VVD IN BEVERWIJK KOOS NIEUW BESTUUR Kinderboerderij wordt straks „Dierendorp” WEER GEZELLIG” „MAAK WIJK AAN ZEE i ■i Familie Van der Linden komt met MEUBELHANDEL WESTENBRINK Harry Vooren over Liszt Ruimte voor 200 huizen Wethouder A. Klomp voorzitter Botsing tussen vrachtauto’s „simpel” uit te voeren plan Huurwoningen in aanbouw in „De Die” HWZ-cadeaubon Contactavond inwoners met Thema-avond over Discussiemiddag over woningbouw leerkrachten van f 25,- in de markt Redding brigade vergadert wijkvoorzieningen Garantie voor gemeentebestuur IÉ WOENSDAG 8 MAART 1972 IJMUTDER COURANT 4 A Klassiek in Progress Rugge graat 3500 m2 woonplezier Dorpsweide In De Vrijburcht Bij aankoop woning (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Niet alleen de KVP, afdeling Wijk aan Zee, heeft zich in de afgelopen maanden intensief bezig gehouden met de problema tiek van de badplaats. De toekomst van Wijk aan Zee zette óók het echt paar Van der Linden, Verlengde Voorstraat 52 aan, het denken en met behulp van de technische kennis van een bevriend bouwkundig adviseur uit de badplaats is een plan ontworpen, waarin de woningbouw centraal staat. Maar evenals dat het geval is met het vorige week gelanceerde alternatieve KVP-bestemmingsplan Oldenborgh-Dorpsduinen, komt hier weer de procedurekwestie om de hoek kijken. Het bestemmingsplan Oldenborgh-Dorpsduinen is goedgekeurd door de raad en Gedeputeerde Staten. Dat betekent, dat er formeel gezien niet meer aan het be stemmingsplan kan worden gesleuteld. En het plan van de familie Van der Linden voorziet in de bouw van woningen op plaatsen die afwijken van de daarvoor in het bestemmingsplan opgenomen situeringen, zodat van structuur- en karakterwijzigingen kan worden gesproken. „Ja”, zegt me vrouw Van der Linden, „dat weet ik niet. De gemeente bekijkt het plan momenteel en iedereen, die het ziet, is er enthousiast over”. g| I v'- i o Mil O |fX?l llf i ffr 1 (Van een onzer verslaggevers) J. VAN DER LINDEN ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 9 De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers' Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar 0 ALTIJD BETER en VOORDELIGER slaagt. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE De Wijk aan Zeeër Reddingbrigade houdt op vrijdagavond 10 maart de algemene ledenvergadering in hotel „De Wijk” aan de Van Ogtropweg. De agenda vermeldt onder andere de ver kiezing van vier bestuursleden. De heren H. van de Wel en J. Steyn hebben zich niet meer herkiesbaar gesteld. De verga dering begint om 20.30 uur. 5 1 1 I 1 1 BEVERWIJK Heemskerkerweg 85 Tel. (02510)-27682 ALKMAAR Herculesstraat 6 A t/o het bodecentrum bij de Massamarkt Tel. (02200)-! 1225 1 i l s 1 j e HEEMSKERK. De gemeente Heems kerk heeft het voornemen ook de leer krachten van het voortgezet onderwijs, die in de gemeente wonen, een garantie- verklaring van 100 procent te verlenen bij aankoop van een woning. Onder de rege ling vallen ook de leerkrachten van het lager onderwijs en de gemeenteambtena ren. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. - Bij Marken-Binnen, dat onder de greep Uitgeest van de rijkspoli tie ressorteert, zijn dinsdagmiddag om on geveer kwart voor vier twee vrachtwa gens van achter op elkaar gebotst. De bestuurder van de achterste wagen, een inwoner var Oudorp, liep daarbij een gebroken neusbeen en vermodelijk enkele gekneusde ribben op. (Van een onzer, .verslaggevers) HEEMSKERK. De vjjfde in de cyclus van zes klassieke avonden door de Bever- wjjkse pianist Harry Vooren wordt gehou den op donderdag 9 maart in de Progress- sociëteit aan de Const. Hujjgensstraat. Dit maal behandelt Vooren de componist Franz Liszt, die leefde van 1811 tot 1886. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Donderdagavond komt in een bijeenkomst, georganiseerd door de Commissie Experimentele Woningbouw, de integratie van wijkvoorzieningen, zoals scholen, medische centra, recreatie met an dere wijkactiviteiten, aan de orde. De bij eenkomst wordt gehouden in De Vrijburcht en begint om acht uur. De „Afstudeergroep Nieuwegein” is vertegenwoordigd om iets te vertellen over deze integratie. De groep heeft vorig jaar aan de Technische Hoge school uitvoerig aandacht geschonken aan dit idee. Men zal het plan Nieuwegein aan de hand van dia’s verduidelijken. Vervol gens kan in de discussie nagegaan worden welke ideeën van toepassing zijn op de si tuatie in de IJmond. dat wethouder Klomp, die volgens de heer Van der Kroef een andere verantwoorde lijkheid draagt, weer zitting in het be stuur zou nemen. Hij achtte de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de wethouder, die onafhankelijk wil en moet zijn, op een bepaald ogenblik tegen zichzelf zou moeten strijden. De heer J. Logger oor deelde het nuttiger als een raadslid deel van het bestuur zou gaan uitmaken als toegevoegd lid. De heer D. Toekamp Lammers had ernstig bezwaar tegen het op deze bijeen komst aan de orde stellen van het voor stel tot het terugnemen van de motie. Hij meende, dat dit alleen tijdens de jaarver gadering zou kunnen gebeuren. De voorzitter van de Statencentrale Haarlem, de heer E. R. Everwijn Lange, die de bijeenkomst ook bijwoonde, ver klaarde desgevraagd, dat het reglementair niet onjuist was nu met het voorstel te komen. Het zou hoogstens aanvechtbaar zijn, dat het betreffende voorstel niet op de agenda was geplaatst. De aan de leden aangeboden kandidatenlijst voor het nieu we bestuur had naar zijn mening echter kunnen doen vermoeden, dat dit voorstel aan de orde zou komen. De heer Toekamp Lammers had schrif telijk een andere voordracht van kandida ten ingediend. Hierin stelde hij voor de heer S. van Son tot voorzitter te benoe men, mejuffrouw L. Klomp tot secreta resse en de heer A. Klomp jr. tot pen ningmeester De heren W. v.d. Zon en J. C. Doctor werden in deze voordracht als leden genoemd. Naar de mening van de heer Toekamp Lammers verdiende deze voordracht ernstige overweging om zowel de belangen van de V.V.D.-afdeling als die van de Beverwijkse gemeenschap te waarborgen en de naam van de afdeling Beverwijk in oude glorie te herstellen. De voordracht werd voor kennisgeving aan vaard. De belangstelling voor de huur- en koopwoningen in De Die is dermate groot dat de Stichting Eigen Woningbezit dage lijks vele kandidaten moet teleurstellen. Reeds geruime tijd geleden kwam de toewijzing van woningen aan kandidaat huurders en kopers reeds in een eindsta dium. De huizen werden in eerste instan tie aangeboden aan ingezeten van Heems kerk om zodoende de doorstroming te bevorderen. Zoals het er nu uitziet is het gemeentebestuur in die opzet geslaagd In het bouwplan van de heer en me vrouw Van der Linden zitten de volgende concrete punten: 55 bungalows, vrijstaande of dubbele woonhuizen op het terrein gelegen tussen de Relweg en Zeepad, met behoud van het duin. Twaalf bejaardenwoningen op het braakliggende terrein aan de Van Ogtropweg en de Gasthuisstraat, dus ach ter Zeevanck. 120 eengezinswoningen (kosten 53.000) nabij de Meeuwenweg- Burg. Rothestraat en in de Gaasterbosjes. Woningbouw kan voor Wijk aan Zee een aanzienlijke stimulans betekenen. Mits deze gunstig is gesitueerd. De mid denstand zal de vruchten hiervan kunnen plukken. Het echtpaar Van der Linden zal binnenkort een lijst vervaardigen, waarop mensen, die in eerste instantie in een van de nieuwbouwwoningen te Wijk aan Zee willen wonen, met een handtekening hun instemming met het plan kunnen betui gen. Voorts is in het plan opgenomen de bouw van een school nabij of aan de H. Hartschool, zodat één scholencentrum ontstaat. „Het is een simpel plan, dat voorbij gaat aan reconstructies van be staande situaties. Het wil geen stedebou- kundig plan zijn, daarvoor ontbreekt ons teveel informatie”, zo menen de heer en mevrouw Van der Linden. In het VVV- kantoor ligt een lijst, waarop