Uit milieu-rapport blijkt: S RIJNMOND WACHT NOG EEN VRESELIJKE STANK Kermisexploitanten woedend over brand Echtpaar tijdens tien mille het oversteken omgekomen Krant in toekomst rose of groen Joegoslaven stalen voor Buit van overvallen lag in bos Geiser defect: meisje dood i Haarlem-Noord IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Haarlem gg Verkeersongelukken in weekeinde Surinamers willen suikerplantage overnemen Daders overval Branden richten voor tienduizenden schade aan Amro Bank nog voortvluchtig F. Lubbers: „Asociale toestand op Amsterdamse overwintéringsplaats" 2 CONGRES OVER AFVAL EN BELEID VOETBALVELD SEKSKRAAK IN LEEUWARDEN MAANDAG 13 MAART 1972 M een ADVERTENTIE Knip uit of noteer datum en plaats. Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Nloerbergplantsoen 22 (Van onze Amsterdamse redactie) Dode door sneeuwstorm Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Dinsdag 14 maart, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein t< k ti d AMSTERDAM Zal het krante- papier over enkele jaren rose of groen zijn? Volgens dr. C. Ninck Blok, adviseur voor de papier- en papierverwerkende industrie is het niet uitgesloten. „Waarom zouden wij onze kranten niet meer kunnen lezen als we ze drukten met rode of groene inkt”, vroeg hij zich zaterdag af tijdens het congres over Afval en Beleid in de Amsterdamse RAI. Het is volgens hem niet uitgesloten dat de inkt dan niet verwijderd hoeft te worden als het oude papier gebruikt wordt voor de vervaardiging van nieuw papier. „Misschien krijgen we dan zachtrose of groenachtig papier” ROTTERDAM De bewoners van het Rijnmondgebied moeten de eerstkomende jaren voorbereid blij ven om perioden van ernstige lucht verontreiniging. Aangenomen wordt, dat absoluut gezien de aard van de luchtvervuiling geringer zal zijn. Dit verwacht het dagelijks bestuur van Rijnmond op grond van het rap port „Milieu-ervaring in Rijnmond” Het bestuur heeft aan de hand van dit rannort, dat is gebaseerd op een onderhoek onder de bevolking, een aantal conclusies getrokken die voor het toekomstige beleid van belang kunnen zijn. Haar dood bleek te zijn veroorzaakt door een defect in de afvoer van de geiser. Het meisje lag met het hoofd onder water in de badkuip. Aangenomen wordt, dat zij door koolmonoxyde bewus teloos is geraakt en daarna is verdronken. Het bestuur acht het van belang, dat de overheid de vergunningsaanvragen die bij haar worden ingediend, veel nadrukkelij ker onder de aandacht van de belangstel lenden brengt. En verder, dat de dienst centraal milieubeheer zo open mo^eliik gaat functioneren. Gebleken is, dat de bevolkingsgroep die meent dat de over heid de uiteindelijke beslissingsbevoegd heid over industrievestiging moet hebben, is toegenomen. 73 percent van de bevol king echter vindt de inspraakmogelijkhe den nog onvoldoende. Het Rijnmondbestuur pleit sterk voor een selectief industrievestigingsbeleid. Het is gebleken, dat de bevolking vestiging van milieuvervuilende industrieën abso luut afwijst Tegen „schone industrie” ko- In ziin eerste conclusie stelt het be stuur. dat op aile bedrijven in het Rijn mondgebied een klemmend beroep moet worden gedaan zich tegenover de bevol king dmdeiiiker te verantwoorden over wat zij doen ter voorkoming en vermin dering van de milieuverontreiniging. Het onderzoek heeft aangetoond, dat sommige hedrjiven ten onrechte als „de grote ver vuilers” worden aangewezen. De 17-jarigè Jan Boon is in de afgelopen nacht in zijn woonplaats Beemster met zijn bromfiets in een sloot gereden en verdron ken. Tevoren was de jongeman met zijn bromfiets tegen een personenauto gebotst. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft in het weekeinde een Joegoslavisch paar aangehouden, dat voor ruim tiendui zend gulden aan goederen heeft buitge maakt bjj een reeks winkeldiefstallen. De politie deed haar vangst net op tyd. De vrouw, die 44 jaar is, zou zondag met het gestolen goed afreizen naar haar vader land. Ze was al in het bezit van een spoor kaartje. De recherche heeft het tweetal overge leverd aan de vreemdelingendienst, omdat h-t niet over verblijfsvergunningen be schikte. De daders, die ontkwamen met een bedrag van 15.000 gulden, zijn nog voortvluchtig. STADSKANAAL. In Drente zyn in de loop van zondag twee boerderyen en vyf hectare bos door brand verloren gegaan. In Coevorden