Rond de losplank Voor het eerst na verwerping wetsontwerp Drie gemeentebesturen uit de IJmond informeel bijeen in Velser raadhuis ENTRESOLS VAN ZEE WIJK OFFICIEEL IN GEBRUIK Ook uw krant! BON Regelmatig overleg Tientallen belangstellenden bezochten „Informatiemarkt” M H avenberichten Umulder Courant ACTIE VOOR NIEUWE NAAM Spoorovergangen gesloten voor verkeer 1 lil); zé 5 ZATERDAG 11 MAART 1972 IJMUIDER COURANT Kort IJmondnieuws Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant KOOLVIS (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De entresols aan het Zeewijkplein, die vrijdagavond offi cieel in gebruik zijn genomen, hebben bij deze gelegenheid geheel aan het gestelde doel beantwoord. Namelijk een centrum te zijn voor de bewoners van het nieuwe Zeewijk, een ontmoetingsplaats voor mensen. Het was dan ook een drukte van belang toen wethouder H. A. de Boer van Velsen deze ruimten overdroeg aan de Velser Stichting tot Oprichting en Exploitatie van Gebouwen voor Sociaal-Cultureel Werk. Tientallen belangstellenden, gemeenteambtenaren, gemeenteraadsleden, alsmede de wethouders Th. Witte en M. Roessingh bezichtigden later de „Informatiemarkt” die een aantal verenigingen, instellingen en andere organisaties had ingericht om de bewoners van Zeewijk een beetje bekend te maken met hun verschil lende activiteiten. IJMUIDEN De laatste lossing van de vorige week is daarna in de kantine van het Staatsvissershaven- bedrijf nog dikwijls het onderwerp van gesprek geweest. Verleden week vrijdag was namelijk de KW 74 „Tetman Hette” als derde trawler voor de markt gearriveerd, waarbij het schip over zoveel vis bleek te be schikken dat het door drie ploegen moest worden gelost. Omdat de vangst echter verkeerd in het vis- ruim was gestuwd, werd dit onmoge lijk, zodat in eerste aanleg met één ploeg werd gestart. Vervolgens heeft men hier meerdere ploegen bij inge zet, telkens wanneer de werkzaam heden dit mogelijk maakten. Om streeks twee uur vond men het toen welletjes en werd dit werk, dat on der de meest ongunstige omstandig heden moest worden verricht, neer gelegd. Maar gelukkig voor alle be trokkenen heeft men na enig overleg het lossen toch weer voortgezet, zo dat de KW 74 omstreeks vijf uur van zijn lading was verlost en weer voor het uitvaren in orde kon worden ge bracht. - 1$ Wil Hm lg d d d 3 5 i In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar t de van IJMUIDER COURANT Antwoordnummer 416 Haarlem Naam Adres Daarna kunt u mij noteren als t neming van de entresols in Zeewijk. i i i i ir VELSEN. In het Velser raadhuis zijn vrijdagmiddag de leden van de Colleges van Burgemeester en Wethouders van Be verwijk, Heemskerk en Velsen bijeen ge weest in een informele bespreking. Hier mee werd gevolg gegeven aan een uitno diging van het Velser College om na de Kamerbehandeling van het wetsontwerp tot opheffing van de drie IJmondgemeen- ten, hoe ook de uitslag van die behandeling zou zijn, bijeen te komen. Velsen-Noord. De afdeling Velsen- Noord van de Nederlandse Christen Vrou wenbond houdt dinsdagavond aanstaande om acht uur haar ledenvergadering in ge bouw „De Meerpaal” aan de Banjaert- straat. De bijeenkomst zal in het teken staan van het Paasfeest. De heer P. Groot uit Santpoort zal spreken over het onder werp „Het Paasgebeuren in de kunst”. Spreekuur. De Velser wethouder voor onderwijs, de heer M. Roessingh, houdt op dinsdag aanstaande geen spreekuur. Vrijdag in IJmuiden aangekomen: Brightling, Londen; Tor Mercia, Immingham; Dorsetbrook, Cork; Rijnstroom, Shoreham; Erik, Emden; Ca