MEER RUIMTE VOOR VELSER BRANDWEER Veel raadsleden wilden meer INGRIJPENDE WIJZIGING IN NEDERLANDSE LUCHTROUTEN NIEUWE OPZET DERDE LENTEFLORA SLA A T BIJ PUBLIEK AAN geld geven voor dorpshuis Spaarndam ilvuwl bot» w Opening van entresols in Zeewijk Nog tot zondag in Kennemer Sporthal IN DE VISHAL Verkeersplein in de lucht wordt komende jaren verder verbeterd Paardrijdster bij val ernstig gewond Sportstichting Nationaal Reumafonds Havenberichten Jaarvergadering Velser Slaapgelegenheid wordt uitgebreid 1 Mi ZAAL E Ir sx gif 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 8 MAART 1972 BURGEMEESTER: „WE ZIJN GEGAAN ZOVER WIJ KONDEN” Kort IJmondnieuws Hogere bodem (Van onze stadsredactie) 4 L Cactussen VELSEN” „DE POORT VAN - SCHIPHOL Het patroon van de luchtrouten in het Nederlands lucht verkeersgebied, dat zich boven de Noordzee uitstrekt, wordt met ingang van 30 maart ingrijpend gewijzigd. Pluim HAARLEM De derde Haar lemse Lenteflora ligt duidelijk meer in de belangstelling dan in de twee voorafgaande jaren. Drommen mensen hebben in de Kennemer Sporthal de onmisken bare lentegeur van bloemen en planten opgesnoven. Exclusieve couture rJB. i - dat (Van onze correspondent) en ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ÖF s 4. .4: VVV\AA/WVWWVWWXA/WAAAA«VWVWVWV\AWWWVVWW^^ Modehuis V, IJMUIDEN PLEIN 1945 -4 Telefoon 1 65 51 - 02550 Aan de orde zal onder meer komen: be stuursverkiezing. Aan de beurt van af treden zijn de bestuursleden J. Menger, J. van Dijk en H. Bakker. De heren Van Dijk en H. Bakker zijn herkiesbaar, de heer Menger niet. Voorts heeft de heer J. P. Bakkum te kennen gegeven te zullen af treden; voor hem zal dus een opvolger moeten worden benoemd. Bovendien is er nog een vacature, ontstaan door de be noeming 1zan de heer H. A. de Boer tot wethouder. De vrouw reed op het ruiterpad naast de Duinlustweg. Op een gegeven ogenblik schrok het paard van een tegemoet ko mende auto en het wierp zijn rijdster af. De vrouw kwam hierbij met het hoofd op de grond neer. produkten van de heer Van Gelder, sen oud-leraar van het Coomhertly- ceum. Hij toont met zijn cactussen aan dat ook hobbyisten met beperkte mid delen tot goede resultaten kunnen ko men. Lenteflora en Voorjaarsbeurs duren nog tot en met zondag 12 maart. Vrouwengilde. Het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Beverwijk, houdt don derdag 16 maart, beginnende om acht uur, de jaarlijkse ledenvergadering in de St. Josefzaal aan de Arendsweg. Loterij. De hoofdprijzen in de loterij ten bate van het tamboer- en trompetter korps Beverwijk zijn gevallen op de nummers 345, 7 en 1290. VELSEN. Tegenover de brandweer kazerne verrflzen op het ogenblik twee mobiele schoollokalen, welke na voltooiing benut zullen gaan worden voor admini stratie en het geven van lessen. Zoals be kend kampt de Velser brandweer reeds jaren met een groot gebrek aan ruimte en door deze uitbreiding hoopt men dit weer enigszins op te heffen. - URK In Urk werden maandag door 51 vaartuigen aangevoerd (in kilogram men) en geveild (in guldens)77.000 tong, 3.78-6.30; 8.000 tarbot, 3.65-8.50: 5.000 griet, 1.96-2.84; 166.000 schol, 0.38-1.05; 8.000 kabeljauw, 0.52-1.10; 2.500 wijting, 0.68- 0.99; 2.000 schar, 0.45-0.78. Van 28 februari tot en met 4 maart werd in Urk 534.195 kilogram Noordzeevis, ter waarde van 873.714,40 aangevoerd. bieden in te stellen buiten Schiphols na- deringsverkeersg’ebied en dus ook buiten de routestructuur der aan- en afvoerwe- gen. Deze wachtgebieden zullen dan ko