Oude delen IRA-leiders in Dublin van Nieuwe vrijgesproken T estament gevonden SCHIJNBESTAND IN ULSTER Lon Nol tot Volgens Libanese krant: tussen Jordanië en T oenader ing Heath en vakbonden Amnestiecampagne dienstweigering in V.S. president benoemd „Akkoord „Hongkong en Macao zijn van China” KvanUHUH Texoro shirts Israel" I i 'er* t Verkiezingsstrijd Italië bestuur Bernadette Devlin Parlement Bisschoppen in Spanje kiezen liberaal Uruguay trekt noodwetten in Op zondag geen benzine in Tegen postbode op Mallorca 384,912 jaar geëist mag Frankrijk niet in McCloskey trekt zich terug uit verkiezingen België vrijgesproken Ontwerpers van gaskamers in Auschwitz in Wasserij DUYN i I 3 ZATERDAG 11 MAART 1972 (Van onze redacteur in Londen) Sirik Matak premier Gebrek aan bewijs Gelegenheid (Van onze redacteur in Washington) McGovern Calley wel VN-vertegenwoordiger Hoeang Hoea: Naar Canada EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft dezer dagen naar bittere verwijten en emotionele verklaringen geluisterd over de vraag of er amnestie verleend moet worden aan de naar schatting 75.000 jonge Amerikanen die zich aan de dienstplicht hebben onttrokken om te voor komen dat ze in Vietnam ingezet zouden worden. Het is een kwestie die bezig is een nationaal debat te worden en die een rol kan gaan spelen in de presidentsverkiezingen. van Cambodja A4 ADVERTENTIE BEIROET (Van onze redacteur in Barcelona) (Van onze redacteur in Londen) van en ADVERTENTIE ADVERTENTIE Speciaal voor de gezinswas in Veroordeeld NEW YORK (DPA). China betwist de Verenigde Naties het recht, zich met Hong kong en Macao te bemoeien. Bovendien is de wapenstilstand niet be krachtigd door een andere groepering bin nen de IRA, de zogenaamde „officials”. De autoriteiten in Noord-Ierland houden ver der rekening met de mogelijkheid van ter roristische acties van protestantse zjjde om de wapenstilstand van het IRA in diskre diet te brengen. Dit gebeurde om de stadsguerrilla’s van de Tupamaro doeltreffender te kunnen be strijden. Een boycot van de stemming door de regeringsaanhang kon niet voorkomen, dat het vereiste quorum werd bereikt WASHINGTON (Reuter en UPI). Paul McCloskey, tegenkandidaat van Nixon bij de voorverkiezingen voor de republikeinse conventie, heeft zich wegens geldgebrek uit de verkiezingsstrijd teruggetrokken. MONTEVIDEO (Reuter). Het parle ment van Uruguay heeft met 67 stemmen tegen één de noodwetten ingetrokken, die in juni 1969 door de toenmalige president Pacheco Areco waren afgekondigd. Eind vorige maand werden zij beschul digd van het in gevaar brengen van de staat in verband met de bomaanslag op een officierskantine in de Britse plaats Aidershot waarbij zeven mensen om het le ven kwamen. Het IRA verklaarde na de aanslag er verantwoordelijk voor te zijn. Vier IRA-leiders werden daarna in Dublin gearresteerd. het opinie-onderzoek, verricht na de meest recente bomaanslagn, spreekt nu van een lichte voorkeur voor een Britse militaire rol in het conflict. Van de geschatte 75.000 dienstweige raars en deserteurs zijn er 50.000 naar Canada uitgeweken. Anderen zijn el ders in het buitenland (Zweden), of zijn in de Verenigde Staten ondergedo ken. Moorden. Tsoeneo Mqri, de leider van de uiterst linkse Japanse studentenbewe ging „Het verenigde rode leger” die anderhalve week geleden na een lang durige belegering werd gearresteerd, heeft bekend met enige van zijn aan hangers acht leden van de organisatie te hebben gedood. Mocht Ocallaghans ontdekking op waar heid berusten, zo zei men op het bijbel- instituut, dan zou men kunnen spreken van de grootste doorbraak van deze eeuw op het gebied van het bijbelonderzoek. De oudste tekst die men tot dusver van het nieuwe testament kende, dateert uit het jaar 135. Het is een stuk van het Jo- hannes-evangelie dat in Egypte werd ge vonden. De dode-zeerollen zijn in 1947 in Qoem- ram (Jordanië) gevonden. Een opinie-onderzoek van begin dit jaar wees overigens uit dat 49 