nog moeilijk Weg naar München is Telstar-Go-Ahead Eagles OPMERKELIJKE VOOR UITGANG NATIONALE TURNSTERSPLOEG Willy Steures op kop Werver shoof m Theo Koks mogelijk ritme terugkrijgen Haarlem wil voor juni klaar zijn Ard Schenk bejubeld Van Essen toegevoegd in Anna Paulowna aan Telstar-selectie „Ik moet zo snel Eén winnaar eerste prijs Nelson Pessoa Maarten Sikking naar Kampong Leman, Karstens en Merckx op kop in Parijs-Nice Winst voor W': 11 ZATERDAG 11 MAART 1971 SCHOONENBERG SPORTPARK (Van onze turnmedewerker) Veel reizen Bekwame leiding 99 C" a.s. zondagmiddag aanvang half 3 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Koopt de Telstarbode, u kunt hierop de wedstrijdbal winnen met de handtekeningen van de spelers. Na een korte toespraak werden Schenk twee fotoboeken over Anna Paulowna namens het gemeentebestuur aangebo den. (Van onze sportredactie) WERVERSHOOF. De twee nederla gen op de eerste dag van het Nederlandse Kampioenschap ankerkader 71-2 in Wer- vershoof, brachten Hans Vultink in veler gedachten in de rol van scherprechter. Gistermiddag rolde dan wel de kop van Jean Bessems, maar dat Vultink die nou binnen de kortste keren had gesneld, was minder waar. Vultink’s spel had duidelijk te lijden onder het inleven in deze nieuwe rol, en In negen keurige beurten stond de Limburger 190 caramboles voor. DEN BOSCH. Het hoofdnummer van de eerste dag bij Indoor-Brabant in Den Bosch, een internationaal springconcours tabel a met eenmalige barrage op tijd, leverde winst op voor Nelson Pessoa. De Braziliaanse ruiter was met Troubadour een van de elf combinaties, die na een foutloos parcours in de barrage opnieuw moest strijden. Ook in de „tweede ronde” maakten Pessoa en Troubadour geen fout. Zij waren bovendien een seconde sneller dan de Westduitser Ligges met Guldika. HAARLEM Het gaat de goede kant op met de nationale turnsters- ploeg. De weg naar de Olympische Spelen in München is niet zo lang meer, maar er liggen nog enkele ob stakels die moeten worden genomen in de vorm van kwalificatiewedstrij den tegen Zwitserland, Hongarije en Roemenië. Daarbij moeten punten totalen worden behaald die het voor de besturen van het Nederlands Olympisch Comité en de Internatio nale Turnbond aannemelijk moeten maken, hun fiat te geven voor de reis naar München. HEEMSTEDE. Theo Koks (26 jaar) zal morgen na een absentie van een jaar zijn rentree maken op het circuit van Zandvoort. Als coureur dan wel te ver staan. Koks, die in 1970 na veel interne strubbelingen uit het Veronica Team werd gelicht, wordt door Datsun Nederland in geschreven in de Standaard(wagens) Groep I (8500-11000 gulden). Het is trou wens niet de enige activiteit van de Ja panse fabriek op de Nederlandse baan. Ook Hans Ernst (uitkomende voor Racing Team Randstad) krijgt een geprepareerde wagen, terwijl Rob Jansen voor Datsun gaat deelnemen aan het Europese GT- kampioenschap, dus alleen maar interna tionaal rijdt. De plotselinge activiteiten van Datsun op racegebied worden door p.r.-man Wa- ringa als volgt gemotiveerd: „Wij hebben nauwkeurig de mogelijkheden bekeken of racen in de standaardwagens groep I voor ons een haalbare kaart was. Ten tweede hebben wij ons afgevraagd of er uiteraard voldoende publiciteit tegenover stond en ten derde hebben wij wat Koks betreft ons afgevraagd of wij met hem in zee VIERZON. Net als vorig jaar heeft Eric Leman de eerste etappe van Parijs- Nice gewonnen. De juryleden besloten hem zaterdag in de leiderstrui te laten vertrekken. Na de eerste etappe voeren drie rijders het algemeen klassement aan, Eric Leman, Eddy Merckx en Gerben Karstens. Ieder van het drietal heeft vijf seconden bonificatie gekregen, Merckx als winnaar van het voorspel op donderdag, Leman als sprintwinnaar in Vierzon en Karstens dank zij een tweede en een derde plaats. Aangezien de tijden, ge maakt in het bergklimmetje op de Cöte