Rogers kapittelt Russen over hun buitenlandse politiek AMERIKAANSE AANVAL OP HOUDING KREMLIN Geheime regeling Israel-J ordanië Westduitse toekomsttrein LEER SHOW t/m zaterdag „rijdt" op magneetkussen V erkiezingen in New Hampshire Een uitdaging explosieve situaties Minister Drees neemt kijkje in München Bomaanslagen in Athene Hoofd Duitse contra spionage was nazi België gaat bomen planten „Ophouden met uitbuiten Soedan laat alle politieke gevangenen vrij In West-Irian werden 48 „terroristen” gedood e ISRAËLISCHE KRANT MELDT: J Dodelijke dextrose in Engeland 3 WOENSDAG 8 MAART 19 72 T wijf elachtig V ooruitgang (Van onze redacteur in Bonn) Indonesische generaal: „Ernstige gevolgen* Nieuw type t 1 WASHINGTON (Reuter) De Sovjet-Unie moet ophouden met het uitbuiten van explosieve situaties en haar houding duidelijk wijzigen wil er sprake zijn van harmonie en verzoening in de wereld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, zegt dit in zijn jaar lijks politiek overzicht dat gisteren in Washington bekend is gemaakt. Interieurverzorging B.V. Bartdjorisstraat 13-17 Haarlem BONN De Westduitse minister van Verkeer Leber ontvangt morgen in München zijn Nederlandse collega Drees, staatssecretaris Kruisinga en een aantal ingenieurs van de Nederlandse Spoorwegen. Doel van het be zoek is een demonstratie van de wielloze toekomsttrein, die op een proef- rail van één kilometer kan worden voorgereden. De Nederlandse verkeers- deskundigen zien de laatste jaren de experimentele treintypes van ver schillende kanten op zich af komen. De Fransen hebben indertijd hun Aero-trein, die zich voortbeweegt op een luchtkussen, aan staatssecretaris De Keyzer aanbevolen. y Hk, I I 99 de macht hebben i WILLIAM ROGERS ADVERTENTIE meer t r l s i k LONDEN (AP). De Britse regering heeft alle artsen gewaarschuwd tegen het gebruik van bepaalde flessen „dextrose” nadat vier mannen en een vrouw in een ziekenhuis zijn overleden. Zij hadden dex trose toegediend gekregen. Men vreest dat de 504 vermiste flessen levensgevaarlijk kunnen zijn. tie nog zinvol is. In de loop van dit jaar moet echter aan de Donau een mede door de regering In Bonn gefinancierde proef- rail van zeventig kilometer gereed komen. En ongetwijfeld zullen beide programma’s daarna moeten worden samengevoegd. Wat landelijk betrekkelijk eenvoudig kan zijn, levert internationaal grote moei lijkheden op. Kraus-Maffei, dat met de ontwikkeling van zijn trein verder is dan de andere Duitse groep, onderhoudt nauw contact met de Fransen, heeft zelfs een lineaire inductiemotor in Frankrijk gekocht. Maar de Fransen, de Duitsers en straks waar schijnlijk ook de Engelsen zullen het uiterste doen om hun systeem als het Europese ingang te doen vinden. Het zal wellicht nog enkele tientallen jaren duren voordat zo’n razendsnelle tube van Ham burg naar München zoeft. De eerste voor bereidingen worden echter getroffen en het ligt voor de hand dat nu al wordt getracht het aangrenzende Nederland voor het experiment te interesseren. Rogers staat in zijn verslag langdurig stil bij de Amerikaans-Russische verhou dingen en hij merkt in dit verband op dat de twee supermogendheden „de enige Er is al een belangrijke vooruitgang geboekt in de richting van een akkoord voor de bepering van de strategische be wapening. De Verenigde Staten hopen dat er nog dit jaar een voorlopig verdrag tot stand komt. Minister Rogers spoorde de Sovjet-Unie en haar bondgenoten van het Warschau- „Ik kan evenwel niet zeggen” dat het Kremlin In 1971 veel terughoudendheid in Zuid-Azië aan de dag legde. Dat was niet bevorderlijk voor de vrede in Indo-China. De Russische houding in het Midden oosten was op zijn minst twijfelachtig. verhouding tot de voor de rest van Boe. De Spaanse stierenvechters hebben besloten op 18 april in staking te gaan tenzij het ministerie van Financiën in stemt met een andere belastingheffing voor de stierenvechters. Geëmancipeerd. De club voor vrouwelijke journalisten in Londen heeft besloten zichzelf op te heffen. Sinds het begin