werd de boerdery van de landbouwer J. Ruwen in de as gelegd. De schade wordt geschat op ruim honderd duizend gulden. Een koe en een kalf kwa men in de vlammen om. In Eelde ging een boerdery. die als opslagplaats van tweede- handsgoederen werd gebruikt, in vlammen op. In Havelte ging vyf hectare bos ver loren. a t b o d z tc gl d zi P B n 1; v Amsterdam Rubber heeft de Surinaamse regering voorgesteld de suikerprijs te ver hogen en een subsidie te verlenen in de verliezen, die haar dochteronderneming al geruime tijd lijdt. Worden de voorstellen niet aanvaard dan zou volgens de gemach tigde de maatschappij de plantage willen sluiten. De bond heeft naar aanleiding hiervan aangeboden de onderneming over te nemen ten behoeve van de daar werk zame arbeiders. ROTTERDAM. De twee Brazilianen die de Rotterdamse politie vrijdagmiddag kort na de overval op het bijkantoor van de Amro-Bank aanhield, hebben niets me* deze overval uitstaande. AMSTERDAM. De Mariënburg Werk nemers Bond in Suriname heeft in Neder land twee gemachtigden aangewezen om met de directie van de Rubber Cultuur Maatschappy Amsterdam te onderhandelen over de overname van de suikerrietplan- tage Mariënburg. Dit is medegedeeld door één van de gemachtigden, die in dit sta dium nog geen publicatie van hun naam wensen. Nederland produceerde in 1970 3,5 mil- ioen ton hu’ vuil. Deze 16.5 miljoen ku bieke meter afval zou. op een voetbalveld gezet, een kolom van twee kilometer hoogte te zien geven. Een merkwaardig monument van een achteloze samonievin" Want in de Amerikaanse stad Franklin, 22.000 inwoners, in Ohio, blijft 5 percent RUSSEN. De 29-jarige G Holtkamp uit Rijssen is zaterdag tijdens een hevige sneeuwstorm op de weg Riissen-Wierden met zijn auto tegen de afzetting van een wegomlegging gereden en tegen een boom beland Korte tijd later is hij in een ziekenhuis te Enschede aan zijn verwon dingen overleden. BREDA. In Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag een echtpaar uit die plaats verongelukt. Beiden staken te voet de weg over en werden door een personenauto aangereden. De 54-jarige mevrouw H. Stallen-van Weert werd 40 meter weggeslingerd en was op slag dood. Haar 56-jarige echtgenoot werd honderd meter met de auto meegesleurd. Hij overleed na aankomst in het zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde tijdens een sneeuwjacht Korte tijd nadat de brand was uitgebro ken werd de pers gewaarschuwd. Verslag gevers die poolshoogte kwamen nemen werden echter niet op het terrein van de markthallen toegelaten. Pas tegen midder nacht kon de politie gegevens over de brand verstrekken. Toen bleek tevens dat niet alleen een loods, maar ook kermis wagens een prooi van de vlammen waren geworden. Helders water. Per 1 mei zal het provinci aal waterleidingbedrijf Noord-Holland beginnen met extra watertransporten per schip naar Texel. Dit was in voor gaande jaren alleen in het toeristensei zoen gebruikelijk, maar in de afgelopen maanden is er weinig regen gevallen, waardoor de eigen bodemvoorraad van Texel bijzonder gering is geworden. Per dag zal 1200 kubieke meter water vanuit Den Helder naar Texel worden gebracht. De bevolking en bezoekers van het Wad deneiland zal dringend worden verzocht zuinig met het drinkwater te zijn. Mocht het verzoek niet het gewenste resultaat hebben, dan komt er een verbod op het sproeien en autowassen. gens hem verder nog gebruikt worden als stootkussen bij schepen, als speelgoed en als middenbermbeveiliging langs snelwe gen. Belangrijker nog noemde hij het „uit elkaar plukken” van de banden. De rub ber zou men kunnen regenereren, de tex tiel zou men in de textiel en-of bouwma terialenindustrie opnieuw kunnen gebrui ken en de stalen delen zouden de weg naar de staalindustrie terug kunnen vin den. Rubber in poedervorm zou geschikt zijn voor wegdekken. Een zeer belangrijke gebruiksmogelijkheid van de oude rubber banden vormt volgens de heer Heuse verder de verbranding voor energie-op wekking. In Engeland bestaan al enkele fabrieken die zo hun energie opwekken verklaarde hij. mogelijk oud papier opnieuw te verwer ken tot nieuw papier. In Nederland zou ongeveer 40 percent van het oud papier opnieuw gebruikt worden. Als ook het oud papier in bet huisvuil gebruikt zou worden, dan zou 70 percent van de pa- pierbehoefte in ons land gedekt kunnen worden met „kringlooppapier” stelde dr. Ninck Blok. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Bloemendaal houdt donderdag 16 maart om 19.30 uur een openbare verga dering op het raadhuis. Dr. Ninck Blok hield ziin gehoor voor, dat een gezin van vier personen ner jaar voor de pan>erbehoefte 1.260 kilo hout nodig heeft. Dat zou geliik ziin aan enke le bomen van 100 jaar oud. Met het oog op de bescherming van het milieu ver dient het aanbeveling, stelde hij, zo veel ZEIST De politie van Zeist heeft in een bos bij Zeist ,:e- tassen gevonden, die gevuld waren met sieraden, kleding en geweren. Vo'gens de politie moet de buit daar zijn achtergelaten door twee voort- vluchtisren. die al dagenlang door dr poli tie worden vervolgd wegens roofoverval len. Vermoedelijk zijn ze na hun bezoek aan Zeist naat Hilversum uitgeweken, want daar <s de auto teruggevonden die «e het laatst voor hun vlucht hadden gebruikt. In de «offers vond de recherche 102 herenhorloges, 64 dameshorloges, 175 gou den ringen, broches en andere sieraden. Verder was er een koffer me* zeven herenkostu rms. Deze buit vertegenwoor digt een waarde van vele duizenden gul dens. De wapens zijn afkomstig ven een Inbraak in Emmen bij een wapenhande laar, de sieraden zijn gestolen bij juwelier ait Emmen AMSTERDAM. De 16-jarige Manon Vié is zaterdagmiddag omgekomen in de badcel thuis. Een moeilijkheid bij het gebruik van oud papier is, dat de zwarte drukinkt nauwelijks te verwerken is Het nieuwe papier zal daardoor altijd enigszins grauw zijn. Het is daarom van groot belang dat de moeilijk verwijderbare roethoudende drukinkten vervangen worden door mak kelijk chemisch afbreekbare inkten, meent de adviseur van de papierindustrie De heer J. Heuse, voorzitter van de VACO (vereniging van bandensnecialisteni zette uiteen, dat de negen miljoen afval- banden, die er in 1980 jaarliiks vrijkomen eigenlijk geen afval hoeven te zijn. Hij wees erop, dat slechts 25 percent van de gladde personenwagenbanden van een nieuw loopvlak wordt voorzien, zodat ze een tweede leven krijgen. Dat zou volgens hem meer kunnen gebeuren. Een werkelijk versleten band kan vol- r'lt heeft minister Stuyt van Volksgezond heid en Miliehygiëne zondag op Schip hol verklaard na een bezoek van zes dagen, dat de bewindsman op uitnodi ging van de Amerikaanse regering aan de Verenigde Staten heeft gebracht. Ook over de be^+rlidine van de milieu verontreiniging zullen organisatorische en technische gegevens worden uitge wisseld. De 20-jarige Nederlander J. Schrauwen, uit Zundert, die in Nederland een rij verbod had tot eind april 1972 wegens rijden onder invloed, is zondagmiddag met een door hem bestuurde auto in het Belgische Wuustwezel tegen een LEEUWARDEN. Inbrekers die in de nacht van zaterdag op zondag een postor derbedrijf in Leeuwarden binnendrongen hadden kennelijk alleen maar belangstel ling voor sexartikelen. Zij sleepten name lijk voor f 10.000 aan sexfilms, sexlingerie en vibrators in de wacht. Zondagmiddag brak brand uit in een opslagplaats op het terrein van de Centrale Markthallen in Amsterdam. De brandweer had wegens de felle wind de handen vol bij het blussen. De 33-jarige kermisexploitant F. J. Lubbers zegt: „We nemen het niet meer. Aan de asociale toestand op het terrein moet nu maar eens een eind komen. We hebben geen brandblusmiddelen en be schikken ook niet over bluswater. Wij stonder vanavond volkomen machteloos” aldus de heer Lubbers. Volgens hem kon op het terrein een water’ 'liet worden opgevoerd omdat er geen afvoer is. De brand ontstond omstreeks kwart voor zes in een grote loods op het terrein van de Centrale Markthallen, dat aan de overwintéringsplaats van dé kermisexploi tanten grenst. Door de krachtige wind sloeg het vuur over naar de kermiswa gens. Vermoed wordt dat de brand werd veroorzaakt door kinderen die in de na bijheid van de loods een vuurtje zouden hebben gestookt. men de bezwaren minder ernstig tot ui ting. Een andere conclusie van het bestuur is, dat aan de bedrijven in Rijnmond maximaal toelaatbare voorwaarden wor den opgelegd. Deze voorwaarden zullen in de loop van de tijd stringenter kunnen en wellicht ook moeten worden. Het onderzoek heeft op grond van de wijze, waarop de bevolking oordeelt over de protesten van actiegroepen, aanwijzin gen opgeleverd voor de aanwezigheid van een tamelijk omvangrijke radicale kern onder de bevolking