PLASTIEK IN VELSEN-OOST Directeur TARIEVEN VERHOOGD J. Naafs ziet einde Toekomst slachthuis naderen IJmond ziet er somber uit Na-schoolse zorg in Velsen V.S.V. vierde spontaan feest om kampioenschap Kwarteeuw „De Plaatwellerij” r r Wij zijn gespecialiseerde jersey specialisten. lite J Ir r ja Officiële receptie volgt later doodsteek IJmuider Harmonie Buizen sneden ook financieel gezond voor JERSE Y SHOP Velsen Subsidie voor remleidingen van auto door Offset-pers stadhuis Eerste gesprek tussen VS en was zondag in Nantes A f schaf fing invoerkeuring betekent de inrichting gevraagd China in Parijs I I I I I I IJmuider Courant Vereniging is nu 5 O 41 IJMUIDER COURANT MAANDAG 13 MAART 1972 Goedkoop Particulieren Gevonden voorwerpen Tel. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het slachthuis IJmond, dat aan de Parallelweg een constant, maar niettemin spannend leven lijdt, houdt zich momenteel nog boven water met de financieel gunstig effect sorterende invoerkeu ringen. Vlees, dat uit andere delen van het land naar de IJmond komt, dient eerst in het slachthuis herkeurd te worden. Die herkeuring levert het slachthuis IJmond jaarlijks ruim f 300.000 op. Maar sinds de regering heeft laten weten niets meer voor de heffing op die herkeuring te voelen en deze regeling te willen afschaffen is een financieel debacle voor het slachthuis TJmond met rasse schre den naderbij gekomen. Saneringsplan Bestuur Zinkend schip A rgentinië Dat zit zo. We hebben uitsluitend jersey en tricot voor u. En daarin voeren we dan alleen maar de toonaangevende merken. Waardoor u zeker bent van topkwaliteit en grote stijl. Dat geldt voor deux-pièces en japonnen. Maar ook voor een ’’gewone” pullover. Komt u gerust kijken of we gelijk hebben. Kort IJmondsnieuws i. BS ShKSI ®T Wl VVIAfVVI/MAAMVVI/VUVVVVVUUVUVVUVVIAAAMAA/UUWVF ADVERTENTIES NAAM: ADRES: FE: Daarna kunt u mij noteren als: Dooihaler wat niet verlangd wordt OM «M In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant - Antwoordnummer 416 - Haarlem Brand. Naast de spoorbaan ter hoogte van de Julianaberg in IJmuiden is zondag ongeveer duizend vierkante meter ruigte verbrand. Het vuur is ontstaan doordat de jeugd een brandje had gesticht. PARIJS. 'AFP) In Parijs is vanoch tend het Amerikaans Chinese overleg be gonnen met een ontmoeting in de ambas sade van de Volksrepubliek China. konden de aanwezigen zich aan het gezel lige kienspel zetten, waarbij dit keer eens op andere manier het gebruikelijke kie nen om mooie prijzen werd uitgevoerd. Dank zij een aanlokkelijke kienwed- strijd, was ook een flink aantal dames aanwezig. De vergadering werd op eigen terrein gehouden in het voormalige be drijf skantoor, dat nu tot een fraai ont- spanningslokaal is omgetoverd. De waarnemend voorzitter, de heer G Bos, kon dan ook zijn voldoening uitspre- Dagblad voor Velsen - IJmuiden, Santpoort en Driehui* Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zij dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie. hanger broche. Het rundvlees raakt op. In Argentinië 1a men er zelfs t oe overgegaan vleesloze dagen in te stellen om de export van rundvlees veilig te stellen, want ook deze landen slepen miljarden guldens binnen met de uitvoer van runderen en maatre gelen als boven zijn indirect bedoeld om de hardheid van de valuta te behouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan de gemeente Velsen Is subsidie verzocht ten behoeve van na schoolse vorming voor jeugdige personen. Het college van burgemeester en wethou ders acht dit verzoek redelik. mum van tijd naar