VOORJAARSMOEHEID Verschijnsel, dat nauwelijks wordt genoemd in de medische leerboeken HEEL JAAR IVROUWI VERS Dankzij vondst van Leuvense prof. eerste vrouwelijke NVV-bestuurder RROOD Van stoofschotel gevulde recht op tot omelet de ZATERDAG 11 MAART 1972 Erbij (Van een medewerker) Voorkomen Maniok Vechten Opvoeding (Van een medewerker) DE 53-JARIGE NEL TEGE LAAR maakt een goede kans in het verbondsbestuur van het NVV te komen. Het NVV, dat 50.000 vrouwelijke leden telt, wil „recht doen wedervaren aan de maat schappelijke ontwikkeling, die de positie van de vrouw meer onder de aandacht brengt”. De vakbond heeft dan toch ontdekt dat som mige vrouwen heel wat mans zijn. Nel Tegelaar is op het ogenblik hoofd van het NVV-secretariaat voor vrouwelijke werknemers. Een afdeling die helaas, zegt ze nog hard nodig is. Onder an dere omdat er nog nooit een vrouw in het vakbondsbestuur heeft ge zeten. Moeder contra tv (Van onze medische medewerker) WE HEBBEN een bijzonder zachte winter gehad. Behalve en kele dagen vorst, een handjevol sneeuw en de gebruikelijke mist en ijzel kon je nauwelijks van win ter spreken en nu dient het voor jaar zich alweer aan. En mét dat voorjaar de voorjaarsmoeheid, een vreemd verschijnsel dat in de me dische leerboeken niet of nauwe lijks genoemd wordt. In de Angel saksische landen spreekt men van „spring-fever”, hoewel koorts er nooit bij voorkomt. Blijkbaar weet men daar ook niet zo goed raad met dit voorjaarsverschijnsel en toch lijden talloze mensen er elk jaar aan. Ze gaan er echter meest al niet voor naar hun dokter. DE LEUVENSE professor Casier heeft een stof, pentosan, ontdekt waarmee brood een jaar of misschien nog wel lan ger vers kan worden gehouden. Pentosan kon na een lang onderzoek worden afgescheiden uit rogge en tarwe. Proef nemingen hebben aangetoond dat dit pentosan de „versheid” van brood bepaalt. In diepvries bewaart professor Casier een experimenteel baksel dat na een jaar nog niets van zijn verse eigenschappen heeft verloren en het ziet er naar uit dat met pentosan vervaardigd brood een maand lang vers blijft wanneer het bij kamertemperatuur wordt bewaard. 200 DE GEVOLGEN van de nel tegelaar GASTON GOURMET. een tijd moeder met baby bezig zien en vader nooit”. DAN IS ER nog een aantal andere factoren dat waarschijnlijk ook een Mevrouw Tegelaar: „Van harte heb ik met de Dolle Mina’s meegewerkt. Ik be wonder in hen wat ze doen, hoewel ze geen geld en geen macht hebben. Som migen zullen zeggen dat ze grof zijn. Voor die sommigen moet het dan ook zo. Ik vind de Mina’s leuk, speels. Natuur lijk laten ze weleens een kreet horen die niet wetenschappelijk verantwoord is, maar dat Is menselijk”. Als mevrouw Tegelaar in het ver- bondsbestuur komt, zal ze zich daar nadrukkelijk niet met vraagstukken rond de positie van vrouwelijke werk nemers bezighouden. plaatsje gekregen. Het is de eerste door een blad beschikbaar gestelde Wilhel mina Drukker-prijs. Heel anders is dat bij de Gevulde omelet a la Gaston. U hebt daar voor nodig: I blikje soepballetjes in bouillon, uien, kruiden, sojasaus, to matenketchup, 4 eieren. IN HAAR sober ingerichte kantoor- kamer heeft een plastiekje van een opvallend fiere vrouw een opvallend geleid tot een tarwe die onver mengd voor verwerking in brood geschikt was. Aangenomen werd dat het gehalte aan gluten, een eiwit, bepalend was voor de bakwaarde van tarwe. Volgens professor ea sier is dit niet het geval. veel geld import noodza- DEZE BELGISCHE ontdekking