men boven de Noordzee, bij Rotterdam in Oostelijk Flevoland bij Kampen. IJMUIDEN De Velser Sportstichting is er van teruggekomen haar jaarlijkse le denvergadering te houden in de maand september zoals twee jaar geleden was be sloten. Op aandrang van velen dus zoals vroeger. De komende jaarvergadering wordt woensdag 14 maart gehouden in de kantine van het stadhuis, aanvang 20 uur. Grote belangstelling bestaat er ook voor een verzameling cactussen op de Lenteflora. Zoals bekend is wordt de Lenteflora dit jaar onder het motto Creatie en recreatie” gehouden met Je bent er niet met de constatering dat deze enorme belangstelling wel het gevolg zal zijn van een technische ingreep van de organisatie, om de be zoekers in tegenstelling tot vorige jaren eerst langs de Lenteflora en daarna langs de Voorjaarsbeurs te lei den. Want daarmee zou je tekort doen aan de fraaie produkten van kwekers en hoveniers die op de Lenteflora zijn tentoongesteld. Daarom wordt eraan gewerkt om in 1974, als de dualisering van alle luchtwe gen voltooid zal zijn, een drietal wachtge- voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. Volgend jaar zal ook de vierde en laatste grote luchtroute tussen Schiphol en Groningen (aan- en afvliegroute voor het verkeer uit en naar Scandinavië en Hamburg) worden gedualiseerd. Tenslotte zullen buiten het naderings- verkeersgebied van Schiphol, dat een straal van 40 tot 50 kilometer heeft, de vier grote luchtwegen woorden „opgetild” met 2500 voet tot 6500 voet. Daarmee wordt beoogd het militaire en het kleine luchtverkeer meer gelegenheid te schen ken om onder deze luchtrouten door te. vliegen, zodat botsingsgevaar met de grote vliegtuigen van de burgerluchtvaart kan worden gemeden. Na deze ^eerste fase volgen in de ko- onder meer als doel om het publiek te stimuleren om ook zelf bloemen en planten als hobby te gaan kweken. De genoemde cactussen zijn de vrijetijds- De aanvrage van een krediet voor een proef met een gemeentelijk voorlichtings blad ten bedrage van 2.700 gulden ont moette slechts bezwaar bij de heer Corne lissen, die het niet verantwoord achtte, temeer niet omdat de regionale en plaat selijke bladen alle voorlichting brachten, waarbij dit gemeentelijke blad beslist niet up to date zou zijn. Deze mening werd door de burgemeester onderstreep4 onder meer door een pluim op de hoed van regionale er. plaatselijke pers te steken, die zoveel -uimte aan verslagen en voor bereiding van de raadsvergadering gaven, alsmede aan andere zaken over de ge- meenté. Bij de bespreking van de leges voor huwelijken, was de heer Cornelissen we derom de enige die bezwaren had Hij achtte, gelet op het exclusieve karakter van het raadhuis, de egards waarmede men werd behandeld en de tijd die alles kost, een verhoging van 50 percent niet voldoende. Zijn voorstel om de leges te verhogen met Ï00 percent vond echter geen steun. Wel werd uitdrukkelijk ge steld dat er op zaterdag en zondag niet kon worden getrouwd, omdat de verorde ning op de openingstijden van de bureau’s der burgerlijke stand dit niet toelaat. De genoemde leges moet wel worden opgeno men opdat in ernstige noodgevallen inder daad de mogelijkheid moet openblijven om op die dag te trouwen. -In geval van calamiteit of mobilisatie bijvoorbeeld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De entresols aan het Zeewijkplein voor sociaal en charitatief werk ten bate van de bewoners van Zee wijk zullen aanstaande vrijdag om half acht ’s avonds door de Velser wethouder H. A. de Boer worden geopend. Na deze officiële gebeurtenis is het mogelijk het complex te bezichtigen en zal er een „In formatiemarkt” worden gehouden. Diverse instellingen, verenigingen en andere or ganisaties verstrekken bij deze gelegenheid informatie over hun activiteiten aan speci aal daarvoor ingerichte kraampjes. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Een 49-jarige Santpoortse is gistermorgen ernstig ge wond geraakt toen zij tijdens een rit van haar paard werd geworpen. De vrouw is met onder meer een schedelbasisfractuur in het Marine Hospitaal in Overveen op genomen. VELSEN In de week van 13-18 maart wordt de landelijke inzameling gehouden voor het Nationaal Rheuma- fonds. Met bijzondere nadruk wil ik het belangrijke en noodzakelijke werk van dit fonds onder de aandacht brengen van de burgerij van Velsen. Het Nationaal Rheumafonds probeert met rechtstreekse hulp het leven van door reuma gehandicapte medeburgers leefbaarder te maken en te voorkomen, dat zij zich geïsoleerd, buiten de maat schappij voelen staan. Door het treffen van voorzieningen, die de patiënt in staat stellen aan het arbeidsproces en het maatschappelijk verkeer te blijven deelnemen, door het scheppen van aangepaste vakantie en recreatiemogelijkheden, door het verle nen van financiële steun bij de bouw en inrichting van klinieken en ver pleegtehuizen, door het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en de behandelwijze van de vele soorten reuma, draagt het fonds er toe bij de ziekte te bestrijden en de lasten van de lijder te verlichten. Aan de voortzetting en uitbreiding van deze taken worden jaarlijks door het Nationaal Rheumafonds enorme bedragen besteed. Ieder kan en behoort er ook eigenlijk toe bij te dragen dit werk financieel mogelijk te maken. Naast de omvangrijke taak van de overheid op het gebied van de openba re gezondheidszorg blijkt er een stuk verantwoordelijkheid voor instellingen uit en door de burgerij en natuurlijk ook voor iedere burger persoonlijk. Dit bedenke men als straks het Nati onaal Rheumafonds een beroep doet op steun. Stort een bijdrage, hetzij bij de collectant, hetzij op giro 324 van het Nationaal Rheumafonds te Den Haag. De burgemeester van Velsen, BOSMAN. De eerste stap is de dualisering van de luchtrouten uit Engeland, Frankrijk en Duitsland naar Schiphol. Deze luchtwegen worden in tweeën gesplitst, zodat in- en uitgaand verkeer elkaar op gelijk niveau met een tussenruimte van 18 kilometer kan passeren. Daarmee komt een einde aan de situatie, waarbij in een luchtweg de elkaar tegemoet vliegende toestellen steeds op verschillende hoogte moesten worden gehouden om elkaar zonder bot singen te kunnen passeren. mende jaren nog meer verbeteringen in het reusachtige luchtverkeersplein, dat boven Nederland wordt gevormd door Schiphols naderingsverkeersgebied en de daarop uitmondende vier grote luchtwe gen. Voorlopig zal het centrale lucht vaartbaken Spijkerboor in de Beemster bij de Rijp in Noord-Holland nog wacht- gebied blijven. Hier worden in de spitsu ren de vliegtuigen „gestapeld”, dat wil zeggen ze blijven op verschillende hoogten rondcirkelen, tot het onderste toestel is weggegleden voor de landing op Schiphol. Daarna mogen ze achtereenvolgens alle maal 1000 voet (330 meter) zakken. Bij mistig weer kan het voorkomen dat op die manier 10 tot 20 toestellen „in de holding” Zitten. Daarnaast is Spijkerboor echter ook centraal knooppunt voor al het overvlie gende (doorgaande verkeer. Bij een hoge „stapel” moet