klonk weldadig bij NPO 45 jaar bij Van Gend Loos en TENTEN PECH ONDERWEG Jeugdkampen van De Brulboei Zangers beluisterden elkaar in de Hervormde Kerk Trimleiders gevraagd LOEKIE KNOL IN HEEMSKERK Flothuis’ symfonische muziek Informatie over drugs sporthuis ft VERENIGINGSNIEUWS Lezing 1 UIT DE IJMOND SBBBniSE GELEID DOOR TSJECHISCHE DIRIGENT OTAKAR TRHLIK W. VAN GELDER UIT SANTPOORT MET PENSIOEN Via werkgroep over en „Padoe” SLAAPZAKKEN LUCHTBEDDEN KAMPEERMEUBELEN KAMPEERARTIKELEN ENZ. 11 7 WOENSDAG 8 MAART 1972 Dvorak Lyrische Flothuis VELSEN Beverwijk Heemskerk V elsen-N oord V elsen-IJ maiden T egenvaller kennemerlaan 94 Na gedurende vijfenveertig jaar bij Van Gend Loos als chauffeur- besteller in dienst te zijn geweest, zal de heer W. van Gelder uit Sant poort de plaats achter het stuur van zijn bestelauto wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd binnenkort voor een opvolger moe ten inruimen. Zijn werkterrein bevond zich meestal in de IJmond, waar hij in 1927 als twintigjarige jongeman werd aangesteld als koetsier. De bestellingen werden in die tijd immers nog met paard en wagen uitge voerd, terwijl het kantoor toen naast het politiebureau op het inmiddels afgebroken Willemsplein was gevestigd. Tevens was hier een afdeling incasso aan verbonden, waarvan de heer Van Gelder zich nog goed weet te herinneren vele honderden abonnementskwitanties voor het week blad „Het Leven” te hebben geïnd. Gedurende de wintermaanden werd bij hevige sneeuwval de wagen dikwijls door een slee vervangen, het geen altijd een enigszins romantische bijkomstigheid betekende. Al be hoorden werkweken van zestig uur en langer dan ook allerminst tot de uitzonderingen. Wijk aan Zee De houdingen duidelijk beter dan in het eer- ADVERTENTIE half Telefoon 0 25 50 - 1 66 13 Ge- KEES MAAS. ADVERTENTIE Te zien op de HISWA Verkrijgbaar bij WOENSDAG 8 MAART Het Groene Huis, Raamveld, 20 u. tiener club. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. HAARLEM Het concert, dat dinsdag avond door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest in de Gemeentelijke Con certzaal gegeven werd, stond onder leiding van de Tsjechisch dirigent Otakar Trhlik. de hardheid van de klank, het ontbreken van vrijwel alle poëtische koestering van dit toch wel zeer romantische concert, heeft het spel van de pianist mij deze keer hoegenaamd geen voldoening kunnen geven. De samenwerking met het orkest was trouwens ook maar matig. De heer Van Gelder werd geregeld als chauffeur bij deze konvooien ingedeeld, zodat hij ongeveer een jaar op Praag DONDERDAG 9 MAART De Uitwijk, Arendsweg. 9.30 en 13.30 u. peuterspeelzaal. Het Groene Huis, Raamveld. 19.30 u. Multi-movement. Sporthal, Van Loenenlaan. 10.30 u. be- j aardengymnastiek. De Hoppers, IJselstraat. 9 u. peuterspeel zaal. Beverwjjkse Sportraad. Sporthal, Van Loenenlaan. 20-22 u. spreekuur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend Van 7-16 eri 20.15-21.30 u. Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN OVERLEDEN M. M. van Roon, 80 jr., echtgenote van J Weber, van Linschotenstraat 19, IJmui- den; G. Ekkelboom, 79 jr., echtegenote van P. Hoekstra. Engelmundusstraat 15, IJmui den; G. Ekkelboom, 79 jr., echtgenote van P. K. R. Hezemans, Kennemerlaan 169, IJmuiden. De sportgroep „Duin en Kruidberg” in Velsen, waar men voornamelijk het trimmen beoefent, telt thans ongeveer honderdtwintig dames- en herenleden, die voor het lopen van de verschillende afstanden in vier groepen zijn onder verdeeld. Voor elke groep is een in structeur aanwezig, welk aantal echter als te gering moet worden beschouwd, omdat zich nog geregeld nieuwe trim mers als lid komen aanmelden. Van daar dat men hier gaarne contacht zou willen opnemen met enige dames en heren sportleiders, die bereid zijn zich voor deze instructie beschikbaar te stellen. Alle inlichtingen hierover kun nen worden verkregen bij de heren L. van der Nieuwendijk. Orionweg 132, IJmuiden, telefoon 