is niet alleen maar van belang omdat het de consument van het kruimelig maandagochtendbrood verlost. Zij ontleent haar betekenis vooral aan het feit dat door toevoeging van pen tosan ook van Europese, zogenoemde „zachte” tarwe goed brood te bak ken zou zijn, zonder dat nog voor ongeveer eenderde aan Amerikaanse „harde” tarwe behoeft te worden toegevoegd. ENKELE citaten uit „Jip en Janne- ke” van Annie M. G. Schmidt: „Maar Janneke houdt niet van voetballen. La ten we nou gaan spelen, zegt ze. Zullen we bloemetjes plukken, Jip? Zullen we een kransje maken van madeliefjes? Jip heeft een hele grote vrachtauto gekregen en Janneke heeft een kleren kast gekregen, vol met poppekleertjes. Kleertjes voor Poppejans”. EUROPESE graanproducenten pogen al geruime tijd via een nauwkeurige selectie de kwaliteit van het eigen graan te verbeteren doch hun pogingen hebben nimmer TIJDENS de donkere, zon-arme maan den is een kunstmatige zon in de vorm van een (verstandig-gebruikte) hoogte- zon niet zo kostbaar. Het tekort aan eiwitten en vitaminen, waaraan vooral bejaarden tijdens de lange winterperio de zo vaak lijden, kan worden voorko men of aangevuld. Vruchbtesappen in flessen of blik bevatten nog altijd een behoorlijk gehalte aan vitamine-C. Er zijn sinaasappelen, mandarijen, citroe nen en talrijke andere C-rijke vruch ten, sla, wintergroenten en niet te vergeten de kunstmatige vitaminen. VOORJAARSMOEHEID is het ge voel van geestelijk en lichamelijk ver- moeid-zijn, geen fut meer te hebben, geen energie te kunnen opbrengen voor de dagelijkse taak, het overal tegenop zien. Zij die in de afgelopen maanden heel veel beslommeringen hebben ge had of ernstig ziek zijn geweest, krij gen meestal een extra portie voorjaars- moeheid. Alhoewel er dit jaar geen gevaarlijke influenza-epidemie optrad, hebben vele mensen toch wel een fikse griep doorgemaakt, die vaak een paar weken duurde. VAN NOG verderstrekkende be tekenis is de ontdekking van pento san voor de ontwikkelingslanden. ontdek king van pentosan kunnen nog gro ter blijken omdat het vochtgehalte van graan minder belangrijk wordt. Bij toevoeging van deze stof zouden landbouwers zich veel kosten kun nen besparen voor het drogen van oogsten die nat worden binnenge haald; de bakkerijen zouden geen nachtwerk meer behoeven te ver richten en minder verliezen door overschot; met pentosan zijn dieet- broden te vervaardigen die men tot nu toe niet kon maken; de calori sche waarde van brood kan worden verminderd tot de helft zonder dat de voedende elementen zoals mine ralen en vitaminen verloren gaan. HET BLIKJE even licht voorver warmen eventueel op het midden- pitje van het fornuis, of onder de warme kraan. Haal ze dan uit het blikje, stort ze in een zeef laat de bouillon weglopen. Hak de uitjes heel fijn, fruit ze in weinig olie lichtbruin. Doe er dan de gehakt balletjes bij. Wanneer ze ook kleur hebben gekregen aanvullen met een paar eetlepels sojasaus, wat toma tenpuree (2 theelepels) of wat ket chup. Kruiden met wat gemberpoe der, oregano, tijm, eventueel wat sambal of chilisaus. Wanneer alles zich goed vermengd heeft, oppassen dat soepballetjes niet kapotgaan. Omelet bakken op de normale wijze. Vullen met één a twee eetle pels van het mengsel u kunt hierbij eventueel een pikante gembersaus maken. Smaakt zcwel bij brood als- wel bij mie of rijst. Het is boven dien een erg goedkoop lunchhapje, dat snel te vervaardigen is, en waaraan men de eenvoud van de inhoud der enveloppe