MertensRegeringsbeleid gaat dwars tegen noden AKZO Nederland samenleving wordt besloten m vennootschap BEURS DEZE WEEK Hoe moet het met de belasting? Bijverdiensten kunnen problemen geven 8Dagen kris- Nederland 3 dagen Drente igen ■kras door Bols wijzigt verdeling winst Nederlandse Ford DUINTJER ONTSLAAT 46 MENSEN Wall Street verlaagt dividend zeer drastisch Geen gedetailleerd jaarverslag meer f O ZATERDAG 11 MAART 1972 10 Z- Zware stookolie duurder Verschil Gelijk voordelig uit met NS I® voordelig uit met NS O Grote vraag New York mimi (Van onze beurstedactie) wist P. J. MERTENS 10 teerbare (Van onze belastingmedewerker ADVERTENTIE ADVERTENTIES Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. En als extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Kinderen 4t/m9jaar half geld. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags fcris-krast abonnement. f44. 383 29(4 35(4 60% 27% 44% 23% 37% 112 48% 55(4 47(4 76% 48 32% 33(4 10(4 12% 18 33 47% 43% 72 37 HAARLEM. Er zijn heel wat men sen, die er in de avonduren wat bijverdie nen. Misschien is het wat te beperkt om van avonduren te spreken. Tegenwoordig mogen we gerust ook aan de zaterdag en vooral de zaterdagmorgen denken. Ge woonlijk zijn de mensen om wie het hier gaat, normaal in loondienst en doen zij in hun vrije tijd nog een of ander werk daarnaast, hetzij incidenteel hetzij als meer permanente bijverdienste. Wij voor ons vrezen wel eens dat er veel goede burgers in ons vaderland zijn, die de fiscus van die bijverdienste heel weinig laten merken. Omgekeerd is het voor de belastingadministratie niet altijd even gemakkelijk het bestaan van bijver diensten op het spoor te komen. Maar op dit punt gaan we nu niet nader in. We nemen uiteraard aan, dat de belastingbe taler zijn bijverdienste normaal aangeeft. Santa Tb Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Oougl. Alrcr □up de Nem Sast Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Moten 33% 16% 36(4 4% 47% 29 34(4 48% 21% 45% 44% 19 32(4 23% 32 49% 25% 44% 170 108% 63% 82% 30(4 7% In deze aan de Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 33% 16% 36% 5 48 29% 34% 49 22 45 44(4 19(4 32% 24% 33% 49% 26 44% 172(4 108(4 64 81% 30(4 7% Maar ook als hij deze juiste gemoedsge steldheid heeft, kan het verschil maken, hoe hij zijn aangifte inkleedt. Het een voudigste geval is wel, dat iemand over dag in loondienst is en eveneens ’s avonds bij een ander bedrijf, bijvoorbeeld doordat hij tegen een vast salaris ’s avonds de administratie bijhoudt. Er zijn dan eigen lijk geen moeilijkheden Voor beide be trekkingen wordt loonbelasting ingehou- de toetsing aan het redelijkheidscriterium niet aan de orde komt. De bedoeling van deze voor ons wat wonderlijke uitspraak zal wel zijn, dat de rechtspraak en ook de inspecteur de doelmatigheid van de kosten niet mag beoordelen. Het gaat er alleen om of ze werkelijk gemaakt zijn en binnen de grens van goed koopmansge- bruik blijven. Of ze bedrijfsmatig verant woord zijn, m.a.w. of het ook goedkoper gekund had, gaat het Hof noch de inspec teur aan. Voor de „niet in dienstbetrekking ver richte werkzaamheden en diensten” ligt de zaak iets anders omdat het daar gaat om de aftrekbare kosten die in art. 35 I.B. nadrukkelijk omschreven zijn als „op de inkomsten drukkende kosten tot verwer ving, inning en behoud daarvan, daaron der begrepen de op de inkomsten druk kende lasten en afschrijvingen op goede ren, die tot het verwerven van de inkom sten dienen.” De omschrijving van kosten is hier duidelijk wat nauwer dan bij de onderneming of het vrije beroep. We laten andere voordelen van de on derneming, de zelfstandigen-aftrek en de vrije som bij liquidatie rusten, omdat deze eigenlijk