Kou niet Groningen gaat aardgas als snel weg autobrandstof leveren Rechtse Duitsers Het schuim Nogrette uren ondervraagd rde der Klopjacht Parijs aa m op ontvoerders mensen Jansen de Wit ontslaat 230 Exota eist van Vara 17 miljoen Parijs plaats voor overleg tussen China en de VS „Mars naar Bonn ZWEEDS HL F FOTO ENGEL f Exploitatiekosten per km 7-10 cent lager VANDAAG IN ERBIJ: A msterdammers HET WEER Zweeds protest tegen smokkel uit Nederland gewekt door sirenes Egyptische Migs vlogen boven Sinaï Protest tegen verdragen van Moskou en Warschau van drugs AGENDA pagina 8 Verder in de krant VAN DER VOOREN bakt't! gx Bewonderd om haar fraaie cocktail-combinatie van modehuis AenK zette al menig 5' ZATERDAG 11 MAART 1972 62e JAARGANG NUMMER 109 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Dertig jaar geleden: begin van de Stadsjeugd boert goed in Brabant Brood twee weken vers Voorjaarsmoeheid Rugby zonder blauwe blazer Het Letterkundig Museum Autobedrijf KONING N.V. 2 3 3 4 8 9 9 8 Schaduwkabinet” INTEKENBON PAGINA 5 BERENDSEN N.V. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Opklaringen „Jappenkampen” Bruid’s moeder haar handtekening. Bruidje in het wit. Bruid’s moe- derinhetfeestelijk-chique.Want ook Bruid’s moeders staan die dag in het zonnetje. Vandaar die speciale collecties van mode huis A en K voor uitsluitend Bruid’s moeders. Vandaar óók die bizondere keus om extra mooi voor de dag te komen: lange cocktailjaponnen, lange fluwelen rokken, beelderige blouses, japonnen met jasje, complets. Speciale wensen ver vult A en K ook voor haar naar maat. Om te kiezen en te passen wordt royaal tijd gereserveerd. Waar vindt u tegenwoordig nog zo’n héééel speciale Bruid’s moeder-collectie??? Jonge mensen 4 4 wil LitgL x - 'ww x IJmuider Courant Sirius *#1 (Van onze weerkundige medewerker) ADVERTENTIES (Van onze correspondent) De 23-jarige Finse uitvinder Farling dealer official Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Levenswijsheid is de kennis van de dwaasheden des levens. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looii, onderdirecteur 7 7 De Sovjet-Unie kent volgens Barzel haar eigen belangen in Midden-Europa en onder vroegere CDU-regeringen zou zijn geble ken dat de betrekkingen met dat land ook zonder verdragen beter kunnen worden. In het Westen heeft de Franse regering ratificering van de verdragen „wenselijk” genoemd. Ook daar tilt Barzel echter nief zwaar aan. „Men weet in Frankrijk dat er Barzel leverde zijn bijdrage aan de dis cussie over de parlementaire behandeling van de verdragen tijdens een persconfe rentie. ook na Brandt een ontspanningspolitiek zal zijn, zij het wellicht enigszins anders”, al dus de oppositieleider gistermiddag in Bonn. GRONINGEN. Het Gemeentelijk Gasbedrijf van Groningen zal binnen enkele maanden gecomprimeerd aard gas als autobrandstof ook aan particu lieren gaan verkopen. Dit bleek vrijda gavond in de Groninger gemeenteraad tijdens de begrotingsdebatten. De erva ringen die Groningen heeft opgedaan met het rijden op aardgas zijn zeer positief. De exploitatiekosten liggen per kilometer 7 tot 10 cent lager dan bij gewone benzine het geval is. Volgens de beschrijving van de gijze laar, die zelf indertijd als arbeider tot di rectielid bjj Renault is opgeklommen, zjjn vier ontvoerders jonge mensen en beslist geen proletariërs. Ze hadden hem opgesloten in een grote kist, die hij maar een paar keer eventjes TEL AVIV (Reuter en AFP). Twee Egyptische Migs hebben gisteren boven het door Israel bezette schiereiland Sinaï gevlogen. Dit heeft een Israëlische mili taire woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. DE ZALEN VAN ZIJN NIET VAN ELASTIEK Zie advertentie op pagina 18 Hoewel Parijs door beide partijen als „primaire contactplaats” is gekozen blij ven andere kanalen open, aldus de Ame rikaanse presidentiële woordvoerder Zieg ler. De keuze van Parijs, zo zei hij, is het resultaat van de gesprekken