de slachthuizen elders in het land brengen. De herkeuring van het uit overige ge bieden ingevoerde vlees werd dus door deze ontwikkeling ondergraven en was voor het rijk aanleiding de herkeuringsre- geling te laten vervallen. Jaarlijks wordt er voor f3 miljoen aan vlees geslacht, maar het effect van andere diensten overtreft dit cijfer ruimschoots. Als die inkomsten wegvallen zal het slachthuis TJmond naar andere middelen moeten zoeken om boven de rode finan ciële streep te kunnen blijven. Den Haag, niet al te scheutig met geld, denkt in „gezwinde spoed” een plannetje uit om een overgangsregeling in te stellen, maar daarna dienen de slachthuizen self-sup porting te zijn, hetgeen voor heel wat slachthuizen in Nederland niet haalbaar blijkt te zijn. En dat betekent: sluiten. •U- maandabonnee 7,80 kwartaalabonnee f 22.65 De toekomst voor het slachthuis IJ mond ziet er somber uit. Het financiële tekort voor 1972 wordt geraamd op f 73.000 die met een verhoging van de slachttarieven van 0.674 cent per kilo naar een dubbeltje kan worden wegge werkt. De verhoging stuwt de inkomsten uit de slachttatieven op naar ongeveer 90.000 gulden méér opbrengst. De situatie in de IJmond, dat over een middelgroot slachthuis beschikt, is nog goed te noemen vergeleken bij die bijvoorbeeld in Am sterdam. Het slachthuis in Amsterdam heeft een tekort van ruim zeven ton. Als de invoer keuring ook daar wegvalt zal dat tekort stijgen tot het ongelooflijke bedrag van bijna 2 miljoen harde Nederlandse gul dens en het rijk denkt er niet over met geld over de brug te komen. De regering kondigde twee jaar geleden een saneringsplan aan, dat voorziet in de bouw van nieuwe of handhaving van een aantal huidige slachthuizen in de produk- tiegebieden, zoals in Gelderland, Brabant en Drente. Die slachthuizen zouden dan door particuliere bedrijven gerund moeten worden, zonder steun van gemeenten en het rijk. Een van de voornaamste achter gronden van dit plan is de verandering in de wijze van het voerver van het vlees Gebeurde dit vroeger met het schip en paard en wagen, later per vrachtwagen, momenteel komen de modernste rijdende koelcellen op de weg, die het vlees in een VELSEN. Van 4 tot en met 10 maart 1972 zijn bij de Velser politie de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven. De heer Naafs zal binnenkort een offi ciële afscheidsreceptie worden aangebo den. Eenenveertig jaar lang Hen hij in de vleesbusiness rond. Eerst in 1931 te Uit geest, waar hij als dierenarts een vlees keuringsdienst leidde. In 1936 werd hij benoemd tot directeur van het slachthuis IJmond en als zodanig begeleidde hij de verbouw van de voormalige inleggertj Docter tot slachthuis. „Het is toch een leuk gevalletje geworden. Of niet soms” vraagt hij. In Naaldwijk, Zeist en Almelo hebben de grossiers reeds de huidige ontwikkelin gen aan zien komen en zij zijn er toe over gegaan de slachthuizen te kopen. Ook in Amsterdam worden plannen in die richting gesmeed. Hoe staat het in dezen met het slachthuis IJmond. De heer Naafs: „Ik weet er echt niets van. Maar als je je voelhorens uitsteekt hoor je wel hier en daar verluiden, dat het slachthuis dringend in particuliere handen moet over gaan. Vergeet niet, dat dit slachthuis bijna voldoet aan de EEG- eisen. Dat vertelde mij onlangs een depu tatie van de nationale vleeskeuringsdienst en die EEG-eisen liggen niet ver af van de eisen die de knotsgekke Amerikanen aan de slachthuizen stellen. Die Amerika nen willen de slachthuizen volstoppen met waterbakken, waar snel en handig sterilisatie van de gebruikte