1 Premier Biesheuvel: klaar BIJ KABINETSFORMATIE MAAKTEN PARTIJEN VVD voelt niets voor koppeling baten van aardgas en noorden Inventarisatie van in BH Discussie over zin strafrecht Handelaren in narcotica in arrest afvalstoffen volle gang OOK „WERKAFSPRAKEN” Reuzenrad bijna TEL. 023-379909 VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL 1 Contactlenzen Twee overvallen: buit 35 mille Nota commissie-Talsma: NOG WEINIG BELANGSTELLING VAN EX-DELINQUENTEN Brandstichting in woonwagens Bouw van ijshal in Amsterdam Kamerlid bang voor rampzalige luchthavensituatie L (Van onze parlementsredactie) z; v Auto’s en bewijzen kentekens gestolen r Zo denkt Stiens erover! DE BAKKENSPECIALIST Symbolisch De criminalisering a: k STIJLVOLLE MEUBELEN MET ALLURE I i n g N zi h (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG „Straf-recht te recht” is het motto waaronder ruim driehonderd mensen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de strafrechtspleging op vrijdag 17 en zaterdag 18 maart in Leiden gaan congresseren. In 1969 is de studentenvereniging Coornhert met het organiseren van dit soort congressen begonnen. De belang stelling bleek groot te zijn. Boven dien werd de aanzet gegeven tot de oprichting van de Coornhert- liga. S&Z (N^pTs1 Contactlenzen hebben ontegenzeggelijk veel voor. Maar wij vertellen u heel objectief het vóór en het tegen van contactlenzen. ZATERDAG 11 MAART 1972 ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE (Van cnze parlementsredactie) en ADVERTENTIE GIERSTRAAT27 HAARLEM TELEFOON 311921 •1 1 Bijna alle gondels van het reuzenrad op de Floriade in Amsterdam zijn op gehangen. Koningin Juliana zal deze grote tentoonstelling op 29 april ope nen. De openluchtexpositie gaat duren tot 2 oktober. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Imkamp (D’66) voorziet een „rampzalige ontwikkeling”, als tengevolge van een fa lende coördinatie met België en Duitsland binnen een straal van 50 kilometer vijf regionale luchthavens komen te liggen. Hij wil van de regering weten welke minister de gesprekken coördineert met betrekking tot een internationale aanpak van vlieg velden in de grensgebieden. de volle nadruk te liggen op de „om standigheid dat de economisch sterkere klassen via het strafrecht hun macht konden handhaven”. bevrijd van hun zondebok-effect. ook de interessante strafwetgeving een ki n< ai d( rc d< di I I i 1 1 l z r a r v t 1 I I t i 1 t 1 Si d; or Vi N di ni d< B bouwt zonder vergunning loopt het risico dat die dakkapel door de over heid op zijn kosten wordt afgebroken. Het voordeel van dit stuur-mechanis- me is, dat het een element van dwang bevat zonder de ongunstige nevenwer king van het strafrecht. Het strafrecht werkt stigmatiserend tegenover de da der. Wie eenmaal „in aanraking is geweest met de strafrechter” kan daar onplezierige gevolgen van blijven dra gen, zoals geen werk en moeilijkheden bij huur van een woning. Ook is het strafproces duur en om slachtig, hetgeen ook geldt voor organi saties als de reclassering, die weer de taak hebben de nadelige neven-effec- ten te verzachten. Maar er is ook een andere, dwingen der reden die storend werkt. Uit crimi nologisch en sociologisch onderzoek is gebleken, dat criminaliteit een wijd verbreid iets is en dat het betrekkelijk willekeurig is wie er „de pech” heeft een veroordeling op te lopen. De aanklacht die tevoorschijn komt uit het door de Groningse lector W. Jongman verzamelde materiaal (zijn openbare les hield hij in maart van dit jaar) is nog sterker: door allerlei me chanismen zouden mensen uit de hoge re lagen van de bevolking minder kans lopen „in aanraking te komen met politie of justitie” dan de rest. De stap naar de kreet „klasse-justitie” is dan maar klein. De ministerraad besloot vrijdag verder steun te verlenen aan de koopvaardij om het varen onder een vrije vlag tegen te gaan. De investeringsaftrek zal worden verhoogd van 10 tot 25 percent en er zullen fiscale faciliteiten worden geboden bij