Spaanse bisschoppen willen progressieve lijn doortrekken PROGRESSIEVE WINST OP KERKCONFERENTIE Lon Nol regeert nu per soldaten uit decreet Bangladesj Soeharto naar Spaanse politie in Frankrijk actie tegen links Bomalarm op vliegvelden in Europa Doodvonnis tegen Indonesiër Veel doden bij watersnood in Peru Vrouw in Belfast doodgeschoten Europese satelliet Mogelijke machtsstrijd bij Labour Vrijwel alle Indiase gelanceerd Floriade ONBEKEND AANTAL ARRESTANTEN NA STAKING BESTAND IRA GEËINDIGD Japanse politie vindt nog meer lijken Zesde hertog van Marlborough overleden Neerlands kracht! MAANDAG 13 MAART 1972 Vermoorde activisten Wegens aandeel in mislukte staatsgreep Nieuwe dreigementen tegen toestellen LONDEN (Reuter en DPA) Roy Jenkins, plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij en vurig voorstander van Engelands toe treding tot de EEG, heeft zaterdag in Worsley een belangrijke rede ge houden die in politieke kringen wordt beschouwd als het begin van een campagne om Harold Wilson als partijleider te verdringen. 30 maart-1 oktober amsterdam ADVERTENTIE A/WWVWVWVVMA/VVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVWWVMA/VVWVVWWVVVVVVVVV^^ DACCA (UPI). In Dacca hebben gis teren Indiase troepen een afscheidsparade gehouden. Volgens Indiase officieren zijn de circa 120.000 militairen uit India die zich op het hoogtepunt van de strjjd met Pakistan in het nu onafhankelijk geworden Bangladesj bevonden, nu op ongeveer 5.000 man na naar hun land teruggekeerd. Deze laatste eenheden zullen de komende dagen vertrekken. Maar iedereen, aldus Labours tweede man, die de verschrikkelijke armoede militairen in een huis in Leeson-street in Belfast een wapenopslagplaats. Er werden geweren, pistolen, lonten en explosieven aangetroffen. Uit Dublin wordt gemeld dat een van de leiders van de „Provisionals” van het IRA, Thomas Concannon gisterenavond uit voorlopige hechtenis is ontsnapt. Hij bevond zich in een ziekenhuis wegens suikerziekte, onder politiebewaking. Con cannon was vorige week door een recht bank in Wexford ervan beschuldigd lid te zijn van het verboden Ierse Republikeinse Leger. DJAKARTA (AFP). De Indonesische president generaal Soeharto zal in novem ber een bezoek aan Frankrijk brengen. Dit is in Djakarta meegedeeld tijdens een bezoek van de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Jean de Lipkowski. Er zijn meer dan 150.000 daklozen. In to taal zijn 37 plaatsen door de watersnood getroffen, terwijl minstens honderd wegen onbegaanbaar zijn. Het aantal gewonden wordt op minstens 200 geschat. Getroffen zijn onder meer Chimbote op 440 kilometer ten noorden van de hoofd stad Lima en Palpa dat 400 km zuidelijk van Lima ligt. In de streek van Chimbote, die in 1970 het toneel was van een zware aardbeving, zijn verscheidene dorpen van de buitenwereld afgesneden. Treinbotsing. Bij Henderson in de Ameri kaanse staat Pennsylvania zijn gisteren twee goederentreinen frontaal met el kaar in botsing gekomen, waardoor vier spoorwegmensen om het leven kwamen. De twee treinen werden elk door twee diesellocomotieven getrokken die alle in brand raakten. Tachtig goederenwagens liepen uit de rails. komt. Een paar voormalige Labourmi nisters lieten doorschemeren dat de partij het te lang zonder nieuwe, frisse ideeën heeft moeten doen. Zij menen dat Jenkins in zijn rede duidelijk te kennen heeft gegeven dat een door Wil son geleide Labourpartij de volgende verkiezingen niet kan winnen. Jenkins is van plan nog vijf rede voeringen te houden. Waarschijnlijk zal hij de reacties hierop afwachten en pas dan beslissen of hij het bij de verkie zingen voor een nieuw partijbestuur in de herfst van dit jaar tegen Wilson zal opnemen. Jenkins is vóór Engelands toetreding tot de EEG, maar hij heeft op dit punt nog steeds de meerderheid van Labours parlementsfracties tegen zich. Labours tweede man wordt bewonderd door de intellectuelen in zijn partij, maar kan maar op weinig steun bogen van de vakbonden en de gewone