voorwerpen kan plaats vinden. Om nog een voorbeeld te noemen: een paard mag niet worden geslacht in dezelfde ruimte waar koeien worden geslacht. Nee, een aprte koelcel en een aparte slachtruimte. Er mocht namelijk eens een stukje paardevlees tus sen het rundvlees komen.” VELSEN-NOORD. De personeelsver eniging „De Plaatwellerij” in Velsen- Noord, die thans in het jaar van het vijfentwintigjarig bestaan verkeert, heeft vrijdagavond haar jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden. nieuw bestuur samen te stellen, werd „De Plaatwellerij” „gered”. Aan de toen zitting nemende vijf bestuursleden is het te dan ken, d; de vereniging nu weer bloeit en in ledental toeneemt, waarbij de steun van directiezijde uiteraard belangrijk is Financieel heeft „De Plaatwellerij” ook geen moeilijkheden, want ondanks het feit, dat veel omgaat in ontvangsten en uitgaven sluiten de boeken tot een bedrag van ruim f 16.000 kon een behoorlijk saldo worden bespaard. Onder de vele activiteiten, die het bestuur ontwikkelt, zullen opnieuw het kindertehuis Ooster- weide in Zaandam en de school voor geestelijk gehandicapte kinderen in Lei den worden geadopteerd. Dit jaar zal het damesvoetbal evenals het herenvoetbal tot de belangrijke sportevenementen gaan be horen met subsidie van directie en vereni ging om daarnaast verscheidene andere sportgebeurtenissen te activeren, waaron der bowling. Sportvisserij en klaverjassen gaan eveneens tot de ontspanningsmoge lijkheden behoren. Na een periode van veel voorbereidend werk is de in 1968 opgerichte Stichting gezamenlijke naschoolse vorming voor jeugdige personen met vertraagde ontwik keling in april 1969 officieel begonnen met haar werkzaamheden. Het in de eer ste periode na de start gebodene droeg een experimenteel karakter. De in deze experimentele fase opgedane ervaringen hebben de basis gelegd voor een definitie ve opzet van het werk. Uitgangspunt hier bij is, dat het avondverzorgingswerk aan drie functies zal moeten voldoen: een begeleidende, een vormende en een recre atieve functie. In verband hiermede om vat het programma de volgende onderde len: maatschappeliike oriëntatie en infor matie; de actualiteit; sport en spel: hand vaardigheid; expressieve vorming; intel lectuele vorming, trips en excursies. Een noodzakelijke voorwaarde voor een goede uitvoering van het programma is In deze sombere cirkel ademen de slachthuizen. Gelaten wachtend op de ontwikkelingen. Zich beperkend in de uit gaven voor nieuwbouw en verbeteringen in het slachthuis zelf. Een periode van hard werken en stil staan. Directeur J. H. Naafs van het slachthuis IJmond vindt het een beroerde situatie, waarin de vleeswereld verzeild is geraakt. Ook hij ziet de toekomst somber in aan de hand van de bovengeschetste ontwik keling. „Het lijkt alsof 'e een zinkend schip verlaat. Een weliswaar gezond schip, dat in de scheepshuid toch wat gaatjes heeft opgelopen. Directeur Naafs zegt het slachthuis IJmond vaarwel. Na een 41- jarige carrière gaat hij per 1 april met pensioen. Het ziet er niet naar uit, dat het bestuur van het slachthuis een opvolger benoemt, gezien de huidige ontwikkelin gen en de onzekere toekomst van het slachthuis IJmond. Er slachten nog een paar slagers. De resterende capaciteit wordt gebruikt door de grossiers in vlees en vleeswaren. „Waarom zou het rijk jaarlijks vele miljoenen guldens in de slachthuizen stoppen als de slagers, de echte ambachtslieden, geen gebruik meer van het slachthuis maken” denkt de heer Naaf hardop. De prijzen van vlees zijn vandaag de dag niet mals. De Hollander, een rund vleeseter bij uitstek, ziet zijn hapje schaarser en schaarser worden en zal straks diep in de buidel moeten tasten om nog een degelijk brokje rundvlees op tafel te kunnen krijgen. De heer Naafs: „Bij een heropening van een slagerij in de IJmond bekeek ik zo eens de etalage. Rundvlees per pond 6,50 meneer. Prij zen, die de doorsnee huisvrouw niet meer wil betalen.” Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 I Red. 153 89 1 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het Tamboer- en Trom petterkorps van de IJmuider Harmonie heeft zondag met succes deelgenomen aan de half-vasten-carnavalsviering in de Westfranse stad Nantes. Bijna alle Westeuropese landen waren vertegenwoordigd in een grote carnavals optocht. Hiertoe behoorden ook Advendo uit Sneek en de IJmuider Harmonie. Er waren feestelijke ontvangsten, recep ties en shows en het was rond midder nacht toen de thuisvlucht naar Schiphol aanving. De IJmuidenaren waren moe, maar best tevreden met de behaalde suc cessen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 26-jarige chauffeur van een trekker met oplegger bemerkte vrijdag bij het kruispunt Dokweg-Badweg dat de lading, bestaande uit vijftien lood zware buizen, ging schuiven op het mo ment dat hij afremde. De stukken pijp kwamen steeds dichter bij de cabine en sneden uiteindelijk de opgehangen rem- en stuurleidingen door. Tengevolge hiervan werd de auto remloos en onbestuurbaar. Midden op het kruis punt kwam de wagen tot stilstand, zonder dat op enige wijze een ongeluk was ver oorzaakt. Door de politie moest gedurende lange tijd het verkeer worden geregeld. De chauffeur zelf zag later kans de auto van het kruispunt te rijden. Wel kreeg hjj, alsmede de eigenaar van de vrachtwagen, een proces-verbaal uitgereikt wegens ge vaarlijk laden. middag verkeerde iedereen op sportpark Schoonenberg in een uitgelaten stemming en onmiddellijk na de wedstrijd bracht de verliezende club de VSV-ers een spontane bloemenhulde. Even later verscheen in de kleedkamers ook wethouder C. Ockeloen om de spelers te complimenteren met het zo fel begeerde succes. De spelers van VSV moesten er daarna aan geloven en plaatsnemen in een open wagen om een anderhalf uur durende feestelijke rondgang door winderig IJmui den te maken. De lange stoet werd voor afgegaan door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie (Het tamboer- en trompetterkorps verbleef het weekeinde in Frankrijk). Omstreeks half zeven in de avond arri veerde de optocht bij het VSV-terrein in Driehuis en de stemming bleek er dusda nig in te zitten dat vrijwel niemand er aan dacht huiswaarts te keren. Op het spontane en informele feest dat volgde was iedereen die VSV wilde geluk wensen welkom en ook daar verscheen later op de avond wederom de heer Ocke loen, terwijl ook de ambtenaar voor sportzaken in Velsen, de heer A. H. Wede- meijer, kwam feliciteren. Bloemen en ge schenken waren er ook van de voetbal clubs Stormvogels en Beverwijk, waarvan ook vertegenwoordigers van het bestuur aanwezig waren. Het feest in de VSV-kantine droeg het karakter van een spontane bijeenkomst. Een officiële receptie zal binnenkort nog worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Als de gemeenteraad erin toestemd, dan zal op het stadhuis offset- apparatuur worden aangeschaft ter ver vanging van de thans in gebruik zijnde stencilmachine en het elektronisch stencil- apparaat, die hard aan vervanging toe zijn. Daarvoor is, met inruil van de oude appa ratuur, 19.5 mille nodig. De commissie van financiën heeft hiermee