Antwoord minister Geertsema: Eis 10 jaar VUILE KRIMPENERWAARD wegens plegen GEMEENTEN MOGEN van overvallen GEEN ONTWIKKELINGS HULP BEDRIJVEN NVSH kampt met acht ton verlies Roofoverval snel opgelost r Van woonwagenbewoners wil 10 percent een huis Beslissing mgr. Gijsen valt erg slecht r Fa. B. ENGELENBERG CuraTex CuraTex Communiqué kapittel: Gastronomerie Commissie wil besluit Bredase NS’er met auto Kamerlid wenst MINISTER ENGELS VAN CRM: Amsterdam Kamervragen over terechtstelling in Suriname Proteststakingen aan universiteit tegen trein maatregelen tegen „zwartrijders” drie bespreken „de bokkedoorns” 2 WOENSDAG 8 MAART 1972 Bundeling mogelijk van organisaties gehandicapten DEN HAAG Tien percent van de woonwagenbewoners wil graag in een huis wonen. Op 10 december was de situatie 336 aanvragen op 3.600 ge zinnen. Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dit meegedeeld in een inter view in „Centraal”, periodiek van het Landelijk Katholiek Woonwagen- werk. de beantwoording Tweede-Kamerleden (ARP) gestelde Er is f een veilige deodorant voor uw kleding, uw gordijnen l en uw meubelen. Curatex textieldeodorant. Even spuiten en in een wip is uw kleding en woningtextiel weer heerlijk fris. OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN textieldeodorant I Vermaat niojfe- ADVERTENTIE Er zullen gemeenten zijn, die geen re- ADVERTENTIE „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!” Zich richtend tot de staatssecretaris van Financiën informeert de heer Walburg in vragen of het waar is dat bij grootscheep se controles van de verkeerspolitie is ge bleken dat tien pot. van de autobezitters of verkeersdeelnemers de wegenbelasting ontduikt. Heel zwart-wit gesteld brengen de er varingen hem ertoe te zeggen: geen hon derd wagens op één centrum, maar vijftig op een regionaal centrum met daarnaast enkele kleinere centra, wat niet in strijd met de wet is. Vertegenwoordigers van deze instanties hadden vrijdag 3 maart nog eens uitdruk kelijk om overleg gevraagd omtrent de samenstelling van de diocesane beleidstop, maar aldus het communiqué, de bisschop is op dit verzoek niet ingegaan. Het ka- De scheidende vicarissen, het kapittel, de hoofden van dienst, de agendacommis sie van de dekensvergadering en de cen trale commissie van de Diocesane Pasto rale Raad hebben allen de bisschop gead viseerd te kiezen voor een beleidstop, waarin verscheidene visies vertegenwoor digd zijn, aldus een communiqué van het kapittel. HELMOND Een employé van de Ne derlandse Spoorwegen Is dinsdag met zijn auto tegen een locomotief opgereden. De auto werd totaal vernield. De bestuurder ervan een monteur van de dienst elektri citeit en seinwezen van NS uit Eindhoven, kwam er met lichte verwondingen af. Het ongeluk gebeurde op een met auto matische knipperlichten beveiligde over weg tussen Helmond en Deurne. Eén miljoen. Burgemeester Westerhout van Wageningen heeft verklaard dat de scha de aan het Wageningse gemeentehuis door de uitslaande brand maandagavond meer dan één miljoen gulden bedraagt. Het is de bedoeling dat het uit 1710 da terende gemeentehuis zal worden ge restaureerd. De eerste gesprekken hier over tussen monumentenzorg en het ge meentebestuur van Wageningen hebben al plaatsgevonden. ledieldeodorant Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 UNICURA N.V. AMSTERDAM Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij Modern restaurant met een klassieke stijl. Exlusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg 53 Overveen tel. 023-263600 DEN HAAG Het anti-revolutionaire Kamerlid Walburg vindt het percentage auto’s dat rondrijdt zonder dat er wegen belasting betaald is veel te hoog. Hierte gen zijn andere en betere maatregelen nodig dan in het verleden. Alle partijen kwamen tot de conclusie dat de inspraak van de gehandicapten zelf in de beleidsvorming op dit terrein bevor derd moet worden. De organisaties legden er ook de nadruk op