de Dourdan niet voor het klassement meetel len, alleen de bonificaties waren van be lang, besloten de wedstrijdcommissarissen Leman zaterdag in de leiderstrui te laten vertrekken. Dat in betrekkelijk korte tijd de presta ties van de keurturnsters opmerkelijke vorderingen hebben gemaakt, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de bekwame wijze waarop zij worden geoe fend. De Hongaarse trainster van het KNGV, Eva Bartha, bijgestaan door de Roemeense vakman Caius Jianu en de Nederlandse leider Ginus Lage, hebben de juiste aanpak weten te vinden om tot goede resultaten te komen. Dat heeft ertoe geleid, dat vooral de verplicht uit te voeren oefeningen voor het Olympisch turntoernooi vroeger altijd het grote struikelblok nu reeds vrij behoorlijk worden beheerst. Bij de strijd tegen de Zweedse dames in Landskrona leverde de verplichte oefen stof de Nederlandse ploeg al een winst op van tien punten, waarna het uitvoeren van de oefeningen naar vrije keuze de voorsprong nog eens met ruim vijf punten vergrootte. En dan te bedenken, dat dit resultaat werd bereikt door een ploeg voor het grootste deel bestaande uit turn sters van "ond zestien jaar, dus zonder jarenlange internationale ervaring. Voor de technische leiding is het tevens een die geruime tijd het lot van de maestro in handen had, maar niet opnieuw als reu- zendoder kon fungeren. Dat alles speelde Willy Steures de 21-jarige neef van Wijnen zeer in de kaart. Hij maakte korte metten met Louis Rijvers uit ’s-Gravezande en voerde na drie ronden ongeslagen en met het hoogste gemiddelde de ranglijst aan. Ook hij krijgt echter Vultink nog op zijn pad, zoals dat gistera vond al met Wijnen het geval was. Willy Steures handhaafde zich ook gis teravond ongeslagen; Bert van Nijnatten legde de smalle Nijmegenaar wel het vuur na aan de schenen, maar wist hem toch niet op de knieën te krijgen. Steures overigens dwaalt rond het biljart met een gezicht alsof hij met absolute tegenzin het spel beoefent. Elk stootbeeld lijkt hem een gruwel, maar Steures lost elk pro bleem zij het met een hoofd vol twijfels op. Hij doet dat met natuurlij ke begaafdheid, precies volgens de regels van de kaderkunst. Vooralsnog moet Steures nog worden beschouwd als een onevenwichtig talent, dat ondanks zijn zegereeks geen titelfavoriet is en zeker bij een eventueel kampioenschap op Europees niveau nog niet kan meekomen. geruststellende factor, dat er geen gebrek is aan goede reserves, want de A-selectie van het KNGV bestaat uit twaalf turn sters, terwijl de vorige maand een B- selectie is gevormd van meer dan twintig jonge turnsters met veel talent. Het be hoeft dus niet meer voor te komen, dat men verstek moet laten gaan voor het een of ander 'nternationaal toernooi omdat een paai' turnsters waren geblesseerd en men geen goede reserves had. De drie kwalificatiewedstrijden vormen vooral voor de jonge turnsters van de nationale ploeg niet alleen een behoorlijke vuurproef, maar kunnen ook de zo nodige wedstrijdroutine vergroten. Voor turnsters als de nationale kampioene Ans van Ger- wen en ook voor Margot Hilders, die reeds vele malen in internationale wed strijden uitkwamen, bestaat er geen ge brek aan routine, maar de jongere turn sters kunnen nog best wat ervaring ge bruiken. Linda Toorop van „De Halter” uit Alkmaar, de jeugdkampioene Margo Velema van PSV en de beide turnsters van „Klimop” uit Heiloo. Ans Dekker en Ikina Morsch, hebben in Zweden over het algemeen goede prestaties geleverd en krij gen in de komende maanden zeker nog kans in betere vorm te komen. DEN HAAG Uitslag toto no. 33 dd. 3 en 4 maart: aantal deelnemers 621.465, bruito-inleg 1.367.335, prijzenbedrag f 578.382,70. Eerste, tweede, derde prijs en premie elk 144.595,67. Eerste prijs één winnaar, die bruto 144.595,67 ontvangt. Tweede prijs 71 winnaars, die elk bruto f 2.036,50 ontvangen. Derde prijs 