Merckx start - na val - in Opmerkelijke polsstokhoogprestatie van Lagerquist vierde rit Parijs-Nice RITA SCHMIDT SPRONG NAAR WERELDHOOGTE IN GRENOBLE Louis Westrus weer Han Akersloot hoopt in negende seizoen definitief door te stoten 4 di nummer een. beste ‘voorjaarsrenner ...net als die beroemde li 3S W assenaar stelde teleur i. L-J-S 1 Zwitser Fuchs w Tabak won omloop Vlaamse Ardennen Gratis zelfklevende dierenfoto’s bij Esso verrast profs 12 l I I i ia N MAANDAG 13 MAART 1972 1 I? ^9^1 Esso o? -.4 go Is het z’n atletische gestalte? En die geweldige sprongkracht? Of die onwaarschijnlijk snelle re actie waarmee hij ’n ónmogelijke bal net corner tikt? Of omdat hij ook vaak de bal met één hand op bakt en ’m dan moeiteloos wel vijftig meter uitgooit? Nee, ’t is thee. Dat hij thee drinkt in de rust. Omdat hij het lekker vindt. En goed voor de dorst. En er van opknapt na een zware eerste helft. Net als die hernemdo Tuimipey ééll* Perzische internationals als communist in cel DE Jl HI B''" wi 30® WMVWWWWWWWWlAJVMWWWMWVMVMWtAMWWWWWWWM WVWWVWWWWIAfVWWUVVWVWVWWVWWWWWWVWVWW» d De Rus Sanejev verbeterde het wereldrecord hink-stap-sprong (16.97 m). ADVERTENTIES ’A en ADVERTENTIE 1 ’■'1 Anne Smit, keeper van V. V. Zwijndreeht, 2e klasse B, K.N. V.B., district West H In dezelfde volgorde waarin zij door de finish gingen passeren hier winnaar Jelle Hingst (9), tweede man Jaap Luyen- dijk en Ron Swartsenburg tijdens hun race in de Formule Vee. 1 1 i 1 1 1 ST. ETIENNE. Jean Leulliot, direc teur van Parijs - Nice, heeft zondagavond laat bekend gemaakt dat Maurice de Mu- er zijn ploeg maandagochtend zal laten starten in de vierde etappe van Parijs - Nice. De Muer had aanvankelijk gedreigd zijn renners, onder wie Ocana en Leman, te zullen terugtrekken als Merckx op de eerste plaats in het klassement gehand haafd bleef nadat hij door zijn val 47 seconden had verspeeld, hoewel hij de zelfde tijd als de winnaar had gekregen. SSSSSSSSSSSSÏSSSSOT O Eddy Merckx wordt na zijn val over eind geholpen. het twintig wist nationaal Prachtige kleurenfoto’s van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. B d ii n k g k v B d v s V ti v d T n o b g b n k t c 1 S c x z V X C 1 I 1 r l r I l 1 1 r 1 Vs* Jan Aling, Van der Hoek, Wim Nooren en de winnaar van 1969 en 1970 Jo Franken de strijd moesten staken. Ook Gerrie Kneteman, die het vorig weekeinde de Belgische klassieker, de Omloop van het Volk, op zijn naam bracht en daarmee zijn vroege vorm bewees, werd het slacht offer van een valpartij. In het hotel zei Merckx, dat het nog niet zeker was dat hij aan de start zou komen voor de vierde etappe. „Ik kan nu nog niet beoordelen hoe ik mij maandag voel. Pas dan zal ik beslissen of ik verder meerijd of niet. Nu heb ik nog flinke pijn in mijn rechterdijbeen en in mijn rug. Maandag moeten wij meteen klimmen en daarom wil ik eerst een kilometer of twintig fietsen om te kijken of alles goed gaat”. Merckx behield zijn eerste plaats in de rangschikking volgens het reglement dat zegt dat renners, die in de laatste kilome ter door een ongeluk of door pech getrof fen worden, dezelfde tijd als de anderen uit hun groep zullen krijgen. Ook Kar stens zal waarschijnlijk starten. Hij werd onderzocht in het ziekenhuis, maar hij bleek niets gebroken te hebben. Rik van Looy, sprintspecialist uit het nabije verleden meende dat de valpartij de schuld van Gerben Karstens was. „Le- man