tussen Nixon en Tsjoe En Lai. Het contact in Parijs zal dienen om kwesties te regelen als wederzijdse reizen en handel, zoals afgesproken in het com muniqué van Sjanghai. Volgens Ziegler zullen er in Parijs in ieder geval meer bijeenkomsten worden gehouden dan is gebeurd in Warschau en Genève, waar Chinezen en Amerikanen ook informele contacten onderhielden. Met medewerking van het ministerie van Economische Zaken, de Hoogovens en met steun van Philips heeft het gasbedrijf in Groningen de beschikking gekregefl over enkele grote compresso ren, die nog geïnstalleerd moeten wor den. Zo gauw dit gebeurd is, is het de bedoeling het aardgas ook aan particu- Deze was belegd om twee kernleden van zijn „schaduwkabinet” voor te stellen: Strauss (Financiën) en de Sleeswijk-Hol- steinse minister van Economische Zaken Narjes (Economische Zaken). In een even tueel kabinet-Barzel zal dus het „super”- ministerie van minister Schiller weer wor den gesplitst. Eerder deze week had Barzel zich bij een militaire oefening al gepresen teerd met zijn „minister van Defensie” de ex-straaljagerpiloot Wömer. Voor Buiten landse Zaken is de ervaren oud-minister Schröder uitverkoren, Binnenlandse Za ken zou voor de „harde” conservatief uit Hessen, Dregger, bestemd zijn. Zowel voor het gecomprimeerd als voor het vloeibaar aardgas geldt dat de auto’s er 200 km mee kunnen rijden. Zij blijven in eerste instantie dus ge bonden aan het afleveringspunt van het aardgas, maar het is altijd moge lijk tijdens een rit over te schakelen op benzine. Onze specialiteit Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 - IJmuiden M.L. Tectyleer-station Groningen, deelde verder nog mee dat er ook plannen zijn om de Groninger stadsbussen op aardgas te laten rijden. Het voordeel zit daarbij niet zozeer in de exploitatiekosten, want de bussen rijden op de bij benzine vergeleken veel goedkopere dieselolie. Het grote voordeel van stadsbussen met aardgas als brandstof is, dat zij schone uitlaat gassen hebben, wat met name voor de binnensteden van veel belang is. Ook voor vorkheftrucks die nu op benzine of op stroom rijden lijkt aardgas een ideale brandstof te zijn. Met vorkhef trucks die op benzine rijden mag niet worden gewerkt in gebouwen. Dit is uitsluitend toegestaan wanneer elektri citeit wordt gebruikt. Met aardgas is dit probleem opgelost. De bedoeling is dat het gasbedrijf eventueel ook zelf auto’s gaat ombouwen. MÜNCHEN (AFP) Vijf uiterst rechtse groeperingen in West-Duitsland hebben in München bekendgemaakt dat zij een „mars naar Bonn” willen houden uit protest tegen de verdragen van Moskou en War schau. De mars, die „de grootste nationale manifestatie sinds de stichting van de Bondsrepubliek” moet worden, is voorlopig vastgesteld op zaterdag 29 april. De week daarop zullen de twee verdragen in twee de lezing door de Bondsdag behandeld worden. UTRECHT Op 10 mei zal de civiele vordering van Exota (thans omgedoopt tot Tudo) tegen de VARA behandeld wor den door de rechtbank in Amsterdam. De vordering betreft 17 miljoen gulden. De fabrikant had bezwaar gemaakt tegen de door VARA’s ombudsman Marcel van Dam herhaalde voorstelling van zaken, dat alleen Exota’s frisdrankflessen zouden ontploffen en werd door de rechter in het gelijk gesteld. Daarop volgt nu de vordering. Volgens het bedrijf werd een omzetverlies geleden van 3,5 miljoen gulden en moest 5 miljoen geïnvesteerd worden in de opbouw van een nieuw merk. De vervanging van de emballage kostte 8,5 miljoen. Bij de VARA zou men ernstig bezorgd zijn over de mogelijkheid dat de rechter de eis of een deel daarvan zou kunnen toewijzen, hetgeen in het „gunstigste” geval voor de omroepvereniging toch een te betalen schadevergoeding van 2,5 mil joen zou betekenen. Dat zou voor de in rode cijfers verkerende VARA het faillis sement kunnen betekenen. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige oostelijke wind. Mini mumtemperaturen van 0 tot 4 graden. Maximumtemperaturen ongeveer 4 graden. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, S, Schrijvende lezers Weerrapporten Kunst Radio en tv Beeldverhalen Economisch nieuws10 Sport 11 Dr. Ir. H. W. J. Kempen, directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf in PARIJS, (Reuter en AFP). Na de vrij lating van de personeelsfunctionaris van Renault, Robert Nogrette, heeft de Franse politie de jacht op de ontvoerder uitge breid. Duizenden politieagenten kamden gisteren Parjjs uit. Na urenlange ondervraging van Nogret te zei het hoofd van de recherche, Camille Bouvier, dat hij „binnen enkele dagen” de arrestatie verwacht van de ontvoerders, die zich lid noemen van de „Groep Pierre Overney van het nieuwe Volksverzet”. Twee redenen aldus meldt onze redac teur in Parijs liggen voor de hand om deze vrijlating te verklaren. Ten eerste het feit dat, ten gevolge van de algemene veront waardiging van het volk en de weigering van de 40.000 Renualt-arbeiders hen op deze revolutionaire weg te volgen, hun operatie op het politieke plan volslagen is mislukt. En door die mislukking nu maar liever tijdig te erkennen, heeft de groep zich tevens bij voorbaat in een gun stiger positie geplaatst als men. na arres tatie. straks voor de rechter zal moeten verschijnen. Een nieuwe wet. die twee jaar geleden juist werd aangenomen om de regering beter tegen revolutionaire activisten te kunnen bewapenen, bepaalt in Frankrijk dat na vijf dagen gijzeling de schuldigen het tarief van hun minimüm-straf van vijf tot tien jaar zullen zien verdubbeld. Ten tweede is het ook mogelijk dat de grond hen in Parijs te warm onder de voe ten begon te worden. WASHINGTON (AP en UPD De Amerikaanse regering heeft bekendge maakt dat Parijs is uitgekozen als de stad waar de regeringen van de VS en China blijvend met elkaar contact zullen opne men. De twee toestellen waren circa 15 kilo meter ten noorden van Ismailia in de zui delijke sector van het Suezknaal het luchtruim boven de Sinaï binnengedrongen en vlogen met grote snelheid en op grote hoogte in de richting van Sjarh el Sjeik. Israëlische jagers stegen op maar, vóór zij contact konden maken, waren de Migs verdwenen. Israel heeft bij de groep waarnemers van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen deze bestandsschending. In Limburg werd vanmorgen zeven, in de provincie Utrecht zes tot acht centime ter sneeuw gemeten. De temperatuur gaat nog iets dalen. Tijdens te verwachten opklaringen kan het in de komende nach ten drie tot vijf graden gaan vriezen en het lijkt e r niet op dat deze kou na zondag snel zal zijn verdwenen. STOCKHOLM. Tien Zweedse parle mentsleden hebben vrijdag een brief overhandigd aan de Nederlandse ambassa- den in Stockholm, waarin bij de Neder landse regering wordt aangedrongen op maatregelen tegen smokkel van narcotica uit Nederland naar Zweden. Volgens het parlementslid Olie Dahlen zijn er Zweden aan deze drugs overleden. Het grootste deel van de verdovende middelen dat uit Nederland naar Zweden wordt gesmokkeld, zijn amfetaminen en fenmetralinen. Deze stoffen worden in Nederland niet als drugs beschouwd, maar in Zweden wel. Volgens de Zweedse politie is Nederland de basis voor drugs smokkel naar Zweden. Ze verdenkt vooral een Westduitser die in Nederland zou wonen. Binnen twee dagen zijn wij van een vrij zacht lenteweer in e en koudegolf gekomen. Het sterke hogedrukgebied dat zich van Noord-Rusland via de Noordzee tot voorbij Ierland uitstrekt, is hiervan de oorzaak. Boven Midden- en Zuid-Europa handhaaft zich een lagedrukgebied met als gevolg boven onze omgeving een noordoosterstorm, langs de Wadden met windstoten van windkracht tien. Een sto ring die van oost naar west over ons land trekt veroorzaakte in het afgelopen e t- maal plaatselijk sneeuwval van betekenis. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. (voorgrond) heeft een schuimkanon ontwikkeld, dat tegen demonstraties gebruikt kan worden. Het schuim wordt vermengd met traangas. De kleurstof, welke aan het schuim wordt toegevoegd, maakt demon stranten later gemakkelijk herken baar. SCHIJNDEL. Bjj de koninklijke tex tielfabrieken M. Jansen de Wit N.V. (Schjjndel) fabrikante van kousen, pan ties, sokken en kinderkousen zullen ongeveer tweehonderddertig mensen moe ten afvloeien, zo heeft de directie vrijdag mdegedeeld. Van hen zjjn ruim 150 vrou wen en meisjes, voor een deel part-timers. Door een verschuiving in het artikelen pakket naar minder arbeidsintensieve pro- dukten en door verdere mechanisatie moet een grotere concentratie worden bereikt opdat Jansen de Wit het hoofd kan bieden aan de toenemende concurrentie van pan ties uit Italië en van sokken uit landen van het oostelijk blok en het verre oosten tegen „dumping”-prijzen. Als gevolg van die maatregelen zal de produktie van het atelier in Uden en van een deel dat van het atelier in Schijndel worden overge plaatst naar de ateliers in Duyksgestel en Turnhout (België). DONGEN. De N.V. schoenfabriek voorheen W. Lourijssen en Zn. in Dongen zal op korte termijn sluiten. Aan het 65 man tellend personeel is ontslag aange zegd. GILZE. De lederfabriek Gilze N.V. heeft besloten te sluiten. Het bedrijf heeft grote liquiditeitsmoeilijkheden en heeft surséance van betaling aangevraagd. Alle 33 personeelsleden werden ontslagen- mocht verlaten. Ze droegen in zijn gezel schap voortdurend ijsmutsen die alleen hun ogen vrijlieten. Ze waren ook met re volvers gewapend. Ofschoon ze zich niet ontzagen hun prooi veel lelijke dingen naar het hoofd te smijten, was het voor hem toch bij woorden en beledigingen gebleven. Politiek gesproken is met deze invrij heidstelling van het slachtoffer de kous intussen nog niet af. De regering heeft het Hof voor de Staatsveiligheid opgedragen de zaak tegen de maoïsten in handen te nemen, en dat betekent dat president Pom pidou deze politieke ontvoering heel hoog opneemt. Haarlem-centrum en winkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk. Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 1 51 41 Showroom Vechtstraat 2 - Tel. 110 01 Uit de bruidskamers van modehuis AenK komen elke dag de mooiste witte bruidjes (endefeestelijkste moeders). De storing werd veroorzaakt door kortsluiting in de 150.000 volt verbinding tussen de centrale Noord en Diemen. Hierdoor deed zich over de hele stad een spanningsdaling voor die zich na enkele seconden weer herstelde. Het Amerikaans-Chinese contact in Parijs zal worden onderhouden door de Chinese diplomaat Heang Sjen (links) en de Amerikaanse ambassa deur Arthur Watson (rechts), die op het ogenblik in de Verenigde Staten is voor overleg met dr. Kissinger. AMSTERDAM. Door een stroomsto ring zijn vanochtend vroeg in Amsterdam de alarmsirenes van banken, juweliersza- ken en andere tegen inbraken beveiligde bedrijven gaan loeien. Hierdoor werd de politie tussen half zes en zes uur over stroomd door telefoontjes van omwonen den. Het hoofdbureau waarschuwde de eigenaren van de zaken, die ervoor zorg den dat de sirenes het zwijgen werd opgelegd. De man die het initiatief tot de mars heeft genomen is Gerhard Frey, uitgever van het uiterst rechtse weekblad „Deut sche Nationalzeitung” en voorzitter van de „Deutsche Volksunion”. Frey streeft ook naar bundeling van alle nationalistische bewegingen in de Bondsrepubliek. Onze redacteur in Bonn tekent hierbjj aan: Rainer Barzel, de CDU-kandidaat voor de opvolging van Bondskanselier Brandt, vindt dat de verdragen van Mos kou en Warschau in het Westduitse parle ment met een gerust hart kunnen worden verworpen. lieren te verkopen. Op deze wijze hoopt het Groningse gasbedrijf een klantenkring voor gecomprimeerd aardgas te kunnen opbouwen, die, wanneer zij is uitgegroeid tot een 400 tot 500 auto’s respectievelijk vrachtau to’s, groot genoeg is om de levering van vloeibaar aardgas mogelijk te ma ken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1