ingestemd. Wandelwagentje, sleutel aan kralen ketting, sjaal, kruisje, bankbiljet, schroevedraaier, bos sleutels aan leren riempje, motorpak, gereed- schaptasje, portefeuille met foto’s, twee bankbiljetten, muntbiljet, kinderjack met capuchon, verzekeringsplaatje bromfiets LVG 467-72, autoped, ring, horlogeketting, trainings!ack, paar kinderlaarzen, dames- ring, plastic zak met geld (bankbiljetten), portemonnee met geld en foto’s, dames horloge, bankbiljet, muntbiljet, v erzeke- ringsplaatje bromfiets LSM 661, dames- laars, drie sleutels aan hanger, dames- knipportemonnee met inhoud, portefeuille met foto’s en geld, kralen portemonnee, poes, kinderlaars, achterlicht en bumner vrachtauto, knipportemonnee met geld buskaart en sleutel. De doodsteek voor de slachthuizen komt echter uit twee richtingen: het laten weg vallen van de invoerkeuring en de over- gang van de vleeskeuringswet van het Ministerie van Volksgezondheid naar het Ministerie van Landbouw. Deze is bedoeld voor keuringen buiten het slachthuis, du* bij slagers en supermarts. De regering is van plan deze keuringen voortaan te laten uitvoeren door de Keuringsdienst van Wa ren. De vleeskeuringsdienst van de slach terijen zou dan overbodig worden. De heer Naafs: „Dat was de tweede klap in het gezicht van de slachthuizen”. De bestuursverkiezing bracht geen moeilijkheden mee. De heer G. Bos werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen en de heren T. W. van den Berg als secretaris en J. B. de Winter hebben als herkozen lid hun zetels behouden. Aangezien wij reeds uitvoerig melding maakte’ van de vele activiteiten die „De Plaatwellerij" dit jaar ontwikkelen zal vol staan wij met de mededeling, dat op 21 april een grote feestavond in De Schouw wordt gehouden waarvoor Ben Essing een keur van bekende artiesten zal uitnodigen om medewerking te verlenen. Na de vlotte afhandeling van de agenda (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Tot ver na de kleine uurtjes vierden de leden van de voetbal vereniging VSV zondagavond in hun club huis uitbundig feest naar aanleiding van het door het eerste elftal behaalde kampi oenschap in klasse EC. VSV keek reeds geruime tijd reikhalzend uit naar dit kampioenschap, omdat het tevens promo tie naar de derde klasse betekent. Na de 2-0 overwinning op SVIJ zondag- De scheidende directeur, in het dage lijks leven natuurlijk ook consument, ziet de prijzen van vlees steeds sneller om hoog gaan. De heer Naafs: „Een tekort aan vlees, de vraag is groot. Het aanbod van rund vee is schrijnend. De prijzen vliegen om hoog. Het tekort aan rundvee wordt ook veroorzaakt door de export van jonge koeien, die als kalveren flink worden vet gemest en bij duizenden naar het buiten land worden vervoerd. Ja, een leek snapt niets van die ingewikkelde verbintenissen en verdragen in de EEG. Maar zo liggen de feiten. In het buitenland zijn betere prijzen in de wacht te slepen. Trouwens, de vleespriizen in Nederland zijn in ver gelijking met die in de andere EEG- landen zeer laag. Wij Nederlanders heb ben altijd zeer goedkoop vlees gegeten.” Dan maar varkens- en schapevlees eten, denkt de leek. De heer Naafs: „Ja, natuurlijk. Maar je wilt toch graag het vlees kopen waar je zin in hebt. Varkens zijn er voldoende. Maar als het tekort aan rundvlees besten digd blijft voorzie ik ook een forse stij ging van de schape- en varkensprijzen. Schapevlees is nu al bijna niet te betale... De prijzen van paardevlees staan bijna gelijk met die van rundvlees ’t Is gewoon krankzinnig. Vroeger keek je niet naar paardevlees om. Daar dacht je