percent van de ondervraagden vindt dat Calley amnestie verleend moest worden, en dat 24 percent daar tegen is. Het zelfde onderzoek stelde vast dat een duidelijke meerderheid (58 percent) Senator Robert Taft, een conserva tieve Republikein uit Ohio, heeft een wetsvoorstel ingediend waarbij amnes tie onder die voorwaarde verleend zou kunnen worden. Maar een steeds gro ter wordend aantal organisaties als kerkelijke instanties, verenigingen die op de bres staan voor de burgerrech ten, zijn tegen conditionele amnestie. MALLORCA (EFE) Een 22-jarige postbesteller uit Palma de Mallorca heeft een gevangenisstraf tegen zich horen eisen van welgeteld 384.912 jaar alsmede een boete van 341.520.000 pe seta’s. De man wordt er van beschuldigd in de loop der jaren meer dan veertigdui zend brieven te hebben laten verdwij nen. De inhoud (geschat op 10.000,-) stak hij in zijn zak. De Spaanse wet kent een maximum gevangenisstraf van dertig jaar. Als het delict meermalen is gepleegd, wordt de straf meestal niet meer dan twee maal zo hoog. Kennelijk vond de officier van justitie dit nog niet genoeg. Het Libanese dagblad beweert dat de twee landen de overeenkomst geheim zullen houden tot er zich gunstige omstandighe den voordoen voor de bekendmaking. PARIJS (AFP en UPI). De Noord.er vryheidsstrijdster Bernadette Devlin, die op 14 maart in Bordeaux een lezing over de situatie in Ulster zou geven, mag Frank rijk niet binnenkomen. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Binnenlandse Zaken zei, dat een besluit van 1971, waarbij zij tijdelijk tot ongewenst persoon werd verklaard, nog steeds van kracht is. PNOM PENH ((AFP en UPI) Maar schalk Lon Nol, premier van de regering van Cambodja, heeft het presidentschap overgenomen van Sjeng Heng. Heng ver klaarde dat de maarschalk de enige is die het land kan leiden. Middenhavenstraat 27, IJmuiden tel. 02550-14108 na 19.00 uur 02550-11202 hem uit te oefenen om te doen wat hij dacht dat hij zou moeten doen. En nu we ons realiseren dat zijn leven totaal voor niets is geweest, kan er niets meer aan gedaan worden.” De ouders van deze jongen hadden zich ingezet voor de amnestiecampagne. van de ruim 500 ondervraagde gezin nen tegen amnestie zonder meer is voor de dienstplichtweigeraars (in de gevangenis, of in het buitenland), maar 63 percent is er voor wanneer aan de amnestie de voorwaarde werd verbon den dat de betrokkenen te werk ge steld zouden worden om de ontdoken dienstjaren door te brengen als zieken verplegers, in scholen, of andere soort gelijke projecten. Overleden. De bekende Russische histori cus Vladimir Chvostov is op 66-jarige leeftijd in Moskou overleden. Chvostov heeft tweemaal de Stalin-prijs gekregen voor zijn werk aan de eerste twee delen van „Een geschiedenis der diplo matie”. Het Londense blad de „Evening Stan dard” publiceerde gisteravond een opinie onderzoek, waaruit blijkt dat de houding van het Britse publiek ten aanzien van de Noordierse kwestie aanzienlijk is veran derd. Tot voor kort kon worden aange nomen dat de Britse bevolking voorstan der was van het terugtrekken van de Britse troepen uit Noord-Ierland. Maar „In de afgelopen weken heb ik met spijt gemerkt dat de toestand is verslechterd door geschillen die voor de stabiliteit van het land gevaarlijk zijn. Alleen Lon Nol heeft de capaciteit het land te leiden. Ik draag heden de volledige bevoegdheden van het staatshoofd aan hem over”, aldus Sjeng Heng in een radiotoespraak. Maarschalk Lon Nol, die vorig jaar een hersenbloeding kreeg, heeft onmiddellijk generaal Sirik Matak tot premier be noemd. Matak was tot dusver vice-premier. In verband met het besluit van Sjeng Heng is een eergisteren door Cambodjaanse studenten uitgegeven verklaring interes sant. Zij lieten namelijk weten „absoluut geen vertrouwen in generaal Sirik Matak” te hebben. Studenten van de juridische fa culteit in Pnom Penh hielden gisteren een betoging waarbij zij te kennen gaven zich te zullen verzetten