vervroegde afschrijving. Nog geen be slissing is genomen over rentesubsidies voor de kleine handelsvaart. Er wordt niet een deel van het strafrecht bekeken maar de vraag naar zin en functie van het strafrecht zelf wordt aan de orde gesteld. Te lang is de vraag waarom op een gegeven mo ment gedrag strafbaar wordt gesteld ontweken of zelfs niet onderkend. On ze maatschappij is doortrokken van slecht, onfatsoenlijk en schadelijk ge drag. Waarom is bijvoorbeeld het ver spreiden van pornografisch materieel in bepaalde gevallen strafbaar en waarom het tonen van geweld of het geven van valse voorlichting middels reclamespots op de TV niet strafbaar? Naar de minister-president meedeelde zal een delegatie uit de ministerraad dins dag met de Belgische regering gaan pra ten over de vestiging van de raffinaderij in Temaaijen. De delegatie wordt aange voerd door de minister van Buitenlandse Zaken, drs. Schmelzer. Mr. Biesheuvel deelde ook mee dat de monetaire maatre gelen tegen de toevloed van dollars naar ons land effect hebben gesorteerd. Hoewel naar de oorzaak van de toevloed slechts te gissen is, wordt volgens de premier niet op een nieuwe dollarcrisis gerekend. De twee rovers in Rotterdam drongen omstreeks vier uur het bankgebouw bin nen. waar op dat moment een klant aan wezig was. Eén van de overvallers hield deze met een pistool onder schot, terwijl de andere over de balie sprong en bij de kassier geld weggriste en in een plastic tas stopte. De overvallers, die hun gezich ten hadden bedekt met nylon kousen en pruiken droegen, namen hierop zo over haast de vlucht, dat ze op weg van het ge bouw naar de auto enkele bundels bank biljetten verloren. Eén van de mannen raakte ook een gymschoen kwijt. De overvallers in Helmond waren onge wapend. Op het moment van de overval was alleen de 74-jarige kassier J. Sche pers aanwezig. Hij liet zich op de grond vallen toen een van de overvallers met hem wilde gaan vechten. Deze griste geld uit een lade en voegde zich weer bij zijn maat, die op de uitkijk gestaan had. De twee mannen vluchtten in verschillende richtingen. Ons Wetboek van Strafrecht is aan het einde van de negentiende eeuw tot stand gekomen. Een Engelse collega van Bianchi, Dennis Chapman, heeft in zijn boek „The stereotype of the crimi nal” getracht bewijsmateriaal voor de ze stelling te verzamelen. Chapman stelt bovendien dat de maatschappij „de crimineel” nodig heeft. Door een betrekkelijk kleine groep te isoleren en als „misdadig” te bestempelen worden de anderen op een symbolische manier schuld. Dit is het De V.V.D.-Commissie Noorden des lands voelt niets voor een koppeling tussen de baten van het aardgas en de steun aan het Noorden. „Zo’n koppeling is een beetje een loze kreet. Als je het doet.dreigthet gevaar, dat op de begrotingen van andere ministeries minder wordt uitgetrokken voor het noorden, omdat het noorden dat geld al krijgt.” Aldus mr. H. P. Talsma, voorzitter van de commissie, tijdens een persconferentie in Heerenveen naar aan leiding van het officieel verschijnen van de V.V.D.-nota over het noorden. DEN HAAG De vijf coalitiepar tijen hebben bij de kabinetsformatie meer afspraken gemaakt dan in een regeerakkoord zijn geregeld. „Werk afspraken tussen de vijf fractielei ders”, noemde minister-president Biesheuvel, hiernaar vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie na af loop van de ministerraad gevraagd, dit lijstje geheime onderwerpen. Op het lijstje prijkt onder meer de vraag of niet een deel van de aardgasop brengst voor het noorden des lands moet worden afgezonderd en of er niet moet wonden overgegaan tot instelling van een commissaris-algemeen belang. Beslissingen over vergroting van de ca paciteit op de vliegvelden van Zuid-Lim- burg en Welschap, mogen volgens het Ka merlid pas worden genomen nadat overleg met België en met Duitsland is gevoerd. De heer Imkamp wil nadere gegevens we ten over de Duitse plannen tot uitbreiding van het sportvliegveld Merzbrück bij Aken en de Belgische