Wijk aan Zeeërs handtekeningen kunnen zetten ter ondersteuning van het plan. In de etalage van een winkel hangt het plan, getekend op een grote kaart van Wijk aan Zee. Liszt bereisde als pianovirtuoos geheel Europa. Overal kwam men diep onder de indruk van zijn fenomenaal spel. In zijn pianocomposities domineert de techniek. Bij Liszt is de vorm van zijn composities afhankelijk van het dichterlijk idee. Zijn belangrijkste werken zijn „Les Préludes” en „Poèmes symphoniques” voor orkest en twaalf rhapsodieën voor piano. Juist over deze rhapsodieën zal Harry Vooren zijn ongetwijfeld met humor door spekt betoog houden. Waar een schilderij een extra-dimensie kan krijgen als men de schilder er over aan het woord laat, zo zal dit ook bij pianocomposities het geval zijn. De structuur en de klankopbouw bij pianomuziek is zeer belangrijk. In zijn uit leg hierover is Harry Vooren een ware meester. Hoewel de interesse tijdens de avond over Ravel iets minder was dan daarvoor, is de belangstelling voor deze cyclus toch wel zodanig geweest, dat de opzet in het volgend seizoen gehandhaafd wordt. Even tuele suggesties van het publiek worden in dank aanvaard. De aanvang van de avond is bepaald op negen uur; de lezing en het recital is om streeks elf uur afgelopen. „Het is overigens een simpel plan dat realiseerbaar is, zoals het dorpshuis. Het De heer Klomp heeft met nadruk ge steld slechts voor een periode van één jaar de voorzittershamer te zullen hante ren en hierdoor mee te willen werken aan het uit de mist en in rustig vaarwater geraken van de afdeling. De nieuw be noemde penningmeester heeft ook gezegd voorlopig voor de tijd van één jaar deze functie te vervullen en zich dan te bera den over het aanvaarden van het voorzit ter- dan wel vice-voorzitterschap. Niet alle leden waren even gelukkig met het voorstel om een in de vergade ring van 22 maart van het vorig jaar aangenomen motie terug te nemen en ongedaan te maken. In deze motie werd het ongewenst geacht, dat leden van de raadsfractie tegelijkertijd een bestuurs functie vervulden. De heren A. Klomp, A. W. Lindeman en J. Logger legden toen hun functie van bestuurslid vrijwillig neer. Zeven leden stemden t ijdens de ledenvergadering in de bodega-Bellevue tegen het terugdraaien van de motie. De demissionaire secretaris, de heer D. v. d. Kroef, vond het met name bezwaarlijk, (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Woningbouwvereni ging Uniond en Ons Huis gaan in april start’eri met de bouw van 80 premie huur woningen in De Die. Voorts wordt bin nenkort een begin gemaakt met da bouw van 50 bejaardenwoningen en 40 wonin gen van de Stichting Eigen Woningbezit. Deze laatste woningen komen aan de rand van De Die, tegen het grondgebied van Uitgeest, te liggen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Sinds dinsdagavond heeft de Beverwijkse afdeling van de V.V.D. weer een nieuw bestuur. Hierin vervult wethouder A. Klomp de functie van voorzitter. De heer J. C. Docter neemt het secretariaat waar, terwijl de heer S. L. van Son de financiën gaat beheren. Als leden van het bestuur funge ren de heer W. v.d. Zon jr. en H. Koster jr. omvat de bouw van ongeveer 200 huizen met de daarvoor benodigde voorzieningen. Aan uitbreiding van het aantal panden in de dienstensector bestaat geen enkele be hoefte. Het uitbreiden van het aantal parkeerplaatsen is evenmin nodig, daar de dorpsweide als zogenoemde boezem kan worden benut. Verbetering van de be staande parkeerplaatsen aan de Rijckert Aertzweg is wel nuttig en wel zodanig, dat het terrein 's winters als ijsbaan dienst kan doen. Misschien is het mogelijk Hoogovens te verzoeken de kunstduinen, gelegen aan het balveld op het sportterrein met ongeveer 5 meter te verhogen om hiermede het zich op en het geluid van de stroopbaan voor de bewoners van de huizen aan de Burg. Rothestraat en de Duinrand te temperen. Het duin langs de Julianaweg, net als