had voorsprong op Karstens die van achteren tegen hem is aangereden. Het eerste wat Karstens behoort te doen is er voor te zorgen dat hij niet in contact komt met renners die voor hem rijden. De derde etappe, die tamelijk moeilijk Toen zes kilometer voor de finish De Vlam wegsprong, ging zijn ploeggenoot Westrus verrassend achter hem aan. Aan zijn wiel sprong Cornelisse, maar die voelde onder de kracht van tegenstribbe lende storm al snel zijn krachten af ne men, zodat Westrus onbedreigd kon win nen en zijn ploeggenoot De Vlam nog in de laatste kilometers voor de tweede prijs kon wegspringen, waarmee het succes voor de ploeg van Sjefke Jansen compleet was. ZWOLLE. De ijskoude, stormachtige wind is zaterdag de grootste tegenstander geweest van de 110 coureurs die met de Ster van Zwolle het wielerseizoen open den. Conditioneel werd nu al het uiterste van de krachten der amateurs gevergd en slechts een klein deel van het deelne mersveld bleek hiertoe in staat. Uiteinde lijk vochten twaalf coureurs in het pol derland tussen Kampen en Zwolle dwars tegen de storm in, om de eindoverwin ning. Louis Westrus, de 23-jarige metselaar uit Amsterdam, bewees daar dat zijn terugval (wegens een achillespeesontste king) in het vorig seizoen een tijdelijke zaak was. Na zijn felle demarrage moest het hele veld zich gewonnen geven en passeerde de Mars-Gazelle-rijder, altijd al een „voorjaarsrenner”, na 150 zware kilo meters als eerste de finishstreep. (Van onze sportredactie) De tweede groep slaagde er echter toch in de aansluiting met de koplopers te bewerkstelligen. Maar nauwelijks was er een hoofdmacht van 34 renners ontstaan, of als gevolg van felle demarrages werd het veld weer, maar nu definitief, in twee stukken uiteengescheurd. In de kopgroep werd vooral na Ommen, toen de tweede groep bijna weer aansluiting had gekre gen, fel op tempo gejaagd waardoor nog maals vier coureurs moesten afhaken. Uit eindelijk bleven in de laatste moeilijke kilometers in het polderland rond de Overijsselse hoofdstad twaalf renners bij elkaar: Frits Schür, Hennie Kuiper, John Cornelisse, Peter Nieuwenhuis, Harry van der Groezen, Cor Leunis, Siem Berkhout, Jo van Pol, Louis Westrus, Wim de Louw, Wil de Vlam en Anne Wiegersma. TEHERAN. Praviz Ghelickani Mehdi Lavassani, beiden spelers van het Perzische nationale voetbalelftal, zijn vo rige week in Teheran gearresteerd op beschuldiging van communistische activi teiten. Dit werd zaterdag door de autori teiten in de Perzische hoofdstad officieel bekendgemaakt. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Het bleek van de NAV achteraf een gouden greep om de prelude van het meest spectaculaire ge deelte dat het nationale racegebeuren dit seizoen te bieden heeft, de Groep II toer- wagens, uit te stellen tot Pasen. De polai re omstandigheden op het circuit van Zandvoort vormden namelijk een allesbe halve fijn decor voor een prettige race- middag. De vier wedstrijden die nu op het programma stonden werden in ijltempo afgewerkt om te bewerkstelligen dat ten minste nog een gedeelte van het handje vol toeschouwers (1500) de snijdende kou zou trotseren en op het einde zou wach ten. Neen, tijdens de Paasraces zal het on getwijfeld een stuk interessanter worden. Neem bijvoorbeeld Han Akersloot, gister middag een aandachtig toeschouwer. Deze week is door de verzamelde krachten van Sony international en Ford Engeland het contract