plannen inzake de vlieg velden Zutendaal en Bierset. Ook informeert de heer Imkamp of in derdaad een gezamenlijk onderzoek in Be- neluxverband is verricht naar de vlieg- veldproblematiek in het Belgisch-Neder- lands grensgebied, waarom in februari vorig jaar door de Benelux ministeriële werkgroep voor ruimtelijke ordening was verzocht. Is dat onderzoek neergelegd in een document, en is dat voor publicatie beschikbaar, zo wil hij weten. Het Kamerlid dat zijn vragen heeft ge richt aan de ministers Schmelzer van Bui tenlandse Zaken, Drees van Verkeer en Waterstaat en Udink van Volkshuisvesting, wil uitdrukkelijk een mondeling antwoord hierop krijgen. BREDA. Uit een garage in Rijen zijn vrijdag vijftig kentekenbewijzen gestolen, waarvan er twaalf nog niet op naam waren gesteld. De dieven gingen er met de kentekenbewijzen vandoor in twee splinternieuwe auto’s van het zelfde be drijf. Wie zich in deze vraag verdiept, merkt algauw dat duidelijke richtlij nen in welk geval wel en in welk geval niet het strafrecht moet worden gehanteerd, ontbreken. Gek genoeg werd er in de achttiende eeuw syste matischer gezocht naar de beantwoor ding van die vraag dan in de negen tiende en begin twintigste eeuw. AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad een krediet van anderhalf miljoen gevraagd ten be hoeve van de bouw van een ijshal annex repetitieruimte voor het Amsterdams Philharmonisch Orkest. De stichting kunst ijsbaan Jaap Eden had het plan ingediend voor de bouw van de ijshal, die niet alleen voor ijshockey kan worden gebruikt maar tevens geschikt zal zijn voor onder meer de beoefening van andere (jssporten. Een bijzonder attractief onderdeel van het ingediende bouwplan vinden B. en W- het inrichten van vaste repetitieruimten voor het Amsterdams Philharmonisch Or kest, dat op het ogenblik in een onvol doende behuizing zit. De totale bouwkos ten worden geraamd op 3,3 miljoen. Chapman heeft stelling dat veel symbolische functie vervult, een ver- anderingsritueel, waarbij de maat schappij zich aanpast om stabiel te blijven. Terwijl door de strafbaarstel ling het onderliggende conflict niet wordt opgelost. Men kan hierbij den ken aan de recente strafbaarstelling van rassendiscriminatie, niet meewer ken aan de volkstelling. Op 17 maart zal Chapman op het congres het woord voeren over stigma tisering. De dagen zullen grotendeels worden besteeds aan discussies over decriminalisering en depenalisering van onder andere winkeldiefstal, verkeers delicten, drugs en zedendelicten. Hoe wel de Coornhert-liga ook een aantal ex-delinquenten onder haar leden telt, is de belangstelling van die kant voor het congres gering. Jammer, want wil het strafrecht echt hervormd worden, dan is iedereen nodig. Daarmee wordt dan niet speciaal de berechting bedoeld, maar het hele pro ces van opsporing, vervolging en vooral de strafbaarstelling door de wetgever. De Amsterdamse hoogleraar mr. H. Bianchi heeft dit scherp geformuleerd in de stelling: „In de negentiende eeuw, toen men het begrip „klasse” sociaal-economisch definieerde, kwam De minister-president wilde geen com mentaar geven op het ontslag, dat de directeur van het Bureau Spreiding Rijks- diensten, dat bij binnenlandse zaken is ondergebracht, zou hebben gevraagd uit protest tegen de grote vinger die minister Udink (ruimtelijke ordening) in de pap krijgt. Hij zei dat het bureau blijft be staan en garandeerde nogmaals dat met de ambtenarenorganisaties over de ver plaatsing van de rijksdiensten overleg zal worden gevoerd. van de vennootschapsbelasting uit dat ge bied komt. ,Ik ben een beetje bang, dat we dan weer een republiek der Zeven Verenigde Nederlanden krijgen” zei hij. Over de aardgasbaten staat dan ook geen letter in het V.V.D.