dat de voorlichting en beeldvorming over de problemen van gehandicapten verbeterd moeten worden. De staatssecretaris zal in de toekomst meer geregeld contact onderhouden met de belangenorganisaties van gehandicap ten. Minister Engels erkent, dat de laatste tijd ook de nadelen naar voren zijn geko men, die aan de grote concentraties zitten Her en der heeft men ervaren, dat op kleinere kampen vaak een betere wissel werking bestaat tussen woonwagenbewo- De regionale centra worden vaak als onleefbaar ervaren. Minister Engels merkt in dit verband op, dat hier en daar, als dat mogelijk is, inderdaad aanvullende en corrigerende maatregelen voorgesteld zul len worden Op de vraag, of er niet zo nodig opnieuw kleinere kampjes in de regio moeten worden ingericht, gaat hij verder niet in. AMSTERDAM. Tien jaar gevange nisstraf heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank dinsdag geëist tegen een 32-jarige Griekse zeeman voor twee te zamen met andere Grieken ge pleegde gewapende roofovervallen in Am sterdam, alsmede een poging tot dreiging. De zeeman staat in Griekse kringen in ons land als gevaarlijk bekend. Zowel bij zijn verhoor door de politie als bij de rechter commissaris had verdachte een volledige bekentenis afgelegd. Hij had met twee landgenoten, die gevlucht waren, de ge ruchtmakende gewapende roofoverval ge pleegd op de geldauto van de scheeps werf- en machinefabriek Verschure en Co op 12 juni 1969 in Amsterdam. De buit bedroeg 160.000 aan lonen. Met twee anderen pleegde de zeeman op 20 oktober vorig jaar een roofoverval op een post kantoor aan de Bloemgracht, tegenover het bureau van de vreemdelingendienst van de politie. Met 18 mille verdwenen de overvallers. Op 19 november had de zeeman ge poogd zijn slag te slaan in een boekhandel met een postagentschap op de Plantage Parklaan. De boekhandelaar liet zich door de Griek, die met een cilinderrevolver dreigde, geenszins intimideren en de ver dachte vluchtte de zaak uit. Ter zitting ontkende de verdachte echter. Tegen een 36-jarige Griek had de offi cier wegens medeplichtigheid aan de overval op de geldauto, het postkantoor aan de Bloemgracht, alsmede op een post kantoor in Utrecht 2*/a jaar geëist. De uitspraak is 21 maart. Talloze activiteiten, die de NVSH zich had voorgenomen dit en komende jaren te ondernemen, zullen moeten worden inge perkt of zelfs stopgezet. De noodzaak tot beperking heeft reeds tot gevolg gehad dat het wetenschappelijk bureau van de vereniging de personeelsbezetting heeft moeten inkrimpen. Het verlies van acht ton zou onder meer zijn ontstaan door een ernstig ledenverlies, hetgeen weer een gevolg zou zijn van de opmerkelijke con tributieverhoging p'r 1 januari dit jaar, namelijk van 12,50 naar f 20,- per jaar. Terwijl in 1970 de NVSH nog over 200.000 leden beschikte, had zij per 1 januari nog 175.000 leden. Om aan de moeilijkheden enigszins tegemoet te ko men, gaat de NVSH een grootscheepse ledenwerfactie beginnen en wil zij een beroep doen op de regering voor subsidië ring van haar activiteiten. Het kabinet heeft destijds de mogelijkheid geopperd om bepaalde vormen van seksuele voor lichting van rijkswege financieel te steu nen. Op het blad „Sextant” zal dit jaar een ton moeten worden bezuinigd. DEN HAAG. De vaste Tweede-Ka- mercommissie van Justitie is van plan het regeringsbesluit over de drie van Breda en de gevolgen daarvan met minister Van Agt van Justitie te bespreken. Minister Engels vindt voorts, dat de woonwagenbewoners meer dan voorheen moeten worden betrokken bij een regio nale opzet. Advies is gevraagd om een model gemeenschappelijke regeling te ontwerpen om de inspraak van de woon wagenbewoners vast te leggen, een model dat dan de gemeenten zal worden toege- spe-’d. DEN HAAG. De dood van twee Nederlanders gedurende de oorlogsjaren in Suriname heeft dinsdag tot vragen van het Tweede-Kamerlid De Goede (D’66) geleid. Het betreft de terechtstelling van een tweetal als NSB’ers geïnterneerde Neder landen, te weten de heren Van Oldebar- neveldt en Van Poelje. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. —De NVSH, de Neder landse Vereniging voor Seksuele Hervor ming kampt met ernstige financiële moei lijkheden. Het tekort op de begroting 1970-1971 blijkt een hoogte van maar liefst 800.000 gulden te hebben bereikt. Dit dwingt de NVSH tot drastisch bezuinigen. Volkstelling. Grote groepen bosnegers en indianen in de Surinaamse binnenlan den zijn bij de in januari gehouden volkstelling in Surinname niet geteld. Dit is de mening van de afgevaardigde in het Surinaamse parlement van de progressieve bosnegers partij (PNP), de heer Paulus Fransman. Het Statenlid heeft hierover vragen gesteld aan minis ter Essed van Opbouw. Hij wil dat de niet-getelde rijksgenoten alsnog worden geregistreerd. Ontslag mr. Vrolijk. Het Tweede-Kamer- lid mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.) heeft als gevolg van zijn benoeming tot commis saris der koningin in Zuid-Holland met ingang van 10 maart ontslag genomen als Kamerlid. Hij wordt opgevolgd door mevr .A. M. C. Padt-Jansen, die voor de verkiezingen van vorig jaar al deel uitmaakte van de P.v.d.A.-fractie. Als opvolger van mr. Vrolijk in de functie van tweede voorzitter heeft de fractie dinsdag drs. E. van Thijn gekozen, die tot nog toe derde voorzitter was. Drs. H. M. Franssen is gekozen tot derde voorzitter. Belastingopbrengst. In het afgelopen jaar zijn de belastingopbrengsten niet drie kwart miljard meegevallen, zoals wij gisteren abusievelijk meldden, maar 1,3 miljard. Op dit getal komt men als men van de totale opbrengst van 33,7 mil jard aftrekt de herziene raming van minister Nelissen, na invoering van de verhoogde BTW. ten bedrage van 32,4 miljard. AMSTERDAM Onder ’t motto „Stop De Brauw voordat hij de studenten stopt” zal er donderdag op grote schaal gestaakt en geprotesteerd worden aan de Amsterdam se universiteit tegen de personeelsstop, studentenstop en de verhoging van de collegegelden tot 1000. De faculteiten voor sociale geografie en pedagogie staken de gehele dag. Aan de economische faculteit en de subfaculteit politicologie worden protestvergaderingen belegd. Op een avondvergadering van de medi sche faculteit zal de rector magnificus, prof dr. A. de Froe. spreken over de college ’dverhoging. De Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (ASVA) houdt ’s middags een bijeenkomst waar verdere acties tegen het beleid van minis ter De Brauw zullen worden bekend ge- Volgens de recherche had een van de arrestanten een deel van het geroofde geld nog bij zich. De verdachten werden aangehouden in een hotel. Een vierde man is nog voort vluchtig. De totale buit bedroeg f 115.000. Hiervan is 30 mille teruggevonden. Op hetzelfde kantoor werd vorige week maandag ook een gewapende overval ge pleegd. De daders namen toen zonder buit de vlucht, nadat één van hen een 66- jarige man in de borst had geschoten. De recherche vermoedt, dat de mannen ook de daders zijn van de eerste overval. De basis voor hun arrestatie werd gelegd op het hoofdbureau waar het bankpersoneel op een foto uit het politie-archief een Italiaan als een van de daders herkende. De man stond onder meer gesignaleerd als verdachte van een etalagekraak in de Ruysdaelstraat. ROERMOND. Naar aanleiding van het communiqué dat door de bisschop van Roermond, mgr. J. M. Gijsen via het secretariaat van het bisdom maandaga vond is uitgegeven over de benoeming van een vicaris-generaal heeft het kathedraal kapittel „om verwarring te voorkomen” meegedeeld, dat de beslissing van de bis schop tegengesteld is aan de uitgebrachte adviezen. De heer De Goede wil van de ministers van Defensie en van Justitie en van de minister belast met aangelegenheden be treffende Suriname en de Nederlandse Antillen weten of de in de televisieuitzen ding van 6 maart van Televizier vermelde feiten