niet aan”. ken over de grote belangstelling om daar bij tevens een aantal oud-medewerkers, onder wie erevoorzitter C. Luttik, te be groeten. De heer Bos deelde mee, dat het aantal leden per 31 januari 282 was en snel toeneemt, zodat binnenkort het driehon derdste lid wordt verwacht, dat dan een verrassing kan verwachten. Ofschoon „De Plaatwellerij” vijfentwintig jaar oud is zal er van een jubileumfeest geen sprake zijn. Men is een andere weg gevolgd en wil de leden dit jaar in vele activiteiten betrekken. Vorig jaar in maart werd een bijzonde re vergadering gehouden, waarin de vere niging met opheffing werd bedreigd, door dat toen het zittende bestuur wegens on voldoende steun van de leden en bloc aftrad. Toen een maand later bleek, dat een volgende ledenvergadering meer positief reageerde en een commissie kans zag een Suède jas. In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit een personenauto in de Breesaapstraat te IJmuiden een suède damesjas gestolen ter waarde van f 225. Kantine. In de kantine van de voet balvereniging „Waterloo” zijn cigaretten, snoepwaren en een bedrag van vijfen twintig gulden gestolen. Gestolen. Uit de Uranusstraat in IJmuiden is zaterdagnacht een Volswagen- Pickup gestolen. Deze auto werd later door de eigenaar teruggevonden in Drie huis. dat de stichting kan beschikken over ei gen lokaliteiten. Aan het verlangen hier naar kon tegemoet worden gekomen door een viertal lokalen van de openbare school aan de Le Mairestraat te IJmuiden in gebruik te geven. In hoeverre het mogelijk zal zijn aan de vraag naar nog twee lokalen in dit gebouw te voldoen, is nog in onderzoek. Ten einde de voortgang van het werk mogelijk te maken zijn de lokalen in afwachting van de verdieping van de inzichten omtrent een definitieve inrich ting, voorlopig voorzien van enig meubi lair afkomstig uit de reserve voor de scholen. Uit een inmiddels door de stich ting opgestelde begroting blijkt dat de kosten van aanschaffing van voor dit werk geschikt meubilair worden geraamd op 12.300,-. Voorts is voor de realisering van het programma nog een bedrag nodig wegens materialen en leer- en hulpmidde len van f 10.121,-. Het bestuur van de stichting heeft ver zocht te bevorderen, dat een investerings subsidie beschikbaar wordt gesteld van (22 421. Het college acht dit verzoek, gelet op de belangen welke met een goede aanpak van dit werk ziin gediend, alleszins rede lijk. zodat voorgesteld wordt de gevraagde oic’dip toe te staan. Het te ramen subsidie zal in een aantal iaren ten laste van de gewone dienst worden gebracht. De commissie voor onderwijs en die voor de financiën stemmen hiermede in. Sinds enkele dagen prijkt op het gazon tussen de brandweerkazerne en de oude dorpskern van Velsen (grenzend aan de Parkweg), een zilverkleurig plastiek. Het is een non-figuratieve schep ping van de in Bloemendaal wonende beeldend kunstenaar E. baron van Lamsweerde en werd door de ge meente Velsen aangekocht. Baron Van Lamsweerde is in Vel sen geen onbekende, want voor het vijftigjarige jubileum van Hoogovens schiep de in Amsterdam werkende kunstenaar eveneens een plastiek, dat als geschenk van de drie IJmondge- meenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen, destijds werd aangeboden. Het op advies van de aankoopcom- missie voor beeldende kunst door de gemeente aangekochte plastiek is ge maakt van Dur-aluminium. Het is gemaakt in 1968. Op de plaats waar het nu staat is het vanaf de Parkweg reeds in de verte zichtbaar voor het verkeer. ■4' f.'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5