-rapport. Zoals bekend is, bestudeert de liberale minister Lang- man (Economische Zaken) in opdracht van het kabinet wel zo’n koppeling. Commissievoorzitter Talsma beklem toonde tijdens de persconferentie, dat niet alleen het hoofdbestuur van de V.V.D. zich unaniem achter het rapport heeft gesteld, maar ook de Tweede-Kamerfrac- tie van de V.V.D. Dr. Van Dijk meldde, dat men zowel op het ministerie van sociale zaken als bij Grontmij en Heidemij „wel brood ziet” in het voorstel om de moeilijk plaatsbare werklozen in het noorden volwaardig en blijvend werk op een normaal arbeidscon tract te geven bij de landinrichting en de verbetering van de recreatieve infrastruc tuur. De vraag, wat uitvoering van de in het rapport genoemde projecten samen gaat kosten, kon de commissie niet beantwoor den. „Wél hebben we heel nadrukkelijk ge steld, dat de verbetering van de verbin dingen naar en binnen het noorden hoge prioriteit moeten hebben. Hier mag niet verder worden getemporiseerd. En ook vinden wij terwijl wij toch de vrijheid van de ondernemer hoog achten dat de ontwikkeling in het westen moet worden afgeremd ten bate van het noorden” aldus de heer Talsma. Dit proces wordt met een modern woord „decriminalisering” genoemd. Het is een verkleinen van het door het strafrecht bestreken terrein. In een gezamenlijke resolutie van de Europese minister van Justitie is de noodzaak van verdere uitdieping van dit proces neergelegd. Minder ver gaat het proces dat wel genoemd wordt „depenalisering”. Hierbij wordt gedrag dat tot nu toe onder de strafwet viel, onder de wer king van een ander sanctiestelsel ge bracht. Deze andere stelsels zijn bij voorbeeld het administratiefrecht, of het tuchtrecht. Wie een dakkapel Dr. I. H. Anthonissen van de Stichting verwijdering Afvalstoffen (SAV) zei dit vrijdag in Leiden tijdens de slotbijeen komst van een tweedaags congres van veiligheidsinspecteurs van Nederlandse en Belgische hogescholen en universiteiten. De stichting verwijdering afvalstoffen, een advieslichaam voor de overheid dat voortgekomen is uit de in 1969 door minister Kruisinga in het leven geroepen stichting vaste afvalstoffen, is al geruime tijd bezig met het opzetten van een aan- meldingscentrum. waar alle producenten van chemische afvalstoffen moeten opge ven wat en hoeveel zij aan chemisch af val kwijt moeten. Het aanmeldingscen- trum regelt daarna transport en wijze van verwerking. De stichting wil komen tot twee tot vier verwerkingsinstallaties in Nederland, waarvoor de overheid de vestigingsplaat sen zou moeten aanwijzen. We hebben er niets op tegen, zei dr. Anthonissen dat grote bedrijven zelf hun chemisch af val verwerken als zij dan maar voldoen aan de toekomstige wet op de bodem- waterverontreiniging. Hij kondigde een enquête naar chemi sche afvalverwerking aan die de Stichting Verwijdering Afvalstoffen gaat houden op de Nederlandse universiteiten. „Hoogleraren zouden er hun studenten op moeten wijzen, dat de restanten van hun mislukte proefjes in daarvoor be staande bakken moeten worden gestort, in plaats van in de gootsteen”, aldus dr. Anthonissen. Een ander lid van de commissie, de heer H. G. Strating uit Winschoten, zei over de koppeling van de aardgasbaten aan de steun voor het noorden: „Het is een beetje vestzak-broekzak-politiek. Het is wel een emotioneel argument. Eigenlijk kan het ons niet zoveel schelen.” En de rapporteur van de commissie, het Twee de-Kamerlid dr. K. van Dijk, merkte op, dat de Rijnmond dan extra geld zou kunnen claimen, omdat een zo groot deel AMSTERDAM. De Amsterdamse re cherche heeft negen buitenlanders en een Nederlander aangehouden, die vermoede lijk deel uitmaken van een internationa le organisatie van smokkelaars in verdo vende middelen. In een auto en op de hotelkamers van de verdachten, vond de politie 72 kilo hasjiesj ter waarde van circa 175.000 en 320 LSD-tabletten met een waarde van on geveer 2.000. De eerste verdachten zijn al op 22 februari gearresteerd. Het eerste aanknopingspunt kreeg de recherche op 22 februari met de arresta tie van twee Canadezen, die in het bezit waren van een kleine hoeveelheid opium en LSD. Zij bleken te behoren tot een Westeuropese groep smokkelaars in ver dovende middelen met relaties in onder meer