gereed gekomen dat Akers loot alsnog in staat stelt om met een Ford-Escort deel te nemen aan het Euro pese kampioenschap in de Groep II. Er worden voor deze titel negen wedstrijden verreden, zondag de eerste op het Itali aanse circuit van Monza waarvan de Haarlemse coureur er zeven kan rijden. Dat Akersloot er twee moet missen komt om dat deze wedstrijden samenvallen met races voor het Nederlandse kampioen schap, waarvan hij er niet één kan laten lopen. Was het vorig seizoen nog zo dat Akersloot praktisch onbedreigd de natio nale titel kon grijpen in de Groep II 1600- 2500 cc, dit jaar zal de concurrentie groter worden dan ooit tevoren. Akers loot: „Ga het rijtje maar na. Slotenmaker krijgt een drie liter BMW, Chiotakis krijgt de beschikking over een drie-liter fabrieks Capri en Hezemans komt men een twee-liter Alfa op de baan. Bovendien kan Ernst Berg zich daar nog bijvoegen. De Ster van Zwolle bood zaterdag het gebruikelijke beeld van een amateurklas- sieker: een slijtageslag, waarbij het veld al in de eerste tientallen kilometers flink gedund werd. Toen na 60 kilometer Zwol le voor de tweede maal verlaten werd, waren nog maar 40 coureurs in de strijd. Daarbij ontbraken veel favorieten die het slachtoffer van valpartijen waren gewor den. De wegen waren rond Zwolle wel sneeuwvrij, maar de renners werden zo nu en dan door uit bomen gevallen sneeuwresten verrast. Al na vier kilometer leidde dat tot een massale valpartij, waardoor onder ande ren de broers Arie en Reinier Hassink, Bram Wassenaar echter verloren. Hij raakte met de half vallende Tsjech Prasek in het achterhoedegedrang en mocht uiteindelijk nog blij zijn met zijn vijfde positie. Veel droeviger nog verging het 800 meterloper Jan Reynders na één zeer goede race. Deze student uit Meerssen liep in de halve finale als gewoonlijk een zeer hoog tempo. Hij leek goede kansen te hebben op de zege, vooral ook omdat zijn Belgische concurrent Reygaert op onver klaarbare wijze buiten de baan neerstort te. Reynders zegevierde niet, maar klas seerde zich wel bij de eerste drie. Daar mee bereikte hij de finale. Zijn tijd van 1.50.1 min. bleef 0.1 sec. boven het Neder lands record. Erich Reygaerts urine werd terstond naar een Frans laboratorium vervoerd. In de andere halve finale van de 800 meter stopten de lopers één ronde te vroeg. Druk gesticulerend sommeerde de baancommissaris het lopersveld de race voort te zetten. De volslagen onkundige IJslander Thorsteinsson begreep de geba ren het eerst en belandde zo ten onrechte in de finale. Niet lang voor de eindstrijd kreeg Jan Reynders last van de wond, die een spikepunt had veroorzaakt vlak na zijn semifinale race. Op doktersadvies moest hij zich toen teleurgesteld terug trekken. Van verbluffende loopprestaties was in Grenoble geen sprake. In de prachtige omgebouwde sporthal leende de kunststof, waarop gelopen werd, zich niet voor su persnelle tijden. Slechts de Russische Pan- gelova noteerde op de incourante 1500 meter een nieuw wereldrecord: 4.14.6 min. Opvallende prestaties moesten dan ook van de technische onderdelen komen. Zeer fraai springend kwam de Oost-Ber- lijnse atlete Rita Schmidt tot een nieuw hoogterecord. Met de „ouderwetse” stredd- le overtrof ze de beste wereldprestatie tot nu toe (1.89 meter) met 1 centimeter. De ex-wereldrecordhoudster Ilona Gusen bauer had als zovelen verstek laten gaan in verband met de komende Olympische