pacity, Goole; Cornishbrook, Liverpool; Char lotte, Londen; John C, Londen, IJmuiden; No blesse, Londen; Aigis Courage, Takoradi; Bo venkerk, Bremen; Afghanistan, Victoria; York, Bremen; Lyminga, Newport; Preveza, Rotter dam; Oranjeborg, Norrkoping; Christiana; Ol- dendorf, Hamburg, IJmuiden; Prins der Neder landen, oRtterdam; Memel, Dagenham; Nord- ■wage. Rotterdam; Nordfjord, Dordrecht, IJmui den; Framptondyke, Southampton: Harum, Flix borough. De gemeentebesturen van Beverwijk, Heemskerk en Velsen informeel bij een. Op de foto ontbreekt burgemees- Wethouder H. A. de Boer tijdens zijn toespraak bij de officiële ingebruik- ter J. G. S. Bruinsma, die verhinderd was door ziekte, en de Beverwijkse I I I I I I I I I I I I •8- maandabonnee f 7,80 O kwartaalabonnee f 32,65 •ö- Doorhalen wat niet verlangd wordt I 10 [1. verwachtingen van de toekomstige gebrui kers.” aangevoerde gul van groter formaat was dan die van verleden week, omdat de schepen thans voor bijna zestig percent grove gul hebben gelost. Deze sortering kwam de aanvoerders uitstekend van pas, want hierdoor steeg de handelswaarde van de kleine gul, terwijl ook de grotere soorten zich in de belangstelling bleven verheugen. Hiervan waren prachtige be sommingen het resultaat. De handel leek dan ook bijna niet te verzadigen, zodat de grove en middelgul voor rond veertig' gulden per veertig kilogram werd opgenomen. De kleinste gul wist het zelfs, naar gelang de kwaliteit tot f 28 per veertig kilogram te brengen. MET DE KABELJAUW was het op nieuw een wonderlijke zaak. De grootste soorten stijve kabeljauw waren steeds ge lijk in prijs of zelfs goedkoper dan de kleine kabeljauw, wanneer deze vis per tien stuks werd verkocht. Van een schip kan zelfs worden vermeld dat de regels grote kablejauw werden verkocht voor f 86 per tien stuks, waarbij de kleine nog tien gulden meer waard bleken. Maar deze was dan ook bestemd voor de expor teurs naar Frankrijk. De Belgisch? expor teurs moeten nog steeds veel nadeel on dervinden van de aanbiedingen, welke van Scandinavië uit in België worden ontvan gen. DE HANDEL werd de gehele week vis aangeboden van de noordelijke Noordzee uit, waaronder vooral de kleinste koolvis- soorten. Hiervan bleef slechts weinig on verkocht. Voor het opnemen daarvan zijn de aanvoerders voornamelijk aangewezen op de exporteurs naar Duitsland, ofschoon hier de laatste tijd door eigen schepen aan de vraag kon worden voldaan. Het is daarbij goed te merken dat de Duitse reders hun voormalige vriesschepen weer hebben omgebouwd tot vaartuigen, die hun vis in het ijs kunnen aanvoeren. Zelfs heeft de Duitse regering een twin tigtal van deze schepen zwaar gesubsidi eerd, teneinde dergelijke verbouwingen mogelijk te maken. DE VERDER bijgevangen vis, zoals wij ting en schelvis, vond gretig aftrek bij de binnenlandse handel, terwijl ham, heek en de overige .stokkebit” een goede stimu lans betekenden voor een goede besom ming. Tot groot verdriet van alle rokers, die aldus dagelijks een vergeefse reis naar de hallen moeten maken, wordt er nog steeds weinig haring en makreel gevan gen. SINDS DE makreelaanvoer uit de Ierse Zee destijds in oktober is gestaakt, zijn de rokers weer geheel aangewezen op im port uit Noorwegen en zelfs uit Japan. Indien hun deze mogelijkheid was ontno men, zouden zij hun werkzaamheden ver der nauwelijks kunnen voortzetten. MET DE PLATVIS werden deze week ook behoorlijke zaken gedaan. Zo kon men maandag de grofste scholsoorten nog goed boven de opvangprijzen bemachtigen, waarbij de prijzen verder elke dag