man. Soepono werd ervan beschuldigd in sep tember 1965 te hebben deelgenomen aan de mislukte staatsgreep en naderhand door ondergrondse communistische operaties te hebben gepoogd de regering omver te wer pen. Soepono werd in februari 1969 ge arresteerd. De hertog, een zakenman die in 1956 als een der eerste Britse edelen zijn land goed tegen betaling openstelde voor het publiek, was onlangs voor de tweede keer in het huwelijk getreden. Hij vermaakte zijn bezoekers wel eens door frambozen in de lucht te gooien en in zijn mond op te vangen. ROME/OSAKA (AFP/Reuter). Op di verse plaatsen in de wereld zijn gisteren weer vliegtuigen met bomaanslagen be dreigd. Bij de Jajanse maatschappij -.AH Nippon Airways” werd tweemaal bom alarm gegeven na anonieme telefoontjes, maar er werd niets gevonden. LIMA (RTR). De overstromingen waardoor sind een maand verscheidene delen van Peru worden getroffen, hebben tot dusver zeker 36 mensen het leven ge kost, terwijl er nog 20 worden vermist. (Van onze redacteur ruimtevaart) De lijken werden opgegraven aan de voet van de berg Haruna, 80 km ten noordwesten van Tokio in de staat Gun- ma. LONDEN (UPD. De zesde hertog van Marlborough, een 74-jarige achterneef van wylen Sir Winston Churchill, is zaterdag in een ziekenhuis in Londen overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. DJAKARTA (AFP). Het speciale mili taire hof in Djakarta heeft zaterdag een voormalige Indonesische leider, Soepono Marzoekidjojo, ter dood veroordeeld. In Milaan waarschuwde een onbekende telefonisch, dat er een bom geplaatst was aan boord van een Boeing 707 van de Griekse maatschappij „Olympic Airlines”. Het toestel met 120 inzittenden dat onder weg was van Athene naar Milaan, maakte onmiddellijk een tussenlanding in Rome. Ook in dit toestel werd niets gevonden. Er zijn geen tekenen die er op zouden wjjzen, dat het personeel van de werf Bazan op korte termijn weer aan het werk zal gaan. Bij de andere grote werf in El Ferrol, Astano, waar 11.000 mensen werk zaam zijn, verwachtte men dat het perso neel vandaag, na een staking van drie dagen, het werk zou hervatten. Vorige week donderdag legden onge veer 5500 arbeiders van de werf Bazan het werk neer, uit protest tegen de schor sing zonder betaling van zes collega’s, die hadden deelgenomen aan eerdere werk onderbrekingen. Op de werf worden sche pen voor de Spaanse marine gebouwd. De arbeiders eisen hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Zij zeggen dat de officiële vakbonden geen enkele verbete ring van betekenis voor het personeel hebben bereikt. De overheid wijt de onrust aan „communistische agitators”. EL FERROL (Reuter). De Spaanse politie heeft in het weekeinde in de haven plaats El Ferrol een aantal linkse leiders opgepakt. Zij deed dit naar aanleiding van een staking bij de staatswerf Bazan, die vrijdag leidde tot felle botsingen met de politie waarbij twee arbeiders werden doodgeschoten en ongeveer vijftig mensen werden gewond. Over het aantal arrestan ten wilde de politie niets zeggen. MADRID (DPA) Het Spaanse episcopaat is vastbesloten de tendenzen tot vernieuwing die zich op het jongste Vaticaanse concilie hebben aange- kondigd, te volgen en te stimuleren. Met deze woorden kan men het resul taat samenvatten van de conferentie van Spaanse bisschoppen in Madrid die zaterdag werd besloten. Jenkins hield een fel pleidooi voor een nieuw soort politiek, waarbjj meer nadruk wordt gelegd op de strjjd tegen de armoede en de onrechtvaardigheid. Jenkins, die in dit verband verwees naar de bezoeken die hjj kortgeleden heeft gebracht aan Bangladesj en India, gaf onomwonden te kennen dat hjj de strijd tegen de armoede ziet als een zaak die de hele wereld en niet alleen Engeland aangaat. Hij heeft het hof meegedeeld, geen spijt te hebben van zijn activiteit in het verle den. Hij zal ook geen verzoek om clementie bij de president indienen. Volgens militaire kringen zullen echter enige Indiase genie-eenheden in burger de autoriteiten van