voorheen, beplanten. De bestaande campings, dienen te worden gehandhaafd. Op het Julianaplein is ruim te voor een muziektent en enig groen, zodat het geheel een gezelliger aanzien krijgt. Woningbouw kan voor Wijk aan Zee een aanzienlijke stimulans betekenen. Voor nieuwbouw zal zeker groot animo zijn, mits deze gunstig is gesitueerd. De middenstand zal de vruchten hiervan kunnen plukken”, zo besluit het echtpaar de brief. Het Julianaplein kan aantrekkelijker gemaakt worden dan momenteel het geval is. Plaats er een muziektent, zodat er bijvoorbeeld op de zaterdag avonden tijdens het hoogseizoen een muziekuitvoering, en waarom niet denken aan een openlucht beatcon cert, kan worden georganiseerd. Het echtpaar Van der Linden meent, dat het Julianaplein is „vermoord” door het om te vormen tot een sfeerloze parkeerplaats, zonder dat de be woners van Wijk aan Zee inspraak in deze beslissing hebben gehad. HEEMSKERK. Het bestuur van d« Heemskerkse Winkeliers Zegelactie heeft besloten een cadeaubon van f 25 aan het bestaande assortiment toe te voegen.- -Er bestaan reeds bonnen van f 5, 7,50 en f 10. Voorzitter J. Lubbers deelde dit mede tijdens de algemene ledenvergadering van de HWZ, die door bijna alle 48 aangeslo ten winkeliers werd bijgewoond. De tradi tionele kinderdagtocht is dit jaar ver vroegd en wordt gehouden op 16 mei. De verschuiving vond plaats in verband met de vroege bouwvakvakantie. Vorig jaar- namen 800 kinderen aan de dagtocht deel. De HWZ gaat zich dit jaar beraden over de viering van het 10-jarig bestaan, medio 1973. Door opheffing van hun bedrijven heb ben twee middenstanders de rijen van de HWZ moeten verlaten. Er meldden zich echter vier nieuwe leden. De uitgifte van HWZ-zegels laat een stijgende lijn zien. De vergadering herkoos de heren A. Vis ser en P. Veldhuys tot bestuursleden. De heren traden periodiek af. HEEMSKERK Donderdag 9 maart vindt in de Vrijburcht een discussiebijeen komst plaats tijdens welke wordt gespro ken over de ontwikkelingen in de wo ningbouw. De discussie wordt gehouden in het kader van de tentoonstelling „Onge- woon-gewoon”. Er is voor de bijeenkomst, die om drie uur begint, een forum samen gesteld. Hierin hebben zitting burgemees ter M. J. Hille van Wormerveer, mej. A. Dol, voorzitster Adviescommissie experi mentele woningbouw van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, ir H. Bakker, architect te Amster dam, Drs P. Deben, wetenschappelijk Instituut van de Gemeentelijke Universi- teit te Amsterdam, W. Buma, architect BNA te Haarlem en P. de Vletter hbo, ar chitect BNA te Zaandam. De bijeenkomst staat onder auspiciën van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de bouw kunst bond van Nederlandse architecten. De heer Logger trachtte nog de heer S. L. van Son te bewegen de functie van voorzitter te aanvaarden. Deze achtte zich echter niet capabel genoeg om direct na zijn intrede in het bestuur als voorzitter te kunnen optreden. Na de bestuursverkiezing, die op zich niet veel problemen meer schepte, legde de heer Toekamp Lammers een verklaring af, waarin hij zijn lidmaatschap van de V.V.D. met ingang van 15 maart opzegde. Hij motiveerde zijn besluit met de argu menten, dat een dergelijk afdelingsbestuur voor hem onaanvaardbaar was en dat het hoofdbestuur geen passende maatregel had getroffen om de chaos in de afdeling te beteugelen. Zijn laatste motivering was, dat hij als partijloze staatsburger volko men vrij zou zijn opinie over V.V.D.