naar Bern gaat de weg ondermeer via de zeer moderne Belchentunnel van 3 kilometer lengte. Door deze nieuwe weg en door de rondweg bij Montreux is er een gunstige mogelijkheid ont staan om grotendeels via snelwegen en de grote St. Bernhard-Aosta de Itali aanse meren te bereiken met vermij ding van de drukke St. Gotthard. wvenzo zijn er nu gunstige mogelijkhe den geschapen om de Rivièra via Aosta te bereiken. Interessant zijn twee nieu we paswegen (geen snelweg) bij Villars en bij Airolo. Bij Villars worden zo onbekende vakantiegebieden ontsloten en de weg bij Airolo is nuttig voor hen die de St. Gotthard en de Furkapas willen vermijden. NAAR ENGELAND ga je in de eer ste plaats om de typische Britse le venssfeer te proeven. Zodra je er bent, besef je dat de vaak hardnekkige voor oordelen tegen dit merkwaardige land volkomen ongegrond zijn, dat je ner gens zo gevarieerd, goed en meestal helemaal niet duur, kan eten, al zal je een verlangen naar een biertje op vele uren van de dag moeten beteugelen, want dan ligt Engeland tijdelijk droog. Al mogen deze eilandbewoners, mis schien ietwat wantrouwend staan tegen over die vreemde buitenlandse snoes hanen, als „Dutchman” heb je in elk geval een streepje voor. VOGELZANG. De ANWB organi seert op zaterdag 11 en zondag 12maart toeristische wandelingen vanuit Voge lenzang. De wandelingen voeren door de duinen van het gemeentelijk water wingebied van Amsterdam én langs het biologisch centrum, waar een ex positie is over de winning van drink water. Men kan kiezen uit drie routes van 6, 12 en 18 kilometer lengte. Hon den mogen door de duinen niet meelo pen. Vertrekpunt is een mobiel ANWB-kantoor dat bij het toegangs hek van het waterwingebied aan de weg van Vogelenzang naar Haarlem staat. Wandelaars kunnen daar van 9 tot 14.30 een routebeschrijving afhalen. Inschrijfgeld is voor ANWB-leden f 1,75 voor niet leden 3 en voor kinderen tot 12 jaar onder geleide 50 cent. ia ia reputatie als toeristenland zeker niet gestolen. Het gamma van mogelijkhe den dat het de buitenlandse vakantie ganger te bieden heeft is veelzijdig en bijna onbegrensd: de hengelaar, de ja ger, de skiër, de alpinist, de waterrot, de zeeschuimer, de bezoeker-van-oude- kerken-en-kastelen, dé woudloper, de kunstluis, de melomaan en nog een paar andere varianten van het genus toerist, vindt in Frankrijk wel alles wat zijn hart begeert en zijn geest hem in kan geven. OP 12 MAART start de ANWB in samenwerking met het Para-centrum Texel-Spa een weekcursus parachute springen. Het parachutecentrum be schikt over een aantal ervaren instruc teurs en is erkend door de Rijkslucht vaartdienst. De cursusweek geeft een opleiding tot brevet-A. Naast het door werken van een berg theorie, wordt er acht keer gesprongen. De cursussen worden gedurende de hele zomer gege ven tot en met 21 oktober. Ook in het Belgische Spa, waar op 29 mei gestart wordt. Deelnemers moeten 17 jaar of ouder zijn. De kosten zijn 315. Dat is exclusief logies en maaltijden. Geboekt kan worden bij elk ANWB-kantoor. Leden van de bond krijgen 5 gulden reductie. In Orange, nog wat hogerop, houdt de Romeinse muur die Lodewijk de Veertiende tot een der wonderen van zijn rijk uitriep nog immer stand, en bovendien worden achter die roomgele wal de laatste jaren ’s zomers in het amfitheater operavoorstellingen gege ven van een kwaliteit, die een reis alleen al rechtvaardigen. De zomerse festivallers kunnen in de Provence trouwens op vele markten terecht. In Avignon stichtte wijlen Jan Vilar zijn na de laatste wereldoorlog legendarisch geworden toneelfestival, dat nog steeds tot de levendigste kunstfeesten van Europa behoort. Arles, waar de vrouwen zich niet alléén ter wille van de toeristen nog uitdossen in Provencaalse wijde rokken en nauwe bloesjes, blijft, ook nog afge zien van die folkore, natuurlek een stadje om te stelen, te strelen en te kussen en Vincent van Gogh was in