Bangladesj blijven helpen bij het herstel van wegen, spoorlijnen en bruggen. De parade van gisteren betekende het officiële einde van het „verenigd comman do” van Indiase troepen en Bengaalse ver- zetseenheden, dat tijdens de oorlog was gevormd. Een foto van de lancering van de ESRO-raket van de basis Vanden berg. PNOM PENH (Reuter) Maarschalk Lon Nol van Cambodja heeft zaterdag het eerste decreet het naar huis sturen van de wetgevende vergadering uitgevoerd dat hij vrijdag had aangekondigd nadat hij onverwacht alle macht aan zich had getrokken. Gisteravond om elf uur reed de pa trouille door de overwegend katholieke Lower Falls Road en werd met een regen van kogels bestookt. De jonge vrouw werd dodelijk getroffen toen zij zich in de portiek van een winkel in veiligheid wilde brengen. Vlak na de schietpartij ontdekten Britse TOKIO. (UPI De Japanse politie heeft gisteren en vandaag opnieuw zeven lijken van Japanse revolutionairen gevon den die door hun eigen kameraden waren gemarteld en gedood wegens verzet tegen hun leider. De politie heeft nu in totaal twaalf lijken gevonden. en ellende in Bengalen heeft voorzien, moet de vraagstukken, waarvoor Enge land zich geplaatst ziet, niet overdrij ven. „Omdat het de Britten tamelijk goed gaat, betekent de armoede in En geland een grotere blaam voor de Britse politiek dan de honderdduizenden d:e leven en sterven in de straten van Cal cutta voor premier Indira Gandhi van India”. Vele vooraanstaande partijleden en onafhankelijke politieke commentators menen dat Jenkins’ herwaardering van de partijpolitiek in feite veel te laat Zaterdag is de 38-jarige Spaanse werfarbeider die vrijdag door de po litie werd doodgeschoten, in El Fer rol begraven. De hervormingsgezinden hebben zich namelijk gerealiseerd dat de kritische verklaring uit Rome weliswaar geen dui delijke mening over de geloofsleer bevat en ook niet door de Vaticaanse staatsse cretaris, kardinaal Villot, of de paus zelf bekrachtigd is, maar toch ook niet door kardinaal Villot of de paus is gecorri geerd, tenminste niet in hun boodschap pen aan de conferentie in Madrid. BELFAST (UPI).— Het bestand van drie dagen, waaraan het IRA zich heeft gehouden, is gisteravond geëindigd met het doodschieten van een 24-jarige vrouw in Belfast bij het beschieten van een Britse patrouille. Uit Darmstadt meldt het Europese Cen trum voor Ruimte-Operaties (Esoc) dat de satelliet geheel volgens het vliegplan zijn missie aan het volbrengjen is. De panelen voor het opvangen van de zonne-energie zijn op de juiste wijze uitgeklapt, evenals de antenne. De satelliet cirkelt in 97 minuten om de aarde Dit is de grootste en de technisch tot nu toe meest volmaakte satelliet, die ooit in Europa is gebouwd. Er zullen zeven we tenschappelijke experimenten mee worden uitgevoerd, die zich bezighouden met hel verzamelen van gegevens over kosmische stralingen. Het programma is opgesteld door zes Europese landen België, Frankrijk, Italië, Nederland, Engeland en West-Duitsland. De satelliet is gebouwd door een con sortium bestaande uit Franse, Westduitse, Zweedse, Engelse en Italiaanse firma’s. Maar het curiedocument heeft de con servatieve vleugel ook niet veel profijt opgeleverd. Bij de verkiezingen voor het bestuur van de bisschoppenconferentie en de commissies die men kan zien als mi nisteries van de „regering” van de Spaan se kerk, vielen verreweg de meeste func ties toe aan de progressieven. De commis sies moeten nagaan hoe de resoluties in de praktijk verwezenlijkt kunnen worden. De progressieven onder leiding van de kardinaal-primaat van Spanje, Vicente Enrique y Tarancon, streven onder meer naar scheiding van kerk en staat, demo cratisering van de kerkelijke hiërarchie en de staat en vergaande maatregelen te verbetering van het lot van de arme bevolking van Spanje. Dit streven is vastgelegd in de resolu ties, maar de tegenstand is nog sterk. De conservatieve clerus heeft samen met de machtige lekenorganisatie „Opus Dei” en de conservatieve