van dit jaar kunnen vrouwen lid wor den van de club voor (mannelijke) jour nalisten. Maer dan zestig vrouwen heb ben zich aangemeld voor lidmaatschap. J t r (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Tussen Israël en Jor danië bestaat een geheime overeenkomst, die tot stand is gekomen na vijf geheime besprekingen tussen beide landen. Hieraan zouden onder andere minister Dayan en koning Hoessein hebben deelgenomen. Dit is gisteren gemeld door het doorgaans goed ingelichte Israëlische dagblad „Haaretz”. Het Israëlische ministerie van Buitenland se Zaken heeft het bericht, waarin veel details zoals tijdstippen, namen en plaat sen werden gemeld, „niet juist” genoemd. BRUSSEL. (ANP) Tijdens een mas sale actie om het Vlaamse land In België weer meer terug naar de natuur te bren gen zullen op 18 en 19 maart 23.000 bomen worden geplant. Dat gebeurt op een 17 ha groot terrein in Blaasveld, dat „Het Broek” wordt genoemd. Tegelijk sluit de minister elke kans uit dat dit jaar een Europese veiligheidscon- ferentie zal plaatsvinden, iets waarop de Russen blijven hameren. Met de onderte kening van het Viermogendhedenakkoord in Berlijn in zicht zou de voorbereiding voor een dergelijke in 1973 te houden conferentie misschien later dit jaar kun nen beginnen, aldus Rogers. ATHENE. (AFP) In het centrum van Athene zijn gisteravond twee bommen ontploft, één op het Grondwetsplein en de ander op de binnenplaats van het paleis van de aartsbisschop. Er waren geen slachtoffers en de schade was gering. De regering heeft alle ziekenhuizen en apotheken dringend verzocht om naar 504 vermiste flessen van de vijf percent dex- trose-oplossing te zoeken. Volgens het mi nisterie van gezondheid en de firma die het voedingsmiddel vervaardigt, Evans Medical, zijn 660 van deze flessen gedu rende mei 1971 uitgezonden en zijn er maar 156 achterhaald. Voor alle kapitale experimenten geldt dat ze al in de opzet te groot zijn voor de landelijke grenzen. Toen vorig jaar de Amerikaanse minister van Verkeer in München deze problematiek besprak, is van Duitse kant gezegd: „Het zou ernstige gevolgen hebben als men het in het Europese gebied niet eens kan worden en zich datgene zou herhalen wat wij op het gebied van elektrische lokomotieven of van de kleurentelevisie hebben beleefd.” BONN. (AFP) Het hoofd van de Westduitse contra-spionagedienst, Hubert Schübbers, is met vervroegd pensioen ge stuurd naar aanleiding van onthullingen in de pers over zijn nazi-verleden. Tenslotte heeft de voorverkiezing in New Hampshire ook uitgewezen dat er veel geld aan verkiezingscampagnes kan wor den uitgegeven zonder dat ze een duide lijke conclusie opleveren. De kandidaten besteedden in deze staat in de afgelopen maanden meer dan vijftien miljoen gulden aan hun politieke kruistochten. Niet ten onrechte zei de gouverneur van New Hampshire, Walter Peterson, een republi kein, die dit jaar ook opnieuw verkiesbaar is: „Het lijkt wel een federaal financieel hulpverleningsprogramma.” Rogers hoopt dat een verbeterde samen werking het resultaat zal zijn van het bezoek dat president Nixon in mei aan Moskou brengt. Hij schildert een over het algemeen optimistisch beeld van de voor uitzichten in 1972 voor de versteviging van de wereldvrede. Tegelijkertijd legt hij echter de nadruk op de noodzaak dat de Sovjet-Unie een grote verantwoordelijk heid toont en haar houding verandert. „Onze betrekkingen zullen niet harmo nieus kunnen zijn totdat een verdere evolutie in het Russische denken de verlei ding overwint om explosieve situaties om nationaal voordeel uit te bulten”, aldus de minister. De Russische houding moet naar de minister Het ligt ten zuiden van Antwerpen en iets ten westen van Mechelen. De initia tiefnemers verwachten duizenden vrijwil ligers om de notenbomen, abelen, es doorns, zomereiken, linden, berken, wil gen, olmen, essen en waterwilgen te plan ten. De actie wordt gehouden onder verant woordelijkheid van het departement voor Openbare Werken. Vorig jaar en het jaar daarvoor zijn al eerder