996 winnaars, die elk 145,30 ontvangen. Indien bij het sluiten van de reclame- termijn op woensdag 5 april geen reclames zijn ontvangen, ontvangt de winnaar van de eerste prijs bovendien de premie, in totaal bruto 289.191,35. autobus vol buitenlandse aangekomen. HAARLEM—IJMOND. Telstar kampt na de magere resultaten van de afgelopen weken met een bedenkelijke terugslag. Ook Go Ahead is daarbij een te onberekenbare tegenstander om maar voetstoots aan te nemen dat Telstar zon dag op Schoonenberg een begin kan ma ken om de lijn weer in positieve richting om te buigen. Go Ahead is echter wel een tegenstander die zich tot voetballen leent. In onderhavige gevallen komen ook de Velsenaren dan tot hun beste presta ties. Trainer Rab zal ook zondag nog niet over Van Egmond kunnen beschikken. De Telstar-middenvelder speelt vanmiddag met het B-elftal. Ook achter de naam van Bond staat nog een vraagteken. Hij is zondag geblesseerd uitgevallen met een dijbeenblessure die hardnekkiger van aard blijkt te zijn dan was verwacht. Van der Meeren is weer fit, terwijl ook Van Essen voor het eerst weer aan de selectie is toegevoegd. Go Ahead: Van Zoghel-Veen- stra, Warnas, Somer, Kolkman- Koenders, Ter Mors, Arntz - Van Marwijk, Geels, Blejjenberg. Ondanks de goede aanpak van de trai ning bestaat er voor veel turnsters toch nog een bezwaar om aan de centrale training op Papendal deel te nemen. Dat is het euvel van het vele reizen, want dikwijls moeten flinke afstanden per trein, soms per trein en bus. worden afgelegd. Van Eindhoven naar Papendal, of van de kop van Noord-Holland naar het sportcentrum is al een flink stuk, maar vermoeiender is het voor de meisjes als zij uit het noorden van het land of uit Twente naar Papendal moeten reizen. Dat is een kwestie van geldgebrek. Het zou voor het KNGV een te kostbare zaak worden om de turnsters maandenlang in het sportcentrum bijeen te houden. Dat gebeurt in andere landen wel, zoals bij voorbeeld in West-Duitsland, waar de Olympische kandidaten al van begin ja nuari bijeen zijn gebracht om elke dag te oefenen tot de Olympische Spelen. Op zo’n wijze voldoet men aan de hoge eisen die de topsport stelt. Dan zijn ook resul taten mogelijk waardoor anderen in de schaduw worden gesteld. De eerste kwalificatiewedstrijd voor de Nederlandse ploeg wordt nog deze maand gehouden in Heerenveen, op 25 en 26 maart, waar de Zwitserse dames op be zoek komen. Op 6 en 7 mei wordt in Winschoten de wedstrijd gehouden tegen de Hongaarse damesploeg en op 19 en 11 juni tenslotte volgt de moeilijkste wed strijd, namelijk tegen de zeer sterke ploeg van Roemenië. Het is een zwaar program ma voor onze nationale selectie, die echter nooit tevoren de kans heeft gehad op zo’n degelijke wijze te worden voorbereid. Want de resultaten die Eva Bartha binnen een jaar heeft weten te bereiken kunnen zeker opmerkelijk worden genoemd. Ook buitenlandse turnexperts hebben zich daarover op lovende wijze geuit. Zonder de opoffering en ijver van de turnsters die tot de selectie behoren, zouden die resultaten nooit zijn bereikt. Het is hun liefde voor de turnsport die hun heeft geïnspireerd tot prestaties die het hun mogelijk maakt zich te meten met ploe gen van wereldklasse. EINDHOVEN. HTCC, dat grote kans maakt zondag voor de derde keer in successie zuidelijk hockeykampioen te worden, raakt na afloop van dit seizoen zijn internationale doelman Maarten Sik king kwijt. De Eindhovenaar gaat over naar Kam pong in Utrecht en verhuist in verband met zijn werkzaamheden voor een verze keringsmaatschappij in Breukelen ook naar Utrecht. schonden doorkomt dan kan het zich gaan opmaken voor de eindspurt, die overigens nog zwaar genoeg wordt. De KNVB is niet van plan om nog dubbelprogramma’s in te lassen wil ook niet dat er aan het einde van de marathon door de eerste- divisieclubs op woensdagavond wordt ge speeld. Dat