die tijd althans dan ook zeker niet gek zijn schildersezel lange maanden juist in deze omgeving neer te planten. NOG EVEN SPOORWEGEN. De Eu ropese spoorwegunie bestaat dit jaar 50 jaar. Jongeren tot 21 jaar kunnen daar tot 30 november van genieten. Voor 235 gulden kunnen zij de Interrail 72- kaart aanschaffen, waarmee een maand lang onbeperkt heel Europa doorkruist kan worden. Een uitzonde ring vormen de landen Tsjechoslowa- kije, Bulgarije, Roemenië, de Sovjet unie en Turkije. De Inter Railkaart geldt voor de tweede klas. Voor de eerste klas of voor TEE of andere bijzondere treinen moet extra betaald worden. Op de veerdiensten van de spoorwegen tussen Groot-Brittannië en het vasteland van Europa krijgt de houder 50 percent reductie. Om het internationale karakter te accentueren wordt in het land van uitgifte slechts 50 percent reductie gegeven. De hou ders van de kaart kunnen na de maand reizen twaalf gulden terug ver dienen, wanneer zij precies aangeven hoe zij gereisd hebben. Daar is de Spoorwegunie namelijk erg benieuwd naar. DEZE MAAND INTRODUCEERDE Zwitserland een nieuw reisbiljet: De Zwitserse vakantiepas. De pas is dé uitkomst voor de mensen die dit jaar naar dat land toe reizen en ook hun auto (en daarmee zichzelf) rust gunnen. Met de vakantiepas kan men in héél Zwitserland ongelimiteerd rondreizen met treinen, bussen en boten, een to taal verkeersnet van 9038 kilometer. AUTOWEGEN GEREED VOOR ZOMER '72 r~ ,s.- ..v. Ten oosten van Marseille heeft de Rivièra als verloren paradijs helaas wat té zwaar tolgeld aan de promoto ren van de toeristenindustrie moeten betalen, terwijl ten westen de Proven ce gelukkig- voorlopig nog enkele bun ders ongerepte natuur mocht behou den. De Camarque, het moerasgebied dat zich tussen de armen van de Frankrijks Far West gebleven, waar Rhone uitstrekt, is zelfs zo’n beetje met zijn stieren, ezeltjes, vreemd gevo- geltê en half-wilde paardjes voor de avonturier nog van alles te beleven valt. Andere attracties? Sainte-Marie is nog altijd het bedevaartsoord waar naar het zuidoosten voor de hand. Min of meer ingeklemd tussen Donau en Neckar liggen de Schwabische Alpen, een afwisselend berglandschap met toppen van hier en daar 1000 meter hoogte, grillig en diep door het berg land snijdende rivieren en uitgestrekte beuken- en eikenbossen, waar .ie nog in alle rust kunt verdwalen. Hier en vooral iets zuidelijker, in de Allgau, zind je van die nogal dromerige middel eeuwse stadjes als Biberach en Ravens burg. En Aix-en-Provence is een stadje dat haar eigen schoonheden niet op kon en daarom, in diezelfde tijd, eveneens een internationaal muziekfestival oprichtte, waarvan Mozart de hoogste troef ge- belven is. En dan houdt de Provence voorts, maar nog lang niet tenslotte, voor de futurologen bij Marseille de wereldhaven-in-wording Fos nog in petto, die bestemd is in de toekomst Rotterdam én het Ruhrgebied collectief naar de kroon te steken. Een ambitie wdaraan dus een supplementaire reden te ontlenen valt, vóór het zover is maar gelukkig draaien Frankrijks ad- ministratieve molens nóg wat trager dan elders je vakantieschreden voorlopig doelbewuster dan ooit op de Provence en de Camarque te blijven richten. FRANKS. Bern^j Lausanne Ulnchen G^ève \_J37- I TALIE o...-o Airolo Niew* paswigk Como - Op 86 BERGBANEN, liften enz., een net van 314 kilometer en een totaal hoogteverschil van 75 kilometer bij voorbeeld de Jungfraubahn, die naar een hoogte van 3454 meter voett krijgt men met de vakantiepas reduc tie^ van 25-50 percent. De Zwitserse vakantiepas is persoonlijk en verkrijg baar bij de reisbureaus en het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau, Ko ningsplein 11 in Amsterdam. De pas kost voor 8 dagen 125 Zwitserse francs (le klas) of 90 francs (2e klas). Voor 15 dagen is het respectievelijk 175 en 125 francs en voor een hele maand 240 en 17ó francs. Kinderen van 6 tot en met 16 jaar