Frankrijk en Spanje. Met Inter pol werden gegevens uitgewisseld waar bij naar voren kwam dat een tak van de organisatie zich in Amsterdam wilde ves tigen. Dit was voor de recherche aanlei ding om speciale aandacht te schenken aan bepaalde buitenlanders die in hoofdstede- lijke hotels logeerden. De Engelse rechtsgeleerde J. Ben tham beleeft nu ook een „revival”. Deze deed een poging de maatschappe lijke schadelijkheid van het gedrag te omschrijven. Als een bepaald gedrag schadelijk is voor de gemeenschap, mag de gemeenschap dit strafbaar stel len. De laatste tijd wordt dit criterium weer naar voren geschoven. Daar waar geen slachtoffer is, heeft de overheid in beginsel geen taak. Met dit criteri um in de hand komt de strafbaarstel ling van pornografie, druggebruik en prostitutie in een ander licht te staan. Uit deze voorbeelden blijkt al dat een belangrijke factor waardoor be paald gedrag tot misdrijf wordt be stempeld ligt in de zedelijke overtui ging van de samenleving op een be paald moment. In de vorige eeuw be stond hier een zekere communis opinio over, die nu ontbreekt. Een voorbeeld uit de praktijk is dat het aanbod van voorbehoedsmiddelen geen misdrijf meer is, evenals homoseksueel gedrag tussen volwassenen. c&Kctusi£ue ’dnletieuis c^>lnnentiuis- sdtcfiUeciuuit ^toemendaotseweq 259 ^etyoon 023-251728 LEIDEN. De inventarisatie van wat er in Nederland wordt geproduceerd aan vaste en vloeibare chemische afvalstoffen is in volle gang, op het ogenblik is men zover dat er plannen gemaakt kunnen worden om van overheidswege de verwer king van deze afvalstoffen ter hand te nemen. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft twee echtparen gearresteerd die ervan worden verdacht afgelopen zon dag op het woonwagenkamp „De Kievit” in Rotterdam twee woonwagens in brand te hebben gestoken. Volgens de recherche zijn er sterke aan wijzingen dat zij de brand met opzet sticht ten om op die manier via de bijstandswet gemakkelijk aan nieuwe woonwagens te komen. De twee echtparen woonden overi gens niet in deze wagens, maar in woon wagens op een kamp in Breda. Volgens mr. Biesheuvel is het lijstje ontstaan toen de notulen van het overleg over het regeerakkoord onder leiding van prof. Steenkamp nog eens werden beke ken. Er bleken toen nog een aantal din gen niet te zijn doorgepraat. „Het is nu aan de fractieleiders wat ermee moet gebeuren”, aldus mr. Biesheuvel. De premier weigerde publikatie van het complete lijstje. Hij wilde slechts enkele voorbeelden noemen, waaronder ook een studie van het districtenstelsel en de in stelling van een ministeriële commissie voor de ruilverkavelingen. Evenals de verhoging van het collegegeld tot 1000 gulden en de reeds aangekondigde verho ging van de luister- en kijkelden. Voorts bepaalt het lijstje dat de Gewestwet een vrije kwestie blijft. De onderwerpen zijn de betreffende ministers voorgelegd. Over de Gewestwet, waarop vanuit de Kamer veel kritiek is uitgeoefend, zei de minister-president dat de regering niet van plan is deze nog door minister Beer- nink ingediende wet terug te nemen. Dat zal een aanzienlijke vertraging van de gewestvorming geven. Minister Geertsema, die het voorlopig verslag uit de Kamer nog moet bestuderen, zal mogelijk met een uitgebreide nota van wijziging komen. De wet legt de vorming van gewesten in handen van de gemeenten, maar de Ka mer wil de gewestelijke indeling liever van bovenaf geregeld zien. ROTTERDAM-HELMOND. Vrijdag middag zijn in Rotterdam en Helmond respectievelijk een bijkantoor van de Am ro Bank en een postkantoortje overvallen. Twee gemaskerde mannen maakten in Rotterdam 15 mille buit. Eveneens twee mannen roofden in Helmond 20 mille. Het tweetal in Rotterdam vluchtte in een auto. De wagen, die kort na de overval is te ruggevonden bleek te zijn gestolen. Kort na de aanval heeft de politie twee Brazi lianen gearresteerd die stonden te liften. Zij hadden echter geen geld bij zich. 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2