elementen in het staats apparaat een gemeenschappelijk front gevormd. Zij willen dat de Spaanse kerk haar historisch gegroeide taak blijft ver vullen. Volgens gewoonlijk goed ingelichte krin gen zijn zeker twaalf mensen aangehou den, onder wie een vooraanstaande vak- bondsactivist en een docent in de filosofie. El Ferrol, in het noordwesten van Spanje, is de geboorteplaats van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Gisteren patrouilleerden speciale politie- troepen, afkomstig uit het 400 km ooste lijker gelegen Vallodolid. dooi de straten van de stad. Een remmende invloed heeft ook da verklaring van de Vaticaanse Congregatie voor de Geestelijkheid uitgeoefend. In de ze verklaring nam de pro-prefect van deze congregatie, kardinaal Wright, stel ling tegen de in september genomen en op de bijeenkomst in Madrid opnieuw aan de orde gestelde besluiten. Sommige besluiten achtte hij zelfs in strijd met de leer van de kerk. Een en ander heeft ertoe geleid dat de resoluties voorlopig niet als bindend voor de Spaanse kerk zullen worden be schouwd maar slechts als oriëntatiepunten zullen dienen. De progressieven hadden ook gehoopt dat de conferentie zich met dogmatische kwesties zou bezighouden. Dit is niet gebeurd. De besluiten zullen alleen op nun praktische betekenis wor den getoetst. In een vraaggesprek voor de televisie ontkende hij later dat hij er naar streeft partijleider te worden. De militaire politie zette het gebouw van de Wetgevende Vergadering in de nachtelijke uren af en stuurde de afge vaardigden terug naar huis. Leden van de Wetgevende Vergadering hebben over de bekendmaking van Lon Nol vrijdagavond dat hij de functie van staatshoofd overnam en het werk aan de bijna voltooide nieuwe Grondwet op schortte, met verbittering en teleurstelling ontvangen. Staatshoofd Tsjeng Heng trad vrijdaga vond af en droeg ’s lands hoogste functie aan de 58-jarige, invalide Lon Nol over. Deze regeert nu per decreet, zonder de mocratische instellingen en zonder Grond wet. Minister van Voorlichting Long Boret heeft meegedeeld dat Lon Nol als premier is afgetreden en dat zijn vertrouweling en vice-premier luitenant-generaal Sirik Ma- tak het premierschap tijdelijk heeft over genomen. Over de kwestie van Engelands toe treding tot de EEG is de Labourpartij nog steeds verdeeld. Wilson, die het formele verzoek heeft ingediend voor het lidmaatschap toen hij nog aan het bewind was, heeft zich met een grote groep aanhangers gekeerd tegen toe treding. Deze politieke ommezwaai heeft veel kwaad bloed gezet bij de West-Europese socialisten en de vraag acuut gemaakt of Wilson nog wel als partijleider geloofwaardig is. De progressieven hebben de overwin ning behaald. Maar zij zullen niet al te haastig te werk gaan met de uitvoering van de op de bisschoppenconferentie van september genomen en in Madrid be krachtigde besluiten omdat het verzet hiertegen binnen de Spaanse kerk, dat gesteund wordt door de regering en orga nisaties ais „Opus Dei”, nog steeds sterk is. HAARLEM. De zesde satelliet van de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek (Esro) is zondag om 02.55 uur onze tijd van de luchtmachtbasis Vanden berg in Californië door een tweetrapsra ket met succes gelanceerd. Op het kerkhof van El Ferrol is zater dagmorgen een van de twee arbeiders be graven die deze week bij bloedige bot singen met de politie werden doorge schoten. Honderden belangstellende arbeiders mochten het kerkhof niet betreden. De politie liet alleen de familie en vrienden van de omgekomen arbeider toe. Van een autobus met agenten werden de ruiten ingegooid. De 38-jarige Amador Rey is bijgezet in een graf op een honderd vijf tig- tal meters van het grijsmarmeren graf van de familie van generaal Franco. Je maintiendrai! ik zal handhaven! Ik zal voortbrengen en volharden! Uit drab en woestenij is Nederland gemaakt. Uit Nederland maakten wij de 70 ha. parken, tuinen, paviljoens en RAI

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3