pas een rol spelen bij grotere investeringen. We dachten dat wel geble ken is, dat hij, die zijn bijverdiensten in de vorm van een onderneming of een vrij beroep giet, als regel het beste af zal zijn, als het erop aankomt. Slotkoersen Eér- gisteren Gisteren 378(4 28% 34% 58% 28% 43 23% 37% 111(4 48(4 54% 47 72 47(4 32% 33% 10% 12 18% 33 47% 43% 72 36% fing van de wiebeltax, moet ze ons niet vragen in te stemmen met maatregelen die gericht zijn op doeleinden die wij volstrekt anders waarderen dan het kabi net. Hij voegde hieraan toe, dat de vakbe weging ook onmogelijk akkoord kan gaan met een verdere besnoeiing op collectieve voorzieningen die de vakcentrales als es sentieel in hun actieprogramma hebben opgenomen. De tot dusver doorgevoerde beleidsom buigingen van het kabinet, zo zei de heer Mertens, hebben zich al „vertaald” in een flink stuk werkloosheid. Doorgaan hier mee wees hij zonder meer van de hand, evenals een algemene loonmaatregel die niet gepaard zou gaan met een essentiële wijziging in de regeringskoers. Hij noemde de manier waarop de rege ring opereert, in het zicht van de dage lijks beleefde tragiek van meer dan 100.000 werkloze mensen, onbegrijpelijk en onaanvaardbaar. „De parlementariërs die dit beleid mogelijk maken, dragen hiervoor mede de zware verantwoorde lijkheid.” Over de beschuldiging van werkgevers zijde, dat de vakbeweging zich onvol doende aan het eigen loonmatigingsplan houdt, zei de heer Mertens dat, als de gestelde norm al zou zijn overschreden, ook de werkgevers hun handen niet in onschuld kunnen wassen. Prijsstijgingen worden pas achteraf in de lonen gecom penseerd. De ondernemers hebben de uit- eindelijke niveauverhoging van het loon peil volgens de heer Mertens dus zelf in de hand. De becijferingen van het Centraal Plan bureau hebben bij hem de indruk gewekt, dat wat met de loonmatiging wordt ge wonnen weer verloren gaat door verho- DEN HAAG Na uitgebreide stu dies is men bij AKZO tot de conclu sie gekomen dat het aanbeveling ver dient een besloten vennootschap op te richten voor AKZO Nederland. Dit heeft dr. ir. J. H. E. Hessels, voor zitter van de centrale ondernemings raad, blijkens het verslag in het per soneelsblad „Spindop” van Enka n.v., meegedeeld in de vergadering van die raad van 23 februari. den de premieheffing laten we nu maar rusten en aan het eind van het jaar komt er een aanslag in de inkom stenbelasting om de progressie tot haar recht te doen komen. Met deze aanslag wordt dan de ingehouden loonbelasting verrekend. De moeilijkheden ontstaan pas, wanneer de bijverdiensten niet in loondienst wor den verkregen, want dan zijn er twee mogelijkheden. In de eerste plaats kunnen de neveninkomsten verkregen worden uit een bedrijf of vrij beroep dat de belas tingplichtige naast zijn hoofdbetrekking uitoefent en in de tweede plaats kunnen zij vallen onder wat vroeger wel heette op zichzelf staande werkzaamheden. Te genwoordig spreekt de wet van „niet in dienstbetrekking verrichte werkzaamhe den en diensten”. AMSTERDAM NV Nederlandsche Ford automobielfabriek zal aan de aan deelhoudersvergadering voorstellen, het dividend over 1971 vast te stellen op 10 percent. Over 1970 werd 34 percent uit gekeerd, waarvan 14 percent als interim. Of nu de nevenverdiensten worden ver kregen uit vrij beroep of uit werkzaam heden buiten dienstbetrekking kan ver schil maken in het bedrag aan belasting, dat de betrokkene betalen moet. Dat bleek uit een procedure nog niet zo lang geleden gevoerd voor het gerechtshof in Den Haag. Iemand had een volle dagtaak in dienstbetrekking en daarnaast deed hij administratief werk voor anderen en trad ook wel op als belastingconsulent. Zijn vrouw assisteerde hem bij zijn avond werk .En op dat punt brandde de strijd met de inspecteur los. Mijn vrouw, aldus de betrokkene, assis teert mij bij mijn avondwerk, dat ik als onderneming, als vrij beroep, uitoefen. En voor het werk van een vrouw in het bedrijf of beroep van haar man is aftrek mogelijk als arbeidsinkomsten van de ge huwde werkende vrouw. Hij bracht daar voor een kleine duizend gulden in aftrek. Geen sprake van, zei de inspecteur, dat avondwerk wordt helemaal niet als vrij beroep uitgeoefend, maar er is hier sprake van arbeid buiten dienstbetrekking. Ge volg: geen aftrek voor hulp van de vrouw, want dat bestaat alleen voor be drijf of vrij beroep. Tot een beslissing in grote stijl kwam het gerechtshof niet. Misschien is dat in deze kwestie ook wel niet mogelijk. Het beriep zich op het spraakgebruik en leidde toen uit de omstandigheden af dat de belas tingbetaler in kwestie er inderdaad een onderneming op na hield, hetgeen de ge wenste aftrek voor het werk van zijn vrouw tot gevolg had. Die omstandighe den waren het postpapier, waarop het nevenberoep was vermeld, het feit dat hij geadverteerd had en zich in een beroepen- lijst had laten inschrijven. Al met al kwam onze belastingbetaler als overwin naar uit de strijd. Dat was ook het geval met een tweede strijder voor zijn belastingaangifte, dit- ROTTERDAM. De oliemaatschappij en hebben besloten de maximum prijzen voor zware stookolie maandag met f 2 per 1000 liter/kilogram te verhogen. mededelingen over de oprichting van AKZO Nederland B.V. waarschijnlijk op de eerstkomende aandeelhoudersvergade ring van AKZO N.V. zullen worden ge daan. De jaarcijfers van AKZO en de resultaten van ENKA Glanzstoff zullen eind maart bekend worden gemaakt. Een woordvoerder van AKZO N.V. voegde er gisteren aan toe, dat de 60 plaatselijke bedrijven i n Nederland, die tot het concern behoren, worden gebun deld in zes divisies. Deze divisies worden weer overkoepeld door de nieuwe besloten vennootschap. Zowel in de plaatselijke bedrijven als in de divisies bestaan vol gens de woordvoerder ondernemingsraden, die op hun beurt weer worden overkoe peld door de centrale ondernemingsraad, die is verbonden aan AKZO Nederland B.V. Deze vennootschap zal jaarlijks een ba lans met toelichting en een accountants rapport publiceren, zo zei de woordvoer der. Het AKZO-concern blijft een naamloze vennootschap waarvan noch de financiële, noch de juridische positie wordt gewij zigd. AKZO N.V. houdt zich volgens de woordvoerder aan de publikatieplicht zo als in het nieuwe ondernemingsrecht is omschreven. Intern zal AKZO Nederland B.V., zo zei de woordvoerder, de onderne mingsraden dezelfde informatie geven die de N.V. naar buiten geeft. Men heeft volgens de woordvoerder voor AKZO Nederland de „B.V. vorm” gekozen, omdat de aandelen allemaal in handen zijn van de holdingmaatschappij AKZO N.V. De aandelen van een besloten vennootschap zijn op de beurs nauwelijks verhandelbaar, maar dat speelt in dit geval geen rol. Verder is het niet nodig een gedetailleerd jaarverslag te publice ren, hetgeen erg veel werk uitspaart. „Het bedrijf is verplicht de ondernemingsraden in te lichten, en daarmee kan in dit geval worden volstaan” aldus de woordvoerder. AMSTERDAM. Deze week stond de geldmarkt centraal. Zij vroeg alle aan dacht op, ook van de effectenbeurs, hoe wel deze eerder de spiegel vormt voor gebeurtenissen op de kapitaalmarkt. Maar als verbindingsschakel trad deze week de valutamarkt op, waardoor beide sectoren van de geldhandel nauw met elkaar ver bonden werden. Het zal ongetwijeld velen verbaasd hebben dat zo snel na het vorig jaar december gesloten akkoord over de internationale valutaverhoudingen nu weer een enorme deining over die verhoudingen is