daarin een gat worden vrij gelaten voor dit doorgaande verkeer, een uit verkeerstechnisch oogpunt bezien nog al gecompliceerde regeling metde toene mende drukte in de lucht zal Spijkerboor dus als wachtgebied vol raken. IJMUIDEN De aanvoer in IJmuiden bestond dinsdag uit: 174 kisten en 382 kleine kisten schelvis, 122 kisten en 509 kleine kisten wijting, 4226 kisten gul, 1913 kisten koolvis, 4 kisten en 11 kleine kisten haring, 16 kisten makreel, 774 kisten schol, 21 kisten tarbot, 84 kisten varia, 3102 stuks stijve kabeljauw, 8600 kg tong. Totaal: 902 kleine kisten en 7334 kisten vis. Prijzen, per kilogram, in guldens: heilbot 5.70, tarbot 8.37-8.08, gr. tong 4.72-4.38, m. tong 6.65-6.20, kim. tong 7.43-6.11, tong 1 7.53-6.86, tong 2 6.51-5.98. Per 125 kg: gr. leng 94-92. Per 50 kilogram: schelvis 1 52-36, schel vis 2 45-37, schelvis 3 31-28, schelvis 4 62-36, kabeljauw 1 62-36, kabeljauw 2 115-36, kabeljauw 3 75-41, kabeljauw 4 53-36, kabeljauw 5 45-24, schol 1 31-26, schol 2 45-37, schol 3 57-43, schol 4 44-38, koolvis 1 23.50, koolvis 2 26-23.50. koolvis 3 27-23.50, koolvis 4 18-14.50, tarbot 328- 225, griet 164-140, haai 60-34, poon 46-34, wijting 1 44-23, wijting 2 23-14, kl. kreeft 90, tongschar 49, schar 43-21, bot 12.50, haring 22. Besommingen: UK 56 en 200 1300, 135 en 145 1900, 196 en 234 900; VD 9 en 19 1600; KW 3 16.000, 32 13.400, 43 33.600, 80 15.800, 117 11.200, 121 16.500, 159 17.400, 205 12.300, 215 11.600; SCH 117 14.600; VL 73 13.500, 103 25.100. 110 25.100, 112 15.600, 115 30.400, 121 17.700, 131 14.200, 142 14.500, 153 18.000; VD 1 2400: WR 136 1300; YE 25 1500; IJM 23 2600: ZL 6 2000. SCHEVENINGEN In Scheveningen werden dinsdag aangeveerd: 140 kisten en 18 kleine kisten schelvis, 100 kisten en 36 kleine kisten wijting, 15Q kisten gul, 1500 kisten koolvis, 1 kist en 15 kleine kisten haring, 7 kleine kisten makreel, 30 kisten varia. Er zijn tulpen in vele kleuren en soorten, mini-irissen, fresia’s, cycla men en vele andere bloemen en plan ten, waarvan het een wonder mag heten, dat ze nu al in bloei staan. Ook zou je tekort doen aan de manier, waarop de heer C. Geerlings zo’n dui zend vierkante meter bloemen, planten en heesters heeft ingedeeld. Naast kwekers en hoveniers hebben ook leer lingen van de Rijks Middelbare Tuin bouwschool in Aalsmeer aan de tot standkoming van de Lenteflora ge werkt. :jgM***q HALFWEG. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft dinsdagavond gelden beschikbaar gesteld voor het stichten van een dorpshuis in Spaarndam. J De vier agendapunten hierop betrekking hebbende werden gezamenlijk in behan deling genomen, waarop de heer G ij z e 1 (P.v.d.A.) een uitvoerige algemene be schouwing hield, met vergelijkingen met betrekking tot ,,De Olm.” Hij bleek bereid meer bij te dr agen dan door burgemeester en wethouders was voorgesteld. Ook de heer D o e v e n (K.V.P.) onder schreef deze bereidheid namens zijn frak- tie. De burgemeester zette uiteen welke fi nanciële offers de gemeente in de toe komst nog wachten, zoals plantsoenering, herbestrating, verlichting en scholenbouw waarvoor een ernstig beroep op de kas zal worden gedaan, ok met het oog op de nog door Haarlem ter beschikking te stel len bedragen, moest duidelijk rekening worden gedaan.' Ook met het oog op de .IJmuiden Plein 1940-^45'nr; 48 Vooral de huisvesting van de brand weerlieden laat bijzonder veel te wensen over. In het toch niet kleine slaapvertrek staan momenteel 21 bedden, alsmede enke le bergkasten, waardoor