17271 en C. van Staveren Molenveldlaan 16, Santpoort, telefoon 023-375316. Aan het concert werd solistische mede werking verleend door de befaamde pia nist Hans Richter Haaser, die het Piano concert in f kleine terts opus 21 van Frédéric Chopin ter vertolking had geko zen. Om de eenzijdige virtuositeit, die bij deze interpretatie gedemonstreerd werd, IJMUIDEN. De zangersavonden van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen zijn al tijd iets bijzonders. Dat gold ook voor de avond van de kring Aalsmeer, die gistera vond in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden werd gehouden. Er heerste een blijmoedige sfeer waarbij de koren veel waardering voor eikaars prestaties tponden. Dat gold speciaal ook Voor dergelijke transporten werden dan konvooien van zeven vrachtauto’s samengesteld, telkens met twee chauf feurs, zodat achter elkaar naar de Tsjechische grens kon worden gereden, waarna in Stribo werd overnacht. De volgende dag bereikte men Praag, waar de konvooien door de bevolking steeds met enthousiasme werden binnenge haald. Er viel immers wederzijds vol heeft gereden. Een periode waar door hem nog steeds met genoegen aan wordt teruggedacht. Inmiddels waren de ver houdingen in de IJmond weer in zo verre hersteld dat hij hier opnieuw bij de besteldienst kon worden ingescha keld, hetgeen hem in deze omgeving in de loop der jaren bij de winkeliers een grote bekendheid heeft bezorgd. De laatste tijd is de heer Van Gelder ver bonden aan het Beverwijkse kantoor van Van Gend Loos. DONDERDAG 9 MAART De Mei, Geelvinckstraat. 20 u. tienerin- stuif, 21.30 u. volksdansen. WOENSDAG 8 MAART De Mei, Geelvinckstraat. 20 u. filmavond. Een bezonken Andante maestoso besluit in passacaglia-vorm deze ook door de doel treffende instrumentatie geslaagde orkest- compositie. De klankwerking moet bij een doorwrochte uitvoering met een' intensieve voorbereiding waarbij dan in het bijzon der gelet is op de dynamische verhouding van de •instrumentengroepen, ook met be trekking tot de karakteristieke timbres daarvan, ongetwijfeld verrassend zijn, mede door de verwerkelijking van de structurele doorzichtigheid. De verwachte verrassingen kwamen er bij de gegeven uitvoering echter niet. Het orkest speelde zeker evrdienstelijk en de dirigent zorgde er voor dat de vertolking ordelijk verliep. Marius Flothuis, in de zaal aanwezig, kwam op het podium de uitvoerenden danken voor de toewijding aan de voor dracht van zijn compositie gegeven. Door de besturen van het buurthuis „De Brulboei” en de initiatiefgroep „Zee- en Duinwijk” in IJmuiden, zijn ook voor dit jaar weer enige tenten kampen en een watersportkamp geor ganiseerd. Het watersportkamp wordt gehouden in het eigen buitenhuis „De Uiterton”, gelegen aan de Mooie Nel bij Spaarndam, terwijl voor de tenten kampen het landgoed „Enghuijzen” in het Gelderse dorp Hummelo tussen Doesburg en Doetinchiem is aangewe zen. Aan deze kampen kan door ieder een worden deelgenomen, mits aan de gestelde leeftijdseisen wordt voldaan. In Hummelo worden de volgende kampen gehouden: van 15 tot 22 juli een kinderkamp (van zeven tot tien jaar), van 22 tot 29 juli een scholieren kamp (van elf tot dertien jaar) en van 29 juli tot 5 augustus een tienerkamp (van veertien tot ongeveer zeventien jaar). Het watersportkamp in „De Ui terton”, voor deelnemers van elf jaar en ouder, wordt gehouden van 29 juli tot 5 augustus. Voor de ouders van de deelnemers zal over enige tijd nog een speciale kampavond worden gehouden, waar men met de leiding kan kennismaken. Alle inlichtingen, ook over het kamp geld en de wijze van betaling daarvan, kunnen echter reeds nu worden ver kregen bij „De Brulboei”, Kanaalstraat 228, IJmuiden, telefoon 10652. Telefoon 0 25 50 - 1 40 71 ïimode l_F MARKTPLEINGALERIJ IJMUIDEN DONDERDAG 9 MAART De Zandkraai, Handelstraat. 9.30 en 10.30 u. bej aardengymnastiek, vanaf 19 u. bar. De Lichtboei, Maasstraat. 