ontstaan. WILDERVANK. M. Duintjer en Zo nen N.V. in Wildervank (metaalindustrie) ziet zich genoodzaakt voor 46 van haar 500 werknemers ontslag aan te vragen. Het besluit is genomen naar aanleiding van conjuncturele invloeden en economi sche ontwikkelingen. Met de onderne mingsraad en de vakverenigingen is tijdig overlegd. De medewerkers die moeten worden ontslagen zijn over de consequen ties en het sociaal plan 1972 ingelicht, aldus Duintjer. DEN BOSCH. „Wij wensen geen vui le handen te krijgen door medewerking aan een beleid, dat dwars tegen de noden van de samenleving ingaat. Als de rege ring vruchtbaar met ons wil overleggen, zal ze op een aantal punten duidelijk een ander prioriteitenschema moeten volgen. Heel in het bijzonder geldt dit de werk- loosheidsbestrjj ding”. De voorzitter van het Nederlands Katho liek Vakverbond, deh eer P. J. J. Mertens, verklaarde dit vandaag in Den Bosch op het regionale werkgelegenheidscongres van de drie vakcentrales. Het bedrijfsleven zal binnenkort weer met het kabinet beraadslagen over de sociaal-economische situatie. De heer Mertens zei, dat de aanpak van de werk loosheid door de regering niet het meest wenselijke klimaat daarvoor schept. Hij voorspelde op voorhand al grote spannin gen voor het geval de regering een nieu we algemene loonmaatregel zou overwe gen. De vakbeweging wil meewerken aan minder populaire maatregelen als ze daar door ook meewerkt aan een beleid dat tegemoetkomt aan de werkelijke proble men van de samenleving. Maar, aldus de heer Mertens als de regering de werk loosheidsbestrijding minder belangrijk vindt dan gehele of gedeeltelijke ophef- ging van de winstmarges. Als de werkge vers hun gedachten daar ook eens over laten gaan, zei de heer Mertens, komen ze misschien tot wat andere conclusies. NKV-secretaris W. J. L. Spit pleitte, evenals op 19 februari tijdens het werkge legenheidscongres in Utrecht, voor gerich te maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid in de zwakkere regio’s. Hij zei dat de Tweede Kamer de vakbeweging in de kou heeft laten staan. Voor Noord-Brabant zijn maatregelen no dig die de industriële en de dienstensector IBM Int Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. stand. Old Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford Maar de vlieger ging niet op. Ook nu weer leidde het hof uit allerlei omstan digheden af, dat de belastingplichtige zijn neveninkomsten in de uitoefening van een vrij beroep verwierf. De meeste daarvan kunnen we wel achterwege laten. Opval lend is alleen, dat ook de verhouding tussen bruto-salaris uit de betrekking en de bruto-inkomsten uit de bijverdienste een rol bij de overwegingen speelde. De bruto-neveninkomsten waren namelijk éénderde van het totaal. De klager werd volledig in het gelijk gesteld. En passant zei het gerechtshof ook nog iets over de kosten. De 50 percent af schrijving op de tweede-hands auto achtte het Hof in overeenstemming moet goed koopmansgebruik. Daarmee was de kous af omdat, aldus het Hof, bij beroepskosten in te stellen van AKZO Daarbij valt het op dat direct nadat vorige week de ministers van financiën van de EEG-landen tot een onderling akkoord kwamen van een nog nauwere binding tussen de diverse valuta zich een ware stortvloed van dollaraanbod over onze gulden en daarbij over de Belgische frank en de Duitse mark losmaakte. Het woord „zweven” werd al weer in de mond genomen omdat de Nederlandsche Bank gedwongen werd dagelijks rond een half miljard aan dollars op te kopen om de laagst toegestane koersverhouding tussen gulden en dollar op peil te houden. Dat kan zo natuurlijk niet gecontinu eerd worden, zodat inderdaad de gulden weer een eigen weg zou moeten gaan. Alle internationale afspraken