tegen elke poging Ma tak premier te maken. ROME (UPI). De Spaanse priester- hoogleraar José Ocallaghan meldt in „Biblica” het blad van het pauselijke by- belinstituut in Rome, dat hij by de zoge naamde dode-zeerollen stukjes papyrus met passages uit het evangelie van Marcus heeft aangetroffen. Deze delen dateren uit het jaar 50 of daaromtrent. Cathal Goulding, chef-staf van het Ierse Republikeinse Leger en drie andere IRA- leiders zijn gisteren door een rechtbank in Dublin vrijgesproken, nadat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen wegens ge brek aan bewijs waren ingetrokken. Dit meldt het Britse persbureau Reuter uit Dublin. De leider van de Chinese VN-missie, Hoeang Hoea, heeft in een door het VN- hoofdkwartier gepubliceerde brief ver klaard, dat Hongkong en Macao hoege naamd geen koloniale gebieden zijn, die onder de bevoegdheid van de dekolonisa- tiecommissie van de Verenigde Naties zou den vallen, maar Chinees gebied onder Britse en Portugese bezetting. Hij heeft een schuld van 45.000 dollar. Bovendien moet hij in zijn eigen kiesdis trict in Califomië campagne voeren om zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden te behouden. McCloskey was Nixon’s enige republi keinse tegenstander die actie voerde tegen de oorlog in Vietnam. Nixon’s andere te genkandidaat, John Ashbrook, is een con servatief. Voor de voorverkiezingen in New Hampshire had McCloskey gezegd dat hij zich terug zou trekken als hij min der dan twintig percent van de stemmen zou krijgen. Er is 20,3 percent op hem uit gebracht, maar toch heeft McCloskey be sloten om de strijd te staken. Inzet van zijn verkiezingscampagne waren o.a. kwes ties als snelle terugtrekking van de troe pen uit Vietnam en bevordering van ge lijke burgerrechten door de overheid. Na de verkiezing, eerder deze week, van de liberale aartsbisschop van Madrid, kar dinaal Enrique y Tarancon, tot voorzitter, behaalden de progressieven gisteren een ander, even belangrijk succes: een van de jongste, dynamische en meest liberale pre laten, de 44-jarige hulpbisschop van Oviedo, mgr. Yanes, werd benoemd tot secretaris. Deze sleutelpost werd tot nu toe bezet door een van de belangrijkste leden van de conservatieve stroming in de Spaanse kerk, mgr. Guerra Campos. De post van secretaris is belangrijk omdat het „dage lijks bestuur” van de bisschoppenconferen tie normaal gesproken slechts vier maal per jaar bijeenkomt. Veel beslissingen over lopende zaken worden genomen door de voorzitter en de secretaris, die nu bei den liberale kerkleiders zijn. Dit is een harde klap voor de conservatieven itï de Spaanse kerk. BRUSSEL (ANP). Automobilisten die in het weekeinde naar het zuiden reizen moeten er rekening mee houden dat er morgen in geheel België vrijwel geen ben zine te verkrijgen zal zjjn. Een vader verweet de politici van het leggen van een „hinderlaag” voor jonge Amerikanen, die eerst met poli tieke rechtvaardigingen naar Vietnam worden gestuurd om vervolgens door hun eigen regering verraden te wor den. „Het was John Kennedy”, zei deze vader, „die sprak van het dragen van iedere last en het betalen van iedere prijs (om het land te verdedigen). Dat bracht jongens ertoe om de dienst te accepteren, om in Vietnam te dienen, en nu wordt dan gezegd: we hebben het mis gehad, de dienstplichtontdui- kers hadden gelijk.” Een andere vader zei: „Mijn (gesneu velde) zoon was zo tegen wat de Vere nigde Staten in Zuidoost-Azië deden dat hij bijna geweigerd had om op het vliegtuig te gaan wat hem er heen zou brengen. Het alternatief was, natuur lijk, zes jaar gevangenisstraf. Mijn grootste spijt en verdriet is dat ik toen niet heb geprobeerd om meer druk op WENEN (DPA-ANP). Een juryhecht- bank in Wenen heeft twee voormalige SS- officieren, die verantwoordelijk worden ge acht voor de bouw van de gaskamers in Auschwitz, vrijgesproken. In Auschwitz zyn tijdens de tweede wereldoorlog ten minste drie miljoen joden om het leven gebracht. De