niet zo snel afziet. DEZE GEHELE, ingewikkelde sa menhang moet dan wel een plausibele verklaring opleveren voor voorj aars moeheid dat ongetwijfeld een veel voorkomend euvel is. We kunnen er voor zorgen dat een aantal der opge- somde tekorten niet optreedt, of teniet wordt gedaan. Voor voldoende frisse lucht en lichaamsbeweging nadat de zomervakantie voorbij is, kan geduren de de lange weekends gemakkelijk worden gezorgd. „HET WAS een schok voor me. Toen ik met de kinderen voor de tv ging zitten en werkelijk aandachtig keek, kon ik alleen maar denken: waarom vertonen ze zulke rommel?” De Ameri kaanse Evelyn Sarson, moeder van een dochter van drie en een zoontje van twee, in McCall’s over de kinderpro gramma’s die op de Amerikaanse beeldbuizen verschijnen. In plaats van de knop om te draaien besioot ze een poging te wagen om de kwaliteit van de programma’s te verbeteren. Ze is nu voorzitster van ACT (Action for Chil dren’s Television), een instelling die „een nationale organisatie van consu menten” wil zijn en naar betere televi sieprogramma’s voor kinderen streeft. De vereniging heeft op het ogenblik duizend leden en duizenden supporters. De verontruste moeders protesteerden aanvankelijk vooral tegen het „geweld” waarmee de voor kinderen bestemde tekenfilmpjes waren gelardeerd. Juist dat geweld, menen ze, houdt de kin dertjes aan de buis gekluisterd zodat ze ook doordrenkt worden door de tussen de bedrijven gelanceerde brokstukken commerciële televisie. EN EVEN later: „Nog steeds wordt er geen vrouw toegelaten tot de effec tenbeurs. De hemel mag weten waar om. Nog steeds is de weerstand tegen vrouwelijke jockey’s enorm groot. De vrouw heeft geen gelijke kansen, om dat de samenleving ervan uitgaat dat meisjes trouwen en kinderen krijgen. Als ze gaan werken, doen ze dat „dus”, maar voor kort. Waarom zouden ou ders dan geld steken in de opleiding van hun dochter? Waarom zouden on derwijzers evenveel aandacht besteden aan meisjes als aan jongens? SLECHT vindt ze dan ook de meeste personeelsadvertenties: „Prettig werk. Ook voor moeders. Stel je voor dat er stond: Prettig werk. Ook voor vaders. Iedereen zou zich dan begillen. Je ziet wel: Vrouwen en meisjes gevraagd, maar nooit mannen en jongens ge vraagd. Als er nu eens naar zou wor den gestreefd niet meer het geslacht, maar de functie te noemen”. „Ik kan me voorstellen dat vrouwen voetballen leuk vinden. Net zo goed als sommige meisjes graag met autootjes spelen en sommige jongens met pop pen. Dat de meeste meisjes zich tot poppen beperken, komt doordat ze al- Mevrouw Tegelaar: „Het is verkeerd als kinderen alleen door vrouwen wor den opgevoed. Vandaar dat er in Zwe den een bepaald aantal kleuterleiders moeten zijn. Er moet zoveel mogelijk naar gemengde beroepsopleidingen worden gestreefd. Waarom zou een man geen recht hebben kleuterleider te worden? Of bejaarden verzorger, of schoonheidsspecialist of pedicure?” dat en dat niet kunnen en je geeft hun ook geen kans het te proberen „ER WORDT van mannen ook ge zegd dat ze geen kleine kinderen kun nen verzorgen en geen kousen kunnen stoppen Dat is natuurlijk allemaal niet waar. Een verband tussen ver schillende eigenschappen en de sekse is nog nooit aangetoond. Dé man en dé vrouw bestaan niet”. Zetmeel levert gemiddeld ongeveer 80 percent van de calorieën in ons voedsel, maniok heeft weliswaar een hoog zetmeelgehalte maar het kon in de ontwikkelingslanden nooit worden gebruikt om er verteerbaar brood van te