ten spijt. Terecht ziet men dit bij de bank als een laatste wanhoopmiddel zodat nu eerst, door allerlei verbodsbepalingen op bin nenkomende vreemde gelden, getracht wordt de aardigheid om in Nederland geld voor buitenlandse rekening te deponeren sterk te beknotten. Of het helpt moet worden afgewacht. Ook mag er geen ren te op die tegoeden worden uitgekeerd. Tot zover stond, de Amsterdamse effec tenbeurs bulten dé nieuwe razernij, maar via de beleggingsmarkt was zij er toch weer zeer nauw bij betrokken. Hier geldt zoals bekend al lange tijd de beperking voor buitenlanders obligaties te kopen, tenzij tegenover de koop een verkoop staat. Deze transacties vinden hun uit drukking in de zogenaamde obligatiegul- dens, die een aparte koersvorming bezit ten. De koers schommelde de laatste tijd tussen 103 en 104 percent, maar steeg deze week tot 106 percent. Dat betekende dat buitenlandse houders onze obligaties 6 percent duurder moeten betalen dan Ne derlanders. Desalniettemin was de vraag bijzonder groot en de obligatiemarkt op het Damrak beleefde dan ook dagen met fikse koers stijgingen. De afstand tussen het officiële disconto van vier percent en de op de beleggingsmarkt geldende rente van rond zeven percent is nog altijd dusdanig, dat vergeleken met vele andere landen de aankoop van Nederlandse obligaties nog alleszins de moeite loont. De dezer dagen door de Nederlandsche Bank doorgevoerde discontoverlaging zou daarom op korte termijn nog wel eens door een nieuwe gevolgd kunnen worden. Dit temeer daar Duitsland, dat met gelij ke financiële problemen met het buiten land kampt, het disconto al tot 3 percent heeft moeten terugbrengen. Het is zeer begrijpelijk dat de nieuwe 7,25 percent obligatielening van de Bank voor Neder landse Gemeenten die vorige week op de beurs zijn intrede deed, al tot ongeveer 102 percent kon oplopen. Een overheidsle- ning zal op 7 percent tegen pari er nu dik ingaan en waarschijnlijk al op lager ren- te-niveau. De aandelenmarkt deed het deze week wat kalmpjes aan. De stemming bleef evenwel goed verdeeld voor internatio nals, maar positief voor het gros van de lokale markt Heineken was opnieuw de grote uitschieter met tijdelijk zelfs een koersstoot van 258 gulden tot 280 gulden. Gesloten werd ongeveer 10 gulden hoger dan het slot van vorige week. AKZO leed onder aanbod uit het buitenland en ver speelde 4 gulden, terwijl ook Unilever licht afbrokkelde. Koninklijke Petroleum kon iets aantrekken. In de scheepvaart- hoek trok Koninklijke Boot weer alle aandacht met een verdere koersrijzing tot ongeveer 160 gulden. Veel nieuws was er ditmaal niet. Nedap beantwoordde de divi- dendverhoging met een stijging van 250 percent op 275 percent. Het duo Albert Heijn en Simon de Wit werd nogal hard- benoemd en daarna door commisarissen zelf, aldus seis. Aan de te zijner tijd centrale ondernemingsraad komt het recht van aanbeveling toe. Op de vraag uit de centrale onderne mingsraad, waarom de constructie van de besloten vennootschap is gekozen, heeft de heer Hessels geantwoórd dat dan geen cijfers naar buiten behoeven te worden gepubliceerd. De informatie aan de onder nemingsraden wordt hierdoor echter niet belemmerd. De heer Hessels zei verder dat officiële De heer Hessels zei voorts dat AKZO thans e en gedecentraliseerde organisatie kent met daarin een aantal op produktie gerichte groepsmaatschappijen en divisies die over de gehele wereld werkzaam zijn. Het is de bedoeling de eigendom van de Nederlandse bedrijven van deze groeps maatschappijen en divisies over te dragen aan AKZO Nederland B.V. (Besloten Ven nootschap). Daarbij zullen te zijner t ijd het beheer en het bestuur van deze Ne derlandse bedrijven weer worden overge- dragen