10 u. peuter- oppas, 14 u bejaardensoos. De Zevensprong, Const. Huijgensstraat. 14 u. peuterritmiek, 15 u. bejaardengym- nastiek. De Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. dis- cussie-avond over sociale beschouwing. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. vak- bondscafé. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. Harry Vooren over Franz Liszt. Donkey Shot, A. Verherentstraat. opend vanaf 19.30 u. Het maandprogramma van de afde ling Beverwijk van, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wordt donderdag 9 maart ingezet met een lezing door de heer J. Nauta in gebouw „Old Fellow” aan de Prinsesselaan. Zijn met dia’s geïllustreerd onderwerp bestaat uit een verslag van reizen door Italië en Sicilië, waarbij ook de vül- kaan de Etna ter sprake zal worden gebracht. De bezoekende dames wordt geadviseerd niet alleen iets voor de verloting, maar ook een kop en schotel mee te brengen. De najaarsvergadering(?) wordt dins dag 21 maart gehouden in ’t Wapen van Heemskerk” in Alkmaar, gevolgd door een excursie naar de PEN in Bloemendaal op dinsdag 28 maart. Tenslotte kan donderdag 30 maart een gezamenlijk bezoek worden gebracht aan de Stadsschouwburg in Amster dam. voor het biiwonen van de opvoe ring van „Zuster Norton is verliefd” door de toneelgroep ..Globe.” WOENSDAG 8 MAART Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. doende te ruilen, zoals van Nederlandse zjjde sigaretten en chocolade, waar door de Tsjechen weer allerlei toen nog be- gerenswaardige artikelen tegenover werden gesteld, zoals echte kristallen siervoorwerpen. Aan Van Beinum en zijn orkest was het werk opgedragen. Bij de vertolking van dinsdagavond heeft de „Symfonische muziek” zich in haar geheel doen kennen als een zorgvul dig gecomponeerd, muzikantesk werk met een overwegend lyrisch-melodische uit drukkingskracht. Zelfs daar waar scher- zando-gedachten zich laten gelden, zoals in het eerste Allegro, geven mild klinken de, voortreffelijk geformuleerde melodie ën een treffend gevoelig tegenspel. Een sfeer van weemoedigheid kenmerkt het Adagio malto espressivo, onrust het Allegro agitato, dat toch een element van evenwicht bevat door de contrapunctische structuur. Het eerste werk, waarvan hij met het orkest de uitvoering op zich had genomen, was een compositie van de Nederlandse componist Marius Flothuis. Het was zijn opus 59, dat onder de benaming „Symfo nische muziek” zes maanden na zijn vol tooiing door Eduard van Beinum en het Concertgebouworkest in juni 1958 in eer ste uitvoering ten gehore werd gebracht. die voor het eerst aan zo’n festijn deelna men. Acht koren maakten hun opwachting, en over het algemeen was het peil zeer bevredigend. Het eerste koor was meteen een voltreffer en dat gold ook voor het laatste. Al dan niet opzettelijk had de organisatie aldus voor een „goed begin als het halve werk en voor een eind goed al goed” gezorgd. Dat daartussen wel eens wat mindere prestaties werden geleverd kon men dan ook gemakkelijk vergeten. Het eerste koor was het gereformeerd Evangelisatie Zangkoor Jubilate Deo uit Haarlem-noord, dat in „Nobody knows the trouble I’ve seen” onder leiding van Leen Nijdam deed genieten van uiterst gave zang, met intelligente frasering en dynamiek. Een goede sopraan luisterde het geheel op. Op enkele ongelijke inzet ten na klonk ook „Praise the Lord” van Smart voortreffelijk. Jammer van de nog al valse piano! „Hosanna” uit Vijfhuizen bleek wat minder dynamisch, maar toonde in „Heavn” toch lyrische kwaliteiten. In „Een zaaier ging uit” viel de goede uitspraak op. Het Santpoorts hervormd koor onder leiding van Cees Brugman had met „Oen as der Rebbe weint” een grappige keus gedaan, maar het lied kreeg toch te wei nig reliëf. Wel werd duidelijk dat meh aardig kan fluiten en .zwijgen. In ste lied en in „My Lord, what a morning” bereikte het koor het hoogtepunt. De Oosterkerkcantorij, Haarlem onder leiding van Kees Huges, verraste met een fraaie fijnzinnige