Spelen. De 22-jarige Oostduitser Briesenick ves tigde opnieuw een Europees record kogel stoten (20.67 meter) en de Rus Sanejev kwam bij het hinkstapspringen verder dan ooit (16.97 meter), maar de grootste verrassing van het indoortoernooi vormde de jonge Zweed Hans Lagerquist. Hij was bij het polsstokhoogspringen nog maar zelden boven de 5 meter uitgekomen, maar eindigde nu gelijk (5.40 meter) met de erkende topper Nordwig, die door min der foutsprongen zijn derde Europese titel veroverde. ICHTEGEM. Tino Tabak heeft zon dag de omloop Vlaamse Ardennen met start en finish te Ichtegem (bij Kortrijk) met indrukwekkende overmacht gewon nen. In een lange Sblb veroverde Tabak een voorsprong, die twintig kilometer voor de finish vier minuten bedroeg op zijn naaste achtervolgers Van Laere (tweede), Van Tighem (derde) en Puschel (vierde). Het drietal slaagde er niet in Tabak te achterhalen op de laatste twee van de drie omlopen van negen kilometer die na de „grote lus” van 190 kilometer nog moesten worden afgelegd. Zes minu ten nadat de rijder uit de ploeg van Pellenaars de eindstreep in Ichtegem was gepasseerd voerde staf van Roosbroek (vijfde) het peloton over de finish. Kees Koeken eindigde op de zesde plaats. Ik kijk toch wel uit voor die twee-liter BDA van hem”. Akersloot maakt er geen geheim van dat hij erg blij is dat hij zich ook internationaal, waar de concurrentie van wege de fabrieksteams met aan het hoofd Hezemans-Alfa nog moordender is, kan manifesteren. Akersloot: „Ik ben blij dat de zaak tenslotte is rond gekomen. Ik zag het eerst allemaal niet zo zitten, want wie interesseer je als sponsor in Nederland voor races in het buitenland? Als het dit jaar lukt zit ik internationaal goed. Het is nu of nooit. Tenslotte ga ik mijn negende seizoen in. Wat die concurrentie betreft maak ik mij niet al te grote zorgen. Ik heb tijdens mijn Engelse tijd EC-wed- strijden gereden, terwijl ik ook met Lubin ervaring heb opgedaan”. Akersloot trok daarmee alvast een wis- Pas tegen het einde van ronden durende gevecht kampioen Jelle Hingst de eerste puntjes alweer binnen te slepen door te zegevie ren over Luyendijk, Swartsenburg en Steenbergen. Van Kempen was met zijn Fiat 128 Rally de winnaar van de eerste race (Groep I tot 7.000 en 7.000-8.500 gulden), terwijl Henk Bosman en Jim Vermeulen als respectievelijke winnaars werden afgevlagd in de laatste race die van sportcars en prototypes en Formule Ford. De wedstrijden verliepen in zoverre volgens het geijkte patroon, dat er ook nog een protest wtrd ingediend. Ernst Antonides maakte bezwaar tegen het meerijden van de Mazda 1300 Sedan van Loek Vermeulen in de groep tot zeven duizend gulden. De prijs zou namelijk na 1 januari 7.600 zijn geworden. Deze kwestie wordt vandaag uitgezocht. De wedstrijdcommissarissen hadden Merckx dezelfde tijd gegeven als de win naar omdat hij op de laatste meters buiten zijn schuld achterstand had opge lopen door een valpartij. Luis Ocana was enigszins ontevreden over de beslissing van de wedstrijdcommissarissen. „Een renner die meedoet aan een massasprint om seconden bonificatie te veroveren, moet het risico van een valpartij zelf dragen”, vond Ocana. De valpartijen in de derde etappe van Parijs - Nice, Karstens viel en de Belgen Godefroot en Merckx vielen over hem heen, leken na de eerste onderzoekingen voor de slachtoffers geen al te ernstige consequenties te