aan de directies der groepsmaat schappijen en divisies. Een neutrale (niet aan een divisie ge bonden) voorzitter zal de directie van AKZO Nederland B.V. leiden. Van elk der betrokkenen groepmaatschappijen en divi sies zal een directielid zitting hebben in de directie van deze besloten vennoot schap. Binnen deze juridische constructie zal het ondernemingsraadoverleg op drie ni veaus kunnen fungeren, zo heeft dr. Hes sels verder meegedeeld, n.l. per onderne ming, voorts als centrale ondernemings raad per groepsmaatschappij of divisie en tenslotte als overkoepelende centrale on dernemingsraad van AKZO Nederland B.V. In deze nieuwe opzet past ook een raad van commissarissen nieuwe stijl. Die raad zal de eerste maal door AKZO worden de raad van de heer Hes- structureel kunnen versterken, provincie bestaat ook grote behoefte een kwalitatieve verbetering van werkgelegenheid. De heer D. H. Grasman, secretaris van het CNV, hield een vooral op de situatie in de bouw gerichte inleiding. De bouw nijverheid is voor Brabant zeer belang rijk, omdat duizenden Brabantse bouw vakkers als pendelaars buiten de eigen provincie werken. Maar zodra de conjunc tuur terugloopt, staan de pendelaars het eerst aan de kant. Amsterdamsche Droogdok. Aandeelhou ders van de Amsterdmasche Droogdok- Maatschappij .V. zal worden voorge steld het dividend over 1971 vast te stellen op 13 percent (over 1970: prcent). Op de preferente en conver- aandelen zal onveranderd 5 percent worden uitgekeerd, aldus een voorstel van commissarissen en directie. maal voor het gerechtshof te Amsterdam. Weer ging het over het verschil van de bijverdienste: onderneming of arbeid bui ten dienstbetrekking. Er kwam daarbij nog een ander fiscaal verschil aan het licht, zoals uit het vervolg zal blijken. Ook hier hetzelfde beeld als in het eerste geval: een volledige administratieve betrekking en daarnaast in de avonduren voor eigen rekening werk van gelijk ka rakter. De belastingplichtige stelde, dat hij het avondwerk in vrij beroep uitvoerde en hij berekende zijn winst dienovereen komstig. Bij een opbrengst van in ronde sommen 5.000 becijferde hij 4.300 aan onkosten, zodat er maar 700 over bleef. Die hoge kosten werden vooral veroorzaakt door het feit dat hij op een tweede-hands auto van een incourant merk 50 percent zijnde 2.600 in één jaar afschreef. Blijkbaar was dit de inspecteur toch te gortig en hij ging tot de tegenaanval over. Hij gebruikte hiervoor weer het middel, hier is geen vrij beroep, maar arbeid buiten dienstbetrekking zonder meer. Hij deed dit om een andere reden dan zijn collega in het vorige geval, want van arbeid van de gehuwde werkende vrouw was hier geen sprake. Hij wilde van die hoge kosten af. Toen eenmaal gesteld was, geen vrij beroep maar arbeid buiten dienstbetrekking, kon dat ook, want nu had hij niet meer te maken met een winstberekening van opbrengst minus kosten, maar met een opbrengst van 5000 verminderd met wat de wet noemt „aftrekbare kosten” En op die aftrekbare kosten is de zogenaamde 5 percent-rege- ling van toepassing. En die weg ging de inspecteur ook. Hij veegde de hele winst berekening onder de tafel en stelde de aftrekbare kosten, volgens de toen nog geldende regeling op 5 percent van f 5000. Dat was dus 250. Vergeleken met de 4.300 van de belastingplichtige scheelde het dus nogal wat. De omzet In Wall Street was 19.690 aandelen. Dow-Jonescij- fers: Industrie 939.87 2.94). Sporen 260.63 1.99), Nutsbe drijven 0.07). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren: AKZO (70.40), Hoog ovens (69.10), Kon. Olie 117.90- 118.50 (120.30), Philips 41.50 gb- 42.10 (42.10). Unilever 134.50- 134.80 (134.70). Ook in het voorjaar heeft het mooie Drente u veel te bieden. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van elk station. handig uit hun dommel gewekt en steeg zo’n slordige 7 gulden, respectievelijk met 20 punten. Het Limburgse confectie-ate- lier Chas Macintosh zag zijn koers met ruim tien gulden verhoogd, evenals Else vier. Onder de verzekeringsaandelen Delta het verlies van 5 gulden weer in te halen en Amfas 5 gulden op te lopen. Erdal steeg na de terugslag van vorige week 15 gulden. Zeer vast lag weer het aandeel IHC Holland in de markt. Met een koersherstel van 445 gulden op 465 gulden. Ook de BOZ trok met een rijzing van 30 punten weer flink van leer. Aan delen van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek, die binnenkort een samenwerking met een groot Duits con cern op poten zal zetten, stegen van 215 op 235 percent. In reactie waren deze week de tapijtaandelen Veneta, Bergoss en Desseaux. Voorts Gist-Brocades en Van der Grinten. Ook de sterke rijzer Van Berkel moest terrein prijsgeven. Voor de New Yorkse effectenbeurs bete kende deze week een periode van rust en consolidatie met wat teruglopende omzet ten. Het koerspeil onderging een lichte afbrokkeling en kwam weer beneden de 950. Velen zien daarin een voorberei ding voor nieuwe ouvertures naar de 1000, tenzij zich hernieuwde internationale mo netaire strubbelingen zouden gaan voor doen. Zolang Amerika zijn betalingsbalans tekorten niet tot een enigszins redelijk peil weet terug te brengen, blijft die kans en daarmee de sluimerende onrust be staan. De dollarstorm deze week bij de Nederlandse Bank was daar weer eens een voorbeeld van. De beurs sloot in rustige stemming. NIEUW VENNEP. Op een op 24 maart te houden buitengewone aandeel houdersvergadering van de NV koninklij ke distilleerderijen Erven Lucas Bols zal een statutenwijziging aan de orde worden gesteld, waarbij de winstverdeling zal worden gewijzigd. Tot nu toe werd van de winst na afschrijvingen en reserveringen eerst een primair dividend uitgekeerd, waarna van het restant zonodig 10 percent aan het statutaire reservefonds kwam, terwijl 20 percent werd uitgekeerd aan de commis sarissen, het bestuur en eventueel andere aan te wijzen personen. De rest was ter beschikking van de gewone aandeelhou ders. Voorgesteld wordt thans, het primaire dividend te laten vervallen. De vergoeding voor de commissarissen zal in die zin gewijzigd worden, dat de aandeelhouders vergadering bevoegd zal zjjn een maxi mum bedrag voor de commissarissen sa men vast te stellen van 225.000. De bezoldiging van de leden van de raad van bestuur zal worden vastgesteld door de commissarissen. De gehele winst zal na aftrek van de vastgestelde reserveringen ter beschikking staan van de algemene vergadering. In verband met het vervallen van het winstaandeel voor commissarissen wordt voorgesteld de zittende commissa- issen een bedag van in totaal 575.000 uit te keren. Hiervoor zal na aftrek van bespaarde vennootschapsbelasting f 300.000 aan de „reserve diverse doeleinden” moe ten worden onttrokken. De hoge belonin gen stammen nog uit de tijd, dat Bols een besloten vennootschap was. Reeds eerder werden zij verlaagd in 1959 en 1961. Ook toen werden er compensaties betaald. Een andere belangrijke statutenwijzi ging is het vervallen van de preferente aandelen, nu het bestaande voordrachts- recht strijdig is met de nieuwe wetgeving. De preferente aandeelhouders hebben dit voorstel goedgekeurd op voorwaarde, dat de aandeelhouders de uitkeringen aan commissarissen zullen goedkeuren. Ook op andere punten worden de statuten aange past aan de nieuwe wettelijke bepalingen. De nieuwe statuten zullen van toepassing zijn op de jaarstukken over 1971.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10