juist of nagenoeg juist zijn. Het Kamerlid vraagt of de beide man nen als NSB’ers geïnterneerd waren in het kamp Boven Digoel, of de kolonel Meyer, die de opdracht tot terechtstelling van de beide geïnterneerden zou hebben gegeven, zelf lid van de NSB was of was geweest en of de kolonel een niet met name genoemde marinier had toegevoegd aan de gebruikelijke bewakingsgroep. De ze marinier zou beide gevangenen „op de vlucht” hebben neergeschoten en kolonel Meyer zou hebben gezegd, nadat de eerste was neergeschoten, „komt u maar kijken, zo doen wij met landverraders”. De kolo nel is later onderscheiden met de militaire Willemsorde. RIJSWIJK. Vertegenwoordigers van twintig belangenorganisaties van en voor lichamelijk en zintuiglijk gehandicapten hebben dinsdag met staatssecretaris mevr. Van Veenendaal-Van Meggelen van CRM gesproken over de taak en functie van de belangorganisaties. Tijdens deze gedach tenwisseling kwam naar voren, dat de organisaties vaak gemeenschappelijke doelstellingen hebben, die kunnen leiden tot een gezamenlijk ontplooien van activi teiten. minister bij de behandeling van de vra gen. De heer Geertsema zegde namelijk toe met de departementen van CRM en van Buitenlandse Zaken overleg te plegen over subsidies aan wereldwinkels, die naar zijn mening geen beroep op de gemeente kunnen doen. Pogingen van de heer Schotten de mi nister tot een soepeler houding te bewe gen als het gaat om kleine bedragen, leden eveneens schipbreuk. Minister Geertsema merkte op, dat wat voor de ene gemeente een klein bedrag is, voor de andere een grote uitgave inhoudt. De inspecteurs woonwagenzaken en de provinciale bureaus van het ministerie hebben de mening van de woonwagenbe woners gepeild. Zij ontdekten, dat men in het algemeen wel vrede heeft met het beleid, aldus de minister. De redactie van „Centraal” tekent hierbij aan, dat binnen het woonwagenwerk niets van die peiling Huisvesting van woonwagenbewoners binnen de samenleving met vaste woon plaats is niet het doel. De woonwagenbe woners moet een vrije keus worden gebo den. waarbij zij van een goede woongele genheid zijn verzekerd. Op de begroting van het ministerie staat een pro memorie- post om het betrekken van woningen door woonwagenbewoners te bevorderen. De werkgroep „Schone Krimpener- waard” wil, dat het polderlandschap tot nationaal landschapspark wordt verklaard, waarvan de landbouwers als beheerders optreden. Het karakter van het landschap, dat thans wordt aangetast door het dempen van slo ten en plassen, het kappen van bomen en de uitbreiding van vuilstortplaat sen, moet als recreatieve uitlaai voor de randstadbevolking behouden blij ven. De werkgroep, in het najaar van 1970 opgericht, heeft dit als resultaat van een lange studie in een rapport vastgelegd. Het is ter kennis gebracht van de minister en de fracties van de Tweede Kamer, Provinciale Staten van Zuid-Holland en andere instan ties. De werkgroep, die ernstig be zorgd is over de leefbaarheid van de Waard, heeft de regering voorgesteld een aantal maatregelen te nemen. Alle illegale stortplaatsen moeten on middellijk verdwijnen. De aanvoer van containervuil uit het Rotterdam se havengebied moet worden ver boden en het huisvuil van de ge meente moet worden afgevoerd door composteerinrichtingen of verbran dingsovens. De werkgroep wil ook strenger toezicht op de naleving van de wet op de vervuiling van het oppervlaktewater. De minister deelde de Kamer wel mee, dat hij bezig is een inzicht te verkrijgen in het aantal raadsbesluiten en Statenbe sluiten welke in de afgelopen twee jaar op het gebied van de ontwikkelingssamen werking zijn genomen. Hij heeft de Gede puteerde Staten van de elf provincies daarover om gegevens gevraagd. De heren Schotten en Vermaat hadden de minister in hun vragen onder meer gewezen op het Koninklijk Besluit, waar in het beroep van Zwolle tegen een be sluit van Gedeputeerde Staten van Over ijssel ongegrond