zijn opgelopen. Aldus werd vrijdag meer dan een gulden betaald voor een kilo schol drie, terwijl de allergrootste schol nimmer minder waard bleek dan zeventig cent per kilogram. Ook van de tong kan hetzelfde worden vermeld. Zo noteerden de kleinste soorten maandag reeds een gulden, waar na vrijdag het gemiddelde zelfs ruim 6,50 bedroeg. Hiervan is de sterk terug gelopen aanvoer uiteraard de voornaamste oorzaak geweest. VELSEN In verband met werkzaam heden aan de spoorbaan zijn de volgende spoorwegovergangen voor alle verkeer ge sloten. naam te bedenken op verzoek Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk Dit alles speelde zich af in een onge dwongen sfeer, waarbij het kon voorko men dat in het peuterspeelzaaltje vier vrouwen gezeten op heel lage krukjes babbelden, terwijl naast hen leerlingen van de Velser Muziekschool met elkaar musiceerden en niet onaardige klanken aan hun blaasinstrumenten ontlokten. Weer anderen maakten uitvoerig gebruik van de gelegenheid om op de verschil lende stands informaties in te winnen en velen probeerden voor deze entresols een OP DEZE MANIER was de markt voor maandag tevens weer schoongemaakt om nieuwe schepen te ontvangen. Nu, dat waren er nogal enkele. Toch heeft dit geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd, omdat de trawlers niet over grote ladin gen mochten beschikken. Vandaar dat het lossen in een snel tempo kon geschieden, al hebben dan ook vooral de loggers beslag op de ploegen gelegd. In het verde re verloop van de week kon er op deze wijze van moeilijkheden nauwelijks spra ke zijn, ondanks de ruime aanvoer van twee noordboten voor de donderdagmarkt. BIJ DIT ALLES is vrijdag de drukte zelfs iets tegengevallen Behalve het ge bruikelijk aantal kotters, meldden zich hiervoor twee kotters met gul en een noordboot, plus een kotter met ongeveer duizend bakken kleinere haring. Laatstge noemde vis bleek echter alleen geschikt voor conserven en inleggerij, zodat hier voor slechts de minimumprijs van f 15,60 per veertig kilogram werd betaald. Al deze haring moet immers met de hand worden verwerkt, hetgeen wel degelijk op de inkoopprijs van invloed is. HIERBIJ WAS het opmerkelijk dat de Vrijdag uit IJmuiden vertrokken: Sirius, Sa vona. IJmuiden; Kemoa, Basse Inker, IJmuiden; Elisabeth, Goole; Eemsmond, Boston; Mamaya, Constance, IJmuiden; Neeltje Broere, Rotterdam; Trident Rotterdam, Bilbao; Formality, Londen; Anne Graebe, Stettin; Andorra, Malta; Novel, Perth, IJmuiden; Chesterbrook, Portlsbead; Gi sela Flint, Rotterdam; Sir W. Walker, Shoreham; Tor Mercia, Immingham; Valiant, Le Havre; Wib, Great Yarmouth; Arcturus, Turku; Walen- burgh, Stockholm; Celia, Antwerpen; Altair, Helsinki; Marie Delmas, Duinkerken; Erik, Bre men; Rab T, londen; Pazifilk, Bremen; Dorset brook, Southampton; Constance, Bremen; Saar, Vestervik, IJmuiden; Harms, Flixborough; Ma- rinello d'Amigo, Oslo; Noblesse, Flixborough. Na deze woorden richtte de beer A. Folkers, voorzitter van de Initiatiefgroep, het woord tot de aanwezigen. Hij sprak over de moeilijkheden die de groep had ondervonden om het sociaal-cultureel werk in Zeewijk van de grond te krijgen. Het was hem gebleken dat veel mensen „vastgeroest” zijn in bepaalde structuren. „Dit geldt niet alleen voor de eenvoudige wijkbewoner, maar evenzeer voor de overheid, zowel gekozen als benoemd. Het is mijn stellige overtuiging, dat wil het werk van de samenlevingsopbouw hier en elders in onze gemeente een eerlijke kans krijgen dit van onderop zal moeten opge bouwd worden.” Vervolgens werd het woord