bakken. Volgens prof. Casier volstaat 2 percent pentosan in het deeg om van maniok voor taan uitstekend brood te kunnen bereiden. Voor maisbrood geldt in grote lijnen hetzelfde, DAN als vocht erbij gieten: liter visnat (te trekken van wat koppen en graten) liter bouillon en liter melk. Naar smaak zout, peper, chilisaus, en een snuifje tijm toevoegen. Alles een uur zachtjes laten pruttelen. In het laatste kwartier voegt u er een pond tomaten in stukjes gesne den en zonder pitten aan toe met 750 gram goed ontgrate vis. Daar voor kunt u zowel zoet- als zoutwa- tervis gebruiken. U schept alles goed door elkaar, laat het geheel nog even goed heet worden en be strooit het dan met een flinke laag peterselie. (Een bosje op zo’n pan kunt u gerust rekenen. Aan calorieën krijgt u dan onge veer 370 per persoon te verwerken. vies aan de Evenwel niet ook doktoren j aarsmoeheid! OVERIGENS heeft de broodbak- kende hoogleraar van het instituut voor toegepaste koolhydratenchemie van de Leuvense Universiteit zijn onderzoek nog niet afgesloten. Hij moet zijn dossier nog volledig ma ken, maar hij gelooft dat wel ge reed te hebben wanneer hij in juni zijn vondst op een congres in Duits land officieel zal openbaren. DAARNAAST kan ook een tekort aan andere noodzakelijke stoffen op treden zoals ijzer, hormonen en de talrijke andere onontbeerlijke stoffen voor onze lichaamsfuncties. Ze zijn vaak slechts in onvoorstelbaar kleine hoeveelheden nodig en werken onder ling innig samen. Zo kan een tekort aan één of twee van deze stoffen van grote invloed zijn op de gehele norma le „huishouding” waardoor ook ver moeidheid ontstaat. DIE vitaminen moeten vooral niet maar raak geslikt worden: op alle fabriekspreparaten staat de juiste dose ring precies aangegeven, want ook een teveel kan beslist schadelijk zijn! Men kan uitsluitend extra vitamine-C ge bruiken, maar nog beter één der vele uitstekende fabrikaten, die een goed- uitgebalanceerde samenstelling van alle nuttige vitamines hebben. Drogisterijen en apotheken leveren ze zonder dok tersrecept, maar zowel voor het ge bruik van een hoogtezon als voor extra vitamines lijkt het raadzaam eerst ad- huisdokter te vragen, allemaal tegelijk, want hebben last van voor- NIETS schijnt een wereldomvat tende omwenteling in de weg te staan. Maar prof. Casier wil enkele eisen stellen alvorens hij zijn pen tosan voor industriële vervaardiging op grote schaal wil afstaan. Hij wil niet dat zijn patent wordt opge kocht door belanghebbenden uit de sector die met Amerikaanse graan- export te maken hebben en vervól gens wordt opgeborgen om een han delsbelang in stand te kunnen hou den. Ook wenst prof. Casier dat pentosan ter beschikking van dé ontwikkelingslanden komt. CALORIE-ARM, zeer smakelijk, voedzaam en gemakkelijk te berei den is een stoofschotel met vis, aardappelen en verschillende soor ten groenten die als eenpans maal tijd op tafel kan worden gebracht. U HEBT ervoor nodig: 200 gram spek in dobbelsteentjes, 200 gram uien, fijngesnipperd, 400 gram in blokjes gesneden aardappel, gram klein gesneden selderie, 200 gram paprika (kleingesneden). Dit alles even glazig laten worden in het uitgebakken spekvet. HET is duidelijk welke gevolgen zijn ontdekking kan hebben wan neer men bedenkt dat de EEG mo menteel grote hoeveelheden Euro pees graan ten koste van enorme geldbedragen naar de veevoedersec- tor verwijst, terwijl Amerikaans graan, voornamelijk bestemd voor de verwerking in het dagelijks brood, ten koste van