hebben. Volgens tour- arts Guy Zerhat is de val van Eddy Merckx erg goed afgelopen. De dokter vertelde: „Hij voelt zich redelijk goed, hoewel hij pijn heeft over zijn hele li chaam. Zeker is dat hij geen hersenschud ding heeft en dat hij na zijn val geen moment het bewustzijn heeft verloren. Hij heeft wel tamelijk veel schaafwonden opgelopen. In het ziekenhuis is geconsta teerd dat Merckx niets heeft gebroken. Na onderzoek is Merckx naar zijn hotel vervoerd”. sel op de toekomst en refereerde aan wellicht spectaculairdere zaken dan die gistermiddag op het Zandvoortse circuit te beleven vielen. De rijders deden het van wege de harde wind voorzichtig aan en het is de vraag of men nu precies weet wat het nieuwe materiaal waard is. Bij zonder succesvol was het DNRT, dat een bijna volledige ommezwaai heeft gemaakt naar de Groep I. Bij de toerwagens boven 8500 gulden behaalde het een drievoudige zege. Huub Vermeulen en de gebroeders Frankenhout (Fred en Rien) snelden met hun Opeis naar onbedreigde zeges in de drie verschillende klassen. Theo Koks was met zijn Datsun (8.500 tot 10.000 gulden) weinig succesvol. Al in de tweede ronde viel hij als concurrent voor Fred Fran kenhout, omdat hij een pitsstop moest maken. Strijd was er wel bij de Formule Vee. PESCASSEROLI De Zwitserse debu tant-prof Fuchs (23) bezet na twee ritten de eerste plaats in het algemeen klassement van de wedstrijd TyrenoAdriatico. Fuchs won zondag de tweede etappe met een voorsprong van 59 seconden op zijn naaste concurrenten Bergamo en Ver- beeck. De eerste rit was zaterdag geëin digd in een massale eindsprint. Tomas Pettersson kwam als winnaar uit die strijd te voorschijn. Het algemeen klassement: 1. Fuchs 10.19.05 op 59 sec: 2. Bergamo op 1 min. 5 sec; 3. Tomas Petterson op 1.08: Roger de Vlaeminck op 1.11; 5. Dancelli op 1.14; 6. Motta op 1.16; 7. Verbeeck; 8. Van Cloos- ter op 1.20; 9. Bitossie op 1.21; 10. Basso. was, bracht een stuk of zestig renners tegelijk aan de streep. Daarvoor had Lo pez Carrill 80 kilometer alleen gereden. Andere aanvallen werden in de kiem gesmoord, voornamelijk door Merckx, die tot aan het moment van zijn ongelukkige val vrijwel voortdurend door Ocana werd geschaduwd. Algemeen klassement; 1. Merckx (Bel) 15.07,37; 2. Leman (Bel) 15.07.44; 3. Poulidor (Fra) z.t.; 4. Karstens (Ned) 15.07.49; 5. Hoban (GBr) 15.07.51; 6. Van Ryckeghiem (Bel) 15.07.52; 7. Cadiou (Fra) 15.07.53; 8. Hezard (Fra) z.t.; 9. Mourioux (Fra) 15.07.54; 10. De Geest (Bel) z.t. Jan Janssen is zaterdag niet gestart voor de derde etappe wegens plotselinge ziekte van zijn vader. (Van onze sportredactie) GRENOBLE Alles wat er op de Europese kampioenschappen indoor- atletiek inzat voor de Nederlandse tweemansequipe was een vijfde plaats van Bram Wassenaar. Hij stel de in de finale duidelijk teleur na overtuigende races in het voorsei zoen. Zoals ook tijdens de Euro pese buitenkampioenschappen faalde Wassenaar op het beslissende mo ment. Vier ronden voor de finish nam hij brutaal de kop van het lopersveld, waarin coryfeeën als Arese en Szordikovski ontbraken. Het tempo tot dan toe verveelde hem. Wassenaar is geen loper, die rustig kan beginnen om vlammend toe te slaan in de laatste meters. Hij houdt van een constant (hoog) tempo. Toen de Franse favoriet Jackie Boxberger een tussensprint ondernam, was i tl/,/. MM X -M. <-■ «■HeSsss

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12