werd verklaard. Zwolle was het niet eens met de afwijzing door GS van een raadsbesluit, waardoor f 10.000 beschikbaar werd gesteld voor een jeep ten behoeve van de medische dienst in India. Deze f 10.00 was een aanvullende bijdrage op een bedrag dat de burgerij van Zwolle zelf bijeen had gebracht. Minister Geertsema zag wel een uitzon dering: namelijk via de jumelage (regel matige uitwisseling) tussen gemeenten. Er moet naar zijn visie een band bestaan tussen de gemeente die schenkt en die ontvangt. Het totale regeringsbeleid is, aldus mr. Geertsema, gericht op het be steden van een percentage van het netto nationaal inkomen voor ontwikkelingssa menwerking. Indien naast de centrale overheid ook de lagere overheid zich op dit terrein gaat bewegen, is er een gerede kans, dat de door de regering beoogde rechtvaardige en evenwichtige besteding van gelden geweld wordt aangedaan. Er was nog een vage toezegging van de Ter voorbereiding op dit gesprek zou de commissie vandaag op haar wekelijkse bijeenkomst een agenda voor dit gesprek opstellen. Aldus de voorzitter van de commissie, het Tweede-Kamerlid, mr. Geurtsen (V.V.D). kening met de woonwagenbewoners wil len houden, maar men moet niet de gemeenten onderschatten, die er van alles aan doen om het beste ervan te maken. Ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten werkt positief mee, aldus minis ter Engels „Ze moeten trouwens wel, anders krijgen ze moeilijkheden met woonwagenbewoners”. AMSTERDAM. Met de arrestatie van drie Italianen heeft de Amsterdamse re cherche binnen enkele uren licht gebracht in een roofoverval, die dinsdagmiddag werd gepleegd op het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland in de Van Baerlestraat in de hoofdstad. er een thedraal kapittel heeft mgr. Gijsen per brief laten weten dat naar zijn oordeel het belang van het bisdom door de beslis sing van de bisschop ernstig wordt ge schaad. De tegenstellingen zullen er onge twijfeld door worden verhevigd en het kapittel betreurt deze beslissing dan ook ten sterkste. De beslissing die mgr. Beel genomen heeft en de motivering daarbij gegeven om zijn functioneren als wijbis schop te beëindigen, wordt door het kapit tel volledig onderschreven. Drs. H. Sanders, oud-hoogleraar van het grootseminarie van het bisdom Roermond, een man met grote invloed in het bisdom en lid van de Diocesane Pastorale Raad, heeft voor enkele maanden ziekteverlof gevraagd en gekregen. Volgens drs. Moo- nen, secretaris van het bisdom Roermond, was het voor prof. Sanders „een persoon lijke beslissing in geweten”. Hij heeft ge zegd: „Op deze manier kan ik niet wer ken”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Geertse ma van Binnenlandse Zaken meent dat gemeenten geen steun aan ontwikkelingssamenwerking moeten verlenen. Als lagere overheden dan de landelijke zich ook op dit terrein gaan bewegen ontstaat volgens de bewindsman een onoverzichtelijke situatie, die tot gevolg kan hebben dat de gelden niet in die verhouding door de verschillende projecten be schikbaar komen als wel gewenst zou zijn. De minister zei dit dinsdag in de beantwoording van door de Scholten en vragen. Minister Geertsema stelt zich op het standpunt dat er een wijziging van de Grondwet en van de Gemeentewet voor nodig is, om het de gemeenten f lijk te maken gelden voor ontwikkelings samenwerking beschikbaar te stellen. Het begrip „gemeentehuishouding” zou dan, aldus de bewindsman, uit Grondwet e n Gemeentewet moeten worden geschrapt. Die mening werd niet gedeeld door Frans sen (P.v.d.A. die de opmerking van de minister „een interpretatie” noemde. Drs. Sanders, die de laatste tijd fun geerde als pastoor in Oirsbeek, is met onbekende bestemming naar het buiten land vertrokken. In het kerkblaadje van zijn parochie schreef hij dat hij „in af wachting van betere tijden” geruime tijd afwezig zal zijn. bekend is.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2