betekent voor Haarlem dat de competitie pas op 11 juni afgelopen is. Mocht Haarlem promoveren, toch geen ireële voorstelling van zaken, dan zou dat betekenen dat de spelers slechts drie we ken vakantie kunnen krijgen, omdat men in juli alweer met de voorbereidingen van het volgende seizoen moet beginnen. Daarom heeft het Haarlem-bestuur een verzoek bij de KNVB ingediend om te proberen om verandering in het geplande programma te krijgen. Haarlem wil in ieder geval dat de competitie er voor het elftal voor juni helemaal opzit. Haarlem: Poldervaart - Wentink, Hoe- ben, De Haan, Peijs - Nieuwenhuys, Bur gers, Van den Berg - Smit, De Goede, Boszhard. Blauw Wit kon nog geen op stelling bekend maken. bepaalde kuipstoeltjes wil hebben dan zal ik hem echt geen andere aan proberen te praten. Dat is een zaak waar wij ons niet mee bemoeien”. Koks, die van 24-29 april met Dick Zwart ook de Tulpenrally rijdt, ziet Fred Frankenhout en Henk Post als zijn groot ste concurrenten voor het komende sei zoen. Koks: „Dat komt ook door de wa gens die zij berijden. Die Opel-Ascona’s zijn namelijk erg snel”. Daar echter kregen de zenuwen de overhand en verviel Bessems tot evenzeer sprokkelproduktie als Vultink tot dan toe had laten zien. Op diep weggegraaide reserves vocht Vultink zich alsnog om hoog met series van 76 en 106, maar strandde toch nog vóór de finish. Op 298 bleef hij steken, terwijl hij bij 300 caram boles winnaar zou zijn geweest. Bessems klamme handen gaven hem echter niet meer het vermogen de inderdaad voor het grijpen liggende oogst binnen te halen. Vultink deed dat tenslotte wel, en dit sterkte hem in de overtuiging een hem ongewone, maar toch voor het toernooi zeer aantrekkelijke rol te vervullen. Bessems viel dus uit de winnaarsboot, waarin Steures en Wijnen zij het de laatste op een uiterst vochtig plekje bleven zitten. Hoezeer Wijnen een ge- voelsbiljarter is, kwam aan het licht in de partij tegen Flip Beekman, die eerder in dit kampioenschap Hans Vultink beentje lichtte en ook gistermiddag weer royaal op winst stond. Wijnen namelijk miste elk gevoel en stond als een beginneling te spelen. Het gemis aan wedstrijdritme is na zijn schorsing overduidelijk, en als dan ook het gevoel hem nog in de steek laat, is Wijnen rijp om overboord te worden geduwd. wilden gaan of wat even belangrijk was of hij voor ons wilde rijden. Wij zijn daarbij van oordeel dat Koks in het verleden dermate goede resultaten heeft geboekt dat hij voor ons een volkomen acceptabele figuur is. Daarom hebben wij hem ook een éénjarig contract aangebo den”. Waringa is de grote vooral zakelijke leider van de nieuwe race-constellatie, die uitdrukkelijk geen team wordt ge noemd. Het technische gedeelte is gedelegeerd aan Rob Jansen die in zijn Zandvoortse garage met technische steun van de fa briek de drie wagens prepareert. Koks krijgt een 1600 SSS. Een heel wat minder snelle wagen dan de Formule Ford waarin hij twee jaar geleden zijn rondjes toerde. Koks: „Dat is niet zo’n probleem. De overschakeling van een snelle naar een minder snelle wagen is altijd gemakkelijker dan omgekeerd. Mijn voornaamste zorg is dat ik zo snel moge lijk het ritme terugkrijg. Ik heb een jaar niet geracet en dat is een nadeel”. Waringa is optimistisch gestemd ten aanzien van de kansen van Koks. Hij komt er eerlijk voor uit een unicum in het racewereldje dat hij „de ballen verstand heeft” van de racerij. Iets wat na de vele interne ruzietjes die de afgelo pen seizoenen praktisch alle teams hebben geplaagd, alleen maar verhelderend kan werken. Waringa: „Ik ben wel erg en thousiast dus wat dat betreft kan het wel zo worden dat ik er over enkele jaren alles vanaf weet. Maar voorlopig ben ik nog een complete vreemdeling op racege bied. Dat houdt wellicht wel in dat ik de zaken objectief kan benaderen. Wij gaan er bovendien van uit dat de coureurs de belangrijkste