Brucknervertolking, waarin uitstekende tenoren een opvallen de rol speelden. Ook „Lobe dem Herrn” van Distler leverde geen problemen op al was deze vertolking toch wat minder verfijnd. Zoals bij bijna alle koren bleek ook bij dit koor het gelijktijdig inzetten nog een moeilijk punt te zijn. Cantemus en Con Amore uit Haarlem onder leiding van Piet de Jong maakten een verdienstelijk debuut. In „Heer Jezus heeft een hofken” was goede aandacht aan de dynamiek besteed, maar er was toch te weinig contrast tussen de couplet ten. „Praise the lord” was toch wel minder dan de uitvoering van het eerste koor. Na een tegenvallende uitvoering van het Christelijk Gemengd Koor Santpoort, met opmerkelijk vaak zakkende sopranen zorgde het Gereformeerd Kerkkoor IJ muiden onder leiding van Jan te Loo voor een indrukwekkend slot met een expres sief „Christus’ Lijden” en een uitbundig „King all-glorious”, waarin veel aandacht aan de zeggingskracht was besteed en een sopraan een belangrijke rol speelde. On nodig te zeggen dat gebed, schriftlezing en veel samenzang op deze geslaagde avond niet ontbraken. Door de ANWB wordt thans' ook In Beverwijk een cursus „Pech onderweg” voor automobilisten gehouden, bestaan de uit vier lessen. De eerste hiervan is vastgesteld op dinsdag 11 april in de katholieke technische school „St. Eloy” aan de Heemskerkerweg. Zoals bekend beoogt men met deze cursussen automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storin gen, welke zich aan hun auto kunnen voordoen. De instructeurs zijn ervaren wegenwachten en technochefs van de ANWB. Voor het onderricht zijn duidelijke tekeningen en een aantal belangrijke onderdelen, zoals stroomverdelers en carburateurs aanwezig. Bij de instruc tie wordt verder gebruik gemaakt van eën auto, waarvan de cursisten reeds tijdens de tweede lesavond storingen moeten opsporen en verhelpen, welke eerst door de instructeur werden aan gebracht. Bovendien ontvangen de cur sisten een boekje, waar zij aantekenin gen in kunnen maken. Aanmelding kan geschieden bij de ANWB in Haarlem, Schotersingel 117a, telefoon 023-260250, waar tevens alle inlichtingen worden verstrekt. WOENSDAG 8 MAART Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den 19-23 uur BC Velsen. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur, jeugd- en tienerbibliö- theek, Willemsbeekweg 19 tot 21 uur. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur in Ossendorpschool, Wijk aam Zeeërweg, IJ muiden, trainen. Na de pauze werd aandacht gevraagd voor een symfonie van Anton Dvorak, die lange tijd door het verblindende succes van een andere symfonie: de beroemde symfonie „Uit de Nieuwe Wereld” een kwijnend bestaan leidde. Het was de Symfonie in G opus 88, een rijk muzikaal werk, doortrokken van de benijdenswaarde volksmuziek van Dvo raks geboorteland. De dirigent Otakar Trhlik is als Dvorak een zoon van het Tsjechische volk. Het was te verwachten, dat hij de symfonie in de geest van dit volk zou uitvoeren. De zui ver muzikale afwerking thans buiten be schouwing latend kan ik over zijn vertol king schrijven dat hij geladen werd met een levendige, stuwing gevende expressie en dat hiervoor ook de ritmiek van beteke nis werd, vooral in de opwindende finale. P. ZWAANSWIJK Aan deze actieve periode komt nu binnenkort een einde, zodat hij zijn dagen voortaan geheel aan knutselen én het onderhouden van de tuin kan wijden. Alleen wacht hem nog een af scheidsreceptie op vrijdag 17 maart in het wijkgebouw van de hervormde ge meente aan de Burgemeester Enschedé- laan in Santpoort. Belangstellenden zijn hier welkom van 19.30 uur af. Omstreeks 1935 werd ook bij Van Gend Loos de paardentractie door de bestelauto vervangen, zodat de heer Van Gelder de leidsels voor het stuur» wiel mocht verwisselen. Als chauffeur heeft hij gedurende de oorlogsjaren zijn werkzaamheden betrekkelijk normaal kunnen voortzetten, tot hij in 1944 als gevolg van de spoorwegstaking naar Haarlem moest