ARSENALS MEE: WIJ ZULLEN AJAX WEL MOETEN VERSLAAN Somber Feyenoord Israel op de bon s Stuy probleem voor Ajax dat ongeïnspireerd bleek i Eredivisie Kohn volgt Rijvers op De „schim van Deventer” inspireerde Telstar nog tot actie tegen Eagles J ïS F -<1 i i’ fa JA Clg Kowalik klom Van Kooten: man van hét moment omhoog op topscorerlijst f i IR 1 MAANDAG 13 MAART 1972 nrnmnwm Jinimnniiinimimvnnnnir (Van onze sportredactie) SÜ (Van onze sportredactie) B (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Johan (Van onze sportredactie) Kees van Kooten, de doelpunten maker van Telstar, in duel met So me? van Go Ahead Eagles. ENSCHEDE. Anton „Spitz” Kohn wordt de opvolger van Kees Rijvers de trainer van FC Twente. Gisteravond, na een onderhoud met de uit vijf man bestaande spelersraad, kwam de direc tie van de Enschedese voetbalstichting tot dit toch wel min of meer verras sende besluit. B B B B schoot de vrijstaande Belg hard in. Stuy liet de bal langs zich heen gaan en Hoekema maakte het werk op de doellijn af in coöperatie met de tegen stribbelende Blankenburg: 0-1. Kurt Linder waarschuwde zijn spe lers tijdens de rust voor het verwachte 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 21 20 13 12 12 13 10 8 9 7 7 6 5 4 5 3 2 2 3 1 8 9 7 5 6 8 5 9 7 8 9 7 4 6 7 5 0 3 3 3 5 6 8 8 10 8 10 10 10 13 15 15 15 17 45 41 34 33 31 31 26 24 23 23 21 20 19 15 14 12 11 9 aanstaande (17-3), zondag: MVV— B B B BI B B B B B B B B B B B B B B B B '"i 65-14 51-11 33- 9 53-25 40-22 42-26 30-31 35-33 23-26 28-36 32-26 34- 46 27-41 13-39 17-39 12- 38 13- 45 13-54 Zodra echter binnen acht minuten een 4-1 voorsprong was genomen, ver dween de esprit weer terstond uit de slordig opererende Amsterdamse ploeg, waarin Neeskens in de tweede helft een opvallende rol speelde. PSV mag dan nog de naam en faam van een topclub bezitten, in Volendam had Ko vacs als toeschouwer reeds geconsta teerd, dat de Eindhovenaren nog maar weinig presteren. Het duel tegen PSV moest voor Ajax een walk-over kun nen worden. B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B HAARLEMLONDEN. Voor een ploeg die er prat op gaat te strijden vanuit een onovertroefbare lichamelijke conditie, liet Arsenal in de uit wedstrijd tegen Newcastle United een uiterst povere indruk achter. Voor het eerst sinds vele maanden deed zich in de Noordengelse steenkolenhaven het ongebruikelijke verschijnsel voor dat Arsenal, dat vanavond alweer moet aan treden voor de Engelse voetbalbeker tegen Derby County, uitputtingsver schijnselen vertoonde. Met name Charlie George voetbalde zeer zwak. Nadat Newcastle al een 2-0 voorsprong genomen had besloot Bertie Mee tot een wanhoopspoging. Hij verving George door de 19-jarige Batson. De beste speler bij de Gunners was ook zaterdagmiddag Alan Ball, die Arsenal in de slotfase zelfs een tegentreffer onthield door twee opgelegde kansen te missen. Voor de rest was het elftal, de enige wijziging met woensdagavond bestond uit Ball die voor de licht geblesseerde McLintock speelde, kansloos tegen een over alle linies beter Newcastle. Bertie Mee was na afloop van de wedstrijd waarin Arsenal nu wel definitief iedere kans op de landstitel verspeeld heeft nauwelijks te spreken. Wel legde hij uit hoe de interesses van Arsenal nu liggen: Mee: „Wij richten ons nu in de eerste plaats op de Europa-cup en de Engelse beker. Wij zullen Ajax wel moeten verslaan. De achterstand op Leeds United en Manchester City is nu te groot geworden.” De moeilijkheden kunnen voor Ajax nog groter worden als Derby County er vanavond in slaagt om Arsenal ook te wippen voor de FA-cup. Denkbeeldig is die kans allerminst, want de Londenaren hebben hun tanden al twee keer op Derby (2-2 en 0-0 na