plaats innemen. Als Theo ANNA PAULOWNA. Anna Pau lowna is vrijdagmiddag uitgelopen voor zijn schaatsheld Ard Schenk. Zijn ge boorteplaats heeft hem binnengehaald op de enige manier die past «oor de Europese, wereld- en drievoudige Olympische kampioen: laaiend enthou siast, ook al wordt het huldigen van hem een jaarlijks terugkerende ge beurtenis. Omstreeks twee uur vrijdagmiddag stonden honderden mensen te wachten op het hefschroefvliegtuig van de Ma rine Luchtvaart Dienst uit Den Helder dat Ard Schenk op het voetbalveld van Breezand zou brengen. Het gejuich op het voetbalveld werd gedurende de korte rondrit door het dorp overtroffen door de 1000 leerlin gen van alle lagere scholen uit Anna Paulowna, die de gelegenheid om Schenk een zanghulde te brengen uit volle borst aangrepen. Na „Heya Ard Schenk” en „Ard die wint de wereld cup” vervolgde de beroemdste inwoner uit het Noordhollandse plaatsje zijn rondgang in een witte koets, getrokken door twee paarden. Stapvoets, vooraf gegaan door een muziekkorps, trok de stoet naar het gemeentehuis waar weer honderden stonden om te constateren dat hun Ard Schenk na een winter met ongekende topprestaties niets was veranderd. De officiële ontvangst vond plaats in het gemeentehuis, waar gelijk met de koets van Schenk bekende binnen- schaatssterren Grönvold, Ook Beekman verloor echter, naarmate de partij vorderde, de controle op het materiaal, waarmee hij tot dan toe zuinig en verheugd met elke carambole was omgesprongen. Pas na 20 beurten over brugde Wijnen de kloof naar Beekman, Blauw Wit, dit seizoen gestart als één van de favorieten, heeft nog een kleine kans op de tweede plaats en dat alleen al geeft Haarlem voldoende garantie dat het morgen in Amsterdam op een warm ont haal kan rekenen. Met uitzondering van Van Duffelen, die opnieuw aan zijn knie geopereerd moet worden, en Huyg (mili taire dienst) heeft Joop Brand geen pro blemen. Het lijkt derhalve niet waar schijnlijk dat Brand zijn succesvolle for matie van de afgelopen weken zal wijzi gen. Wellicht één wisseling. Ton Smit, weer hersteld, kan voor Kees Bregman spelen. Als Haarlem ook deze wedstrijd onge- De, forse overwinning die de Nederland se turnsters vorige maand behaalden op Zweden heeft bewezen, dat het, vereiste puntentotaal van 340 geen onoverkomelij ke moeilijkheden biedt. Met een totaal van ruim 356 punten lieten zij de Zweed se dames met ruim 15 punten achter zich. Men mag daaruit echter niet de gevolg trekking maken, dat de weg naar het Olympisch turntoernooi nu zonder meer open ligt. De Internationale Turnbond heeft bepaald, dat slechts achttien natio nale ploegen in München mogen deelne men. De zes ploegen die bij de wereld kampioenschappen van 1970 in Ljubljana aan de top stonden, worden zonder meer tot de Olympische Spelen toegelaten. Maar de overige landenploegen moeten nog een moeilijke strijd leveren om in München te kunnen deelnemen. Daar bij is ook Nederland en daar er meer dan twaalf gegadigden zijn, moeten voor elk land kwalificatiewedstrijden worden gehouden tussen de maanden februari en juni. Voor eik land drie in totaal, waarin de prestaties naar strenge internationale maatstaven worden beoordeeld. Gezien de professionele aanpak van de training, het grote aantal oefenuren zestien onge veer per week en de ijver en toewij ding van de meest nog heel jeugdige turnsters, kan met gematigd optimisme de kans van de Nederlandse ploeg voor München worden tegemoet gezien. een en was zijn concurrent-op-afstand van de laatste maanden, Stensen en Tveter, Dianne Holum, de coaches Pfrommer, Maarse en Broekman van de Zweden en vele anderen maakten mee hoe een kleine Nederlandse ge meenschap de grote sportman huldigde. Margot Hilders: één van de pijlers van de damesturnploeg over wiens routine men zich géén zorgen hoeft te maken. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11