evacueren. Met zijn ge zin heefthij toen enige tijd aan de Crayenesterlaan gewoond. Na de bevrijding was de heer Van Gelder onmiddellijk weer welkom bij Van Gend Loos, waar men een bij zonder interessante job voor hem bleek te hebben gereserveerd. Doordat de spoorwegen zo kort na de oorlog overal nog bijna geheel waren gedesorgani seerd en een behoorlijke verbinding met het buitenland dus vrijwel onmogelijk was, moesten de grote vrachten door dit expeditiebedrijf met auto’s worden ver voerd. Tot deze transporten behoorden ook zendipgen vis voor Praag, waarna op de terugweg machines en andere za ken moesten worden meegenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) WOENSDAG 8 MAART De Lichtboei, Maasstraat. 19 u. instuif jongeren, 20 u. creatief bezig zijn voor dames. - - - Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. •„Cantemus’^en „Con more” mt Haarlem, Geopend van 20 tot 1 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. BEVALLEN F. L. Dekker-Duin, z., Kanaalstraat 54 dr„ IJmuiden; M. de Graaf-Bosua, d., De Tiemenlaan 9, IJmuiden; J. N. Korbee-van de Ree, z.. Lindenstraat 35, IJmuiden; J. A. M. Donker-Brozius, z., Engelmundus straat 28, IJmuiden; H. M. J. Spiering- Siemerink. z., ’s-Gravenlust 11, Velsen (zuid); J. Wagenaar-Tot, z., Reguliersstraat 39 zw, Haarlem; H. K. Eijgenhuijsen- Bleijswijk, z., Von Brucken Focklaan 27, Heemstede; D. Schaap-Lodenstein, d., Hei- destraat 39. IJmuiden; M. E. Mauldin-Hall, z., L. de Colignylaan 72, Santpoort; C. H. T. Jansen-Schelvis, z., Velserduinweg 213, IJmuiden. De chansonnière Loekie Knol, win nares van het „Kabaret der Onbeken den” in 1971 en het poppentheater „Paradaas” van Rien Kroon komen vrijdag 17 maart met een geheel nieuw programma naar kasteel Assumburg in ’■-Teemskerk. Tijdens de pauze zal het werk van enige Heemskerkse zondags- schilders worden geëxposeerd. DONDERDAG 9 MAART Voorlichting drugs: in de Brulboei, Ka naalstraat 228, IJmuiden, 20 u. informatie over gebruik en gevolgen van drugs, voor ouders en tieners. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Willemsbeekweg jeugd- en tiener- bibliotheek 15.30-17.30 uur; filiaal Paro chiezaal Petruskerk, Venusstraat, 19-21.15 uur; filiaal Santpoort, Willem de Zwijger- laan 72, 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal Zeewijkplein 19-21.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting. Spreekuur leidster van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 192, IJmuiden, tel. 02550-10715. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden,. 6.30-8 uur gemengd zwemmen, 8-1215 uur schoolzwemmen, 12.15-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwem men, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwemlessen, 18.30-22.30 uur CSB, 21.50- 22.50 uur Duikersvereniging. Sporthal Zeewijk, Planeten weg, IJmui den, 19-23 uur badmintonclub Velsen. Boksvereniging Manly Sport. Les en wedstrijdtraining van 9.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Moerberg Comité- school aan de Kerkstraat, oud-IJmuiden. Zee- en Duinwijkclubs, Pleiadenschool, 16-17 en 19-20 uur toneel en expressie; in Zeewijkschool 16.15-17.15 uur meisjes samenkomst. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9.30-11.30 uur peuterspeelgroep, 9-11.30 uur bejaardensoos, 16.15-17.30 uur tim- merclub jongens 8-10 jaar, kookclub jon gens èn meisjes 10-13 jaar, 16.30-18.30 uur tafeltennis, 19.30-21.30 uur, tieneratelier meisjes en jongens 19-20.30 uur. HEEMSKERK. De werkgroep „Pa doe”, gevestigd in het buurthuis „De Zandkraai”. organiseert vrijdag 10 maart een informatie-avond over verdovende middelen, waarbij men zich vooral tot de ouders richt. De informatie wordt deze avond ver strekt door de dames Vincken en Derks, beiden lid van de werkgroep die zich in Beverwijk bezig houdt met het probleem van de drugs. De informatie-avond begint om negen. Telefoon 0 2550-1 22 32

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7