verlenging) stukgebeten. Dat Arsenal tegen Derby ook voor de derde keer tot het uiterste moet gaan lijdt nauwelijks twijfel. Een feit dat voor de Amsterdammers alleen maar gunstig kan werken, al hoewel Arsenal bij eventueel verlies, tegen Ajax helemaal alles of niets zal spelen. En wat dat betekent herinneren de Amsterdammers zich nog maar al te goed van twee jaar geleden. Het veld op Highbury vertoont op dit moment geen sprietje gras maar ligt er naar Engelse begrippen redelijk bij. Dat de In dat opzicht bleven de fervente supporters echter van de eerste tot de laatste minuut in de kou staan, want Telstar mocht dan met een 1-1 eind stand aantonen dat het verschil tussen beide teams inderdaad niet zo groot was als de 5-0 van vijf maanden geleden deed vermoeden, onderhoudend voetbal, de moeite waard om de plaats bij de warme kachel voor te verlaten, bleek zowel in Velser als in Deventer gelederen een schaars product. Het aantrekkelijkste deel van de wedstrijd lag tussen de 17e minuut (het moment van de eerste treffer van de voet van Hans Bleijenberg) en de theetijd. In die periode vonden de Tel- star-spelers hun ritme en elkaar na een rommelige opening, waarin de De- venterse voetballers konden overheersen dankzij overhaast spel en zwak plaat sen van de Velsenaren. Het doelpunt van Bleijenberg, die een achterwaartse kopbal van Ruud Geels met een enor me omhaal omzette in een punt, ver anderde de thuisclub op slag. In de Telstar-gelederen zwierf ineens weer de „5-0 schim” van Deventer. voor eigen publiek nogmaals met der gelijke cijfers te worden ingemaakt was voldoende voor een fikse injectie. Plotseling konden er bij Telstar, zon der de geblesseerde Bond, maar mèt de herstelde Van Essen, wèl kloppende patronen op het veld worden gelegd, was het wèl mogelijk elkaar op maat aan te spelen en slaagden Van Essen, André en Zwaan er wèl in de spitsen Geels en Bleijenberg uit te tikken. Go Ahead-trainer Barry Hughes: „Na die eerste goal hadden juist wij het initia tief moeten houden. We hadden een kwartiertje rust in het spel moeten brengen door de bal in onze ploeg te houden. Maar wat gebeurt er? Arntz en Koenders raken op het middenveld in paniek en Telstar kan terugkomen.” ben getast, wanneer Vitesse tijdens zijn drang naar een tegenpunt de kansen beter had gebruikt. Vitesse bezit echter geen killers en dat bood het voorzichti ge Feyenoord de kans de voorsprong te consolideren. De bescheiden voldoening over de 2- 0 overwinning werd echter in het Rot terdamse kamp overschaduwd door de officiële waarschuwing aan aanvoerder Rinus Israel, die in de tweede helft de mee naar voren gekomen Vitesse-ver- dediger Van Kerkhof de kans op een doelpunt ontnam door hem vast te grijpen. Israel, die nog een voorwaar delijke schorsing heeft lopen, zal zo mag worden aangenomen, niet op clementie mogen rekenen. Stand: Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag FC Utrecht NEC Go Ahead Eagles MVV Telstar PSV NAC FC Groningen Excelsior DWS Volendam FC Den Bosch Vitesse voor Utrecht EaglesVolendam, DWS—FC Den Bosch, NEC—Ajax. PSV— FC Twente, NAC—FC Den Haag, FC Ahead 15, 3 Zijn collega Van den Dungen deed dat veel beter. Diens oprukken betekende, althans voor rust, gevaar op Ajax’ linker verdedlgingsflank. In de twintig ste minuut schonk hij Devrindt een verre breedtepass en op zijn beurt Heinz Stuy had bij de voorbereiding van dit doelpunt lelijk misgegrepen en maakte in het verdere verloop van het duel een zeer onzekere indruk. Hij werd de exponent van Ajax’ gebrek aan geladenheid. Na afloop meldde hij: „We hebben na Arsenal te weinig tijd gehad om ons weer maximaal in te stellen op een volgende wedstrijd Daar kwam dan nog bij, dat het erg moei lijk keepen is met deze