betalen de halve prijs. EEN ANDERE FACILITEIT is het jeugdabonnement, voor jongeren van 16 tot en met 20 jaar. Zij kunnen in Zwitserland tot 30 november een zoge naamd Jugendabonnement krijgen. De prijs daarvan bedraagt Fr. 20. Het is persoonlijk én moet voorzien zijn van een pasfoto. Met een dergelijk abonne ment kunnen zij gedurende een maand een ongelimiteerd aantal biljetten voor trein, postauto of boot met 50 percent reductie kopen. Dit jeugdabonnement, dat telkens met een maand kan wor den verlengd, is uitsluitend in Zwitser land verkrijgbaar. Het „plaisante smaragdgroene eiland gevat in een zilveren zee”, zoals Sha kespeare het formuleerde, is een oord vol verrassingen, ja. voor'beginnelingen een openbaring. Want Engeland of beter Groot-Brit tannië om de Schotten en de Welsh niet tekort te doen, die je nooit voor Engelsen mag uitmaken is een schoon en liefelijk land, dat als gevolg Van het beetje water dat ons scheidt en mede door de soms onoverkomelijke barrière van het linksrijden nog voor veel Nederlanders volslagen onbekend is. De „mist” als bezwaar tegen een vakantiebezoek behoort ook tot de geijkte misvattingen. Er hangt soms wel wat nevel tussen de heuvels maar niet vaker dan in ons eigen vlakke landje en praktisch alleen in naiaar en winter. De beruchte geelgroene „erw tensoep” ofte wel „smog” zijn we, dank zij rookvrije zones in Londen en andere industriecentra, wel voorgoed kwijt. Meteen al lokt de lange Engelse zuidkust. Mijn geliefde plekjes zijn het charmante Salcombe met zijn door ho ge beboste heuvels beschutte kleurige jachthaven en de romantische omge ving van de rivier de Dart met aan de monding het gezellige Dartmouth, waar men een soort Rijnlandschap, maar dan intiemer aantreft. Rust en stilte kan men altijd vinden in het prachtige wijde heuvelachtige achterland met zijn bossen, cider-ap- pelboomgaarden en de woeste heidege bieden van Dartmoor eh Exmoor, die men passeert op de korte doorsteek naar Devons noordkust. Daar vindt men het verrukkelijke tussen hoge rotsen gelegen Woolacöm- be met een schitterend strand aan de wijde baai. Dank zij de oceaaninvloed is het aan de kusten van Devon en Cornwall zachter en warmer dan wij in eigen land gewend zijn. Vandaar de palmbo men en- andere zuidelijke gewassen, die men zelfs in het hoge Schotse noorden op bepaalde plekken met verbazing aantreft. Een van de aantrekkelijke bad plaatsjes aan die diepingesneden gekar telde kust van de „Cornish Riviera” is St. Mawes met de oude haven Fal mouth met z’n ongelofelijke smokke- laarskroegjes aan de overkant van het wijde hoogdeinende water. Je kunt aan deze kusten meegaan op de haaien vangst en in het achterland kun je vaak zalm of forellen vangen. Voor ons Nederlanders zijn de Britse zuid- en westkusten en ten dele ook de Noordzeekust zo aantrekkelijk wegens hun rotsen, beschutte baaien met hon derden heerlijke natuurstrandjes, waar je lui kan zonnebaden, maar ook wordt gestimuleerd om gezond-actief te zijn, omdat er zoveel te ontdekken valt in de heldere poeltjes vol zeediertjes en -plantjes. Dan zijn er de lange wande lingen over de kliptoppen, hoog boven de zee. Het open wijde landschap kent nau welijks irriterende bordjes „verboden toegang”. Integendeel: je hebt het recht van doorpad over veel particulier terrein, dat je betreedt door een op stapje over te wippen of een hek open te maken,dat je dan weer netjes ■achter je vastzet. De „openbare voetpa den” dwars door wei- en bouwland nodigen ie overal uit. Niets is ontspannender dan een dorpsherberg, waar je je kan overge ven aan het werpspelletje dat „darts” heet en waar een sfeer van huiselijke knusheid heerst. In de eveneens uiterst genoeglijke „country inns” eet je ook gezellig, best en goedkoop. Je vindt er de grootste verscheidenheid aan „sa lads”, die je voor dik worden behoeden. Dat is bepaald niet het geval met de beroemde, heerlijk „Devon cream tea’s” met