boomplantacties in België gehouden, maar dan veel verspreid. De bewindsman die president Nixon op zijn reis naar Ohinia vergezelde, vindt dat dit bezoek een solide basis heeft gelegd voor het aanpakken van oude Chi- nees-Amerikaanse geschillen. „We hebben er vertrouwen in dat deze geschillen nu verkleind kunnen worden”, aldus Rogers. twee landen zijn die elkaar te vernietigen”. „Waar onze nieuwe Volksrepubliek China deze eeuw van essentieel belang zal zijn voor de vrede, is dit ook het geval met onze complexe en zich nog ontwikkelende verhouding tot de Sovjet-Unie”, zo meent de bewindsman. „Voor zowel de Sovjet-Unie als de Ver enigde Staten is er de noodzaak zelfbe heersing te tonen in spanningsgebieden. Vorig jaar toonden de Russen volgens Rogers een dergelijke zelfbeheersing wel in de onderhandelingen over Berlijn, waardoor de spanningen tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten in het alge meen verminderden. Het is niet de eerste keer dat melding wordt gemaakt van geheime contacten tussen Israel en Jordanië. Vorig jaar cir culeerden al geruchten als zou er een akkoord bestaan, waarbij Jordanië de soe vereiniteit over de thans door Israel be zette westelijke oever zou terug krijgen. Jeruzalem zou onder Israëlische soeverei niteit blijven met een symbolische aanwe zigheid van Jordanië. Deze overeenkomst, waarover ook „Haaretz” spreekt, zou overigens pas van kracht worden als Israel ook met andere Arabische staten en vooral met Egypte een akkoord had bereikt over de herope ning van het Suezkanaal. Koning Hoessein zou aan deze voorwaarde vasthouden, op dat Egypte het eerste Arabische land zou zijn dat concessies aan Israel doet. mening van de Amerikaanse grondig veranderen als het tot een ver zoening tussen Oost en West in Europa komen wil. DJAKARTA. (Antara) In de periode 1971-1972 zjjn in West-Irian 48 terroristen gedood, aldus brigade-generaal A. Mar- paung, woordvoerder van het ministerie van Defensie en Openbare Veiligheid. Voorts hebben 133 man zich aan de Indonesische troepen overgegeven. Vol gens generaal Marpaung houden zich thans nog slechts twintig „terroristen” in de oerwouden van West-Irian op, met vuurwapens die uit de Tweede Wereldoor log dateren. Ook in West-Kalimantan zou het aantal communistische opstandelingen niet meer dan twintig bedragen, nadat 41 het afge lopen jaar zijn gesneuveld en 50 zich hebben overgegeven. Schübbers, officieel hoofd van het „fe derale bureau voor de bescherming van de Grondwet”, trad tijdens het derde rijk op als officier van Justitie bij processen tegen communisten en sociaaldemocra ten, aldus een artikel in „Der Spiegel” van eind januari. Schübbers zal 1 mei zijn functie neer leggen, acht maanden eerder dan hij nor maal met pensioen zou gaan. Het besluit van zijn aftreden werd gisteren bekendge maakt door de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken. Deze deelde mee op de hoogte te zijn geweest van Schübbers’ activiteiten tijdens de nazi-tijd. Voor hij hoofd werd van de contra-spionagedienst, was Schübbers procureur-generaal in Keulen. Niettegenstaande zijn krachtige taal over de noodzaak van een veranderende houding van de Sovjet-Unie voorspelt Ro gers in zijn verslag dat 1972 een Jaar zal zijn van belangrijke ontwikkelingen in de Amerikaans-Russische samenwerking. pact voorts aan, het aanbod van het Westen aan te nemen en onderhandelin gen te beginnen over wederzijdse troepen verminderingen in Midden-Europa. De Verenigde Staten zijn niet van plan een zijdig hun strijdkrachten in Europa te verminderen. Het apparaat is geluidloos, veroorzaakt geen luchtvervuiling, heeft nauwelijks be dieningspersoneel nodig en kan met grote frequentie („cellen” voor 144 of 220 passa giers) over de rail zoeven. Dat zijn voordelen, zoals Kraus-Maffei ze aanprijst. Maar in de Bondsrepubliek wordt een tweede experiment uitgevoerd, namelijk door de samenwerkende fabrie ken Messerschmidt-Boelkow-Blohn, ook al bij München. Beide zijn van oordeel dat in het huidige stadium een concurren- In