wind”. „Stuy” verklaarde Kovacs, „is de beste doelman die wij hebben. Hij heeft meer ervaring dan Wever en ik zal geen gelegenheid hebben Wever meer routine te laten opdoen voor de competitie is beslist”. VELSEN In een van de eer ste wedstrijden van dit seizoen maakte Go Ahead Eagles aan de Deventer Vetkampstraat een ab rupt einde aan de beloftevolle ouverture van Telstar. Met een on aanvechtbare 5-0 nederlaag werd Jan Rab en zijn mannen er op gewezen dat de weg naar de zo genaamde „sub-top”, gevormd door de ploegen die net na de grootheden Ajax en Feyenoord komen, nog erg lang en moeilijk was. „Deze wedstrijd is niet maat gevend, alles liep vandaag tegen”, legde Jan Rab na afloop van die inmiddels beruchte ontmoeting uit. De oefenmeester van de Vel- sense club wilde de ruime neder laag het liefst als een vergissing boekstaven. Gisteren kreeg zijn team de gelegenheid dat te be wijzen. Nu werd het decor ge vormd door Schoonenberg, met op de tribunes een koukleumend ARNHEM. Het Vitesse-legioen voelde zich bekocht. Niet zozeer door de opnieuw een stuk beneden het mid delmatige eredivisie-niveau blijvende formatie van Cor Brom, maar voorna melijk door het ongeïnteresseerde Fey enoord, dat in de eerste helft tweemaal toesloeg maar na de rust volstond met freewheelen. Wellicht zouden de Rotterdammers wat dieper in hun voetbalbagage heb- wedstrijd ArsenalAjax de Engelse gemoederen nu al enorm bezig houdt blijkt onder meer uit de enorme toevloed van aanvragen voor kaartjes. Na de uiterste lovende perskritieken lijkt het wel of iedere Brit zich ervan wil ver gewissen of Ajax nu werkelijk zo goed speelt als wordt beweerd. Highbury is echter uitverkocht. Ajax zal in het komende weekeinde nog een keer gaan spioneren bij Arsenal. Kovacs: „Het is voor ons van belang zoveel mogelijk te weten te komen van Arsenal. Vier keer hebben wij het elftal gezien. Twee keer speelde Armstrong op rechts en twee keer links voorin het middenveld. Wij zijn benieuwd wat Armstrong zaterdag speelt tegen Manchester United of tegen Orient. Dat is afhankelijk van het resultaat in de over te spelen bekerwedstrijd tegen Derby. Henk Groot zal gaan kijken. Hij kan het het best doen, aangezien hij de tegen stander beoordeelt zoals een speler het zou doen. Zelf ben ik niet in de ge legenheid. Ik heb drie visa gekregen om Engeland te bezoeken. Twee heb ik er al gebruikt om Arsenal te gaan zien, de derde is nodig voor de wedstrijd ArsenalAjax”. Welke club dit jaar in Engeland het kampioenschap zal veroveren is nog allerminst een uitgemaakte zaak. Manchester City staat na zijn overwinning van 2-0 op Everton weliswaar vier punten voor op Leeds United dat met 1-0 van Coventry won, maar heeft twee wedstrijden meer gespeeld. Derby County hield zijn derde plaats door een zege van 1-0 op Tottenham Hotspur. Man chester City speelde zaterdagmiddag zonder zijn kostbare aanwinst Rodney Marsh (waarde meer dan anderhalf miljoen gulden), maar was toch sterk genoeg om het teleurstellende Everton te verslaan. Jackie Charlton van Leeds United kreeg voor aanvang van het duel tegen Coventry City geschenken aangeboden van zijn ploegmakkers. „Jackie de Giraf” speelde zijn 600e wed strijd voor Leeds, hetgeen hij vierde door in de elfde minuut met een kopbial het enige doelpunt te scoren. Manchester United versloeg Huddersfield Town (2-0). Benfica verstevigde in Portugal zijn leidende positie. Door een 1-0 zege in de uitwedstrijd tegen Tonar heeft Feyenoords tegenstander voor de Europa-cup nu acht punten voorsprong. a bepalen, zoals ook later in de wedstrijd enkele malen bleek. Jan Rab echter, beschermend: „De Vries gaf inderdaad wat slechte ballen af, maar daarom is hij niet slecht geweest. In verdedigend