het geheel het karakter heeft van een oude soldatenslaap zaal. Op deze manier heeft de brandweer man die hier moet overnachten geen en kele privacy en lijkt het slapen in dit ver trek zelfs wat ongezond. Men moet echter wel rekening houden met het feit dat de 21 bedden nooit allemaal tegelijkertijd worden beslapen. Wanneer de lokalen tegenover de kazer ne gereed en ingericht zullen zijn, zal per 1 mei aanstaande door het korpspersoneel zelf de bestaande ruimte naast het slaap vertrek het oude leslokaal, voor over nachtingen worden ingericht. Voor deze gehele uitbreiding en ver bouwing heeft de gemeenteraad bijna an derhalve ton beschikbaar gesteld. tegenover de burgemeester stelde reeds meer was gegeven dan de stichting vroeg: een extra-krediet voor de inrich ting van het gymlokaal. In tegenstelling to. de meeste raadsle den die meer wilden geven, zei de heer B o k m a (P C.G dat het hem voor dit moment genoeg was, waarmede wethou der R ij k e b o e r en de heer CoVne- lissen (K.V.P.) instemden. Tenslotte stelde de voorzitter dat men reëel genoeg is om te beseffen dat de begroting toch wel zal worden overschre den en dat dan een nieuw beroep zal worden gedaan. .We zijn met de financië le mogelijkheden gegaan zover we kon den.” Het voorbereidingsbesluit tenslotte, ontmoette bij de K.V.P.-fraktie het be zwaar dat men op die wijze een blanco volmacht aan het college zou geven, een stelling die ten stelligste werd bestreden door de voorzitter, die bovendien zei dat als men nu geen voorbereidingersbesluit zou nemen, ernstige stagnatie zou ont staan bij de bouw van een r.-k. kleuter school, alsmede voor de bouw van de bejaardenwoningenin Spaarndam De K.V.P. zwichtte voor deze argumenten. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Amstel- stroom, Huil; Zaanborg, Antwerpen; Ferenhurst, Grea Yarmouth; Eken, Stockholm; Herm S, Rotterdam: Zaanstroom, Felixtowe; Blackwell Point, Londen; Embla, Geawle; Rijnstroom, Sho reham; Jettie. Hamina; Travancore, Le Havre; Sirius, Rotterdam; Wespe, Bremen; Bally Water, Belfast; Patricia Mitchell, Greenwich; Nieder Mehnen, Rotterdam; Yew Mount, Bilbao; Tor Hollandia, Gothenborg: Kahlesand. Golding; Se verity, Rotterdam; Altiar, oRtterdam: Barbara, Ipswich; Heino Brohan, Flixb'oróugh; Gisela Flint, Gunness. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Leonidas 2, Cambanis, Hampton Rond; Tor Parisia, Aarhus; Wllka, Winby; Pew Sum, Kopenhagen; Contri- city, Londen; Emsland, Karlstad; Inger, Fry burgh; Stratus, Gent; Amstelstroom, Hull; Fes tivity, Gelby; Tamworth, Liverpool; Waalborg, Delfzijl; Duhne, Rotterdam; Hondsbosch, Lon den; Marika, Flixborough; Ardeas, Rotterdam; Gullhav, Grangemouth; Alkena, Bremen; Jastar- nla, Gdynia; Titan Service, Cont Plat; Rolf Behr- mann, Londen; Zaanstroom, Felixtowe; Hellerau, Rotterdam; Penelope Everard, Londen; Wied- stein. Shristobal. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Anton Makarenko, Antwerpen; Inka. Bremen; Lynda. Noordzee; Elisabeth, Mac. Duff; Hercules, Ant werpen: Areas, Antwerpen; Valiant, Londen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Fern hurst, Grangemouth; Tramptondyke, Plymouth; Rijnstroom, Shoreham; Octavia, Antwerpen; Se verity, Selby; Graveland. Bremen; Herm S, Gun ness; Wespe, Helsingborg: Viking, Hull; Genie, U.S. Golf: Niedermehnen, Flixborough. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip v; n of naar Amsterdam gegaan.) ^.o: - 'A.. Si feu-®'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5