een krachtige veroordeling van de Sovjet-leer der beperkte soevereiniteit voor de Oosteuropese bondgenoten zei Ro gers: „Deze verzoening is niet verenigbaar met een leer welke stelt dat macht, geo grafische ligging of ideologische ver wantschap een land het recht op een bijzondere invloed of op interventie tegen over andere staten geeft”. De beweging „Verzet-Bevrijding-Onaf- hankelijkheid” liet weten verantwoorde lijk te zijn voor de explosies. Zij had deze gepleegd ete protest tegen „het verraad op Cyprus”. Drees en zijn gezelschap zullen nu bij de locomotievenfabriek Krauss-Maffei (die ook de Leopard-tanks produceert) kennismaken met de Transrapid, voorbe stemd om in de toekomst reiziers met een snelheid van 500 kilometer per uu in twee uur van Hamburg naar München te brengen. De Transrapid beweegt zich voort op een magneetkussen. Ook in andere landen wordt geëxperi menteerd. De Britten lieten vorig jaar december hun eerste Hovertrain proef- zweven op een luchtkussen twee centime ter boven een monorail. Amerikanen en Japanners zijn de andere deelnemers aan (aldus een functionaris van Krauss-Maf fei) „een kop-aan-kop-rennen” tussen de treinbouwers in de grote industrielanden. Het huidige treinsysteem wordt ouder wets en blijft nogal onveilig. Het is, op grote afstanden te traag. Bij snelheden die boven de 300 kilometer liggen, komt ech ter het wiel niet meer mee. Het luchtver keer kan niet veel intensiever worden dan het is. Bovendien is een flinke mist al in staat om de dienstregeling van een vlieg tuig te verstoren. officieel bondgenoot van het bestaande maatschappelijke stelsel en dientengevolge op politieke vraagstukken moeilijk tot echte progressiviteit te bewegen. Toch zitten in de rangen der confessio nele partijen grote groepen om die pro gressiviteit te springen, waarbij de expo nenten van deze groepen zelfs openlijk In conflict komen met confessionele uitgangs punten en kerkelijke opvattingen. Een nieuwe ideologie, zoals de commissie- Mansholt predikt, komt aan die gewetens nood niet tegemoet. Wil men met het structuurbeeld van linkerzijde indruk ma ken op kiezers van confessionelen huize, dan nodigt men dezen langs indirecte weg eigenlijk uit te breken met hun traditio nele sociaal-religieuze bindingen en sterk de materialistische kant op te zwenken. Welnu, misschien heeft de commissie- Mansholt verondersteld dat het hoge woord dan maar eens gesproken moet worden: de religie behoort niet in de politiek te zijn verweven, de religieuze mens moet met zijn verworvenheid aan eigen geloofsleven maar los zien te komen van al die dwingelandij en zijn eigen waarde schenken aan de progressieve maatschappelijke evolutie, die zelfs revo lutionair van karakter lijkt te zullen wor den. Dat is een van de factoren in dit hele progressieve plan waarvan men de vrees zou moeten koesteren dat zij te hoog gegrepen zijn. Het is namelijk een menta liteitsverandering van de eerste orde, die men hier van de afzonderlijke mens vraagt. Een mentaliteitsverandering waar tegen zeer sterke machten zich met hand en tand verzetten, niet alleen omdat zij van oudsher andere denkbeelden propage ren maar omdat zij hun eigen voetstuk voelen wankelen. Wat er uit dit alles zal kristalliseren, zodat men het in een eventueel stembus akkoord van die progressieve groepering zal terugvinden, is nog onzeker. De uitda ging is vooral direct gericht aan de niet- confessionele rechtse partijen, zoals de V.V.D., want de aanhangers van deze partij hebben meestal geen bindingen te overwinnen behalve dan die van de zeer oude, zeer falende maatschappijstructuur. ÉL 11 maart 1972 KARTOEM. (Reuter) De Soedanese president EI-Nimeiri die een rondreis door Zuid-Soedan maakt, heeft gisteren be kendgemaakt dat alle politieke gevange nen in het zuiden van Soedan zullen worden vrijgelaten. President Nimeiri is naar het zuiden gegaan om de bevolking en de daar gele gerde noordelijke troepen een nadere uit leg te geven van het twee weken gelden in Addis Abeba gesloten akkoord, op grond