opzicht heeft hij zelfs een goede partij gespeeld. Koenders (zijn directe tegen stander, red.) is helemaal niet gevaar lijk geweest en dat was toch de man die het Feijenoord vorige week moei lijk maakte.” Tot tien minuten voor het einde behield Telstar het veldoverwicht, zon der daar een tweede doelpunt uit te kunnen peuren. Het bleef bij een ge miste omhaal en een slappe kopbal van De Vries en tenslotte een vergeefse poging van Van Kooten, waar Go Ahead een buitenspeldoorbraak en een misser van Geels voor open doel tegen over stelde. Jan Rab: „Een positief punt van deze wedstrijd was voor mij dat diverse spelers beter draaiden dan de laatste weken. Dat geldt zeker voor Jonker, terwijl ook Zwaan weer zijn oude vorm terugkrijgt.” En op de vraag of Kees van Kooten voldoende in het spel betrokken werd' Tk dacht van wel. Hij is nu eenmaal veen man die maar blijft komen. Van Kooten moet het van één beslissend moment hebben. En dat was er vandaag geluk kig ook weer. Kovacs hield zich derhalve na Arse nal bezig met het voortdurend repete ren van de woorden „concentratie, concentratie en concentratie” Het mocht niet baten. Met een zeer verra derlijke wind tegen moest Ajax in de eerste periode lijdelijk toezien, hoe de PSV-spitsen Mulders en Devrindt her haaldelijk in kansrijke positie voor het doel van Stuy verschenen. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan werd gevormd door het dwarrelen van Wim Suurbier, die voortdurend liep te zoe ken naar een passende opponent en meestal de verkeerde koos. Na 31 minuten spelen kreeg Fred André en de zijnen hun zin: door een briljante kopstoot van de duikende Kees van Kooten, die de voorzet van Ko Stout ontving, schoot de bal langs doelman Van Zoghel: 1-1. Het was niet de eerste keer dat de Deventerse keeper het leer langs hoorde suizen. Stout. Van Kooten en De Vries hadden dat al eerder gepresenteerd, echter zonder de ruimte tussen de drie houten latten te doorklieven. Met name Kees de Vries kon erg moeilijk de goede richting De stand is: 1. Geels (Go Eagles) 16, 2. Cruyff (Ajax) Kowalik 'Sparta) 14, 4/5 Schoenmaker (Feyenoord) en Groenendijk (FC Utrecht) 12, 6/8 Keizer (Ajax), Rogge veen (FC Den Haag), Bosveld (Sparta) 11, 9/10 Devrindt (PSV) en V Veen (FC Utrecht), 10, 11/15 V. Dijk (Ajax), Bish (NAC), Brokamp (MW), Wery (Feyenoord) en Couperus (FC Den Haag) 9, 16/18 Koudijzer (Sparta), Jans sens (NEC) en Berg (FC Den Haag) 8, 19/21 Coenen (Excelsior), Jensen (FC Groningen), Klijnjan (Sparta), en Swart (Ajax) 7. 23/27 Hasil (Feye noord), Schrijvers (NAC), Heyerman (Sparta), G. Mühren (Ajax), René v.d. Kerkhof (FC Twente) 6. openingsoffensief van Ajax. Zijn ad viezen werden in de wind geslagen en een plotseling weer wervelend Ajax profiteerde van de vrijheid. Piet Keizer switchte naar rechts, waar hij onge dekt aan een rush kon beginnen. Een simpele 1-2-combinatie met Haan bracht hem in kansrijke positie. In eerste instantie werd zijn schot door Van Beveren naar links geretourneerd, maar Keizer was tijdig terug en kon doelpunten, ook al omdat Van den Dungen te laat op zijn inzet reageerde. Dat was na vijf minuten spelen. Nog geen 60 seconden later was het Jensen, die Suurbier volkomen onnodig vast hield binnen het strafschopgebied. Be- wonderenswaardig beheerst (de bal verrolde tweemaal) schoot Gerrie Mühren de strafschop in de onver wachte linkerhoek. Voor de zekerheid poogde Ajax ook nog een vierde doel punt te forceren. Na enkele haarzuive- re combinaties Cruyff-Keizer, werd het de Amsterdammers bijzonder eenvou dig gemaakt, doordat Strik (die Cruyff voortreffelijk schaduwde) een diepte- pass van Keizer té hard en té hoog terugspeelde naar de uitgelopen Van Beveren: 4-1. Ajax geloofde het