dikke gele room als hoofdbestand deel bij allerlei speciale baksels Thee drinken op het „heilige uur” rond half vijf in gefluisterde stilte, die vreemde lingen vaak op hun lachspieren werkt is overigens een attractie op zichzelf. Dat geldt ook voor het logeren in fraaie landhuizen die soms voor een krats „bed and breakfast” aanbieden. Je kunt altijd in eenvoudiger steeds uiterst propere gelegenheden terecht. Dat is één van de redenen dat een vakantie in Engeland, Wales en Schot land ondanks de overtocht, beslist niet duur behoeft te zijn. Voor automobilisten (zonder auto is het er geen doen) bewijst de „Barock- strasse” dat hier die zeer volwassen vrouwen in meisjesjurkjes (die „Dirndl” heten) en die in het groen gestoken mannen met hun gemzeveer- hoedjes echt thuishoren. De hotels zijn er aardig, de gekostumeerde autochto nen allervriendelijkst, het eten is na tuurlijk simpel maar ook niet duur en er heerst een rust die in een Neder lands begrip niet meer te vatten is. Heidi, een hostess van de Zwitserse spoorwegen, presenteert lieftallig de nieuwe vakantiepas. Duitsers beschouwen terecht de streek ten oosten van dat Zwarte Woud in Baden-Württemberg en in de top van de vrijstaat Beieren als hun fraaiste vakantiegebied. Ik verwijs naar hun voorkeur, terwijl de redactie de mijne heeft gevraagd, omdat nu eenmaal ook allerlei praktische over wegingen een rol spelen. Gesteld dat ik met mijni gezin met nog vrij kleine kinderen in Nederland woonde, dan zou ik waarschijnlijk niet verder trek ken dan het doorgaans zonnige Moezel- dal, ergens bij Bernkastel of een ander aardig wijnstadje. De bergen zijn er niet te hoog, de afstanden niet te groot, aan zwembaden geen gebrek: een brokje buitenland op Nederlandse schaal. .vorige keer schreven we op deze pagina waar en wanneer het in de vakantiemaanden druk is. We vergaten daarbij te zeggen dat het dichtst be volkte Bondsland Nordrhein/Westfalen vanaf 22 juni tot en met 5 augustus met vakantie gaat. En wat de bouwva- kanties in Duitsland betreft, die wor den daar niet, zoals bij ons het geval is, algemeen gehouden. Ze worden wel zoveel mogelijk tesamen met de bedrijfsvakanties aangepast aan de schoolvakantie in de betreffende pro vincie. y en dan opnieuw de Olympiade in München, van 26 augustus tot 10 sep tember. De meningen over de drukte die die periode rond München zijn nogal verschillend. Het regionaal WV- kantoor te Beieren heeft ons echter meegedeeld dat er tijdens de spelen nog volop plaats in dit gebied zal zijn. PRIJS MAAR EENS een allesover- treffend vakantieparadijs aan in een land, waar zelfs de platgetreden paden langs de Rijn nooit vervelen. Als va kantieland mankeert aan Duitsland toch eigenlijk alleen dat zijn keuken zo fantasieloos is, maar dat geldt van de noordelijke stranden (net als de Nederlandse al te vol met stevige Duit se toeristen) tot het gebied van München in het zuiden (waar de ko mende zomer een vleugje van de Olympische Spelen mee te genieten valt). Luzern o Lar <L0Buochs Maar helemaal strikt-persoonlijk (en na een paar slapeloze nachten van wikken en wegen) zoek ik het zelf dan toch maar weer in de Provence. Om diverse redenen. Eerstens en vooral omdat de noordeling die zijn botten het hele jaar al tegen de reumatiek beschermen moet, zich althans ’s zo mers wel graag wat gegarandeerde zonnewarmte ziet voorgeschoteld, deshalve bijna instinctief naar* zuidelijkste puntje van zijn continent afzakt. De hoffelijkheid gebiedt trouwens erop te attenderen dat de vlucht van Nederlanders naar zuiden volgens Duitse deskundigen een constante is. Daarom worden 1,7 mil joen mark uitgetrokken voor het met cement opvullen (geen zorg: het valt niét op) van „Nederlands hoogste berg”, de totaal vermolmde Drachen- fels bij Königswinter. En dat zulk vertrouwen niet misplaatst is, blijkt in het Zwarte Woud. Dat is door de

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17