waarvan de drie zuidelijke gebieden van Soedan zelfbestuur zullen krijgen. Daarom wordt in verschillende landen tegelijk gezocht naar een nieuw treintype. De Duitsers zijn van oordeel dat hun experimenten met „trelncellen”, die door een lineaire inductiemotor (zonder bewe gende delen) op een magnetisch veld vlak boven de rail worden aangedreven, de meeste voordelen bezitten. Westduitse toekomsttrein, die zich met een snelheid van 500 km per uur voortbeweegt op een magneetkussen. i (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON Senator McGovern sprak na de voorverkiezingen In New Hampshire over het „gemakkeljjke cynis me van hen die zeggen dat de jongeren genoeg hebben van de politiek, dat het na (de verkiezingen van) 1968 weer politiek als vanouds zou zijn”. Hij legde een duidelijk verband tussen zijn campagne en die van wijlen senator Robert Kennedy en van senator Eugene McCarthy, die in het vorige presidentiële verkiezingsjaar onverwacht de jongeren op de been brachten. Of deze jongeren, die nu door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd rechtstreeks aan de verkiezingen kunnen deelnemeen, inderdaad gebruik zullen maken van hun stemrecht, valt in- middelis te bezien, want velen hunner lie ten verstek gaan bij de verplichte inschrij ving. De voorverkiezing in New Hampshire heeft in ieder geval een paar punten dui delijk gemaakt: In de eerste plaats dat er nu drie van de vele gegadigden zijn overgebleven: Mus- kie, McGovern en Nixon (daaraan kunnen na de verkiezingen in Florida nog burge meester John Lindsay en senator Henry Jackson worden toegevoegd, want deze twee kandidaten deden niet mee aan de verkiezingen van gisteren. Ten tweede is het duidelijk dat er geen verzet is tegen het beleid van presi dent Nixon en dat hij de steun heeft van de gematigde republikeinen. Daar staat tegenover dat zijn reis naar China vermoe delijk minder invloed heeft gehad dan werd verwacht. Ongetwijfeld heeft de progressieve groepering in ons politieke partijpatroon, de P.v.d.A., D’66 en P.P.R., een lofwaardi ge poging gedaan om haar gezamenlijk heid waar te maken: zij heeft door de opdracht aan en de reportage van de „commissie van Zes” om tot een andere maatschappijstructuur te komen waarin de problemen die in de huidige structuur zijn vastgelopen, beter kunnen worden aangepakt, bewezen dat zij een volgende keer niet meer op holle en afgesleten leuzen de verkiezingen wil ingaan. Een andere kwestie is of haar opzet en uitwerking niet te hoog gegrepen zijn. Als men de inhoud van het rapport-Mansholt leest, dan krijgt men de indruk dat men hier meer met een futuristisch gerichte filosofie te maken heeft dan met een praktisch uitvoerbaar plan. Het is natuurlijk piet de bedoeling dat alle factoren en aspecten van wat de commissie als de maatschappelijke struc tuur van de toekomst ziet, meteen in een praktisch uitvoerbaar verkiezingsprogram ma worden verwerkt. Eerder wil men bij de progressieven blijkbaar mikken op en kele belangrijke maar wel zeer funda mentele hervormingen, en wel die hervor mingen waarvan men weet dat er ook in andere partijen grote aanhang voor te vinden zou zijn. Van Mierlo en Den Uyl hebben blijk gegeven van de bedoeling, hun samengaan gestalte te geven in een bruikbaar nieuw politiek en economisch denkbeeld. Dat is, gezien de achtergronden van de beide heren, eigenlijk al een belangrijke door braak, al is het een theoretische. Voor het eerst krijgt D’66 nu een soort ideologie en voor het eerst krijgt de P.v.d.A. nu een praktische zin. De synthese tussen ideolo gie en praktijk is dezelfde als die tussen religie en maatschappij, een synthese waaraan bij de confessionele partijen nog druk en niet zo erg vruchtbaar gesleuteld wordt. De commissie-Mansholt heeft opzette lijk geen rekening gehouden met de con fessionele gevoeligheden, zoals die vooral op het gebied van de economische en financiële geraamten ener samenleving te bespeuren zijn. De religie is nog steeds

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3