verder w»1 AMSTERDAM. Het blijkt Ajax steeds moeilijker te vallen optimaal geconcentreerd te strijden in duels van secundair belang. Kovacs was allesbe halve gelukkig met de wijze, waarop zijn equipe uiteindelijk toch nog vrij simpel een 4-1 zege bereikte tegen het povere PSV. Ajax leverde veertig mi nuten lang oninteressant en bijna stuntelig werk af en had een achter stand nodig om weer enigszins geïnspi reerd aan de slag te gaan. Een nieuwe tegenslag voor Feye noord, dat in Arnhem geen bewonde ring kon oogsten van het teleurgestelde publiek. Wat niet direct te wijten was aan het feit, dat Moulijn, Schoenma ker, Posthumus en Van Duivenbode buiten de ploeg waren gelaten. Van hun remplacenten maakte linkerverde- diger Harry Vos nog de beste indruk. Daarentegen speelde de gelegenheids- aanval, bestaande uit Maiwald, Bos kamp en Wery weinig positief. Wery, die voornamelijk op links ope reerde, was nog de minst slechte van het drietal dat met tijdrovende combi naties probeerde het Arnhemse bol werk te overmeesteren. Dat zulks in het eerste half uur twee keer lukte, kwam meer op rekening van misvat tingen in de Arnhemse defensie dan om de verdiensten van de Rotterdam mers. Zo speelde in de twaalfde minuut Veenstra de bal Onbenullig in de voe ten van Hasil, wiens voorzet door We ry koppend werd afgerond. Een kwar tier later tastten een paar verdedigers mis op een pass van Jansen, waardoor Boskamp ongehinderd kon oprukken en de uitgelopen Bals met een schuiver voor een voldongen feit stelde. Van het schuttersfeest dat Feyenoord zich in de tweede helft met het voor deel van de straffe wind had voorge steld, kwam niets. Vitesse nam in deze periode zelfs het initiatief dankzij een op het middenveld excellerende Co Prins. Diens inspanningen leidden ech ter tot niets, omdat achtereenvolgens Veenendaal en Hofs geen raad wisten met reële scoringskansen. Israel voorkwam een Arnhemse tref fer door de bal na een inzet van Hofs uit het door Treytel verlaten doel te koppen. Behalve Israel werd ook Vit- sesse-verdediger Bosma schriftelijk vermaand wegens aanmerkingen op het beleid van scheidsrechter Van der Kroft. Er waren 18.000 toeschouwers. Jan van Beveren had er duidelijk minder moeite mee. Uit alle luchtduels kwam hij als winnaar tevoorschijn. Was hij over zichzelf tevreden voor zijn ploeg kon er geen goed woord vanaf: _,We hebben dom gespeeld. In de eerste helft ging het goed. Ajax werd verrast door ons 4-4-2-systeem, maar wij gaven na rust in de verdedi ging veel te veel vrijheid. En toen was het in vijf minuten gebeurd”. Vlak voor die tweede helft wist Ajax op de valreep gelijk te komen. Na een verwarrende vrije schop („wie neemt hem nu eindelijk eens?”) speel de Haan de bal door aan Gerrie Mühren, die Piet Keizer op links zag vrijstaan. Een houdbare schuiver was het gevolg. Van Beveren verkeek zich en het was 1-1. Neeskens was er weer bij Ajax. Hier tikt hij de bal door naar Cruyff. Ach ter hem kijken Mulders en Van Kraay moedeloos toe. groepje van 3.000 mensen, dat op hartverwarmend spel hoopte. VitesseFeyenoord 0-2, FC Utrecht MVV 1-0, TelstarGo Ahead Eagles 1-1, VolendamDWS 3-0, FC Den Bosch NEC 1-1, Ajax—PSV 4-1, FC Twente— NAC 5-1, FC Den HaagFC Groningen 5-0, SpartaExcelsior 5-1. HAARLEM. Janusz Kowalik, Sparta’s Poolse aanvaller is dankzij twee doelpunten in de derby tegen Excelsior geklommen naar de derde plaats op de topscorerslijst. Kowalik’s totaal is nu 14 doelpunten. Ruud Geels (Go Ahead Eagles) heeft nog steeds de leiding met 16 treffers voor Cruyff (Ajax) met 15. De gedachte aan de mogelijkheid Programma FeyenoordFC Telstar, Go Ahead Twente, NACFC GroningenSparta, ExcelsiorVitesse.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9