gevoerd door directeur Blom van het bouwbedrijf Panagro N.V. welke firma de entresols heeft gebouwd. Aan mevrouw J. Drenth van de peuterspeelgroep overhandigde hij een geschenk onder couvert. De speciale „Informatiemarkt” is zowel vrijdagavond zal zaterdag door zeer velen bezocht. Er waren ondermeer stands van „De Brulboei”, „Centraal Wonen” de „Werkgroep Vissering-Scholengemeen- schap” de „Wereldwinkel IJmuiden” en het „Nivon.” Zoals gezegd startte op de avond van de ingebruikneming een actie voor een naamgeving voor de entresols. Ideeën hiervoor kan men zenden aan mevrouw C. J. Idema, Keetberglaan 204 te IJmuiden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk was door ziekte niet in staat deze bespreking bij te wonen. Overigens waren eveneens alle gemeentesecretaris sen aanwezig, toen het gesprek om vier uur begon. De bijeenkomst kan het beste worden gekarakteriseerd als een onge dwongen, gezellig samenzijn, waarbij op pp openhartige wijze van gedachten werd gewisseld over de bestuurlijke problema tiek. Besloten werd tot een inventarisatie van de vraagstukken, die om een oplossing vragen door middel van rechtstreeks over leg tussen de verschillende portefeuillehou ders. De saillante punten zullen dan aan de orde worden gesteld in werkverga deringen van de drie colleges van B. en W._ die periodiek zullen worden gehouden, afwisselend in een van de gemeenten. De eerste werkvergadering zal in Velsen wor den belegd. De datum hiervan ligt nog niet vast. Enkele stands op de speciale „Infor matiemarkt”. Aan burgemeester Bruinsma werd een bloemengroet gestuurd, vergezeld van de beste wensen voor een spoedig herstel. Aan het begin van de bijeenkomst ontving elk van de leden van het Velser gemeentebe stuur een attentie, als antwoord op de felicitaties die Velsen gezonden had direct na de voor Beverwijk en Heemskerk gun stige afloop van het Kamerdebat. dinsdag 15 maart Voor deze organisatie toonde wethouder De Boer tijdens zijn toespraak bijzonder veel waardering. „Het is een goede zaak dat dit uit de bewoners zelf naar voren komt. Het gemeentebestuur heeft voor deze werkzaamheid grote waardering.” Verder sprak de heer De Boer de hoop uit dat „Door de activiteiten die hier vana vond plaats hebben een begin kan worden gemaakt met werk dat zich in dit com plex zal kunnen ontwikkelen: peuter- speelgroep, clubwerk voor opgroeiende kinderen, cursussen van de muziekschool, creatieve en voorlichtende bijeenkomsten voor huisvrouwen, verenigingsvergaderin- gen, feesten, bejaardenclubs en alles wat hier nog verder bij- en inpast.” Wethouder de Boer besloot ziin toe spraak met: „Ik hoop dat dit tehuis in ruime mate zal blijven voldoen aan de Zaterdag aangekomen: Ligovo. Leningrad, Vel- yen; Haithabu, Gunness; Philetas, Rotterdam; Volta Vision, Rotterdam. Zaterdag vertrokken: Aegis Dignity, Bremen; Smit Lloyd 41, Cont. Plat, IJmuiden; Baltique, Oslo; Cornishbrook, Southampton; Dalewood, Londen; Clarebrook, Londen; Brightling, Bel fast; Neptunus, Willemstad; Telana, Swansea, IJmuiden. 1. Driehuis-Westerveld vanaf zaterdag 11 maart 22.00 uur tot zondag 12 maart 06.00 uur en verder zondag 22.00 uur tot maandag 13 maart 06.00 uur. wethouder P. Schipperus en de Heemskerkse wethouder A. van Her pen. Beiden kwamen iets later. 3. Groeneweg te IJmuiden-Oost op don derdag 16 en vrijdag 17 maart aan staande. 2. Julianakade te IJmuiden vanaf maan dag 13 maart 22.00 uur tot dinsdag 14 maart 06.00 uur en van 22.00 uur tot woensdag 06.00 uur. Ét 1 2 *^'4 '-A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5