twee mannen, de 63-jarige Walter Dejaco uit Reutte, in Tirol, en de 71-jarige Fritz Ertl uit Linz werden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord. Zij zijn werk zaam geweest bij de centrale bouwafdeling van de SS. Naar hun plannen en onder hun leiding werden in Auschwitz vier cre matoria met gaskamers gebouwd. Dejaco was bovendien nog aangeklaagd wegens moord op twee arbeiders in 1940. LONDEN De meest militante afdeling van het Ierse Republikeinse leger (IRA) heeft met ingang van middernacht een wapenstilstand af gekondigd. Omdat de Britse en de Noordierse regeringen niet akkoord zijn gegaan met de voorwaarden van het IRA ten aanzien van deze wapen stilstand, wordt niet verwacht dat dit zal bijdragen tot een ontspanning van het Noordierse conflict. BARCELONA. De zestiende algemene vergadering van de Spaanse bisschoppen conferentie, die de afgelopen week plaats vond, is een grote overwinning voor de vooruitstrevende geestelijkheid geworden. De overeenkomst werd gesloten door vice-premier Yigal Allon en een hoogge plaatste Jordaanse functionaris, die elkaar in het geheim hebben ontmoet in de om geving van de havenplaatsen Aqaba en Eilath, aldus het pro-Egyptische Libanese blad. De krant, die nieuwe banden met de Palestijnse guerrillastrijders heeft, gaf als hoofdlijnen van de overeenkomst: Jordanië zal de aanspraken op de oude stad Jeruzalem opgeven, maar de Jor daanse vlag zal van de Al Aksa mos kee blijven wapperen. O Israel zal de bezettingstroepen van de westelijke oever van de Jordaan terug trekken. De streek zal gedemilitariseerd worden en een vorm van zelfbestuur krijgen onder Jordanië. Eerder deze week meldden Israëlische kranten dat er een serie van vijf vredes besprekingen tussen Jordanië en Israel zijn geweest, die zoals beweerd werd, georga niseerd zouden zijn door de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA). Volgens de berichten, die door de Is raëlische regering werden tegengesproken, stemde Hoessein in met de vestiging van 27 Israëlische militaire vestigingen langs de rivier de Jordaan in ruil voor het terug trekken van de troepen en een symboli sche Jordaanse controle op Oost-Jeruza- lem. In Amman is verklaard dat deze berich ten „absoluut onjuist zijn”. Canada heeft deze toevloed van Amerikaanse jongens met open armen ontvangen. De meeste van hen hebben meer onderwijs gehad dan de gemid delde emigrant die naar Canada komt en hun wordt dan ook weinig in de weg gelegd. De Canadese emigratie stelt geen vragen over mogelijke deser tie, en de Amerikaanse vluchteling heeft op enkele uitzonderingen na (zo als het stemmen in verkiezingen), de zelfde rechten als een Canadees, inclu sief sociale en gezondheidsvoorzienin gen. Na vijf jaar kan hij zich laten naturaliseren. „Overdreven”. De Iraakse ambassade in Beiroet heeft de berichten over honder den doden in Irak als gevolg van kwik- vergiftiging „sterk overdreven” ge noemd. „Enkele boeren”, zijn, zo wordt gezegd, het slachtoffer geworden van het eten van bespoten zaaizaad. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Van de Democratische kandidaten voor het presidentschap heeft alleen senator George McGovern zich uitge sproken ten gunste van amnestie-zon- der-condities. President Nixon heeft na aanvanke lijk starre oppositie tegen amnestiever lening onder welke voorwaarden dan ook, in januari blijkbaar het nationale klimaat gepeild en zijn standpunt aan gepast. Hij zei toen in een vraagge sprek dat hij wel voor amnestie was, maar niet zolang er Amerikanen in Vietnam vochten, en niet zolang de Amerikaanse krijgsgevangenen niet zijn vrijgelaten. En dat schijnt ook de opvatting van de meeste ondervraagde Amerikanen te zijn. Voor de vierde achtereenvolgende zon dag laten de pomphouders hun pompen dicht. Met deze zondagsstakingen willen ze een wekelijkse rustdag en een grotere winstmarge zien af te dwingen. De actie is begonnen in het Vlaamse land, maar heeft zich allengs via