Dit. evenals alle an dere gegevens, zal nader worden onder zocht. Het Rijnmondbestuur acht een na dere analyse van de gegevens van grote betekenis. De Nederlandse Stichting voor Statistiek, die ook de eerste gegevens verzamelde, zal zich hier verder mee be zighouden. Tot slot nog twee conclusies. Het Rijn mondbestuur vindt het noodzakelijk, dat strafvonnissen wegens overtreding van wettelijke regelingen op het gebied van de milieuhygiëne nadrukkelijker in de publi citeit komen, en voorts dat regering en parlement bij herziening en uitbouw van de milieuwetgeving naar meer onenheid en minder geheimhouding moet streven. Dit om tegemoet te komen aan de ge rechtvaardigde verlangens van de bevol king naar meer openheid. over van de vuilnis die dagelijks in de vuilverwerkingsfabriek aldaar wordt bin nengebracht. In Franklin staat namelijk een fabriek waarin het vuil van de hele stad wordt verwerkt. Sinds mei vorig jaar wordt daar niet alleen het huisvuil heengebracht, ook het industriële afvalwater en afgewerkte olie. De stadsriolering mondt uit in deze recirculatiefabriek. Het resultaat van de verwerking is een hoeveelheid papier, glas, koper en aluminium, die als grond stoffen naar de verwerkende industrieën gaan. De rookgassen worden uitgebreid gerei nigd. zodat de lucht er niet door vervuilt De fabriek werkt zo schoon dat er een schoorsteen van slechts één meter nodig is. Ir. D. W Hartog van het Resam, die het congres zal inleiden, acht het van groot belang dat in Nederland spoedig ook zul ke installaties komen. „De overheid zal daartoe maatregelen moeten nemen Zo lang wij ons huisvuil achteloos wegwer- oen. verspelen wij een flink deel van onze strijd om hoger loon” De toegangsbewij zen voor het congres zijn gemaakt van 100 percent oud-papier. In Wassenaar heeft zondagmiddag brand gewoed in de residentie van de Indiase ambassadeur aan de Backershaegenlaan De brandweer beperkte het vuur tot de tweede verdieping waar het, waarschijn lijk door kortsluiting was ontstaan. Enkele personeelskamers op deze ver dieping brandden uit, andere liepen rook schade op. De Wassenaarse brandweer schat de schade op f 50.000,—. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrouw en haar 24-jarige schoonzoon werden zaterdag in „De Bijenkorf” in Rot terdam op aanwijzing van het personeel gearresteerd. Ze hadden in het warenhuis ter waarde van 700 gulden gestolen. Bij een onderzoek bij hen thuis vond de politie de rest van de buit. De partij die voor namelijk bestond uit kleding, was inge pakt in drie leren koffers, die klaar ston den voor het vertrek. boom gereden. Hijzelf, een 27-jarige Belg uit Wuustwezel en een 17-jarige Belg uit Essen, zijn daarbij om het leven ge komen. Er waren drie gewonden De politie meent dat de wagen uit de koers is geraakt door een hevige ruk wind. De Nederlandse bestuurder heeft met hoge snelheid gereden. Een verkeersongeluk op de rijksweg Ven- lo-Nijmegen in de gemeente Wellerlooi heeft zaterdagavond aan een man het leven gekost. Bij een botsing tussen twee auto’s werd een inzittende op slag gedood, de 52-jarige priester L. Lion uit Mook, die als psycholoog verbonden was aan de Nijmeegse universiteit. In de Drentse gemeente Lieveren is zon dagochtend een man om het leven ge komen, die in een personenauto fron taal tegen het talud van een sloot botste. De bestuurder, de 21-jarige B Aling uit Bunnerveen (gemeente Vries) overleed ter plaatse. In een ziekenhuis in Heerlen is zondag ochtend overleden het 18-jarige meisje W. J. M. Houben uit Stein. Zij reed als duopassagier mee op een bromfiets, die zaterdagavond werd angereden door een auto. Volksgezondheid. Nederland en de Vere nigde Staten zullen gegevens gaan uit wisselen op het gebied van de volksge zondheid en het milieubeheer. Met na me bil het onderzoek naar de vroegtij dige herkenning van kanker, dat in Amerika in een vergevorderd stadium is. is een belansriik uitwisselingspro gramma besproken. AMSTERDAM Ongeveer 75 kermis exploitanten, die op een overwinterings- plaats aan de Vredenhofweg in Amster dam-West staan, dreigen in opstand te komen na een brand die zondagavond drie materiaalwagens in vlammen deed op gaan. Zeven woonwagens werden door het vuur en het bluswater ernstig beschadigd. De schade wordt op vele tienduizenden gulden geraamd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2