wordt geïmporteerd. Die maakt veel scheepsruimte kelijk en haveninstallaties. MAAR DE ZON en de goede 'lucht (volop voorzien van zuurstof die voor onze lichaamsprocessen zo nodig is) zijn van grote invloed, hetgeen blijkt uit het feit dat degenen die zojuist een wintersportvakantie achter de rug heb ben veel minder last van voorjaars moeheid krijgen. De minder gelukkigen brengen de lange wintermaanden hier door, waar ze nauwelijks de zon zien, weinig in de frisse lucht komen en als ze niet trimmen of aan sport doen bijna ook geen lichaamsbeweging krij gen. De weekends en de feestdagen, kerst en nieuwjaar, leveren hoogstens een autoritje op waarbij ze geen stap ver zetten, ergens overmatig veel eten, in een café zitten of een theater of bio scoop bezoeken. HET UIT 1955 stammende verdrag over de gelijke beloning van vrouw en man is eindelijk bekrachtigd en treedt half juni in werking. „We hebben er honderd jaar op gewacht”, zegt me vrouw Tegelaar. Gelijke beloning bete kent overigens nog niet gelijke kansen. Al was het alleen maar doordat menig beroep nog altijd officieus het etiket „mannelijk” draagt. „INEENS komt er een vrouw en daar kijken ze gek tegen aan. Het heeft te maken met de diep ingewor telde traditie die de man als superieur bestempeld. Er worden mannen allerlei eigenschappen toegedicht die vrouwen niet zouden bezitten. Ja, als je maar lang genoeg tegen vrouwen zegt, dat ze ER BESTAAT geen wetenschappelij ke verklaring voor het ontstaan van voorjaarsmoeheid, maar er is wel een aantal oorzaken bekend die deze aan doening in de hand werkt. Enkele hiervan werden hierboven al opge- somd. Een andere factor van belang is blijkbaar het tekort aan zon. De mees te mensen hebben hun vakantie in de vorige zomer gehad, in eigen land of elders. Onze zomer 1971 was vrij rijk aan zon. De zon blijkt toch wel een lang en heel gunstig na-effect op onze fitheid te hebben. Daarbij komt nog de geeste lijke ontspanning die een echte plezie rige vakantie nu eenmaal oplevert en die blijkbaar ook grote „reserves” vormt waarop we lang kunnen teren. „IK BEN een vakbewegingsmens. Ik houd van werken voor het NW, voor de werknemer. Of dat nou mannen of vrouwen zijn. De vrouw is onvrij, de man ook. Zij het doorgaans iets min der. Als ik vecht voor de vrouw, vecht ik ook voor de man.” Tot slot een citaat uit een door „haar” secretariaat uitgegeven boekje ter gelegenheid van de discriminatie- beurs Dronten 1970: „Een recente me dedeling van een vakbondsbestuurder: Bij bedrijf X moesten bij inkrimpen vrouwen worden ontslagen en zelfs enkele mannen. En nog een: Die vrouw is zo goed. Daar kan zelfs een man niet tegenop.” Vrouwelijke vakbondsbestuurders moet je met een lantaarn zoeken. grote invloed heeft op het ontstaan van voorjaarsmoeheid. In de loop van de herfst- en wintermaanden neemt het vitaminegehalte (vooral aan vita- mine-C) in fruit en groenten af. Bo vendien zijn we in die maanden meer en meer op blikgroenten en -fruit aan gewezen. Hoe uitstekend deze blikpro- dukten tegenwoordig ook worden ge conserveerd, ze bevatten veel en veel minder vitaminen dan verse, vooral minder vitamine-C. Onze reserves in het lichaam worden opgebruiikt en onvoldoende aangevuld. Door een ernstige ziekte, vooral bij koortsige ziekten als influenza, long ontsteking en andere infectueuze aan doeningen, bij uitputtende ziekten en na ingrijpende operaties is die vitami- nereserve opgebruikt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17