Brussel uitgebreid naar Wallonië. De Belgische federatie van brandstofwederverkopers heeft de actie georganiseerd. Het is opmerkelijk dat de regering- Nixon zich alleen in één geval wel liet motiveren door humane overwegingen, en dat was in het geval van de wegens massamoord veroordeelde luitenant William Calley, die dank zy een in greep van het Witte Huis nu niet in een militaire gevangenis zit, maar huis arrest heeft. LONDEN. Na bijna twee jaar zeer koele betrekkingen tussen de Britse regering en de vakbonden, zijn er nu aanwijzingen voor een mogelijke verbete ring. Na door premier Heath als „zeer vruchtbaar” omschreven besprekingen tussen leiders van de Britse vakbeweging, de TUC, en functionarissen van het minis terie voor handel en industrie, hebben de partijen een „gemeenschappelijke basis” gevonden voor het doorzetten van een eensgezind beleid ter bestrijding van En- gelands chronische economische probleem. Alleen het feit al, dat de meest militan te vakbondsleiders, Jack Jones en Jack Scanlon, aan deze besprekingen deelna men geeft sommige politieke waarnemers reden tot groot optimisme. Volgens de secretaris-generaal van de TUC, Vic Fea ther, iser tijdens deze besprekingen zo veel positiefs naar voren gekomen, dat permanent contact tussen regering bonden in de toekomst verzekerd lijkt. De regering heeft bij de bonden aange drongen op matiging in de looneisen in ruil voor overheidsstimulans voor econo mische groei. Deze ontwikkeling komt als een welkome verrassing in doorgaans sombere sociaal-economische berichten. Eerder deze week heeft premier Heath persoonlijk ingegrepen om de prijs van melk en suiker te verlagen en om prijs stijgingen in andere vOedselsectoren te voorkomen. Men hoopt nu in Groot-Brit- tannië dat de snel groeiende inflatie in bedwang kan worden gehouden. Op 7 mei gaan de Italianen vervroegd naar de stembus. Langzaam aan ko men de verkiezingscampagnes op gang, zoals te zien is aan de muren in Rome die volgeplakt worden met leuzen van de politieke partijen. Op het aanplakbiljet, naast het oude vrouwtje, beweert de neofascistische MSI „de enige zekerheid” te zijn. (AP). Jordanië en Israel hebben een geheime overeenkomst geslo ten, waarby koning Hoessein het bezette gebied aan de westelyke oever van de ri vier de Jordaan zal terug krijgen, terwyl Israel de oude stad van Jeruzalem zal houden. Dit meldde gisteren het dagblad „Al Moharrer” in Beiroet. MAEKIEZEN/ZONNESCHERMEN ROLLUIKEN/LUXAFLgX JALOUZIEEN Na afloop van de Tweede Wereld oorlog werd door president Truman een speciale commissie in het leven geroepen om zich te beraden over het verlenen van amnestie aan de ongeveer 15.000 deserteurs en dienstplichtweige raars. Uiteindelijk, na de afzonderlijke beoordeling van ieder geval, werd aan 1500 betrokkenen amnestie verleend. De omvang van het probleem nu het Amerikaanse aandeel in Vietnam aan het aflopen is, is echter veel groter zodat een individuele behandeling van alle gevallen uitgesloten lijkt. Dit plaatst een regering, die zich toch al niet tegemoetkomend heeft ge toond ten aanzien van de anti-milita- ristische acties tegen Nixons Vietnam- beleid, voor het probleem dat het ver lenen van massa-amnestie uitgelegd kan worden als een regeringsbekente- nis dat het beleid in Zuidoost-Azië inderdaad fout is geweest. - Veer/'/X-,soepel... dus altijd korrekt Een krijgsraad in Spanje heeft vijf carlisten veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van zestien maanden tot vijf jaar. Geroofd. Vier mannen hebben uit een gepantserde geldauto, die even onbe heerd stond bij een fabriek bij Roches ter in de Amerikaanse staat New York, acht zakken gestolen met in totaal ongeveer 2,5 miljoen gulden. In de argumenten voor een onder zoekcommissie die onder leiding stond van senator Edward Kennedy, waren van ouders die een zoon in Vietnam hadden verloren zowel argumenten vóór als tegen amnestie te horen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3