- aangelegenheden naar buiten uit te dra gen zonder gebonden te zijn aan enige loyaliteit ten opzichte van de V.V.D. Een verzoek van de heer Toekamp Lammers om zijn verklaring bij de notulen van de vergadering te voegen werd door de ver gadering afgewezen. In zijn openingstoespraak zei wethouder Klomp onder meer, dat door de uitspraak terzake de bestuurlijke indeling voor het eerst in zijn nu bijna 10-jarige raadsperi ode de mist was opgetrokken. „Alle pro blemen, die over onze gemeentegrenzen reiken, zullen met elke andere gemeente die dezelfde problemen heeft en in dezelf de regio aanwezig zijn, moeten worden aangepast en opgelost”, aldus de heer Klomp. Hij zei hierbij onder andere te denken aan de luchtverontreiniging, de vuilverbranding in groot verband, een bo menplan met zoveel mogelijk bebossing en het wegenplan. De heer Everwijn Lainge wenste het nieuwe bestuur veel succes en gaf het advies een reglement voor de eigen afde ling te maken. Naar zijn mening waren door het ontbreken hiervan de moeilijk heden veroorzaakt. HEERHUGOWAARD Middenweg 554 (to. H.H. Kerk) N ACO-bushalte v. d. deur Tel. (02207)-! 287 HEEMSKERK De kinderboerderij aan de Vrijburglaan zal „Dierendorp” wor den genoemd. De naam is ingezonden door Helma Bakker uit Velsen-Noord, die van de gemeente Heemskerk binnenkort een cheque van 100 zal ontvangen. De jury van de namenwedstrijd, bestaande uit wethouder G. Petersen, burgemeester H. Nielen, gemeentesecretaris mr. F. Hofstraat, mejuffrouw H. Jongebloed, H. Hoog- hiemstra en J. van Wijk, zag zich geplaatst tegenover de moeilijke keus een pas- sende naam uit de honderd inzendingen te kiezen. Er zijn de meest doldrieste namen uit de bus gekomen: Geiteweide, Bokkensprong, Donald Duck, De Dolle Ezel, Het Ros Beyaard, Vrij Heemskerk, Heemskinderen, Balkenbrij, Ezeldorp en -land, Helma Bakker wordt door de gemeente uitgenodigd straks aanwezig te zijn als het naambordje op de kinderboerderij wordt geschroefd. Het echtpaar Van der Linden uit zich in bezorgde termen over hun woonplaats. „Ongeïnteresseerdheid en lijdzaamheid karakteriseren de bewoners van Wijk aan Zee. Door hen wordt het wonen nog steeds altijd als prettig ervaren”, zo schrijven de heer en mevrouw Van der Linden in een begeleidende brief. „Hoe blijft Wijk aan Zee, Wijk aan Zee? Zoals de ambtenaren het zien? Grauw in de winter, dagjesmensen in de zomer en gastarbeiders het hele jaar door? Wanneer we niet wakker worden gaat het inder daad die kant op. De voortekenen zijn er trouwens al. De middenstand bloeit niet, velen hebben het moeilijk. Inwoners en badgasten kopen het merendeel van him benodigdheden in Beverwijk. Hotels en pensions nemen, wanneer zij het niet meer kunnen bolwerken, gastarbeiders, waardoor zij niet meer afhankelijk zijn van het seizoen. Velen bezitten een zo merhuisje, gaan er tevens toe over hun huisje permanent te verhuren aan een jong gezin, hetgeen ook al een verminde ring van het aantal badgasten met zich brengt. Het verhuur buiten het hoogsei zoen wordt hierdoor bemoeilijkt.” Het echtpaar heeft een plan gemaakt om Wijk aan Zee wat meer „ruggegraat” te geven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De inwoners van Velsen-Noord krijgen opnieuw gelegen heid aan het gemeentebestuur vragen te stellen en onderwerpen ter discussie naar voren te brengen die van belang (kunnen) zijn met betrekking tot het wonen en leven in dit deel van de gemeente: daar naast zouden ook die zaken aan de orde zijn te stellen welke voor de gehele ge meente Velsen alleszins de moeite waard zijn onder de loep te nemen. De wens tot inspraak leeft beslist niet alleen bij de bewoners van Velsen maar zeker ook bij het gemeentebestuur. Maar inspraak is alleen te realiseren als zo iets gebeurt in een onderlinge uitwisseling van gedachten, waarbij alle kanten van de betrokken vraagstukken kunnen worden blicht. Een uitstekende gelegenheid hiervoor lijkt de contactavond die op dinsdag 11 april wordt gehouden in het cultureel centrum De Schouw aan de Bleyenhoeve- laan (2) in Velsen-Noord. De aanvang is gesteld op kwart over acht. Er is dus voldoende tijd voor voorberei ding bij de inwoners van Velsen-Noord. Men kan, liefst zo spoedig mogelijk, z’n vragen op papier stellen en het vragen lijstje sturen naar het Bureau van de Velscr Gemeenschap: Postbus 179, IJmui- den. ■iWO I f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4